DRENTE WINNAAR IJSSELCUP MONIKA HOLZNER VROEG IN VORM ffisJü €5 Daimes- schaatsploeg donderdag al weg DUYVESTEIN Nieuwe schaatsgeneratie Baas? DEVENTER Eindelijk is de Friese hegemonie in de strijd om de IJsselcup gebroken. De traditionele krachtmeting tussen de negen gewesten van de KNSB aan het begin schaatsseizoen, het schaatsseizeon, werd zaterdagmiddag in het Deventer IJsselsta- dion een volkomen onverwacht succes voor de Drentse herenpdoeg., Het Friese vijftal had vorig jaar de IJsselcup voor de derde achtereenvolgende keer gewonnen en was daardoor definitief in het bezit gekomen van de fraaie trofee. Ook de nieuwe cup leek al bij voorbaat voorbestemd om zijn eerste levensjaar in de Friese prijzenkast door te brengen. Friesland bracht immers in Deventer •vrijwel dezelfde sterke ploeg op het ijs, die vorig jaar de beker definitief mee naar huis bracht. Hans van Helden, Eppie Bleeker, idse pjet de Boer en Jan Palsma waren daarvan overgebleven en alleen Tjibbe Hoks was vervangen door Marten Hoekstra. Voldoende kwaliteit in de Friese ploeg dus om een continuering van de successenreeks te mogen verwachten. Na de eerste af stand (500 meter) zag het er wat dat betreft nog zeer gunstig uit voor de Friezen, dis toen dank zij twee snelle s prints van Eppie Bleeker en Piet de Boer (beiden in 41.9) het klassement aanvoer den vóér Zuid-Holland (met als sterke man Jos Valentijn, die de halve .kilometer het snelst reed in 41.3), Noord-Holland/Utrecht en dan pas Drente. Op de 1500 meter echter bracht de Drentse ploeg, bestaande uit Harm Kuipers, Jan de Vries, Piet Kleine, Hermannus Moek en Lambertus Vos, als geheel' zoveel betere tijden op de klok ken dat Noord-Holland/Utrecht, Zuid-Hollind en Friesland voor bij gestreefd werden al was de uiteindelijke voorsprong op de Friezen sjechts 0.499. Harm Kui pers had met zijn respectabele tijd van 2.09.4 een groot aandeel in de Drentse opmars al was hij daarmee niet de snelste op de 1500 meter. Hans van Helden ging nog harder en kwam op d e door het slechte weer van de voorgaande dagen wat hobbeli ge Deventer ijspiste tot de schit terende verrichting van 2.08.2. Van Helden was echter een een ling in de Friese ploeg wat zijn goede tijd betreft Eppie Blee ker kwam niet verder dan 2.13.8, dezelfde tijd die ook de., minst snelle man in de Drentse ploeg Lambertus Vos voor zich liet noteren. Harm Kuipers zag zich echter gesteund door een uitstekende 2.10.1 van Piet Klei ne. Een verrassende 2.11.9 van Hoekstra winnaar Sanderscup EINDHOVEN De Fries Mar ten Hoekstra is gisteren in Eindhoven winnaar geworden van de Sanderscup. In een uur werden 97 ronden afgelegd. Na 50 ronden slaagden elf man erin een ronde voorsprong te nemen op het peloton. Bij dat elftal bevond zich de 43-jarige Tinus Roozendaal, die echter later weer moest afha ken. In de eindsprint zegevierde tenslotte Marten Hoekstra voor de werelduurrecordhouder Jo- han Wardenier. De 46-jarige Jeen van den Berg eindigde als tiende. De uitslag is: 1. Marten Hoekstra (Heerenveen); 2. Johan Wardenier (Marknesse); 3. Jaap Jonkman (Bo- venkarspel); 4. Ben van der Weide (Heerenveen); 5. Anne Postmus (Lu- tjegast); 6. Ap Weijs (Hasselt); 7. Egbert Vosseveld (Ermelo); 8. Wout List (Amsterdam); 8. Jan Slagter (Bovenkarspel); 10. Jeen van den Berg (Heerenveen) 11. op een ronde: Henk Portengen (Diemen) Nieuwkoper Hermannus Moek en een alleszins acceptabele 2.12.7 van Jan de Vries. Tiende gewest De KNSB leek plotseling een tiende gewest te tellen; Italië. De uit vijf rijders bestaande Italiaanse kernploeg, die zich onder leiding van de uit Drente afkomstige coach Cees Smouter vanaf begin november op de Nederlandse kunstijsbanen heeft voorbereid op de komen de internationale toernooien meldde zich zaterdagmorgen aan de Deventer kunstijsbaan met het verzoek daar te mogen trainen. Dat kon door de wed strijden om de IJsselcup niet doorgaan, maar wel mochten de Italianen buiten mededinging aan het toernooi deelnemen. Hun beste man was Lorris Vel- lar, die op de 500 meter alleen over de baan moest en een tijd liet noteren van 23.4 sec. Ook op de 1500 meter was Vellar de snelste Italiaan met 2.16.7 Zijn landgenoten Bruno Toneoüi, Floriano Martello, Ivano Bam- berghi en oudgediende Giovanni Gloder kwamen tot voor hun doen acceptabele tijden, maar als ploeg benaderden zij bij lan ge na niet het niveau van de Nederlandse gewestelijke ploeg. Als hun puntentotaal wel in het klassement verwerkt was, had hen dat een vijfde plaats opgele verd. 