Wat moet het zwaarst wegen voo doofstomme amateurbokser Pinas ULRIKE TAUBER OP ,HAAR' NUMMER TWEEDE LUXE HOUDT HENK HOUWAART BELGIE J@k© wan fa hulp SPORTIEF, MEDISCH, MENSELIJK, MAATSCHAPPELIJK VIER MENINGEN Ondanks verlangen naar Nederland: Badmintonbond staat shirtreclame toe DEN HAAG - Als het alleen zou gaan om het feit dat een bond een lid verbiedt zijn sport te be drijven omdat hij gehan dicapt is, zou er geen en kele discussie mogelijk zijn. Die bond is fout, zonder meer. Ten minste zou die bond het lid kun nen verwijzen naar een sportbond waar "aange paste sport" bedreven kan worden. Het gaat ditmaal echter om een specifiek geval van een (aankomend) sportman die een sport bedrijft waarbij aanpassing nau welijks mogelijk is: bok sen. Niemand kan hem verbieden, tenzij een arts op medische gronden, dat hij bij zijn vereniging traint. De boksbond kan hem wel verbieden in wedstrijden uit te ko men. En dat is gebeurd. Op sportieve gronden, derhalve niet op medi sche, werd Pinas de toe gang tot de ring ontzegd. Hij stond vorige week maandag op het programma vermeld als C-klasser, een verschrijving waarschijnlijk want Pinas had tot dan toe slechts één wedstrijd gebokst, in Den Haag. Zijn trai ner Jan Raymaakers: "Dat was niet zo'n succes. Debuterende amateurs rijn. altijd nerveus, ze kijken op tegen het nieuwe. Bo vendien stond hij tegenover een jongen die al enige partijen had gebokst Pinas bokste de partij wel uit Na afloop werd al van bondswege tegen me gezegd: "Hoe kun je zo'n jongen nou in de ring brengen." De Haagse arts F. H. G. Tan: "Omdat er geen sprake is van gelijke strijd." De secretaris van de me dische commissie van de NBB verder: "Een A-klasser mag niet uitkomen tegen een amateur die nog C-klasser is. Logisch want het is geen gelijkwaardige strijd. Mijn principe is dit zo veel mogelijk te bevorderen. Wat gebeurt er nu als Pinas in de wedstrijdring komt Hij is in het nadeel. Pinas kan niet horen en zal proberen te liplezen om de scheidsrechter te kunnen be grijpen. Natuurlijk kan de scheidsrechter hem zijn com mando's duidelijk maken door bijvoorbeeld een tikje op de rug en dat gebeurde ook in de eerste wedstrijd. Maar Pinas zal pro beren twee dingen tegelijk te doen: boksen en liplezen. Voorts kiest het publiek altijd partij voor een vein de twee. Het moe digt een bokser aein. Pinas kan dat niet horen. Nog een nadeel. Die aanmoedigingen ontgaan die jongen ten enemale. Op grond van die feiten ligt hij achter en is de strijd naar mijn gevoelen ongelijkwaardig. De bokssport is voorts niet bij ee nieder populair en het zou kun nen zijn dat de tegenstanders een wapen in handen wordt ge geven indien een amateur als Pinas wedstrijden bokst Het voornaamste is en blijft echter de zo veel mogelijk gelijkwaar dige strijd." Er rijn landen waar men op dit punt anders denkt en handelt. In Italië bokste de doofstomme Mario D'Agata, een bantamge- wicht die alle rangen van de bokssport doorliep met succes en in 1956 wereldkampioen bij de professionals werd. D'Agata, in 1926 geboren, is niet meer actief. De Spanjaard José Her nandez is doofstom. Deze zwaarwelter werd Europees kampioen bij de professionals en verloor zijn titel in 1972. aan .Carlos Dur an. Een voorbeeld van recente datum. Ook voor hen gold dat de scheidsrechter commando's kenbaar maakte