Nieuwe poging gewest-vorming |net scherpe verwijten tot start Blokkade op bloemen veilingen zette kwaad bloed bij kwekers Marxisme in het westen is andere koek dan bij de Sowjets Zwart- s'iffesnapt: '^geldboete Verdeeldheid over parkeersubsidie Transvaalbuurt 19tyNSDAG 26 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT 'EIDEN Burgemeester De Vreeze van Warmond zal een gesprek op gang bren gen tussen een aantal gemeenten in de ,eidse regio om een nieuwe basis te leggen voor de vorming van een gewest "\eiden. De Vreeze heeft zich hiertoe be reid verklaard op verzoek van het Leidse rollege van b. en w. en in het bijzonder "van burgemeester Vis. initiatief is de burgemeester gister avond in de gemeenteraadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegen- kleden bepaald niet in dank afgenomen. Vrijwel iedereen vond dat het Leidse colle ge burgemeester De Vreeze niet in de arm ad mogen nemen zonder overleg met de bovendien dat het verstandiger was ge- :st als Leiden zelf de eerste contacten id gelegd met de buurgemeenten. CDA- rijk leider H. Driessen noemde het zelfstandige optreden van b. en w. „verbazingwek kend" en „lakenswaardig." WD-fractie- leider C. Elzenga kwalificeerde de gang van zaken als „een slechte start" en de heer C. du Gardijn (PPR/PSP/D'66) liet in dit verband het woord „slinks" vallen, ze niet had bereikt indien eerst de com missie was geraadpleegd. Burgemeester Vis motiveerde zijn initiatief door te wijzen op de wantrouwende hou ding die de buurgemeenten bij de vorige pogingen tot gewestvorming tegenover Leiden hebben aangenomen. Nu burge meester De Vreeze de eerste contacten legt wordt volgens Vis tegengegaan dat dit wantrouwen althans in eerste instantie, opnieuw de kop zal opsteken. Hij legde er de nadruk op dat Leiden zich wel degelijk een oordeel kan vormen over de meest wenselijke aanpak bij een her nieuwde poging tot gewest-vorming en dat dit oordeel aan burgemeester De Vreeze onder het oog kan worden gebracht. Die redenering kon de commissie niet overtui gen. Ook al omdat de selectie van de deelnemers aan een nieuw gewest wordt uitgevoerd door De Vreeze. De PvdA-ers Woelders en v.d. Horst stelden in dit verband dat Leiden contact had moeten opnemen met de gemeenten die vallen binnen het gewest „Oude Rijn streek" zoals dit in de onlangs door de rijksoverheid gepubliceerde „structuur schets voor 44 gewesten" wordt afgeba kend. Driessen zei het in ieder geval be langrijk te vinden „dat een vrij grote club van gemeenten bijeen wordt gebracht om zo elkaar te leren kennen in een gewest van bantamgewicht." Die gedachte werd door Vis onderstreept: „We moeten informeel met elkaar blijven praten om daardoor de deur naar formali seringen open te houden." Zoals bekend is het jongste „proef-gewest Leiden" op 1 oktober van dit jaar beëindigd. Voor de Leidse kantonrechter: ibrai i wei ^likijker opgt echt* O L EIDEN De midden van de snelheidsovertredingen en de aanrijdingen diende .gis termorgen voor het Leidse kantongerecht de zaak-V. V., student werktuigbouwkun de, wonende op een woon boot in Leiden, waar hij tracht rond te komen van :n studietoelage van 3800,- per jaar was op 13 lei j.l. gesnapt. Een ambtenaar van de PPT trof bij hem thuis zowel een tv-toestel als een radio aan zonder dat V. zijn omroep bijdrage had betaald. 