„WIJ ZIJN HEEL NAÏEF GEWEEST Gif schip moet lozen midden op oceaan PAX CHRISTI SPRAK MET RUSSISCH-ORTHODOXEN OVER „OOST EN WEST" Katholiek-luthers beraad VS eens over geloof en eredienst 1MB? WAT? 1975 weidse studenten terug uit Israël „Muizen vreten ons het beleg van de boterham" Zuidafrikaans ultimatum in gereformeerde synode. KORTE METTEN 74 miJDAG 22 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL „Als je terugkijkt zie je hoe naïef je bent geweest dat je erin gestonken bent Het is niet leuk om zoiets over jezelf te zeggen, maar we heb ben stom gedaan". Opgelucht en een beetje berouwvol deden ze gistermiddag hun relaas: Margot Heynsbroek en Paula Witkam, de twee Leidse stu denten, die in Israël een gevan genisstraf hebben uitgezeten wegens medewerking aan een Palestijnse guerrillaorganisa tie, maar die vervroegd in vrij heid werden gesteld. Margot: „We hadden zoiets wel verwacht, de sociale werkster in de gevangenis had ons al een paar weken geleden verteld dat we kwijtschelding zouden krij gen als we ons goed gedroegen. Woensdagavond hoorden we het nieuws officieel van de di rectrice en vanmorgen (donder dagmorgen) om zeven uur gin gen de deuren van de vrouwen gevangenis Beth Tirza in Ramle voor ons open. De behandeling? In vergelijking met Nederland se gevangenissen slecht, lijkt ons, hoewel we daar geen erva ring mee hebben. We mochten geen contact zoeken met de consul of met een advocaat. We zagen onze verdedigster pas voor het eerst op de dag vóór het proces, en dan nog maar gedurende vijf minuten. Kran ten kregen we uiterst zelden. Dat zal in Nederland allemaal toch wel anders zijn?" Beide meisjes droegen bij aan komst op Schiphol een gebreide Margot. Heijnsbroek (links) en Paula Witkam vertéllen over hun ervaringen in'Israëlische gevangenschap. baret in de Palestijnse kleuren aan afscheidscadeau van een mede-gevangene. Ter verwelko ming was behalve familieleden en kennissen ook een delegatie van het Nederlands Palestina Comité, onder aanvoering van Bertus Hendriks met bloemen aanwezig. Paula zeer overtuigd: „Ik ben nog steeds van harte lid van het comité". Margot: „Deze ervaring heeft mijn sym pathie voor de Palestijnse zaak versterkt". Overigens waren de meisjes - „al les wat we zeggen, is eerlijk" - niet in opdracht van het Pales- tina-comité naar het Midden- Oosten gereisd, „al hebben we in vluchtelingenkampen wel ge sproken met artsen en ver pleegsters om te kijken welke medicijnen ze nodig hadden". Het ging om een normale vakan tie. Van een kennis hadden ze een adres in Damascus opge kregen waar ze goedkoop kon den slapen. „Deze „George Sti- fan, heeft het recht van gast vrijheid geschonden", zegt Pau la zonder aarzelen. Hij vroeg of wij een boodschap wilden mee nemen voor een vriend van hem in Israël. Ik heb hem toen mijn notitiebloc gegeven. Ter wijl ik aan het inpakken was heeft hij, met onzichtbare inkt, tussen mijn aantekeningen door, geheime instructies geno teerd. Dat is ons ontgaan. Of we op de hoogte waren van de inhoud van de boodschap? Wel nee, als iemand je een brief meegeeft, vraag je toch niet wat erin staat? Aan wie we de boodschap af moesten geven? Dat zou via via gaan - niet verwonderlijk in het Midden- Paula Witkam omhelst na haar aankomst op Schiphol, haar vader. van onze reis en de manier waarop we de geheime instruc ties ontvangen hadden". Margo- t: „Ik moet wel zeggen dat ik door de maand eenzame opslui ting geestelijk en lichamelijk zwak ben. Bovendien zei die agent: Als je tekent, ben je met twee, drie dagen vrij. Ik wist niet dat het tot een proces zou komen. Anders had ik er nooit in toegestemd te tekenen". Beide meisjes vinden nog