VAAG RESULTAAT OP VOEDSEL- CONFERENTIE 1 PvdA moet Gevangenen in hongerstaking buiten gevaar BOND VAN OUDERS MINDERJARIGE KINDEREN arrogantie laten varen Amsterdam Ook gemeenten en waterschappen willen totale afsluiting BAANDAG 18 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Ford in Tokio aangekomen TOKIO (RTR) President Ge rald Ford van de Verenigde Staten is vanmorgen vijf voor half acht Nederlandse tijd aan gekomen in Tokio, voor een officieel bezoek van vier dagen aan Japan. Het bezoek van Ford is het eerste van een Amerikaanse president aan Tokio. In zijn tijd was pre sident Eisenhower al onderweg, toen heftige studentenbetogin gen het raadzaam maakten dat hij rechtsomkeert maakte. Pre sident Nixon heeft twee keer een datum voor een Japanse reis vastgesteld, maar "Waterga te' stak een spaak in het wiel. Op de luchthaven Haneda had geen ceremoniale begroeting plaats om veiligheidsredenen. Keizer Hirohito begroet zijn gast morgen in het verblijf voor hoge gasten van de Japanse regering in het centrum van Tokio, dat bewaakt wordt door 2500 agenten. Rubberfabriek van de Shell De Amerikaanse president Ford is vandaag voor een vijfdaags bezoek in de Ja panse hoofdstad Tokio aan gekomen. Dit bézoek wordt met gemengde gevoelens door de Japanse bevolking ondergaan. Terwijl enerzijds versieringen zijn aange bracht, werden gisteren en vandaag in vele delen van de stad demonstraties gehou den tegen het bezoek. weer open ROTTERDAM— (ANP) De rubberfabriek van Shell Neder land Chemie in Pernis, die op 14 oktober door brand ernstig werd beschadigd, zal weer in bedrijf kunnen worden gesteld. Midden december zal het minst- beschadigde deel van de fa briek weer in gebruik worden genomen. Naar verwachting zal de hele fabriek in februari 1975 weer volledig in bedrijf zijn. Van de bij de brand gewonde perineelsleden verblijft er nog één in het ziekenhuis. Zijn toe stand is bevredigend. Ex-voorzitter Van der Louw: scnursmg wethouder Van onze correspondent) (OME Met een handvol min of meer F principiële bereidverklaringen om de ikkelingslanden te helpen - een sfeer passieve interesse om Iets aan het óédselprobleem te zullen doen - is dit reekend in Rome de wereldvoedselconfe- entie besloten. Iet werkelijke succes van deg^conferentie al pas in de naaste toekomst blijken, ositieve resultaten zijn of lijken de toe- ejging van „nieuw" geld in een ontwikke- ngsfonds voor de landbouw, de toezeg- Ing van voedsel in de komende jaren, de élofte om in acute nood ogenblikkelijk te elpen, de tamelijke bereidheid het voed- elprobleem voortaan zoveel mogelijk en eel vaker dan tot nu toe gecoördineerd en internationaal te bestuderen. Ondanks de redelijk klinkende „resulta ten" heeft de conferentie heel veel overbo dige woorden en vragen, en heel wat harde teleurstellingen gegeven. De Amerikanen besloten (op presidentieel niveau) hun voedselhulp aan de wereld niet extra op te schroeven, gezien de vele moeilijkheden die dat vooral binnenlands zou veroorza ken. Tot enkele uren voor de sluiting van het congres is vergaderd en geruziet of er nu wel of niet een wereldvoedselraad moet komen. Hoewel niemand duidelijk „neen" zei, stemden zo weinig landen van harte in met het idee dat de onder kommervolle omstandigheden geboren raad al meteen de couveuse in moet Feit is dat veel landen en groepen van landen het oneens zijn gebleven over es sentiële vragen als wie die voedselraad moet kiezen, waar, wanneer en hoe vaak ze moet vergaderen, wie er aan deelnemen en welke bevoegdheden ze heeft. Het meest idealistische idee is dat het ministerieel gespreksforum wordt, waarin beslissingen kunnen worden genomen over alle drin gende voedselproblemen. Zo valt er ook negatief te reageren op het agrarisch ont wikkelingsfonds dat dan wel - mede dank zij de olielanden en Nederland is opgericht - maar waarin nog nauwelijks geld gestort is. Men heeft onderschreven dat met ge bruikmaking van bestaande instellingen veel meer gedaan zal moeten worden aan gecoördineerde research, aan landbouw voorlichting, aan kunstmestbeleid, aan ont