ederland steunt hulpprogramma Tan OPEC-landen Vertrouwenskloof tussen minister en leerkrachten BAUDRIN IN ZEE MET BELL TELEPHONE Süchakel werklozen in bij welzijnswerk Stakingen Frankrijk breiden zich uit A.R.P. en P.P.R. WAARSCHUWEN EaidwQowwnt luimiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiimuiuimiimiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiuiuiiiiiniiiniummiiii VOORZITTER N.K.V.-VOEDINGSBOND Gouden jubileum kinderpostzegels DIT JAAR 20.000 MINDER WONINGEN Waarschuwing van anarchisten aan Duitse rechters Vrijlating gevangenen in Chili Broeder al eerder verdacht [WOENSDAG 13 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent Frans Wijnands) tOME Nederland heeft samen met de olieproduce* rende landen, die verenigd zijn in de zogenaamde OPEC-groep, met nog 25 ontwikkelingslanden, een hulpprogramma gelanceerd op de wereldvoedselcon- ferentie in Rome. rijke land dat samen met de olielanden deze vorm van hulp heeft onderschreven. Des te op merkelijker nog geen jaar na de oliecrisis, toen de olieprodu cerende landen Nederland uit zonderlijk lang hebben geboy cot. Minister Pronk van ontwik- Jat is gebeurd in de vorm van een resolutie die gisteren op tafel is gekomen en waarin wordt voorgesteld, om een agrarisch ontwikkelingsfonds voor langere termijn op te rich ten. Nederland is tot nu toe het enige westerse, ontwikkelde en kelings samenwerking lichtte toe, dat Nederland ogenblikke lijk aan dit initiatief kan deel nemen, omdat ons land als een van de weinigen een vierjaren plan voor ontwikkelingshulp heeft De minister kondigde aan. dat wat hem betreft meer gelden voor agrarische hulpver lening beschikbaar zullen ko men. Nederland is bereid om de verplichtingen, die aan de op richting van dit fonds verbon den zijn, na te komen, zelfs zonder dat naar buiten tot op heden exact bekend is welke die verplichtingen zijn. Nooit te oud om te leren Mary Margaret Goreham verplaatst zich tegenwoordig op rolschaatsen door de straten van Toronto. Rollend doet zij haar bood schappen. Sinds de 65-jarige gepensio neerde onderwijze res haar rijbewijs om gezondheidsre denen kwijt raakte, is zij op rolschaat sen in de straten te zien. Ze is waar schijnlijk de enige 65-jarige die rol schaatsen leerde, want ze had het nooit eerder ge daan. Rijles geven per 1 juli '75 aan banden DEN HAAG (ANP) Waar schijnlijk met ingang van 1 juli 1975 mag men zonder een wet telijk instructeurs bewijs geen les meer geven in het auto- en motorrijden. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat streeft er name lijk naar aldus zijn ministe rie op 1 januari 1975 de vakbekwaamheidseisen voor rij instructeurs te laten ingaan. Alleen rijinstructeurs die aan de vakbekwaamheidseisen vol doen, kunnen in het bezit ko men van het wettelijk voorge schreven instructeurs be wijs. De eisen omvatten de vakken voer tuigkennis, voertuigbeheersing, verkeersdeelneming, vcrkeers- wetgeving en onderwijskunde. Ze zijn uitgebreider dan die voor het Vamor- en het M.I.-di ploma. De rij instructeur moet namelijk voldoende didactische bekwaamheid bezitten om ken nis en vaardigheid op de leer lingen te kunnen overdragen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - ARP en PPR menen, dat er een vertrouwens kloof bestaat tussen onderwijsminister van Kemenade en de mensen die voor de klas staan. Over de oorzaken daarvan denken beide fracties verschillend. Dit bleek gisteren in de eerste ronde van het onderwijsdebat in Aan de regeringstafel v.l.n.r. staatssecretaris Klein, minis- Tweede Kamer dat vandaag wordt er Trip minister Van Kemenade en staatssecretaris Veer- mevrouw nan, tijdens de behandeling van de begroting van onder- voerde het wantrouwen, de irritatie en wijs en wetenschappen. beduchtheid" voor van Kemenades be- doelingen terug op de polarisatie. Haar PPR-eollega mevrouw van der Heem gaf als verklaring, dat de