GELIJKSPEL WEST-DUITSLAND IIN HEKSENKETEL Portugese doelman grote struikelblok voor Engeland: 0-0 DE MEEST GULLE WIE? WAT? WAAR? 1975 Nieuwenburg schakelde VVCS in Wedstrijden op woensdag succes DAMBOND BERUST IN „KWESTIE WIERSMA" Mm,y "fi. Rep niet tegen Juventus Oranjeplein opende clubgebouw 19: DONDERDAG 21 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT/HET BINNENHOF PACINA 13 27 ATHENE De malaise, waarin Bayern München momenteel verkeert, blijkt ook zijn weerslag te hebben op het Westduitse nationale elftal. Ondanks de afwezigheid van Gerd Müller bezit ten de Westduitsers in Beckenbaucr, Maier en Höness nog altijd de belangrijkste schakels. De spelers van de Westduitse kampioen en Europese bekerhouder konden in de uitwedstrijd tegen Grie kenland niet boven hun clubniveau uitkomen. Daarom ook heeft de titelverdediger in zijn eerste voorrondewedstrijd voor het toernooi om het Europese kampioenschap geen enkele gehad het middelmatige Griekenland te verslaan. Het gelijke spel (2—2) dat na een twee keer opgelopen achterstand werd behaald, kwam op vrij gelukkige wijze tot stand. spelen, leken de Grieken hun verdiende overwinning te be werkstelligen. Terwijl Helmut Kremers en Bernd Cullman van elkaar dachten dat zij de bal souden spelen en ook Franz Beckenbauer aarzelde, profi teerde Sarafis. Vanaf links schoot hij de veelbejubelde tweede treffer achter de kan sloze Maier. enigszins opgelucht voelden, In die bijna hopeloze fase wissel- Bondscoach Helmut Schön had zijn gedeeltelijk vernieuwde elf- tsd 's ochtends nog op het hart gedrukt zich niet te laten provo ceren in de gebruikelijke Griek se heksenketel. Tot ieders ver bazing bleek het Karaiskakista dion in Piraeus met ter nauwer- nood 25.000 toeschouwers even wel voor de helft gevuld. Hoe wel de Duitsers zich daardoor Doelman Iribar, die zo'n belangrijk aandeel in de zege van Spanje zou krijgen, grijpt in, voordat Deans gevaarlijk kan worden. konden zij de enthousiaste Griekse spelers geenzins hun wil opleggen. Het eerste half uur liepen de Grieken storm op het doel van Maier. Dankzij Berti Vogts, de fanatiekste man in de verdedigingslinie, bleef in dat tijdsbestek de schade slechts beperkt tot een doelpunt van Delikaris in de twaalfde minuut. BMU1U m De Duitsers haalden wankelend r" Griekenland" de rust Kort daarna viel de 2. Bulgarije gelukkige gelijkmaker. Dertien 3. West-Duitsland meter voor het Griekse doel M®113 kwam Bernd Cullman in bal be- zit Hij waagde na enig getreu- E»a8llg zei een afstandschot waaruit de bal via het lichaam van Eleftherakis achter de uit posi tie zijnde doelman Econompou- los verdween. de Schön twee man. Ka peil- mann voor Cullman en Pirring voor Heynckes, die tegen debu tant Kyrastas geen schijn van kans kreeg. Niet daardoor maar dankzij Wimmer kon Duitsland een totale blamage alsnog ontlopen. Hij kopte van vier meter een voorzet vari' Hol- zenbein beheerst in. avond te Izmir in het in eigen land altijd lastig te bestrijden Turkije op 11 te houden. De Ierse verdediging stond vrij wel voortdurend onder zware druk. In de tweede helft gaf Givens Ierland de leiding na een verrassende tegenaanval. Hierna moest Ierland zich nog tot verdedigen beperken Ook na dit doelpunt wees niets nog op de uiteindelijke cata strofe voor de Schotten. Die werd elf minuten later ingeleid toen Irribar een strafschop van Hutchinson stopte. Vanaf dat moment liep de wedstrijd de Schotten uit de hand. In de 36e minuut bracht Quini vanaf de elf meterstip de stand op 1—1. het wekte geen verwonder- Spanje begon na dit doelpunt ing dat de in paniek gebrachte Conroy in een onoverzichtelijke situatie zijn eigen doelman pas seerde (1—1). De stand in groep 8 ia: 2 1 1 0 3 4-1 1 0 1,0 1 1-1 OOOOOOJ)„ 1 0 0 1 0 0-3 stand in groep vrijuit te spelen. Voortdurend bracht het de Schotse verdedi ging tot wanhoopsdaden. Na vijftien minuten in de tweede helft was het opnieuw Quini die op een voorzet van Villar het kunstsstuk volbracht. 