£cld^e(Bomatit Tunesië biedt asiel aan VRACHTVERVOER BOYCOT VEILINGEN dankuwel I I V WÊw Israëlische industriezone in voormalig Jordanië alestijnen verlaten vliegtuig Actie tegen registratie Vrouw van Rockefeller opnieuw in ziekenhuis Maandag 25 novembe* 1974 67e jaargang no 19976 ort Rapenburg 2, Leiden, postbus II. tetefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur.hoofdredacteurF I. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune^ jvertenties (excl. B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 t^t 19 00 uur) - - Abonnementen per week"? £49; kwartaal f 32,21; Jaar f 125.25 - losse nummers 45 cent, j DAGBLAD VÖÖR ZUID-HOLLAND Droom op Ned. II om 21.20 uur. Kojak om 20.21 uur, Voetbaltrofee om Ned. I 19.23 uur Het zal je kind maar wezen en om 21.20 uur Napoleon (slot). VEEL WIND Opklaringen afgewisseld door enkele buien. Krachtige tot stor-. machtige wind, aan de kust tij delijk storm uit zuidwest tot west. Max. temp. ongeveer 8 graden. Morgen zon: 8.17-16.37, Schev. hoogw.: 0.10-12.34, Maan: 14.40-4.33, laagw.: 8.18-20.28. Vuri kreeg rijn zin. i onzer verslaggevers) en Haag „Mede namens lijn vriend zeg ik u: wij zijn (komen door middel van een iegtuigkaping en wij vertrek- tn weer door middel van een egtuigkaping indien Allah het il". Arabische vliegtuigkaper uri, die gisteren met zijn me- e-dader Tamimah uit de Sche- iningse gevangenis werd over bracht naar Tunis, waar hij indaag siel heeft gekregen, (eft dit vorige maand ver aard in een van zijn brieven in premier Den Uyl, die uit de cheveningse gevangenis zijn okkeld. Het is dus allemaal aan zoals was aangekondigd. nimmmüiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiuiinuiuiiyiiiwuuumim] De twee door Nederland beschikbaar gestelde Palestijnen Noeri (voor, en Tamimah (achter) lopen op het vliegveld van Tunis naar de Britse VC-10 en daarmee een kans op een snelle dood tegemoet. Op het moment waarop de uitwisseling werd voltooid gold immers nog het ultimatum dat een goed uur later een land bekend moest zijn dat de terroristen wilde opnemen zo niet, dan zouden alle inzittenden van de DC-1Q de dood vinden. FUNIS, (Rtr/ÜPI/AP) - Tunesië heeft ranochtend de vier Palestijnse kapers :n hun zéven medestrijders in de Britse PC-10 vrijheid en doorreis naar een inder Arabisch land toegezegd, in ruil 'oor de vrijlating van de drie Britse !>emanningsleden. De terroristen had- len gedreigd het toestel met al zijn nzittenden in de lucht te lagen vliegen. )e Palestijnen en de drie Britten heb ben vervolgens het toestel verlaten. De tapers zouden niet worden gearresteerd rij hun pogingen een ander Aarabisch and te vinden dat hen zou willen ont vangen. Hiermee lijkt een voorlopig einde aan het jongste gijzelingsdrama te zijn gekomen. De situatiewas voor de vier Palestijnse terroristen na de uitwisse ling van de gegijzelden volkomen uitzichtloos ge worden. Geen enkel Arabisch land leek bereid het viertal op te nemen, ook niet nadat driemaal het dreigement was herhaald dat het toestel met alle inzittenden zou worden opgeblazen. De terroristen zetten hun eigen leven en dat van de drie Britse bemanningsledenvan de VC-10 en de uitgewisselde Palestijnen in voor een vrije e aftocht. Aan die aftocht waren twee voorwaarden Verbonden: zij wilden niet worden uitgeleverd aan de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO en zij wilden niet door Tunesië worden berecht Nadat gistermiddag de laatste gegijzelde passa giers waren uitgewisseld tegen de door Nederland vrijgelaten Noeri en Tamimah, werd het de in spanning verkerende terroristen duidelijk dat geen land hen wilde opnemen. De meeste Arabische landen hadden de kaping afgekeurd als schadelijk de Palestijnse zaak, en zelfs Libië dat tot nu toe kapers steunde en hun een opleiding gaf, veroor deelde deze kaping scherp. Toen kwamen de terroristen met hun eis, waaraan aanvankelijk om 20.00 uur gisteravond, vervolgens om 22.00 uur en tenslotte vanmorgen om 8.00 uur moest worden voldaan. De enige ongerustheid die sinds gisteravond nog' op het vliegveld van Tunis bestond, betrof de drie Britse bemanningsleden: gezagvoerder James Fut- cher (53), tweede piloot