£eid^@omotit Regering slikt actie chauffeurs niet meer KRITIEK IN SENAAT OP PREMIER DEN UYL BELU02 hou'tin de hand Arafat vraagt uitlevering van vier kapers Nixoii onderzocht door commissie ggggai Welke klok loopt echt gelijk? voorde zekertijd. lil Dinsdag 27 november 1974 67e jaargang no 19977 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND lort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdrecjacteur F I. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes ƒ3,50 - Klachten bezorging télefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen: per week f 2,49; kwartaal f 32,21jaar f 125,25 - losse nummers 45 cent. Souffle A bout de souffle, speelfilm van Godard met Seberg en Belmon- do op Ned. II om 20.35 uur. Veel bewolking met nu en dan buien, maar ook enkele opkla ringen. Matige tot krachtige, in het waddengebied eerst nog harde wind uit west tot noord west Max. temperaturen rond 8 gra den. Morgen zon: 8.19-16.36. Maan: 15.08-5.46. Schev. hoogw.: 0.58-13.18 Laagw.: 9.04-21.13. De bemanning van de gekaapte Britse VC-10 tijdens een ontmoeting met de pers in het Hiltonhotel in Tunis. Van links naar rechts: stewardess Josie Brucks- haw, tweede bestuurder Michael Wood, gezagvoerder James Futcher en boordwerktuigkundige Frank Shar pies. TUNIS—BEIROET, (Rtr/UPI/AP) De Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO heeft Tunesië om de uitlevering ge vraagd van de vier Palestijnen die de Britse VC-10 hebben gekaapt en een van de gijzelaars hebben doodgeschoten. De, uitlevering is nodig, aldus de PLO „om alle kanten van deze zaak te kunnen ophelderen en de partij die erachter zit te kunnen ontmaskeren". Maar ook al worden de kapers door Tunesië niet uitgeleverd aan de PLO, dan nog zijn ze hun leven niet zeker. Er zijn voldoende PLO-agenten die hen weten te vinden, zo menen waarnemers in Tunis. Bovendien heeft Egypte er bij PLO-lei- der Jasser Arafat op aangedrongen zijn gezag waar te maken en te bewijzen dat de PLO de enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk is. Tunesië heeft evenwel nog geen besluit genomen over wat er met het viertal zal gebeuren, zo heeft minister Chatti van buitenlandse zakerf gisteren verklaard. Tunesië acht zich niet gebonden door de mondelinge belofte die aan de kapers is gedaan, omclat die in het ultimatum werd afgedwongen. Ook Bonn heeft om uitlevering van de kapers verzocht, in verband met de moord op de Westduitse bankier Gustav Kehl, een van de gegijzelde passagiers van de VC-10. Kehl werd doodgescho ten op de vliegtuigtrap en zijn lichaam werd vervolgens uit het vliegtuig op het platform gegooid. De laatste passagiers en de bemanning van de VC-10 zijn gisteren in Londen teruggekeerd. Zij werden ontvangen door staatssecretaris Ennals, die de bemanning hulde bracht om haar moed en kalmte. Een van de passagiers de 22-jarige Amerikaan Daniel Birch, heeft verklaard dat hij aan boord op verzoek van een van de kapers wat op zijn gitaar heeft gespeeld en gezongen. Birch speelde en zong een paar religieu ze songs en beatle-melodieën. Tunesië heeft Nederland en Egypte bedankt voor het vrijlaten van de Palestijnse gevangenen, waardoor zij hebben I gen aan de oplossing van het kapingsdrama. SAN CLEMENTE, (UPI) Oud-president Richard M. Mixou is gisteren in zijn woning in San Clemente, Californië, onderzocht door een commissie van drie artsen, die door Watergaterechter John J. Sirica zijn aangesteld om te consta teren of Nixons gezondheid.toelaat dat hij als getuige op het Watergateproces in Washington optreedt. De drie artsen reden in een politie-auto i nadat ze de morgen hadden besteed aa: Nixons grafiek in het Memorial Hospital a Rechter Sirica heeft laten doorschemeren dat als de dokters vinden dat Nixon gehoord kan worden, de