TWEEDE HELFT VAN ORANTE VERLENGSTUK VAN WK Italië negeerde na rust gebod coach Bernardini CHAOS GELIJK GOUDEN BAL I SCORE EN TEAMS STAND ROTTERDAM Niet ie dereen was zo gelukkig de gehele wedstrijd te zien. Op alle aanvoerswegen naar Rotterdam ontstond een enorme verkeerschaos, op de weg Den Haag-Rot terdam veroorzaakt door een serie kettingbotsingen, op andere wegen door het geweldige leger auto's. In Rotterdam beperkte de verkeerspolitie zich tot nutteloze armgebaren want de boel zat vast en bleef muurvast. Door het treinongeluk ontstond ook na afloop een chaos. Ver na de wedstrijd worstelden honderden automobilisten zich naar de Brienenoord- brug. ROTTERDAM Zelden of nooit heeft het Wilhelmus zo synchroon met de muziek geklonken als vóór Nederland-Italië. De dirigent van de harmonie draaide zich om toen bleek dat het volkslied uit volle borst werd meegezongen. Hij dirigeerde de massa op de tribune en zijn harmonie en het immense zangkoor beëindigden gelijktijdig de nationale hymne, een unicum. Johan Cruyff is tussen twee Italianen doorgeglipt en de grootmeester heeft zijn team óp 2-1 gebracht. Rotterdam Het „Cruijffie, Cruijffie" schalde door het sta dion. Johan Cruijff, uitgeroepen als beste speler van het toernooi om de wereldtitel ontving als onderscheiding een gouden bal die hij persé in Nederland in ontvangst wilde nemen „als dank aan het pnbliek voor de fantastische steun tijdens het toernooi". Dat gebeurde gisteren voor de wedstrijd. Het enthousiaste publiek onderstreepte zijn waardering voor Cruijff met een ovatie. Vaste bewaker Orlandini kan er niets meer aan veranderen. Johan Cruyffs tweede en Nederlands derde treffer is een feit. DONDERDAG 21 NOVEMBER 1974LEIDSE COURANT/HET BINNENHOFPAGINA II 25 Boninsegna, een van de ouderen maar nog steeds de harde en uitgeslapen spits, was er het sprekendste voorbeeld van Hij won een duel met Rijsbergen, die hem geen moment meer uit het oog verloor nadat de Italiaan zo verrassend snel had toegeslagen. Bonin segna kreeg een vrij veld voor zich maar zijn poging faalde omdat hij geen snelheid meer kon opbrengen. Nog eens wriemelde hij zich knap naar het doel van Jongbloed maar weer was er geen sprint, zodat hij werd teruggepakt, letterlijk, door Haan en Willy van de Kerkhof. Italië claimde een strafschop, scheids rechter Kazakov was een andere mening toegedaan. Hij bleek een afschuwelijke hekel te hebben aan strafschoppen want ook in het prille begin had de sterk spelende Rijsbergen al zonder pardon Boninseg- no naar de grasmat verwezen. Een van de twee was toch wel rijp geweest voor de bal op de stip. Kazakov was wellicht van mening dat de geslepen Boningseg- na zijn beloning al had gehad met zijn vroege treffer, na vier minuten al. George Knobel had zonder meer gekozen voor de elf van Duitsland, dus ook voor Arie Haan die in zijn club na het wereldkampioenschap weer op zijn ver trouwde middenveldplaats had gespeeld. Het was wennen voor Arie Haan en dat heeft Nederland geweten. Ontgoocheling. Terwijl de sfeer van Duitsland rondwaarde in het stadion, het publiek hartstochtelijk de mannen aan moedigde en hen als destijds schraagde in de wil om te winnen, sloop Boninsegna door de defensie. Jong bloed kwam iets te laat uit zijn doel maar kon de bal nog bereiken. Via het lichaam van de Italiaanse spits sprong de bal achter de lijn. Pal daarop ontsnapte Antognoni aan Neeskens' bewa king omdat deze trekkebenend rondliep schop tegen zijn linkerdijbeen en een bloeduitstorting zodat hij na de rust met een zwaar verband speelde en zijn voorzet werd door Boninsegna met het hoofd omgezet in een treffer. Rijsbergen reikte niet hoog genoeg. (0—1). Ontgoocheling op de tribunes, waar het eensklaps doodstil werd. Was dan alleen in naam dit Oranje het wk.