steeds dat welke straf dan ook voor hun handelwijze ten onrechte zou zijn geweest. „Hoe konden we weten wat er in die bood schap stond? Hij was in het Arabisch. Ook wisten we niet dat George een guerrillastrijder was. Voor ons was hij gewoon een huisvader". Paula was al eerder een jaar in Israël geweest. Gaat ze ooit te rug? „Jazeker, als dat tenmin-, ste mogelijk is". Margot bepaalt zich tot een zuinig kijken. zijn Zo togen de meisjes richting Is raël. Op de Allenbybrug, op de grens met Jordanië werden ze aangehouden en prompt kwam uit de open plastic boodschap pentas het bezwarende mate riaal tevoorschijn. Paula: „We vragen ons nog steeds af of de Israëlische autoriteiten mis schien van te voren op de hoog te zijn geweest van onze kom st". Toen volgde het gerechtelij ke vooronderzoek. Paula: „Be richten dat we gedwongen zijn geweest een bekentenis af te leggen, zijn onjuist. De agenten die ons ondervroegen, hebben wel gesproken over hypnose en injecties om dingen in ons ge heugen terug te roepen die we mogelijk vergeten zouden zijn, maar daar is niets van geko men. We hebben gewoon een verklaring in het Hebreeuws ondertekend over het verloop ALBLASSERWAARD GETEISTERD: Van een onzer verslaggevers. MEERKERK Een grote muizenplaag belaagt de boe renstand. Vooral het weidege bied in de Zuidhollandse Al- blasserwaard heeft het zwaar te verduren. De muizen heb ben grote delen van de grazi ge weiden met wortel en al opgepeuzeld. Met het invallen" van de winter dreigen de mui zen zich te verplaatsen naar de voedcropslagplaatsen van het vee, dat toch al zes weken vroeger op stal moest omdat er te weinig gras voor hen was overgebleven. van Zuid-Holland voor de Boe renpartij: „We hebben de mui zenplaag eigenlijk al zien aan komen. Gedurende de hooi maanden sprongen achter de messen van de maaimachines meer muizen rond dan we in de afgelopen jaren bij elkaar' hebben gezien. De plaag is veroorzaakt door de milde zo mers in de afgelopen jaren en de wateroverlast in de laatste maanden. Er moet worden in-, gegrepen of anders wordt de Alblasserwaard een nieuw rampgebied". „De veldmuizen deden zich de afgelopen maanden tegoed aan grassprieten. Na het hooien vraten ze de restanten gras met wortel en al uit het land. Hele stukken zijn thans kaalgevreten. Doordat er al minder gras was moesten de boeren het vee eerder binnen halen, maar nu knagen de muizen ook al aan de voeder- voorraden. Hele hooischelven zijn verpulverd. Nieuw in zaaien van de leeggevreten plekken is thans onmogelijk.' Voordat we gaan inzaaien moeten de muizen verdwenen zijn. Nu al knagen de diertjes het beleg van onze boterham. Als het nog even langer duurt1 vreten ze ook onze boterham op". serwaard onder ogen van de tot ingrijpen bevoegde instan ties te brengen, heeft boer Van den Berg vragen gesteld aan het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. „Kom eens een kijkje nemen, vergezeld door minister Van der Stee van Landbouw", al dus de vragen, waaraan het verzoek is gekoppeld een on derzoek in te laten stellen door de Rijkslandbouw Hogeschool in Wageningen om een goede bestrijding op touw te zetten. „D'r moet ingegrepen worden.; Het uitzetten van muizen die een besmettelijke ziekte heb ben, of zoiets. Anders komen de boeren in dit unieke weide-' gebied de winter amper door. De boerenstand krijgt momen teel klap op klap. De veehou ders in de Alblasserwaard kunnen de muizenplaag niet meer verwerken". Hulpbesteller bekent weggooien post ARNHEM De 22-jarige Arn hemmer F. W. heeft bekend enkele pakketten post in het water van een vijver van het 1 park Sonsbeek te hebben ge gooid. Als reden gaf hij op geen zin meer in