door een tikje op de rug. Geen van hen had er bezwaar tegen een wedstrijd van D'Agata of Hernandez te leiden. Het zou kunnen rijn dat de tegenstander zich bezwaard voelt Het pu bliek zou zich tegen hem kun nen keren indien de gehandi capte bokser bijv. k.o. zou gaan. De tegenstander kan altijd wei geren, maar dat is nog niet ge beurd, ook niet in het geval Er komen ook boksers, ama teurs zowel als professionals, in de ring die kinderverlamming hebben gehad. Soms is daarvan niets meer te merken, soms wel doordat een been minder is ont wikkeld en de bokser zich enigs zins "slepend" beweegt België kende een professional, in Ne derland werd een amateur die kinderverlamming had gehad, militair kampioen. Het oordeel van de artsen is dus ook £n ons land niet gelijkluidend. Toen Pinas zich meldde bij "Bouwlust" werd hij gekeurd door de Dordtse arts v.d. Werf, die destijds de functie van voor zitter van de vereniging be kleedde. Hij keurde Pinas me disch goed. De arts v.d. Werf raadt meer patiënten aan te gaan boksen, niet om de vereni ging aan leden te helpen daar aan ontbreekt het Bouwlust geenszins - maar omdat zij hun lichamelijke, en dikwijls geeste lijke, gesteldheid erdoor kunnen verbeteren. De Haagse specialist dr. J. B. van Deinse kent het geval niet en stelt zich derhalve gematigd op. Dr. Van Deinse: "De meeste doofstommen hebben nog een hoorrest. Indien dit bij deze jon gen ook zo is, moet hij er zuinig op zijn. Als hij een behoorlijke klap krijgt, kan dat consequen ties hebben. Door een zware klap of val kan zo iemand een bloeding krijgen. Met een hoor rest kan een doofstomme ook met een erg zwaar hoorappa- raat nog iets van klanken onder scheiden. Heeft hij echter hele maal niets meer, dan zie ik niet in waarom zo iemand niet zou kunnen boksen. De jongen kan zich laten onderzoeken in Rot terdam waar men over de nodi ge apparatuur beschikt in de universiteitskliniek. Met de au diometer kan een trillingsaudio- gram worden gemaakt. Nog maals, als hij hoorresten heeft, moet hij er zuinig op rijn." In elk geval geen pertinent af wijzend oordeeL Eenzelfde standpunt neemt de heer v.d. Haven in, algemeen directeur van "Effatha". "Ik wil er geen oordeel over uitspreken want ik ben geem medicus maar ik kan me nauwelijks voorstellen dat zo'n jongen niet aan boksen mag doen. Als er geen bijzonde re complicaties zijn, zou ik wel eens willen weten welke medi sche indicatie er is om die jon gen niet te laten boksen. Ze denken toch niet: die zielige jon gen. Hij wil zelf boksen en hij is niet zielig. Laten we daar in hemelsnaam niet weer aan be ginnen." De oud-leerlingen van "Effatha" voetballen in "Arentsburg", een vereniging die aan de competitie deelneemt Ook dan moeten de scheidsrechters zich aanpassen maar ze hebben het er graag voor over - zoals boksscheids- rechters - omdat zij weten welke grote waarde het voor deze voetballers heeft om "met iede reen te kunnen meedoen." "Ef fatha" heeft o.a. een volleybal club, de meisjes spelen zaalvoet bal, er is een tafeltennisclub. Geen boksclub. Die is er wel in Dordrecht Trai ner Jan Raymaakers: "Pinas is lichamelijk geheel in orde. Dat hij niet kan praten, acht ik geen obstakel want in de ring mag je toch niets zeggen. Scheidsrech ter Van der Zee, die zijn wed strijd in Den Haag leidde, had er geen enkele moeite mee. Pi