£eidóe6omo/nt REGERING KRIJGT STEUN VOOR NOODPROGRAMMA Oogsthulp wordt een hopeloze zaak Spanning M. Oosten afgenomen r hou 't in de hand A Karamanlis grote winnaar in Griekenland ROOF MOTIEF WURGING IN VLAARDINGEN SPANNING Wiersma zoek in Moskou Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Lelden - Oirecteur.hoofdredacteurF. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J. Halléwas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes f 3.50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f 2.49; kwartaal f 32,21jaar f 125.25 - losse nummers45 cent/ Maandag 18 november 1974 67e jaargang no 19970 Overdag opklaringen Vanavond en vannacht enige re gen, overdag opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Mati ge, aan de kust eerst nog krach tige wind uit westelijke richtin gen. Minimumtemperaturen on geveer 6 graden. Maxima rond 9 graden. Morgen zon: 08.06—18.44. Schev. hoogw. 06.03—18.19. Maan; 12.21-21.50. Laagw. 01.48—14.06. (Van een onzer verslaggevers) GOES Ook vanmorgen begon in Zeeland de dag weer met regen. De vooruitzichten voor de oogst worden daarmee nóg hopelozer. Ook zaterdag viel een hulpactie van vrijwilligers volkomen in het water: het actiecentrum in Goes raadde zaterdagmorgen vroeg iedereen aan maar thuis te blijven - het had toch geen zin. De leider van het actiecentrum, de heer Goeman, raamt de schade aan de oogst op dit moment al op zeker 50 miljoen gulden. Als in het huidige tempo wordt doorgegaan met oogsten en de vorst valt in, dan ligt een schade van 140 miljoen gulden In het verschiet. Dit is volgens hem alleen te voorkomen als 10.000 militairen worden ingezet. Alleen al aan de aardappelen bedraagt het verlies 30 miljoen. Veel aardappelen die gerooid worden zijn al rot, of rotten weg in de opslagcellen. In een aantal gevallen heeft het oogsten, geen zin meer en kan alleen financiële hulp de boer nog uitkomst bieden. Volgens de heer Goeman heeft de hoeveelheid produkten die door vrijwilligers geoogst is een waarde van circa 41/2 miljoen gulden. Volgens hem is men al eind oktober begonnen bijstand te vragen maar is de hulpactie toch te laat op gang gekomen. Het gemeentebestuur van Oostburg (Zeeuws-Vlaanderen) heeft haar 50 werkloze inwoners schriftelijk gevraagd bij de oogst te gaan helpen. Met nadruk wijst men op de vrijwilligheid van de hulp. B. en W. hebben er bij het ministerie van Sociale Zaken op aangedrongen de verdiensten van het oogstwerk niet ,op de w.w.-uitkering in te houden. Door de zware regenval is het nu zelfs onmogelijk geworden met de hand te oogsten. Hier toont men de Zeeuwse aardappelen, ze zijn nog eetbaar, maar de verrotting dreigt ADVERTENTIE] Bloem, plant of origineel accessoire... Uw F leur op bloemist is een wac kado eldorado! Niemand woont e ver voor een eleurop~verrassing Uw Fleurop- bloemist zorgt ervoor! Ajax was de enige leiden de ploeg in de eredivisie, die overeind bleef. Oppositie in Brazilië wint BIO DE JANEIRO (RH) - De enige door het militaire bewind in Brazilië toegalaten oppositie partij is bezig een grote winst te behalen bij de vrijdag gehou den verkiezingen voor bet Bra ziliaanse congres. Gisteren, toen nog slechts een kwart van de 23 miljoen stem men gedaald was, had de Brazi liaanse democratische bewe ging (MDB) een voorsprong in 18 van de 22 staten. De eindre sultaten worden op woensdag verwacht Het congres heeft nagenoeg geen macht onder een krachtige uitvoerende macht en het eind resultaat zal geenszins een be dreiging vormen voor het mili taire bewind. Maar waarnemers zien de verkiezingen als een dui delijke waarschuwing aan de re-' gering, dat er algemene ontevre denheid heerst over de inflatie in het land. Bus in ravijn - Drie passagiers zijn om het leven gekomen en vijftien gewond toen een bus gisteren in het oosten van Joe goslavië in een ravijn stortte. De bus was op weg naar Belgra do en slipte van de met ijs bedekte weg af bij dichte mist Het ongeluk gebeurde in de buurt van Bela Palanka. Arrestatie - In verband met de moord op de president van het Westberlijnse hooggerechtshof. Giinter von Drenkmann, is gis teravond een vrouw gearres teerd. Zij wordt er van verdacht medeplichtig te zijn geweest