Staatssecretaris zet mes in inkomen medisch specialist OORDEEL GEVRAAGD VAN GERECHTSHOF ÊeidóeSomant Nederlands besluit (nog) niet toegejuicht Criminaliteit bedreigt welvaart IMMATERIËLE ZAKEN OOK STRUIKELBLOK CENTRAAL AKKOORD Stehlin als generaal ontslagen Lu academische ziekenhuizen VOEDSELCONFERENTIE Bruid van Hans van Z. voelt zich bedreigd fl,pONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 l.EIDSE COURANT PARUS (AFD) De Franse mi nisterraad heeft generaal Paul Stehlin ontslagen. Generaal Stehlin, oud-stafchef van de luchtmacht, had zich onlangs uitgesproken vóór Amerikaan- gens hem beter zouden zijn dan Franse straaljagers. De storm die hij met zijn nota ontketende leidde tot ontslagneming van de generaal als vicevoorzitter van de Nationale Vergadering. militaire vliegtuigen, die vol- Stehlin was al generaal buiten dienst. Hij zou echter normaal gesproken tot zijn 70ste jaar reserve-officier zijn gebleven die in geval van oorlog had kunnen worden opgeroepen. Stehlin is 67 jaar. Vixon akkoord met neutraal onderzoek ,ONG BEACH (Reuter-UPI) Ex-president Nixons arts dr. John Lungren heeft gisteren het besluit van Watergaterech- ter John Sirica verwelkomd, zijn patient door drie onafhan kelijke artsen te laten onderzoe ken, om te kijken of hij als getuige op het Watergateproces tegen vijf ex-medewerkers in Washington kan optreden. Het onderzoek zal plaats hebben in Nixons landhuis in San Cle mente. Lundgren heeft goed ge vonden dat de ex-president on danks de last die hij heeft van hoge bloeddruk, vandaag naar huis terugkeert Ambassades in Tokio bestormd TOKIO (Reuter) Twee groepen mannen die rode helmen droe gen hebben vanmorgen de ter reinen van de Amerikaanse en Russische ambassades in Tokio bestormd en met eigengemaak- De bestorming had plaats vier te benzinebommen gegooid. De dagen voor de aankomst van politie arresteerde zes mannen president Ford van de verenig- bij de Amerikaanse en drie bij de Staten in Japan. Vier politie- de Russische ambassade. mannen werden gewond. Acteur Richard Burton in zijn crea tie van wijlen de Britse premier Sir Winston Churchill tijdens de opname voor de kleurenpro- duktie The Gather ing Storm voor de NBC-televisie V olksstemming over Griekse monarchie ATHENE (AP) Op 7 december cal In Griekenland een volks stemming worden gehouden over de vraag of de monarchie al dan niet hersteld moet wor den. In een landelijk door ra dio en televisie uitgezonden verkiezingstoespraak zei pre mier Karamanlis dat hij de datum bekend maakte om de critici van zijn bewind het zwijgen op de leggen. De leiders van drie grote politieke partijen hebben Karamanlis verweten dat hij in de campag ne voor de algemene verkiezin gen van de 17e november de kwestie van de monarchie zorg vuldig had vermeden. (Van onze parlementaire redaktie) )EN HAAG Volgens staatssecretaris Klein (Onderwijs en Wetenschappen) dient de honore ring van medische „specialisten in academische ziekenhuizen dringend te worden gesaneerd. Hij wil voor hen een toelageregeling invoeren, die gemiddelde salarisverhoging inhoudt van* 25 procent, maar die per specialist kan variëren 0 tot 50 procent Voorwaarde hierbij is dat de specialisten stoppen met hun particuliere neveninkomsten. Dit blijkt uit een commentaar dat staatssecretaris Klein heeft gestuurd aan de besturen van uni versiteiten en hogescholen, de Tweede-Kamer commissie voor Onderwijs en Wetenschappen en voor Volksgezondheid, alsmede enkele andere groepen van belanghebbenden. Met Hif worstel gna» Ho cfe*>tss»rretoris in het advies van een in 1968 ingestelde commissie, die de instelling van een particulier honorarium- fonds bepleit In verband daarmee werden bij de academische ziekenhuizen in 1970 fondsen gesticht, die nu gezamelijk 50 miljoen gulden in kas hebben. De door staatssecretaris Klein voorgestelde toela geregeling zou moeten worden gefinancierd uit zouden verkrijgen doordat de particuliere neven inkomsten van de specialisten nu direct in de ziekenhuiskas zouden stromen. Indien deze extra inkomsten niet voldoende zijn kan het reserve fonds worden aangesproken. De toelageregeling zal zo'n 500 medische specialis ten omvatten. De regeling heeft de steun van het kabinet. Petitie Op het Binnenhof hebben ongeveer 25 le den van het landelijk overleg medische ak- tlegroepen (lomag) gis-- termiddag gedemon streerd tegen de stu dentenstop aan de me dische faculteiten. Tij dens de betoging werd aan een lid van de Tweede Kamer een pe titie aangeboden waar- In de studenten een onmiddellijke intrek king van de studenten stop en een vergroting van de capaciteit van de huisartsenopleiding eisen. Over Bloemenhovekliniek: Wel plannen, geen kansen ERGENS IS NEDERLAND, vele plannen ten spijt, toch een land van „op de plaats rust". We hebben een kabinet en een Kamer waar menigeen rondloopt met plannen om ons politiek bestel flink te veranderen; we hebben politieke leiders die het huidige regime graag zouden omzetten in een nationaal kabinet Maar het ziet er niet naar uit dat van het een of ander op korte termijn iets terecht komen zal. In Nederland bedenken burgers en vooral politici zich meestal driemaal vóór ze de onzekerheid van het nieuwe voorrang geven boven de zekerheid van het heden; zelfs wanneer die zekerheid ook minder fraaie kanten heeft DR. KRUISINGA, de meer dan zijn voorgangers mobiele voorzitter van de CHU heeft weer geprobeerd een lans te breken voor het nationale kabinet Geplaatst voor een somber economisch per spectief, met name de stijgende werkloosheid, vindt hij het moment aangebroken om alle democratische partijen samen voor de regeringswagen te spannen in plaats van te blijven werken met eert regering en oppositie die de polarisatie bevorderen. Kruisinga vindt evenwel weinig respons; links wil er niets van weten, de christen-democraten kunnen geen enthousiasme voor dit denkbeeld opbrengen (hoe graag ze ook de brug naar de CHU zouden willen leggen) en zelfs duidelijke oppositiepartijen als de WD en DS '70 geloven niet in Kruisinga's visie; zij vinden de kloof tussen links en rechts daarvoor te groot en bewijs maar eens, dat zij op enkele vitale punten ongelijk hebben. EEN ANDER ECHEC wacht de regeringsleden, die zo graag doorgrondwetswijzigingen een ander politiek bestel zouden willen doorvoeren. In de Tweede Kamer ontmoeten de gedachten om te gaan werken met een gekozen formateur grote bezwaren en ook het plan om een districtenstelsel voor Kamerverkiezingen in te voeren, is weer op losse schroeven komen te staan. Links wil het vuur dat destijds vooral door D-'66 aangestoken werd, brandend houden, maar de rest van de Kamer staat lauw of afwijzend. Hetzij omdat men de invloed van kleine partijen wil redden, hetzij omdat men geen polarisatie wil, hetzij omdat men gelooft dat het systeem dat een meerderheid van de grondwets wijzigingscommissie wilde, in de praktijk toch ondeugdelijk zal blijken. We zien niet, dat er eind november, als de discussie op het Binnenhof door gaat, iets uit de bus zal komen waarvan de regering aannemen kan, dat het hout snijdt ons land trekken, zodat eerst morgen enkele opklaringen mo gelijk zijn. Het blijft vrij zacht De Bilt Vanmorgen lag de kern van een diepe oceaande pressie boven Noord-Ierland. De luchtdruk in het centrum bedroeg 957 millibaar. Het frontensysteem van het la gedrukgebied veroorzaakte re gen in Oost-Engeland, Noord west Frankrijk en ook in ons land. Aan de voorzijde van het front voor zaterdag: werd met een krachtige zuidelij- Aantal uren zon: 0 tot 4. ke stroming zachte lucht aange- Min. temp. Omstreeks 8 graden, voerd, zodat de temperatuur in Max. temp. omstreeks 11 graden. Vooruitzichten voor zaterdag. Onbestendig en vrij zacht. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Haarlem/Den Haag (ANP) - De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank gaat in be roep bij het gerechtshof te Amsterdam, omdat de Bloemenhove-kliniek in Heemstede volgens de rechtbank nog open mag blijven. De officier van justitie had huiszoeking gevorderd om de appa ratuur in de kliniek als belastend materiaal in beslag te kunnen nemen. KVP-fractieleider mr. F. Andriessen liet gister avond weten, dat zijn fractie uiteraard de uit spraak van de Haarlemse rechtbank zal respecte ren, hoewel de fractie liever een andere uit spraak had gezien. Zijn collega drs. Ed. van Thijn van de PvdA-fracfie had, zo zei hij, deze uitspraak wel verwacht Zijn fractie had zich al voor het abortusdebat van vorige week juridisch 'uitvoerig laten inlichten, zodat de PvdA met een gerust hart deze uitspraak kon afwachten. Men verwacht dat het gerechtshof te Amsterdam binnen