Strijd tegen werkloosheid blijft uiterst moeilijk Ccidoc Somant Per 23 november 1974 geldt een andere rente voor nieuwe beleggingsbewijzen: 9% 8% 10% 9% 11% 10% Rijkspostspaarbank Onderzoek op schip met lek lading gifgas Buitenlandse economie beïnvloedt Nederland t uw nationale spaarinstelling ^iiMAANDAG 18 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG Het kabinet heeft een groot aantal extra maatregelen genomen om de koopkracht te versterken en de werkloosheid, zoveel dit in zijn macht ligt terug te drin gen. Daarmee wil het kabinet het hoofd proberen te bieden aan de slechter wordende eco nomie, die doordat Nederland sterk door het buitenland wordt beïnvloed, vooral de werkgelegenheid bedreigt. Minister-president Den Uyl liet er zaterdag in zijn toelichting op het pakket maatregelen geen misverstand over be staan. dat het bijzonder moei lijk zal zijn de werkloosheid te laten afnemen. „Ete ontwikke ling van de werkloosheid is afhankelijk van wat er in de landen om ons heen gebeurt en vooral van West-Duitsland. Voorlopig zal met het omvang rijke pakket maatregelen te gen de stroom op moeten wor den geroeid. Het pakket is een dam tegen een dreigende nog grotere werkloosheid." Het zaterdag bekend gemaak te pakket van maatregelen tot een bedrag van 3.6 miljard gulden is als volgt verdeeld: een tijdelijke verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting ter grootte van 840 mil joen gulden: een tijdelijke bijdrage van het rijk aan het werkloos heidsfonds van 400 miljoen gulden, waardoor de ww-pre- mie niet verhoogd behoeft te- worden; tijdelijke bijdrage van het rijk aan de algemene kinder bijslag van 500 miljoen, waar door de werkgevers minder premie behoeven te betalen; verruiming van de investe ringsfaciliteiten tot een bedrag van 300 miljoen, waardoor het scheppen van nieuwe arbeids plaatsen wordt aangemoedigd; extra overheidsbestedingen in de bouwnijverheid tot een ingaan. Het tarief zal echter zo worden aangepast dat men in negen maanden de hele jaar- verlaging krijgt De maatregel zal de vorm krijgen van een verhoging van de belasting vrije sommen en verruiming van de tariefschijven met on geveer 1.5 procent, terwijl de eerste schijf extra wordt ver ruimd. De laagstbetaalden profiteren van de maatregel procentueel het meest, in gul dens uitgedrukt komen de ho gere inkomsten meer aan hun trek. Omdat deze verlaging eind 1975 weer moet worden „ingeleverd" heeft het kabinet met de belastingvermindering geen verdere loon nivellering nagestreefd; bij de inlevering premier den Uyl: Neder land onder invloed van buitenlandse economische teruggang. bedrag van 915 miljoen. Het gaat hier om aanvullende wer ken, verbetering van de infra structuur in bepaalde regio's, stimulering van de woning bouw van isolatie; verhoging van de uiekerin- gen aan provincies en gemeen ten met 170 miljoen om deze organen in staat te stellen meer werk te laten uitvoeren; gerichte maatregelen tot een bedrag van 250 miljoen voor het behoud en het schep pen van arbeidsplaatsen, in clusief maatregelen voor het midden- en kleinbedrijf; 200 miljoen om vraag en aanbod van arbeid beter op elkaar af te stemmen. De des betreffende maatregelen in de werkgelegenheidsnota nader uit gewerkt. De tijdelijke verlaging van de loon- en inkomstenbelasting geldt voor het hele kalender jaar 1975. Om technische rede nen kan de verlaging van de loonbelasting pas op 1 april Minister Duisenberg: tij delijke financiële maatre gelen. er gedenivel leerd worden. De regering wil voorts de in vesteringsfaciliteiten voor ge bouwen verruimen door ver hoging van de investeringsaf trek (2 maal 8% wordt 2 maal 