Einde gijzeling na 65 uur zenuwslopend onderhandelen Fellow ship was te chique Arabische wereld veroordeelt actie van terroristen Moord op Kehl wille keurig MAANDAG 25 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Tunis Met een vliegtuigkaping, gijze ling en moord hebben vier tot de tanden .gewapende Arabische kapers Nederland en Egypte gedwongen tot de vrijlating van zeven Palestijnse terroristen. Pas na 65 uur zenuwslopend onderhandelen was voor het grootste deel van de inzittenden van de Britse DC 10 het drama ten einde. Slechts drie bemanningsleden waren ach tergebleven. De onderhandelingen tus sen <je autoriteiten op het vlieg veld en de kapers in het toestel werden gevoerd in het diepste geheim, waarbij werd gezwegen over het aantal inzittenden, het aantal kapers -en de eisen van de kapers. Nadat de kaping van het toestel vrijdagmorgen in het olies taatje Doebai was gepleegd wer den Westerse persbureaus in Bei roet gebeld door de organisatie achter de kaping. Men stelde drie eisen: vrijlating van dertien terro risten die in gevangenissen in Egypte verbleven, de vrijlating van de Palestijnse commando's Noeri en Tamimah, die in Neder land gevangen zaten en de uit spraak van Engeland, dat zij een misdaad hadden begaan door in 1948 Palestina toe te wijzen aan Israël. Door de kapers in het toestel dat vrijdagmiddag in Tu nis was aangeland, werd in eerste instantie alleen de vrijlating van de dertien gevangenen in Egypte geëist De Egyptische regering weigerde •op die eis in te gaan. De Egypti sche regering droeg de dertien gevangenen wel over aan de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Deze wilde echter ook niet ingaan op de eisen tot vrijlating. Na de moord op de Westduitser Werner Kehl volgden onderhan delingen tussen leiders van de PLO en de kapers. Besloten werd vijf van de gevangen terroristen vrij te laten. De kapers hadden vrijdagavond al vier gegijzelden in vrijheid ge steld, twee vrouwen en twee kin deren allen met de Indiase natio naliteit Nadat de vijf terroristen naar Tunis waren overgevlogen lieten de kapers „als gebaar van goede wil" zeven gijzelaars vrij. Daarop eisten zij dat ook de twee Palestijnen die na de kaping van een Britse VC 10 op 3 maart en het opblazen van dat toestel op Schiphol tot vijf jaar gevangenis straf waren veroordeeld, Achmed In de nacht van zaterdag op zon dag verklaarde de Nederlandse regering, na overleg met de Britse autoriteiten zich bereid de in de Scheveningse gevangenis verblij vende Palestijnse vliegtuigkapers uit te wisselen tegen de nog in Tunis gegijzelde bemanningsle den en passagiers. „De Tunesi sche regering had een klemmend beroep gedaan op de Nederlandse regering", aldus een officieel communiqué. In de ontstane noodsituatie meende de regering dat het sparen van het leven van onschuldigen de doorslag moest geven. Zij nam de beslissing na dat zekerheid was verkregen voor zover in deze omstandighe den mogelijk dat alle middelen om op een andere wijze tot be vrijding van de gegijzelden en overgave van de kapers waren uitgeput De twee Palestijnen, die ook een belangrijke rol speelden bij de gijzeling in de Scheveningse ge vangenis, werden onder gewapen de begeleiding met een DC-9 van Martin-Air naar Tunis overgevlo gen. Besloten was hen niet eerder aan de Tunesische regering over te dragen dan nadien zekerheid was verkregen omtrent de vrijla ting van alle gegijzelden. Na aankomst van de DC-9 op de luchthaven in Tunis begonnen de kapers hun gijzelaars vrij te la ten. In groepjes kwamen zij via een trap uit de vooringang van het toestel. Alle inzittenden verlie ten