nas voelt bijvoorbeeld wel de trillingen van de gong, dus hij houdt er op tijd mee op. Hij voelt ook als ik op de ringvloer sla. Hij gaat elk jaar naar de sportkeuring en wordt goedge keurd. Vorige week is hij voor rijn partij ook gekeurd, al is dat niet meer dan vluchtig. Niets aan de hand. De scheidsrechters in Dordrecht hadden er geen enkel bezwaar tegen zijn partij te leiden. Het trieste is dat we niet kunnen bevroeden hoe dit besluit van de boksbond bij hem uitwerkt Pinas is bij rijn broer in huis en deze zei me, "Mijn broertje was een zenu wachtige jongen die medicijnen moest slikken. Sinds hij bokst, is hij een ander mens geworden. Hij gebruikt geen medicijnen meer, heeft vrienden gemaakt en is helemaal opgeleefd." Dat is toch prachtig. Hij mag na tuurlijk wel blijven trainen. Pi nas is keihard voor zichzelf en niemand van zijn clubmakkers beschouwt hem als een zielig geval. Hij zou het niet willen. Pinas wil zich graag meten in de wedstrijdring en we hebben hem eraan gewend wat de scheidsrechter zou kunnen doen in de ring. En nu mag nij niet Jan Raymaakers is teleurge steld, evenals zijn broer, voorzit ter FVits Raymaakers. Een brok begeleiding, een stuk werk van opvoedkundige waarde is weg gevallen. Misschien zal later blijken dat Pinas toch niet zo, maar op andere gronden, ge schikt is om de bokssport te bedrijven. Maar als hij zich laat testen in Rotterdam en er zou blijken dat hij geen hoorrest meer heeft, zal het zowel voor de medische commissie als voor het bestuur van de NBB moei lijk zijn hun standpunt te hand haven. Temeer omdat de beslis sing niet op medische gronden is genomen maar louter op spor tieve. HERMAN VAN BERGEM. DEN HAAG - De verbolgen voord ter van de Dordtse boksverenigiu Bouwlust SC, Frits Raymaaken meldde vorige week maandag hi publiek dat de negentienjarige Sul naamse smateurbokser Pinas doo, medische commissie en bestuur v«i de Nederlandse Boks Bond was ve)| boden uit te komen in het program ma dat tevoren naar de bond wa gezonden. Pinas is doofstom. H< gaat niet om dit geval op zich. D kardinale vraag is of in deze tij(i waarin getracht wordt gehandicap, ten zoveel mogelijk op te nemen ii> de maatschappij - en een belangrijn onderdeel van die maatschappij ii' de sport - in een tijd waarin met alJ| kracht getracht wordt af te rekenet met de idee dat gehandicapten ee> "aparte groep" zijn, de boksbond e goed aan heeft gedaan de doofstom me amateur bokser Pinas te verbis, den in de wedstrij dring te komen Vier nieningen staan tegenover el kaar: van de arts F. H M Tan dij* secretaris is van de medische com missie van de NBB; van de heer v d. Haven die algemeen directeur van het Christelijk Instituut voq, Dove Kinderen "Effatha" in Voc burg; van dr. J3. van Deinse, ke< neus- en oorarts te Den Haag i verbonden aan het rJc.-riekenhui Westeinde en van Jan Raaymaaker eerder topbokser bij de amateurs e thans trainer van Bouwlust SC. Z beoordelen het "geval-Pinas" res; op sportieve, menselijke, i en maatschappelijke gronden. Halle De Europese kampioenen Roger Pyttel en Ulrike Tauber zijn gisteren de Oostdultse meerkampkampioenen zwemmen geworden. De winnares van verleden jaar, wereld kampioene Kornelia Ender, was wegens een blessure niet aanwezig. Wereldrecordhoudster Ulrike Tauber werd op haar specialiteit - de 200 meter