2 0 2 0 2 5-5 10 10 13-3 10 10 12-2 OOOOOM Kansloze Maier Met nog geen kwartier i Het team van de Ierse vrijstaat is bezig een zeer serieuze gooi te doen naar kwalificatie voor de kwartfinales van het toer nooi om het Europees kam pioenschap. Na de verrassende overwinning van 3—0 op Rus land van enige weken geleden slaagden de Ieren er gister- De stand in groep zes is 1. Ierland 2. Turkije 3. Zwitserland 4. Rusland 1 Spanje 2- Roemenië Spanje heeft in Glasgow een ver- 3. Denemark rassende overwinning behaald 4. Schotland op het Schotse nationale team. Ook voor de bookmakers, want Wales was produktief tegen Lu- die gaven Spanje een kans van xemburg: 5—0. De ruststand 1 op 7. Na tien minuten stonden de Schotten met 10 voor. De Spaanse doelman Irribar kon een kopbal van Dixie Dean slechts met moeite uit zijn doel gUnd Jn {wee (s slaan. Aanvoerder Billy Brem- 1 Wales 3 2 0 1 4 8-2 ner ontfermde zich daarna over 2. Oostenrijk 1 1 0 0 2 2-1 de bal en joeg deze achter de 3 Honganju 210124-4 Spaanse doelman in het net. Luxemburg 2 0 0 2 0 2-9 10 0 10 1-2 Swansea was 10. De doelpun ten kwamen op naam van Tos- hack (34e minuut), Engeland 53), Roberts (70), Griffiths (73) a Yorath (75). is nü verschenen een jaar uit uw leven in boekvorm Bestel dit boek door stor ting/overschrijving van 7.95 op giro 531000 t.n.v. Sijthoff Pers, Den Haag, met vermelding: Wie? Wat? Waar? 1975 Het boekje wordt u zonder extra kosten thuisbezorgd. ZURICH Johnny Rep is giste ren in Zurich door de straf- commissie van de UEFA voor drie Europa Cupwedstrijden geschorst. De Ajacied „dankt" deze schor sing aan het feit, dat hij in de tweede wedstrijd tegen FC Ant werp, in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup, door de Westduitse scheidsrech ter Weyland uit het veld werd gestuurd na een schoppartij met zijn tegenstander Rene de Saeyere. Laatstgenoemde werd eveneens naar de kleedkamer gestuurd en is ook voor drie duels uitgesloten. Rep zal dus in ieder geval de wedstrijden tegen Juventus niet meespelen. Sportwereld YORK De Finse autocoureur Timo Makinen heeft gisteren in York met zijn Ford Escort voor de tweede achtereenvolgende keer de rally van Groot-Britta- nië gewonnen. KAAPSTAD In februari zullen kan de Zuid-Afrikaanse zwem- kampioenschappen voor het eerst ook niet-blanken mogen deelnemen. LONDEN Het Engelse elftal ver keert weer in grote moeilijkheden. Leek het team van manager Don Revie enkele weken geleden nog op weg naar een opmerkelijk herstel nadat de ploeg zich niet had kunnen plaatsen voor de eindronde om het wereldkampioenschap, gisteravond moest een onmachtig Engeland het bezoekende Portugal op Wembley een gelijkspel van 0—0 toestaan. De 85.700 toeschouwers lieten de teleur stelling dan ook na afloop duidelijk blijken. Engeland was vrijwel de gehele wed strijd in de aanval, maar het grote struikelblok werd gevormd door de Portugese doelman Damas, die enke le schitterende reddingen liet zien en herinneringen opwekte aan de pres tatie van Tomaszewski toen Polen zich ten koste van Engeland op Wembley voor West-Duitsland kwali ficeerde. In het Engelse team moest Terry Cooper, die zijn rentree maakte na dat hij twee en een half jaar geleden een been brak, al na 23 minuten worden vervangen. Hinkend verliet hij het veld na een zware Portugese tackle. In de 18e minuut gritste Da mas nog juist een inzet van Dave Thomas van de doellijn, hoewel de Engelsen meenden dat de bal de lijn al was gepasseerd. Portugal kon slechts zelden de verdediging enige opluchting verschaffen, maar een minuut voor het rustsignaal had Ne- ne bijna succes met een afstands- Vergeefs In de tweede helft bleef Engeland vergeefs proberen een gat te vinden in de Portugese