'Op de 500 meter was de 43.4 van Vellar overigens tot aan de ze vende rit de snelste tijd. Toen dook Eppie Bleeker na de hon derd meter in 10.6 sec. als eerste onder de 42 sec.: op 41.9 stonden de klokken stil. In de daarop volgende rit kwam Piet de Boer na een snellere opening (10.3) tot dezelfde tijd. Die tijd bleef tot aan de 13e serie als snelste over eind al was Johnny Olof er met 42 sec. rond erg dicht bij.-In de dertiende rit reed Jos Valentijn tegen Harm Kuipers. De ex-prof die ook dit seizoen nog geweerd wordt van de internationale' toernooien sprintte naar de snel ste tijd: 41.3. Kuipers die zich ook dit seizoen weer wegens studieredenen beperkt tot het deelnemen aan de Drentse se lectietraining en zich via een goede klassering in de nationale titelstrijd een plaats hoopt te verwerven in Leen Pfrommers keurcorps kwam tot 42.5. Pftommer zag het wat dat be treft wel zitten met Harm Kui pers. „De trainer van de Drent se selectie Dick Boon is een zeer vakbekwame vent. Dat hebben de resultaten van van daag wel duidelijk aangetoond. Ik heb veel contact met Boon. Ik heb hem bij mij op de trai ningscursus en heb het volste vertrouwen in zijn capaciteiten. Bovendien is Harm Kuipers een vent, die zeer diep doordenkt over alle facetten van de schaatssport, die je nauwelijks hoeft te motiveren tot het leve- rfen van topprestaties." Ook over de prestaties van zijn kernploegleden was de bonds coach goed te spreken. „Als je hier een Hans van Helden op de 1500 meter een tijd ziet neerzet ten van 2.08.9 en Jos Valentijn 41.3 rijdt op de 500 meter, dan ziet het er dacht ik hoopvol uit voor komend seizoen. Ook Piet Kleine en Klaas Vriend hebben het goed gedaan. Alleen Jan Derksen is wat tegengevallen,' maar over het geheel genomen ben ik hier toch erg tevreden Ook de dames hebben in Deven ter om de LJsselcub gestreden. Dat gebeurde in de vorm van een in vita tie wedstrijd met een individueel eindklassement Sophie Westenbroek won de be ker voor het tweede achtereen volgende jaar via een tweede plaats op de 500 meter en een derde plaats op de 1500 meter. Haitske Bijlman die de 500 me ter won, eindigde als tweede in het eindklassement en Christa Jaarsma werd daarin derde. Stien Baas-Kaiser kan het schaatsen ook nog niet vergeten. Coach Gerard Maarse, maakt grapjes tegen het dochtertje van de oud-kampioene. DEVENTER De dameskernploeg vertrekt donderdag naar West- Berlijn om deel te nemen aan internationale schaatswedstrijden ter gelegenheid van de opening van een nieuwe kunstijsbaan. Vervolgens reizen de zes dames naar Oost-Berlijn voor de wedstrij den om de Dynamo-cup op 7 en 8 december. Daarna is er nog een trainingskamp in Inzeil dat tien dagen zal duren. Dankzij financiële steun van het sportfonds Leo van der Kar kunnen naast de zes dames van de kernploeg ook Jeltje Heslinga en Joke van Rijssel daaraan deelnemen. Wat het hercnschaatsen betreft is er een kleine kans dat de schaatsinterland tussen de ploegen van Nederland en Noorwegen dit seizoen weer gehouden zal worden. Er zijn echter grote problemen met het vinden van geschikte data voor dit evenement. De Noren hadden 1 en 2 maart voorgesteld maar op die data worden in Inzeil de recordwedstrijden gehouden. De technische commissie van de KNSB heeft de Noren vier alternatieve data voorgesteld, maar men vreest dat geen daarvan in aanmerking komt voor het verrijden van