enkele weken zijn beschikking zal geven over het beroep van de Haarlemse officier van justitie op de afwijzing van diens vordering door de raadkamer van de rechtbank. Mocht de be schikking van het gerechtshof gelijk zijn aan die van de rechtbank, dan kan de officier van justitie nog in cassatie gaan bij de Hoge Raad in Den Haag. Omkering voorrang in verkeer r verslaggevers DEN HAAG In bepaalde woonwijken zouden de voorrangsregela in het verkeer moeten worden omgekeerd, zó dat telkens bet langzame verkeer voorrang heeft op het snellere verkeer. Dit stelt een „interdepartementale werkgroep verkeersveiligheid woonge bieden" voor. Die omkering zou tevens een moeten inhouden van 20 kilometer per uur. De commissie, zo blijkt uit het ANWB-blad Verkeerstechniek, stelt zich een regeling voor waarbij de voetganger voorrang krijgt op de fiets, deze weer op de bromfiets en de bromfiets weer op de auto. ROME - De wereldvoedselconfe- rentie in Rome lijkt een tast baar resultaat binnen bereik te hebben: de oprichting van een agrarisch ontwikkelingsfonds ten behoeve Van de arme lan- Niet het rijke Westen, maar de OPEC-groep (de landen idie olie produceren en exporteren) heb ben de aanzet tot de oprichting van dit fonds gegeven. Dat was ook de bedoeling van het West en, dat al aan het begin van de conferentie heel duidelijk heeft gesteld, dat men niet eerder tot concrete actie wilde overgaan, dan nadat de rijk geworden olielanden hun bereidheid zou den hebben getoond geld be- schikbaar te stellen. Daar was ook wel op gerekend, maar er was binnen de wereld conferentie klaarblijkelijk niet op gerekend, dat nu net Neder land als enige rijke land van de zogenaamde B-groep die stap zou steunen. „Je kunt wel stel len, dat er verbazing was over het feit dat wij die resolutie, waarin de olielanden de oprich ting van z'n hulpfonds voorstel len, meteen ondertekenden", zegt minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking. De minister is op deze conferentie kennelijk in zijn element: staat geen minuut stil, jaagt zijn dele gatie van hot naar haar, over legt doorlopend en zeer infor meel en neemt als minister be slissingen. Zo moesten veel de legaties eerst hals over kop na dere instructies vragen nadat Nederland zeer verrassend met- de olielanden samen het agrari sche hulpfonds propageerde en een eerste aanzet op poten heeft gezet De eerste reacties lieten niet lang op zich wachten: nagenoeg alle overige westerse landen van de B-groep (inclusief de hele EG) stelde zich afwijzend op. „Maar ook gisteren al was er een doorbraak merkbaar. Canada, Nieuw-Zeeland en Australië zijn zo goed als positief nu. De Scandinavische landen en En geland zouden zich niet meer negatief of zo negatief opstel len", aldus minister Pronk. Blijft natuurlijk toch ontstem ming en gereserveerdheid, met name bij Duitsland, en wat die gereserveerdheid betreft ook bij Amerika. Dode bij brand kraakpand AMSTERDAM (ANP) Aan de Nieuwezijdsvoorburgwal in Amster dam zijn vier kraakpanden uitgebrand. Daarbij is een persoon om het leven gekomen en twee zwaar gewond. Enkele tientallen bewoners van de kraakpanden konden zich in veiligheid stellen. ^pel en Fiat '-jurder ROTTERDAM (ANP) Met in gang van 18 november a.s. zul- len de Opel-, Vauxhall-, Ran ger- en Fiatpersonen auto's duurder worden. Bij de eerste drie merken bedraagt de prijs verhoging ruim drie procent, bij Fiat is een prijsaanpassing van vier procent toegepast. UTRECHT Rietje van der B, de toekom stige bruid van de drievoudige moordenaar Hans van Z. voelt zich zo bedreigd na de publikaties van haar voorgenomen huwe lijk dat zij de politie in Zeist waar zij in een luxe flat woont om politiebescherming heeft gevraagd. Zij vindt zelf dat dit huwe lijk nooit had mogen uitlekken. Zo denkt men er ook over in de psychiatri sche observatiekliniek voor het gevange niswezen in Utrecht, waar Hans van Z. momenteel verblijft Daar is een groot scheeps onderzoek op gang gekomen om te ontdekken wie dit huwelijk heeft doen uitlekken PEIJSTER: 97 9? DEN HAAG „De aanwezigheid van een advokaat bij de politieverhoren zal het ophelderen van recherchezaken zeker be moeilijken waardoor het aantal opgeloste zaken zal teruglopen. Degenen die binnen het politie-apparaat met het moeilijke re cherchewerk zijn belast zijn hier in ieder geval