visie van de minis ter over de onderwijsvernieuwing en zijn strategie moeilijk wordt begrepen. De bewindsman mag het als meegeno men beschouwen, dat KVP-ARP en CHU in dit debat - zoals na hun jongste onder- wijsconflict te verwachten viel - geschei den optrekken. Het betekent, dat de rege ringsgezinde confessionelen niet voor las tige dilemma's worden geplaats en zon der al te veel opschudding een andere koers kunnen varen dan de CHU. Dat houdt niet in, dat KVP en ARP het beleid van de socialistische bewindsman zonder meer aanvaarden. Ze hebben wel degelijk kritiek en twijfels. Zo toonde de KVP-er Hermes zich - evenals andere kamerleden - beducht voor de vernieu wingsdrang van de minister. De indruk bestaat, dat hij zoveel aandacht schenkt aan vernieuwingen, dat de huidige pro blemen van het onderwijs uit het oog worden verloren. ^een lager )tw-tarief ierteelt dukten (bloemen, bloembollen, planten en boomkwekerijpró- dukten) zullen niet oqder het lage btw-tarief van 4 procent gebracht worden. Minister Dui- senberg ziet geen aanleiding om de huidige btw van 16 pro cent te verlagen, omdat deze produkten niet gerekend kun nen worden tot de noodzakelij ke levensbehoeften. )e economische positie waarin deze bedrijfstak verkeert mag volgens de minister geen rol spelen bij de hoogte var btw. Een verlaging tot 4 pro cent zou 50 miljoen gulden schelen. De minister heeft ook bedenkingen tegen de gesugge reerde verlaging van de btw voor de hele bouwsektor Bezwarende documenten (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De officier van justitie in het proces Baudrin, die wegens valsheid in geschrifte en grootscheepse corruptie gearresteerde en terecht staande directeur-generaal van de Belgische regie voor telefonie en telegraaf (RTT), heeft gisteren de rechtbank zeer bezwarende documenten over handigd, die nog eens aantonen dat Baudrin inderdaad werd omgekocht en dat met name de directeur-generaal van de Antwerpse Bell Telep hone, Frank Pepermans, een van de omkopers was. Omdat de Belgische wetgeving omkoperij van ambtenaren door privé-personen strafbaar stelt, bestaat er alle kans. dat de directeur-generaal van Bell Telephone tijdens de voortzetting van het proces officieel in staat van beschuldiging zal worden gesteld en zal worden gearresteerd. Een huiszoeking in de privé-woning van de directeur- generaal die eind vorige week plaats had en tot in het holst van de nacht duurde, had namelijk de documenten opgeleverd die officier van justtie Vandewalle nog nodig had om zowel Baudrin als Pepermans als twee corrupte lieden te ontmaske- Omdat de openbare aanklager steeds opnieuw met nieuwe bezwarende documenten blijft komen en in de komende tijd mogelijk namen van een heel legertje andere omkopers bekend zullen worden gemaakt is de kans groot, dat de rechtbank alsnog zal besluiten de zaak te schorsen teneinde de officier in staat te stellen nog meer bewijzen op tafel te leggen. Intussen is ook bekend geworden dat de Belgische PTT bij Bell Telephone telefoon centrales kocht zonder dat over de juiste prijs werd gesproken. Verder deed Baudrin bestellingen bij Bell Telephone die de staat 1.500 miljoen frank teveel kostten in ruil waarvoor Baudrin persoonlij ke geschenken, geld en diensten van de Antwerpse firma ontving. Consequenties van goed voorstel VERVROEGDE PENSIONERING als middel om de werkloosheid in Nederland krachtiger te bestrijden: deze suggestie is gedaan op een vakbewegingsvergadering in het noorden. Ze kreeg de vorm van een motie, gericht aan het N.V.V.