Ceidóe (Soma/nt [Capers willen een bloedvergieten Overwinning in VN voor Palestijnen df v.d.wiel alstublieft Fiscale hulp voor boeren Regering hoopt nog steeds op centraal akkoord v.d.wiel Politie vindt 2,5 kilo heroine GODSOORDEEL ROBOT OP HOL (lort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur.hoofdredacteur F I Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (exci B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes 3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week ƒ2.49, kwartaal ƒ32.21; jaar 125,25- losse nummers 45 cent. Zaterdag 23 november 1974 67e jaargang no 19975 DAGBLAD VÓÓR ZUID-HOLLAND Citroentje Vanavond Ned. I 20.21 uur Ci troentje met suiker en Orson Welles om 22.30 uur. Ned. II Met liedjes land uit om 20.21 uur en om 22.05 uur Farce Majeure. Zondag Ned. I om 21.10 uur Wolvenman. Ned. II 20.20 uur Met de muziek mee en om 21.45 uur Colditz. Plaatselijk regen In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen. Mati ge, aan de kust af en toe krach tige zuidwestelijke wind. Maxi- mum temp. circa 10 graden. Zondag: zon 8.14-16.39, maan 13.58-02.15. Hoog water 10.40- 23.16, laagwater 6.12-18.36 Maandag: zon 8.16-16.38, maan 14.18-03.23. Hoogwater 11.45, laagwater 7.24-19.37. i De in Dubai neergeschoten stewardes Nimmi Subbah uit ndia. TUNIS De kaping van de Britse VC 10 waarin thans, 11 bemanning sleden en 23 passagiers verblijven sleept rich voort naar een onzeker einde. De eis van de kapers, dat dertien in Egyptische gevangen schap verblijvende Palestijnse com mando's zouden moeten worden vrijgelaten, lijkt te worden gehono reerd. De eis tot vrijlating van de in Nederlandse gevangenschap be vindende Palestijnen Noeri en Ta- minah, die betrokken waren bij de gijzeling in Scheveningen lijkt naar de achtergrond te zijn geschoven. De gekaapte VC 10 op het vliegveld van Tunis Overigens is het volstrekt onzeker dat de kapers, vermoedelijk drie man, deze eis hebben gesteld, omdat de vrijlating werd gevraagd door anderen dan de kapers via persbu reaus in Beiroet De Nederlandse regering die door deze laatste eis opnieuw in een precaire situatie gedwon gen zou worden, heeft het standpunt ingeno men, dat de levens van de onschuldigen in het vliegtuig centraal staan. Volgens Tunesi sche functionarissen zouden tien passagiers de Britse nationaliteit hebben. Onder de ande ren bevonden zich Nederlanders, Belgen en tenminste één Westduitser. Premier Den Uyl zei gisteravond, dat hij het niet uitsloot dat twee of meer Nederlanders zich in het toestel bevonden. De Nederlandse regering richtte gistermiddag in het ministerie van Justitie een beleidscentrum in. Het beleidscentrum waarin vertegenwoordigers van diverse ministeries aanwezig zijn werd gisteravond zo goed als gesloten. Men besloot rustig af te wachten omdat de kapers ogenschijnlijk een rustpauze hadden ingelast. De kapers overvielen het vliegtuig gistermor gen op de luchthaven van het oliestaatje Dubai. Een stewardess raakte gewond en mocht het toestel verlaten. Het gekaapte vlieg tuig koerste naar Tripoli, maakte een tussen landing en vloog richting Tunis, waar het thans nog steeds aan de grond staat De kapers lieten gisteravond vier van de oor spronkelijke 27 passagiers vrij. Het waren twee vrouwen en twee kinderen, allen met de Indiase nationaliteit. Op het vliegveld werd druk diplomatiek overleg gepleegd. Tunesi sche regeringsfunctionarissen hadden vanuit de verkeerstoren direct contact met de ka pers. Aan het overleg namen ook Britse func tionarissen en de Nederlandse ambassadeur in Tunesië deel, hr. D. van den Brandeler. De kapers, leden van de splintergroep Aboe Machmoed, hadden volgens een Brits ambas sadelid gezegd geen bloed te willen vergieten. Hun ultimatums, dreigementen om de gegij zelden een voor een neer te schieten als hun eis tot vrijlating van de dertien commando's niet om twaalf en later vier uur werden gehonoreerd, verliepen zonder dat men scho ten hoorde vallen. De Egyptische autoriteiten hadden inmiddels bekend gemaakt niet te willen onderhandelen met de kapers over de dertien in Egyptische gevangenissen verblij vende terroristen. Wel wilden zij de terroris ten overdragen aan de Palestijnse Bcvrijdings Organisatie. Dit laatste gebeurde gisteravond. De dertien commando's kwamen om half een vannacht aan op de luchthaven Cartago in Tunis, maar mochten nog geen contact heb ben met de kapers. Kort daarvoor arriveerden topfiguren van de Palestijnse guerrilla-organisatie El Fatach, die met de kapers zouden onderhandelen over hun overgave en de vrijlating van de 23 gegijzelden, die zich in goede conditie zouden bevinden. NEW YORK (Reuter-ÜPI) De Palestijnse be- jdingsorganisatie PLO heeft vannacht in de algemene vergadering van de Verenigde Naties een grote overwinning behaald.