Allerlei(ds) fieidAeSou/MMit Leidse vestigingsklimaat 11 benadeelt situatie op de arbeidsmarkt Slechte opkomst op inspraakavonden over renovatie 3 Vi LEIDSE SCHOLIEREN OOGSTEN GLADIOLEN Teleurstellend PAGINA 3 'deling. §jj Van een onzer verslaggevers )EN In het Rijnland, met Leiden als kern, doet rich het - zichzelf merkwaardige feit voor, dat er naast arbeidsoverschot tójtgBen arbeidstekort bestaat. De werkloosheid, vooral structureel uien, is in Leiden groot, maar net so goed zijn er tal van tv-se pens taande plaatsen die niet bezet worden. De knelpunten die ndezvo iet een en ander verband honden werden gistermiddag op een ja|':c inchbijeenkomst van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en üjh 2" landel, departement Leiden, uitvoerig besproken. Enkele spre- rtage" i frs letten hun zienswijze over het aanpakken van de problemen srbericfiteen. Hierbij kwam naar voren, dat er in Leiden kansen zijn 1.45 Jajemist en nog gemist worden. Een belangrijke factor daarbij is chter de opbouw van de bevolking. ieester dr. A. J. Vis sprak voorzitter van de stuurgroep sinds anderhalf jaar bezig met te streven naar feitelijke latregelen (zo snel mogelijk) vermindering van de werk- isheid. Het is ook een. stuur- •p met twee werkgroepen de mensen wil activeren tot „doen van arbeid". De heer wees hierbij op de opvallen- groep van „minder geschik- ^°ert4n". „De stuurgroep heeft ge- leen18 onstateerd- dat een cumulatie 20.151 311 problemen aangaande de .05 Co «rkgeschiktheid en de scho- iCortwc ing zich voordoet -oienn '°°rd Er 4s 31 wat 8 Iet doen werken aan AW-ob- rn onder begeleiding heeft positief effect gehad. Er lijn tientallen mensen ichting van werkwilligheid ge- lurd. Bijna honderd zijn weer r igeschakeld in het arbeidspro- r' aldus de heer Vis. wist u dat Gerard de Lange de grootste speciaalzaak is met de laagste prijzen in Europa? U vindt bij ons een enorme kollektie wasautomaten, koelkasten, diepvriezers, centrifuges, droogtrommels en afwasautomaten. 20 jaar ervaring staan garant voor een uitstekende service. Natuurlijk leveren wij op Cgnsumentenvoorwaarden. opgesteld door de Consumentenbond. Nog niet gezien? Kom dan gauw kijken. GERARD DE LANGE AMSTERDAM-ROTTERDAM DENHAAG-UTRECHT-ARNHEM BREDA-EINDHOVEN-HAARLEM A-LEIDEN Ontwikkelingsgebied Wat de stuurgroep betreft liet de heer H. van den Haak, van de Industriebond NW, een ander geluid horen. „Onze geneigd heid om alle werkloosheid over één kam te scheren is onjuist. Men dient ervan overtuigd te rijn, dat in Leiden en omgeving een aantal maatregelen nodig is die aan beide zijden van de arbeidsmarkt ingrijpen, als men tenminste wil voorkomen dat Leiden afzakt naar die groep van landsdelen die te boek staan als ontwikkelingsge bieden. Ik wil er daarbij op wijzen, dat het werk van de Stuurgroep Arbeidsmarkt on voldoende is om een ombuiging van de huidige ontwikkeling te bewerkstelligen. De werkzaam heden van de stuurgroep berei ken slechts een gering deel van de arbeidsmarkt", meende de heer Van den Haak, die voorts geloofde, dat de thans nog aan wezige bestaansbronnen in Lei den, mits zorgvuldig beheerd in het kader van een maatschap pelijk verantwoord beleid, vol doende mogelijkheden bieden tot hersteL De heer Van den Haak kwam tot de conclusie, dat de cijfers van het arbeidsmarktgebeuren in de Rijnstreek aantonen, dat ernstige onevenwichtigheden aanwezig zijn, die hebben ge leid tot een relatief grote kern van werkloze beroepsbeoefena ren. „Deze „harde kern" van