Ad snelste schaker de Berg Leski en NOVO Veglo en Gerard de Lange oorzaak van slecht duel waarin nauwelijks werd gescoord Leiden stellen teleur DATSUN Zaalvoetbal in Lisse is beslist Van onze badmontonmedewerker LEIDEN Zowel Veglo als BC Leiden leden dit weekend ver lies. Veglo niet bepaald verras send tegen het sterke Velsen, maar BC Leiden verloor in Haarlem de eerste punten van het seizoen. De reserveteams van beide verenigingen won nen daarentegen, resp. met 62 en 8-4). Ook Vlietwijk 1 en 2 stonden hun tegenstanders geen tegenpunten toe: twee maal 80. Dat de uitwedstrijd tegen Velsen geen gemakkelijke aangelegen heid zou worden, stond voor Veglo al van tevoren vast Vel sen bezette in de eersve klasse afd. 4 een uitstekende derde plaats met slechts één punt ach terstand op Veglo. Addie Pol derman en Jacqueline de Rooy hebben tenslotte nog een punt voor Veglo in de wacht kunnen slepen, door een zeer fel be vochten overwinning in het da- mesdubbel. Gamestanden: 15-10, 12—15 en 17-18. Veglo verloor dus met 65 en staat hierdoor nu een punt achter Velsen. Haarlem 2 zorgde deze week voor een (voor ons niet bepaald aan gename) verrassing, door BC Officieel Datsun-dealer Leiden met 5—3 te verslaan. Een en ander begon zich al af te tekenen nadat de singles ge speeld waren. Alleen Jolanda Heemskerk had toen haar par tij kunnen winnen. Zij zou ook voor de andere twee punten gaan zorgen, en wel in het ge mengd dubbel met Enzo Spa don en in het damesdubbel met Lieneke Laman. Veglo 2 kon op vrij eenvoudige wijze de punten in ontvangst nemen van het bezoekende Hil versum 2. Ruud Zevenhoven verloor zijn single. Terwijl hij ook het herendubbel met Jac ques Guerin niet kon verzilver en. De overige partijen werden echter overtuigend gewonnen. BC Leiden 2 is dit weekend voor niets naar de Vijf Meihal geko men. omdat DKC 4 niet kwam opdagen. De wedstrijd werd derhalve reglementair met 8—0 door BC Leiden gewonnen. Zowel Vlietwijk 1 als 2 hebben ditmaal geen enkele konsidera- tie met hun tegenstanders ge had Resp. Drop Shot 4 en terdam .4 waren blijkbaar slechts sparringspartners in luchtige oefenwedstrijden, die werden gespeeld met het op de tegenstanders van gende week. Vlietwijk 1 zal dan namelijk in het veld treden te gen Veglo 2 en Vlietwijk 2 te gen Meerburg 1. De 8—0, die beide teams uit Voorschoten deze week in de wacht sleepten, waren staaltjes van opperste overmacht. Een groot aantal games werd met 150 of 151 gewonnen. Slechts tweemaal waren er drie games nodig om een partij ten voordele te beslis- Meerburg heeft het in Den Haag tegen MVO niet kunnen redden. Het Haagse team heeft echter bepaald niets kado gekregen en moest bijna vijf uur alles geven om zich de Meerburgers van het lijf te houden. Er werden vijf partijen gespeeld, die pas na drie sets beslist waren. MAANDAG 18 NOVEMBER 19j Van onze volleybalmedewerker Leiden Afgelopen weekend bracht twee grote verrassingen in het regionale volleybalge- beuren. De dames van het Noordwijkse Novo wonnen in de derde ronde van het natio nale bekertoernooi overtuigend van Deltalloyd/AMVJ, dat nota bene twee divisies hoger in de kompetitie uitkomt, en in Was senaar is een dolenthousiast' publiek getuige geweest van de 3-2 overwinning, die de dames van Leski/W tegen Marathon uit het vuur sleepten. Het eerste damesteam van Novo heeft laten zien, dat het tot een topprestatie in staat is. Want zo mag de klinkende 3-1 overwin ning op het roemruchte Deltal loyd/AMVJ best genoemd wor den. In de eerste twee sets draaiden de meisjes uitstekend. Gevarieerd aanvalsspel en een hecht blok zorgden ervoor, dat er een 2-0 voorsprong uit de bus kwam. In de derde set kreeg Deltalloyd echter de slag te pakken. Letterlijk en figuur lijk wel te verstaan, want er werd gesmasht, alsof het een herenwedstrijd betrof. Tot ont zetting van alles wat Noordwijk was, gingen de Amsterdamse