houdt voorkeur vervoer Wedloop kernwapens aan banden 3 Wat geeft u voor dit leven? MASSA-ONDERZOEK NAAR KANKER KOST 3000 MILJOEN ZESTIG EXECUTIES IN ADDIS ABEBA SefoiaeGotiAa/rti Jongen (17) door politie doodgeschoten BUSCHAUFFEUR NEERGESCHOTEN MASSALE HULP MOET NOG IETS ZIEN TE REDDEN VAN OOGST Succes voor Ford: 53 PSP-ERS LOPEN UIT DE PARTIJ Kijk vanavond als ons leven u lief is MAANDAG 25 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Dr. Meinsma: LEEl/WARDEN (ANP) - Dr. L. Meinsma, directeur van het Koningin Wilhelmina Fonds, heeft zaterdag tijdens een rede in Leeuwarden becijferd dat de kosten van een vroege opsporing van kanker van de baarmoeder- hals, borstklieren en longen door middel van een ge richt massaonderzoek op 3000 miljoen gulden kunnen worden geraamd. Daar staat volgens de heer Meinsma tegenover dat jaarlijks ongeveer 2600 mensenlevens gered kunnen worden. De heer Meinsma kwam overigens tot de conclusie dat de mogelijkheden van een vroege opsporing van kanker door massaonderzoek in bepaalde kringen worden over trokken. Een massa-onderzoek levert slechts een serie momentopnamen op en de onderzochten zullen tussen tijds toch moeten blijven opletten. „De belangrijkste rol speelt het individu zelf'. GOES In het afgelopen weekeinde hebben de Zeeuw se boeren het weer bijna alleen moeten doen. Van een massale oogsthulp kon geen sprake zijn door de voort durende regenval. Zij hebben dan ook hun hoop gevestigd op de 8000 'militairen en 5500 vrijwilligers, voornamelijk scholieren. die vandaag zijn ingezet. Deze zullen zich uitsluitend bezighouden met het rooien van de aardappels en probe ren de nog verhandelbare partijen uien te redden. De meeste militairen gaan naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Verder worden ze over heel Zeeland verspreid. Ook gaan er nog 350 naar de Wieringermeer. 4n Ethiopië is een groot aantal voormalige Wold (links) en Endalkache Makonnen leiders geëxecufeerd. Slachtoffers zijn met (rechts en de vroegerevlootcommandant i name de voormalige Premiers Aklilu Hapte Alexander Desta kleinzoon van keizer Haile I Selassie (midden). k Andom en kleinzoon keizer dood ADDIS ABEBA (AFP-UPI) - Voor het eerst sedert het uit breken van de „kalme revolu tie" In februari 1974 die de militairen aan de macht bracht, is op grote schaal bided gevloeid in Ethiopië. Zestig persoonlijkheden, onder wie generaal A man Andom, tot sa terdag voorzitter van de rege rende militaire raad, alle gene raals van het oude regiem, j twee oud-premiers en de klein zoon van keizer Haile Selassie, prins Alexander Desta, zijn in de nacht van zaterdag op zon dag geëxecuteerd. De Ethiopische radio, die giste- 1 rechtend de executies bekend maakte, deelde slechts mee dat de executies geschiedden in het paleis menelik in Addis Abeba waar de ex-keizer wordt vastge houden, en dat de lijken al begraven waren. Zaterdagavond was het tot bot singen gekomen bij de particu liere residentie van generaal Andom die door militairen van l de vierde divisie aan de macht was gebracht. De Ethiopische radio en televisie hadden zater dagavond bekendgemaakt dat I de 50-jarige voorzitter van de j t voorlopige militaire raad van al zijn functies was ontheven daar hij met name blijk had gegeven van „neigingen tot dictatuur". Kort daarop waren pantserwa gens en tanks op weg gegaan naar het gebied van het oude vliegveld waar de residentie van Andom gelegen is. Men hoorde al spoedig schietpartij en. De bloedige ontknoping schijnt het slot te zijn van de machtsstrijd tussen generaal Andom en de verantwoordelijk ken van het geheim militair co mité van 20 leden dat in feite Ethiopië bestuurt Een nieuwe sterke man heeft inmiddels zijn intrede in het openbaar gedaan. Het is commandant Mengistu Haile Mariam, de belangrijkste organisator van de revolutie van februari wiens naam tot vorige week zondag geheim was gehouden. Arrestaties voor aanslag Birmingham BIRMINGHAM (Reuter) - De politie van Birmingham heeft zes mannen in staat van be schuldiging gesteld in verband met de bomaanslagen in die stad van donderdag waarbij 19 mensen omkwamen en 18*! wond raakten. iPlaatsvervangend hoofdcommis saris van politie Maurice Buck zei gisteren dat alle zes afkom- t stig