Arno blij kansen Steffenhagen met geboden bij Ajax Hans Kraaywijs gemaakt film van Juventus te zien Ivo Viktor enige overgeblevene van beroemd Dukla FC Amsterdam tobt met geblesseerden LOTTO-TOTO SCHEIDT AL ZES MILJOEN AF NAAR SPORTLEVEN DINSDAG 26 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA lftlN 1 1 O O TIRIJN Arno Steffen hagen heeft geleerd wat het betekent veel op de reservebank te zitten. Bijna een jaar lang is de 25-jarige Berlijner wis selspeler geweest en daarom is zijn verblijf in Nederland een lichte lijk teleurstellende erva ring geworden. .Steffie" op het veld altijd met afgezakte kousen, warrig in zijn spel zoals in zijn haardracht, heeft toen hij een jaar geleden naar Nederland kwam niet ge dacht dat de reservebank een zo belangrijke rol zou spelen in zijn loopbaan. Hij nam aan dat Ajax hem uit Kaapstad weg haalde om te laten voetballen, niet om reservespeler te zijn. Hij, betrokken in de omko pingsaffaire die Hertha BSC bijna een kompleet elftal kost te, rekende er ook nauwelijks op. Hij aanvaardde het dat Ajax hem min of meer voor een koopje binnenhaalde omdat hij zo graag weer in Europa wilde voetballen. .Kijk', verklaarde Steffenhagen, ,Ik had het niet slecht in Zuid- Afrika. Ik kon er voetballen en wat verdienen. Eigenlijk bete kende het allebei niet zo ver schrikkelijk veeL Voetbal dat is in alle opzichten semi-professio- nalisme. Bovendien verschrik kelijk geïsoleerd. Ik wilde terug naar Europa, graag naar Duits land, maar ook wel naar een ander land. In Kaapstad zijn er contacten met Bayern München geweest, maar voor de zaak over de transfer (De helft van het bedrag voor Hellinic Kaap stad, de andere helft voor Hert- ha) geregeld was kwam Ajax op de markt. Een topclub, het leek me geweldig. Het is tegengevallen. Dat is geen geheim. Het zou zelfs een enor me teleursteling zijn geworden als ik niet, mede dankzij Horst Blankenburg, zo goad in de groep was gevallen. Al na korte tijd voelde ik mij geen vreem deling meer bij Ajax. Ik heb ook nooit geprobeerd mij van de groep af te zonderen. Varga deed dat wel. Van nature heeft hij dab Bij Hertha was hij ook al een eenling. Wanneer ik zo op mij zelf zou hebben moeten (Van onze correspondent) ROME In Turijn heeft men de grootste lol om Hans Kraay, die dit weekeinde zeer serieus een filmverslag heeft bekeken waarop hij meende Juventus aan het werk te zien, de tegenstander van AJAX morgenmiddag in de UEFA- cup. In werkelijkheid zag hij Ascoli spelen. Manager Kraay was zaterdag avond in de Villa Sassi in Tu rijn, waar de AS Roma ver bleef in verband met de zon dag gespeelde wedstrijd Ju- ventus-Roma. Kraay's aanwe zigheid in het Romeinse trai nings- en rustkamp werd giste ren nog eens bevestigd door het secretariaat van Roma, al wist men niet hoe Kraay in de Villa Sassi verzeild was ge raakt. .Nu hebben de Romeinen de gewoonte al hun wedstrijden te filmen en die een week later aan de vooravond van een nieuwe wedstrijd nog eens af te draaien. Kraay schoof voorzichtig bij in het zaaltje, informeerde voor de zekerheid of de zwart-wit gestreepte for matie Juventus was en kreeg als antwoord ja, of yes, of si, of oui. Daarop concentreerde Kraay zich helemaal op de film ken nelijk niet in de gaten heb bend dat hij een filmverslag van Roma-Ascoli zat te bekij ken. Die wedstrijd was de week tevoren in Rome ge speeld, Ascoli