Ik vreesde dat we ingepakt zouden worden bil Ajax niet gemist Afwexig fri© h Opgeluchte Kees Rijvers: Wageningen sterk ep eigen velé Bij Twente zullen koppen vallen MVV-Eagles: j vervelend MAANDAG 18 NOVEMBER 19 Eredivisie Eerste divisie Periode Programma Topscorers Toto. Ned. Lotto Niet goed Telstar maakte inderdaad de in druk de weelde niet goed aan te kunnen. Mede door het wat agressievere optreden van de Eindhovense halfspelers slaag den de Velsenarcn er niet in de greep op het middenveld te behouden. Van der Kuylen, goed gescha duwd door Bijl, was evenwel de enige die vooralsnog voor de nodige lijn in de Eindhovense opbouw zorgde. De huidige topscorer was sterk aan de bal cn van zijn voet kwamen ook de nodige bruikbare passes, die veelal wel op de juiste waarde WAGENINGEN FC Twente onder vindt momenteel in de eredivisie de grootste moeilijkheden. Twee weken de verrassende en onthutsende ne derlaag van 3—1 tegen Excelsior volg de gisteren verlies tegen Wageningen. Op de volgepakte Wageningse Berg sleepte de fanatieke debutant een zege 21 uit het vuur en dat resultaat rechtvaardigt de vraag of Twente op de terugtocht is, temeer omdat de ploeg gewaarschuwd was door het gelijkspel, waarmee PSV twee weken geleden in dezelfde omgeving genoe gen moest nemen en door het feit dat de Wageningers in eigen huis al ander half jaar ongeslagen waren. .Langzamerhand", aldus", Kohnde Kohn, de van Twente, „ga ik me af vragen of iedereen nog wel optimaal te motiveren is. Er is voldoende ge waarschuwd voor de moeilijkheden, die hier zouden kunnen ontstaan, maar maar als je dan nog ziet dat enkelen niet fanatiek genoeg zijn, krijg je de indruk dat ze het een beetje zat zijn. Een ander punt is misschien de veroudering. Er zijn bij ons spelers, die op alle onderdelen van het spel een tikkeltje tekort komen. Kracht en snelheid worden minder, maar het probleem is, dat ik niet zoveel keuze heb. Met een fitte Jaap Bos en Jan Jeuring in topconditie zouden de mo gelijkheden ruimer zijn". Na het echec in Wageningen ligt het voor de hand, dat er bij FC Twente koppen zullen vallen. „Ik moet er nog eens rustig over nadenken", zei Kohn gisteravond, „maar het is duidelijk, dat iets moet veranderen". Aanvankelijk leek het er trouwens niet op, dat Twente zou worden gecon fronteerd met de tweede onaangena me verrassing in veertien dagen. De Enschedëers vonden elkaar gemakke lijk en crëeerden ook een aantal moge lijkheden. Zwak schieten en goed in grijpen van doelman Bert van Geffen hielden de score echter dubbelblank. De kansen, die Wageningen kreeg, ont stonden na grove missers in de Twen te defensie. Maar Wageningen miste alles. In "de 66ste minuut begon de ontluis tering van FC Twente. De ver opge rukte verdediger Tomas speelde op links De Vries uit en de daarop vol gende voorzet werd door de vrijstaan de Groenendijk verzilverd: 10. De Enschedëers raakten geprikkeld door de achterstand en René Notten mocht van geluk spreken, dat een forse overtreding tegen Van Ossen bruggen slechts met een vrije trap werd bestraft Na 71 minuten dreigde het duel te ontsporen toen te tole rant behandeld door Pijper Broecks voor de zoveelste keer trachtte Thijs- sen onder het gras te werken. Uit de door René Notten genomen vrije trap, kopte Thijssen raak, maar het doel punt werd geannuleerd omdat Theo Pahlplatz buitenspel stond. Beide trai ners achtten het vervolgens noodzake lijk hun formaties te wijzigen Bij Twente wisselde Jan Jeuring voor Achterberg, bij Wageningen maakte Hamberg plaats voor Menting, die twintig seconden na zijn entree al de gevierde held was door na eeen pass van Groenendijk eerst Oranen op snelheid te kloppen en daarna ook Ardesch geen kans te geven: 20. Ongeslagen Acht minuten voor