werken te hebben. Zoals gemeld werd de door weekte post vorige week door een 14-jarige jongen uit de vij ver opgevist De man was op 1 november in losse dienst genomen als hulp besteller. De PTT in Arnhem kampte met veel zieken onder de bestellers. Al na enkele da gen werd de hulpbesteller de dienst opgezegd, omdat hij niet voldeed, aldus de PTT-opspo- ringsdienst Van onze correspondent Roger Simons. LONDEN Het Schotse contai nerschip „Asiafreighter" (33.500 ton) zal vermoedelijk volgende week naar het midden van de Atlantische Oceaan moeten va ren, waar het levensgevaarlijk- se arseengas uit ruim no. 2 in- de atmosfeer zal worden ge pompt. Volgens de experts in Londen is dat de veiligste ma nier om het besmette vaartuig te ontsmetten. Deze beslissing werd beïnvloed door het feit dat uiteraard geen enkele haven er iets voor voelt om zich bezig te houden met de „Asiafreighter", zolang het do delijke gifgas zich nog aan boord bevindt De „Asiafreighter" is geladen met 9.000 containers, afkomstig uit Amerika en bestemd voor ver schillende Europese havens. Het schip ligt nu al een week voor anker ter hoogte van Fal mouth, in Cornwall. Voorlopig blijft het daar liggen, in af wachting dat Groot-Brittannië's experts het beste middel gevon den hebben om het gas weg te pompen. Hierbij moet rekening worden gehouden met de veilig heid van mens en dier. Het levensgevaarlijkse gas is zwaarder dan lucht en oplos baar in water. Ook wanneer slechts kleine hoeveelheden er van ontsnappen, kan dit nog het leven kosten aan vissen en zeevogels. Het gas was bestemd voor Air Products, de Engelse dochtermaatschappij van een Amerikaanse firma, die het ge bruikt om elektrische onderde len te maken. Het bevindt zich in twee metalen flessen van 34 ton, waarvan de gezamenlijke waarde 400 pond sterling be draagt Twee van de vier zwaar zieke bemanningsleden, die in een Londens hospitaal liggen, wor den behandeld met kustnieren. Aangezien zij blootgesteld zijn aan het arseengas. neemt hun bloed geen zuurstof meer op. Bovendien is hun huid vol bla ren. Drie van de minder ernstig getroffen bemanningsleden, die verzorgd worden in een zieken huis in Cornwall, mogen ver moedelijk nog voor het einde van de week naar huis. ADVERTENTIE] is nü verschenen een jaar uit uw leven in boekvorm Bestel dit boek door stor ting/overschrijving van 7.95 op giro 531000 t.n.v. Sijthoff Pers, Den Haag. met vermelding: Wie? Wat? Waar? 1975 Het boekje wordt u zonder extra kosten thuisbezorgd. NEDERLAND KOOPT DUITSE HELIKOPTERS Milnchen (AP) De Nederlandse luchtmacht heeft besloten 30 helikopters van het type BO-105 te kopen die worden gemaakt door Messerschmitt-Boekow- Blohm, aldus is door de fabriek bekendgemaakt Kosten: ongeveer 1 miljoen mark per machine. De helikopters zullen worden af geleverd in de jaren 1975 en 1976. De BO-105 was destijds voor de Westduitse luchtmacht ontwik keld en is voor vele doeleinden geschikt VAN AGT TEGEN DOODSTRAF DEN HAAG (ANP) Minister Van Agt (justitie) is het niet eens met het eerste-kamerlid Meuleman (SGP) dat heropne ming van de doodstraf in het civiele strafrecht voor moord met voorbedachten rade gebo den is. In schriftelijke vragen had de senator gevraagd of de minister de overtuiging deelt dat op nieuw invoeren van de dood straf geboden is, niet allereerst vanwege haar mogelijke pre ventieve werking maar op grond van het gebod Gods. De minister beantwoordt deze vraag kortweg met „neen". Stokslagen In Libië krijgen voortaan overtre ders van de bepalingen inzake het verbod op het gebruik, de verkoop, de vervaardiging en het bezit van alcoholhoudende dranken 10 tot 40 stokslagen of drie maanden tot een