waren uit Ierland, maar in Engeland woonden. Er is een niet-Ier bij. Deze is afkomstig uit Londonderry. De verantwoordelijkheid voo bomaanslagen, die donderdag in Birmingham 19 doden en 184 gewonden eisten, is opgeëist door de groepering die zich noemt „Rode Vlag 1974". Deze groepering heeft in het verle den al vaker via anonieme tele foontjes de schuld van bomaan slagen op zich genomen. Een katholiek echtpaar dat de directie vormde van een taxibe drijf in Belfast is zaterdag avond in zijn kantoortje dood geschoten. Het echtpaar was van middelbare leeftijd. Een taxichauffeur van het bedrijf hoorde tijdens een rit, op zijn mobilifoon het gegil en de scho ten van de aanslag. Oomenee David Finestead, met zijn dochter Kathie op de arm, bekijkt de collecteschaal na de zondagse dienst in zijn Me thodistische kerk In Kansfis City. In september stortte de dominee duizend dollar in de schaal, die rondging door de kerk om ieder gelegenheid te geven er zoveel uit te nemen als ieder nodig had voor godvruchtig werk. Gisteren bracht de collecte meer dan drie duizend dollar op. waarmee de dominee de geldingskracht kon aantonen van de parabel uit de Bijbel over de rijke die zijn talen ten verdeelde over drie dienaren. Kapers en medeschuldigen Ook de afloop van deze gijzeling, die Nederland gelukkig niet anders dan in zijn rechtsgevoel heeft geraakt, laat in ons land gemengde gevoelens achter. Opluchting ongetwijfeld bij velen, dat Nederland verlost is van de twee Palestijnse terroristen, die eenvoudig door hun verblijf in de Scheveningse gevangenis een voortdurende dreiging inhielden voor bevrijdingsacties door middel van gewetenloze, moorddadige afper sing. Acties, zo is gebleken, die een doorlopend gevaar inhouden voor iedere toevallige voorbijganger. Bitterheid tegelijkertijd, dat na het gijzelingsdrama op de Franse ambassade, misdadig, bruut geweld opnieuw het recht heeft over troefd en uitgeschakeld. Welke andere mogelijkheid bleef minister Van Agt zaterdagnacht over dan inwilliging van de eis van de kapers in Tunis? Nadat het eerste onschuldige slachtoffer al in koelen bloede was vermoord, kan de keuze van de minst slechte uit twee kwaden niet moeilijk zijn geweest. Allerwegen, ook van Arabische zijde, wordt de kapingsactie veroor deeld. Maar Jasser Arafat en zijn Palestijnse Bevrijdingsorganisatie moet nu maar eens aantonen, dat het hem daarbij ernst is. Dat geldt evenzeer voor landen als Syrië, dat de drie Japanse terroristen van de gijzeling op de Franse ambassade weliswaar slechts aarzelend en met tegenzin heeft toegelaten, maar dat daarna heeft verzuimd deze misdadigers openlijk in de boeien te slaan. Syrië dat, kennelijk uit angst voor repressailles, tot nu toe heeft nagelaten de van Nederland afgeperste 300.000 dollar terug te geven. Kapers hebben medeschuldigen. Slechts een eensgezind optreden van alle landen, en in alle gevallen, tegen kapingen en gijzelingen, kan een oplossing brengen. Slechts wanneer terroristen weten dat ze in geen enkel land en bij geen enkele organisatie hun toevlucht kunnen zoeken, komt er een einde aan deze rechtsverkrachting. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Stichting Weg is van mening, dat de overheid een verkeerd verkeers- en ver voersbeleid voert. Het accent in dat beleid ligt teveel op de eenzijdige beperking van het particuliere vervoer, met name het particuliere autogebruik. De stichting zegt dit naar aanlei ding van een vandaag gepubli ceerd onderzoek „Mens en Mo biliteit". Dit onderzoek, verricht door de Nederlandse Stichting voor Statistiek laat zien, dat de auto verreweg het populairste vervoermiddel is. In het onderzoek werden 834 Ne derlanders betrokken. Zij maakten gedurende één week bijna achttienduizend ritten. Daarbij zijn ook de „looprit- tcn", die meer dan tien minuten bedroegen, geteld Gemiddeld maakten de ondervraagden 21,4 ritten per week. Bij deze ritten werd de auto het meest gebruikt, in 44 procent van 21.4 ritten. Zes en twintig procent van de ritten werd per fiets afgelegd; acht procent per bromfiets; dertien procent van de verplaatsingen geschiedde lopend.