defensie. Brooking, Clarcke en Thomas kregen kansen, maar benutten ze niet. In de 57e minuut kon Clarke nog op het laat ste nippertje afgestopt worden. Kort daarna schoot Bell tegen de krui sing. Dat betekende het laatste wa penfeit van Engeland en in de slotfa se waren de beste mogelijkheden zelfs voor Portugal, dat echter geen doelpunt verdiende. Na het laatste fluitsignaal van de Zwitserse scheidsrechter Bucheli zongen de Engelse supporters massaal: "What a load of rubbish" (wat een slecht zootje), een bittere belevenis voor Revie, die zijn wittebroodsweken als manager van het Engelse elftal abrupt zag afgebroken. De stand in groep een: 1. Engeland 2 1 1 0 3 3-0 2. Portugal 10 10 10-0 3. Cyprus 0 0 0 0 0 0-0 4. Tsjecho Slowakije 1 0 0 1 0 0-3 (Van onze sportredaktie) DEN HAAG Johnny Nieuwenburg, die contractueel nog steeds verbonden is aan Club Brugge maar al maandenlang pogingen onderneemt één seizoen voor de amateurvereniging Oranjeplein uit te komen, heeft de bemiddeling ingeroepen van Karei Jansen van de Vereniging voor Contractspelers. Club Brugge heeft het in september toegezonden overschrijvingsfor mulier ondertekend teruggestuurd, maar uit een bijgesloten brief bleek, dat Brugge niet bereid zou zijn het resterende salaris van Nieuwenburg (een bedrag van zesduizend gulden) uit te betalen, zodra hij voor Oranjeplein uitkomt. KOERSBAAN NOOTDORP Van onze paardesportmedewer- 0.70. pl 2 10 120 1.50, kopp. 0 80. tno ker 84.80. Wolvegaprtjs (le afd.) over 2000 m. 1. NOOTDORP De kleine baan Lex Six (W. van Dalen) 1 28.5. 2 van Nootdorp brslult hot draf- J?1"" coiwwvn nt dJn torlo kooN.. 72°- P1 1-60 1.00 1.80, kopp. 30.20. seizoen na een serie koersen op gnunrloordpri)» over 2380 m. I. Judge de vrijdagavond met twee mee- oiiv»er (H. PooU) 1.28.7, 2. Kitty n tings op de woensdagmiddag. 3. Kwik Hanover. Winn. 5.40, pl 2.50 Gistermiddag was de eerste en 2.40 2.60, kopp. 12.90, trio 478.50. volgendewcck «orndv do tweede. Duidelijk is wel geworden dat Ï5.io. pl 4.00 1.80 1.50, 'kopp 9.60. Nootdorp gisteren meer belang- Eenromprija over 2000 m. 1. Haroldine stelling kreeg dan vrijdags. <JJ: Adrichem) 1.26A, 2. Ka Bond, Krw.n «urintin Jo"3®- Winn. 18.20, pl 2.20 1.20 Nootdorp heeft twintig koers- 2.50. kopp. 11.10, trio 591.70. dagen voor het nieuwe seizoen wolvegaprtji (2e afd) over 2000 m. l aangevraagd. Het zou niet zo Liscttc (W. van Buytcne) 1.29.6, 2. gek zijn als het merendeel van Lady Wcstlandia. 3. Louiae Espoir P die dogen op de woenidag v.!L 41°- 1kopp Gerard van Eykelenborg «prong o, 1BI.US. fout en werd tenslotte uitge schakeld. Harry Pools woi verrassend met Judge Olivier voor Kitty H en Kwik Hanover. Uitslagen: JourepriJs over 2000 m. 1. Liza R (P Wortel) 1.28.8, 2 Klaroen, 3. Mix»ion. Toto Winn. 7.20. pl 1.90 1.70 1.80, kopp. 10.00, trio 103.40. Nootdorpprlja over 2000 m. 1. Dillon (W. van Buytcnc) 1.29. Myra Glorie, 3. Marchelina S. Winn. 5.10, pL 1.00 1.30 1.30, kopp. 15.00. Adoardprijs (le Afd.) over 1080 m. 1. Killing Foot (J. van Dooyewverd) 1.23 5, 2. Kloiivicr B. 3. Kris Spencer Winn. 8.40. pl 2.20 1.80 1.80, kopp. 9.90. trio 164 00. 8appemeerprijs over 2380 rrv 1 Kim- bcrly Kid (J. Geluk) 127J. 2. Loko Buitenzorg. 3. Majoor Voorn». Winn. 48.90. pl 3.20 1.30 2 00. kopp. 72A0. DraehUnprlji over 2000 m. 1. Jame» Haghcwryde (C. de Leeuw) 1.25 4. 2. Lady Belle. 