structurele werkloosheid moet worden bestreden door maatre gelen te treffen aan beide zij den van de arbeidsmarkt, die zullen leiden tot een kwalitatie ve en kwantitatieve verbetering van de vraag tegenover het aanbod en omgekeerd". Volgens Van den Haak kan een daartoe strekkend beleid 9lechts worden gevoerd, als door het bedrijfsleven tijdig voortdurend informatie wordt verstrekt omtrent de invloed van de ondememingsbeslissin- gen op korte en langere termijn op de vraagzijde van de ar beidsmarkt, terwijl tevens de ondernemingen moet den gevraagd om meer te letten op het regionale en kwalitatieve gebeuren op de arbeidsmarkt aan de aanbodzijde. Ontwikkelings - maatschappijen „Het ontbreken van een doeltref fend beleid wegens het niet aanwezig zijn van de benodigde informatie, of het ontbreken van de bereidheid om met de aanwezige instrumenten tot uit voering van enig beleid te ko men, vergt van de Leidse bevol king dat door stichting van ei gen ontwikkelingsmaatschap pijen een aanzet wordt gegeven, de structurele ontwrichtingen om te buigen", aldus de heer Van den Haak, die erop ver trouwde dat de Leidse gemeen teraad op korte termijn de „vin dingrijkheid zal opbrengen om de voorwaarden tot stand te brengen die nodig zijn om aan de voortdurende verslechtering een halt toe te roepen". „Hoewel Leiden door zijn geogra fische ligging een bijzonder gunstige vestigingsplaats zou moeten zijn, moet worden ge constateerd dat de negatieve as pecten in het vestigingsklimaat overheersen, waardoor het ge bied kansen mist", zo zei drs. P. Ressenaar, die als secretaris van het Verbond van Neder landse Ondernemingen betref fende de Leidse arbeidsmarkt situatie ontwikkelde. Zo is er geen bijzonder gunstig werkge- legenheidsklimaat; „dit te ver beteren op korte termijn zal moeite kosten. Te laat is men begonnen hier op gemeentelijk niveau iets aan te doen", vond de heer Ressenaar, die het voorzieningenniveau (onder wijs, winkelapparaat) gunstiger achter. fend tot omscholing van ie mand voor wie op een bepaald moment geen passende arbeid aanwezig is. „De klassieke in dustriesteden van ons land wor den geconfronteerd met een herstructureringsproces, de noodzaak van modernisering en schaalvergroting, waardoor", zo stelde de heer Ressenaar, „ook aan de beroepsbevolking ande re eisen worden gesteld. Daar om dient sterke nadruk te lig gen op de om-, her- en bijscho ling". Herscholing Als een van de belangrijkste knel- punten in het vestigingsklimaat van de regio Leiden zag de heer Ressenaar het ontbreken een voldoende aanbod vai schikte arbeidskrachten. Hij achtte het van belang dat er meer aandrang wordt uitgeoe- Aoêeen Aecgmodenne iAen,§cni.^bie ta6p en fcfiaaP ia2cL3n.eneng.aQeo- 'laiief-üiaan 295en 350 Belastingen in Leiden weer omhoog Van een onzer verslaggevers Leiden Het gemeentebe stuur wil volgend jaar de tarieven van de plaatselijke belastingen en andere hef fingen verhogen tot een to taal bedrag van 1.344.000. Een desbetreffend voorstel komt volgende week donder dag aan de orde in de raads commissie voor interne or ganisatie en beheer. a Meer dan de helft van het bedrag dat volgend jaar ex tra in de gemeentekas moet vloeien zal afkomstig zijn van de straat- en rioolbelas ting: 788.000. Aan reini gingsrechten gaat een ge middeld Leids gezin volgend jaar in plaats van 3,40 3,75 per maand betalen. Ook voor de andere diensten van de reinigingsdienst moet men meer gaan betalen. Voorts worden verhoogd op centen personele