amendementen betaald voetbal? reageren amateurs op de 1 SECTIES VORMEN ABIATiURBISTUUR vam MarBe: „Historische vergadering" 1A8RE WIL WK- VCETBAL I Meuleman in commissie van FIFA 1975—1976 ZEIST In het gebouw van het KNVB-Sportcentrum in Zeist, dat gemeenlijk als hotel wordt aangeduid, is een kleine expositie samengesteld uit de beginpe riode van het betaald voetbal, twintig jaar geleden. Dat was de tijd waarin men enthousiast opging in een nieuwe constellatie in ons vaderlandse voetbal. Men wist dat er moeilijkheden zouden komen, men wist toen niet dat van dit twintig jaar het betaald voetbal er vijftien zou besteden aan pogingen om zelfstandigheid te verkrijgen. Zaterdag, toen in het Sportcentrum de algemene vergadering betaald voet bal werd gehouden, moesten de bestuurders van deze sectie en de clubbestuurders ervaren dat de op financieel gebied verworven zelfstandigheid, die be krachtigd moet worden op de bondsvergadering van 30 november in Den Haag, zelfs gevaar loopt. Het rapport van de commissie zelfstandigheid zal dan ter sprake komen en het staat te bezien of de amateur sectie gezien de vele amendementen van het betaald voetbal daarover zijn goedkeuring zal uitspreken. Vooral de vergoeding voor amateurspe lers zal (wederom) een onderwerp zijn van waar schijnlijk felle discussie. De voorzitter betaald voetbal, mr Jacques Hogewoning, bleek zich daarvan zeer bewust toen hij zei: „We spelen aanvallend voetbal en zijn dus gedwongen risico's te nemen, waarbij u ons rugdekking moet geven." Blij kens de tamme vergadering, waarbij men opvallend goedge zind tegenover elkaar was, leek dat niet geheel tot alle bestuur- deren door te dringen. Een strijdpunt is altijd geweest de vergoeding die een betalende club moet neertellen voor een amateurspeler. De amateurs achten het al jaren vastgestelde bedrag van drieduizend gulden, mede door de geldontwaarding, te laag. In het rapport zelfstan digheid komt echter deze voor lopige reglementering voor de amateurvergoeding voor: 3000.- bij een éénjarig con tract en 6000.- indien een meerjarig contract wordt geslo ten. Dat nu vindt het betaald voetbal niet acceptabel. Er zal op 30 november ongetwijfeld een hartig woordje over wor den gesproken. Op het rapport zelfstandigheid, dat in de FBO al werd aan vaard en derhalve ook door het betaald voetbal als geheel is een fors aantal amendementen ingediend. Het bondsbestuur komt op 28 november bijeen om die te bespreken. Daarna, al is het kort dag, bepaalt het betaald voetbal zijn standpunt Hogewoning: „Het is mogelijk dat onze amendementen niet worden overgenomen. Eerst na de bijeenkomst van het bonds bestuur kunnen we beslissen wat ons te doen staat". Opstelling van Italië ROME Het Italiaanse elf tal, dat woensdag in het sta dion Feyenoord tegen Neder land uitkomt voor de voorron den van het toernooi om het Europees kampioenschap, heeft gisteren in het trai ningskamp bij Rome Jong Ita lië met 3—1 verslagen in een wedstrijd van drie perioden van 25 minuten. Enkele uren later heeft Fulvio Bernardini de ploeg bekend gemaakt, die woensdag in Rot terdam zal spelen. De formatie van Italië bestaat uit: Zoff (Juventus); Rocca (Roma) Rocchi (Fiorentina), Orlandini (Napoli), Morini (Ju ventus), Zecchini (AC Milan) Causio (Juventus), Juliano (Napoli); Boninsegna (Interna- zionale) Antognoni (Fiorenti na), Anastasi (Juventus). Re serves zijn: Albertosi (Milan), Martini en Rececconi (Lazio), Guerrini (Fiorentina), Braglia (Napoli). Triomf van Jim Connors Londen De Amerikaan Jim my Connors voegde een belang rijke titel toe aan zijn indruk wekkende zegelijst van 1974 door in de finale van het Dwar Cuptoernooi van Londen met 62, 76 te winnen van