Boeren krijgen hulp van 8000 militairen Werkloosheid Belgiè neemt katastrofale vormen aan Zuid-Afrika wil onderzoek naar berichten over stadsguerilla Beekmans uit op politieke stunt MORO PROBEERT KABINET VAN TWEE PARTIJEN Dood opperman was gewelddadig Is lotenverkoper ambtenaar of zelfstandige? Aftreden van Tanaka dichtbij Nieuwe voorzitter bij Arka Libanon vreest Israëlische wraak I DONDERDAG 21 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT UTRECHT (ANP) Aan de centrale raad van beroep in Utreeht is fisteren de vraag voorgelegd of een collecteur of collectrice van de staatsloterij moet worden beschouwd als een "ambtenaar" of als een zelfstandige handelaar in loten. Van het antwoord op deze vraag hangt het af of de directie van de staatsloterij, in het kader van de sociale verzekerings wetten, voor de ongeveer 400 collecteurs premies verschul digd is aan de bedrijfsvereniging voor overheids diensten. De bedrijfsvereniging vindt van wel en haar premievordering op de staat is, sinds 1968, opgelopen tot ongeveer 25 miljoen gulden. De verdediger van de staat stelde, dat de overheid de collecteurs nooit beschouwd heeft als ambtenaren en dat ook de collecteurs dat zelf nooit hebben gedaan. Er is geen echte arbeidsovereenkomst gesloten en er is ook geen gezagsver houding. Volgens de bedrijfsvereniging is van zelfstandig ondernemerschap geen sprake omdat in- en verkoopprijzen vastliggen en de meeste collecteurs niet meer dan rond de 30.000 gulden verdienen. De raad van beroep doet op 11 december uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) GOES Bij de oogsthulp in Zuidwest-Nederland zullen maandag bijna driemaal zoveel militairen worden ingezet als tot nu toe. De defensieleiding besloot gisteren de 2800 vrijwilligers te vervangen door 8000 man van onderdelen, die in z'n geheel zullen gaan helpen. Zij zullen maximaal drie weken worden ingezet. De onderdelen, van het Iste Le- doen op de 30.000 aangesloten gerkorps, zullen de komende studenten te komen helpen, dagen worden aangewezen. Er De drie gewestelijke landbouwor- geen sprake van vrijwil ligheid meer. „Als de noodklok wordt geluid, dan moeten de militairen inspringen", aldus een woordvoerder van Defen sie. De WDM vindt het zenden van 8000 man een goede zaak, maar vindt wel dat met per soonlijke belangen rekening moet worden gehouden. De vrijwilligers die nu geholpen hebben zullen weer naar hun legerplaatsen teruggaan, hoe wel de ervaring is, dat zij liever waren blijven helpen. Minister Vrede ling heeft verklaard, dat het aantal militaire helpers nu niet meer kan worden ver- Omdat op de natte grond ook hoogd. zaaimachines niet uit de voeten Het aktiecentrum in Goes heeft kunnen is gisteren in Melissant de studentenuitzendorganisatie 10 hectare wintertarwe per ASA gevraagd een beroep te vliegtuig gezaaid. ganisaties in Zeeland vinden dat de huidige wateroverlast niet meer hoort tot het normaal ondernemersrisico, rampsituatie is. Volgens hen zouden alle bedrijven in aan merking moeten komen voor een tegemoetkoming per hecta re onoogstbaar gewas. Veel boeren laten momenteel mon sters aardappelen onderzoeken op de kwaliteit Aan de hand van de uitslagen wordt bekeken welke aardappelpercelen nog in aanmerking komen voor rooien. BLOEMFONTEIN (Reuter) Premier Vorster van Zuid- Ai ri ka heeft volledige bijzon derheden gevraagd over een toespraak van dr. Beyers Nau- dé In Nederland, waarin deze Dr. Naudé zou soa hebben gewaagd van I TOKIO (AP) Drie vooraanstaan de Japanse dagbladen, de Asa- hl, Yomiure en Mainichi Shim- bun, hebben vandaag gemeld dat het aftreden van Premier Tanaka onvermijdelijk is ge worden. De drie bladen veron derstellen dat de premier rond de 25ste november zijn aftre den bekend zal maken. I De vier belangrijkste oppositie partijen en ook Tanaka's eigen partij hebben zijn aftreden geëist nadat het tijdschrift Bun gei Shunju in oktober had ont huld dat de premier van zijn positie misbruik heeft gemaakt om zich te verrijken. Later ver klaarde Tanaka voor de televi sie dat hij „niets illegaals" heeft gedaan, maar Tanaka heeft de beschuldigingen nog steeds niet weerlegd. Directe trein naar Spanje UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen gaan met ingang van het komende zomerseizoen een directe