BLIK VOOR UIT GAAF WERK VAN LEKEN IN EXPOSITIE Vrijetijd-tips van Cantecleer RECEPTEN VOOR HET HEERLIJK AVONDJE tbcAxtootdeêujeSi/ z tbtfi iHntodelijeJi! PAGINA 4 LEIDSE COURANT MAANDAG 25 NOVEMBER 1971 VOOR DE VROUW Pyramide van papier. Op de achtergrond: een wandkleed gemaakt door Egyptische kinderen uit Harrania. BERGEYK Annet Teunissen-van Manen van Zanen (56) is een vrouw met een ideaal£ Alle leegkomende waardevolle of waarde loze gebouwen: bioscopen, scholen, kastelen te gebruiken (al is het maar tijdelijk) om leken groepsactiviteiten te laten doen op verschillend creatief gebied: schilderen, tekenen, sociodrama, wer ken met textiel of afvalmaterialen. De aanzet is er Midden in Bergeyk in het land van de Kempen staat aan de driesprong Eersel-Valkenswaard-Luykgestel een fiere schutting met daarop de letters: „Muzen, Museum voor creatief werk van kinderen, vrouwen en andere mensen". Het "uithangbord" voor een oude bioscoop, waarop directrice-inspiratrice Annet zich met man en zes kinderen (waarvan de oudste 25 jaar is en de jongste 16 Jaar) heeft geworpen om de ruïne die het was om te toveren in een 'werkplaats', waar kleine en grote mensen van 2-82 jaar creativi teit kunnen beoefenen en tentoonstellen. Ze gebruiken materialen als ge golfd karton, veelkleurige rolle tjes van restanten textiel, in on gelijke hoogte op een plateau geplakt, avalblik. Men kan er „Ideeën halen en ideeën bren gen', schreef iemand na een rondgang door dit unieke ge bouwtje. "Elk mens moet de kans krijgen iets te exposeren kind om haar teen vouwde 'om dat een schoen zo hard is'. Een medisch student uit Amsterdam maakte 'machinebeesten' en vóór dat hij medicijnen studeer de stelde hij fantasie-motorfiet sen samen, getekend met petie terige cijfertjes en figuurtjes, samengevoegd tot het model motor. Een andere tech- dat met liefde is gemaakt. Het nicus maakte van lintdunnen sliertjes afvalblik gekke, oude is ook animerend om te zien wat anderen doen", vindt mevrouw autootjes. Teunissen. In het „Muzen Mu seum" geen Karei Appel of Jan C rem er, wel een roerend schil derij, gemaakt van mosselschel pen (door een oma), wandtapij ten geweven door Egyptische kinderen (onlangs in bruikleen Hoe heeft mevrouw Teunissen, die in een prachtige bungalow bij het museum in de bossen woont, dit idee ontwikkeld? "Het is een proces dat groeit", vertelt ze. "In 1966 werden op aan het Stedelijk Museum gege- het terrein van "De Ploeg" (we- Vrouw* in 1975. Vooral voor vrouwen is het belangrijk zich creatief te ontwikkelen. De mo gelijkheden zijn er. Zoveel be drijfjes moeten sluiten door de economische omstandigheden. Grote panden komen leeg, fa brieken en fabriekjes, die wë al dan niet kunnen gebruiken. Leegstaande kerken ook. Zodra ze weer in gebruik worden ge nomen, laad je de boel in de deux cheveaux en weg ben je. Het gaat erom werkgelegenheid te scheppen. Het creatief wer ken met afvalmateriaal van be drijven (wat we veel doen) is ook een vorm van milieuoprui ming gericht tegen milieuver vuiling. Je moet maar eens een rondje wachten voordat je papier en rommel wegsmijt Op het ogen blik werken wij in Bergeyk met 47 landen. Er kwamen 10.500 bezoekers, waaronder 15 groe pen en alternatieve schoolreis jes. En ook de melkboerenver eniging wil wel eens een dagje uit..." In het Muzen Museum kan elk voorwerp, hoe onzinnig ook tot object worden. Iedereen kan in zenden, wanhzegt Annet: "Als een leek creatief is verdient hij aandacht." Mode voorspellen is geen koffiedik kij ken. Het zit er allang in dat de zomer van 1975 geen revolutie op kledinggebied te weeg zal brengen. Inspiratiebronnen zijn safari, tennis, golf, folklore en de twintiger, dertiger jaren. De slanke, smalle soepele belij ning hoeft geen plaats te maken voor kokerachtige kleren en de lengte blijft spelen rond de knie. Bij steeds minder mensen