1 proces-verbaal opgemaakt V. moest „voorkomen". En dat gebeurde gisteren. V. voerde als verweer aan, dat hij het zo druk had met studeren en dat hij die tv nog maar een week in huis had toen hij werd gesnapt: „Ik had nog geen tijd gehad om de omroepbijdrage op H het postkantoor te gaan be talen". V. had echter al geruime tijd een radio in huis en bleek ook geen luistergeld te heb ben betaald. „Ik wist niet dat dat moest", zo stelde hij gisteren. Kantonrechter Mr. van Dijke trapte er niet in. „Ik vind uw houding volkomen verwer pelijk. Als u géén omroepbijdrage kunt betalen, dan moet u geen tv in huis halen", aldus een zichtbaar geërgerde kantonrechter. De officier eiste 100,- boete. Gezien de financiële positie van meneer V. maakte Mr. van Dijke er tenslotte 75,- Gewoonte getrouw was er ook weer een aantal snelheids overtredingen op de maan dagochtendzitting. Dit maal liefst twee stuks van 88 km. Het „normale tarief" is ƒ3,- per kilometer in dit geval dus 120,-. Bij derge lijke snelheden wil echter het rijbewijs ook nog wel eens in gevaar komen. Voor al wanneer men al eens eer der „gezondigd heeft". De kantonrechter toonde zich echter mild. In het ene geval, waar het ging om een verwarmingsinstalla teur werd er niet over ont zegging gesproken omdat verdachte zijn auto beroeps halve nodig had. Het tweede geval betrof echter een typocraaf die dit jaar al eerder beboet was wegens te hard rijden. Ook hij kwam er echter met 120,- boete van af, zij het met de aantekening dat het een volgend keer wel eens anders zou kunnen uitpak ken. Om de Doorbraak naar Huigpark? LEIDEN Op het stadhuis zal de mogelijkheid worden on derzocht om de aan de Oos terkerkstraat gelegen speel tuin Om de Doorbraak ver vangende ruimte aan te bie den bij het Huigpark. Dat heeft wethouder Waal gis teravond toegezegd tijdens een vergadering van de ge meenteraadscommissie voor ruimtelijke ordening en open bare werken. Om de Door braak, waarbij momenteel rond 90 kinderen zijn aange sloten, zal over niet al te lange tijd zijn huidige terrein moe ten verlaten om plaats te ma ken voor woningen. Die wor den daar neergezet in het ka der van de herbouw van het gebied Herengracht/Zijlsingel. Speeltuin-voorzitter P. Brandt drong er gisteravond bij de commissie op aan om vervan gende ruimte te creëren op de eveneens aan de Oosterkerk straat maar dan aan de over kant van de huidige speeltuin gelegen grond, waar nu par keerplaatsen zijn gepland. Volgens hem is het Huigpark te excentrisch gelegen voor het gebied dat door Om de Doorbraak wordt „bediend". Wethouder Waal wees Brandts verzoek van de hand omdat inwilliging hiervan zou nopen tot een herziening van het bestemmingsplan Heren gracht/Zijlsingel. Dat zou al te veel rompslomp met zich mee brengen, zo legde Waal uit Bij de bloe menveiling EMM in Roelo- farendsveen hield de politie een oogje in het zeil. Vrachtwagen chauffeurs bar ricadeerden de ingang van bloemenveiling Flora in Rijns burg. RIJNSBURG/ROELOFA- RENDSVEEN Het heeft gisteren maar weinig ge scheeld of de blokkade van de vrachtwagenchauffeurs op de Roelofarendsveense bloemen veiling EMM en Flora Rijns burg zou zijn ontaard in een hardhandige confrontatie tus sen kwekers en stakende chauffeurs. Hoe langer de blokkade duurde des te ge- spanner de situatie werd, maar tot een handgemeen is het niet gekomen. De directie van beide bloemenveilingen slaakte dan ook een zucht van verlichting toen gisteravond bekend werd dat de blokkade werd opgeheven en de vracht wagenchauffeurs richting grens trokken. De moeilijkheden voor de kwe kers zijn er desondanks niet' mee opgelost Als de grens dicht blijft is export onmoge lijk en zal dit ongetwijfeld een binnenlandse daling van de bloemenprijs ten gevolg heb ben. Gisteren was dat al dui delijk merkbaar toen de rozen een kwartje per stuk in prijs daalden. In Rijnsburg werd de blokkade op het scherpst van de snede gehanteerd. Tussen 's mor gens vijf en zes zagen de „Duitslandrijders" nog kans hun (zaterdag gekochte) waar