rechtbank in Washington tijdelijk naar San Clemente zal verhuizen. r Nixons woning het bestuderen van a Long Beach. lek Van d® 20 donzen dek- be-j bedden, die de Consumen- 5x) tenbond onderzocht bleken er dertien ten on- j rechte de aanduiding dons of „half dons" te dragen. Verder bleek dat dons op de warmte-isolatie weinig invloed heeft. Palestijnen. Een groep vai Arabische guerrilla-strijders van de Syrische „A-Saika"-orga- nisatie is door de Israëlische" politie op de bezette westelijke' Jordaan-oevf r gearresteerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering en de actie voerende chauffeurs staan lijnrecht te genover elkaar. Het kabinet besloot gisteravond de blokkade van de gren sposten door de chauffeurs niet meer te pikken en de politie krachtig te laten optreden. Aan de andere kant zetten de chauffeurs toch hun acties door. Dat leidde vanmorgen bij circa twintig grensposten tot chaotische toe standen. Om half tien stonden in totaal al ruim 2300 vrachtwagens vast. Alleen al bij de overgang Hazeldonk stonden 600 wagens, bij Bergh-Autoweg 400. Hoewel het personenvervoer overal werd doorgelaten, ontstonden bij som mige grensposten kilometerslange files. De politie nam vanmorgen nog een vrij afwachtende houding aan, hoewel een aantal chauffeurs geverbaliseerd wer den. Het Kabinet besloot gisteravond na langdurig telefonisch beraad dat een' harde lijn gevoerd zou worden. Na een gesprek met de actievoerders deelde staatssecretaris Van Huiten vannacht dat „zal worden overgegaan tot krachtig politioneel optreden". Alle ei- die de chauffeurs stelden zijn door het Kabinet verworpen. De invoering i de tachograaf, het toestel dat rij- rusttijden van auto's registreert, zal dus op 1 december ingaan. Van Huiten: „De eerste twee maanden zal een soepel beleid gevoerd worden, maar alleen als de actie beëindigd wordt, en zeker niet onder druk van deze actie". Al vannacht werden nummers van blokkerende vrachtwagens door de poli tie opgeschreven en afgeroepen in chauffeurscafé's met het verzoek de Een beeld van de, door boze vrachtwagenchauffeurs bezette, grensovergang Wuestwezel. wagens te verwijderen. Er volgde een aantal processen-verbaal. De chauffeurs gingen bedrukt weg bij' de staatssecretaris, maar kondigden voortzetting van de actie aan. „Wij vechten voor een eerlijke zaak en laten ons niet met een kluitje in het riet sturen". De actie werd gisteravond ver legd van de veilingen naar de grenspos ten. Volgens de heer Van Huiten vrees den de actievoerders dot er moeilijkhe den zouden ontstaan met tuinders die gisteren hun produkten niet konden aanvoeren. Hij verwachtte overigens, dat ook bij de grens moeilijkheden zou den ontstaan. Voor de tuinders betekent de actie een grote strop. De blokkade van de veilin gen van één dag was nog te overkomen, maar een dagenlange grensblokkade wordt een ramp. De prijzen van giste ren aangevoerde export-bloemen en -groenten was beduidend lager dan nor maal bij gebrek aan afzetmogelijkhe den. Vandaag werd er op veel plaatsen weer wat geveild. De chauffeursactie wordt daadwerke lijk gesteund door de werkgeversorga nisaties. Zowel in kringen van chauf feurs als van werkgevers zijn echter ook tegenstanders te vinden van deze actie. Do werknemersorganisaties zijn fel tegen de actie. De heer B. v. d. Heul van de vervoersfederatie NW-NKV: „De chauffeurs laten zich voor het kar retje van de werkgevers spannen. Chauffeurs worden door hun werkge vers vaak opgejaagd; zij die de cao proberen na te leven worden vaak weg gepest en getreiterd. Dergelijke zaken zijn geen uitzondering, maur regel. Het is net een soort wild-west". Nest achter auto- spiegel Deze duif maak te snel van de gelegenheid ge bruik om tegen de achteruitkijk- (Vein onze parlementaire