* De eis van de Palestijnen voor erkenning van bet recht op zelfbeschikking en nationale selfstandigheid werd met grote meerderheid geaccepteerd. Daarbij werd een beroep gedaan op alle landen en inter nationale organisaties de Palestijnen bij hun trijd voor eerherstel te steunen. Tegenentachtig landen stemden voor deze resolu tie, acht landen waren tegen. Zevenendertig lan den onthielden zich van stemming. Hierbij waren alle EEG-landen, dus ook Nederland. De volkerenorganisatie gaf tevens haar fiat aan een voorstel de PLO de status van VN-waarnemer te verlenen. Na afloop van de vergadering zei een woordvoerder van de PLO Nabil Saath: „We staan niet langer alleen, de wereld staat achter ons". Israël verwerpt de resoluties volledig. Volgens een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Israël brengen de resoluties de volkere norganisatie op schandalige wijze in diskrediet „Het is een plaats geworden vanwaar aanmoedi gingen tot terreur en oorlog komen", aldus de verklaring. Ford in Korea De Amerikaanse president Ford bezocht tijdens zijn bezoek aan Zuid-Korea een militaire basis van de Verenigde Staten vlak bij de grens met Noord- Korea. Hij werd door de militairen enthousiast ont vangen. Amsterdamse werklozen be toogden giste ren op de bin nenplaats van het stadhuis van de hoofd stad. Zij over handigden een petitie met meer dan 2500 hand tekeningen van werklozen waar in wordt ge vraagd om een duurtetoesiag Ineens van 200 gulden. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het kabinet heeft besloten voor de door de abnormale weersomstandig heden getroffen agrariërs bij zondere fiscale maatregelen te treffen. Aan de ondernemers wordt zo snel mogelijk een vermindering verleend op de voorlopige aanslagen in de in komens! enbe lasting en pre mieheffing volksverzekering over 1974 en eventueel "73. Volgens premier Den Uyl zal de regering volgende week be zien in boeverre nadere hulp kan worden verleend. Hij noemde de belastingmaatrege len een „eerste en kleine daad". De oogstwerkzaamheden in het zwaar getroffen Zeeland liggen momenteel geheel stil door de aanhoudende regen. Het oogsthulpactiecentrum in Goes is begonnen met het af zeggen van vrijwilligers die dit weekeinde zouden komen hel pen. Sinds donderdagavond regent het in Zeeland onop houdelijk. Tussen 1 september en gisteren is op het Meteoro logisch Instituut in Zierikzee 430 millimeter regen gevallen, normaal is in deze periode een neerslag van 216 millimeter. De Staten van Zeeland hebben gisteren 100.000 gulden be schikbaar gesteld aan het noodfonds van het oogsthulp actiecentrum. De statenleden vrezen, dat de thans toesnel lende hulp te laat komt. Een der gedeputeerden vroeg zich gisteren af. waarom de 8000 militairen pas nu worden inge zet. DEN HAAG (ANP) De regering hoopt nog steeds op de totstandkoming van een Centraal Akkoord. Minister-president Den Uyl zei gisteravond, dat het „geruststellend" wm, dat de standpunten van de partners bij bet overleg niet zo heel ver van elkaar liggen. „Weliswaar is het verschil van wat de partijen willen inzake de loonsverhoging anderhalf procent geboden door werkgevers, twee procent gevraagd door werknemers niet onbelangrijk, maar je kunt niet zeggen dat het een onoverbrugbaar verschil is", aldus de premier. NVV-voorzitter W. Kok noemde de kans op een centraal akkoord vanmorgen tijdens een bijeenkomst in Winterswijk ,»er klein". De afstand over de omvang van de loonsverhoging die werknemers en werkgevers scheidt, zinkt in het niet bij het vrijwel onoverbrug bare verschil van mening over de vraag hoe die verbetering onder de werknemers moet worden verdeeld, aldus NW-voorzitter Kok. CHJ O-voorzitter: TEVREDEN OVER CDA SOESTERBERG (ANP) Chris van Gulyk, voorzitter van de Christelijk-Historische Jonge ren Organisatie (CHJO) heeft vanmorgen op het te Soester- berg gehouden najaarscongres van zijn organisatie gezegd te vreden te zijn over de toene mende samenwerking tussen de drie Christen-Democratische fracties (KVP. ARP en CHU) in de Tweede Kamer. Hij noemde met name het eensgezind optre den bij het debat over de defen sienota. het abortusdebat, de eensgezindheid bij het alge meen politiek debat en het rap port Groen Licht 1975 van de gezamenlijke landbouwcommis- sie van de drie fracties. „Dit geeft moed", aldus van Gulyk. Zeven artsen met onjuiste declaraties UTRECHT (ANP) Zeven apo- theckli ouden de huisartsen heb ben zich bij de ziekenfondsen gemeld met de mededeling, dat zij in het verleden vermoede lijk onjuist hebben gedecla reerd. Dit is het resultaat van de brief van het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorgani saties van 5 augustus aan alle apotheekhoudende Jiuisartsen, let op't markante van uw kin! Zakenman. Zelfbewust. Met karaklor. Zo iemand heeft 'n montuur met karakteristieke glazen nodig.