Qowva/nt Grote spanningen over economie 1975 gesloten dam in Oosterschelde Moeilijk zingen in Parij se Opéra INTER CITY RAMT TREIN we maken het goed met'n bloemetje Voorlopig voldoende energie EVENVEEL SPEELGOED ALS USJES Leidse studentes terug Donderdag: 21 november 1974 67e jaargang no 19971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur.hoofdredacteurF I Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur J. W. C. Leune.. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3.50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f 2.49; kwartaal f 32.21jaar f 125.25 - losse n Carell Ned. II om 20.21 uur Tatort en om 21.45 uur Rudi Carell bij Henk van der Meyden. Plaatselijk wat regen of motre gen. Ook enkele verspreide op- klaringen. Aanvankelijk vooral uit het zuiden. Matige wind uit zuidelijke richtingen. Max. temp. 10 graden. Morgen zon: 8.11-18.41 Maan: 13.23—0.02 Schev. hoogw.: 8.15—20.47 Laagw.: 3.44—16.10 TROUW Na 7 jaar dienst i muizenvanger op het postkantoor van Canberra, heeft de poes MacTavish een lidmaatschaps- aonvrage ingediend voor de vakbond. Het beestje is van mening dat het met een 144-urige wer kweek nu wel toe is aan erkenning als officieel werkne mer. Koninklijke felicitatie voor diamanten paar in Lisse Van onze correspondent LISSF, Het diamanten echt paar Mens-van der Hulst in Lis- se heeft een gelukwenstelegram van H. M. de Koningin ontvan gen ter gelegenheid van hun 60-jarig huwelijk. Burgemeester drs. Berends bracht het echt paar een felicitatie be zoek namens het gemeentebe stuur van Lisse. Abstracte kunst in Moskou MOSKOU Voor de eerste maal sinds vele jaren zijn in Moskou op een officieel georganiseerde UwtoonsteJLing abstracte schil derijen te zien. Vijf nonconfor- mistische schilders hebben van de autoriteiten de mogelijk heid gekregen deel te nemen aan een tentoonstelling van de bond van grafische kunste naars. Zij zijn vertegenwoor digd met 15 olieverfschilderij en en etsen. Alle vijf zijn lid van de bond maar hadden tot nu toe geen toestemming gehad iets van hun werk tentoon te stellen. Bovendien zouden de autoritei ten voordat de tentoonstelling werd geopend enkele werken hebben verboden. BS Leiden stuurt Bill Allen weg (Van onze sportredactie) LEIDEN BS Leiden heeft be sloten zijn Amerikaanse speler Bill Allen naar huis te sturen wegens tegenvallende presta-j ties. De Leidse eredivisieclub' zal niet alleen hierdoor worden verzwakt. Ook de Canadese Ne-J derlander Bob Smeenk zal BS| Leiden de rug toekeren. Hij gdat min of meer uit eigen wil,| omdat hij vreest in Nederland; in militaire dienst te moeten opkomen, waarvoor hij reeds is: goedgekeurd. Bob Heuts is nu met Richie Cornwall nog de enige Amerikaan in het dooi Harry Pappas gecoachte team dat versterking nodig zal heb ben om de open gevallen gaten op te vullen en de vijfde plaats in de eredivisie vast te houden Prof. Mulder: ARNHEM (ANP) „Over het algemeen wordt veel te pessi mistisch gedacht over de be schikbaarheid van energie.! Hoewel de waarschuwingen van de Club van Rome noodza kelijk zijn, moeten we wel voorzichtig zijn met te haasti- IIEAO-Amhcm ge conclusies en voorbarige Volgens Prof. Mulder is er geen maatregelen en plannen". Dit. sprake meer van een materieel zei gistermorgen Prof. Dr. K. tekort aan energie. Wel zijn de J. Mulder, hoofd van de af de- prijzen zeer sterk gestegen, ling economische zaken van Zoals de zaken nu staan, kun- Akzo op een studiedag van het nen wij bij verstandig beleid makkelijk nog honderd jaar voort, aldus Prof. Mulder.Hij achtte deze tijdwinst belang rijk, omdat met het verloop van de tijd het technisch kunnen veel sterker vooruit gaat, dan meestal wordt verondersteld. PARIJS De bekende Franse operazange res Regine Crespin heeft haar contract met de Parijse Opéra opgezegd, uit protest te gen het optreden van een kleine groep luidruchtige critici die ad hehaaldelijk