Michael Wood (27) en boordwerktuigkundige Frank Sharpies (47). Ten onrechte bestond de idee dat men te maken had met geweldig getrainde, harde jongens, aldus mr. A. Fonteijn, directeur-generaal, hoofd van de afde ling politie van het ministerie van justitie, die als gevolmachtigde van de Nederlandse regering Noe ri en Tamimah naar Tunis had begeleid. „Volgens onze informatie hebben ze een guerrilla-opleiding gehad van hoogstens zes, zeven weken". Daaruit was volgens hem de spanning te verklaren die heeft geleid tot de moord op de Duitse bankdirec teur KehL Het lot van de vier Palestijnse terroristen blijft ook na het Tunesisch vrijgeleide onzeker. Zij zullen volgens de PLO moeten boeten voor hun misdaad, zoals ook hun voorman Aboe Mahmoed heeft moeten boeten. Voor het verloop van de gijzellngsaffaire en achtergronden de pagina 7. [Twee Turkse jongetjes verdronken in de Zijl E3DEN Na kort heeft de Leidse politie zaterdag avond in samenwerking met de brandweer uit het kanaal De Zijl tussen Leiden en Leider dorp de stoffelijke resten boven gehaald van twee Turkse jonge tjes. De twee jongetjes, de 9-jarige Is- han Kazancioglu en de 10-jarige Atila Dummus, beiden wonen de te Leiderdorp, waren 's och tends om 10 uur reeds van huis gegaan. Toen zij om etenstijd niet thuis verschenen, werd de politie ingeschakeld. Een zoe kactie had tot resultaat dat aan de walkant van de Zijl ter hoogte van de Paramaribo- straat de twee fietsjes werden gevonden. Men is toen vrijwel meteen begonnen met dreggen. Hoe de kinderen te water zijn geraakt is niet bekend; men vermoedt dat het spelenderwijs is gebeurd. BEKER_ Nu er een Europa-cup aan ver bonden is. blijkt bekervoetbal in Nederland plotseling een ernstige zaak. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De export van groenten, fruit en bloemen Is vandaag gering geweest als gevolg van de blokkade van de seven tien belangrijkste veilin gen in ons land door vrachtwagen chauffeurs. De actie richt zich tegen de invoering van 1 december van de ta chograaf, een apparaat dat de rust- en rijtijden van de vrachtwagens regi streert. De chauffeursactie wordt ge steund door de werkgever*. De ver- voersbonden zijn tegen de actie en ook de chauffeurs zijn bet onderling niet eens: een drietal actiegroepen in het beroepsgoederenvervoer heeft zich dui delijk van de actie gedistantieerd. De actievoerende chauffeurs hebben bet plan de actie langer te laten duren dan alleen vandaag, als staatssecretaris Van Duiten niet met een voor hen bevredigend voorstel komt De staats secretaris heeft gisteravond na een ge sprek met werkgever* en werknemers, echter laten weten geen enkele aanlei ding te zien om zijn standpunt te wijzi gen. Met vrachtwagens werd vanmorgen de toegang naar de meeste veilingen ge blokkeerd, ondermeer de bloemenvei lingen van Aalsmeer, Rijnsburg, Roelo- farendsveen en Berkel en de groentevei lingen in Delft, De Lier, 's-Gravenzande, Poeldijk, Bleiswijk en Venlo-Grubben- vorst. De aanvoer van de veilingen was minder dan op een normale maandag, omdat het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen in het weekeinde de tuin- i \Cv s - Vrachtwagenchauffeurs blokkeren de toegang tot de veiling Westland-Noord ders opgeroepen had zo weinig mogelijk produkten naar de veiling te brengen. Wat er toch kwam werd zo mogelijk opgeslagen in koelhuizen of in de koel wagens die de blokkerende chauffeurs beschikbaar hadden gesteld. Op de vei- lingen werd niet geveild. De betrokken chauffeurs protesteren tegen invoering van de tachograaf, om dat dit nadelig is voor hun arbeidsposi- tie, ondanks het feit dat zij vaak wer-, kweken van 80 uur en meer maken. Het zijn vooral vervoerders van bederfelijke waren, die vrezen dat zij niet meer tijdig op de buitenlandse markten kun nen zijn met groenten, fruit en bloemen als zij zich houden aan de voorgeschre ven rusttijden, die nu met de' tachograaf gecontroleerd kunnen worden. Zij wen sen voor de transporteurs van bederfe lijke waren een uitzonderingspositie. De werkgeversorganisaties KVO, EVO en PCB-wegvervoer staan achter de actie. De vervoersfederatie van NKV en NW zegt echter dat de staking uitslui- .tend