jaar ge vangenisstraf. Kardinaal Alfrink Heeft als president van de internationa le katholieke vredesbeweging Pax Christi in Wenen, drie da gen overleg gepleegd met een delegatie van het Russisch-ort- hodox patriarchaat van Mos- •kou onder leiding van metrop oliet Nikodim van Leningrad. Dit gesprek, waartoe de af spraak tussen het Moskouse patriarchaat en de internatio nale Pax Christi-Beweging reeds uit 1972 dateert, zal op. uitnodiging van de Russisch- orthodoxe kerk worden voort-- gezet in de Sowjet-Unie. In een verklaring voor de pers wijst zowel de Russische dele gatie als die van Pax Christi erop, dat „van beide kanten de gesprekken als positief zijn er varen en dat voortzetting er van nuttig wordt geacht voor de ontwikkeling van een sa menwerking in dienst van vre de en gerechtigheid". De delegatie van Pax Christi bestond uit kardinaal Alfrink, mgr. Wettazzi, bisschop van Ivrea in Italië, internationaal vice-president Risse uit Duits land, pater J. Raes s.j. uit Bel gië, dr. P. Theunissen uit Ne derland en Carel Termaat, se cretaris-generaal van Pax Christi Internationaal. De Russische delegatie werd gevormd door metropoliet Ni kodim van Leningrad, mgr. Juvenaly, A. E. Buevsky, aart spriester Gundjaev en de mon nik Leb Tserpinsky. Hoofdthema der gesprekken- in Wenen was: „Oost en west, heden en morgen: vanuit christelijk zicht". De delega ties zeggen in een verklaring onder meer dat een duurzame en betrouwbare vrede onver enigbaar is met de bewape ningswedloop. De middelen voor de bewapeningswedloop dienen in steeds grotere mate aangewend te worden voor vreedzame doeleinden, voor de dienst aan de ontwikkeling, in het bijzonder ter bestrijding van de honger, de ellende en de ziekte. De kerken in Europa moeten er voorts zoveel mogelijk toe bijdragen, dat alle Europese staten steeds meer hulp verle nen aan de ontwikkelingslan den. De noodzaak van maat schappelijke en politieke her vormingen ter oplossing van de ontwikkelingsvraagstukken wordt daarbij onderstreept. De kerken dienen bovendien te bevorderen, dat de confe rentie voor de veiligheid en samenwerking in Europa en de onderhandelinegen over de wederzijdse vermindering der strijdkrachten en bewapening in Europa tot positieve resulta ten leiden en een bijdrage le veren tot samenwerking tus sen oost en west. Hun gemeenschappelijke, op de kerkvaders, in het bijzon der op St-Augustinus berus tende traditie erkennend, on derstrepen beide kanten, dat de kerken als „Civitas Dei" de inspanning voor het realiseren van het rijk Gods reeds hier op aarde dienen te bevorde ren. De kerken dienen op dit punt een aktieve rol te vervul len doordat zij in zaken van vrede en gerechtigheid haar stem verheffen en de openba re mening en op die wijze de politiek beinvloeden. De Nedcr-Duitsc gereformeer de synode, die onlangs in Kaapstad aan de gereformeer de kerken in Nederland een ultimatum stelde, blijkt ook besloten te hebben, recht streeks contact op te nemen met groepen en organisaties in deze Nederlandse kerk, die het niet eens zijn met de steun van hun synode aan het anti- racisme-fonds van de wereld raad. Dit werd duidelijk op de gere formeerde synode, waar deze week verslag werd uitgebracht van het bezoek van een Neder landse delegatie aan de synode in Kaapstad. Dominee G. van Halsema uit Bolsward deed uitvoerige mededelingen over de gesprekken die het Neder landse driemanschap met de leiding van de blanke Zuid- Adrikaanse kerk had gehad. Het ultimatum luidt: steun aan het anti-racisme-fonds terug trekken, of de Zuid-Afrikanen verbreken de banden. Hier over zei dominee van Halse ma, dat Utimata niet behoren tot de kerkelijke stijl. Hij