I -3 1 ■8 Slachtoffers van Jumbojet geplunderd door dorpelingen Prijs electriciteit gaat omhoog „Groenboek wil vrede brengen HP Steun aan KLM: ouderwets beleid, accent AMERIKAANSE DRUK OP KLM Waarin I heb je nu eens zin? IN ULSTER: VRIJ NEDERLAND: DODE BIJ BRAND IN AMSTERDAM ONDANKS STERKE BEZUINIGING: In dakgoot gevluchte man kapituleert t DONDERDAG 21 NOVEMBER 1974 LE1ÜSE COURANT/HET BINNENHOF PAGINA 7 11 99 LONDEN (AP) De Britse regering heeft gisteren bijzonderheden bekendgemaakt van een regeling die beoogt de vrede te bereiken in de provincie Noord-Ier land. Om te beginnen wil zij een raad van 78 mannen benoemen die tot taak zal hebben een regerings vorm voor de provincie te bedenken die voor de bevolking aanvaardbaar is. In mei van dit jaar was de eerste coalitieregering in Noord Ier land, gevormd door protestan ten en katholieken, mislukt en verdwenen. In haar „Groen boek" zegt de regering te Lon den dat de leden van de raad van zeven rekening moeten houden met de volgende facto ren: De protestantse meerder- hied (1 miljoen mensen) moet de macht samen uitoefenen met de katholieken (500.000 mensen) „omdat geen enkel politiek sys teem steun zal ontvangen, of het zal overleven, als het niet op grote schaal in de eigen gemeenschap wordt aanvaard". De plannen voor een regerings vorm, gemaakt door de raad van 78 .Moeten voor het volk van het verenigd koninkrijk als een geheel voor het parlement aanvaardbaar zijn". In een ontwerpregeling moeten de betrekkingen tussen de pro vincie en de aangrenzende Ierse republiek, waar het grootste deel der bevolking de katholie ke godsdient aanhangt, onder kend worden. De raad zal geen wetgevende macht krijgen en zal uiterlijk over zes maanden gereed moeten zijn met een plan „dat voor de bevolking van Noord-Ierland het meest acceptabel is". De leden van de raad zullen af- komstig zijn uit de 12 kiesdis- tricten van Noord-Ierland en gekozen worden volgens het stelsel van evenredige vertegen woordiging. De voorzitter zal worden aangewezen door ko ningin Elizabeth II, die daartoe van de regering advies zal krij gen. Hij zal geen stemrecht heb ben. Sinds mei wordt Noord-Ierland rechtstreeks door Londen be stuurd. Als provincie bestaat Noord-Ierland (Ulster) 52 jaar. De coalitieregering die er dit jaar was ingesteld was de eer ste van die aard geweest Waar nemers te Londen zijn het eens met de plannen der regering maar zijn zeer pessimistisch wat betreft het welslagen er van. Zij wijzen op de ingekan kerde haat tussen de twee be volkingsgroepen in Noord-Ier land en vrezen dat de geweld plegingen er wel zullen door gaan „totdat er werkelijk een wonder gebeurt". Elsevier signaleert een dreigende economische crisis. Prof. Pen met name ziet catastrofale ont wikkelingen aankomen als ons land weer door een oliecrisis zal worden getroffen. „Dat be tekent een onherroepelijke ramp. Dan krijgen we stagne rende bedrijfstakken door grondstoffen- en klantenge brek. Dat leidt tot werkloosheid en faillissementen op grote schaal. De depressie grijpt om zich heen zonder dat de gebrui kelijke bestrijdingsmiddelen als belastingverlaging en dergelijke iets uithalen." Ook een reportage over textiel- diefstal die onrustbarende vor men aanneemt. „De zaak heeft zich de laatste tijd dermate toe gespitst dat de politie het niet uitgesloten acht dat er binnen niet al te lange tijd gewonden of zelfs doden zullen vallen." De Haagse Post analyseert de vraag waarom Koos Postema bij de VARA geen adjunct-di recteur mag worden. „Hij heeft nooit zo gepeinsd over de VA RA als instituut. Zijn credo tij dens de identiteitscrisis luidt: niet lullen, maar programma's maken, en dat wordt wat mager gevonden door sommige van zijn collega's". Kritiek voorts in het blad op de manier waarop het kabinet zijn nivelleringsbelofte nakomt. „En die fictieve werknemer waar de vakbeweging voor door het vuur gaat, krijgt 144,—. Je kan er