de belangen van de werkgevers dient en dat de chauffeurs ermee in hun eigen vlees snijden. „De werkgevers blijven in staat hun werknemers uit te buiten met lange werkweken CA een laag basisloon. Met de tachograaf was eindelijk controle op de voorschriften mogelijk geweest" Volgens de bonden hebben de initiatief nemers van de actie van hun werkge vers twee weken vrij gekregen om de staking te organiseren, terwijl doorbeta ling van de uren is gegarandeerd. Werk gevers in andere sectoren van het goe derenvervoer vervoer hebben materiaal voor het blokkeren van wegen aangebo den. „Hieruit blijkt", aldus de bonden dat de meeste beroepsgoederenvervoer- ders in feite tegen de sociale voorschrif ten gekant zijn." Gisteravond waren in Maassluis dertig verontruste chauffeurs bijeen, werkzaam in de groente- en fruitexport Zij stelden zich op tegen de actie. Volgens hen zouden collega's niet allemaal op vrijwillige basis aan de staking deelnemen. De organiserende Chauffeursvereni- -ging-West zegt daarop, dat „het belang van de Nederlandse economie voorop gaat, waarvan de export van bederfelij ke waren een belangrijk deel uitmaakt". Staatssecretaris van Huiten heeft geen enkele aanleiding gezien om de invoe ring van de tachograaf voor vrachtwa gens van 20 ton en meer op te schorten. Wel zegde hij toe, dat de controle op naleving de eerste acht weken soepel zal zijn. Pijnlijke ervaring voor Schoenmaker (van onze sportredactie) Rotterdam Lex Schoen maker van Feyenoord kwam gistermorgen op het station van Rotter dam tot een pijnlijke ont dekking. Zijn ploeggeno ten waren een half uur eerder reeds naar Maa stricht vertrokken, waar Feyenoord tegen MVV moest spelen. Lex was to taal vergeten dat alle be kerwedstrijden van de KNVB om twee uur moesten beginnen. De Hagenaar reisde zijn club daarna ijlings achterna. Precies op tijd arriveerde hij nog in stadion De Geuselt. Feyenoord mocht toen niet klagen. Schoenmaker hielp zijn ploeg met een beslissende doelpunt aan de overwin- JERUZALEM De Israëlische regering heeft zondag besloten een Industriële zone te stichten op de westelijke Jordaanoever In de omgeving van Jeruzalem. Het industriegebied komt In Maaleh Adomim, 19 km van Oost-Jeruxxlem, op de weg naar Jericho. Het kabinetsbesluit wordt gezien als een verharding van dt Isr sche politiek. Volgens sommige regeringsfunctionarissen heerst er een soort vacuum op de westelijke Jordaanoever, sinds koning Hoessein van Jordanië verklaard heeft niet langer verantwoordelijk- te zijn voor de toekomst van dit gebied. Israël wil het gebied onder geen voorwaarde overdragen aan de Palestijnse bevrijdingsorgani satie. Volgens de Israëlische minister van voorlichting Aharon Yaariv houdt het plan niet in dat het gebied onmiddellijk wordt geanne xeerd. Volgens hem was het zuiver toeval dat de bespreking van dit ontwikkelingsproject samenviel met de stemming in de Verenig de Naties over de PLO en het recht van de Palestijnen op zelfbeschikking. De israëlische regering had naar zijn zeggen al twee jaar geleden de grond aangewezen voor dit project Aharon Yaariv, heeft voorts gezegd dat zijn land zou kunnen overwegen zich terug te trekken uit de Verenigde Naties, naar aanleiding van de permanente erkenning door de algemene verga dering van de Verenigde Naties van de PLO, die uft is op de vernietiging van IsraëL NEW YORK (Reuter) - De vrouw van Nelson Rockefeller, kandidaat voor het Amerikaanse vice-presidentschap, is zondag opnieuw in het ziekenhuis opgenomen voor een operatie wegens kanker. Rockefeller zei dat haar rechterborst zal worden afgezet. In oktober moest de linkerborst van mevrouw Happy Rockefeller al worden afgezet, kort nadat de vrouw van president Ford eenzelfde operatie had ondergaan. Dezo 'zelfdonkende'. matstalen 4-kleurenbailpoint is eon van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgoven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van ul naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een 4-kleurenballpoint naar: naam: adres:- ÊÊW NOTEER m.l.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant I wc woonplaats:..

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1