heeft net als Juventus ook zwart-wit ge streepte shirts De grappen maker die Kraay mooi voor schut zette had achteraf de grootste lol, maar Roma-trai- ner Niels Liedholm vond na enige tijd dat de grap lang genoeg geduurd had en lichtte zijn Nederlandse collega in. Maar de flater was geslagen en „La Stampa", de grootste krant van Turijn, bracht Kraay's extra „spionageactivi- teiten" in een smakelijk ver haal gisteren op de sportpagi na's, samen met de foto waar op een zichtbaar geconcen treerde Kraay de film bekijkt HANS KRAAY beetgenomen AMSTERDAM De trainer van FC Amsterdam Plm van de Meent Is dezer dagen een veel ge plaagd man. Liefst vijf spelers staan op de zieken lijst »nin of meer ernstig geblesseerd. En dat kort voor het eerste treffen met Fortuna Düsseldorf in de derde ronde van het toernooi om de LJefa Cup. Zeker is dat „splelmacher" Chris Dekker niet zal spelen. De Zaankanter is ernstig aan de banden van de linkerenkel geblesseerd in de bekerontmoeting te gen Roda JC. Het ziet er naar uit dat de ploeg van de Lieverdjes zijn middenvelder voorlopig zal moeten missen. Maar ook de blessures van linker spits Gerard van der Lem (vocht in de rechterknie) en ausputzer Jan Fransz (linkerheup verdraaid) zijn ernstig. Een lichtpuntje is het voorspoedige herstel van de verwonding van Leen van de Merkt De Utrechter trainde gistermiddag volop mee en ondervond vrijwel geen hinder meer. Ook Frits Flinkevleugel, die niet aan de training deelnam, is morgenavond van de partij. Hij was zondag geveld door een lichte griepaanval. Toch is van der Meent niet pessimistisch. „Ik zie nog lichtpuntjes. Abe van der Ban en Jaap Visser hebben tegen Roda JC goed gespeeld, zodat wat de bezetting van het middenveld vrij goed zitten. De jongens missen natuurlijk wel wat wed strijdritme, maar er zijn nog altijd de mysterieuze kranten in de sport. Bovendien heeft Klaas Kartef zich zondag als linkerspits onderscheiden. Daar-' door heb ik naast Geert Meyer nog een vierde aanvaller". Gaat van de Meent met drie spitsen spelen? De blonde oud-Hagenaar wil niet al te veel over zijn taktiek loslaten. „Het is haast altijd zo dat de ploeg die thuis speelt het spel moet maken. Dus aanval len. Het kan natuurlijk ook anders. Zaterdag heeft Fortuna tegen Bochum laten zien geen antword.' te weten op het systeem dat deze ploeg toepaste. Dat was afwachtend. Dat heeft mij op een idee gebracht, maar daarover laat ik mij niet uit Dat zal men morgen wel zien". FC Amsterdam gaat dus op de verdedigende toer, gebruikmakend van counters via de snelle spitsen Otto en Meyer met daartussenin Nico Jansen? staan, had ik het niet kunnen uithouden. Na een half jaar wilde ik weg. Naar een andere vereniging. Een mindere club desnoods. Er zijn trouwens weinig mogelijk heden voor het verbeteren wat de club betreft als je bij Ajax vandaan komt. Ik had voor een lager contract weggewild, als ik maar vast kon spelen. Twintig minuten, een half uur, een helft, dat is geen voetballen. Je komt in het elftal, moet warm worden en als je net op tempe ratuur bent is het afgelopen. Dat is niets voor mij. FC Köln en Eintracht Frankfurt zijn bij Ajax geweest Ik heb weieens gehoord dat ook Ten nis Borussia wat in mij zag, maar AJAX vond dat ik een half miljoen moest opbrengen. Het is natuurlijk leuk te mer ken dat je zoveel waarde hebt, maar het is erg vervelend