voorstellingen hebben verstoord. Aanleiding voor het besluit dat de diva met instemming van de intendant an de Opéra, Rolf Liebermann, heeft genomen, was een opvoering van de opera „Hoffmanns vertel lingen" waarin zij de rol van Giullietta vertolkte. Enige malen moest de voorstelling toen worden onderbroken, doordat mensen in de zaal het de musici onmogelijk maakten verder te spelen. Aan de agitatie van een kleine groep la faards die onder behandeling van een psy- chiaster zouden moeten worden gesteld, moet zo snel mogelijk en einde worden gemaakt", aldus Régine Crespin. In een vraaggesprek voor de televisie verklaarde zij dat de betrokken critici haar ook voor de voorstelling plachten op te bellen. Na de mededeling „tot straks" hingen zij dan weer op. Ook andere medewerkers van het Parijse Opéra hebben dergelijke ervaringen. Onder hen bevinden zich Herbert von Karajan, Arroyo en Montserrat-Cabalé. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Nog geen half procent van het besteed baar inkomen wordt uitgetrok ken voor de aankoop van speel goed. Voor honden- en katten voer wordt evenveel uitgegeven en ook de markt voor consump tie-ijs haalt hetzelfde omzetcij fer". Aldus Guus Avis, directeur van *Lego Nederland, die verwacht dat door de feestdagen in het najaar, Sint Nikolaas en Kerst mis, de speelgoeddetailhandel zo'n 200 miljoen aan verkopen registreert „Dat is vijftig pro cent van de totale jaaromzet in deze branche", aldus de heer Avis die het een bedroevende zaak vindt dat een lekkernij als ijs op dezelfde wijze wordt ge waardeerd als duurzaam speel goed. (Van een onzer verslaggevers.) DEN HAAG Het bedrijfsleven toonde zich vanmorgen, kort voordat de besprekingen in de Stichting van de Arbeid begon nen, zeer pessimistisch over de kans voor een Centraal Akkoord 1975. Wanneer de besprekingen inderdaad zouden vastlopen, ko men er, meent men, zeer harde c.a.o.-onderhandelingen in de be drijven of bedrijfstakken afzon-, derlijk. Ook over het pakket noodmaatregelen van de rege ring, waarmee de verslechterde economie bestreden moet wor den, was men vanmorgen vlak voor de behandeling ervan in de Tweede Kamer, sterk verdeeld. De vakbeweging wenst geen Centraal Akkoord, wanneer aan verschillende voorwaarden niet wordt voldaan, zoals een duidelijke prijsbeheersing, een duide lijke lijn in de prijscompensatie, inko mensnivellering. De werkgevers hebben eveneens hun grote bedenkingen. Zij vre zen, dat de loonsom uit de hand zal lopen, omdat de produktiviteit volgens hen lager zal zijn, dan geraamd is. Bo vendien wijzen de werkgevers de inko mensnivellering volstrekt van de hand. De middenstand wenst een even hoge inkomensverbetering als de werknemers De Tweede Kamer heeft een aantal wijzi gingen in het nood pakket maatregelen van de regering voorgesteld. De beslis sing hierover hangt zeer nauw samen met de beraadslagingen over het Centraal Akkoord. De wijzigingen houden onder meer in: tariefsverlaging voor enkele groepen bij de loon- en inkomstenbelasting, de vrijge zellenbelasting, de verlaging van de B.T.W. Voor enkele goederen en diensten, de reiskostenaftrek en de oudedagsreser ve voor zelfstandigen. Vanmorgen waren reeds elf wijzigingsvoorstellen ingediend. Men verwachtte er echter nog een aantal. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De twee Leidse studen ten Paula Witkam en Marg&retha Heynsbroek, aan wie de Israëlische rechter strafvermindering beeft ver leend, zijn vanmiddag naar Schiphol teruggekeerd. Een vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassade in Jeru zalem beeft de beide meisjes vanmor gen vroeg uit de gevangenis opgehaald en op het vliegtuig gezet De studenten zijn veroordeeld wegens het overbrengen van gecodeerde 'bood schappen aan Arabische guerrillastrij ders in Israël, waarin volgens de aan klacht onder andere aanwijzingen ston den voor het vervaardigen van