niet eens per week in de cash en carry een fles na- maaksherry voor kopen." Een sombere prognose ook over de toekomst van de Noordzee. „Nog een paar jaar, dan vangt geen visser meer vis op de Noordzee en zoekt geen enkele vakantieganger ER ZIJN RE CREATIE. Dan is het continen tale plat geïndustrialiseerd." Een ander artikel gaat over de oorlogsvoering tussen de Duitse justitie en de Baader-Meinhof- groep. „Het hoeft geen betoog meer dat wanneer er geen ver andering komt in de situatie van politieke gevangenen in Duitsland, de reeks slachtof fers, hetzij door versterving hetzij door moord, aan beide zijden zal groeien." Vrij Nederland vindt, dat staan achter de KLM hetzelfde is als staan achter een ouderwets be leid. „De vakbeweging zou zich de vraag moeten stellen wat een betere investering is: een noodlijdende luchtvaartmaat schappij op de been houden of dat bedrijf anders opzetten en de (verkapte) subsidies en le ningen die aldus vrij komen, aanwenden voor werkgelegen heidsprojecten die op de lange- re duur meer zin zullen blijken te hebben." Het blad publiceert het eerste van twee artikelen die de auteur Albert Helman over Suriname heeft geschreven. Voorts een onthullend interview met de ge wezen pornokoning en Candy- oprichter Peter Muller. „Als ik dan zie hoe die sexwereld mijn huwelijk heeft vernield, denk ik wel eens: God weet wat mijn blad op zijn beurt in sommige huwelijken heeft aangericht" Accent sprak met een twee jaar geleden naar Nederland uitge weken Aziatische Oegandees. „Het gaat slecht met de Oegan- dezen hier. De meesten zijn werkloos. Niet omdat ze niet willen werken, maar omdat het aangeboden werk ver beneden het niveau ligt van hetgeen ze in Oeganda deden." Een aanval in het blad op de ultra-linkse Israëlische advoca te Felicia Langer, die de twee vandaag uit gevangenschap te ruggekeerde Leidse meisjes heeft verdedigd. „Wat ze volko men vergeet, is dat Israël nu eenmaal anders moet optreden tegen terroristen. Maar hoewel Israël het recht heeft om de doodstraf te eisen voor degenen die na een terro ristische aanslag worden gegre pen, is dit in geen enkel geval gebeurd. Geen enkele gevange ne is met de dood gestraft". Voorts een interview met de Egyptische president Sadat. „Ik ben bereid een vredesovereen komst te tekenen. Maar wat betreft normale relaties, diplo matieke betrekkingen en econo mische betrekkingen, laten wij dat maar overlaten aan de ko mende generatie om dat zelf te beslissen. U kunt me niet ko men vragen, na 28 jaren van geweld, haat, verbittering, oor logen en bloedbaden, normale betrekkingen met Israël aan te knopen". Tenslotte een artikel over de mi sère van voetbaltrainers wier positie erger blijkt te zijn dan die van gastarbeiders. DE NIEUWE LIME De Nieuwe Linie laat de toekom stige PvdA-voorzitter Jaap van der Doef aan het woord. Het komende parlementaire jaar is beslissend. 1975 moeten wij oogsten. Gebeurt dat niet, dan kunnen we in deze samenstel ling niet verder. Ook een por tret van minister Van Agt. „In tegenstelling tot hetgeen op (bij voorbeeld) de minister van volksgezondheid Irene Vorrink van toepassing is, kan men van een minister van justitie tot op zekere hoogte volhouden dat een te slap beleid hem siert. Zeker als het gaat om het ge vangeniswezen waar het roepen om de beul steeds luider wordt" Bram van der Lek schrijft over de PSP: .Het is mogelijk dat de georganiseerde arbeidersbe weging in 1977 sterk genoeg is om de macht over te nemen. En het is mogelijk dat die georga niseerde arbeidersbeweging ook inderdaad al werkelijk rond een dergelijke doelstelling is georganiseerd. Ik zie dat eer lijk gezegd niet zo. En het lijkt me verstandig de PSP tot die tijd nog even in reserve te hou den". AMSTERDAM (ANP) De 54-ja- rige mevrouw C. W. Kuiper- Van Dijken uit Amsterdam is gistermiddag bij een uitslaande brand in het pand le Breeu- wersstraat 8 in de hoofdstad om