belasting, precariorechten, leges, hon denbelasting (20% hoger), haven- en liggelden, markt en staangelden (de gemeente zal volgend jaar desondanks nog 121.000 op de exploita tie van de warenmarkten toeleggen, veemarktgelden en rechten zieken vervoer. IN NOORDERKWARTIER EN DE KOOI Van een onzer verslaggevers LEIDEN De belangstelling voor de inspraakavonden in het Noorderkwartier en de Kooi, die in het kader van de renovatie- en rehabilitatieplannen in deze wijken worden gehouden is tot nog toe bijzonder teleurstellend. Gisteravond waren in de Kooi slechts 15 mensen aanwezig van de 200 die waren uitgenodigd, en dat terwijl er geen voetbalwedstrijd op de tv. werd uitgezonden. De bewoners van de particuliere huizen uit de Voorstraat, Flo- ressstraat, Bloemstraat, Sie- boldstraat, Driftstraat en For- mosastraat lieten het groten deels afweten. Dit is overigens een algemeen verschijnsel dat zich ook voordeed bij eerder gehouden avonden in de Kooi en het Noorderkwartier. Alleen vanavond rekent men in de Kooi op een groter aantal men sen. „Dan zijn namelijk de be woners van de Sumatrastraat aan de beurt om hun zegje te zeggen en zij lopen het risiko dat hun straat steeds meer ver- maan 15x90 •gwirofW de Bijenkortjfl Waar gaat mevrouw Snel morgen naar toe Naar haar baas voor 'n weekje. Ze pakte een baantje bij uitzendbureau luba. Slim hoor i leiden: Nieuwe Rijn 35. Tel.: 071 - 40341. alphen a/d rijn: Winkelcentrum De Aarhot 67 Tel.: 01720- 94645. keer te verwerken krijgt uit de Merenwijk na de tot standko- ming van de Sumatrabrug bij de Lage Rijndijk", aldus de heer Kreuse van het wijkkomi- té. „Deze zaak ligt voor hen erg dicht bij huis en de betrokken heid zal wellicht wat groter zijn dan die van de andere wijkbe woners, van wie ik de indruk heb, dat ze het allemaal wel goed vinden." Desalniettemin blijft de betrok kenheid van de bewoners bij het wel en wee van hun wijk bijzonder klein. De heer Kreu se: „Vanuit het wijkkomité wordt er alles aan gedaan om de bewoners betrokken te krij gen. In de Kooikolk (het wijkor- gaan van de Kooi) heb ik hele verhalen geschreven over de plannen en het belang daarvan: ook over het grote gewicht wat aan deze inspraakavonden moet worden toegekend. De mensen hebben hier de moge lijkheid om met hun verlangens op tafel te komen. Die ver tan gens zijn er volop, maar de mensen komen niet. Misschien ia er een zekere drempelvrees, misschien is het alleen maar apathie en denkt men toch geen invloed te hebben, maar de mensen laten hoe dan ook een belangrijke mogelijkheid tot in spraak liggen. Ze krijgen nog een laatste kans als de plannen stukje bij beetje worden be sproken nadat ze door de ge meenteraad zijn goedgekeurd. Maar daarna houdt het voor ons ook op: we kunnen hen er niet met de haren bijslepen." pcohie jru. op onee S ssS loStofL&rL - fietce tpinaallamp •tcxien ritipitaen. BijenkortjCü Zo'n vijftig sociaalvoelende leerlingen van de middelbare opleicfing Kultureel Werk aan de Sumatrastraat zijn gisteren naar Nieuw Vennep getrokken om te helpen met het binnen halen van de gladiolenoogst. Als de weersomstandigheden het toelaten blijven ze daar tot vrijdag. Het recht op het hebben van inspraak, het recht van meebeslissen over zaken waarmee men dagelijks te maken heeft is een van de grondbeginselen van onze democratie. Het is een recht wat we in ere moeten houden en waar we zuinig op moeten zijn. Het is dan ook een grote teleurstelling als men ziet, dat er van dit recht, zo slecht gebruik wordt gemaakt In de Kooi