is de vrije- tijdskleding een ou de trui en een broek met knieën erin. •Naast denim (niet weg te denken uit het modebeeld), vol gend seizoen veel al ternatieve weefsels als tentdoek, cam bric twills, katoenen matelassé's, bedruk te katoenen gabardi ne. Van de anti-mo de (jeans en Tees- hirts, maar dan ook niets anders) zet de verschuiving door naar elegantie en souplesse. Tuinbroe ken, bermuda's en parka's voorspelt het Mode Informatiecen trum, waarvan we deze wijsheden heb ben overgenomen. Wat het schoenwerk betreft: het bloeme tjesmotief doet joyeus zijn intrede. Straks met bloeme- tjesgoed beklede sleehakken, semi- vrije-tijdsschoenen met T-strip en ge bloemde linnen zo len. Ook beeldige sandaaltjes met fijne vlecht en teen-grip of een met linnen ge vlochten muil met kurkzool. Kurk mag zich in de aandacht verheugen. Burman- je heeft voortreffelij ke bestsellers in pet to als houten clogs, in combinatie met gebloemd linnen. Maar ook een teen- grip instap met touwzolen. Algeme ne indruk: pep en se xy, maar dan vloeiend en verbor gen verleidelijk in veel stofverbruik. Voor de avond asy- metrische jurken, gesloten op één schouder in kaftan stijl. En de kleuren? Ice, zon, zand, hya cinth en mosgroen, als gewoonlijk in veel nuances maar meest middenlicht. Niet hard maar ro mig. Voluptueus en soepel, maar hoog op de benen. (Mode Informatiecentrum). Gezellige duster van gewatteerde nylon met 'n rijkgeschakeerd bloempatroon op zwart 40- ven) en groepstekeningen van Franse jeugd. Onderwerp: de Notre Dame. Het unieke van dit museum is dat mensen over de hele wereld soortegelijke keuze van materia len hebben, hoewel hun werk stukken verschillen. Er blijkt ook uit dat je niets hoeft weg te gooien, geen scheefgegroeid blikopenertje, geen bierflesse- dop, geen restje woL Daar is popart van te maken. Annet Teunissen: "De wil nieuwe typen musea scheppen, waarin op creatieve manier te zien, te ho ren, te lezen is". Geen enkele muze is vergeten ("vroeger wa ren er geen musea, waarin al leen schilderkunst en beeld houwwerk te zien was. Bij de oude Grieken was een museum een plaats waar de 'muzen' speelden, óók muziek"). Daarom niet alleen beeldende expressie, maar ook het gesproken woord, beweging - "pressie en film in Bergeyk. Annet verzamelde oor spronkelijke melodieën op de geluidsband. Teksten zijn op kartonnen zetstukken geschre ven en hangen aan schotten. Zo Coördinaties blijven. De bermuda voor het slanke been. verij) door de Stichting Bergeyk in de open lucht paviljoentjes gebouwd om er te kleien, te tekenen, hoorspelen op te veo- ren; seoiodrama. Je kon er ka mers inrichten in groepsver band. Stoelen en tafels waren aanwezig, maar je kon ook aan duidingen geven. Wat de men sen erbij wilden hebben kon in andere paviljoentjes gemaakt worden. Een mensgericht ge beuren, geen vakgerichte zaak. Er zijn zo weinig mogelijkheden in de open lucht in het openbaar creatief te rijn. Ja, je kunt schommelen, molens bekijken, maar echt iets samen vervaardi-v gen, dingen die je thuis doet, is er niet bij. Met groepswerk in de openbaarheid zien mensen andere technieken en kunnen moed en ideeën op doen... In Amerika heb ik een lezing gehouden voor de International Society for Education of Art in New York. Daar namen mijn overwegingen vaster vorm aan. Een museum 6tichten voor men sen, die geen vaklieden zijn. De geeft bijvoorbeeld een kleuter bedoeling is er een stichting van spelend een solo weg om 'U' tegen te zeggen... Er is ook mode zien. ziien. Ach ter in het zaaltje jurken van de Rietveld t-academie, een versier de postbodecape en schoentjes van een lapje suède, die een te maken en werk te delegeren. Ik wil graag met een vaste staf in zee gaan, part-timers, studen ten. In Amsterdam hebben we al een lege school op het oog. We zien ons streven ook in ver band met 'het Jaar van de Uitgeverij