van overtuigd", aldus de Haagse hoofdcommissaris van politie dr. C.N. Pcij- ster in een artikel in het laatstverschenen nummer van „Liberaal reveille", waarin hij tot de conclusie komt dat de criminaliteits bestrijding ook een politiek probleem is. Volgens de hoofdcommissaris kan niet wor den gezegd dat er de laatste tijd een golf van geweld over Nederland is gegaan. „Toch mogen wij niet vergeten dat de burgerij de sterk toegenomen diefstallen met geweldple ging (bankovervallen) erl de inbraken (toena me in 24 jaar met meer dan 1000 procent) als de bedreiging van de welvaart ervaart. Ook al is er dan niet direct reden om alarm te slaan we zullen ons moeten bezinnen of we als samenleving tevreden zijn over de wijze waarop wordt opgetreden tegen de groeiende criminaliteit". Tenslotte concludeert dr. Peijster dat er zorgvuldig moet worden afgewogen of het algemeen belang het meest is gediend bij optimale resultaten van de opsporing of bij een maximale rechtsbescherming van het individu. „Men zal door middel van de volks vertegenwoordiging moeten beslissen aan welk van de betrokken belangen men het meeste gewicht wil toekennen", aldus dr. Peijster. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Niet alleen de omvang van de loonsverhoging in 1975, maar ook de regeling van de immateriële arbeidsvoorwaar den kan een struikelblok vormen voor het afsluiten van een centraal akkoord. Nadat gisteren in de Stichting van de Arbeid langdurig over deze zaken was gesproken moesten werkgevers en werknemers constateren, dat er nog „een vrij ingrijpend verschil van inzicht" bestaat, met name over de openbaarheid van inkomens en over het geven van faciliteiten aan de vakbon den in de ondernemingen. De volgende week praat men verder. Over de lonen kan pas worden gesproken als men inzicht heeft in de beleidsvoornemens van de regering om de teruglopende economie een financiële impuls te geven. De vakbeweging en de werkgeversorganisaties hebben bureau kon mededelen en ver volgens een aantal alternatieve maatregelenpakketten ter tafel bracht, waaruit het kabinet zelf nog moet kiezen. Alle partijen zwegen zeer consequent over het besprokene. gisteravond afzonderlijk gesprek gehad met een rege- Tijdens het overleg hebben de ringsdelegatie (de ministers werkgevers laten blijken, dat Den Uyl, Boersma, Duisenberg zij ten aanzien van de open en Lubbers), die de jongste ra- baarheid van inkomens ook wel mingen van het centraal Plan- een grotere openheid voor staan, maar dat zij in een cen traal akkoord nog niet een aan beveling willen doen om zo'n openheid te betrachten. Tot de immateriële punten, waar over het overleg nog voortgaat behoren voorts de scholing en vorming van zeventienjarigen, de publikatie van een sociaal jaarverslag, de tewerkstelling van partieel leerplichtigen, de problematiek rond de oudere werknemers, de werkingssfeer van de c.a.o.'s, de werksituatie, het educatief verlof en de werk- classificatie. Ook wordt nu reeds gesproken over een ver dere arbeidstijdverkorting in 1976 en volgende jaren, omdat een eerder gefaseerd plan (veertigurige werkweek in 1975) vrijwel is uitgevoerd. Oe harde wind maakt dat de grote werkzaamheden aan do Zeeland brug nog steeds onmogelijk. Ondanks deze tegenwerking van het weer. is men toch reed9 begonnen mot do vervanging van de Bailey-noodbrug door de definitieve brugklep Hier zweeft het twoode doel van do Bailey-brug in de takels door de lucht, een eerste gedeelte werd eerder op de dag al uit de brug gelicht. PvdA verloor in Rotterdamse deelraad Van een o r verslaggever» ROTTERDAM De verklcxin- gen In de Rotterdamse deelge meente Rotterdam-Oost heb ben een flink verlies voor de PvdA opgeleverd in vergelij king met de raadsverkiezingen van 29 mei. De PvdA zakte van 34,6 naar 30,7 procent. De WD daalde van 23,3 naar 22»9. De opkomst was teleurstellend: van de 34.400 stemgerechtigden bracht 47,8 procent (in mei 68 procent) zijn stem alt. In een wijk in Kampen werd opnieuw gestemd omdat daar in mei met rode balpennen de stembiljetten waren ingevuld in plaats van met rode potloden. Het aantal stemmers bedroeg 679 ofwel 73,8 procent. De Pv dA steeg van 19,8 naar 28.8 procent, de KVP daalde v'an 7,8 naar 3,8 en het GPV steeg vim 5,3 naar 21,8 procent

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9