zijn landgenoot Brian Gottfried. Okker werd derde door een ze ge op Vilas. De Engelse Virginia Wade won de damesfinale. Zij versloeg Ju lie Heldman met 76, 62. Beleidslijnen Mr. Hogewoning, die deze verga dering sterk leidde en van alles volledig op de hoogte bleek, t had in zijn openingswoord - „dat niet mijn persoonlijke vi- I - P - sie maar die van het bestuur behelst" - gewezen op de be- voorzitter van het betaald voetbal, mr. leidslijnen die het bestuur be- Hogewoning, speelt met zijn bestuur aanvallend taald voetbal voor ogen heeft, daardoor risico. Deze zijn gebaseerd op drie hoofdpunten: 1. het streven naar continuïteit en de verster king van de gehele bedrijfstak betaald voetbal, waarbij een zo groot mogelijke zelfstandigheid onontbeerlijk is; 2. het verkrij gen van de nodige financiële middelen; waarin lotto en toto een grote rol spelen; 3. het stre ven naar goede verhoudingen met de belangenorganisaties waarbij het juiste beleid een rol speelt Het voeren van het juiste beleid vergde een voor-onderzoek, waarvan het rapport van de commissie marketing en ac commodatie binnenkort zal worden bekend gemaakt. Ben van Gelder (PSV) voerde aan dat het allerbelangrijkste probleem, de sterke verminde ring van de publieke belang stelling, niet eens ter sprake is gekomen. Hij vond dat zelfs belangrijker dan de zelfstan digheid. Van Gelder wees erop dat PSV anderhalf jaar geleden een rap port met een aantal suggesties had gestuurd maar daarop nim mer antwoord had gekregen. Hogewoning: „Als in januari het rapport marketing en ac commodatie wordt gepubli ceerd, zullen we aanbevelingen doen." Van Gelder wees ook nog op een principieel punt in het streven naar zelfstandigheid, de pariteit in het bondsbestuur. „Daarover hebben we al zo lang met de amateurs gesproken dat we de vergadering van 30 november kunnen vergeten als we gaan tornen aan dit principiële punt" Klein bestuur De aanleiding tot zijn opmerking was het amendement op de be- stuursamenstelling waarbij men de voorzitter van het bondsbestuur een adviserende stem wilde geven en geen be- v slissende. Drs. Cor van Rijn (Sparta): „Zo'n voorzitter vindt u nooit. Het is er een die niets te vertellen -4 heeft. We moeten wel toe naar een klein bestuur dat werkelijk besturen kan, met ten hoogste vijf man, van wie een voorzit- ter, twee.van het betaald en twee van het amateurvoetbal. En dat binnen één tot twee - jaar". Masman (FC Twente) was vóór een voorzitter met stemrecht. Van Zandvliet (Feyenoord) de „vaste spre- kers" kwamen weer achter het spreekgestoelte wilde er een met een adviserende stem. Drs. Wit (Wageningen) waarschuw de: „Meuleman is herkiesbaar en het kan als een aanval wor den uitgelegd als we over die s j adviserende stem gaan spreken en dat is gevaarlijk op de bondsvergadering". Er werd ge stemd. De overgrote meerder- Jacques heid was te£en het amende ert loODt menL zodat de bondsvoorzitter stemrecht zal blijven behouden. Wel werd besloten het voorstel- Ben van Gelder: „Belangrijker dan de zelfstandigheid vind ik de grote teruggang van de publieke belangstelling. Van Rijn uit te werken, dus een kleiner, beter „hanteerbaar" be stuur. Het bestuur betaald voetbal zal zich beraden over een door Jaap van Praag (Ajax) gemaak te opmerking om de arbitrage commissie uit te breiden met twee neutrale leden en over de verzuchting van drs. Van Rijn: „Wees wat zuiniger met aanstel ling van grensrechters. Waarom moeten die mensen dikwijls van zo ver komen?" Tenslotte kon voorzitter Hogewo ning de voor het betaald voet bal aangename mededeling doen dat vrijdagavond defini tief was besloten dat deze be drijfstak van de overheid 3.8 miljoen ter beschikking krijgt om