het leven gekomen. Lang nadat het sein „brand mees ter" was gegeven, werd het vol komen verkoolde stoffelijk overschot aangetroffen op de derde en hoogste etage van het pand, dat geheel uitbrandde. Waarschijnlijk had mevrouw Kuiper via het dak willen ont komen. Toen uit de voorwoning op de eerste verdieping door onbe kende oorzaak rookwolken kwamen, moet mevrouw Kui per in paniek de trap op zijn gevlucht, waar zij de dood vond. Het uitgebrande wrak van de Jumbojet van de Westduitse Lufthansa, die bij NAirobi (Kenia) onmiddellijk na de Start neerstortte. NAIROBI (AP) Op de plaats waar de Westduitse Boeing 747 gistermorgen in Nairobi neer- storte hing uren na het ongeluk nog de doordringende stank van verbrande lichamen. Geld, brieven, tassen, poppen en menselijke ledematen lagen overal verspreid op de modde rige grond. Volgens een employé van de Luft hansa het toestel een hoogte van ongeveer 60 meter bereikt toen het hoogte verloor en ver der ploegde door het veld. Het staaartstuk scheurde af en vat te vlam. Daarna spatte de rest van het toestel uiteen. De ramp heeft 62 levens geëist .Het vreemde was de afwezigheid van bloed, zo zei de employé „F.r waren een paar mensen met verwondingen, maar de do delijke slachtoffers moeten in het vuur zijn omgekomen." In de buurt van het vliegtuig kwam een vrouw naar me toe. Haar lichaam was voor zo'n 90 procent verbrand. Ik heb me maar afgewend, ik wist niet wat ik voor haar moest doen." Een andere ooggetuige vertelde dat inwoners van dorpen in de omgeving van de luchthaven zich naar het vliegtuig spoed den toen de vlammen doofden en de lichamen van de slachtof fers begonnen te plunderen. Ze gingen er vandoor met porte feuilles, ringen en kleding voor dat het gebied rond het toestel kon worden afgesloten. Een po litieman vertelde hoe de gezag voerder van het toestel uit de Toegeschoten helpers brengen de tweede piloot van de verongelukte Westduitse Jumbojet naar een hulppost. Ach- <ter hem stijgen dikke rookwolken op van het geëxplodeerde toestel. cockpit kwam en zei ,Hct is gebeurd". Een in shock-toe stand verkerende stewardess trok voortdurend aan haar haar en schreeuwde. Twee jon ge mannen die de ramp over leefden vertrokken ongemerkt naar de aankomst- en vertrek hal van de luchthaven. Zij be stelden een whisky in de bar en schreeuwden iemand om hun bagage te brengen. Zij werden door verpleegsters naar een ambulancewagcn gevoerd voor de behandeling van de shock die ze hadden opgelopen De wegwerkers die bezig waren aan een wog naar het nieuwe stationsgebouw hebben geluk gehad. Het toestel scheerde en kele centimeters over hun hoofden hoen, zo vertelde een man. Enkele honderden meters verderop hoedden leden van de Masai-stam hun kudden. De 36- jarigc in Niimberg geboren Horst Hackbadt, die thans in Kaapstad woont verklaarde: „Ik heb geluk gehad. Ik had stoel 35a in het middenstuk. A^s ik voor of achterin had gezeten, was ik er niet meer geweest." De bezuinigingen op het stroomver bruik sinds de energiecrisis van begin dit jaar hebben tot gevolg, dat de elec triciteit per eenheid duurder wordt De electriciteitsbedrijven, die jaarlijks een groei van ongeveer tien procent in de afname van hun product hadden, ver wachten dit jaaar een verbruik dat ongeveer gelijk zal zijn aan die van verleden jaar. Daardoor heeft men geen gebruik hoeven maken van de uitbrei ding van de apparatuur, die gebaseerd is op de verwachte stijging van tien procent van de verkoop. Hoewel niet gebruikt kost deze apparatuur toch geld, wat een nadelige invloed heeft op de prijs. De aangekondigde prijsverho gingen van de electriciteit zijn daarom ten dele een gevolg van de bezuiniging. Bij de electriciteitsbedrijven is men van mening, dat er sprake is van een tijde lijke stilstand in de groei van de ver koop, die men niet heeft kunnen voor zien. De heer Van Leer sen van het Electriciteitsbedrijf Delfland: „Onze