wisselslag, verslagen door Andrea Eife: 2.25.73 tegen 2JS5.15. Roger Pyttel won drie onderdelen: de 100 meter vrije slag in 54.08 sec., de 100 meter vlinderslag in 57.16 sec. en de 200 meter wisselslag in 2.13.20. De belangrijkste uitslagen bij de dames: 100 meter wisselslag: Eife 1.00.21 Marion Krause 1.00.28 Tauber 1.00.44; 100 meter schoolslag: Karla Linke 1.17.63; 100 meter vlinderslag Tauber 1.06.08 Eife 1.06.81 100 meter rugslag: Ulrike Richter 1.06.31 Claudia Hempel 1.08.42 Tauber 1.08.58; 200 meter wisselslag: Eife 2.25.15 Tauber 2.25.73 Franke 2.25.98. Het Nederlandse team bij de jeugdzwemwedstrijden in het Oostduitse Rostock is goed voor de dag gekomen. Aan deze wedstrijden werd in totaal door 180 zwemsters en zwemmers uit tien landen deelgenomen. Nederland won vier van de twintig onderdelen. Annelies Maas werd eerste op de 100 en 200 meter vrije slag in respectievelijk 1.01.75 en 2.10.60, Linda Faber won de 100 meter vlinderslag in 1.08.62 en Erik Kamphuis won bij de jongens de 100 meter vlinderslag in 1.05.36. De uitstage» zijn: Meisjes: 100 meter vrije slag: 1. Annelies Maas (Ned.) 1.01.75; 2. Linda Faber (Ned.) 1.01.75; 400 meter vrije slag: 1. Petera Thilmer (DDR) 4.32,68; 2. Annelies Maas (Ned.) 4.33,27; 100 meter vlinderslag: 1. Linda Faber 1.08,62; 2. Diane Edelijn (Ned.) 1.09.14; 100 meter rugslag: 1. Gabrielle Verraszto (Hong) 1.08,75; 3. Diane Edelijn 1.00.14; 100 meter schoolslag: 1. Przybylski (O.Dld) 1.20.48; 3. Ilona Tijhuis 1.20,69; 200 meter vrije slag: 1. Annelies Maas 2.10,60; 4. Linda Faber 2.14.50; 200 meter vlinderslag: 1. Fiebig 2.30.40 2. Annelies Maas 2.30.86; 200 meter wisselslag: 1. Jank (O.Dld) 2.31.89. 1. Linda Faber 2.32.60; Jongens: 100 meter vrije slag: 1. Homak (Tsj.) 57.83 2. Richard van Klooster (Ned) 57.96; 3. Kamphuis 58.66; 100 meter vlinderslag: 1. Erik Kamphuis (Ned) 1.05.36; 100 meter rugslag: 1. Karatajev (R) 1.05.22; 400 meter vrije slag: Wladar (Hong) 4.24.58 4. Van Klooster 4.31.15; 200 meter vrije slag: 1. Zoltab Wladar (Hon) 2.04,79, 2. Richard van Klooster 2.05,48; 100 meter schoolslag: 1. Andreas Lehmann (DDR( 1.14,21, 9. Alex Groot (Ned.) 1.20,50; 200 meter vlinderslag: 1. Wladar 2^1,28,11. Eric Kamphuis 2.31,97. Henk Houwaart (midden) heeft het uitstekend naar zijn zin in België. "Ik heb hier alles, wat mijn hart begeert". DEN HAAG Henk Houwaart, de 29-jarige voetbalvedette ("sorry hoor, maar zo noemen de Belgen mij") van Club Brugge, was deze week even in Nederland. De oud-ADO en FC Twente- speler bezocht de ama teurvereniging Oranje plein, waar hij zijn jeugd heeft doorgebracht. Hen k Houwaart verliet vijf jaar geleden het Nederlandse voet bal. Vanaf dat ogenblik kwam hij uit voor de Belgische vereni ging Club Brugge. "Het bevalt me uitstekend. Mijn contract loopt over twee jaar af, maar ik wil in België blijven voetballen. Ik ben dan 31, maar verwacht nog zeker drie jaar mee te kun nen draaien". Toch leeft het ver langen teru^.te keren naar een Nederlandse vereniging nog steeds. "Maar het is onmogelijk. Ik verdien in Belgie teveel. Geen enkele Nederlandse club wil mij dat bedrag betalen. Desalniette min ben ik bereid voor een iets lager salaris voor FC Den Haag te spelen, maar ook dat geld kan Den HAag niet opbrengen. Gek eigenlijk, dat ik nog zo terugverlang naar de Haagse ploeg. Ik ken er