-Nog geen acht procent van alle ritten werd per open baar vervoer gemaakt De verplaatsingen voor sociale en recreatieve doeleinden zijn zeer belangrijk, zo blijkt uit het on derzoek. Ruim eenderde van de ritten wordt daarvoor gebruikt Het onderzoek geeft aan dat de meerderheid van de onder vraagden van mening is, dat de auto milieuvervuilend en onge- zondmakend is. Ook vindt een meerderheid dat er strengere eisen ten aanzien van de veilig heid van auto's moeten worden gesteld, 79 procent van alle on dervraagden en 66 procent van de autobezitters is van mening dat de binnensteden autovrij gemaakt moeten worden. Be perking van de wegenbouw wordt slechts voor 37, respectie velijk 35 procent ondersteund. Een minderheid, 20 procent au tomobilisten en 32 procent niet- automobilisten, vindt een auto loze zondag noodzakelijk. De Bilt - De depressie-aktiviteit aktiviteit blijft ook het komende 1 etmaal boven West-Europa groot Storingen afkomstig van de Oceaan zorgen voor afwisse lend perioden met regen on op klaringen. Gisteren trok zo'n op- klaringsgebied over ons land. Het hing samen met een zwakke rug van hoge luchtdruk. In de avond kwam van het zuidwest en uit echter weer snel bewol king opzetten die samenhing met een frontensysteem. In de nacht viel over het land ver deeld 1-5 millimeter regen. Mor gen bevindt ons land zich in de koude onstabiele lucht die om een depressie héén via de Noordzee naar onze omgeving wordt getransporteerd. Men moet dan ook opnieuw met buien rekening houden waarbij echter wel enkele opklaringen zullen voorkomen. Vooruitzichten voor woensdag: Opklaringen, maar ook enkele buien. Iets lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor Woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5 Min. temp.: omstreeks 4 gr. Max. temp.: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent kans op een geheel droog et maal: 40 procent DEN BOSCH (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag is bij een vuurgevecht met de politie in Den Bosch de 17-jarige H.T uit Zaltbommel om het leven gekomen. De jongeman werd verdacht van een bank overval in Beesd. Nadat hij door de politie was aangehouden, probeerde hij zich schietend een uitweg te banen. De politie schoot terug en de jongeman werd vier maal geraakt, eenmaal in het hart. In dezelfde nacht werd in Amsterdam de 29-jarige prostituée Ingrid K. bij het uitoefenen van haar beroep gewurgd. De dader is een 33-jarige man zonder beroep en zonder vaste woon- of verblijfplaats, die op zijn beurt door Ingrid's beschermer in elkaar geslagen werd, zodanig dat hij ernstig gewond en bewusteloos in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Vrijdagavond heeft een 28-jarige Rotterdammer zijn exvrouw door het hoofd geschoten, omdat zij niet bij hem wilde terugkeren. In Amsterdam werd zaterdagnacht de 25-jarige Surina mer A.A.V. in de arm geschoten, omdat hij weigerde de vijf gulden terug te betalen die hij een paar dagen daarvoor had geleend. WASHINGTON (AP/RTR) - President Ford is er van overtuigd dat met de Sovjet-Unie een degelijke basis is gevonden voor een nieuw akkoord dat de bewapeningswedloop in de komends tien jaren zal beperken. De Amerikaanse president, die gisteravond in Washington terugkeerde van een reis naar Japan, Zuld-Korea en Vladivostok, zei dat een goed akkoord dat In het belang Is van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie na binnen handbereik is. In het gemeenschappelijk communiqué na de besprekingen tussen Brexnjev en Ford in Vladivostok, werd bekend gemaakt dat overeenstemming was bereikt over het stallen van een plafond voor de aantallen land-, zee- en lnchtraketten met kernlading. Ron Nesse, de woordvoerder van het Witte Huis, sprak van één van de belangrijkste overeenkomsten sinds de Tweede Wereldoorlog. Het Russische partijblad Pravda, ziet in het gemeenschappelijk communiqué een teken van goede wil van de twee partijen en van hun oprechte verlangen het doel te bereiken dat zij zich gesteld hebben: stopzetting van kernwapenwedloop en het uitsluiten van de mogelijkheid van een gewapende confrontatie tussen beide landen. Het blad spreekt voorts van een sfeer van oprechtheid goed contact en het bereiken van belangrijke positieve resulta ten. Ford heeft met Breznjew nog slechts een mondelinge overeenkomst Qe Russische partijleider Leonid Breznjev (rechts) en de bereikt Beiden zullen nu een en ander op papier zetten, waarna Amerikaanse president Gerald Ford tijdens een'prive-onder- een televmerede onsje ond0r d(J |n Vladivostok. