Allerlei(ds) pnieuw donkere olken boven wijk centrum Merenwijk [uurgewenningsbijdrage voor complex 365 woningen in Merenwijk Bewoners Plan-Noord zijn het meer dan beu 197pONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 .EIDEN Staatssecretaris Schaefer van Volkshuisvesting ruimtelijke ordening heeft het complex van 365 maisonnet- i vijfkamerflats in de Me- j renwijk aangewezen als object waarop de zogenaamde „huur- gewenningsbijdrage" van toe- passing is. Pnmuijjat betekent dat de aanstaande bewoners van dit complex die een woning met een lagere huur achterlaten, in aanmer king kunnen komen voor een in jaar uit te betalen bijdrage in de hogere huur. let eerste jaar kan men dan 75% terugkrijgen van het verschil tussen de oude en de nieuwe huur, het tweede jaar 50% en het derde jaar 25%. Voor echt paren, die hebben ingewoond en dus geen zelfstandige wo ning achterlaten, bedraagt de bijdrage in het eerste jaar 900,- in het tweede jaar 600,- en in het derde jaar 300. Wie komen in aanmerking? Ingezetenen van Leiden of men sen die een economische bin ding hebben met Leiden, en die een inkomen hebben van maxi maal 30.000 per jaar. Bij de toewijzing zal voorkeur worden gegeven aan gezinnen met mini maal 2 kinderen. Hoe wordt de bijdrage uitbe taald? Rechtstreeks door het Ministerie. De bijdrage voor het eerste jaar ontvangt men nadat men een half jaar in de nieuwe woning heeft gewoond. De bijdrage voor het tweede jaar wordt na anderhalf jaar en die voor het derde jaar na tweeënhalf jaar uitbetaald. Men moet dus wel elke maand het hele huurbedrag betalen. De bijdrage wordt immers eens per jaar uitbetaald in één keer. Wat wordt onder „huur" ver- een bedrag van 660,- voor centrale verwarming en —van het bedrag dat men jaar lijks aan huursubsidie ontvangt in de nieuwe woning. Enkele voorbeelden —Bij een aldus vastgesteld huur- verschil van 120,- per maand 1440,- per jaar) tussen de ou de en de nieuwe woning kan men van het Rijk na een half jaar bewoning een bijdrage ineens ontvangen van 75% van 1400,— dus 1080,—. Na an derhalf jaar bewoning keert het Rijk dan 720 uit en na tweeënhalf jaar 360,- ineens. Een inwonend gezin verhuist naar een van de woningen in het aangewezen complex. On geacht het huurverschil ont vangt dit gezin na een half jaar bewoning 900,- ineens, na an derhalf jaar 600,- en na tweeënhalf jaar 300,- aan huurgewenningsbijdrage. Hoe kan men zich opgeven? Door een brief te schrijven aan Buro Huisvesting, Hooigracht 79. op de envelop vermelden no. 365. In de brief vermelden: de gezinssamenstelling en het hui dige adres. Js men al bij Buro Huisvesting staat ingeschreven, dient men ook het nummer van het urgen-, tie- of inschrijvingsbewijs te vermelden. Gegadigden ontvan gen kort na de aanmelding een uitnodiging voor een gesprek, waar alle gegevens en inlichtin gen kunnen worden uitgewis seld. De reeds bewoonde woningen in dit complex De bewoners hiervan krijgen be richt over deze regeling en over de manier waarop de huurge wenningsbijdrage alsnog met terugwerkende kracht kan wor den verkregen. pniiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiurnniiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliiililllliliiiilliiiiiiiiilliiiiiliiiiiiliiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitlil NU OOK PRINCIPIËLE BEZWAREN Van e r verslaggevers. centrum willen hebben en ik kan me voorstellen dat zo'n centrum elders meer op zijn plaats is." Wethouder Waal daarop: „De Kooi en Noord wil len een wijkcentrum op het Spoortje" (voormalige N.S.