3. Kei Buitenzorg Winn. Engeland mocht nog blij zijn, dat Ray Cle- mence tegen het eind, toen Portugal een paar keer gevaarlijk was een betrouwbare sta-in-de- weg was. Chico's kopbal beland in zijn handen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voorzitter Van Aken van Oranjeplein was zichtbaar ontroerd, toen hij bij gelegenheid van de opening van bet nieuwe clubhuis door de afdeling Den Haag van de KNVB werd onderscheiden. De heer Essers, woordvoerder van de Haagse bond: „Ik wil in U, meneer Van Aken, de hele vereniging huldi gen. De KNVB kent U een nieuwe onderschei ding, de gouden speld, toe voor het werk wat U eerst als scheidsrechter en nn als voorzitter van Oranjeplein verzet". me nader dan het lachen". De sfeervolle recep tie van Oranjeplein werd gisteravond djuk bezocht Namens de gemeente Den Haag waren wethouder Vink en de heer Lindhout aanwezig. De heer H. ter Hoeven wenste Oranjeplein namens de KNVB geluk en overhandigde het bestuur met het oog op de sterk stijgende temperatuur een thermometer. Vele verenigin gen gaven blijk van hun belangstelling hetzij door een afvaardiging, hetzij door een bloemen hulde. De spelers van het eerste elftal van' Oranjeplein bodep het bestuur een mozaïek aan, dat een plaatsje vond aan de muur van het sfeervol ingerichte clubgebouw. Op de foto leden in afwachting van de receptie. Bekkering leidt in biljartstrijd (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG In de titelstrijd in de finale driebanden groot derde klasse heeft Bekkering na vier ronden alleen de lei ding genomen. Hij wordt op twee punten achter stand gevolgd door Eblé, Goe- draad en Roodenburg. Op za terdagavond (zeven uur) en zon dagmiddag (twee uur) worden de wedstrijden voortgezet in biljartzaal Samonda in het Wil lem Drecspark. Dc stand la: Bekkering 0/0.371/3, Eblé 6/0.431/4, Gocdraad 6/0.413/4, Roo denburg 6/0.388/4, Grond 4/0.324/3, Storm 2/0.369/5. Meijer 0/0.345/3 en Mee re Sr. 0/0.301/3. Groenewoud weer terug GRONINGEN Ron Groene woud. de trainer/manager van FC Groningen, zal met ingang van volgende week zijn werk zaamheden bij de Groningse eerste divisieclub weer hervat ten. Groenewoud was over- I ADVERTENTIE] (Van onze sportredactie) Den Haag Ex-wereldkampioen'Piet Roozenburg, bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Dam bond, beslist dat dc KNDB in „de kwestie Wiersma" slechts kan berusten. „Wij hebben gedaan wat we konden" stelt hij nuchter vast, nadat Harm Wiersma vorige week tijdens het in Tiflis gehouden kandidatentoernooi het slachtoffer werd een Russische combine. „Er is door ons officieel protest ingediend tegen de gang van zaken. De uitspraak ligt nu in handen van de FMJD. We moeten afwachten wat de toekomst ons zal brengen." Zoals dat ook in het verleden wel eens het geval is geweest, ervaart Piet Roozenburg een groot gevoel Van machteloosheid. „Van tevoren ben je al bang dat er zoiets plaats zal vinden. Maar je kunt niets doen. De ervaring met de Russen heeft wel geleerd dat het uiterst moeilijk zakendoen is met hen. Ook in andere, gevallen. Het congres van de FMJD kon onlangs door tegenwerk ing van de Russen ook al geen doorgang vinden". Waama Piet Roozenburg onmiddellijk vaststelt dat er door de KNDB, die van diverse zijden een lakse houding is verwetep, niet:: gedaan kon worden. „Je zou uit protest natuurlijk een of meerdere spelers kunnen terugtrekken. Maar ik vraag mij zeer sterk af. of een dergelijk besluit wel raadzaam geweest zou zijn. Ik vind dat je zo'n geval altijd moet spelen, zij het dan onder protest." Een van de punten die de KNDB door sommigen ook werd verweten is de begeleiding, als Wim Los niet bereid was geweest om op eigen kosten mee te reizen naar Tiflis, had Harm Wiersma de reis alleen moeten ondernemen. Piet Roozenburg: Een moeilijke kwestie, maar de verwijten zijn niet terecht Financieel was het eenvoudigweg niet haalbaar. Je moet roeien met de riemen die je hebt En stel dat het geld er zou zijn geweest dan sta je nog voor het probleem een begeleider te vinden. Want laten we eerlijk zijn, Sybrands en Wiersma zijn geen gemakkelijke mensen". Alle nummers tot nieuwjaar kado bij een abonnement tot juli '75 voor f 11,70. Geschenk-ideetje voor u? Bel 020 - 65232 of schrijf antwoordnummer 70 Amsterdam, 1 postzegel hoeft niet.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13