treinverbinding naar de Costa Brava en Barce lona in Spanje instellen. Met de dienstregeling wil de NS de problemen van de verbinding via de Franse hoofdstad Parijs voorkomen. De trein gaat rijden van 27 juni tot en met 29 augustus, de route in Nederland loopt via Utrecht Den Bosch Eindhoven en Maastricht C(Jd| Drs. Hustinx j A) geen direkteur Pompe-kliniek NIJMEGEN (ANP) Drs. A. Hustinx, psychiatrisch advi seur van de minister van Justi tie, zal niet optreden als waar nemend direkteur van de Nij meegse Pompe-kliniek. Volgens drs. Hustinx zijn er on voldoende voorwaarden aanwe zig voor het verwezenlijken van de beleidsvisie die hij onlangs heeft geformuleerd. Hij is wel bereid de kliniek als psychia trisch adviseur terzijde te blij ven staan. Drs. Hustinx had in de Pompe-kliniek, waar door justitie ter beschikking gestel den van de regering verblijven, een veel strenger beleid willen voeren. Het ministerie van Jus titie heeft inmiddels laten we ten de Pompe-kliniek als tbr-in- richting te willen blijven hand haven. zwarte strijdmacht van onge veer twaalfhonderd man, die is geoefend voor stadsguerilla in Zuid-Af riluL s hebben gezegd, dat het Christelijk Insti tuut van Zuid-Afrika, waarvan hij directeur is, zich aan de zijde van de zwarte strijders zou scharen als het tot een con frontatie tussen zwart en blank zou komen. Premier Vorster zei, dat, bij juistheid van deze berichten, de autoriteiten zou den handelen met al de macht die tot hun beschikking staat. Ziekenfondsen: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - "De voormalige arts Beekmans heeft op grond van een aantal voorbeelden zo'n generaliserend en vernieti gend oordeel uitgesproken over zijn vroegere collega's dat het aardig op politiek stuntwerk lijkt" Dit zegt drs. F. Werk man van de federatie van zie kenfondsen VMZ naar aanlei ding van de uitlatingen van er op, dat na de brief die de ziekenfondsen in augustus stuurden aan de apotheekhou- dende huisartsen vrijwel geen nieuwe gevallen van onjuist de clarerende artsen aan het licht zijn gekomen. De bewering van Beekmans dat tien procent fout declareert noemt hij "natte vin gerwerk". Lang niet altijd sprake van opzet maar van bekendheid met de regels. het kamerlid Beekmans (D'66) De heer Beekmans heeft nog over "verschrijvingen" door geen contact gehad met de Zie kenfondsraad. Een aantal*van de door Beekmans gesignaleer de gevallen is wel bij de raad bekend, maar uit andere bron. OVERBLIJFSELEN VAN HET VERLEDEN EN OVERBLIJFSELEN VAN HET HEDEN Opgestapelde autowrakken belemmeren Felice in de Romeinse heuvels naar het het uitzicht op een deel van de Aurelius Capitool in de hoofdstad voerde langs de muur. die vroeger het water van Acqua Via Appia. Enorme hopen vuilnis stapelen zich in de straten van de Franse hoofdstad op, als gevolg van de stakingen van de Parijse gemeentelijke diensten. Zelfs de 3000 ingezette soldaten slagen er met 530 vrachtwagens nauwelijks in om het vuilnis uit de straten te verwijderen. Hier ziet men de militairen bezig aan hun onfrisse taak. Koopavond verdwijnt in Amsterdam AMSTERDAM In Amsterdam zal de wekelijkse koopavond (donderdag) verdwijnen. Dit heeft de gemeenteraad gister avond, na een urenlang debat, besloten. Een motie van de WD om nog een jaar door te gaan met de koopavond, In af wachting van een nieuwe win- kelsluitingsweg, werd met 29 tegen 14 stemmen verworpen. Uit een enquete is gebleken, dat vooral supermarkten en zelfbe dieningswinkels in de grote winkelcentra van de avond pro fiteerden, terwijl buurtwinke- liers over het algemeen geen omzetstijging hebben kunnen constateren. Tijdens het debat van gisteravond werd bekend, dat Amstelveen zijn koopavond zal handhaven. HAARLEM (ANP) De burge meester van Teteringen, Drs. A.M.J.C. Aarts, is gisteren in Haarlem benoeitid tot voorzit ter van de Arka, (Algemene Rooms Kath. bond voor Ambte naren) als opvolger van de heer J.J. Loerakker, uit Haarlem. De heer Aarts, die 11 augustus '36 in Ginneken geboren is, was van 1965 tot zijn benoeming tot burgemeester op 16 september 1972 werkzaam op de secretarie van Tilburg. Sedert 17 novem ber '69 is de heer Aarts lid van het hoofdbestuur en van 15 ja nuari *71 vice-voorzitter. De oud-voorzitter, de heer Loerak ker, werd benoemd tot ere voorzitter en hem