aan de moord die een week geleden plaats vond. Minister Van Agt op carnavalsfeest in Nijmegen Het afgelopen weekeinde was Minister van Justitie Van Agt te gast bij de Nijmeegse carnavalsvereniging „De Pinters", waar hij een grammofoonplaat ten doop hield, waarvan de opbrengst bestemd is voor de patiënten van het medisch centrum „Dekkerswald". Er werd uiteraard door de zuiderlingen weer heel wat afgelachen. (Van onze sportredactie) Den Haag „Een sprong naar de vrijheid" én „Een zaak om moedeloos van te worden" zijn twee uit spraken van de heer Los, begeleider van topdam- mcr Harm Wiersma na zijn terugkeer In Neder land. Hij kwam twee da gen eerder dan gepland naar huis. Harm Wiers ma, die op een dramati sche manier bet kandida tentoernooi in Tlflis beëindigde was er self niet bij. Hij bleek op bet moment van vertrek uit Moskou spoorloos te zijn. Zie voor uitgebreide ver slaggeving SPORT!RI- BUNE. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet-Den Uyl heeft op zijn maatregelen ter bestrijding van de slechter wor dende economie van bijna alle regeringspartijen bemoedigende commentaren gekregen. Ook frac tieleider dr. Kruisinga van de C.ILU. in oppositie stelt vast, dat - ook al komen de maatregelen volgens hem in feite te laat er goede elementen in het pakket maatregelen zitten. De V.V.D. meent, dat de regering er veel te laat mee geko men is, terwijl de P.P.R. gisteren vaststelde, dat Het kabinet bespreekt de extra maatregelen, die een bedrag van 3,5 miljard gulden vergen, morgen avond in de Stichting van de Arbeid. De Tweede Kamer zal er vermoedelijk woensdag over oorde len. Waarschijnlijk is dan ook meer bekend over het eventueel afsluiten van het Centraal Akkoord 1975. Het kabinet mikt op een verhoging van de C.A.O.- lonen, los van de prijscompensaties, van 1,5 pro cent. Voor de werkgevers moet dit haalbaar zijn doordat hun lasten in de sfeer van de sociade premies worden verlicht De koopkracht kan met 2,5 tot 3 procent toenemen, dank zij een tijdelijke verlaging van de loon- en inkomstenbeslasting. Dank zij deze maatregelen en de daarbij nog gerichte maatregelen op het gebied van de investe ringen, afschrijvingen en bouwactiviteiten hoopt het kabinet de werkloosheid enigszins in de hand te kunnen houden. „Maar we roeien tegen de De regering krijgt het met de P.P.R. als regerings partij nog moeilijk. Deze partij heeft laten weten dat een beleid, gericht op koopkracht-injecties «n investeringsaftrek niet langer aanvaardbaar en effectief is". Een dergelijk beleid is in strijd met ie uitgangspunten van onze partij ten aanzien van milieu, derde wereld, energie, politiek en economi sche groei", aldus de P.P.R ATHENE, (AP) Pre mier Karamanlis en zijn nieuwe demokratische partij hebben gisteren de eerste verkiezingen die in tien jaar in Grieken land zijn gehouden, ge wonnen. Toen ongeveer driekwart van de stem men was geteld, was al duidelijk dat de partij wel 200 zetels in het 300 zetels tellende parlement had veroverd. Zondag rond middernacht riep Karamanlis zich reeds tot winnaar van de ver kiezingen uit. Toen driekwart van de stemmen was geteld had de nieuwe demo- kratie 55.6 procent van de stem men op zich verenigd. George Mavros, aanvoerder van de cen trum unie, bleek met zijn 20 procent van de stemmen Kara manlis' grootste rivaal Verenigd Links, een combinatie van drie communistische groe peringen heeft stemmen verlo ren aan de nieuwe Panhelleense socialistische beweging onder leiding van Andreas Papandreo. In de loop van zondagavond trokken duizenden inwoners van Athene de straat op om de stembusoverwinning van de 67- jarige Karamanlis te vieren. Au to's trokken luid claxonnerend door de stad en campagne-me dewerkers vielen elkaar in het hoofdkwartier van Karamanlis om de hals en huilden van vreugde. Karamanlis zal mor gen of woensdag een nieuwe regering vormen. Willeke creatief Filmster Wille ke van Ammel- rooy leefde zich het afgelopen weekeinde in Rot terdam creatief uit op een schilderij dat dertig beken de Nederlanders gaan maken voor de Rotterdamse Mytylschool in Hillegersberg. die pas is afgebracd en nu een nieuw gebouw krijgt. Het kunstwerk zal op 24 november wor den aangeboden. Reeds