-verbondsbestuur en aan de regering. Een goed voorstel, dachten we. Want op die manier worden twee vliegen in één klap geslagen: de werkloosheid wordt met een structureel middel bestreden en de kans om op redelijke manier van de levensavond te genieten wordt groter. Juist onder de mannelijke beroepsbevolking ligt de gemiddelde leeftijd waarop men sterft, immers betrekkelijk laag. Ondanks alle verbeterde/ medische voorzieningen. MAAR WIE EEN GOED VOORSTEL indient, moet ook de conse quenties goed op een rijtje zetten. Wat impliceert dat men bereid moet zijn om er een urgente zaak van te maken, die voorrang krijgt op andere goede zaken. De noordelijke vakbeweging vindt dat de financiële middelen voor een vervroegde pensionering in de eerste plaats gezocht moeten worden bij het in te stellen Centrale Fonds Winstafroming, dat de vakcentrales hoog op hun lijst hebben staan als voorwaarde om met werkgevers en regering tot een Centraal Akkoord te komen. Wij geloven, dat een winstafromingsfonds daarvoor niet voldoende zal zijn. als niet tegelijkertijd ermee akkoord wordt gegaan, dat de welvaartsverbetering - ook als er reële ruimte is - wordt vertraagd, teneinde de mogelijkheden tot vervroegde pensionering in een vrij snel tempo te vergroten. Ineens overstappen van 65 jaar naar 60 jaar is eep onhaalbare kaart; het zal in verschillende étappes moeten geschieden, maar dan moet tegelijkertijd ook de AO W op een vroegere leeftijd - in étappes - ter beschikking kunnen komen. TEGELIJKERTIJD ZAL OOK de structuur van zwakke bedrijfssec toren verbeterd moeten worden, wil men in de nabije toekomst niet andermaal met de nationale werkgelegenheid in een impasse verzeild raken. Wij twijfelen er sterk aan. of dit allemaal kan geschieden, als de vakbeweging blijft vasthouden aan een koop krachtverbetering van ongeveer 3 procent, gepaard gaande aan nivellering en een ambitieus welzijnsprogram, waarvoor de rege ring over grote fondsen moet kunnen beschikken. Op basis van solidariteit zal de hele Nederlandse bevolking iets over moeten hebben voor de mogelijkheid tot een vervroegde pensione-' ring. Daarnaast kan zo mogelijk de winstafroming bij dragen aan het fonds. Rattenplaag In het Lim burgse Melick- Herkenbosch heerst een be- verrattenplaag Na een week rattenbestrij ding door de gemeentewer kers was oogst al opge lopen tot 225 grote exempla ren. 0ORDWIJKERHOUT ANP Werklozen en arbeids- geschikten moeten niet het gevoel hebben dat ze tgestotenen zijn. Hun dagelijks leven moet zinvolt houd krijgen. Dat zou kunnen gebeuren door ze in' schakelen op het terrein van het welzijnswerk, bijv. j SOS-hulpdiensten, reclassering, wijkhuiswerk, ge- iszorg, medisch-opvoedkundige bureaus en kinderbe- herming. Deze suggestie deed vanmorgen Ton Bastiaansen, voor zitter van de N.K.V.-voedingsbond A.V.G. bij de ope ning van de tweedaagse algemene vergadering van deze bond in NoordwijkerhouL De heer Bastiaansen meent dat het mes aan twee kanten snijdt als zijn idee wordt uitgevoerd: werklozen en arbeidsongeschikten komen uit hun eigen welzijnsnood door actief te zijn met welzijnsproblemen van anderen. Er bestaan best instellingen die ze kunnen gebruiken. „Ze zullen vaak meer dan de beroepskracht zich betrokken kunnen voelen bij de welzijnsnood van anderen. De noodzakelijke technische begeleiding kan altijd nog van de beroepskrachten komen", aldus de heer Bastiaansen. itkeringen weduwnaar net kinderen «nhoog kinderen kunnen sinds kort meer bijstandsuitkeringen krij gen, die in vele gevallen enkele honderden guldens meer per jaar kunnen bedragen. >mdat de nieuwe normen niet openbaar gemaakt zijn heeft de b Crisisgroep Weduwnaars beslo eten hierover zelf informatie te verschaffen. Op initiatief van de voorzitter van deze crisis- groep is thans telefoon 070- 668111 's maandags t.m. don derdags tussen 19.00 en 22.00 v beschikbaar om informaties te '"verkrijgen over de verhoogde uitkeringsnormen Algemene 'Bijstandswet voor deze groep. KNMG-bestuur: Verantwoordings plicht abortus UTRECHT (ANP)'- Het hoofdbe stuur van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot be vordering van de Geneeskunst meent dat er een wettelijke veantoordingsplicht van artsen inzake abortus moet