en het Noorderkwartier wordt de bewoners het recht gegeven mee te beslissen over de plannen die er zijn om hun woning, om hun straat en hun wijk op te knappen. Deze maand zijn op tien verschillende avonden mensen van de gemeente, van de welzijns- raad, van de projectgroepen die de plannen aan de hand van de wensen van de bewoners hebben opgesteld toe te lichten en de bewoners de gelegenheid te geven hun wensen en kritiek te uiten. Daar wordt een heleboel tijd aan besteed en dat kost een heleboel geld. Allemaal om de bewoners dat te geven waar ze recht op hebben: inspraak bij wat er over hen beslist wordt En wat doen de bewoners? Ze blijven weg; zo maken van hun rechten geen gebruik. Dat is een even teleurstellende als kwalijke zaak en zeker niet in het belang van de democratie. Men moet zich goed realiseren dat zij nu zwijgen en thuis blijven daarmee het recht verspelen om straks kritiek te uiten, want dan is het te laat Wijkbewoners, let op uw zaak. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Praethuys De stichting gesprekscentrum Leiden organiseert maandag 25 november een avond over Au ra- of Kirlianafotografie in het Praethuys. De discussie begint om acht uur. Enige jaren voor de oorlog ont dekte de Russische onderzoeker Kirlian door toeval een manier om auras te fotograferen. Een aura is een uitstraling van het lichaam welke alleen door men sen met paranormale gaven kunnen worden gezien. Nu ech ter was er een manier, waar door ook mensen zonder deze gaven het verschijnsel konden Expirimenten wezen uit dat de aura van een en het zelfde indi vidu allerlei veranderingen ver toonde zowel in kleur als stra ling. Ook bleek bij een dode plant de aura geheel te zijn verdwenen. Dit zou er op kun nen wijzen dat de aura een spiegel is van het levende li chaam en dat van de toestand van de aura wij de conditie van het lichaam kunnen afleiden. Dit zou van belang kunnen zijn bij het stellen van diagnoses bij ziekten. Voor we echter hiertoe over kunnen gaan zullen er eerst verklaringen moeten wor den gevonden voor het feit dat ook niet levende lichamen b.v. een geldstuk aura hebben. Dit wijst meer in de richting van een natuurkundig verschijnsel. viool en altviool voert werken uit van J. Chr. Bach en Bocca- rini. Het muziekavondje begint om acht liur en is voor iede reen vrij toegankelijk. Grof vuil Gr&fin Mariza" is abusievelijk vermeld, dat deze uitvoering in het Rijnlands Lyceum plaats heeft. De voorstelling begint za terdag echter om kwart over acht in de Stadsgehoorzaal. De grofvuil ophaaldienst komt vrijdag in de wijken 14 en 16: Herenstraat, P. Wilhelmina- straat, Bloemistenlaan, Lelie straat, Pioenstraat, Pioenhof, Lindestraat, Resedastraat, P. de la Courtstraat, Koninginnelaan, Acacialaan, Tulpenstraat, Zoe- terwoudesingel (van Heren straat tot Lammenschansweg). Schelpenkade, Andnes Schotka de, Leuvenstraat, Gerrit van der Laanstraat, Leeuwken- straat, Valdezstraat, Stadhou derslaan, Magdalena Moons- straat, 3 oktoberstraat. Duiven- bodestraat, Staalwijkstraat, Buitenruststraat, Kastaajekade, Meidoornstraat, Hyacinten straat, Seringenstraat, Dalia- straat. Anjelierstraat Abuis Jeugdhonk Na een jaar van hard werken door vrijwilligers wordt vol gende week zaterdag op het U.V.S.