Allerlei(ds) "^num-Naiaarsmuziekfeest: riomfen en nederlagen Onderscheiding van muziekunie voor W. Driessen %|GIN4 3 LEIDSE COURANT MAANDAG 18 NOVEMBER 1974 onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Leiden koopt Cronesteijn Van een onzer verslaggevers Leiden - B en w. willen de gemeenteraad voorstellen om de in het Vli^tpark gele gen buitenplaats Cronesteijn aan te kopen. Over de aan koopprijs is tussen de ge meente en de huidige eige naar Van Cronesteijn over eenstemming bereikt- Meer ruimte voor „Louise de Coligny" Van een onzer verslaggevers Leiden B. en W hebben besloten de oplossing van het naderende ruimtepro bleem van de Louise de Co- ligny - scholengemeenschap te zoeken in het vrijmaken van de noodschoot aan de Sumatratraat 205. In ver band daarmee zal het nood zakelijk zijn de B. T. S. -de pendance die nu is gevestigd in de noodschoot aan de Su- matrastraat 199 in een ande re ruimte onder te brengen. Het college heeft meege deeld dat men de huisves tingsproblemen van de Loui se de Coligny -scholenge meenschap en met name ook het tekort aan practica- lokalen bij het hoofdge bouw, onder de aandacht zal brengen van de minister van onderwijs en wetenschap pen. Kraakpand Hooigracht vrijwel zeker voor migranten Van een onzer verslaggevers Leiden B. en W. zijn het er definitief over eens gewor den dat het door een aantal jongeren gekraakte complex aan de Hooigracht 12 - 16 moet worden bestemd voor de huisvesting van migran ten Zij hebben het architecten- en ingenieursbureau Van der Velde opdracht gegeven met de grootst mogelijke spoed tijn van eind oktober date rende schetsplan voor de verbouwing uit te werken, in een zodanige vorm dat hie rop bij het rijk om financie ring kan worden aangeklopt Als het rijk die financiering inderdaad op zich wil ne men staat mets de verbou wing van het complex ten behoeve van de migranten meer in de weg. Tot op het moment dat hierover volle dige zekerheid is verkregen mogen de krakers het pand kosteloos bewonen. Vervanging riool en wegdek in Vogelenwijk Van een onzer verslaggevers Leiden Vandaag begint de firma Schouls met de ver nieuwing van de riolering en herbestrating van de weg in het gedeelte van de Lijster straat tussen de Rijns bur- gerwcg en de Merelstraat. Dat karwei zal ongeveer drie weken in beslag nemen. In verband daarmee is de Lijst erstraat met ingang van van daag afgesloten voor alle verkeer. Dat betekent dat de Vogelenbuurt niet meer van af de Rijnsburgerweg is te bereiken. Nadat de afslui ting zal zijn opgeheven kan men de Lijsterstraat wel weer inrijden vanaf de Rijnsburgerweg tot aan de Merelstraat en vandaar via de zijstraten verder de wijk in. De komende weken even wel is de wijk het gemakke lijkst toegankelijk via de Wassenaarseweg en de Blau we Vogel weg. Nadat de werkzaamheden aan de Lijsterstraat tussen de Rijnsburgerweg en de Me relstraat zijn beéihdigd wordt met hetzelfde doel het gedeelte onder handen geno men tussen de Merelstraat en de Leeuwerikstraat. Aan nemer Schouls heeft beloofd dat hij zijn uiterste best zal doen om de vernieuwing van riolering en wegdek in de hele Lijsterstraat nog voor het eind van het jaar af te krijgen. In het nieuwe jaar komen res pectievelijk de Merelstraat en de Roodborststraat tus sen Lijsterstraat en Nachte gaallaan aan de beurt voor dezelfde werkzaamheden. De bewoners in deze straten die in aanmerking komen voor de vervanging van een beerput door een huisaan- sluiting op de nieuwe riole ring. krijgen hierover nog bericht van het wijkcomitc. Daarin