te verdelen. Een zekerheid en die heeft het betaald voetbal nog niet als het financieel zelf standig wordt en de grootste bron van inkomsten wordt ge vormd door lotto en toto, inter lands met teruglopende belang stelling en tv-rechten. Herman van Bergem PARIJS Zaire heeft aangebo den in 1982 of later het eind- toernooi voor het wereldkam pioenschap voetbal te organi seren. Tegen die tijd zal Zaire beschikken over een stadion, dat toegang verschaft aan on geveer 290.000 toeschouwers, gefinancieerd door China. Dit is gisteren in Parijs door de secretaris-generaal van het mi nisterie van voorlichting van De heer Tjsimpoempoe zei te ho pen, dat de organisatie van het gevecht tussen George Fore man en Muhammad Ali de reld ervan overtuigd heeft dat Zaire in staat is een dergelijke gebeurtenis te organiseren. De eindronde van het WK 1982 is al „vergeven" aan Spanje. alternatief is dat hen ervan weerhoudt onze wedstrijden te bezoeken en dat wij daarvoor een geldelijke vergoeding zou den moeten ontvangen". De NOS is een andere mening toe gedaan. Het bestuur betaald voetbal heeft aan aantal des kundigen gevraagd een com missie te vormen om het vraag stuk van de radioflitsen maar ook andere bijkomende zaken, te bestuderen en een prae-ad- vies uit te brengen. Die com missie wordt gevormd door jhr. mr. P. de Brauw (advocaat te Den Haag), prof. mr. W. L. Haardt te Wassenaar, mr. T. H. Limperg (advocaat en procu reur te Amsterdam), prof. mr. E. A. van Nieuwenhoven-Hcl- bach (advocaat en procureur te Den Haag). Mr. Max Tripels zal namens het bestuur b.v. de ver gaderingen bijwonen en mr. Ni co Gianotten (KNVB) is secreta- Derde ronde voor beker (Van onze sportredactie) ZEIST De derde ronde van het toernooi om de KNVB-beker wordt op zondag 29 december gespeeld. Verscheidene clubs hebben verzocht die derde ron de te verplaatsen naar 9 februa ri, de Camavalszondag. Het be stuur betaald voetbal heeft be sloten dat de thuisspelende club mag bepalen of op 29 december of op 9 februari wordt ge speeld. Op 24 november wordt geloot voor de derde ronde. MAANDAG 18 NOVEMBER 1974 Langs de lijn (Van onze sportredactie) ZEIST Het bestuur betaald voetbal is van mening dat het radioprogramma Langs de lijn „een voor velen aanvaardbaar Wim Meuleman: hoge functie. (Van onze sportredactie) ZEIST Wim Meuleman, de voorzitter van de KNVB, is be noemd tot lid van de amateur commissie van de FIFA. Jo van Marle deelde dit mee tijdens de algemene vergadering van het amateurvoetbal in Zeist. LICHT INSTALLATIE (Van onze sportredactie) ZEIST Het sectiebestuur be taald voetbal heeft er nogmaals de aandacht op gevestigd dat, zoals in de vergadering van 8 juni 1974 werd besloten, clubs in de eredivisie per 1 augustus 1976 in het bezit dienen te zijn van een lichtinstallatie. Alleen in dat jaar gepromoveerde clubs zullen een jaar dispensa tie kunnen krijgen. Competitie (Van onze sportredactie) ZEIST Op zondag 17 augustus 1975, zal zowel voor de ere- als de eerste divisie, de competitie 1976—1976 beginnen. Voor de eerste divisie zal mogelijk op woensdag 20 en 27 augustus een volledig programma wor den opgesteld. ZEIST „Dit was een historische vergadering", zei voorzitter Jo van Marle na afloop van de algemene vergadering amateurvoetbal. „Eindelijk komt er dan een amateurbestuur. De secties zaterdagvoetbal, zondagvoetbal en afdelingsvoetbal hebben zich ak koord verklaard met één amateurbestuur. De sectie- besturen van die drie afdelingen verdwijnen en worden sectiecommissies". Het vormen van een amateurbe stuur was opgenomen in het rapport zelfstandigheid, dat vo rige week door de sectie zater dagvoetbal werd afgewezen. De heer H. Troost, woordvoerder van de