tege lijkertijd ook de zekerheid te hebben dat niemand van de gegadigden er van overtuigd is dat je dat geld ook waard bent Ik heb tenslotte maar weinig kansen gekregen te bewijzen wat ik kan". Die mogelijkheden zijn er voor Arno Steffenhagen de laatste tijd meer geweest. Met het ver trek van Piet Keizer kwam een plaats vrij, die tot na de wed strijden tegen Juventus niet in de Europese bekercompetitie kan worden opgevuld door Bro- kamp. Te kort lid, volgens de UEFA. Er kwam bovendien nog een ex tra vacature voor die twee wed strijden tegen de Italiaanse lijstaanvoerder doordat Rep drie wedstrijden schorsing kreeg van de Europese voetbal- Hans Kraay kan daardoor, zelfs als hij in de uitwedstrijd mor gen in Turijn maar met twee spitsen speelt, nauwelijks om Steffenhagen heen. Het hield Arno Steffenhagen ...graag spelen.. tevens in dat de Duitser de laatste weken meer kansen heeft gehad ook in competitie wedstrijden te spelen. Dat had tot gevolg dat Steffenhagen ook weer veel meer animo kreeg. „Het is toch logisch dat je te rugvalt in vorm wanneer je al tijd maar moet afwachten. Nu kan ik tenminste meedoen en daarvoor ben ik naar Neder land gekomen. Het kan me niets schelen of ik op de linker- of de rechtervleugel moet staan, als ik er maar bij ben. Anderhalve maand geleden maakte Hans Kraay bekend dat Steffenhagen in elk geval dit seizoen bij Ajax zou moeten voltooien. Daarvoor had hij de gelegenheid gekregen zichzelf te verkopen, zoals Varga deed, die naar Borussia Dortmund ging. Arno Steffenhagen werd begin oktober aan zijn contract gehouden dat nog loopt tot de zomer van 1976. En daarna? Steffenhagen: ,Ik weet het nog niet Met een redelijk contract wil ik best bij Ajax blijven. Ik ben helemaal niet zo'n Duitser die per se terug moet, die als het even kan eens per maand de lucht van thuis moet opsnui ven. Ik voel me echt niet onge lukkig in Nederland, ook zeker niet bij Ajax. Maar ik wil voet ballen, dat staat voorop. Bij kleine club desnoods. Liever wat minder geld dan vaak op de reservebank'. Atletiektoppers naar Nederland w jg DEN HAAG Het i ling dat het indoor atletic zoen op 25 januari ii in Arnhem geopend word deelneming van buitenlj atleten. De Koninklijke N landse Atletiek Unie (KI heeft geld beschikbaar c aantal buitenlandse t naar Arnhem te halen. Zo i de bedoeling dat o.a. de 1 pese kampioen hoogspri Jesper Toerring uit Dene ken en de Engelse kogels Geoff Capes, die in Rom de Europese kampioens< pen brons won, aan de zullen verschijnen. Ook voor de twee avondwed den, die in juni en juli oj pendal worden gehouden de KNAU een aantal t buitenlandse atleten uitnoi Trimmen in Noordwij k NOORDWIJKERHOUT december wordt in Nooi kerhout een trimmanife gehouden, waarbij men verschillende afstanden k; schrijven. De start is om uur. Inschrijving is moi vanaf 10.30 uur. Plaats handeling is Langeveldi bij Noordwijkerhout. Ins ven bij Hoogwakerbosstra! Noordwijk aan Zee er koekstraat 9 Leiderdorp. 