de interland, gezien de overvolle Noorse schaatskalender. Atje Keulen-Deelstra'was ook in Deveipter present. Ditmaal niet als deelneemster maar als toeschouwer. DEN HAAG De eerste punten voor Duyvestein Wintersport In de ijshockeycompetitie zijn binnen. Zaterdagavond werd in Den Bosch met 6-2 gewonnen van de Grasso Eagles. Harry Turk was met drie doelpunten weer de grote uitblinker. Ron Gerk, Jan van der Heiden en Brain Randall maakten elk één doelpunt In het doel van DW deed Harry van Bilsen het goed. Hij is onder behandeling van een oogarts en de leiding van DW vond het risico in deze wedstrijd niet te groot om Harry van Bilsen te laten keepen. CPL Luik kon het niet bolwerken tegen Tilburg Trappers verloor in een prachtige wedstrijd met 4-3. Peters en Jagers dat vrijdagavond al verrassend in Amsterdam van ORWO had gewon nen zegevierde zaterdagavond in Heerenveen met 6-4 over GLIS uit Groningen. Hunters zegevierde over Brussel met 7-3. De stand is nu: 1. Tilburg Trappers 10-20, 2. HYS DEN HAAG 10-18, 3. Nationale Nederlanden 11-17, 4. Smoke Eaters O-U, 5. Brussel 10-11, 6. ORWO 12-11, 7. Hunters 13-11, 8. Peters en Jagers 14-11. 0. CPL Luik 7-8, 10. GIJS 11-8, 11 Duyvestein Wintersport 10-2, 12. Grasso Eagles met 12-2. Vanavond speelt Duyvestein Wintersport in Til burg tegen Tilburg Trappers. INZELL De Westduit- se Monika Holzner-Pflug heeft dit weekeinde tij dens internationale schaatswedstrijden op de baan van Inzeil bewezen al vroeg in vorm te zijn.. Na een uitstekende 1.29.92 op de 1000 meter van zaterdag volgde een dag later zelfs een „ex plosie" op de 500 meter. Met 43,38 seconden ver beterde de rijdster uit München het nationale record, dat sinds 19 jaua- ri van het vorig jaar (Da- vos) met 43,60 seconden op haar naam stond. Monika Holzner-Pflug straalde na afloop: „De zware zomertraining werpt nu al zijn vruchten af. Dit is natuurlijk wel goed voor mijn zelfver trouwen". Ook trainer Herbert Höfl was door de prestaties van zijn be schermelinge aangenaam verrast: „Ik had er zo vroeg in het seizoen nog helemaal niet op gere kend". Nu i de i standigheden vooral gisteren vrijwel optimaal en dan kan het in Inzeil nu eenmaal snel gaan. Verscheidene rijders en rijd sters stelden hun persoonlijke records (en ook enkele nationale toptijden) scherper. De Oost- duitse Monika Zernicek leverde op de 1500 meter met 21.6.38, een nieuw baanrecord af. Zij was nooit sneller geweest dan 2.17,91 en daar was dan nog een „super"-baan als Mcdeo aan te pas gekomen. Ook haar 1.30.97 op de 1000 meter betekende een nieuw persoonlijk rekord. Dit was bij de dames verder wegge legd voor de Canadese Sylvia Burka (2.18.33), de Oostduitse Ute Dix (1.30.52 en 2.18.81) en de Canadese Cathy Priestner (2.22.36). Monika Holzner-Pflug bleef op de 1500 meter met 2.20.16 slechts vierhonderste se conde van haar beste tijd ver wijderd. Zaterdag was haar door een verkeerd beoordeelde wissel de overwinning op de 500 meter ontgaan. Deze was nu voor de Canadese Cathy Priest ner met 44.90 seconden. Bij de heren won de Oostduitse jeugdwereldkampioen Manfred Winter met 178,968 punten een kleine meerkamp. Dit had hij voornamelijk te danken aan zijn eerste plaats op de 3000 meter (4.28.64). Gisteren zegevierde zijn landgenoot Klaus Wunder- lich op de 1500 meter in 2.06.07 en reed Andrew Barron op de vijf kilometer naar een nieuw Canadees record met 7.32.02. Ook de 7.35.75 van Wunderlich was goed voor een verbetering. K' van het nationale record. De Nederlander Gert Wingelaar uit Breukelerveen eindigde op deze afstand in 7.50.74 als vierde. Tijdens nationale schaatswed strijden in Oslo is gisteren bij de heren voor de eerste maal in het seizoen een 10.000 meter ge reden. Ivar Aarnes zegevierde in 16.28.4 voor Alf Rekstad, die 16.34.9 liet afdrukken. Overi gens bevond Sten Stensen zich niet onder de deelnemers. Bij de sprinters won Per "Bjo- rang de 500 meter in 40.5 secon den voor de teruggekeerde