werd de leg penning van de Arka aangebo den. (Van onze correspondent Frans Wennckes) ROME In de loop van deze week hoopt de Italiaanse kabinetsformateur, de christen-demo craat Aldo Moro, zijn regering aan president en volk te presenteren. Het wordt een centrum linkse regering, met iets meer nadruk op centrum dan op links. Een kabinet waaraan twee partijen actief deelnemen: de christen-democraten en de republikeinen, en waaraan twee andere traditio nele regeringspartners hun parlementaire steun zullen geven, te weten, de socialisten en de sociaal-democraten. Daarmee kan de regering bo gen op 371 van de 630 stemmen in de kamer. Vooral de christen-democraten zelf zijn erg tevre den met het besluit van de republikeinen om mee te gaan regeren. Een uitsluitend uit christen-demo cratische minister bestaandkabinet zou op dit moment psychologisch gezien niet zo best vallen, kort na de dit weekeinde gehouden gemeente raadsverkiezingen in enkele delen van Italië. Daar bij moesten de christen-democraten over de hele lijn verlies noteren. De linkse partijen - van com munisten tot socialisten - boekten winst Ook de republikeinen, de nieuwe regeringspartner, kwam winnend uit de stembusstrijd. De vorige voorzitter van de ministerraad. Rumor, zag zijn regering stuklopen op een hardnekkig meningsverschil tussen socialisten en sociaal-de mocraten over de economische politiek die in Italië gevolgd moest worden. De Italiaanse economie verslechtert al maanden lang in snel tempo. De inflatie staat momenteel op 25,7 procent over de afgelopen twaalf maanden. AMSTERDAM (ANP) Geen dodelijk ongeval, maar moord, daardoor is de 57-jarige opperman Cornells de Feber om het leven gekomen. Het slachtoffer werd gister morgen gevonden in het gangportaal van zijn woning. De Amsterdam se recherche heeft mis drijf geconstateerd na dat sectie op het stoffe lijk overschot aantoon de, dat de verklaringen van de 54-jarige vrouw met wie de opperman samenwoonde, onmoge lijk juist konden zijn. De vrouw tegenover de politie beweerd, dat haar man waar schijnlijk dronken thuis was ge komen en in de gang een dode lijke val had gemaakt volgens de politie was de man regelma tig onder invloed en was de verhouding tussen man en vrouw zeer gespannen. De re cherche betwijfelt dat de vrouw de gehele nacht niets gehoord heeft en hem pas 's- morgens dood in de gang aan trof. De vrouw is door de poli tie gearresteerd. .Het staat niet vast dat zij schuldig is aan de dood van haar man, maar het is niet onmogelijk dat zij mede plichtig is", aldus de Amster damse politie. AANSLAG OP WESTDUITSE RECHTER HAMBURG (DPA) In de nacht van dinsdag op woensdag is een bomaanslag gepleegd op de woning van een rechter in de omgeving van Hamburg. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. De schade wordt geschat op 1.000,-. Het huis van de rechter werd be waakt. Unesco-hulp voor Israël stopgezet PARIJS (UPI) De algemene conference van de Unesco, de V.N. organisatie voor onder wijs, wetenschap en cultuur, heeft gisteren met 65 stemmen voor, 27 tegen en 24 onthoudin gen een Arabische resolutie goedgekeurd die verdere hulp aan Israël ontzegt De resolutie werd gesteund door het Sowjet- blok en de ontwikkelingslan den. Israël wordt erin veroor deeld omdat het het oude stads deel van Jeruzalem zou hebben misvormd. Tegen stemden alle EEG-landen, de V.S. en Cana da. Israëlische afgevaardigden heb ben gezegd, dat het stopzetten van de hulp in feite neerkomt op verwijdering van het land uit de organisatie. (Van onze correspondent Jan Schils BRUSSEL In België begint de werkloosheid katastrofale vor men aan te nemen. Nadat de regering, de werkgevers en de vakbonden zich maandenlang vrij optimistisch hadden uitge laten over de ontwikkeling van de werkloosheid, die andere lan den meer dan België voor pro blemen zou stellen, schijnt nu het omgekeerde het geval. De minister van economische za ken, Oleffe, heeft namelijk aan gekondigd, dat de werkloosheid dit jaar zal oplopen tot rond de 200.000 man. 20.000 werklozen in de metaalindustrie, om nog maar niet te spreken van de arbeidstijdverkorting voor enkele duizen den werknemers in de auto-industrie, Volgens de jongste cijfers telde België op chemie, de textiel en de glasindustrie c 31 oktober 116.346 volledig werklozen, 