-em- placement). LEIDEN Van de gemeenteraadrirden die gisteravond de fractie vergaderingen hebben bezocht van de PvdA en van de combinatie PPR/PSP/D'66 heeft niemand zich uitgesproken vóór aanvaarding van het voorstel Bosch, om zo snel mogelijk een begin te maken met de bouw van een wijk-centrum in de Merenwijk. Dat betekent dat het erg twijfelachtig is geworden of de motie bij de behande ling in de gemeenteraad een meerderheid zal krijgen. terie van CRM om op de bouw ButlTtbllis van het centrum een subsidie te Qp de plaats", verlenen van (maximaal) één - - miljoen gulden. Die subsidie is door b. en w. van de hand gewezen, zonder dat zij overleg hadden gepleegd met de ge meenteraadscommissies. Duur plan De heer Bosch wil zijn voorstel aanstaande maandag indienen, na afloop van een interpellatie (ondervraging van het college) over de wijkcentrum-affaire. Die affaire heeft betrekking op een aantal zaken die op het stadhuis uit de hand zijn gelo pen bij de behandeling plan voor de bouw dergelijk centrum. De gemaak- te fouten hebben ertoe geleid In eerste instantie verdedigde dat het nieuwe college van b. wethouder Tesselaar (samenle- en w. op onnodig korte termijn vingsopbouw) deze afwijzing b#»«;li<!sin<» moest nemen door erop te wijzen dat aan vaarding van de subsidie de uitvoering van een erg duur plan met zich mee zou hebben gebracht, waarop Leiden zelf onaanvaardbaar veel geld moest toeleggen. Voor de ver vaardiging van een alternatief goedkoper plan was naar zijn zeggen de toegemeten tijd te kort; het plan moest uiterlijk 1 i het n Tesselaar: vergissing Politici die het verder hebben geschopt dan gemeenteraadslid en toch gewoon eerlijk zijn, lopen er niet bij bosjes rond. Toch begin ik de heel voorlopi ge en voorzichtige indruk te krijgen dat wethouder Tesse laar zo iemand is. Gisteravond nam dat vermoeden weer een iets vastere vorm aan toen hij na afloop van de PvdA-fractie- vergadering ruiterlijk toegaf dat j). «D w. (en dus hij zelf in de eerste plaats) verkeerd heb ben gehandeld door een beslis sing te nemen over het subsi die-aanbod van 1 miljoen, zonder daarin de betrokken ge meenteraadscommissies te ken nen. „Zulke grote zaken moe ten inderdaad principieel in de commissie", zo beaamde hij. Dat was vooral opmerkelijk omdat tijdens de vergadering geen van de P.v.d.A.-fractiele- den zo'n uitspraak van hem had gevraagd. Integendeel. Zelfs Jan Duijvesteijn, die bij precaire zaken binnen dePv- dA-fractie toch doorgaans de rol van billen-prikker vervult, ging nn niet verder dan de opmerking: „Ik zeg niet dat het college in gebreke is gebleven maar jullie hadden over de stand van zaken met betrek king tot het wijkcentrum wel een stencil moeten opstellen. Dat was psychologisch ver standiger geweest". Wethouder Van Dam verdedigde het colle ge zelfs door te zeggen: „Je kan niet steeds elk leuk voorstel uit de wijk in de commissie brengen". Dergelijke uitspra ken zijn natuurlijk van het tra ditionele lariekoek-al looi. Al waren b. en w. dan niet wette lijk verplicht over het subsi die-aanbod overleg te plegen met de rest van de raad, mo reel natuurlijk wel. Het ging niet om vijf stuivers, maar om de mogelijkheid een eind te maken aan het nijpende ac commodatie-gebrek in de Me renwijk. Dat de direct verantwoordelijke wethouder zonder druk van partijgenoten openlijk toegeeft dat er een misser is begaan en dat verklaart met de woorden: „Ik ben het vergeten in de commissie te brengen, na de besprekingen op CRM heb ik verslag uitgebracht aan het college en daarna is het me gewoon door het hoofd gescho ten", dat een wethouder dat somaar zegt als was hij gewoon mens, dat stemt verge vingsgezind tegenover het feit dat het natuurlijk wel bijzon der stom is om zoiets te verge ten. Tesselaar zijn vader zeggen: „Laat het niet i voorkomen, Dick". Willem Scheer volgde Tesselaar," gaat bij de uitvoering van alleen de multi functionele ruimten (d.wa. voor uiteenlopend gebruik vatbare) van het plan, de vraag spelen of het niet zinvoller is in plaats van een wijkcentrum een buurthuis te bouwen. Dat laat ste is dan voor het verkrijgen van subsidies, waarschijnlijk veel aantrekkelijker. En verder moeten we ook overwegen of het wel wenselijk is dat de ge meentelijke overheid de bouw van kerkruimte subsidieert, waarin het wijkcentrum im mers ook voorziet. Op dergelij ke vragen hebben we nog geen antwoord en daarom vind ik het waanzin om op dit moment te gaan bouwen. Ik heb er geen behoefte aan me in een avon- te storten." november bij CRM zijn