het toestel: 24 Engelse passa giers, onder wie een baby, een Indiase stewardess, tien Engelse bemanningsleden en negen man grondpersoneel van het vliegveld Doebai waar het toestel vrijdag was gekaapt Om half vier gister middag verlieten Noeri en Tami mah het Nederlandse vliegtuig en liepen geboeid naar de Britse VC 10. Toen verliet de laatste gegij zelde het toestel, een schoonma ker uit Doebai die als tolk op had getreden tussen de Engelse be manning en de kapers. Hij werd vrijgelaten op aandringen van de Nederlandse autoriteiten die stel den, dat Tamimah redelijk Engels sprak en evengoed als tolk zou kunnen optreden. Na de uitwisseling van Tamimah en Noeri tegen alle gegijzelden behalve drie Engelse bemanning sleden, die vrijwillig in het toestel achterbleven en hun plaatsen niet .wilden afstaan aan een klaar staande nieuwe bemanning, ren in de Britse VC 10 nog tien personen aanwezig. Dat wa ren de twee door Nederland vrij gelaten gevangenen, de vijf door de PLO op aandringen van de Egyptische president Sadat vrij gelaten aanslagplegers en luchtpi- raten en de vier kapers, alsmede de drie Engelse bemanningsleden onder leiding van gezagvoerder James Futcher. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL - "Je reinste verkrachting van het recht en ethische gevoelens. We hebben er een hele nacht over moeten praten voordat we tot deze beslissing kwamen. Maar het was een kwestie van afwegen. Wat het zwaarst woog, moest het zwaarst wegen. Aldus mr. A. Fonteijn, directeur-generaal, hoofd afde ling politie van het ministerie van Justitie, toen hij gisteravond terugkwam uit Tunis, waar hij de Pales tijnse terroristen Noeri en Tamimah had afgeleverd aan hun bendegenoten. Ook overste E. Gerritsen van de dienst Luchtvaart van de rijkspolitie had de vlucht met de DC-9 van Martin Air meegemaakt. Martin Air-gezagvoerder Nol Oskam vertelde er wel degelijk rekening mee te hebben gehouden dat de terroristen in Tunis de Nederlandse machine voor zich zouden o- peisen. "In dat geval was ik onmiddelijk weg geweest, desnoods met Noeri en Tamimah nog aan boord". Op de vraag waarom de regering een toestel van .Martin Air had gecharterd a raison van 4000 gulden per uur, in plaats van een regerings Fellowschip met twee terroristen naar Tunis te sturen antwoordde mr. Fonteijn neus ophalend: "Dat vliegtuig zou een beetje te chique zijn geweest voor de heren". Juridisch lag de zaak volgens mr. Fonteijn heel 'simpel. De twee terroristen hebben van de minister van Justitie een zogenaamde strafonderbreking ge kregen. Normaal geldt die voor drie maanden, maar na die tijd zal geen uitlevering worden gevraagd. Mochten de twee Palestijnen ooit in Nederland terug keren, dan zullen ze alsnog de vijf jaar moeten uitzitten. De door de Nederlandse regering vrijgelaten terro risten hebben overigens gelijk gekregen voor wat de inhoud van een een brief betreft die zij tijdens de gijzeling van de Scheveningse gevangenis schreven aan premier.Den Uyl. "Wij zijn gekomen door middel van een vliegtuigkaping en wij zullen door een kaping weer vertrekken, als Allah dat wil", luidde de tekst van die brief. Het door de Nederlandse regering gevoerde beleid vanuit het crisiscentrum in het ministerie van Justitie in Den Haag is door enkele Kamerleden al met een "goed gedaan" beloond. ARP-fractieleider Aantjes: "De regering heeft in een ontzaglijk moeilijke situatie verkeerd, De heb groot respect voor minister Van Agt, deze minister wordt zo langzamerhand een minister voor gijzelingszaken". DS'70-fractieleider Drees jr. wilde eerst meer achtergrondinformatie hebben alvo rens commentaar