wikkeling van het platteland. Dagelijks heeft Joe Egger- ling dit uitzicht over de Ame rikaanse stad Seattle. Hij is de enige hersteller van daken in Seattle die het aandurft op wolkenkrabbers vanveer- etages en hoger repara- uit te voe- AMSTERDAM (ANP) Het par tijbestuur van de PSP heeft een commissie benoemd die tot (Van onze correspondent) BONN Twee ledenran de Baader-Meinhof-groep, Wolf gang Grundmann en Klaus Junschke, bevinden zich niet meer, in levensgevaar. Dit Is een gevolg van de infusies met kunstmatige voeding, die zij sinds donderdag toegediend krijgen. ïhdanks hun slechte lichamelijke Conditie weigeren zij echter nog steeds hun op 13 sept begon- 'nen hongerstaking uit protest tegen het geisoleerde arrest af te breken. Ze waren donderdag per helikopter naar de universi teitskliniek van Mainz overge bracht, kort nadat een arts le vensgevaar bij hen geconsta teerd had. Na de voorspoedige behandeling van Junschke en Grundmann wordt de minister van justitie van Rijnland-Palts, Theisen, be stormd met kritische vragen, waarom hij niet de dood van Holger Meins, die zaterdag 9 november in de gevangenis aan de gevolgen van zijn hongersta- king stierf, heeft kunnen ver hinderen. In deskundige Jcrin- gen wordt erop gewezen, dat de behandelende arts de toestand van Meins volkomen verkeerd beoordeeld moet hebben. Nog ernstiger is de kritiek op minister Theisen, omdat men hem op een pertinente leugen heeft kunnen betrappen. Na de dood van Meins had hij ver klaard, dat de behandelende arts. Hutter, een dag tevoren een collega van het gevangenis ziekenhuis van Kassei telefo nisch om raad had gevraagd. Hutter had willen weten, aldus de minister, of hij de kunstma tige voeding een dag zou kun nen onderbreken, omdat hij op reis moest. Het ministerie van justitie van de deelstaat Hessen te Wiesbaden, waaronder Kassei ressorteert, reageerde hierop uiterst veront waardigd met de mededeling, dat er op de bewuste dag abso luut geen telefoongesprek had plaatsgevonden. Wel had Hutter twee weken daarvoor met zijn collega in Kassei getelefoneerd en met hem de behandeling van hongerstakers in het algemeen besproken. Hieraan voegde men toe, dat het absoluut on mogelijk is via de telefoon een diagnose te stellen om aan de hand hiervan een therapie voor te schrijven. Uit ontdekkingen van geheime agenten is inmiddels gebleken, dat de nieuwe anarchisten, die zich rond de Baader-Meinhofs verzameld hebben, een poging willen ondernemen leden de Sovjetrussische of Poolse ambassade te kidnappen om ze als gijzelaars tegen de gevan gen leden uit te wisselen. Bij de anarchisten gaat men er uit, dat de Westduitse instanties deze uitwisseling niet kunnen weigeren om de betrekkingen met Moskou of Warschau niet op het spel te zetten. taak heeft nader advies uit te brengen over de vraag of wet houder Riethof van Amsterdam al of niet door de partij dient te worden geschorst. Met deze beslissing is een begin gemaakt met de door drie bestuursleden gevraagde schorsingsprocedu- Wethouder Riethof heeft zich zoals bekend het ongenoegen van zijn hele partij op de hals gehaald door op 6 november tegen een motie te stemmen over de bouw van de oostlij n van de Amsterdamse metro. De PSP heeft zich steeds tegen de ze bouw verzet en toonde zich zeer ontstemd over de eigen wethouder, die in strijd met al zijn in het verleden geuite toe zeggingen onverwachts zijn stem voor het afbouwen van metro uitbracht. Staatssecretaris: „Kabelnetten als statusver- schijnsel" HILVERSUM Staatssecretaris dr. M. H. M. van Huiten van verkeer en waterstaat Is bang voor de explosieve ontwikke ling, die op dit ogenblik aan de gang is bij de aanleg van ka- be toetten. Het iet verder vraagtekens bij de wettelijke regeling voor de aanleg van kabels, zoals die in 1969 als wijziging van de telegraaf/tele- foonwet tot stand kwam. Dr. van Huiten verklaarde dit een NOS-radioprogramma dat zondagavond werd uitgezonden naar aanleiding van het vorige week in het congresgebouw in Den Haag gehouden coqgres over kabeltelevisie. De staatssecretaris wees erop dat naar zijn