inge- boorden diend. Tijdens de fractie-vergadering van de PvdA gisteravond vulde Tesselaar deze motieven aan met bezwaren van principiële aard tegen de bouw van een wijk-centrum in de Merenwijk. „Op de eerste plaats", aldus Tes selaar. „moeten we ons de vraag stellen of het gewenst is om, indien we besluiten een Tesselaar gaf gisteravond een no- wijkcentrum te bouwen, dat gjd summier overzicht van de wijkcentrum in de Merenwijk ..misverstanden en ongenoe- neer te zetten. Er zijn andere gens" die aan de wijkcentrum affaire ten grondslag liggen. de wethouder niet alleen de motie Bosch van de hand wees, maar ook het voorstel van de Werkgroep So ciale Planning in de Merenwijk die er eveneens bij het college op heeft aangedrongen om zo gauw als mogelijk is met de bouw van een sober uitgevoerd wijkcentrum een begin te ma- wijken die ook graag een wijk- Traditiegetrouw werd gisteren in bejaar- succes. Hun zorgvuldig zelfgemaakte hand- denflat „De Parelvissers" aan het Bizetpad werkjes vlogen ook nu weer als broodjes de jaarlijkse bazar gehouden. De bewoners van de plank. Met de opbrengst kunnen de van de Parelvissers zijn zo langzamerhand handige dames en heren weer nieuwe mate- al een beetje gewend geraakt aan het halen kopen. LDG vecht tegen degradatie LEIDEN Het Leids Damgenootschap, dat na de vijfde ronde van de hoofdklasse-competitie dammen onderaan stond, heeft eindelijk af stand gedaan van de laatste plaats. Zelf won het met 13-7 van N.O.A.D. uit Nijmegen, terwijl mede-degradatiekandidaat Alblasserdam met 14-6 verloor van Philips uit Eindhoven. De overwinning van de Leidenaren is geen mo ment in gevaar geweest. A. v.d. Kwartel open de met een remise de score voor L.D.G., gevolgd door een overwinning van E. Bron- string (3-1). Via verhes van S. v.d. Kwartel, vrijwel onmiddellijk gevolgd door overwinnin gen van W. v.d. Blom en H. Bezemer üep de stand uit naar 7-3. Na twee remises (van H. de Koning en A. Hasrat) stelde W. Klein de overwinning veilig door een fraaie zege (11-5). Ten slotte speelden W. Heemskerk en H. v. Winkel nog remise. Eindstand: 13-7. Kamer van Koophandel verhoogt heffingen Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland wil de heffing op in schrijvingen in het handelsregister volgend jaar met 11% verhogen. De retributie wil de kamer in 1975, behoudens de leges vestigings wetten, met 15% optrekken. Een en ander blijkt uit de begroting van de Kamer voor 1975. De extra inkomsten die men door het treffen van de genoemde maatregelen zal verkrijgen wil men aanwenden voor de dekking van het nadelig saldo dat voor volgend jaar is geraamd op 160.300. Om de dekking geheel „rond" te maken is bovendien nodig dat een bedrag van 16.800 ten laste van de kapi taalsrekening wordt gebracht. De percentages waarmee de heffingen op inschrijvingen in het Handelsregister worden verhoogd komen over een met de verhogingen die het ministerie van economische zaken van plan is volgend jaar maximaal toe te staan. Enkele bewoners van plan Noord kijken hier naar een dia-scherm waarop de rehabilitatieplannen uit de doeken worden gedaan. RENOVEREN NU OF NOOIT' Van een onzer verslaggevers LEIDEN ,3innen een half jaar moet de beslissing genomen zijn; als de bewoners dan nog niet weten waar ze aan toe zijn is er absoluut een falend beleid gevoerd", aldus de heer Vervoorn, voorzitter van het wijkkomitê Plan-Noord tijdens een gisteravond gehouden bewonersavond, die in het kader van de aanstaande renovatie en rehabilitatie van het Noord erkwartier werd gehouden. Aan de hand van een aantal tekeningen werd hier gediscussieerd over de plannen die er voor het opknappen van deze wijk bestaan. De bewoners zijn bijzonder verbolgen over de opmer king van de directeur van de Leidse Woningstichting, de heer Streefland, dat de reno vatie van een aantal wonin gen nog wel enige tijd op zich zal kunnen laten wach ten. De kans bestaat, aldus de heer Streefland, dat nieuwbouw weieens goedko per zou kunnen zijn dan ren overen (verbetering van ou de woningen). De bewoners