bommen. Goud voor Johan Cruyff Rotterdam Het was voor Jo han Cruyff gisteren allemaal goud wat er blonk. Voor de wedstrijd tegen Italië ontving hij dexe gouden bal als tastbaar bewijs voor zijn uitverkiezing tot beste voetballer van bet toernooi om de wereldtiteL Hij maakte twee gouden doelpun ten waarmee Oranje tot win naar werd gekroond. Oranje, dat een tweede helft speelde zoals in Duitsland. Een Kuip waarin de sfeer van dat wereld- toernooi herleefde. De één helft herboren Italiaanse ploeg bon de tomeloze druk en de wil van Oranje om te win nen niet meer weerstaan. Alles over Nederland-Italpë op de sportpagina's Dit was een deel van de ravage nadat gisteravond enige treinen met elkaar in botsing kwamen. ROTTERDAM (ANP) - Door een misverstand tussen twee seinposten is gister avond om half negen een Intercity-trein ingereden op een vrachttrein. De trein botsing ontstond op het spoortraject tussen Rotter dam en Barendrecht bij het Feyenoord-stadion. Veertien personen raakten gewond. Allen konden na behande ling in een Rotterdams zie kenhuis huiswaarts keren. De herstelwerkzaamheden aan het baanvak werden vanmiddag rond het midda guur voltooid. Het ongeluk veroorzaakte een grote ravage. Dc Intercity- trein naar Venlo duwde een goederenwagen tegen de bo venleiding waardoor op het gehele baanvak dc stroom uitviel. De NS kon het reizi gersaanbod, waaronder 7000 voetbalsupporters, vervoe ren met behulp van inder haast ingelegde bus-pendel diensten. Rond middernacht had de NS één spoor vrijge maakt, zodat dc pendel kon worden overgenomen door een treinstel. Het verkeer van D-treinen en TEE-treinen kon vanmorgen normaal doorgaan. Tot het middaguur bleef de pendel over het ene spoor gehand haafd, daarbij geassisteerd door twintig bussen die een sneldienst tussen Rotterdam en Dordrecht uitvoerden. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Oosterschelde moet met een open dam direkt af te sluiten bij jstormweer beveiligd worden. Dat heeft |de Tweede Kamer vannacht beslist met 75 tegen 67 stemmen. Zes KVP'ers en twee leden van de A.R.-fractie gaven hierbij de doorslag bij de stemming over een motie 'van de ARP'er Schakel. Voor deze confes sionele voorstemmers gaven de opmerkin gen van minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat de doorslag, dat Dij aanvaar ding van de motie er een ernstige politieke [Situatie zou ontstaan, waarover bet kabinet dch op zeer korte termijn zou moeten bera- Het voorstel van de regering om de Ooster schelde met een open dam af te sluiten, zet tegelijk de oorspronkelijke plannen stop. Deze plannen bedreigen volgens de regering en de Kamermeerderheid het milieu, het biologisch evenwicht en de mossel- en oes tercultuur. Minister Westerterp wees de Kamer er gis teravond laat op, dat de nieuwe plannen, die volgens de regering de veiligheid voor Zeel and, Westelijk Brabant en zuidelijk Zuid- Holland volledig garanderen, niet zonder meer uitgevoerd zullen worden. Een studie van anderhalf jaar zal moeten aantonen, of de open dam technisch wel uitvoerbaar is. Wanneer deze studie negatief uitvalt, dan zullen regering en Kamer zich opnieuw moe ten beraden. De plannen thans met geringe meerderheid door de Kamer aangenomen moeten volgens de minister: technisch uitvoerbaar zijn, in 1985 gereed kunnen zijn, ongeveer twee miljard gulden kosten. Wanneer blijkt, dat aan één van deze drie factoren of aan alle drie niet voldaan kan worden (de kosten mogen niet meer dan twintig procent boven de twee miljard stij gen) dan gaan de nieuwe plannen niet door. Of liever gezegd: met een fraai, geurig boekef bloemon van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor hot aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', niotwaarl Vj'i^woonplaats: ZEGE ORANJE Nadat Jong Oranje de Italiaanse 1 „bambini's" mat 3-2 had versla gen

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1