-team, waarin de geblesseerde Wim Jansen de enige was die ontbrak en Willy van der Kuijlen de gelegenheid kreeg zijn rentree te maken. George Knobel had niet voor niets gewaarschuwd. Dit Ita liaanse elftal speelde het voetbal dat de oude maestro Bernardini voor ogen heeft: snel, aanvallend als het even kon. En techniek hoeft men nooit vergeefs te zoeken bij Italiaanse topvoetballers. Welk een tegen stelling met het gezapige, bijna slome spel van het „oude Italië". In Antognoni, Juliano en' de andere jongeren heeft Bernardini een aantal talenten waar mee hij in de nabije toekomst vooruit kan, gesteund voorlopig nog door routiniers als Anastasi, Boninseg na en Causio. En natuurlijk Dino Zoff, de topdoelman met zijn wonderbaarlijke reactie, waarmee hij enige malen schoten van Van der Kuijlen en Rensen- brink een treffer voorkwam. Het herstel van de zekerheid in de defensie groeide 'langzaam. Er moest meermalen naar hard weerwerk worden gegrepen en Suurbier kroonde zich tot kam pioen van de overtredingen aan Nederlandse zijde, op korte afstand gevolgd door Willy van de Kerkhof die na de rust werd ingezet voor de schuw en weinig overtuigend spelende Rep. Soms dreigde de strijd te ontsporen maar het liep allemaal goed af, hoewel Kazakov tweemaal geel moest tonen, aan Van Hane- gem en aan Anastasi. Gele Kaarten Willem van Hanegem werkte als een paard maar deed in geraffineerdheid waar het listige schopjes en geca moufleerde duwtjes betreft niet onder voor de in dit opzicht uitgekookte Italianen. Tot de Kromme in duel ging met Rocca, beiden op de grond terecht kwamen en Van Hanegem de Italiaan vol in het gezicht raakte. I Kazakov had het niet gezien of deed alsof. Hij hield in elk geval de rode kaart in zijn zak en presenteerde de gele, die Anastasi pal daarop ook kreeg. Rotterdam Fulvio Bernardini, de kwieke AOW'er onder de Italiaanse trainers, kreeg één helft zijn zin. Hij is een van de oudste onder zijn collega's maar walgt van het systeem dat zijn voorganger, die na de „schande van Duitsland" het veld moest ruimen, predikte. Bernardini wenst geen voetbql, dat gebaseerd is op verdedigen. Daarom verwijderde hij, weliswaar altijd nog technisch begaafde, spelers als Mazzo- la, Rivera en Riva uit de ploeg en verving nen door jonge talenten aan wie hij zijn wil nog kan opleggen. Bij de ouderen zit het systeem er rotsvast ingebakken en valt er niet veel meer te wijzigen. En inder daad, Italië legde gisteravond in het tot ieders verbazing totaal uitverkochte Feye- noordstadion wat is het voetbalpubliek toch onberekenbaar: zaterdag zesduizend kaartjes verkocht, de woensdag daarop geen kaart meer over getuigenis af van de intenties van Bernardini. Het werd dan ook 1—1 met de Yust Toen maakten de Italianen hun kardinale blunder. Onder het motto „houden wat we hebben" trokken tij zich toch weer ondanks de waarschu wing die hun coach in de rust had gegeven terug. Twee treffers van de enorm hard werkende en met „fluwelen passes" strooiende Cruyff, na de gelijkmaker van Rob Rensenbrink, waren de straf voor de volgelingen van Fulvio Bernardini. Logisch dat hij alleen tevreden was over de eerste helft, zijn collega George Knobel daarentegen juist over de tweede. Toen speelde Oranje weer in de „Duitsland-sfeer" en oefende de ploeg de druk uit die tijdens het toernooi om de wereldtitel tot de finale had geleid. Maar dat kon omdat de vaderlandse atleten het hoge tempo konden handhaven en de Italianen conditioneel niet bij machte waren dit te volgen. Het hoofd van Boninsegna reikt hoger dan dat van Rijsbergen. Een fractie later leidt Italië met 1-0. De vele overtredingen van Suurbier en de kaart voor Van Hanegem het is vrijwel elke wedstrijd raak in dit seizoen zijn geen toeval. Suurbier is nog niet toe aan zijn oude peil en moet zich nogal eens staande houden op onreglementaire wijze. Van Hane gem verliest de laatste tijd opvallend veel duels en gaat „ruwer" te werk. Niettemin hadden beiden hun niet geringe verdiensten voor de ploeg. Suurbier met enige magnifieke schoten, Van Hanegem met zijn somwijlen onnavolgbare lakonieke bewegingen en zijn grote inzet. Het „kaartspel van Kazakov" volgde overigens na de gelijkmaker: een voorzet van links van Ruud Krol die Rensenbrink tot doelpunt promo veerde, knap werk: 11. Een doelpunt dat zou