12%) voor het hele land door de vervroegde afschrijving op gebouwen buiten de randstad te verhogen (2 maal 16 2/3 pet. wordt 2 maal 20 pet). Het gaat hier om investeringen, waar voor tussen 18 november 1974 en 1975 verplichtingen worden aangegaan. Deze beperkte duur is gekozen om op korte termijn een extra stimulans aan de investeringsactiviteit te geven. De bouw krijgt een extra sti mulans omdat in deze sector de werkloosheid sterk is toege nomen en omdat activiteiten in de bouwerij uitstraling geeft naar tal van andere toe leverende sectoren, wat de werkgelegenheid daar bevor dert Van de 915 miljoen gul den, die voor de bouwerij be schikbaar komt gaat 800 mil joen naar overheidsprojecten, waarmee voor 1 juli 1975 kan worden begonnen. Aan subsi die voor isolatie van bestaande woningen zal 50 miljoen extra worden besteed, 40 miljoen is beschikbaar voor tijdelijk ver hoogde premie voor de bouw van nieuwe woningen en 25 miljoen voor aankoop en ver bouwing van oude woningen en andere gebouwen voor de huisvesting van alleenstaan den en grote gezinnen. Om de lagere overheid in staat te stel len ook mee te werken, krijgen provincies en gemeenten extra geld. Bij de besteding van 250 mil joen gulden voor gerichte steun aan industrie en mid den- en kleinbedrijf wordt in .de eerste plaats gedacht aan een bijzonder programma voor een versterkte aanpak van de herstructurering van bedreigde bedrijfstakken, om het verlies aan arbeidsplaat sen in deze takken te kunnen afremmen. In zijn nota aan de Tweede Kamer betoogt het kabinet, dat internationaal en nationaal het conjunctuurverloop zwak ker blijkt te zijn dan eerder werd verondersteld. Daarom moet het economisch beleid worden bijgesteld. De rege ring meent echter nog steeds, dat in het midden van het volgende jaar een kentering ten goede zal optreden. De nieuwe maatregelen dienen er dan ook vooral voor om een onaanvaardbare ontwikkeling tot dan te voorkomen. Zou er bijvoorbeeld niet worden inge grepen dan zou de werkloos heid volgend jaar wel eens kunnen toenemen tot 175.000 in plaats van de eerder ge raamde 155.000. Door de aan gekondigde maatregelen kan deze eerdere raming worden gehandhaafd. Het kabinet meent voorts, dat de thans beoogde verhoging van de consumptie alsmede vergroting van de investerin gen kan worden bereikt zon der een verdere opwaartse druk op de prijzen. Voor 1975 wordt rekening gehouden met een prijsstijging van 9.5 pet Minister Lubbers: nood zakelijke hulp aan bedrijf sleven. Minister Boersma: werk loosheid is grootste zorg. (dezelfde als in eerdere ramin gen was vermeld) De regering vindt dit tempo van de prijs ontwikkeling overigens nog al tijd hoog. Wanneer in de nieuwe situatie de lonen bij vernieuwing van de c.a.o.'s met anderhalf pro cent worden verhoogd, zo heeft het Centraal Planbureau berekend, dan zal het bedrijf sleven uitkomen op een verho ging van de loonsom met 13 procent (o.m. als gevolg van prijscompensaties, incidentele loonelementen e.d.) Omdat voor de loontrekkenden nog belastingverlaging bovenop de anderhalf procent reële loon stijging komt zal hun besteed baar inkomen sterker omhoog gaan. Bij een inkomen van rond 20.000 gulden (gezin met twee kinderen) zal de koop kracht met 2.5 3 procent toenemen, bij lagere inkomens méér, bij hogere minder. In de verdediging gedrongen NA BIJNA ANDERHALF JAAR REGEREN ziet het kabinet-Den Uyl zich op diverse terreinen in de verdediging gedrongen. Dat is geen schande; want in vele gevallen is de positie van onze regering hierbij een gevolg van het vaak uit het oog verloren feit, dat we een kleine natie zijn en daarbij meer nog dan grotere mogendheden