het einde bracht Jeuring de spanning toch nog terug. Uit een voorzet van Cees van Ierssel kopte de langzaam maar zeker weer in vorm komende spits via de binnen kant van de paal raak: 21. De vertwijfelde Twentse pogipgen de nederlaag te ontlopen, leverd geen succes meer op, waardoor Waf ningen op eigen veld ongeslagen Ton van Da)1 Scoreverloop: 65 Groenendijk 1—0, Menting 20, 82 Jeuring 21. Schei* rechter: Pijper. Toeschouwers: 12.00 Wageningen: Van Geffen, Block, V* meer, Weilerdieck, Tomas, Van Os» bruggen. Ooms, Broecks, Hamtx (Menting), Groenendijk, Van Vijl* ken. FC Twente: Ardesch, Van Ierssel, Vries, Drost (Overweg), Oranen, Thi sen, Van der Vall, Notten, Achterb (Jeuring), Zuidema, Pahlplatz. Ajax - Helmond Sport AZ'67 - FC VW FC Dordrecht - Sparta Telstar - Hermes DVS MW - Feyenoord RBC - PSV IJ sselmeervogels - SC Am foort Go Ahead Eagles - FC Utrecht Haarlem - De Graafschap FC Den Haag - SC Cambuur Excelsior - Heracles Wageningen - PEC Zwolle 1 Volendam - NAC FC Vlaardingen - FC Gronin/ EREDIVISIE 1. v.d. Kuylen (PSV) 15 2. Geels (Ajax) 11 3. Edström (PSV) 9 4. Kreuz (Feyenoord) 8 5. Venneker (Sparta) 7 6. Brokamp (Ajax) 6 7. Vreyssen (NAC) 6 8. Bish (Roda JC) 5 9. Ressel (Feyenoord) 5 10. Hazelhekke (De Graaf schap) 5 EERSTE DIVISIE 1. Toonstra (Heerenveen) 13 2. Heskamp (PEC Zwolle) 12 3. Polko (Heracles) 9 4. Jovanovic (FC VW) 8 5. Groeneweg (SW) 7 6. Haan (SC Cambuur) 7 7. Kreekels (Eindhoven) 6 8. Jacobs (Eindhoven) 6 9. Bleyenberg (SC Cambuur) 6 10. Gritter (FC Groningen) 6 Telstar-PSV 2—2 Wageningen-FC Twente 21 NAC- FC Amsterdam 30 Excelsior-Roda JC 2—1 Sparta-Feyenoord 0—0 MVV-Go Ahead Eagles 1-4) FC Den Haag-FC Utrecht 1—2 Ajax-Ilaarlem 4—0 De Graafschap-AZ'67 05 PSV 11 9 2 0 20 Ajax 11 9 1 1 Feyenoord 11 8 2 1 FC 11 1 6 2 3: Excelsior 11 4 5 2 Roda JC 11 5 2 4 Sparta 11 3 5 3 AZ'67 11 4 3 4 Telstar 11 3 5 3 FC Den Haag 11 3 4 4 De Graafschap 11 4 "2 5 I MVV 11 3 3 5 FC Utrecht 11 3 3 5 Wageningen 11 2 4 5 FC Amsterdam 11 1 5 5 Go Ahead Eagles 11 3 1 7 NAC 11 1 4 Haarlem 11 1 1 PSV kampioen eerste periode. Eindhoven PEC Zwolle NEC 2 Heerenveen 15 Vitesse 14 7 3 4 17 32-17 7 Fortuna SC 14 7 3 4 17 21-11 4 Volendam 15 7 3 5 17 20-22 6 FC VW 14 5 5 4 15 22-1310 SW 14 6 3 5 15 21-19 9 FC Groningen 14 7 1 6 16 19-23 8 SC Cambuur 15 5 4 6 14 20-24 13 SC Amersfoort 14 4 4 6 12 15-17 15 Helmond Sport 15 4 3 8 11 12-23 14 FC Vlaardingen 14 3 3 8 9 9-22 16 Heracles 6 7 9—10 11 Vitesse 5 6 84 12 NEC 5 6 8— 6 6 SC Amersfoort 5 6 8— 5 13 SC Cambuur 6 6 88 15 Volendam 6 6 9—10 7 FC Den Bosch 6 6 7— 8 16 Fortuna SC 5 5 42 fi SW 5 5 5- 5 9 Helmond Sport 6 5 7—10 10 Vlaardingen 5 4 1— 5 14 Veendam 6 4 41-14 17 FC Dordrecht 5 3 3— 8 18 Willem II 6 0 1—13 19 Laatste kolom stand vorige Telstar - PSV Wageningen - FC Twente NAC - FC Amsterdam Excelsior - Roda JC Sparta - Feyenoord MW - Go Ahead Eagles FC Den Haag - FC Utrecht Graafschap - AZ '67 PEC Zwolle - FC VW FC Den Bosch - Willem H Heerenveen - FC Groningen Helmond Sport - Vitesse Eindhoven - Fortuna SC MAASTRICHT - Een. van de Finse international 1 mo Rahja besliste de z ge wedstrijd MWCo Eagles. De toeschouwers veelden zich doordat ploegen geen enkel risico c den nemen. MW speelde i het meest aanvallend Scoreverloop: 69. Rahja y Scheidsrechter: Ram. schouwers: 10.000. VELSEN Jan van Beve- ren was een toonbeeld van ellende. Seconden- lang zat de nog pas sinds kort geheel her stelde doelman op zijn knieën, de handen tot vuisten gebald en het gezicht in doffe wan hoop naar beneden ge wend. In die bewuste dertiende minuut had Jan van Beveren op af schuwelijke manier mis getast op een van zeker 35 meter afgevuurde schuiver van Klaas Bijl. Daarmee was Telstar te gen het de laatste weken vooral in uitwedstrijden