meisjes na een 15-6 setoverwin ning dóór en kwamen op 11-2. Kennelijk had Deltalloyd zich toen echter leeggespeeld, want ze stonden toe, dat Novo het initiatief overnam en langzaam maar zéker terugkwam. De Noordwijkse aanval, waarin. Jannie de Hollander uitblonk, passeerde telkens weer het moegestreden Amsterdamse blok, zodat er uiteindelijk een verdiende 15-12 voor Novo op het scorebord verscheen. Wassenaar kon zaterdagavond feesten. De meisjes van Les ki/W presteerden het om zich het Vlissingse Marathon van het lijf te houden. Aantreden tegen een team. dat in de twee de divisie landelijk uitkomt, is voor een overgangsklasse leam natuurlijk nooit onverdeeld moedgevend. De meer dan uit stekende competitieresultaten van de Wassenaarse meisjes zorgden er echter voor, dat meer dan honderd man publiek in de zaal gewerkt moest wor den. Men was niet voor niets gekomen. Opgezweept door het uitzinnige publiek werd Leski in de eerste set naar een 15-10 overwinning geschreeuwd. Marathon, eerst wat geintimideerd, liet echter in de volgende sets duidelijk mer ken, dat het niet voor niets in de tweede divisie speelt. Be heerst wonnen zij twee sets, resp. met 9-15 en 8-15. Het pu bliek nam daar echter beslist' geen genoegen mee en dwong Leski eenvoudig tot buitenge wone prestaties. Irene Klunder, die een geweldige wedstrijd speelde, raakte in de vierde set geblesseerd, maar bleef toch in het veld om een aanzienlijke bijdrage te leveren aan de 15-11 setwinst Marathon raakte toen wat uit het veld geslagen en een zeer fel en geconsentreerd Leski kon dan ook via 8-1 uitlopen tot set- en matchpoint: 14-8. In deze fase van de strijd, waarbij de tempe ratuur opliep tot nauwelijks verdraagbare, werd er acht maal van service gewisseld, zo dat het laatste punt een ware verlossing werd. Leski komt in de volgende ronde uit tegen het alom bekende Octopus, dat ech ter op een warm onthaal kan rekenen. De heren van Novo hebben het inhaal-competitieduel tegen Concordia in Rotterdam niet in hun voordeel kunnen beslissen. De afwezigheid van aanvaller Jaap Kuyt. die een ooroperatie heeft ondergaan, heeft daaraan ongetwijfeld bijgedragen.De wedstrijd, die uitdraaide op een geweldige slijtageslag, werd tenslotte door de betere condi tie van de gastheren beslist Coach Bert de Graaf, die in de vierde set in viel, heeft twee sets uitstekend gespeeld, maar kon ook niet voorkomen, dat de gastheren ten slotte aan het langste eind trokken. Setstan den: 15-10, 5-15, 10-15, 19-9 en 15-11. Groen SC heeft zoals verwacht, zijn kampioenskansen vrijwel veilig gesteld. De absolute top per in de eerste klasse werd een vrij eenzijdige aangelegenheid. Met geconcentreerd en geva rieerd spel konden de Leidena- ren Orion vaanf het begin kon- stant onder druk houden, waar door de gasten in het geheel niet tot hun eigen spel konden komen en in minder dan geen tijd de eerste set moesten prijs geven met 15-5. In de tweede set draaide de aanval van Groen SC zelfs nog beter. Orion, dat in deze fase van de wedstrijd toch nog tot goed te genspel kwam. moet er wanho pig onder geworden zijn, toen ook deze maal verlies het resul taat was: 15-7. De derde set gaf een voortzetting van het be schreven spelbeeld te zien, zo dat ten slotte de einduitslag via 15-8 op 3-0 voor Groen SC werd bepaald. •Peter Kop, zwaar gehinderd door Smit, op weg naar de basket. Van onze sportredactie LEIDEN In de vijf overige eredivisiewedstrijden werden bijna duizend punten gescoord. Dat betekent xo'n tweehonderd punten per wedstrijd en houdt ook in, dat praktisch elke ploeg in de buurt van de hon derd kwam. De een ging ruim over die limiet heen, de ander benaderde die grens vrij dicht. BS Leiden, altijd in voor een stuntje, schoot slechts 62 pun ten bij elkaar. Maar tegenstan der Gerard de Lange bracht het er nog veel slechter vanaf. De Amsterdammers wisten net aan vijftig