Las- se Efskind (41.0 seconden). De gebroeders Oloph en Johan Granath legden gisteren tijdens nationale schaatswedstrijden in 'Eskilstuna beslag op de hoogste plaatsen. Oloph Granath won de 500 meter in 41.5 voor Johan Granath (41.6). Op de 1000 me ter was de volgorde andersom: 1. Johan Granath 1.25.5, 2. Oloph Granath 1.28.1. Harm Kuipers in actie tijdens de wedstrijden om de IJsselcup, waarin het Drentse team een eerste plaats ve roverde. RADIO OP HOOFD VAN SERIESE (Van onze sportredactie) DEN BOSCH - Na de sportieve ijshockeywed- strijd tussen Grasso Eag les en DW vond een on prettig incident plaats. Se cretaris Henri Seriese werd vanaf de tribune «net een radio op het hoofd geslagen, toen hij met zijn handen vol sticks en waterflessen langs de spelersbank liep. Toe schouwers sloegen daarna op Seriese en de spelers In. Buiten het pijnlijk hoofd van Seriese liep al leen Mooyman een dikke lip op. Scheidsrechter Tamboer heeft inmiddels een rapport over het Inci dent opgesteld. Geen greep Helaas moet er weer de aandacht op worden gevestigd. In jaarver slagen van de KNVB en van verscheidene afdelingen wordt met ongerustheid gecon stateerd dat het aantal strafzaken toeneemt. Het blijft bij constate ren. Er worden welis waar straffen opge legd maar die blijken niet afdoende te zijn. De verruwing gaat voort. Een groep waarop de voetbal bond in het geheel geen greep heeft, is de supporters, die zich ook steeds grover geen gedragen. Het gebeurde in het sta dion van Go Ahead waar een (klein) deel van de aanhang van FC Utrecht een ware terjeur uitoefende en met messen, kettingen en stukken ijzer een dreigende houding aannam, is er het zo veelste voorbeeld van. Een onderwerp waar voor de KNVB, die toch al barst van de commissies, best nog een groepje deskundi gen voor kan forme ren. Het is het waard. Ook in Wageningen, bij het duel tegen PE- C/Zwolle, was het (even) mis op de tribu nes. Vers in het geheu gen ligt nog wat de boefjes van Feye- noord vorige week bij Sparta uithaalden en aan het eind van het vorige seizoen bij NAC. Vernielingen, molesteren, dreigen en soms ook metterdaad de handen fors uit de mouwen steken. Op lossing? Moeilijk, maar wellicht kunnen voor uitwedstrijden t kaartjes alleen ver- kocht worden aan per sonen onder de acht tien jaar de meeste boefjes zijn jonger als zij met hun vader komen. Dan weten de ouders in elk geval dat hun kroost tot de raddraaiers behoort Minder FC Den Haags manager heeft de klacht geuit dat de ploeg, sinds geen voetbal van ho gere kwaliteit wordt gespeeld, scheidsrech ters krijgt toegewezen die ook minder kwali teit ten toon spreiden. Alleen indien toch van een topper kan wor den gesproken (FC Den HaagFeye- noord) wordt wel een scheidsrechter van de A-lijst aangesteld. Overigens hoeft FC Den Haag zich niet al leen te voelen. Er is een tijd geweest dat scheidsrechters een heilige angst hadden voor topclubs, wier spelers zich veel kon den veroorloven. Dat lijkt ook voorbij. Zie Van Hanegem die straks zo veel gele kaarten heeft gekre gen dat hij een eind aan zijn eigen carrière maakt Bovendien moeten jonge, nieuwe scheidsrechters het ook leren. Dat zij zich persé willen bewijzen, is een tweede. In de tweede bekerronde wemelde het van gele kaarten, zelfs een ro de. Dat FC Den Haag daarvan ook zijn por tie heeft gekregen, is een aansporing te, meer om hals over kop terug 'te keren naar het spelpeil van het begin van deze competitie. Dan doet een mindere scheids rechter er ook niets meer toe. Beurs Be llus Karpov heeft het recht verkregen de wereldkampioen Bob by Fischer aan het schaakbord uit te da gen met de titel als inzet De Amerikaan lijkt daarvooT weinig te voelen. Hij wil wel schaken maar dan moet er (veel) geld op tafel komen. Onders hands schijnt hij in contact te staan met de Braziliaan Mec- king, die bereid is aan de voorwaarden vatv Fischer te voldoen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15