te geven. De voorzitter van de vaste Tweede Kamercommissie voor Justitie Geurtse- n(VVD) zei, dat het altijd wat triest is, als het recht moet wijken voor de macht "Maar je staat met de rug tegen de muur. Als er gedreigd wordt met het doodschieten van onschuldigen, is het onvermijdelijk dat je kiest voor het minst kwade van de twee". Noeri en Tamimah, die gistermiddag ge boeid het Nederlandse vliegtuig in Tunis ver- Twee mannen dragen het stoffelijk overschot van de Westduitser Kehl op een brancard weg. TUNIS/BONN "Niemand van ons voelde of wist wat er ging gebeuren toen Kehl naar de uitgang In de cabine werd gebracht. Toen boorden we een schot en merkten dat bij nlei terugkeerde. We hadden er geen Idee van waarom men hem had uitgekozen". Aldus de 23-jarige Britse Leslie Bruen nadat zij door de Palestijnse terroristen was vrijgelaten. Volgens de bevrijde gegijzelde Margaret Adams, een 28-jarige Australische stewardess, leek het Juist alsof Kehl goed met de kapers optrok. "Hij was zeer aardig tegen hen. Hij had nogal wat gedronken. Enkele uren voor de moord kreeg hij via de kapers nog medicij nen toegespeeld voor de suikerziekte waaraan hij leed". De moord op Werner Kehl heeft onder do Duitse bevolking een grote verbijstering veroorzaakt Terwijl een woordvoerder in Bonn verklaarde, dat de moord de regering met afschuw vervulde, vragen de Duitsers zichzelf af, waarom uitgerekend de enige Duitser onder de passagiers het slachtoffer van deze afschu welijke misdaad moest worden. De 43-jarige Kehl was oen van de beste financiële experts van Duitsland. Als mede-eigenaar van de bank "Trinkaus und Burk- hardt" had hij zich zo een naam verworven, dat hij als adviseur van een dochteronderneming van de "Schweitzerische Bank gcsellsc haft" naar Zürich ge haald werd. Werner Kehl laat een gezin van drie kinderen, tussen de 7 en 14 Jaar, achter. Zijn echtge note Karin is een dochter van James Cloppenburg, de machtige man van het bedrijf Peek en Cloppen burg. De «noord op de Duitser werd gepleegd, toen de terroristen in het vliegtuig bemerkten dat zij door de Tunesische autoriteiten waren bedrogen. Deze autoriteiten hadden vrijdagnacht bekend gemaakt, dat op het vliegveld van Tunis een toestel was geland waarin dertien door Egypte vrijgelaten terroristen verbleven. De terroristen hadden de vrijlating van deze terroristen geëist Zaterdagmorgen rond acht uur bleek, dat de 13 Palestijnen in het geheel niet in Tunis waren aangekomen maar zich nog steeds in Egyptische gevangenschap bevonden. Pas in de loop van zaterdag werden vijf van hen naar Tunis gevlogen. BEIROET (LIBANON) - De Arabische wereld heeft dit weekeinde de kaping van de Britse VC 10 scherp veroordeeld. De terroristen hebben door hun actie de Palestijnse zaak geschaad, Is de mening van regeringsleiders In Egypte, Libië en Irak. Ook de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft zijn afschuw oyer de kaping, gijzeling en moord op de Westduitser Werner Kehl laten blijken. De PLO heeft zich voorgenomen maatregelen te nemen tegen de organisatie achter de kaping. „Zij zullen de prijs betalen voor deze misdaad", aldus bet Palestijnse persbureau Wafa. Die prijs bestaat uit liquidatie van de betrokkenen zoals de PLO al eerder extremisti sche Palestijnen die het gematigde beleid van leider Arafat veroordelen, heeft vermoord. De „andersdenkende" guerrillastrijders zoals de vier mannen die dit weekeinde gijzelaars vasthielden op het vliegveld van Tunis, dreigen het pas verkregen laagje respect dat de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO zich door middel van de Verenigde