punten te vergaren. Voorwaar een resultaat dat bijzonder slecht mag worden genoemd. Een typisch spel van de verdedigingen dus, lijkt de voor de hand liggende conclu sie. Maar niets is minder waar. Vooropgesteld, BS Leiden speel de nu niet bepaald zijn beste wedstrijd van het seizoen. Er werd slecht geschoten 34% is onder de middelmaat Bob Heuts en Bill Allan hadden hun dag niet en ook de organisatie was niet zoals die wezen moet Maar dat was niet de belang rijkste oorzaak, waarom de sco re zo laag bleef. De schuld daarvan kwam voor het groot ste gedeelte op de schouders van Gerard de Lange terecht Op de brede schouders dan wel te verstaan. De Amsterdam mers gebruikten hun ledematen namelijk voor alles, behalve voor basketbal. Wél voor du wen, trekken, slaan en nog al lerlei andere ongeoorloofde za ken. Hun manier waarschijnlijk om in de kampioenspoule te komen. Voortgekomen uit een gebrek aan techniek en nodig om de afstand in klasse met andere ploegen te overbruggen. „Armetierig" noemen ze zo'n team. Gerard de Lange zou als excuus twee zaken kunnen opvoeren. Allereerst zat hun beste man, de Amerikaan Northington, ge blesseerd op het bankje. En het gemis van de enige „ster" telt in een middelmatige ploeg, die Gerard de Lange zeer zeker is, natuurlijk dubbelzwaar. Voor hem in de plaats stond nu zijn landgenoot Callon. Deze, van McGregor afkomstige, speler was in allerijl naar Amsterdam gehaald en dat was beslist te merken. De man, die ooit nog eens een proefwedstrijd voor BS speelde, paste nog helemaal niet in het team Toch scoorde hij negen punten en was bij Gerard nog één van de top- schutters(!). De tweede reden die nog enigs zins in het voordeel van Gerard de Lange pleitte was het, beslist onvoldoende, optreden van de scheidsrechters. Of, zoals assis tent-coach Van Cleef het uit drukte: „Telkens denk je, dat je nu toch wel het slechtse op het gebied van scheidsrechters hebt gehad, maar iedere keer wordt het nog weer erger. Wat die twee mensen Olvink en Blom er van bakten was ronduit waardeloos. Een aanfluiting voor het scheidsrechterscorps. En wat nog het ergste is: juist als thuisspelende club word je extra benadeeld. Je raakt uit je spel, de kans op blessures is groot en het publiek kauwt dit niet Nee, dit was waardeloos". En inderdaad, het optreden van de referees bleef ver onder de maat. Daar kon Gerard de Lan ge niets aan doen, maar routi niers als Van Buuren en Smit deden er wel hun voordeel mee. Met allerlei trucs probeerden zij de Leiden-spelers uit balans te brengen. En dat lukte, omdat zelfs de zwaarste overtredingen ongestraft bleven. Zelfs „under cutting" onder een speler doorlopen, wanneer deze in de lucht is en waarvoor je er di rect uitgestuurd dient te wor den werd getolereerd en daarom door De Lange her haaldelijk toegepast. Hun „geintjes" mochten overigens niet baten. Nadat er in de eer ste drie minuten niet gescoord was, nam BS Leiden via 63 meteen al een forse voorsprong, 3019. En bij rust was de te genstander in feite al geslagen gezien het gaV van 12 punten, 3624. Na de hervatting is die voorsprong praktisch niet in ge vaar geweest. Kees Smit vestig de een record door in één mi nuut tijd vier persoonlijke fou ten op te lopen, terwijl Peter de Jong zijn coach te kennen gaf liever niet meer ingezet te wor den. Vanwege het gevaar... Cornwall en Kop waren de twee enigen die het hoofd nog koel hielden. Eerstgenoemde scoor de 22 punten, terwijl Kop maar liefst 20 rebounds pakte. De overige spelers heten zich nau welijks zien. BS kwam halver wege de tweede helft 20 punten voor, maar zag, naarmate het einde nadeerde, Gerard de Lan ge toch nog even sterk terugko men, 5446. Twee gerichte af standsschoten van waren afdoende. De eindstand van deze matige vertoning werd bepaald op 6251. Scores BS: Cornwall 22; Kop 17; Wallaart 6; Allan, Heuts en Stol 4; De Jong en Van Rooden 