worden gevolgd door twee van Cruijff, ook uit passes die niet in de lucht waren afgegeven. In de hoogte waren de Italianen meestal de baas, de sterke Zecchini als kopspecialist voorop. Cruijff, zwaar bewaakt door Orlandini. De jeugdige Italiaan, ongetwijfeld een talent, kon die taak nog niet aan. De „Barcelonees" was overal, assisteerde de defensie, dook op in de aanval, gaf wonderschone passes waaruit evenwel niet het volle rendement werd gehaald. Maar dat er doelpunten zouden vallen, was aan geen twijfel onderhevig. Oranje betrad na de rust het veld in de wk-mood. Er moest en zou gewonnen worden. Het gebod van Bernardini werd door zijn spelers genegeerd. Italië trok zich terug, de druk werd hevig. Schoten van Neeskens. een kanjer van Willy van der Kuijlen die via een Italiaan tegen de paal belandde, een inzet van Suurbier met weer een flitsende reactie van Zoff. Na die explosie dreigde het duel weg te zakken maar de steun van het publiek was van onschatbare waarde. Cruijff speelde Orland ini uit, bereikte Van Hanegem die de bal voor het doel kopte maar er was niemand die deze snelle actie had kunnen volgen. Executie Johan Cruijff belastte zich toen zelf met de executie. Rensenbrink kopte de bal uit een pass van Van Hanegem door en tussen twee Italianen dook ineens Cruijff op, die van dichtbij zijn team de leiding gaf: 21. Een kwartier later zag Neeskens de oprukkende Suurbier, wiens voorzet door wederom Cruijff werd ingetikt: 3—1. Er rees enige twijfel aan Cruijffs eerste doelpunt maar hij was wel degelijk tussen die verdedigers doorgeglipt, razendsnel. Kazakov wees ook resoluut naar het midden en had geen buitenspel geconsta teerd, noch zijn grensrechter. Drie doelpunten van „van buiten" van de „eregasten van Oranje". Zij schiepen voor Bernardini nog een probleem, behalve het conditionele en het toch weer teruggrijpen naar de door de coach zo verfoeide oude stijl. Bij een onoverbrugbare achterstand en dat was het want Jongbloed kreeg na de rust nauwelijks werk plegen Italiaanse ploegen terug te vallen tot een troepje dat uitermate duidelijk toont er geen gat meer in te zien. Zo slofte Italië ook naar het einde, gedesillusioneerd en eerst later beseffend dat angst om een verdienstelijk resultaat te verspelen wordt uitgebuit door een Nederlands elftal waarover de geest van het wk. na de rust weer geheel vaardig was geworden. „Die tweede helft was er een verleng stuk van", glunderde George Knobel. HERMAN VAN BERGEM De pass van Krol Is door Rensenbrink (op de grond) met een sprong bereikt en het is 1-1. ROTTERDAM Het scoreverloop en de opstellingen waren: 4. Boninsegna 0-1, 23 Rensenbrink 1-1, 67 Cruijff 2-1, 80 Cruijff 3-1. Nederland: Jongbloed; Suurbier, Haan, Rijsbergen, Krol; Van der Kuijlen, Neeskens, Van Hanegem; Rep (Willy v.d. Kerkhof), Cruijff, Rensenbrink. Italië: Zoff; Morini, Rocchi, Orlandini, Rocca; Zecchi ni, Causio, Juliano; Antognoni, Boninsegna, AnastasL Scheidsrechter: Kazakov (Rusland). Toeschouwers: 65.000 (uitverkocht). ROTTERDAM De stand in groep 5 van de voorron den voor het Europees kampioenschap landenteams' is: 1. Polen 2 2 0 0 4 5-1; 2. Nederland 2 2 0 0 4 6-2; 3. Italië 10 0 10 1-3; 4. Finland 3 0 0 3 0 2-& Rotterdam Hoewei de Italiaanse coach Bernardini over het vertoonde spel van zijn ploeg geen reden tot klagen had zat het hem we- 1 degelijk dwars dat zijn opzet in het sfeervolle duel van gisteravond in het Feyenoordstadion geen vol ledig succes was geworden. Hij mopperde later: „Ik had mijn spelers in de rust nog zó gewaarschuwd. Ge niet terug, blijf voetballen zoals jullie tot nu toe ge daan hebben. Dat is hele maal in overeenstemming met mijn stijl" De 69-jarige Bernardini moet toen al een voorgevoel van iets on heilspellends gehad heb ben. Want hoewel Italië in de tweede speelhelft aan vankelijk de score op 1—1 hield kwam toch uit wat hij vreesde. Door de angst voor het steeds verder op dringende Nederlands elf tal verviel Italië in de fout weer een imitatie van het catenacciovoetbal op te voeren. „We werden toen