zaterdagafdeling: „Wij kunnen ons niet verenigen met de gedachte, dat het amateur bestuur wordt gevormd op ba sis van capaciteit met loslating van sectieafkomst. Het zater dagvoetbal wil de zekerheid hebben, dat de stem van haar afdeling wordt gehoord". Voor zitter Van Marle antwoordde hierop, dat hier zeker naar ge streefd zal worden, maar dat in de toekomst de sectieafkomst toch losgelaten moet worden. „Een kwestie van vertrouwen", meende hij. Troost ging ak koord met de mededeling: „Dat vertrouwen stel ik in U". Het amateurbestuur zal 1 juli 1975 officieel worden gevormd. De contactraad, die thans de belangen van het amateurvoet bal behartigt, zal dan verdwij nen. Van Marle: „Het bestuur telt acht leden. De zondagama teurs leggen beslag op vier ze tels; de zaterdag- en de afde lingsamateurs hebben er ieder twee. Na precies één jaar wor- Vtif f JZICJIFigOn den vrije verkiezingen gehou den, waarbij de sectieafkomst niet meer van belang is". lokt door te eisen dat bij afwe zigheid van een bondsbestuur- slid gestemd zou moeten wor den bij volmacht. De contactraad kwam thans met het voorstel, dat belangrijke be slissingen binnen het bondsbe stuur moeten worden uitge steld, als één derde van de le den niet aanwezig is. De heer Kamman, woordvoerder van de zondagamateurs die te vaak achter de microfoon werd aan getroffen maar slechts zelden iets belangrijks wist te melden, ging tot verbazing van velen namens de zondagamateurs ak koord met het voorstel van de contactraad. Geen crisis Tegen alle verwachtingen in had den de amateurs weinig moeite met de voorgestelde samenstel ling van het bondsbestuur. De zondagamateurs hadden in hun vergadering van vorige weck een vertrouwenscrisis uitge- De vergadering ging welis waar met een aantal kleine wijzigingen akkoord met het rapport van de commissie zelf standigheid. De zaterdagamateurs die het rap port in eerste instantie hadden afgewezen, stelden zich bij na der inzien met het rapport te vreden, mits de principes van de fusiebepalingen gehand haafd bleven. Over de vergoe ding, die een betaalde vereni ging verschuldigd is aan een amateurclub bij het overnemen van een speler werd door alle amateurs geëist, dat het bedrag lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin Rapport over amateurisme van agenda afgevoerd IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIII van de vergoeding gekoppeld diende te worden aan een in dexcijfer. De heer De Jongh, de woordvoerder van de afdelin gen, stelde nog, dat het terug brengen van het aantal afdelin gen van twintig naar vijftien onaanvaardbaar was. Jo van Marle: „De commissie zelfstan digheid heeft geen bezwaar die wens terug te nemen, waarmee aan Uw verlangens wordt tege moet gekomen". De zaterdagamateurs stelden voor de subsidie aan de vereni gingen voor het gebruik van het sportcentrum in Zeist op de begroting te verhogen van dui zend gulden tot 25.000 gulden, zoals ook het vorig jaar begroot was. Gezien het geringe bedrag (nog geen 500 gulden) wat toen was uitgekeerd, besloot men de subsidie tot duizend gulden te reduceren. Om de verenigingen in het gebruik te stimuleren gingen de amateurs akkoord met de voorgestelde verhoging. Het rapport van de studiecom missie amateurbepalingen, dat in vorige vergaderingen door de afdelingen werd afgewezen en door de zondagamateurs niet eens in behandeling werd genomen, zal op verzoek van de contactraad worden afge voerd van de agenda van de bondsvergadering. De behande ling van het rapport wordt uit gesteld tot het voorjaar. Jo van Marle: „Amateurbestuur op basis van capaciteit jos iieymans met loslaten van sectie-afkomst."

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17