Cantecleer uit De Bilt is met een bijzonder leu ke aanvulling op haar reeds bestaande hobby-serie op de boekenmarkt verschenen: Ta- pijtweven (9,90), Lijnenspel met draden (8,90), Werken met smeltharskorrcls (6,50), Vor men met glas (9,90), Pitrict vlechten (6,50) en Feestversie ringen het jaar rond (9,90). De paperback „Tapijtweven" geeft de lezeries) een komplete handleiding hoe men met be hulp van eenvoudige gereed schappen kreatief kan bezig rijn met kleuren, patronen en strukturen. Ook het weven op grotere getouwen wordt door de schrijfster M. Seagroatt uit gebreid behandeld. Het boekje „Lijnenspel met draden" van Glen Saeger laat via prachtige voorbeelden en illustraties zien hoe iedereen in staat kan rijn, om met kleu rig koord of garen en kleine spijkertjes, op het oog inge wikkelde lijnstructuren samen te stellen. Leuke ideeën ook om vrije tijd kreatief te besteden geeft Jut- ta Lammer in „Werken met smelthars". Smelthars (polys- tyrolkorrels, te koop in kleine proef verpakkingen, en in al lerlei vrolijke kleuren) kan saaie glazen voorwerpen omt overen tot sieraden aan de muur of op tafeL Gewoon keu kengereedschap, oven of gas fornuis en de eigen inspiratie zijn verder alles dat men no dig heeft „Vormen met glas" van J. R. van Oostrum leert wat men allemaal kan doen met oude flessen, schaaltjes en potten: als ze maar van glas rijn. Mo gelijkheden te over om van oud weer nieuw te maken. Kandelaars, vazen, enz. Ook pitriet vlechten blijkt na lezing van het gelijknamige boekje (B. Manuel) niet meer zo moeilijk als het eerst leek. Grappig om te kunnen zeggen: „Die mand? Oh, die heb ik zelf gemaakt". „Feestversieringen het hele jaar rond" tenslotte is geschikt voor jong eq oud. Hierin is alles te vinden over kerstver sieringen, kerstboomfiguren, palmpasenstokken, paasver- sieringen, feestgebak en lam pions. Alle boekjes zijn duidelijk en eenvoudig geschreven, en ze ker niet te duur. Aan te raden om ze op het Sinter klas-ver langlijstje te zetten. Die goede oude Sinterklaas heeft het erg druk in deze tijd. Surprises maken, winkelen, strooien en luisteren naar kindergezang zijn rijn dagelijkse bezigheden. Zoudt u hem en rijn zwartepieten niet wat uit handen kunnen nemen en zelf eens taai-taai poppen en ander lekkers maken? Het is leuk om te doen en bovendien is alles wat je zelf maakt toch véél lekkerdere Taai-taaipoppen: 250 g roggebloem 250 g tarwebloem 1/2 eetlepel gemalen anijszaad 30 g gist 1 1/2 dl lauwe melk 100 g bruine basterdsuiker 100 g honing of stroop 1 snuifje zout 1 snuifje kruidnagelpoeder Vermeng in de kom alle droge ingrediënten en maak hierin een kuiltje. Roer de gist glad met de lauwe melk en voeg daarbij de suiker en de honing (of de stroop). Laat het deeg rijzen gedurende 3 kwartier. Vorm hiervan op een beboterde bakplaat poppen (met een groot mo del speculaasplank wordt het natuurlijk het mooist). Bestrijd de poppen met losgeklopt ei, koffiemelk of gewone melk. Laat ze dan even- tueelnog eens 15 minuten staan (i.v.m. het verder rijzen). Bak de taai-taaipoppen midden in een voorverwarmde oven gaar in 25 minuten, bij een temperatuur van 200 c of op stand 4. Truffels: 250 g gepelde amandelen 250 g gezeefde poedersuiker 1/2 dl oranje bloesemwater (bij de drogist verkrijgbaar) 1 eetlepel maisquin of kirsch kleingesnipperde bigarreaux (gekonfijte franse vruchtjes) 200 g pure chocholade cacao poeder maal de amandelen fijn en draai deze massa nog een keer door de molen. Daarna vermen gen met de poedersuiker en het oranjebloesem water. De marasquin of kirsch erdoor kenden, samen met de fijngesnipperde bigarreaux. Ver deel de massa in brokjes en maak hier bolletjes van. Dompel deze eerst in de gesmolten choco lade en rol ze dan door de cacao. Laat de truffels hierna door en door koud worden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4