2; Verhoeckx 1. Schotpercentage: 34% Overige uitslagen: RaakTrans- ol 77—72; NN—Levi's 80111 Delta LloydKinzo 11099; S perry—Markt 128—87; Typ- soos—Frisol 103—93. Stand: Raak Levi's BS^Le d De ka L. Kinzo Donar Smirnoff Markt Ab Smit en Roeltje Piket. De oudste en jongste deelnemers aan het snelschaken naast elkaar. sportredactie defi- LISSE De laatste wedstrijden van het zaalvoetbal in Lisse zijn gespeeld. De uitslagen zijn als volgt: DAF Broekhuizen - Van Zeist Stars 2-6; Houthandel Huiskamp - Koningsveld Lei den 3-2, LBO - De Kleine Beurs pouie gaan uitmaken v 4-8; Café de Engel - KSL 3-3. nitief onderaan eindigt. Nadat de komende twee zater- De stand: Poule I Muziekhandel dagen voor de beker wordt ge speeld zullen daarna de veld Leiden 7-2. Poule II Sporthuis J. de Jong 7-14; De Kleine Beurs 7-9; KSL 7-9; - Hoogeboom Supermarkt bovensten uit de twee poules om het kampioenschap strij den. De onderste vier uit iedere H. Smit 7-13; Van Zeist Stars 7-11; FC Import 7-10; Blauwe Reigers 7-8; Houthandel Huis- FC Fairplay 7-5; FC Ransdorp kamp 7-6; ZMV Noordwijk 7-4; 7-4. LBO 7-3; Café De Engel DAF Broekhuizen 7-2; Konings- 7-3. Van onze schaakmedewerker LEIDEN Het jaarlijkse snel- schaakkampioenschap van de Leidse schaakbond heeft in de persoon van de Philidorcrack Ad v.d. Berg een nieuwe kam pioen opgeleverd- Op zijn hie len gezeten door clubgenoot Joop Piket, die in de finale- groep gelijk eindigde maar in de twee beslissingsvluggertjes overtuigend het onderspit dolf, scoorde v.d. Berg 8 punten uit 9 partijen en mocht hij de titel overnemen van oud-clubgenoot Maarten Etmans. Derde eindig de de jeugdige LSG'er Joan Baart met 6 punten. De animo van de leden van de LSB voor deze traditionele kamp was dit jaar iets minder; precies 48 schakers bonden in de speelzaal van Philidor de strijd met elkaar aan. Vorig jaar waren dat er ongeveer Na drie voorronden in groepen van vier werden de deelnemers ingedeeld in tienkampen. In de hoofdgroep was het eigenlijk bij het begin gen uitgemaakte zaak. Ad v.d. Berg en Joop Piket, twee gerenommeerde snelschakers, staken met kop en schouders boven de rest uit, al moet hierbij worden aangete kend, dat beiden over het nodi ge geluk niet te klagen hadden. Uitslagen (in iedere groep waren er drie geldprijzen): hoofdgroe- p: 1. en kampioen van de LSB: A. v.d. Berg met 8 punten uit 9 partijen; 2. J. Piket 8; 3. J. Baart 6; 4. W. D. Wiebes 5; 5. J. Bakker 4. Groep 2: 1. L. Konings 8; 2. B. Houweling 61/2; 3. E. Bongers 51/2; 4. L. Jongsma 5. 5 P. Braggaar 41/2. Groe 3: 1 W. G. Binnendijk 81/2; 2. J. Tolenaar 8; 3. L. Pols 7. 4/5. R. Dobbelaar en N. Oli vier 5. Groep 4: 1. G. L. Haas noot 9 (100%); 2. F. Geertsmi 7; 3. A. Rijnsburger 6; 4/5. D den Braver en J. Willighagei 41/2. Groep 5: 1. P. Roëll 6; de Winter 4; 3 3. de Jong 41/1 BVO sterker dan Lubanen medewerker Runner-up Luba ALPHEN heeft het in de laatste minud tegen naaste concurrent BVO Alphen niet kunnen redden. D* Alphenaren wonnen de return met 64-61, eenzelfde marge d« enkele weken geleden ten gurv ste van Luba (73-70) op hé scorebord van de Vijf Meihiii stond. De wedstrijd in de Rijnstreekhl! toen bij BVO een belangrijk* speler (Ben Ponsioen), nu wa) het Luba dat het zonder d» zieke Bub van der Zee moetf stellen. Misschien wel een doof slaggevend verlies zo steld* coach Kallenberg na afloop. D< eerste helft was duidelijk voor BVO, ruststand 31-22. Binne® rlegen minuten echter stonde® beide teams op gelijke vod daarmee het sterke spel va.' Luba in de tweede helft mark* rend, 43-43. Daarna ontwikkel de zich een enerverend dud waarin de Alphenaren steed) iets voor stonden. De laatst* drie minuten gaf een opc strijd, met tussenstanden als 60 59 en 62-61 Niet Luba maa' BVO had het laatste woord i' deze streekderby, waardoor d' Alphenaren de punten greper

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10