Naties heeft verworven, weg te wissen. Ze vormen een kleine minderheid, maar juist dat heeft hen fanatieker gemaakt in hun pogingen afbreuk te doen aan de wens van de leider van El Fatah Yasser Arafat om van terreur over te schakelen op diplomatie. Er is al een extremistische voorman door de meer gedisci plineerde guerrillastrijders omgebracht en er staan er nog meer op de dodelijst van de PLO. De eenheid onder de vijf grote guerrillagroepen binnen de PLO en de splinterbewegingen is altijd verstoord geweest door taktische en ideologische geschillen. Maar zij hadden wel een gemeenschappe lijk doel voor ogen: de bevrijding van het Palestina van voor 1948 dat ook het huidige Israël omvat. Dit veranderde toen in 1973 binnen de PLO een gematig de groep naar voren kwam onder leiding van Arafat Deze groep begon de bereidheid te tonen genoegen te nemen met de helft van Palestina. De. gematigden verklaarden dat de totale bevrijding niet reëel was en dat de Palestijnen dienden te streven naar een kleinere onafhankelijke staat op de westelijke oever van de Jordaan en in de strook van Gaza. De PLO begon de internationale terronstenacties te veroorde len als zijnde onverantwoordelijk en schadelijk voor de Palestijnse idealen. De radicale splintergroeperingen hebben deze gema tigde houding als verraad bestempeld. Zij brachten 'de eerste guerrillacommando's voort die begonnen met een sensationele reeks terroristische acties. De rebellen voerden hun acties onder zeer veel verschil lende namen: De zwarte september, Zonen van het bezet gebied, Zevende zelfmoord brigade, Strafgroep, Arabische Jongeren voor de bevrijding van Palestina (onder deze naam werkten de twee terroristen Noeri en Tamimah). Ahmed Abdel Ghafour, een dissident van de grote guerrillagroep El Fatah, die de codenaam Aboe Mag- moed gebruikte, bleek achter een groot aantal door de PLO als onverantwoord bestempelde terroriste nacties te zitten. De PLO had een Jaar nodig om Aboe Magmoed te liquideren. Hij werd op 12 september met kogels doorzeefd toen hij irjpt een aftandse Mercedes in Beiroet reed met een van de jonge guerrillastrijders die hadden deelgenomen aan de moordpartij op het vliegveld van Athene. De vier terroristen die op de luchthaven van Tunis de gijze ling uitvoerden, noemen zich „Het Martelaren-peloton van Aboe Mahmed". Met geen mogelijkheid valt te zeggen hoeveel „anders- denkenden" het gezag van de PLO nu nog trotseren. Zij hebben in de Arabische wereld practisch geen vrienden, mogelijk met uitzondering van Libië, en opereren diep ondergronds. Egypte heeft Libië dit weekeinde beschuldigd van het onderhouden van connecties met de Palestijnse guer rilla-groepering die voor de kaping van de VC 10 verantwoordelijk Is. Libië reageerdo zondagavond op de Egyptische aanval door het kapen van vliegtuigen als „onverantwoordelijke daden" te veroordelen. Mislukte kaping TOKIO (AP) Een Amerikaans lid van de bemoa ning heeft saterdag de kaping van een Boeing 707 van Air France door een 18-jarige middelbare sch olier uit Japan verijdeld. De jongeman, die zoals later bleek zich ernstig zorgen maakte over zijn examen op de middelbare school, was op weg van Sapporo naar het noorden van zijn land, de cockpit binnengedrongen met Iets in de hand dat leek op een stuaf dynamiet Hij kondigde daarbij aan: "Ik heb dit vliegtuig gekaapt". De 32-jarige boordwerktuigkundige John Vivian wierp zich op de indringer en overmeesterde hem. Na de landing werd dc jongen aan de politie overgn- dragen. De 71 inzittenden van het toestel hadden niets gemerkt

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7