mening bepaalde ge meenten met de aanleg van ka belnetten beginnen als statu s- verschijnsel. Samenwerking DAF, NS en OGEM i EINDHOVEN De Nederlandse Bpoorwegen, OGEM en DAF hebben het voornemen het gebied van openbare vervoerssystemen te gaan samenwerken, zo DAF meegedeeld. De drie ondernemingen zijn van mening dat naast de verdere verbetering van het bestaande Openbare vervoer, de ontwikke ling van nieuwe vervoerssyste men wenselijk is om een bijdra ge te leveren aan de oplossing van de openbare vervoerspro- hlematiek. Daarom zal de be staande samenwerking tussen PAF en de Westduitse onderne ming Krauss Maffei in Mun- <|hen, met betrekking tot het Stranrapid-systeem voor mid- ellange (200-1500 km) afstan den, gezamenlijk worden voort gezet. Het „transrapid-systeem" is geba seerd op het elektromagneti sche principe waarbij magne- 'en de functies van de wielen Sueikanail - Vier lege Egypti sche passagiersschepen zijn za terdag het Suezkanaal binnen- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllt gevaren. Het zijn de eerste koopvaardijschepen die het ka naal gaan bevaren sinds dat na de Arabisch-Isfëlische oorlog van 1967 werd gesloten. De Chrysler fabrieken in Detroit hebben aangekon digd volgende maand dui zenden werknemers te ont slaan wegens de stagnatie in de verkoop van auto's. Grote voorraden staan op de fa brieksterreinen te wachten op kopers. MIDDELBURG De meeste ge meenten rond de Oosterse helde willen dat de Oosterse helde volledig wordt afgesloten vol gens bet oorspronkelijke Delta plan. Daartnee stellen tij slch achter de motie die de Provin ciale Staten van Zeeland vrij dag hebben genomen. Lijk Eva Peron in Argentinië MADRID (AFP) - Het gebalsemde lijk van Eva Peron, de tweede vrouw van wijlen president Ju an Peron van Argentinië, is zaterdag per vliegtuig uit Span je overgebracht naar Buenos Aires. Eva Peron die bijzonder gezien was bij de arbeidersbevolking van Argentinië, overleed in 1954 aan kanker. Toen haar man het land moest verlaten, lieten de nieuwe machthebbers het stoffelijk overschot over brengen naar een geheime plaats in Italië. Later werd het naar Spanje gebracht, waar Pe ron tot bijna twee jaar geleden als balling woonde. Alleen in Ztenkzee en Oostflak- kee werd de motie verworpen, zij het met de kleinst mogelijke meerderheid (vijf tegen zes). Ook de vijf Waterschappen rond de Oosterschelde hebben zich achter de motie gesteld. In de motie wordt gezegd dat de veiligheid voorop moet staan en dat deze in de zeventiger jaren moet zijn bereikt Deze garantie kan alleen gegeven worden in het oorspronkelijke Deltaplan. Alle andere plannen verschui ven de veiligheid naar een later tijdstip en laten teveel techni sche onzekerheden open. Vanmiddag heeft een Zeeuwse delegatie de moties aan minis ter Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) aangeboden. Staatssecretaris Meijer van CRM heeft aan minister Westerterp een uitvoerig memorandum ge zonden met argumenten waar om de Oosterschelde niet volle dig mag worden afgesloten.De Oosterschelde heeft een unieke waterhuishouding die nergens anders in Europa wordt gevon den. Naar zijn mening zou een totaal opengelaten van de Oos terschelde en verhoging van de dijken ter bescherming van het omringende land en zijn bevol king de beste oplossing zijn. Morgen begint de Tweede ka mer aan de behandeling van de Oosterscheldekwestie UTRECHT (ANP) In Utrecht Is zaterdag de „Bond van Ouders voor Minderjarige Kinderen" (BOM) opgericht. Aanleiding tot de oprichting van deze bond zijn televisieuitzendingen geweest over de problemen van de kinderbeschering, zoals de behandelingsmethode voor kinderen in tehuizen en de rechtspositie van opders en pupillen. Er is een voorlopig bestuur gevormd onder voor zitterschap van mevr. H. Rumphorst uit Den Haag. Het secretariaat van de bond is gevestigd bij de heer A. Walsveer in Utrecht Het doel van de bond is op te treden als balangen- behartiger van ouders en kinderen, die met kinder beschermingsorganisaties te maken krijgen. Vol gens de oprichters is het met inspraak en