meende dat de Nederlandse kerk onder geen beding dit ultimatum mocht aanvaarden. Een commissie van zes syno- de-leden zal morgen Noorstel len doen over de manier waar-t op op de besluiten van Kaap stad moet worden gereageerd. Kardinaal Alfrink zal morgen als legerbisschop samen met aalmoezeniers van de ver schillende legeronderdelen een mis van requiem opdra gen voor alle Nederlandse mi litairen, die In de tweede we reldoorlog zijn gesneuveld of sindsdien zijn overleden. De plechtigheid wordt met milli tair eerbetoon gehouden in de St-Catherlnakathedraal en begint om tien uur. Voor deze jaarlijkse herdenking, georga niseerd door het Nationaal Katholiek Thuisfront bestaat grote belangstelling. Behalve vierhonderd familieleden sul len ook vele burgerlijke en militaire autoriteiten de plechtigheid bijwonen. De gereformeerde synode heeft drs. W. H. Zuidema uit Brussel een studie-opdracht gegeven voor joodse vragen en d«? relatie christendom-joden- dom. Drs. Zuidema is al jaren op dit gebied werkzaam, onder meer als docent aan de protes tantse theologische faculteit te Brussel. De bisschoppenconferentie van Engeland en Wales heeft een beroep gedaan op de kath olieken in hun diocesen vrij willig minder te eten, vooral vlees, en het uitgespaarde geld te schenken aan hulp voor de derde wereld. ZIJ vra gen hun diocesanen een peti tie naar hun parlementsleden te sturen, opdat deze druk op de regering zullen uitoefenen om bijvoorbeeld voedsel te gaan rantsoeneren, zodat graanoverschotten naar de derde wereld kunnen worden gezonden. "Al kunnen we niet de hele wereld voeden, wat we doen aal toch verschil uit maken", zo zeggen zij. Het permanent katholiek-lu thers beraad in de Verenigde Staten heeft wezenlijke over eenstemming bereikt inzake bet geloof en eredienst. Op basis hiervan hebben de kath olieke parochie en de lutherse gemeente van Wynandanch in de staat New York aan haar kerkelijke leiders verzocht niet alleen deze overeenstem ming te erkennen, maar ook eikaars eucharistie- respectie velijk avondmaalsviering. Parochie en gemeente Wyan- danch Wynandanch hebben een gezamenlijke verklaring opgesteld over haar „gedeelde geloof" en deze verklaring ter stemming voorgelegd aan pa rochianen en gemeenteleden. Wanneer de gelovigen hun in stemming ermee betuigen, dan wordt de verklaring, waarin tevens een verzoek om volledi ge intercommunie, toegezon den aan de betrokken kerkelij ke autoriteiten, in casu James Grecfe, voorzitter van de lu therse synode van New York, en aan bisschop Walter Kellcn- berg vam Rockvillc Centre. De contacten tussen parochie cn gemeente kwamen op gang door gezamenlijke activiteiten van de geestelijkheid. De lu therse gemeente bestaat voor namelijk uit negers, de r.k. parochie voornamelijk uit blanken, meestal middenstan ders. Een soortgelijk verzoek tot in tercommunie, ingediend door de katholieke en episcopale parochies van Southbridge in Massachusscts vorig jaar, werd, zij het „voorlopig" afge wezen door het Va tik a suis se cretariaat voor de christelijke eenheid. De toenadering tussen kath olieken en lutheranen van de ene kant en de katholieken en de episcopaten (anglikanen) van de andere kant zal ter sprake komen tijdens het be zoek, dat kardinaal Wille- brands, hoofd van het Vati- kaanse sekretariaat voor de christelijke eenheid, momen teel aan de Verenigde Staten brengt Hij houdt daar een reeks lezingen. Onder meer spreekt kardinaal Willebrands voor de katholieke universiteit van Washington over „oecu menische dialoog, probclemen en vooruitgang'*. De universi teit verleent hem tevens een ere-doctoraat

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7