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Drieenvijftig leden van de Pacifistisch Socialistische Partij (P.S.P.) on der leiding van oud-partijvoorzitter Burg graaf hebben de partij de rug toegekeerd en zijn uitgetreden. De groep vindt dat er nauwere samenwerking moet komen tussen de P.S.P. en de andere linkse krachten in Nederland. Dit standpunt werd door de meerderheid van de P.S.P. niet gedeeld. Bij de uitgetredenen zit ook H. Gortzak, oud-Tweede Kamerlid van de P.S.P., en ex-communist. De scheuring onder de pacifisten vond zater dagmiddag plaats tijdens een huishoudelijk congres, dat een nogal stormachtig verloop had. Alhoewel het reeds lange tijd donderde en bliksemde in de gelederen van de P.S.P.,; vormde directe aanleiding voor Burggraaf en de zijnen om weg te lopen, dat een meerderheid van de aanwezigen weigerde dit huishoudelijk congres om te zetten in een politiek congres. Daardoor kon er niet gedis cussieerd worden over de politieke lijnen van de P.S.P., met name niet over samen werking met andere partijen. Overigens zijn de gemoederen binnen de P.S.P. nog lang niet tot rust gekomen met deze scheuring, want er loopt in het gewest Amsterdam ook nog een schoringsprocedure tegen wethouder H. Riethof in verband met diens houding tegenover de aanleg van de Amsterdamse metro. Nieuw kabinet ui Italië (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Italië heeft een nieuwe regering. Na 51 dagen kabinet scrisis heeft de christen-demo craat Aldo Moro, in de vorige Italiaanse regering minister van buitenlandse zaken, dit week einde zijn ministers te am sa mengesteld. De nieuwe regering telt in totaal 25 ministers, een minder dan de vorige regering-Rumor. De christendemocratische partij heeft 20 ministers in het nieuwe kabinet. De enige coalitiepart ners, de republikeinen, leveren vijf ministers. Deze nieuwe cen trum-linkse regering wordt ge steund door de socialisten en de sociaal-democraten, terwijl de liberalen voor het eerst na twaalf jaar besloten hebben zich niet meer zo anti-centrum links te zullen opstellen.Ex-pre- mier Rumor is nu minister bui tenlandse zaken. Motor van SAS-toestel ontploft STOCKHOLM (AFP) - Een de motoren van een DC-9 straalpassagicrs vliegtuig de Scandinavische luchtvaart- maatschappij SAS is gister avond ontploft toen het toestel van de luchthaven Arlanda bij Stockholm wilde opstijgen voor een vlucht naar de Finse hoofd stad Helsinki. De 75 passagiers en bemanningsleden konden het toestel snel verlaten waarbij niemand gewond raakte. Makarios gaat naar Cyprus NICOSIA (AFP Waarnemend 1 president Glafkos Clerides van Cyprus heeft zaterdag bij zijn terugkeer in Nicosia uit Londen bevestigd dat de afgezette pre sident Makarios in de eerste week van december naai eiland terugkeert President Clerides zei dat hij in Londen met aartsbisschop Ma karios heeft gesproken over dc situatie op Cyprus en het stand punt erover van de Griekse Cy prioten. Weeroverzicht Zd Liraburg L k lalanboel New York Tel-AvW Drie doktoren die hun leven inzetten voor de bestrijding van kanker bij kinderen, vragen uw aandacht voor een nieuwe hoopgevende ontwikkeling. De TV dokumentaire„De droom van drie mannen"zou ieder gezin in Nederland eigenlijk moeten zien en thuis moeten besprekcn.Kijk vanavond even,als hun leven u lief is. Nederland II 21.10 uur \yij staan niet meer machteloos in de strijd tegen kanker. BEST (ANP) In het Brabantse Best ls taterdagavond omstreeks elf uur een buschauffeur neergeschoten, de man is in atjn rechterbovenbeen getroffen en opgenomen in een ziekenhuis In eindhoven, de dader is gevlucht vermoedelijk In een meroedes sport. De schietpartij deed zich voor bij een halteplaats van de lijndienst Eindhoven - Tilburg in de gemeente Best Volgens «en woordvoer der van de politie werd de buschauffeur lastig gevallen door enkele bezoekers van een bar tegenover de halte. Toen de chauffeur uit de bus stapte werd hij eerst enkele malen geslagen ca daarna neergeschoten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9