1 Nil Ex-wereldkampiojjjjjjjj zwaar gewond CARACAS De VenozolaT1 oud-wereldkampioen boks« - het halfzwaargewicht, Viq Rondon, is ernstig gewonl een ziekenhuis in Caracas nomen. Rondon, die 197 lf^ reldkampioen was, liep en vgI hersenletsel op bij een val| j. een trap in zijn huis in Carj de bel de League Cup 11C LONDEN Aston Villa en t Chester United hebben gii<lNI avond de kwartfinales van[we toernooi om de League I de bereikt. Aston Villa won o\ jer gen terrein de „replay" t« Hartlepool met 6—1 terwijl i j Chester United uit met I Southampton versloeg. De ft winnaars ontmoeten eikaal 4 december in de kwartfin; ?e km tfin; DEN HAAG Sinds de lotto en toto de combinatie lotto/toto dit seizoen al 51 naast elkaar opereren is er voor de miljoen gulden werd ingelegd. Deze ge- sportverenigingen een bedrag vrijgeko- gevens memoreerde Jhr. mr. A. Feith men van zes miljoen gulden in dertien gisteren in zijn afscheidsrede als voorzit- weken. In het hele vorige seizoen was ter van de stichting de Nationale sport- dat bedrag zeven miljoen. In het laatste totalisator. Hij is opgevolgd door mr. A. jaar van de toto werd in totaal 46,5 Vrolijk. miljoen gulden ingelegd, terwijl er voor G|steravond werd het nieuwe bestuur in aanwezigi van minister Van Doorn geïnstalleerd. Links de oud-vool lliniuilllllllltllllllllllllllllllllllllinilllimilllllllllinilllliuilllllliuillinillllllllllllllllllllllllllllliniinilllliuinillllllimilinilllliuilllinilinilllllllllilliniuil ter Jhr. Mr. A. Feith en rechts de nieuwe voorzitter 1 M. Vrolijk. PRAAG Hij kent de legendari sche Planlcka, de Tsjech, die voor de tweede wereldoorlog naast de Spanjaard Zamora werd beschouwd als de beste doelverdediger van Europa, uitsluitend van het witte doek. Schroif, die tijdens het WK in Chili (1962) het Tsjechische doel verdedigde, was zijn Idool.- Voor Bobby Charlton had hij respect en George Best, Eusebio, Pele, Cruyff en Gerd Muller werden door hem altijd bewonderd. Nadat hij met het nationale elftal in 1966 de kers verse wereldkampioen Enge land in Londen een 0—0 gelijk spel afdwong werd hij de 'held van Wembley' genoemd. Hij studeert psychologie. Zijn naa- m: Ivo Viktor, de enige overge blevene van de beroemde Du- kl a ploeg, die met spelers als Masopust, Pluscal, Novae, Bo- rovicka, Kuccra, Jelinek en uiteraard Viktor gedurende vele Jaren het aanzien van het Tsjechische voetbal bepaalde. Ivo Viktor, 32 nu, is een doelman met een, zeker volgens Noord- europese maatstaven, tamelijk ongebruikelijke speelstijl. Hij is niet alleen sterk op de lijn, maar ook voor zijn doel. In Tsjecho-Slowakije zegt men, dat Viktor 'Engels' speelt, waar mee wordt bedoeld, dat hij nooit aarzelt zich voor de voe ten van een tegenstander te smijten wanneer dat noodzake lijk is. Viktor mijdt, in tegen stelling tot bijvoorbeeld zijn idool en voorganger in de natio nale ploeg Viliam Schroif, de show. Hij speelt niet voor de tribunes ofschoon hij beschikt over een verbluffend reactie vermogen, waardoor het voor aanvallers altijd erg moeilijk is hem van dichtbij te verrassen, fiktor: "Een snelle reactie is voor een doelman, die aan de top wil spelen, onontbeerlijk. Maar er is meer nodig. Je moet een goed overzicht hebben, goed kunnen timen en lenig zijn. En, wat misschien wel het belangrijkste is, je moet over moed beschik ken. Als je dat niet hebt, mag je niet in het doel staan. Ik geef toe, dat ik me nooit ui een scrimmage zal storten als ik tijd zou hebben om na te den ken. Zie ik mezelf wel eens op de televisie, dan vraag ik me wel eens af of ik niet teveel risico's neem. Maar als ik dan weer in het veld sta ben ik dat ook vergeten. Zodra het mo ment komt. waarop ik ga weife len of de risico's nog wel ver antwoord zijn, stop ik onmid dellijk". Popul, air