afhankelijk van ontwikkelingen waarop we maar beperkte invloed kunnen uitoefenen. Het betekent evenwel dat een betrekkelijk ambitieus gestarte regering keer op keer veren moet laten. Soms moet ze zelfs proberen door bekwaam defensief spel te voorkomen, dat de oppositie succes gaat boeken met haar als een kaal-geplukte kip onaantrekkelijk te maken. DIE KRACHTTOER IS VORIG JAAR - bij de oliecrisis - het kabinet goed gelukt Zelfs zo, dat er een stemming van overmoed begon door te breken, die nu afgestraft dreigt te worden, omdat het achteraf toch niet helemaal zo goed gelukt blijkt te zijn. Verschillende ministers zien zich momenteel in het defensief ge drongen; Lubbers en Boersma (samen met Duisenberg) omdat de sociaal-economische problematiek plotseling weer gecompliceerd geworden is; minister Westerterp omdat het lot van de K.L.M., nuchter bekeken, toch afhankelijk is geworden van de mate waarin Washington aan protectie van de eigen luchtvaart gaat doen. Premier Den Uyl en zijn minister voor Buitenlandse Zaken hebben op het terrein van de Europese politiek de rol van initiatiefnemers moeten inwisselen voor die van de kritische tegenspelers, omdat andere koppels momenteel de beste kaarten in handen hebben; samen met minister Vredeling staan ze in de N.A.V.O. eigenlijk voor een soortgelijke taak. TEGELIJKERTIJD BEMERKEN, vrijwel alle politici, dat de be langstelling van de Nederlandse burgers sterker naar de eigen binnenlandse problemen uitgaat. Ook dat maakt de taak van de regering niet gemakkelijker. Wat in Amerika, Italië, Frankrijk en België al vaak plaatsvond, gebeurt ook hier: vele burgérs ontdek ken weer dat het hemd nader is dan de rok. Kleine succesjes op het gebied van de ontwikkelingshulp en de interesse in het behoud van de wereldvrede wissen die herontdek king niet weg. Nog een factor welke de taak van onze regering in 1975 moeilijker maakt DE BILT Langs de flank van een hogedrukgebied koven de Balkan brengt een zuidwestelijke luchtstro ming zachte lucht uit de Middelland se Zee noordwaarts tot aan de Oost zee Boven de Atlantische Oceaan, Engeland en Scandinavië bevindt zich koudere lucht In de frontale overgangszone tussen deae luchtmas- sa's ontstaan met de regelmaat van een klok depressies die vanuit de Colf van Biscaje dicht langs ons land naar de Oostzee trekken. Zo'n storing brengt ons ook vandaag weer regen, waarna het er morgen weer wat gunstiger uit »et. Er wordt dan met een westelijke tot noordwestelijke wind drogere lucht aangevoerd, die echter nog wel enigszins onstabiel is. Het is nu nog niet te zien of deze weersverbetering van lange duur zal zijn. Eerst overwegend droog, later mogelijk weer regen. In het al gemeen lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min temperatuur: omstreeks 4 gra den. Max temperatuur: om streeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent Rotterdamse moordzaak op televisie Hilversum Vanavond besteedt' de aktualiteitenrubriek van de TROS-televisie „Aktua" in sa menwerking met de Rotter damse gemeentepolitie aan dacht aan de tot nu toe onopge loste moord op het 15-jarige meisje Wil Vervat „Aktua tv" maakte op aanwijzin gen van de politie een recon structie van deze moord bij het ^metrostation Slinge. Bovendien zal commissaris J. A Blaauw 4informatie geven over zes nog onbekende mannen die op het 'tijdstip van de moord in de *buurt zijn gesignaleerd. De Rotterdamse politie hoopt dat naar aanleiding van deze uit zending bruikbare informatie 'binnen komt. Het publiek kan •bellen naar telefoonnummer 010-143144 of schrijven naar po- jlitie Rotterdam, antwoordnum mer 2496 (zonder postzegel). „Aktua