naar buiten te krijgen maar na zessen kon er geen auto het gebouw meer uit. Er wer den nog wel dertig karren bloemen aangevoerd en ge veild maar niet één bos kwam naar buiten. Alle uitgangen van Flora wer den „bewaakt" door potige vrachtwagenchauffeurs, die bovendien hun auto's pal voor de deurenhadden neergezet Alleen het eigen Flora-personeel kon rond het middaguur nog zonder moeilijkheden in en uit lopen. De geveilde bloe men moesten voorlopig in de koelcellen worden onderge bracht In Roelofarendsveen was de blokkade wat minder strak georganiseerd. Bloemen be stemd voor de binnenlandse handel, ongeveer een vijfde van de totale dagelijkse om zet, konden gistermorgen nor maal worden geveild. Van een onzer verslaggevers Leiden - De gemeenteraadcom missie voor ruimtelijke orde ning en verkeer is verdeeld over het voorstel van het buurt- comité Transvaalbuurt 9m een gemeentelijke subsidie té verle nen aan automobilisten in deze buurt die hun auto willen stal len in een houten loods aan de lopenstraat Die loods is het eigendom van de heer v.d. Berg die bereid is de ruimte als parkeergarage te verhuren voor 570 tot 760 per auto per jaar. Het buurtco- mité zou graag zien dat de be woners van deze mogelijkheid gebruik maakten, omdat mo menteel de speelgelegenheid in de buurt erg beknot wordt door het grote aantal geparkeerde auto's. Daarvan zouden er 30 tot 40 van de straat kunnen verdwijnen indien de eigenaars hun wagens stalden in de hou ten loods. Omdat men de op te brengen huur eventueel te hoog acht, wil het buurtcomité dat de gemeente een bijdrage verleent. Toen het verzoek tijdens de gis teravond gehouden vergadering van de verkeerscommissie even ter sprake kwam zei wethouder Waal dat hij "de grootst moge lijke terughoudendheid" tegen over dit voorstel noodzakelijk achtte. De CDA-er Van Zijp en de SGP-er Houtman zagen er daarentegen "in principe" wel brood in. Houtman voerde aan dat het hier om een wijk gaat "waar helemaal niets is". Elzenga (WD) zei de loods te hebben gezien en hem totaal ongeschikt te achten voor par- keerdoeleinden. "Breek hem af en maak er een open-lucht-par- keerterrein van", luidde zijn suggestie. Dat ontlokte Ham (CDA) de op merking: "als je dat bij het rijk voordraagt in het kader van de wijkverbetering kun je subsidie krijgen op aankoop door de gemeente". Daarmee werd de discussie beëindigd. De ambtelijke be handeling van de door het buurtcomité Transvaalbuurt gedane voorstellen is nog gang. Fietsroutes probleem bij overdracht Leeuwenhoek llimi!]lli!mUU!]llll!!!ll!l!l!ll!lllll!]lll]l!lllll!ll!l!l[l!!lll!!ll!lllllllll!l!l!|]|l!lll[llllllllltll!illllll!lll!llllllllllllllllllll!ll!lllllll]|||!llllllll!llj!ll!lll MANDEL CONTRA VAN HET REVE: MAAR OMWENTELING KOMT... LEIDEN „We zullen een marxistische omwente ling in het westen bewerkstelligen. Nog vóór het einde van deze week..." Het was een uitlating, die zelfs de meest revolutionair ingestelde aan wezige (en dat waren er nogal wat in het Academiegebouw aan het Rapenburg; bij hon derden) in een daverlach deed uitbarsten. De gedecideerd klinkende aankondiging kwam evenwel uit de mond van een vriendelijk en charmante marxist, prof. Emest Mandel, eco noom, die in zijn woordenstrijd met collega prof. Karei van het Reve (als je hem alleen hóórde, zou je zweren, dat het Gerard was), slavist, een zeldzame verspreking maakte. Hij had „voor het einde van deze eeuw" willen zeggen. Maar ook dit respijt van een kwart eeuw zag Van het Reve niet zitten. Het communisme had volgens hem zijn beste en dat, waren nog niet eens zulke beste dagen achter de rug. Doel van deze zeer druk bezochte, door de Polo- mologische Bibliotheek