vonden dat ze nu lang ge noeg aan het lijntje waren gehouden: „Er moet haast gemaakt worden anders hoeft het helemaal niet meer. Hoe langer je wacht des te duurder het wordt, totdat het helemaal onbe taalbaar is", zo kon men gis teren horen. Ook over de plannen om de wijk als geheel op te knap pen (rehabilitatie) was men niet alom te spreken. Even- dit een levensgevaarlijke si tuatie. Bovendien is de brug veel te smal. Er bestaan plannen voor een voetgan gersbrug naast de bestaan de, maar er gebeurt voorals nog niets", zo was de klacht van sommige bewoners. Ook het gebrek aan parkeerruim te is de bewoners tot grote zorg. „De gecreëerde par keerruimte uan de Juliana- straat wordt momenteel ge bruikt door een autohande laar, zodat de wijkbewoners hun auto niet kwijt kunnen, luidde het. Ook wil men het probleem van de bedrijfswa gens in de wijk aangepakt zien. Tellingen hebben uitge wezen, dat in het betrokken wijkgedeelte 112 autobezit ters zijn, terwijl er 's nachts meer dan het dubbele gepar keerd staat Er werd de sug gestie gedaan de bedrijfswa gens naar het parkeerterrein van de Groenoordhal te ver bannen. als bij de bewoners van de Ondanks alle kritiek Kooi, die dinsdag bijeen kwamen, vormt het verkeer een heet hangijzer bij de bewoners. In de Kooi voelt men er niets voor dat de Sumatrastraat de grote uit valsweg voor de Merenwijk gaat worden. In het Noord erkwartier wil men maatre gelen tegen het zware ver keer. dat met te hoge snel heid over de singels rijdt. „De Eerste Hulpdienst heeft bij de Herenpoortsbrug bij na dagelijks werk. Vooral voor de schoolkinderen is toch ook reden tot tevreden heid: Er kon worden ge meld, dat de kans steeds groter wordt, dat op het voormalig NS emplacement Herensingel ('t Spoortje) geen kantoorgebouw zal ver rijzen. Over de bestemming van dit terrein wordt druk overleg gevoerd tussen de gemeente en een tweetal mi nisteries, waarbij het college van B W volledig achter de wensen staat van de be woners van Kooi en Noord erkwartier. Mexicaans koor In het LAK-theater treedt van avond het 32 man sterke koor van de Universiteit van Mexico- City op. Zij zullen daar een groot aantal verschillende koor werken ten gehore brengen, va riërend van Midden- en Zuida- merikaanse volksmuziek composities van klassieke hedendaagse componisten. Dit koor, dat tien jaar geleden werd opgericht, heeft zich Mexico binnen vrij korte tijd een grote populariteit veru ven. In 1967 maakten zij i veel succes een grote tour door Midden- en Zuid-Amerika en in 1971 kwamen zij voor het eerst naar Europa. De huidige tournee, die zij maken onder auspiciën van de Uniivrsiteit van Mexico en het Mexicaanse Ministerie van Buitenlandse Za ken, voert hen in totaal langs tien West- en Oosteuropese lan den. onder redactie van i Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Burgerlijke stand LEIDEN Geboren, rectificatie: Hcijrungan. Jack David «n w J An •c en O. Heemikerk, Dephne ér Akerboom en M N.U, Yun nt v G J F Boskamp en J C M. van Dijk. Overleden: C A van Krieken. |rb I mei 197S. meisje. A O Kemper. |rb 8 apr IB03. gehuwd geweert met J C. A F 1 «ug 1810, echtgenoot van^C^kTc^d J Oud i hoorn, geb.1 Mexicaanse koor op zijn tournee door Europa ,,De Zanger'' KLM-show Als de KLM zijn zin krijgt zullen de plaatselijke reisbureau's de zer dagen te kampen krijgen met een stroom van pakweg driehonderd Leidenaars, die hun vakantiestekkie dit jaar in de Verenigde Staten van Ame rika willen zoeken. Om een en ander te bewerkstelligen deed de KLM Amerika-Show, een onvervalst stukje promoting van een vakantieland „met 1001 mogelijkheden" gisteravond de Stadsgehoorzaal aan. Wie een wervelende show ver wachtte, kwam bedrogen uit Onze hard aan vakantie toe zijnde harten werden geacht sneller te gaan kloppen door wat men in de wandeling placht te noemen: een lezing met licht- In de pauze e beelden. voorstelling es dia-projectoren, een filmpro jector, een bandrecorder en drie projectieschermen waren nodig om gestalte te geven aan deze „American Dream", die onze