twintig minuten lang weg gedrukt en dat was de red ding van het Nederlands elftal. Maar ik betwist de overwinning van Oranje geenszins, begrijp me goed. Alhoewel de score mis schien een doelpunt te hoog is uitgevallen is ie zeer ze ker verdiend". Alom bewondering voor het „nieuwe" voetbal van Italië kwam ook uit de Ne derlandse hoek. George Knobel, die zijn eerste in terland als bondscoach in Nederland meemaakte .schroomde naderhand niet te spreken van een nieuw tijdperk voor Italië „Tac tisch speelde het zeer knap. Ik had dat al in de wed strijd van het Italiaans elf tal tegen Bayern München gezien. De taktiek verraste me dan ook niet Het is in Italië ook niet meer zo, dat er een afstand van zestig tot zeventig meter tussen de verdediging en de aan val overbrugd moet wor den. wat vroeger altijd het geval was. Dit elftal komt op één lijn uit de verdedi ging en vindt onmiddellijk de aansluiting met de aan val op het middenveld. Van daar uit wisten de spelers hun spitsen, Boninsegna en Anastasi te bereiken. „Dat Nederland tegen deze ploeg van een achterstand van 1-0 terug kwam op 1-3 vond Knobel daarom een grote prestatie. „Ik ben dan ook een gelukkig mens van-, avond". ©pluchting Zijn openhartigheid ver raadde zijn opluchting. Na tuurlijk kwam ook voor hem het vroege doelpunt van Boninsegna als een donderslag bij heldere he mel aan, maar hij zei later toch geen angst gekoesterd te hebben. „Aan de fouten, die in de beginperiode ge maakt werden, lag zeer dui delijk onwennigheid ten grondslag. Ausputzer Haan moest er weer in komen, dat was aan alles te mer ken. Hij maakte het veld te lang. Maar na de rust her stelde hij zich voortreffe lijk. Rijsbergen had het aanvankelijk ook moeilijk. Hij gaf Boninsegna een tik keltje teveel afstand en daardoor ontstonden wat moeilijkheden." 'Het ergste, waarover Kno bel in het begin inzat, was het knietje in de dij van Neeskens. Deze handicapte de middenvelder van Bar celona al vanaf de vierde minuut en dat ontregelde zijn ploeg behoorlijk. Wim van Hanegem heeft daarom vooral voor de rust bergen werk moeten verzetten. „Die tik van Neeskens was een tegenslag. Ik voelde dat ook zo aan. In die periode heb ik dan ook bewust alles gegeven". Het feit dat Van der Kuylen hem te weinig steun verleende, toen Nees kens noodgedwongen gas terugnam, irriteerde de an ders licht geraakte Van Ha negem nauwelijks. „Ik was zó bezig om dat belangrijke doelpunt te maken, dat ik tijd tekort kwam om me op te winden, te verbazen" Ritme Gelukkig voor Oranje vond Willy van der Kuylen op tijd zijn wedstrijdritme te rug. „In de tweede helft was ik eigenlijk pas me zelf'. bekende de PSVer. „Ik was toen gewend aan het diep gaan van Nees kens en het kostte me geen enkele moeite meer om het tempo van het Nederlands elftal bij te benen. De eer ste helft was dat anders. De zenuwen gierden door mijn keel en alles wat ik deed - was te gehaast, te vlug". Dat Van der Kuylen en an deren zich beter aanpasten aan het venijnige en ook verraderlijke spel van Italië kwam volgens aanvoerder Johan Cruyff en bonds coach George Knobel mede door de grote steun van het publiek. Johan Cruyff ver tolkte de verbazing van de spelers bij aankomst op het veld. „We kwamen hier aan met het idee van er is maar een belangstelling van 15.000 toeschouwers. En dan zie je ineens dit, 65.000 man. Het eerste wat ik dacht was Dortmund her- leeft Dat was een geweldi ge opkikker." Ook Knobel bedankte daarover „Deze wedstrijd stond volledig in het teken van de WK-sfccr. wacht" De enige die tcn- slotte enigszins mopperend achterbleef was Wim van Hanegem. De gele kaart van de Russische scheids rechter Kazakov verbaasde hem nog steeds. „Die man komt haast van de andere kant van de wereld. Kenne lijk hebben ze daar andere normen voor overtredin gen." mokte de Fcycnoord- er, die na de rust op één been speelde. „Ik weet niet hoe het kwam, maar ik had op een gegeven moment to taal geen gevoel meer in mijn rechterbeen". HANS DE BRUYff

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11