georganiseerde, deba- ting-avond was een discussie over het boek van IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII „sowjetoloog" („dat mag je wel zeggen, als je je 30 jaar lang uitsluitend met Rusland hebt beziggehouden") Karei van het Reve, getiteld „Het geloof der Kameraden; een kort overzicht van de kommunistische wereldbeschouwing". Als opponent tegen Van het Reve's stellingen tegen het communisme trad op Ernest Mandel, een beschaafde, ontwikkelde Belg, die een sym pathiekere indruk maakte dan Van het Reve. En dat was al heel wat voor het verzamelde revolu tionaire volkje van marxisten, leninisten, trots kisten en anarchisten, in het bijzijn van kapita listische „cellen" van liberalen en andere geïnte resseerde niet-ingewijden. De marxist Mandel stelde zich op tegenover de methode van Van het Reve, die „in zijn stellin gen het menselijk denken door een sofistische methode (dat gebeurt al 2000 jaar lang) onmoge lijk tracht te maken en probeert feilloze bepalin gen van begrippen te geven", aldus Mandel. Zoals van het begrip „klasse". Wat Van het Reve bepaalde weten we niet, maar Mandel definieer de „klasse" als een maatschappelijk verschijnsel dat onder economische dwang staat. Dit heeft klassestrijd tussen kapitaal en arbeid tengevol ge. Uiteindelijk wil het marxisme van Mandel en zijn geestverwanten slechts moeilijke proble men uitschakelen: honger, armoede, uitbuiting, ongelijkheid, geweld en klassescheidingen. Volgens Van het Reve zijn de definities van het marxisme niet deugdelijk: „Definities met en uitzondering worden verworpen. Altijd. De klas sedefinitie van Mandel is uitstekend, maar erg breed; ik hoor daar zelf ook onder". Hoewel hij erg sympathiseert met de negerslaven op San Domingo, geloofde hij niet dat misdadigheid en hebzucht iets te maken hebben met overvloed of geen overvloed. De bijeenkomst kenmerkte zich (behalve bij de algemene discussie, waar nietes en welles klon ken over deportaties en aantallen terreurslach- toffers (aan beide kanten) door een hartgrondige overeenstemming tussen Van het Reve en Man del aangaande de huidige marxistische stand van zaken in de Sowjet-Unie. Van het Reve: „In het westen heb je meer marxistische professoren dan in de hele Sowjet-Unie bij elkaar." Mandel: „Inderdaad, je vindt geen hoogleraren waar geen vrije discussie meer mogelijk is". Beiden signaleerden een tweeslachtige houding bij de heersende groep in Rusland inzake het ma me: het is tegelijk „staatsgodsdienst" en verbo den. Waar een clubje bijeenkomt om over het marxisme te praten loopt men kans, met de politie in aanraking te komen. Volgens Mandel heeft het marxisme in het westen een grotere toekomst Overigens meende Van het Reve, dat er waarschijnlijk niet veel verschil bestond tus sen westers marxisme en sowjet-marxisme: „te oordelen naar de boosheid waarmee de westerse marxisten mijn boekje hebben ontvangen." Hoe je het ook bekijkt, de slotsom van de avond in beide „kampen": wacht maar af. Nog vóór het einde van deze eeuw.... TON PIETERS Van e r verslaggevers Leiden - Alvorens begin volgende maand de verkoop van de ge meentelijke Leeuwenhoek- gronden in de gemeenteraad te brengen wil wethouder Waal van de universiteit en van het Academisch Ziekenhuis Leiden de schriftelijke bevestiging heb ben dat op deze gronden twee fietspaden mogen worden aan gelegd. De wethouder heeft dit gisteren duidelijk gemaakt tijdens een gecombineerde vergadering van de gemeenteraadscommis sies voor ruimtelijke ordening en openbare werken en voor Interne organisatie «n beheer. Hij deed dat nadat verschillen de gemeenteraadsleden zich be zorgd hadden uitgelaten over de mogelijkheid