zal worden meege« deeld wat men moet doen om voor de vervanging van de beerput in aanmerking te komen en wat dat gaat kos ten. Met de uitvoering van het totale karwei is een be drag gemoeid van f 220.000 wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiimujjQiH DmnmnunmiiuiiiiiuiiiQinmiiiiniuiini ';J? llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Cadeau van Schnitzler mogelijk voor speelplaats je (Van een onzer verslaggevers Leiden B. en w. overwegen het bedrag van 5000 dat door de firma Schnitzler ten geschenke is gegeven aan de gemeente Leiden, aan te wenden voor het maken van ^3 een speelgelegenheid voor kinderen in de omgeving van de Haarlemmerstraat. Su|. De firma Schnitzler, die is gespecialiseeerd in wonin ginrichting heeft het geld ca deau gedaan ter gelegenheid van de opening van een fi liaal aan de Haarlemmer- Gei I mo d i. II cru lits if meentewerken loet opschieten met fietspad langs Haagse Schouw Leiden De dirècteur van de afdeling gemeentewerken moet vóór 1 januari van het volgend jaar een plan ma s' ken voor de aanleg van een fietsverbinding tussen het fietspad langs de Haagse Schouw en de Ten Noorden van de Plesmanlaan gelegen weg op het terrein van de rij ksuniversiteit. Hiertoe hebben b. en w. on langs besloten. Het plan moet ook voorzien in een fietspad naar het terrein van Holliday Inn. Verder hWeft het college de directeur om opheldering gevraagd over het feit dat de verkeerslich ten-installatie op het kruis punt Schouwweg/Plesman- laan nog niet is gerealiseerd, Tot plaatsing van een derge lijke installatie op dit punt heeft de gemeenteraad al be sloten op 12 juni 1972. Maatregelen tegen Lkarbezwaar- len opgeschort Leiden B. en w. hebben besloten om vooralsnog geen maatregelen te nemen tegen electriciteits-verbruikers die weigeren de heffing te beta len voor de financiering van de snelle kweekreactor bij Kalkar. T)it in afwachting van een be sluit van de minister van LEIDEN - Twee weekeinden lang hebben een paar duizend muzi kanten met hun aanhang een ideaal beleefd: de mens staat centraal in onze muziek, zoals de algemeen voorzitter van de Anum, de heer J. M. P. Wiegers uit Amsterdam, het stelde op de laatste avond van het Najaarsrnuziekfeest 1974 van de Algeme ne Nederlandse Unie van Muziekverenigingen in de Stadsgehoor zaal. Het hele „hoffie" was er weer, vier dagen lang, in een sfeer Het van vriendschap. Want muziek maken is mooi en erg fijn, maar ns het tweede grote doel van een instelling als de Anum is het bevorderen en in standhouden van sociale contacten tussen de mensen onderling. En dat lukt met muziek heel best. naar de Leidse Stadsgehoorzaal komt: „Dit is een goede traditie die we graag in stand willen houden", aldus de burgemees ter. Zaterdag en zondag waren de „groten" van de Anum te horen. De Hoogoven Harmonie uit Beverwijk, die de hoogste sport op de anum-ladder al had bereikt, kwam ook ditmaal uit de dertiende keer De zondagavond werd klankrijk j on<jer grote belangstelling afge- sloteen door o.a. Leidens eigen „keurkorps" en voorbeeld voor alle overige drumfanfares: K G, dat het eigen publiek én de andere gasten tot enthousiasme bracht Maar er was ook de harmonie Apollo uit Zaandijk, een begrip in ons land, nog altijd even fraai van klank en een ensemble, dat zich onder Wim Steijn heeft ontwikkeld tot méér dan vrijetijdsbesteding. Volop punten voor beide korp sen, maar ze kunnen nu een maal niet hoger meer komen. iren dagen met promoties naar hogere afdelingen (zo pro moveerde Excelsior - Rotter dam, dat tijdens de 3 oktober feesten tijdens de stertocht van muziekkorpsen met majorettes in de Breestraat zo'n uitsteken de indruk maakte, naar de su perieur afdeling), maar er wa- ren ook zwakkere broeders die door de jury (J. P. Laro, Jos. Moerenhout en P. Stalmeier) niet in hun afdeling gehand haafd werden. Helaas behoorde daar ook „Trou moet blijeken" uit Lisse toe. Crescendo uit Noordwijk kon zich in groep D goed handhaven; De Lissena- ren vielen uit groep C terug naar groep B. ,Ons systeem van promotie-de gradatie of handhaven werkt Crescendo uit Noordwijk kon zich in groep D goed handhaven. buitengewoon goed", vertelde de heer C. Visser, tweede voor zitter van de Anum en redac teur van het maandblad Musi- ca. „De klappen van het degra datie-spook komen soms hard aan. Terugvallen doet niemand graag. Dan ga je al gauw motie ven voor die teruggang zoeken ligt het aan het korps, of mis schien aan de dirigent?" Zoiets zullen de slachtoffers zelf moe ten uitzoeken. Het kan een sti mulans zijn om de volgende keer weer een extra inspanning te leveren. Een enkele keer zat zo'n degradatie er duidelijk, zoals we zondagavond Hou en Trou uit Heerhugowaard in ga lop naar groep C terug hoorden „galopperen". Maar één ding verander je (geluk kig) niet zo snel: elk korps le vert hoe dan ook een inspan ning en iedere vereniging voelt zich de beste. Dat zal dan de jury uitmaken, maar een feit blijft dat iedere muzikant op de punt van zijn stoel zit, bereid om de engelen van de hemel te blazen. Als de Anum ze daar op die punt kan houden, is het nut van deze overkoepelende organisatie al dubbel en dwars bewezen. Ton Pieters [iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiii In stad en streek is Sint Nicolaas al dan niet begeleid door kleumende muzikanten een beeld van de (natte) intocht in Leiden. Voorlopig staat het ouderlijk gezag weer een van de goedheiligman. uitbundig ingehaald. Hier paar weken in het teken OEGSTGEEST - De heer W. Driessen, instructeur van de „Wilbert Drummers" is zater dag onderscheiden met een speld van de Algemene Neder landse Unie van Muziekvereni gingen. Tijdens een feestavond van de „Wilbert Drummers" ter gelegenheid van het 10-Ja- rig bestaan, werd hem de on derscheiding opgespeld door de heer Van Olderen. i de „Wilbert Drummers", de heer C. van der Minno, prees de grote inzet van de heer Driessen maar ook die van zijn vrouw. „De drummers zijn hün kinderen". Hij noemde de heer Driessen behalve in structeur ook de gangmaker en de motor van de band. Burgemeester Van Eysinga, die onlangs beschermheer van de band is geworden, overhandig de de instructeur namens het gemeentebestuur een envelop met inhoud. Daarna was het de beurt aan de leden om het echt paar Driessen in het zonnetje te zetten. Mevrouw Driessen kreeg een prachtig bloemstuk, haar man een grasmaaimachine. Te vens was er een envelop met inhoud die de telefoonaanslui ting in het huis van de instruc teur mogelijk moet maken. J. Nievaart vanavond al in raad Leiderdorp Van onze correspondent LEIDERDORP Voor de buiten gewone raadsvergadering van vanavond, die wordt gehouden ter gelegenheid van het bezoek dat dc commissaris van de ko ningin mr. M. Vrolijk vandaag aan Leiderdorp brengt, is als nog een apart punt op de agen da geplaatst. B en w stellen de raad voor de geloofsbrieven van J Nievaart van lijst 5 te aanvaarden en hem toe te laten als 17e raadslid. Zoals bekend kon Nievaart eerst als raadslid worden toegelaten na afloop van een ingestelde beroepsprocedure