Ivo Viktor Is populair In Tsjecho Slowakije. Hij heeft geen ste rallures cn leeft uiterst solide. Tsjechische sportjournalisten kozen hem, misschien wel de enige wereldklassespeler die nog over is in het land dat vroeger altijd over vele sterren van internationaal formaat kon beschikken, in 1968, 1972 en 1973 tot 'voetballer van het jaar'. Twee keer werd Viktor uitgeno digd om het doel te verdedigen van een Europees elftal en hij was ook van de partij toen Europa en Zuid-Amerika el kaar op 2 november 1973 te Barcelona ontmoetten tijdens een, in het kader van de door de FIFA ingestelde 'wereldvoet- baldag', georganiseerde wed strijd. Sinds 1963 is Viktor bij Dukla Praag. In 1966 maakte hij zijn debuut in de nationale ploeg, waarvoor hij sindsdien 47 keer uitkwam. Vier jaren geleden nam hij met Tsjecho-Slowakije in Mexico deel aan de strijd om de wereldtitel. Hij was er ook bij toen de Tsjechen twee jaar geleden in Brazilië uitkwamen en de strijd om de 'mini-copa'. De Brazilianen werden destijds nog eens geconfronteerd met Viktors kwaliteiten, want hij was het, die de drievoudige we reldkampioenen in het met 175.000 toeschouwers volge propte Maracana-stadion op 00 hield. De Braziliaanse pers doopte hem om tot 'de held van Maracana'. Toen Viktor na te rugkeer in Praag werd ge vraagd of hij zo goed gespeeld of Brazilië zo slecht, antwoord de hij: "De Brazilianen waren IVO VIKTOR laatste Fortuin Zijn filosofie is, dat een doelman niet buiten het fortuin kan. Viktor: "Het ergste voor een keeper is, dat hij tweederde van een wedstrijd werkloos moet toekijken en dan Ineens met een tegenoffensief wordt geconfronteerd. Als je niet de kans hebt gekregen om In een wedstrijd te groeien heb je ge luk nodig". Ivo Viktór, getrouwd en vader van een zoon die ook de naam Ivo draagt, is, evenals zijn trai ner Joseph Masopust, een groot bewonderaar van het Ned er- Van onze sportredactie ENSCHEDE FC Twente gisteren geconfronteerd reisproblemen. De machine,! het Enschedese gezelschap v morgen naar Praag zou veri ren, kon niet vanaf het ■"'«Uil veld Twenthe vertrekken j dat de vele regen van de afd pen weken een verzakking! H een deel van de start- en 1» ingsbanen tot gevolg had I Ji had. Met als gevolg dat Sc| hol werd aangewezen als pij van vertrek. iinuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiimiiirt landse voetbal. Dat is ook! reden, dat hij niet bijster housiast reageerde toen het! FC Twente als tegenstani van Dukla Praag in de derl ronde van het toernooi oml UEFA-cup aanwees. "De t mars van Nederland naar 11 wereldtop is verbluffend", zèi hij. "Met Polen speelde Nedli land het mooiste voetbal tijd® het laatste wereldkampic* schap. Spelers als Cruyff, N« i kens en Hulshoff zijn abso» i toppers. Dat wij tegen Twe#' moeten spelen is erg onpleéi rig. Waarom moeten uitgei I kend wij het opnemen tefl een club die in Nederland! enkele jaren aan de top star Misschien hebben we weer i zoveel geluk als zeven ja# geleden tegen Ajax. Maar té was Dukla een betere ploeg tegenwoordig. Ons probleem» dat we te weinig doelpunè maken. De vorm van het bei van de competitie is er i» meer. Dat is erg jammer, w# volgens mij zullen we in Pr» met tenminste twee doelpunt verschil moeten winnen om kans op de plaats in de kwaif nales te behouden". TON VAN DAlil

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10