tv" begint om 22.15 uur op Nederland I. Vervoersbond NKV: Geen politieke I functies voor bondsbestuur- ders UTRECHT (ANP) Het hoofd bestuur van de Vervoersbond NKV vindt het onjuist dat vak bondsbestuurders belangrijke 'Politieke functies'bekleden. Dit is niet in overeenstemming met de zelfstandigheid van een vak bond Betaalde vakbondsbestuurders moeten geen lid zijn van hoofd- 'besturen van politieke partijen, van de Eerste of Tweede Ka mer of andere belangrijke func ties. De vervoersbond NKV windt dat de vakbond politiek ©nafhankelijk moet zijn. Zij wil de leden dan ook geen stemad vies geven. Wel zou de vakbond zich bezig kunnen houden met het vergelijken van partijpro gramma's. D5t staat in een commentaar van het hoofdbestuur op het rap port van de Commissie Vakbe weging en Politiek van de bond. Het rapport en het standpunt van het hoofdbestuur zullen •donderdag op een vergadering -a Utrecht worden besproken. De golf van stakingen in Frankrijk duurt voort. In de Parijse voorstad Vincennes krijgen militairen, die zijn in gezet voor het ophalen van huisvuil, instructies. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Het reusachtige Britse containerschip „Asiaf- reighter" (30.000 ton) ligt nog steeds voor anker in zee op een mijl afstand van de haven van Falmouth, in Cornwall, met aan boord een giftige lading, die al 16 bemanningsleden ern stig ziek gemaakt heeft. Het schip zal vermoedelijk deze week naar Portsmouth ge stuurd worden. Vandaag zou den deskundigen proberen het lek te dichten. Experts van het Britse ministerie van defensie, die al tweemaal een onderzoek instelden aan boord van de „Asiafreighter", hebben stalen van ïïël gas mee genomen voor analyse in Lon- De „Asiafreighter" is een van de eerste schepen ter wereld, die aangedreven worden door mid del van gasturbines. Het schip, kan een snelheid van 30 knopen ontwikkelen. Het is nog niet bekend waarom de „Asiafreighter" arseen aan boord heeft. Het kan een dode lijk gas verspreiden dat ge schikt is voor chemische oor logsvoering. Voor de tweede wereldoorlog hadden de Duit sers er een grote voorraad van aangelegd. De Britse deskundi gen verklaren, dat 40 ton ar seen de bevolking van Londen (9 miljoen zielen) kan uitroeien. VS - Libië De Verenigde Staten houden de levering van acht transportvliegtuigen van het type c-130 „Hercules" aan Libië op vanwegede in het alge meen slechte betrekkingen met de regering in Tripoli. Tijger doodt kind' Het circus „Knie" heeft bekendgemaakt dat het negenjarig dochtertje van een van zijn clowns zondag is gedood door een tijger die uit de oefenkooi was losgebroken. Dolfinarium overweegt verhuizing HARDERWIJK (ANP) Het Dolfinarium in IJarderwijk overweegt naar een andere ge meente te verbuizen. Volgens de directie zijn in Harderwijk weinig mogelijkheden tot uit breiding. Men wil bet Dolfina rium uitbreiden met een "Ocean Zoo", een gespeciali seerde dierentuin met dieren uit en rond de oceaan. Het Dolfinarium heeft al con-» tacten gelegd met andere ge meenten voor huisvesting van het Dolfinarium plus de ge plande uitbreiding. Een aantal gemeenten zou positief hebben gereageerd. Het Dolfinarium tfok dit seizoen 900.000 bezoe kers. De directie van het Dolfi narium houdt bij de verhui zingsplannen ook rekening met de verhoging van de ver makelijkheidsbelasting in Har derwijk. «Mi-I- *~mm. looptijd rente nü 3 jaar 4 jaar 5 jaar ingaande 23/11/74 Tot 23 november zijn nog De rentevergoeding op reeds uitgegeven beleggingsbewijzen met de huidige rentepercentages verkrijgbaar! aantrekkelijke spaarvormen van de RPS. HUPS

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7