tegen de door een stemmachine vastge stelde uitslag. economische zaken over een regeling die aan bezwaarden de gelegenheid biedt op an dere wijze aan hun finarteie- le verplichtingen te voldoen. De Vereniging van Exploi tanten van Electriciteitsbe- drijven in Nederland moet hierover nog een advies uit brengen. Bezoekers Annakliniek moeten anders rijden Leiden - De uitvoering van herstelwerkzaamheden aan riolering en wegdek van de Lijsterstraat brengt voor de bezoekers van de Annakli niek met zich mee dat ze niet meer rechtstreeks van en naar de kliniek kunnen rijden via de Rijnsburger weg. Het bureau voorlichting van het stadhuis heeft daarom een routebeschrijving opge steld die bezoekers die de Annakliniek verlaten als handleiding kunnen gebrui ken. Met daarbij het advies om voor het bereiken van de Annakliniek, de aangegeven route in omgekeerde rich ting te rijden. "Bij het verla ten van de kliniek", zo schrijft het bureau voorlich ting in een aan de bezoekers gerichte folder, "dient u on middellijk rechtsaf te slaan, de Leeuwerikstraat in. Ver volgens rijdt u rechtsaf de Blauwe Vogelweg op. Aan het einde van de weg kunt u kiezen: rechtsaf in de rich ting van de kust- of bollen streek of rijksweg Amster dam. Gaat u linksaf de Was senaarseweg op, dan moet u doorrijden tot aan de stop lichten. Links voorsorteren voor de richting Oegstgeest en Warmond en rechts voor sorteren voor alle overige richtingen. De gebruikelijke ANWB-borden wijzen u dan de weg naar Rotterdam, Den Haag. Utrecht enz.", aldus de folder van het bureau voorlichting. Swift-feesl Promoties Joop Zoetemelk, Dries van Wijhe, Michel Jacobs en Rik Tijhuis zijn door de Leidse wielerver eniging Swift uitgeroepen tot „Wielrenner van het jaar 1973". Tijdens een feestavond zater dagavond in de Grote Burcht werden de prijzen uitgereikt Zoetemelk zelf was niet aanwe zig. Hij is op het ogenblik op vakantie in Tsjechoslowakije. In plaats daarvan was zijn schoonvader de heer Duchaus- soy, uit Frankrijk naar Leiden gekomen. Hij wordt op de foto gefeliciteerd door Swift-voorzit- ter Joop Riethoven. Links op de foto de heer Zoetemelk sr. Tweede van rechts Michel Ja cobs, een wielertalent, die het afgelopen seizoen 41 coursen won bij de nieuwelingen. Hij met met een bus met 40 suppor ters uit Bingelrade gekomen om zijn prijs in ontvangst te nemen. Rechts op de foto Swift- bestuurslid Willem van Duiven- bode. Dries van Wijhe, de natio nale wielerkampioen die lande lijke bekendheid verwierf door als eerste wielrenner reclame te rijden voor een sex-shop, was zaterdagavond verhinderd. Ook de beste adspirant van 1973, Rik Tijhuis uit Nijverdal, schit terde door afwezigheid. Zijn moeder was jarig. De schoonva der van Zoetémelk vertelde overigens dat Joop in blakende conditie verkeert. Hij is vorige week getest en in blakende wel stand bevonden. Een tijdrit te gen ploeggenoten won hij met grote voorsprong. Het ziet er dus naar uit, dat hij zaterdag avond niet voor de laatste keer door zijn oudé club is gehul- Apartheid de Zuid-Afrikaanse predikant en ontmoetingscentrum draaien, direkteur van het Christelijk In- waar zowel blanken als kleurlin- stituut aldaar, Dr C F. Beijers en zwarten terecht kunnen Naudé, gisteren de gast was van voor een praatje en een kop kof- de Leidse studentenekklesia. Dr of thee. iets wat in andere Beijers Naudé stelde in de predi- gelegenheden absoluut onmoge- king de vraag: "Waarom onder- UjK vanwege de apartheid, kennen de kerken de tekenen van de tijd niet en Gods wil die daar in