redactie) DEN HAAG Niet alleen van de kant van de oppositiepartijen, maar ook door de KVP is kri tiek geuit op het premierschap van Den Uyl bij de vandaag begonnen algemene beschouwingen in de Eerste Kamer. De WD-fractieleider Van Riel vroeg zich af of Den Uyl nog voldoende vertrou wen geniet bij zijn achterban om een geloofwaar dige minister-president te zijn. De nieuwe KVP- fractieleider Teijssen zei dat de minister-presi dent in een kabinet een bindende figuur moet zijn, vooral om de eenheid in het kabinetsbeleid te bevorderen. Dit brengt volgens Teijssen mee, dat hij geen exclusieve one-man-show moet op voeren. De KVP-woordvoerder benadrukte nog eens dat in een volgend kabinet het C.D.A. (het samenwerk ingsverband tussen KVP, ARP en CHU) een vol waardige en evenwichtige plaats moet hebben, hem staat niet zonder meer vast, dat er een tweede kabinet-Den Den Uyl moet komen. Van de kant van D'66 werd door fractieleider Eisma benadrukt, dat de centralisatie van allerlei overheidsbevoegdheden de controlerende functie van het parlement onvoldoende tot zijn recht doet komen. Bij het debat kregen ook verschillende ministers uiteenlopende waarderingscijfers. De WD-er Van Riel liet duidelijk uitkomen, dat naar zijn mening minister Vredelng na zijn geruchtmakende inter view in het weekblad „Vrij Nederland" had moe ten aftreden. Aan de andere kant prees de WD- leider het buitenlandse beleid van minister Van der Stoel. De KVP-er Teijssen zei over de ministersploeg: „Niet alle ministers zijn even ministeriabel en enige staatssecretarissen zouden geen hinder heb ben van meer formaat". De WD-er Van Riel legde er nog eens de nadruk op, dat de Nederlandse regering Israël verder niet in de steek mag laten. De ARP-fractieleider prof. Albeda benadrukte in zijn rede, dat de sociale polarisatie die tussen werkgevers en werknemers optreedt, door de rege ring moet worden gedepolarisee^d. „Geven voor leven" Legitimatie bewijzen gestolen DEN HAAG Bij inbra ken in Den Haag en Ut recht is een aantal legiti matiebewijzen voor collec tanten van de aktic „Ge ven voor Leven" gestolen. Het actiebureau „Geven voor Leven" wijst er op, dat de ophalers van de gif tenenveloppen voorzien moeten zijn van een dubbe le legitimatie: de ophaalzak en het legitimatiebewijs van de collectanten moeten voorzien zijn van het zelfde nummer. Wanneer men vrijdagavond deze num mers vóór afgifte van de enveloppe controleert, is misbruik uitgesloten. Boekowsky. Het directoraat-ge neraal voor het gevangeniswe zen in de Sovjet-Unie heeft de moeder van de gedetineerde dis sident Vladimir Boekowsky offi cieel meegedeeld dat haar zoon lijdt aan een maagzweer. Doodvonnis. Een Egyptisch mi litair tribunaal heeft een Pales tijn en zijn Egyptische vrouw wegens spionage voor Israël tot de dood door de strop veroor deeld. Veerboot Men vreest dat cir ca 200 mensen zijn omgekomen toen een veerboot waarop zich ruim 400 mensen bevonden, woensdag bij Sundarban op 150 km ten zuidwesten van Dacca inBangladesj omsloeg. Een deel van de vermisten is waarschijn lijk verdronken, een ander deel mogelijk verslonden door kro kodillen waarvan het daar we melt.. Professor Chris tian Barnard, de Zuidafrlkaanse hartchirurg die destijds al» eerste een hart bi) een mens Inplantte, heeft oen nlouwe mothodo ontwik keld. HIJ plantte In de rochtorborst van een patient oon tweodo hart in, zonder eerst het oorspronkelij ke hart te verwij deren. Geen propvolle zakken, geen gezoek naar autopapieren. De oplossing is deze handige skai-leren polstas waarin u al uw persoonlijke spullen overzichtelijk kunt opbergen., en meenemen De prijs? U raadt hot Slechts do moeite nemen één nieuwe abonneee aan te brengen voor onzt krant.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1