Belgische buurman René van den Eynde en zijn vrouw Lea tijdens een tocht langs de Oost- en Westkust op de beeld band vastlegden. Zeer fraaie opnamen, dat moet gezegd, ver gezeld van de ons bekende Sterreclame muziekjes en een vriendelijke bandrecorderstem, gaven een indruk van hetgeen het geboorteland van Archie Bunker, de tourist aan goeds te bieden heeft. Kennelijk is dat toch niet zoveel meer dan het beeld, dat ons al eerder via de buis en de bioscoop bereikt had. want een moment van ver rassing en van „hé dat wisten we nog niet" hebben wij alt hans niet gekend. afloop van de n er uiteraard de „charmante" vraagbaakste wardessen in de bekende KLM- outfit, om de laatste twijfels - zouden we nu toch maar niet gewoon op Schiermonnikoog gaan kamperen-? - weg te ne men. De hele ervaring kostte de bezoeker 2,50 en wie denkt iets gemist te hebben, kan de schade vanavond in gaan halen. Een reisje, al dan niet met de KLM. naar het Staargebouw in Maastricht is dan wel noodza kelijk. Sint Nicolaas Begeleid door vier muziekcorpsen en maar liefst 53 zwarte pieten doet Sint Nicolaas zaterdagmid dag zijn intrede in onze stad Om twee uur komt hij op de Haven aan, waarna de goed heihg man een rijtoer te paard door de binnenstad begint. De route is daarbij als volgt: Ha ven Haarlemmerstraat Prinsessekade - Korf Rapen burg - Breestraat Gangetje Botermarkt Vismarkf Aalmarkt Boommarkt Prinsessekade - Morsstraat Op 1 december wordt er in de Stadsgehoorzaal bovendien nog een kindermiddag gehouden, die om één uur begint Erfelijk Naar aanleiding van haar 25-jarig jubileum organiseert de Neder landse Antmpogenetische Ver eniging vrijdag en zaterdag een cursus „Vroege diagnostiek en preventie van erfelijke afwijk ingen". De cursus wordt gege ven in de collegezaal van het Fysiologisch laboratorium aan de Wassenaarseweg 62 Opgave vooraf is gewensttel. 48333, toestel 4556. Een programma van de cursusdagen wordt dan tevoren toegbezonden. Rond de kerstdagen viert de Eer ste Leidsche Vereeniging Van Kanarieliefhebbers en Vogelbe scherming „De Zanger" haar vijftigjarig jubileum Een jubi leumcommissie werkt al enige tijd zeer hard om de evenemen ten in dit kader gladjes te laten verlopen Op 17 en 18 december biedt de Stadsgehoorzaal plaats aan zo'n 1200 zingende en flui tende vogeltjes m de meesf ui teenlopende kleuren, die door een twaalftal keurmeesters op kwaliteit beoordeeld zullen worden Aansluitend wordt de Leid se burgerij vanaf 20 de cember in de gelegenheid ge steld kennis te maken met onze gevederde vriendjes en op 27 december tenslotte worden aan de eigenaars van de bekroonde kanaries prijzen uitgereikt. „De Zanger" heeft zich in de afgelopen jaren vooral ten doel gesteld voorlichting te geven over het kweken van zang- en kleurkanaries van verschillende origine. Mede hierdoor worden momenteel vele huizen opge vrolijkt door „Tropen" en „Exoten" (afkomstig uit Austra lië), die door jarenlange studie van de kweker in schitterende kleurencombinaties het leven slicht hebben gekregen De heer Schouten, secretaris van de jubileumcommissie wees ons op de grote waarde van de vereniging" Wij vinden het vooral zo belangrijk dat men sen die met hun vrije tijd geen raad weten, op de mogelijkhe den van deze hobby worden gewezen. Als je echt meer wil dan alleen een paartje bij el kaar zetten, kan je in onze ver eniging veel leren en aan je hobby veel plezier beleven" Voor belangstellenden zal er tij dens de tentoonstelling volop gelegenheid zijn bij een van de kwekers informatie in te win nen Vanaf vrijdag 20 december om half acht tot zondag 21 de cember vijf uur dus, in de Stadsgehoorzaal. Leidse agenda British Dryland Hoirwwnl SI: Ï0 00 uur - FlImfTtiap, Han li-iidi IvidKrurp an „Sa/nan Spalrn" In r Optradan Oaorga Holiday I British I Ha van: It Burcht Of n Joop Zoutaanalll lanoa Lyc*um20l3 uur Noord mpacrua ut _Da Vrolyka Vrouwtjaa vi Club: 20 00 uur Filmvnoratnlling DIENST APOTHEKEN Tot Hulp dar Mooabrld. Hooigracht M. t

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3