opgesloten ligt?" Gods tekenen worden niet alleen gegeven aan een bevoorrechte groep, maar aan iedereen en allen zullen de ogen moeten openen en de vrij heid en gerechtigheid moeten be vechten, zowel in Zuid-Afrika als in de westerse wereld, aldus Beij ers Naudé. Hij zag in de tekenen van de tijd zoals die tot hem komen een waarschuwing maar ook hoop en verwachting op de bevrijding en de gerechtigheid, voor allen in Zuid-Afrika Dr. Beijers Naudé, die ook in de com munie voorging, vroeg van de talloze toehoorders, van wie er sommigen de hele dienst moesten staan, een gift ten bate van het eucumenisch centrum dat het Christelijk Instituut in Pieterma- ritsburg, in de staat Natal, geves tigd heeft Hier gaat binnenkort Aan de Leidse Universiteit is de heer C.A. Wijffelmari, weten schappelijk medewerker, gepro moveerd tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Bacte- riofaag Mu: Genen en structuren betrokken bij de integratie". Pro motor was prof. dr. B. de Groot. Mevrouw J. C. M. Brokken-Zijp uit 's-Hertogenbosch is aan de Leidse Universiteit cum laude ge promoveerd tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen. Mevrouw Brokken, die de hon- denvijtigste promovendus van prof. dr. E. Havinga, verwierf de doctorstitel op een proefschrift, getiteld „Z- and E-isomers of al- kylaryldiazosulphides". Zondag 8 december is het vijftig jaar geleden dat dr Th. Keule- mans Ord Carm. aan de Leidse Universiteit bij prof. mr E. M. Meijers tot doctor in de rechts wetenschappen promoveerde op een proefschrift, getiteld „De codificatiebeweging in Duitsland". Dr. Keulemans. die onder meer sociologie heeft ge doceerd aan het seminarie Mer kelbeek (Gld) en gedurende een reeks van jaren secretaris is geweest van de Stichting Ne derlandse Priesterreligieuzen, is thans econoom van het klooster Dorrendaal te Nijmegen. Proeftuin Staatssecretaris Schaefer van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft de Leidse wijk de Kooi aangewezen als een van de zes proeftuinen in Ne derland, waarin alle activiteiten befre//ende de voorbereiding en de uitvoering van de rehabi litatie gevolgd, geanalyseerd en aan een evaluatie worden on derworpen. Wethouder Van Aken zal binnenkort deelnemen aan de besprekingen die hier voor met de staatssecretaris zullen worden gehouden. Leven in heelal Drs. F. P. Israel houdt dinsdag avond aanstaande in ae college zaal van de Sterrewacht een le zing over „Leven in het heelal". Aanvang 20 uur. Dinsdagavond 10 december houdt de heer G. Vleeming een voordracht „Geschiedenis van de Planeta ria". Beide lezingen worden ge houden op uitnodiging van dc Marktprijzen Het weer was de organisatoren van de jaarlijkse Leidse markt- loterij niet al te best gezind. Tegen het middag uur moest de speciaal voor de gelegenheid in gerichte prijzenkraam worden afgebroken. Even leek het erop dat de feestelijkheden met door zouden gaan. „We vonden dat we dat niet konden doen omdat de mensen ook altijd komen, weer of geen weer", aldus de voorzitter van de vereniging ambulante handel, de heer Ver- planckr De heer Verplancke kreeg gelijk. Alle prijswinnaars waren rond half vijf bij de Hooglandse kerk aanwezig om de prijzen uit handen var. Nicolaas die zaterdagmiddag in Leiden arriveerde te ontvangen. Honderd marktbezoekers gin gen met een pnjs naar huis. (zie foto). De vier hoofdprijzen, kleine duizend gulden aan meu belen, gingen naar Mevrouw Van der Bijl, mevrouw v Zijp, Hefty Nieuwen burg v Harland.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3