wat tobbende PSV op een zeer vroege en ver rassende voorsprong ge komen. Het duel dreigde negen minuten later een desastreuze wending te nemen voor de Eindho vense titelpretendenten toen opnieuw een verde- digingsfout Van Kooten in staat stelde PSV zelfs op 2-0 te zetten. Ro ningsschutter Willy van der Kuylen toonde niet lang na deze treffer aan dat zelfs het kleinste kansje voor hem prijs betekent door vanuit een zeer moeilijke posi tie doelman Paul van der Meeren met een dia gonale schuiver voor het blok te zetten en PSV kwam uiteindelijk nog redelijk acceptabel weg doordat Willy van de Kerkhof ruim een kwar tier na de rust attent de slecht scharnierende buitenspelval van Tel star ontweek en voor de uiteindelijke puntende- ling (2-2) zorgde. Jan van Beveren kon zijn misser, die Telstar al vroeg op fluweel zette, niet verklaren. „Het was gewoon een fout", stelde hij opgelucht na de uiteindelijke puntendeling. „Die bal sprong van mijn handen af het net in. Ik heb er geen verklaring voor." Telstar verdiende de openingstreffer overigens ten volle. De équipe van Joop Cas- tenmiller trok meteen het initia tief op het middenveld aan zich, waar Bijl, Helling' en Jonker, zich de meerderen toonden van het PSV-trio Strik, v.d. Kuylen en Willy van de Kerkhof. Toen bovendien de Velsense ploeg in een doelworsteling nog verder afstand nam leek de weg naar een roepijoze ondergang voor PSV slechts een kwestie van tijd. „We hadden toen inder daad moeten doordrukken", be kende Castenmiller. „Maar het is natuurlijk een tamelijk on verwachte situatie tegen PSV na twintig minuten met 2-0 voor te staan." werden geschat, maar* echter weinig effectiefs werd ondernomen. Tot het moment dat Van der Kuylen zijn ploeg de goede weg wees door een door Edström langs het been van Bijl geschoven bal voorbij Van der Meeren te schieten had PSV nog niet één doelrijpe kans gehad. De Eindhovense ploeg ontwikkelde toch lang zaam maar zeker een over wicht, maar uitgespeelde kan sen kwamen daar toch zelden uit voort. Ontnomen De aantasting van de comforta bele voorsprong van 2-0 had Telstar toch een brok zelfver trouwen ontnomen. Kees Rij vers: „Ik had gedacht dat die twee doelpunten de genadeslag voor ons zouden inleiden. Ik vreesde dat we daarna inge pakt zouden worden." De angst van de Eindhovense trainer bleek ongegrond. Ook in de tweede helft leverde PSV daarvan het bewijs. Na het her vattingssignaal van de goed lei dende Van Gemert posteerde Van der Kuylen zich onmiddel lijk in de spits, daarmee de bedoelingen van PSV onder strepend. Het meeste gevaar ontstond als de vleugelverdedi gers Krijgh en Deij kers zich in de frontlinie vertoonden, van wie vooral Deij kers te weinig werd afgestopt Aan de andere kant onderscheidde Wytze Cou perus zich door attent mee te verdedigen en waar nodig rust te brengen. Effectief Telstar hield PSV gedurende het eerste kwartier goed onder controle. Edström werd mees tal effectief afgeschermd door André en als de lange Zweed al eens succesvol was met een doorkopbal was er geen ploeg genoot ter plaatse om ervan te profiteren. De gelijkmaker kwam dan ook op een geheel andere wijze tot stand. „Ik had er nog op gewe zen tegen dit PSV niet op de buitenspelval te spelen", deelde Castenmiller later mee. „Toen dat toch een keer werd gedaan ging het mis". Willy van de Kerkhof profiteerde. Het pleit voor Telstar dat het toen niet ineenstortte. De Velsenaren be zweken niet onder de pressie die PSV uitoefende, maar ver zuimden zelf bij tegenstoten de bal snel af te spelen. „Er werd in die fase te veel in de breedte gespeeld", zei Castenmiller. „We hadden toen juist op de counter moeten mikken." star volhardde echter in het tijdrovende rondspelen, mee PSV niet bijster veel