komen, acht het wenselijk dat de moge lijkheid daartoe wordt onder zocht, alduS de voorzitter van de KNMG. Dr. A. E. Leuftink. De verantwoordingsplicht zou niet moeten gelden voor de diagnose, maar voor het zorg vuldig uitvoeren van de proce dure: het gesprek vooraf, de handeling zelf en de nazorg. Vooral bij buitenlandse vrou wen komen het gesprek vooraf en de nazorg nogal in het ge drang tengevolgde van de taal barrière. De artsen zouden verantwoording moeten afleggen aan een „kwa- liteitsbevorderende" instantie, die het medisch beroepsgeheim in acht neemt Vijf leerlingen van de Haagse Margarithaschool waren uitgeloot om bij de opening van de kinderpostzegelten toonstelling in het Postmuseum aanwezig te zijn. Achter hen de dames Van Bruggen en minister Van Doorn. (Van onze correspondent) PARIJS Terwijl de vier weken oude franse poststaking voortduurt zonder teke- len op een spoedig einde en deze week lerdduizend personen als gevolg daar- tijdelijk werkloos worden, hebben de linkse vakbonden voor dinsdag 19 novem ber een nationale staking aan alle publieke diensten en particuliere ondernemingen uit- feroepen. Deze week wordt de poststaking «aangevuld" met langdurige stakingen van i de gas- en elektriciteitsbedrijven, de publie ke diensten, de dagbladen, de nationale radio en televisie, de twee grootste Franse agentschappen, ziekenhuispersoneel sociale verzekeringsdiensten en eveneens de spoor wegen. Bij de posterijen hervatten echter steeds meer personeelsleden het werk en volgens de PTT-directie zijn er nog maar 39 pet stakers. Deze kunnen echter maar voor een uiterst klein gedeelte werken omdat de sor teerders overal nog praktisch totaal in sta king zijn. De sorteerders kunnen het hele PTT-bedrijf lamleggen ook als andere perso neelsleden weer aan de slag willen gaan. Niettemin heeft dit afbrokkelen van de PTT- staking vermoedelijk ertoe geleid dat de leiders van de twee grote linkse vakbonden voor dinsdag 19 november een totale 24-i staking uitroepen. De landelijke staking is ook ongetwijfeld een reactie van deze beide bonden op de verklaring van president Gis- card d'Estaing dat hij binnen enkele dagen een televisietoespraak tot de Fransen zal houden over de sociaal-economische proble- Minister Van Doorn van CRM kocht gistermorgen tijdens een bijeenkomst in het Haagse Ge meentelijk Informatiecentrum de eerste kinderpostzegels van dit jaar. Hij gaf hiermee het startsein voor de vijftigste lan delijke kinderpostzclgelactie. Tevoren had de heer Leen man. directeur-generaal van de PTT, de dames Van Brug gen (76 en 77 jaar), van wie op een der zegels een jeugdpor tret prijkt, tot tijdelijke loket- tistes benoemd. Zij verkochten de eerste zegels. Het Haagse Comité voor dc kinderzegels had de Margarit haschool. een van de honderd scholen die aan de verkoop meewerken, uitgeloot om bij de opening aanwezig te zijn met vijf leerlingen. Janneke Kokken. Lucienne van Zijl, Yvonne Nieuwmans, Richard Heiwig en Marian Verheul wa ren voor deze gelegenheid ge stoken in kleding van rond 1900, die op de kinderzcgels staat afgebeeld. De kleding werd ontworpen door de School voor Mode en Kleding. Ter gelegenheid van het jubi leum van de kinderpostzegels wordt in het Postmuseum aan de Zeestraat in Den Haag tot 6 januari een tentoonstelling gehouden. Alle kinderzcgels van de laatste vijftig jaar zijn op de tentoonstelling te zien, naast de ontwerpen voor de nieuwe zegels met kinderen van rond de eeuwwisseling. ROTTERDAM. (ANP) Dit jaarworden 20.000 woningen minder gebouwd, dan volgens het bouwprogram zou moeten gebeuren. Tot 1 oktober nog slechts voor 86.400 wonin gen een bouwvergunning afge geven. Dit Is volgens de zittcr van het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf de heer S. J. van Eijkelenburg een ernstige zaak. ij wees er vandaag in Rotter dam op, dat men de werkloos heid in de bouw niet