- 'n Koppel van persoonlijkheid. v. d. Wiel is mééster in 't accentueren van 'n kloeke blik. Wie anders weet er het fijne van ...van brillen l Nieuwe Rijn 62 b Lelden. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie haeft donderdag in een hotel in de binnenstad 2,5 kilo heroïne aangetroffen In de dubbele bodem van een koffer. Een 22-jarig Joegoslavimch meisje en twee uit Maleisië afkomstige Chinezen werden gearres teerd. Bovendien werden in Dortmund een kunstschilder (31) en zijn echtgenote gearresteerd die de heroïne vanuit Maleisië naar Nederland hadden gesmokkeld. De totale waarde van de heroïne beloopt een bedrag boven de miljoen. De drugsmokkel werd in nauwe samenwerking met de politie in Dortmund opgelost Donderdag werd naar aanleiding van een tip uit Duitsland een Chinees in Amsterdam aangehouden. Op de Chinees gevonden aantekeningen leidden naar het hotel waar de koffer werd gevonden. De Chinese eigenaar en het in zijn aanwezig heid zijnde meisje werden aangehouden. Het Duitse echtpaar dat als koerier was opgetreden, had bij de arrestatie 250 gram heroïne in zijn bezit NIEUW DELHI (DPA) Een rijke koopman in de Indiase stad Rajkot heeft zijn zes bedienden een „godsoordeel" laten ondergaan. Omdat hij één van hen verdacht van diefstal, moesten de zes mannen hun handen in de kokende olie dopen. Dan zou „God" wel ingrijpen en de schuldige, wiens handen zouden verbranden, te kijk zetten. Maar „God" liet het afweten. De zes bedienden liepen allen ernstige brandwonden op. De koopman is gearresteerd. ROTTERDAM (ANP) De computer In de bibliotheek van de Erasmusuniversiteit In Rotterdam Is op hol geslagen. De automati sche bibliotheek bediende die vijf jaar geleden voor ruim 1 miljoen werd aangeschaft functioneert volgens hoogleraar Van Doorn In bet universiteitsblad Quod Novum nog steeds niet Het ding zou bij lange na niet in staat zijn, om zoals door de fabrikant was beloofd, binnen één minuut elk willekeurig boek te laten voorrijden. De traagheid is echter niet het ergste euvel. Volgens het universiteitsblad vervallen de plastic boekenbakken soms tot het andere uiterste. Ze zouden snelheidswedstrijden houden in de gewelven van het gebouw en daarbij regelmatig uit de bocht vliegen. Boeken worden gekraakt of opgeborgen op plaatsen waar ze niet meer terug te vinden zijn. Miss World 1974 Een schater lach van de gelukkige Miss World 1974. Helen Morgan uit Wales, nadat zij in de Royal Albert Hall gisteravond tot allermoois te werd verko zen. Helen Morgan is 22 jaar oud. freelance mo del en onge huwde moe der. Vleugelkleppen Boeing 747 oorzaak ramp KEULEN (DPA) - Bij de woens dag In Nairobi verongelukte Boeing 747 van de Duitse Luft hansa bleken de vleugelkleppen niet in de stand gestaan te heb ben die voor bet opstijgen noodzakelijk ls, aldus de Luft hansa. Het is een raadsel hoe dit kon. „Dit kan niet voorkomen door eenvoudige technische of bedie- ningsfouten, maar is slechts denkbaar door een combinatie van ongewone oorzaken". Bij bet ongeluk kwamen 59 in zittenden om het leven, 98 kon den uit de brandende wrakstuk ken worden gered. Ballontocht over oceaan PARIJS (AFP) - De Ameri kaanse uitgever Malcolm For bes die vorig jaar oktober als eerste per luchtballon de Ver enigde Staten overstak, is van plan op 30 december te vertrek ken voor een soortgelijke tocht over de Atlantische Oceaan. In Parijs verklaarde Forbes, die het economische tijdschrift „Forbes Magazine magazine uitgeeft dat hij de reis zal ma ken met dr. Thomas Heinshci- mer, een specialist op het gebied van de aërodynamica. Het wordt de dertiende poging om met een ballon de Atlantische Oceaan over te steken. De vori ge zijn alle mislukt, de meeste met tragische afloop. Dit luxe theeglas met verzilverde houder Is voor u Tenmin ste. als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1