taak is zoveel stroom te leveren als de consumenten vragen. We hadden een jaarlijkse stijging van de vraag van ongeveer tien procent en daarop heb ben wij ons investeringsprogramma af gestemd. Om de trend te kunnen volgen hebben we er steeds tijdig voor gezorgd, dat de capaciteit werd verhoogd. Dat is een zaak, waar jaren overheen gaan, want het aanvragen van vergunningen, de bouw van transformatorhuisjes, het leggen van kabels en dergelijke is een tijdrovende zaak. Deze stilstand hebben we dan ook niet kunnen voorzien". Het ministerie van Economische Zaken verklaart dat de prijs van de electrici teit, „relatief wat hoger kan worden, maar absoluut niet", omdat bij een geringere afname en een hogere prijs de kosten uiteindelijk toch het zelfde blijven. De prijsverhoging, die overi gens voor het grootste gedeelte een gevolg is van het duurder worden van de grondstoffen en de verhoging van de personeelslasten, mag volgens het mi nisterie geen aanleiding zijn om weer meer stroom te gaan gebruiken: „Daar is de wereld niet mee gebaat. Een hoge re prijs kan juist een aansproring zijn om nog zuiniger te zijn. Dat is ook de reden van de prijsverhoging In den Haag is het electriciteitsverbruik dit jaar tot nu toe minder geweest dan in dezelfde periode van het vorig jaar. „De bezuiniging is het grootst in kanto ren en grootwinkelbedrijven. Vóór de energiecrisis zag je 's avonds veel kan toorgebouwen baden in het licht, maar nu zie je alleen nog maar een paar kleine lampjes branden. Ook de verlich ting van de etalages van de grootwin kelbedrijven is een heel stuk minder verklaart verklaard de directeur van het Gemeentelijk Energiebedrijf, ir. J. G. Arends, die het geringere electrici teitsverbruik uit het oogpunt van ener giebesparing „een goed ding" noemt WAGENINGEN (ANP) De 27-jarige Rot terdammer, die gisteren in Wageningen zes uur in de dakgoot van een villa door bracht, en dreigde naar beneden te sprin gen als de politie hem zou komen halen, is rond half negen 's avonds uit eigen beweging met de politie meegegaan naar het bureau. De man kwam om vijf uur al van het dak af, maar wilde eerst nog een gesprek heb ben met zijn moeder, voordat hij met de politiemensen mee zou gaan naar het bu reau. Dat verzoek werd door de politie ingewilligd. De Rotterdammer, die door de politie in Gouda en Rotterdam wordt ge zocht wegens vermogensdelicten, vluchtte gisterochtend het dak op van een door een familielid bewoonde villa De door vele politiekorpsen gezochte Rotter dammer tijdens zijn verblijf op het dak van een Wageningse villa. WASHINGTON (Reuter) De raad voor de burgerluchtvaart (CAB) is gisteren begonnen druk op de KLM uit te oefenen om haar transatlantische vluchten in te krimpen. De raad, die bevoegd is vluchten te laten vervallen, heeft de KLM verzocht binnen zeven dagen haar dienstregeling over te leggen. De besprekingen tussen Amerikaanse en Nederlandse functionaris sen over Amerikaanse voorstellen ter vermindering van het aantal transatlantische vluchten om zodoende de kosten van de noodlij dende Pan Am te drukken, zijn vastgelopen. Als de KLM de door Amerika voorgestelde beperkingen accepteert, moet zij haar trans atlantische vluchten verminderen van 25 tot zeven of acht per week, zei een Nederlandse diplomaat, daaraan toevoegend dat de KLM haar vluchten al met tien procent en haar capaciteit met 28 procent had verminderd. De CAB stelt dat de „overmatige vervoerscapaciteit" van de KLM aan de Pan Am en Seaboard (een vrachtdienst) de mogelijkheid ontzegd gebruik te maken van hun rechten zoals die zijn neerge legd in de Amerikaans-Nederlandse luchtvaartovereenkomst Een Nederlandse diplomaat heeft dat „een niet zeer evenwichtig stand punt" genoemd. Dat kun je jezelf soms afvragen. Zin in Twin. Dat is het antwoord, 'n Pittig halfzwaar sjekkie uit 't groene pakje. Zin in Twin.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7