55.151 gedeeltelijk werklozen (dus werk nemers met arbeidstijdverkorting) en 20.000 zogenaamde twijfelgevallen, die of wel door de overheid te werk werden gesteld, enlot als jeugdige werklozen moeten worden beschouwd zonder even wel als zodanig te zijn ingeschreven. Een rekensom leert, dat België dus nu al een totaal van een goede 190.000 werknemers telt die op de een of andere manier werkloosheidssteun ontvangen. Gerekend moet worden op nogeens andere bedrijven, die zullen uitmonden in volledige werkloosheid voor honder den, zo niet duizenden werknemers, on der andere bij Philips en de glasfabrie ken Glaverbel, die 1000 man gaat ont slaan. In tegenstelling tot de algemene opvat ting was de stijging van de werkloosheid in Vlaanderen van 15 oktober 1973 tot 15 oktober 1974 het grootst, namelijk 26.5 procent. In Wallonië bedroeg de stijging in dezelfde periode 16.3 procent. In de eerste negen maanden van dit jaar wer den 108 bedrijven in België gesloten. Dat is bijna twee keer zo veel als in 1970. Opvallend is bovendien de enorme stij ging van de werkloosheid onder de vrou wen van 20 tot 40 jaar in België. Een vierde van "hen is thans werkloos. De vrouwen en de gastarbeiders zijn de eer sten geweest die de tol van de 6lechte gang van zaken hebben moeten betalen. Tegenover deze negatieve resultaten, die voor wat de bouw betreft vooral op de slechte weersomstandigheden worden ge schoven, staat, dat ruim 300 aanvragen voor vestiging van nieuwe bedrijven in België werden goedgekeurd, waarmee een investering van 23,8 miljard frank is gemoeid en waarin ruim 15.000 nieuwe arbeidsplaatsen worden gecreëerd. De treurende familieleden van de vier Israe-li's die door Arabische terroristen bij Beit Shean, vermoord werden. BEIROET (AP) Na de aanval van drie Arabische comman do's op een flat in de Israëli sche nederzetting Beit Sjean wordt in Libanon gevreesd voor Israëlische reprcssailles. Bij de commando-actie kwa men vier Israëli's om het leven en raakten 18 mensen gewond. Israël heeft gisteren laten we ten wraak te sullen nemen. Li banon beschouwt dit als een duidelijke waarschuwing aan eigen adres omdat In dit land de meeste guerillastrijdere wo nen. Libanon telt 18 vluchtelin genkampen met in totaal 200.000 Palcstljnen. Een van de drie Palestijnse com mando's die dinsdagochtend na de inval in de flat door het Israëlisch leger buiten gevecht werd gesteld, leefde nog toen na het leger woedende Israëli sche burgers het pand binnen drongen, de lichamen van de terroristen naar buiten gooiden en probeerden ze in brand te steken. Dat hebben dagblad correspondenten meegedeeld. Een woordvoerder van het demo- kratische Volksfront, een Pales tijnse organisatie, verklaarde gisteren in Beiroet dat de aan val in Beit Sjean was opgezet met het doel Palestijnse gevan genen in Israëlische cellen te bevrijden, en niet om Israëliërs dood te schieten. De operatie was er slechts een uit een eind eloze reeks die tot doel heeft Israëli slapeloze nachten te be zorgen. Wij beloven plechtig hiermee door te gaan zolang onze kinderen in de vluchtelin genkampen slapeloze nachten hebben, aldus de woordvoer der. Staatsgreep in Suriname PARAMARIBO (ANP) De Su rinaamse justitie stelt «en on dersoek In naar aanleiding van geruchten dat In de omgeving van Calcutta, In het hoofdzake lijk door Hindo'stanen bewoon de distrikt Saramacca, een ge heim trainingskamp sou be staan. Daar souden 's nachts oefeningen worden gehouden ter voorbereiding op een staatsgreep. Volgens een politierapport zou den ongeveer dertig personen 's nachts een opleiding krijgen door drie militairen die regel matig uit de Surinaamse hoofd stad Paramaribo komen. De training zou bestaan uit het ple gen van overvallen op politie bureaus en bestuursposten. Het Tokio Strijkkwartet, be staande uit vier Japanse musici die vast verbonden tijn aan de American University te Was hington, verzorgt op maandag 25 november het tweede abon nementsconcert van de Vereni ging voor Kamermuziek in Dili- gentia. Op het programma staan werken van Mozart, We- bern en Debussy. Universitair nieuws Aan de Technische Hogeschool Delft promoveerden vandaag ir. P. Diepenhorst en drs. J. van» der Veen tot doctor in de tech nische wetenschappen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9