dat de. univer siteit/het AZL hierover moeilijk zouden doen wanneer men de gronden eenmaal in bezit zou hebben. Zij drongen er daarom op aan deze kwestie in het ver- koop-contract vast te leggen. De wethouder wilde daarvan ech ter niet weten omdat de univer siteit /het AZL volgens hem dan op hun beurt weer andere zaken die betrekking hebben op de bestemming van de Leeu wenhoek in het contract zouden willen vast leggen Bijvoorbeeld de bebouwingsper centages voor het terrein en de situering van het AZL. Volgens Waal mag Leiden dergelijke ei sen niet accepteren omdat de gemeente dan onaanvaardbare risico's op zich neemt, ie risico's vloeien voort uit de omstandigheid dat voor de uit voering van de plannen van de universiteit/het AZL een wijzi ging nodig is van het bestem mingsplan dat momenteel op de Leeuwenhoek rust. Daaraan moeten hogere overheden hun goedkeuring verlenen. Blijkt straks dat die met de wijziging niet akkoord gaan, aldus de redenering van Waal en heeft Leiden de veronderstelde eisen van de kant van de universiteit geaccepteerd dan kan de ge meente voor de problemen die dan rijzen verantwoordelijk worden gesteld. Om die reden wilde hij niets ver anderen aan het bestaande koop-contract waarbij alleen de overdracht van de gronden wordt geregeld. De twee gemeenteraadscommis sies legden zich daarbij sputte rend neer. In totaal zal het ge bied tussen de Rijnsburgcrweg en de Plesmanlaan zo is de bedoeling, straks door drie fietsroutes worden doorsneden waarvan er een op terrein komt dat in eigendom van de ge meente blijft. Daarbij denkt men aan een route aansluitend op de Vondellaan richting Blauwe Vogelweg (tus sen het oude en het nieuwe ziekenhuis in): een route paral lel aan de ontsluiting voor aut overkeer tussen de Wassenaar- seweg en de Plesmanlaan al smede aan een verbinding tus sen de Haagsche Schouwweg en Endegcesterstraatweg. Achthovenerweg gedeeltelijk dicht LEIDERDORP De Achthove- nerweg, ter hoogte van de num mers 16-18, zal van 2 tot en met 6 december a.s. worden afgeslo ten voor al het doorgaande aut overkeer. Er is voor die periode een omleidingsroute vastgesteld die met borden zal worden aan gegeven. De afsluiting is nood zakelijk omdat de watertran sportleiding van Hazcrswoude naar Roelofarendsveen dan ter plaatse van de Achthovenerweg zal worden aangelegd. MARKTEN dijvie 125136; 'Kroten gekookt 70; Boerenkool 4363; Rode kool 26; Gele kool 24; Prw 50-62, Stoofde 46-46. Uien grof 25. WlUof 220-240; Knolselderij 3144; Sla zwaar 38—43, Selderij 38. VEEMARKT AMSTERDAM (23 nov.) Aanvoer 88 runderen en 58 var kens. Prijzen In guldens per kg gesl. gew runderen 4.20-6 00, varkens 3 25—3.30 Handel runderen «aer traag en varkens vaster. VEEMARKT LEIDEN (23 nov) Aan voer totaal 2756, nlachtrunderen 1341, varkens 343, schapen of lam meren 1072. Prijzen: (in guldens) stieren le kwaL 1.05—6.43, 2e kwuL 5,605,85, vaarzen le kwal. 5.25-5,75, 2e kwal. 4.85-5,13, KOEIEN (resp. Ie. 2e en 3e kwal 5,15-5.70, 4.45—4,85, 4.10-4,40. worstkoeian 4,00—4,20, slachtvar- kens (resp. extra, le 2e en 3c kwal.) boven notering, 2.60—2,63, 2,61—2,63, 2,582,61, alachtzeugen 1,85-1,85, zware varkens 2,20—2,30, schapen 100—160, lammeren 160—220. Over zicht:(rcsp. aanvoer, handel en prij zen) slachtrunderen iets mJnder, vlot, hoger, varkens ruim, redeüjk, hoger, schapen en lammeren minder, rus tig, stabiel. COOP VELUWSE EIERVEILINO BARNEVELD - (23 nov.) - Aan voer 1 078.042 stuJu, stemming kalm. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 50 gram 12.84, eieren van 55 gram 13 57, eieren van 60 gram 14.25 en eieren van 65 gram 14.86.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5