medezeg- genscnap van ouders op dit terrein nog droevig gesteld. Tijdens de vergadering waren klachten van ouders te beluisteren als: we mogen de rap porten van onze kinderen niet inzien, we weten niet hoe zij behandeld worden, we weten soms niet eens waar de kinderen zijn ondergebracht We stuiten op een muur van geheimhouding. De bond wil in contacten met overheid, autoritei ten, instellingen en gelijkgerichte organisaties stre ven naar verbetering van het subsidiebeleid in de kinderbescherming, de wijziging van als onjuist ervaren wettelijke bepalingen, instelling van mede- zeggenschapsmogelijkheden en individuele hulp verlening. AMSTERDAM (ANP) „De Pv dA moet xijn arrogantie laten varen: wij hebben de wijaheid niet in pacht; andere progres sieve partijen hebben over de wereldproblemen dezelfde er gernissen. twijfels en hoop als wij." Aldus ex-partijvoorzitter André van der Louw in een open afscheidsbrief aan xijn partijgenoten. André van der Louw, de nieuwe burgemeester van Rotterdam, liet in zijn open brief tevens weten, dat hij niet veel kansen ziet voor het ontstaan van een vooruitstrevende volkspartij. „Wij moeten er - vooral door ons kiesstelsel - rekening mee houden, dat de verschillen die er ter linkerzijde werkelijk zijn, tot uitdrukking komen in parle mentaire en partijpolitieke ver deeldheid De verdeeldheid ver oorzaakt irritatie, maar die mag ons niet van het samenwerk- ingsspoor brengen." Aldus de open brief die in de partijkrant is gepubliceerd. André van der Louw meent dat het kabinet Den Uyl gezorgd heeft voor herkenbare verbete ringen. Over de confessionele regeringspartners: „Het is geenszins zeker dat deze partij en zich ontwikkelen tot be trouwbare vooruitstrevende groeperingen. Wij moeten pro beren die parijen niet van ons te vervreemden." Tsjoe En-Lai geopereerd aan maagkanker PEKING De 76-jarige premier van de Chinese volksrepubliek, Tsjoe En-Lal, is ongeveer twee en een halve maand geleden geopereerd wegens maagkan ker. Tsjoe En-Lai Is al een half jaar ziekelijk. In de laatste zes weken ontving Tsjoe En-Lai vijf buitenlandse gasten in het ziekenhuis. Hi lag niet in bed en sprak met zijn gebruikelijke scherpte van geest Nieuw kabinet in Turkije ANKARA (AFP) - De Turkse senator Sadi Irmak is er giste ren in geslaagd een nieuw kabi net te vormen na een regering scrisis van twee maanden. De Turkse ambassadeur in Was hington, Melih Esenbel, is mi nister van Buitenlandse zaken geworden. Het nieuwe Turkse kabinet telt behalve de premier 26 minis ters, van wie vijftien niet voort komen uit het parlement, maar hoogleraar zijn of hoge ambte naar. Er zitten acht senatoren en drie afgevaardigden van de republikeinse rechtspartij in. De andere politieke partijen in Turkije hebben geweigerd in Irmaks kabinet zitting te ne- Ierse president overleden Do Ierse president Erskine Childers die in de nacht van zaterdag op zondag na een hartaanval is overleden. DUBLIN De Ierse president Erskine Childers is to de ii iifri van saterdag op ^ndttg na een hartaanval in een ziekenhui* In Dublin overleden. Hij waa 68 Jaar. Childers had juist een artsencon gres toegesproken toen hij ineenzakte. Hij was de tweede protestantse president van de overwegend katholieke Ierse re publiek. Op 30 mei van het vorig jaar waa hij gekozen tot opvolger van de toen 90-jarige Eamon de Valera. Binnen zestig dagen moeten nieuwe presi dentsverkiezingen worden ga- houden. In afwachting daarvan neemt een driemanschap het presidentshap waar. Gasexplosie - Gisteren zijn in een straat in Madrid vier men sen om het leven gekomen door dat een gasbuis ontplofte. De explosie sloeg een gat in de grond van drie meter diep en twintig meter breed. Ongeveer 25 auto's zijn vernietigd. Geen kerkdienst - De rooms- katholieke aartsbisschop van Birmingham, George Patrick Dwyer, heeft de geestelijken in zijn bisdom verboden kerk diensten te houden voor perso nen die bij het plaatsen van bommen het leven hebben gela ten. Er mag niet verder worden gegaan dan een gebed aan hot graf

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9