bijna niemand van." Alleen Mansveld en Thie zijn voor mij nog bekende spe lers. Toch heb ik nog steeds een goed contact met het oude ADO. Meneer Hartman en ik sturen elkaar elk jaar nog nieuwjaarskaarten". De luxe die België Houwaart biedt, onderdrukt zijn verlangen naar Nederland terug te keren. "Ik heb alles, wat mijn hart be geert. Onlangs heb ik een nieuw huis laten bouwen. Dat heb ik dan toch maar even bij elkaar gevoetbald". Houwaart heeft het naar zijn zin bij Club Brugge, de vereniging die vaak zo nalatig is met het betalen van salarissen. "Ja", be kent hij, "er zijn spelers die hun geld pas een maand later krij gen. Mij is dat gelukkig nooit overkomen. Ze weten, dat ik iets dergelijks niet accepteer. Dat zal wel weer het karakter van de Hollander zijn". Magnifieke trainer De komst van Ernst Happel als trainer van Club Brugge heeft Houwaart goed gedaan. 'Ik ben geen slijmbal, als ik zeg dat Happel een magnifieke trainer is. Hij is bikkelhard, maar rechtvaardig. De kan me voor stellen, dat ze In Rotterdam na de teleurstelling van de uit schakeling van Feyenoord door Barcelona weer om Happel roe pen. Ik geloof niet, dat hij weg gaat bij Brugge. Hij is een ploeg aan het opbouwen en zal dat werk eerst willen afma ken". Henk Houwaart heeft respect voor de wijze, waarop Happel de zaak aanpakt "Wie niet kan opbrengen wat hij wil poet maar verdwijnen". Het gevolg van deze aanpak is, dat Brugge niet minder dan zeven spelers aan het einde van het vorig seizoen moest verkopen. Hou- waart:"We zijn nu pas drie maanden bezig, maar Happel is erin geslaagd een hecht team van het eerste te vormen. De prestaties gaan met de week beter. We staan nu al op de vierde plaats". Houwaart voelt zich thuis fin België. "Maar* voegt hij er glimlachend aan toe, "als FC Den Haag me wil hebben en kan betalen sta ik bij wijze van spreken morgen op de stoep". Jos Heymans DEN IIAAG - In de hoofdklasse badminton ontstond ec fraai herstel van Drop Shot dat de thuiswedstrijd tegc H.B.C.'57 met 74 won. De herensingles en -dubbels werdc door de Hagenaars gewonnen. Volgende week komt Joke van Beusekom over om Drop Sh< voor de hoofdklasse te behouden. De in Denemarken wonei de en spelende Wassenaarse zal voor de Hagenaars ee geduchte versterking zijn. Jan Frölich gaat echter Drop Sh( aan het eind van de competitie verlaten. Hij heeft zich b Duinwijck als lid aangemeld. Eindhoven verloor met 9—2 van BCH en landskampioe Duinwijck bleef met 16—1 de baas over Vijfsluizen. De stan in deze tweede afdeling van de hoofdklasse is nu: 1. Duii wijck 21, 2. BCH 18, 3. Eindhoven 12, 4. Drop Shot, 5. HBC' 4, 6. Vijfsluizen 3. In de eerste afdeling van de hoofdkli heeft DKC nog steeds nul punten. Nu werd er met 9—2 Duinwijck 2 verloren. Victoria verloor met 83 van Arnhf en Haarlem bleef met 6—5 Tilburg de baas. De stand I. Arnhem 19 punten, 2. Duinwijck 2, 15, 3. Tilburg 12, Haarlem 10, 5. Victoria 8, 60. DKC 0. DEN HAAG - Op de nationale badmintonkam pioenschappen medio december in Utrecht is voor het eerst in de geschiedenis van de Neder land se Badmintonbond shirtreclame toegestaan Op de rug van de speelster of speler mag de reclame onbeperkt zijn, op de voorkant niet groter dan tien centimeter in het vierkant iMi TfflHWTr ÉIMIIi mill Hliiir'

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12