vroeg in de morgen verdrongen zich gisteren de mensen bij de stembureaus. Een raadsel. Za zlin vrii om ie beoalen Welk .werk ze doen, wanneer en hoe lang ze werken. Ze kunnen zo lang vakantie nemen als ze willen. Ze verdienen best. zijn net zo goed verzekerd als vaste werknemers en zitten ook in het ziekenfonds. Ra ra wie bedoelen wij? U soms? Uitzendbureau Luba. Leiden: Nieuwe Rijn 35. Tel. 071-40341. Alphen a/d Rijn: Winkelcentrum De Aarhof 67. Tel. 01720-94645. Nederland-Italfè niet op televisie DEN HAAG (ANP) - Volgens de. KNVB is het onwaarschijn lijk dat de voetbalwedstrijd Ne- derland-Italië rechtstreeks op de televisie wordt uitgezonden. De kaartverkoop voor de wedstrijd die woensdagavond in het Feye- noord-stadion in Rotterdam wordt gespeeld, verloopt slecht. TEL AVIV (RTR) - Na enige dagen van militaire en politieke hoogspanning in het Midden-Oosten is de Spanning rondom Israëls grenzen aanzienlijk afgenomen na verzekeringen van* zowel Arabische als Israëlische zijde tijdens het weekeinde dat er geen plannen bestonden om elkaar aan te vallen. De toestand was vooral zorgwekkend aan het front van Golan, waar het troepenscheidingsakkoord met Syrië van kracht is maar waar het mandaat voor de V.N.-troepen op 30 november afloopt. Israëls vooraanstaande militaire commentator gene- raal-majoor Chaim Herzog verklaarde gisteren via de radio dat het kardinale punt de Syrische bereidheid is het V.N.-man- daat te verlengen. „Het moet de Syriers duidelijk zijn dat een" weigering om het mandaat te verlengen, oorlog betekent". Hij geloofde echter niet dat er een oorlog op handen is. Het nieuws over een vermindering van de spanning was gisteren afkomstig van de Israëlische radio. Een correspondent die de Golan-hoogvlakte bezocht, meldde dat er in het gebied een merkbare ontspanning was opgetreden na de radiotoe spraak van minister van defensie Sjimon Peres, zaterdag avond, waarin deze voorspelde dat de ontwikkelingen in het Midden-Oosten in de nabije toekomst meer van politieke dan van militaire aard zouden zijn. Minister Peres gaf toe dat er sprake was van een „zekere mobilisatie" van Israëlische reservisten. In het weekeinde volgde koortsachtige diplomatieke activitei ten. De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten waren op het hoogste niveau besprekingen over de explosieve toestand begonnen. President Sadat van Egypte zond boodschappen naar president Ford en de Sowjet-partijleider Brezjnjev, waar in hij waarschuwde voor de ernst van de toestand aan het Egyptische front VLAARDINGEN (ANP) De 67-Jarige J. van Kapel Is giste ren door worging om het leven gebracht in zijn woning in Viaardingen. Volgens do politie is roof bet vermoedelijke mo tief geweest. Gedurende het: weekeinde is In Eindhoven waarschijnlijk de 77-Jarige A. Borghouts vermoord. Het stof felijk overschot werd zondag morgen ontdekt in de tuin ach ter een brede beg van de wo ning van de bejaarde man. In de moordzaak op de Rotterdam se bankloper J. Kodde (64) is nog geen licht gekomen. Justi tie heeft thans een bedrag van tien mille uitgeloofd voor dege nen die aanwijsingen kunnen reven. Het slachtoffer in Viaardingen werd zondagmiddag door buren levenloos in de woonkamer aan getroffen. In het huis heerste een grote wanorde. De Vlaar- dinge recherche zoekt naar twee jongemannen met wie de heer Kapel de afgelopen weken enke le malen is gesignaleerd. Een ree hereheplocg van dertig man heeft dit weekeinde ge tracht licht te brengen in de moord op de Rotterdamse ban- kloper die op beestachtige wijze is vermoord en bestolen van zijn geldtas met 20.000 gulden. De politie is nog op zoek naar de bromfiets van het slachtoffer en enkele kledingstukken. Geen propvolle zakken, geen gezoek naar autopapieren. De oplossing is deze handige skai-lercn polslas waann u al uw persoonlijke spullen overzichtelijk kunt opbergen en meenemen. De prijs? U raadt het: Slechts de moeite nemen één nieuwe abonneee aan te brengen voor onze krant. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van Leidse Courant naam: adres: woonplaats stuur als dank voor de moeite een polstas naar: naam: adres:- woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1