-terrein het nieuwe jeugdclubgebouw „Jeugdhonk" geopend. Een en ander wordt gevierd met een ballonnenwed strijd, een bezoek van Sint Ni- colaas en een feestelijk drank je Het nieuwe gebouw bevat naast een viertal kleedkamers, een recreatieruimte van 110 m2, waar de jeugd na de trainin gen en in de weekends terecht kan om te biljarten, schaken, dammen, lezen of gewoon om lekker te zitten. Na afloop van de opening, die om twaalf uifr is gepland, heeft er om twee uur een voet balwedstrijd plaats tussen een oud Leids elftal en een oud U.V.S.-elftal. Brandje Koord In Koord studio (Oude Rijn 88) wordt zondagavond een huis muziekavond gehouden. Een ensemble met bespelers van clavecimbel, hobo, fluit, cello. Op de bovenste etage van het huis van de familie Boelee aan de Tesselschadestraat 9 brak gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf een brand uit, ver moedelijk veroorzaakt door een aantal kranten die tegen de centrale verwarmingsketel aan lagen en vlam vatten. De brandweer was de brand spoe dig meester, zodat de schade tot zeven duizend gulden beperkt kon blijven. Het was de tweede keer dat de familie Boelee het slachtoffer werd van brand, eerder brandde een keuken uit Zwarte Pad Gemeentewerken begint binnen kort aan het tweede deel van de reconstructie van het Zwarte Pad. Een tekening van de uit te voeren werkzaamheden hangt in het dienstencentrum aan de Van HogendorpstraaL De bedoeling is: - aan de kant van de Konings straat een afsluiting te maken met een klaphekje (zoals aan de Prins Frederikstraat); - een smal voetpad aan te leggen, los van het bestaande betegelde achterpad. De bewoners van de Van Hogendorpstraat kunnen dan direkt vanaf de Konings straat en de Willem de Zwijger laan bij de berging komen. Er hoeven dan minder mensen door de poorten; - veel meer bomen te planten waar het nog kan (er liggen veel kabels en buizen onder de grond); - de beplanting zo te maken dat het Zwarte Pad in twee kleine re delen wordt verdeeld, die dan wat overzichtelijker wor- De dienst gemeentewerken pro beert óm het plan klaar te heb ben voordat de vernieuwde wo ningen klaar zijn. Wanneer men iets over het plan wil vragen kAn men dat doen op donder dagavond 28 november om 20.00 uur in het dienstencen trum. De heer Piret van de dienst gemeentewerken zal dan aanwezig zijn om vragen te beantwoorden. Sieradendiefstal Van de kamer van een 21-jarige studente aan de Zoeterwoudsv- singel zijn gisternacht een scha kelketting, een gouden ring en een zegelring gestolen. De geza menlijke waarde bedraagt 800 gulden. De studente had de deur van haar kamer niet slot- vast afgesloten. Deze week in de Leidse bioscopen Luxor. Stationsweg 19, tel. 21239: "De twee vechtjassen van Trini ty" 14 jaar. dag. 14 00 cn 20.00 uur, zondag 14.00, 17.00 cn 20.00 uur. Lido: Steenstraat 39. tel. 24130. "The good, the bad and the ugly" 18 jaar. dag. 14.30 en 20.00 uur. Studio: Steenstraat 39, tel. 33210: "The paper chase" 14 jaar. dag. 14.30 19.00 en 21.15 uur. Trianon: B reestraat 31, tel. 23875.: "De vijf van de vier daagse". 14 jaar. Camera: Hogewoerd. tel. 24919: "The great dictation" met Char lie Chaplin. 14 jaar. dag. 19.00 en 21.30 uur. ma, dl, do, en vr. 14.30 uur. Kindermatinee: "Old Shatter- hand" wo en za 14.30 zo: 14.00 en 16.15 uur aL Nachtvoorstelling: "The Chase" 18 jaar. vr. cn za.: 24.00 uur. Rei: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414: "Stoeipoezen" 18 jaar. dag. 14.30, 17.00 en 21.15 uur. Nachtvoorstelling: „Het zondige bed" 18 jaar. vr. en za. 22.30 Leidse agenda DONDERDAG ZATERDAG Burrateev: 10 00 uur - LatdM AnU>kmar*L SUXMjthoociMl: ÏO 18 uur - Op«r«tte „Or«- 30 IS uur - Litarta S*. V brandatich-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3