alleen maar kan verklaren met het teruglopen van de produktie. Wel zullen allerlei procedures versneld moeten worden, zodat de opdrachten vlugger afko men. Direkte aktie is volgens hem daarom geboden. BERLIJN (APT) Een Westduits persbureau heeft een brief van de „Beweging van de 2e juni" ontvangen met een waarschuwing aan het adres van de Westduitse rechters. „Als er tengevolge van de „onmenselijke toestanden in de gevangenissen" revolutionairen sterven, zullen de rechters dat met hun leven moeten betalen", aldus de brief. De „Beweging van de 2e juni" is voortgekomen uit de anarchistische Baader-Mcinhof-groep. Zondagavond is in West-Berlijn al een rechter vermoord. De ministers van binnenlandse zaken van dc elf westduitse deelstaten hebben dinsdag te Bonn vergaderd over het nemen van veiligheidsmaatregelen als voorzorg tegen nieuwe daden van terreur die verwacht kunnen worden. Wolfgang Grundmann en Klaus Jiinschke van de Baadcr-Meinhof- groep die in de gevangenis van Zweibruecken in Rijnland-Palts in hongerstaking zijn, zijn gisteravond naar een ziekenhuis overge bracht De 27-jarige Grundmann cn de 28-jarige Jiinschke wordt onder meer ten laste gelegd dat zij op 22 december 1971 in Kaiserslautern een bank overvielen en beroofden van 100.000 mark en een politieagent doodschoten. Financieel Inflatie in Nederland tamelijk gunstig PARIJS (ANP) Met een inflatie van 10,3 procent op jaarbasis steekt Nederland gunstig af bij andere landen. Uit de jongste cijfers van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) blijkt dat West-Duitsland er wat dat betreft het beste voor staat. Daar stegen de kosten van het levensonder houd in september met 0,3 procent vergeleken met een gemiddelde van 1.1 procent in de 24 landen van de OESO samen. Het inflatiepercentage bedroeg in de Bondsrepubliek in september op jaarbasis 7,3 procent. Van de andere OESO-landen bleef alleen Zweden ook beneden de tien procent (9,8 proednt), terwijl behalve Nederland ook Oosten rijk (10,1 procent) en Noorwegen (10,3 procent) daar net bovenuit kwamen. SANTIAGO - In Chili zijn giste ren 41 politieke gedetineerden vrijgelaten van de honderd van wie de regering in Santiago dinsdag de aanstaande vrijla ting heeft aangekondigd. De ex-gedetineerden konden naar huis gaan. De voorwaarde van hun vrijlating is echter dat ze Chili verlaten. De 41 vrijgelaten gevartgencn za ten vast in Ritoque op 160 kilo meter ten noordoosten van San tiago. Geen van allen bekleedde een functie van betekenis in het vorige bewind van president Allende. De 59 die in de komende dagen vrijgelaten worden zullen vol gens het vluchtelingencomité van dc Chileense kerken naar Scandinavië. Frankrijk, Enge land en Nederland gaan, maar hebben ook de keus in Chili te blijven. (Van een onzer verslag gevers) BREDA Verdacht van smokkel van drugs en drank binnen de ge vangenismuren te Bre da blijkt broeder Matt- heus, de monnik die de wapens leverde voor de Scheveningse gijzeling, al ruim twee jaar gele den de toegang tot de koepelgevangenis te zijn ontzegd. Adjunct-directeur J. Brouwer van deze ges vangenis, die dit heeft verklaard, moest de monnik tot zijn spijt een weck of drie later al weer toelaten, nadat een topfunctionaris uit Den Haag had opgebeld met het verzoek broeder Mattheus nog een kans te geven. Aan het verzoek werd gevolg gegeven „omdat je moeilijk om zoiet» heen kan" en omdat er bovendien geen keihar de bewijzen waren. Dc gevangenis-directie wist van de smokkel af doori mededelingen van een van de gevangenen. Hans van Z. in gevangenis gaat trouwen Van een onzer verslag gevers UTRECHT Hans van n. Bruid is Rietje van recht. Zij werd voor gevangenis Z., drievoudig moorde- der B. ex-groepslcidster haar verhouding met naar en daarvoor tot le- in de psychiatrische ob- Hans van Z. enkele Ja- straf uitzit bezoeken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9