te had. De Eindhovenaren had den in de slotfase zelfs nog enige riante mogelijkheden op de volle winst, maar tweemaal achtereen wierp Paul van der Meeren zich gestrekt naar de door schroeiende afstandscho ten van Van der Kuylen be dreigde hoek. Waarmee de klei ne doelman van Telstar niet alleen collega Van Beveren overtroefde, de remise reali seerde en Van der Kuylen van zijn 200e competitietreffer af hield, maar zijn ploeggenoten tevens een extra-premie van honderd gulden bezorgde. „Want dat hebben ze toch wel verdiend", meende een contente Joop Castenmiller. En daar had hij gelijk in. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 13. Bijl 1-0; 22. Van Kooten 2-0; 26. v.d. Kuylen 2-1; 61. W. v.d. Kerkhof 2-2. Scheidsrechter: Van Gemert; Toeschouwers: 14.000. TELSTAR v.d. Meeren; Driessen, v. Essen, André, Bisschot; Bijl, Helling, Jonker; De Wit, v. Kooten, Couperus. PSV: v. Beveren; Krijgh, Nordqvist, v. Kraay, Deijkers; W. v.d. Kerkhof, Strik, v.d. Kuylen; Lubse, Edström, Dahlqvist (Quaars). Doelman Paul van der Meeren grijpt succesvol in. Bisschots poging daartoe eindigt in de lucht. MVV: Mathijssen; Braam, croix. Dijkstra, Colomb: Kerstges, Streuer, Rahja (v Broekhoven), Gijselaars (K ton), Bonfrère, Laine. Go Ahead: Rijkens, Warnas, C de Wesselink, Geestman, Stri veen, Arntz, Van Deinsen, V Loon (Glujic), Van Marwijk, Winkel. Bakker. AMSTERDAM Voor Ilans Kraay zaterdag na de wedstrijdbesp king het ziekbed inging, besliste hij dat drie, tamelijk prominen mannen van zijn kernploeg (Hulshoff. Haan en Rep) niet zoud spelen tegen Haarlem. Het afwezige trio, negentig minuten kluisterd aan de reservebank, werd tegen Haarlem niet gemi^. In een betrekkelijk eenzijdige Wedstrijd bewees Ajax ten mins) I en ten overvloede, niets zwakker te zijn dan De Graafschap, vorige weck Haarlem ook met 40 had verslagen. Een felle en honderd procent fitte vers geweest, maar toen was I" Dusbaba werd in het centrum stand al 30 door Geels. de verdediging nauwelijks De Haarlemmers verdedig» i- Zwak moment van doelman Boersma. Arno Steffenhagen profiteert ervan en Ajax staat op 1-0. op kwaliteit getoetst. Steffenha gen was op de rechtervleugel actiever, maar nauwelijks ef fectiever dan Rep. Met Arnold Mühren was een derde speelse middenvelder in de ploeg ge haald en Haan werd niet gemist omdat er op dat gedeelte van het terrein weinig te verdedigen viel. Trainer Bobby Haarms verklaarde de wijzigingen met: „Wij hebben een kernploeg van zeventien spelers, wij hebben een zwaar programma voor boeg, rouleren geeft meer zicht in het materiaal en biedt de mogelijkheid enkele spelers af en toe rust te geven". Haarlem stond al na vijf minuten voor de hopeloze opgave bij Ajax een achterstand te moeten wegwerken nadat Steffenhagen had geprofiteerd van een slecht moment van doelman Boersma. Brokamp verdubbelde de voor sprong halverwege de eerste periode. Pas drie minuten voor de rust kreeg Schrijvers de eer ste op doel gerichte bal (van Sadek) en Feteris was onmid dellijk na de rust ook een paai keer dreigend tegenover Schrij- zich na de rust feller, daa voorgegaan door Piet van f Berg, die toevallig in zijn eentje derde van Haarlems overtn gen op zijn naam bracht I felheid had in de eerste I tótaal ontbroken. Neem toch maar liever een occasion van de VW-dealet 3 zekerheden ^garantie - ANWB-keuring servicepaspoort r Winnende cijfers Neder- landse lotto: 3-7-10-11 3 - 34 - 37. Res.getal 23. F Deelnemers: 1.081.745. Inleg: 4.075.297 gulden. 1 Prijzen: 2.086.052,- gulden. le (incl' jackpot) 827.804,- 2e 193.576,- 3e 290.364,- 4e 387.153,- 5e 387.153,- Duitse Lotto Winnende getallen: 22 28 29 43 46 48. Reservegetal: 36. 2 T in j i i l

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14