Emancipatie vrouw zal niet zonder pijn gaan Britse aanval op zieke economie PREMIER DEN UYL BIJ INSTALLATIE COMITÉ: Nieuw spionageschandaal in West-Duitsland Haile Selassi zit weer in paleis Veronica beschuldigt minister Van Doorn van elitaire betutteling Kabinet tegen herverdeling aardgaswinsten PLATTELANDS VROUWEN BIJ VAN KEMENADE LOSGELD NOG IN SYRIË 1974 WOENSDAG 13 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 i (Van een onzer verslaggevers) Den Haag In de zogenaamde herensaton van het Catshuis heeft premier Den Uyl gisteren het natio naal comité "internationaal jaar van de vrouw 1975" geïnstalleerd. Het comité heeft voor "het jaar van de vrouw" twee miljoen gulden ter beschik king. Het meest omvattende plan, waarvoor een kleine miljoen gulden is bestemd, is een drie weken durende manifestatie, die in de Jaarbeurs in Ut recht wordt gehouden. Dit plan, waarover nog geen bijzonderheden zijn vrijgegeven, komt van de inte rim stichting, een overkoepeling van onder meer een groot aantal vrouwenorganisaties. Tijdens de installatie van het comité in het Catshuis had gastheer premier Den Uyl evenals enkele anderen, bij gebrek aan meubilair op de grond plaats genomen om te luisteren naar de toespraak van comité-voorzitster mevrouw Nelly de Ruiter. lijk •n toespraak wees de pre- erop, dat het noodzake- is belemmeringen weg te zich in onze samenleving nog steeds gesteld zien, niet alleen juridisch-technische, ook be lemmeringen op het mentale vlak. Daarbij is het goed te bedenken, aldus de premier, dat ook zeer vele vrouwen wei nig voelen voor emancipatie. De regering meent, aldus de premier, dat de achterstand in ontplooiing, die de vrouw in onze samenleving heeft opge lopen, dient te worden wegge werkt. Ook de participatie van de vouw in de samenleving, die juist op mentale barrières stuit, moet worden bevorderd. "Emancipatie van vrouwen mag niet een door de mannen maatschappij gedoogde zijn, maar is een wezenlijk nieuwe houding van vrouwen en man nen ten opzichte van hun le ven en de doelen die zij daarin trachten te verwezenlijken". Daardoor zal de rol van de vrouw worden doorbroken en zal de traditionele verhouding tussen man en vrouw en de samenleving essentieel veran deren, meende de premier. Dit zal niet altijd zonder conflic ten en zonder pijn verlopen, juist in de levenssfeer, het ge zin. Om dit bewustwordings proces op gang te brengen heeft de regering het nationaal comité nodig, aldus de pre mier. De voorzitter van het comité, mevr. ir. N. de Ruiter uit Voor schoten, signaleerde, dat er in het zover ontwikkelde Neder land nog belangrijke terreinen zijn, waarop ongelijkheid voor mannen en vrouwen bestaat: het opleiding»- en ontwikke lingsniveau, de inschakeling in het arbeidsproces, de recht spositie en de politieke besluit vorming. Weliswaar nemen steeds meer meisjes aan het voortgezet onderwijs deel, maar'hun aantal blijft nog ver achter bij dat van de jongens. Bij de toenemende werkloos heid van de laatste tijd blijkt, aldus mevr. De Ruiter, dat de vrouwelijke beroepsbevolking relatief erger wordt getroffen. Volgens haar zou er ook spra ke zijn van een forse verbor gen werkloosheid bij vrouwen. Bij de grote waarde, die in het belang van de emancipatie ge hecht moet worden aan de mo gelijkheid voor een vrouw zich ook economisch onafhankelijk te maken, is dit een weinig hoopvol beeld Aan de hand van cijfers con- 1 cludeerde mevr. De Ruiter voorts, dat de vrouw zich in vertegenwoordigende, bestu rende of adviserende lichamen geen plaat» van betekenis heeft kunnen verwerven. De ongelijkheid en discriminatie betekenen volgens haar ook een ernstig obstakel voor de economische en sociale ont wikkeling van een land. Er blijft een groot reservoir van gaven van hoofd, hand en hart onvoldoende benut. Alleen daarom achtte zij het jaar van de vrouw zeker niet overbodig. Vakbondsleider gearresteerd BONN (Reuter) - Een hoge Westduitse vakbondsfunctionaris, Walter Böhm, is gisteren in Bonn gearresteerd op verdenking van spionage voor de DDR. Böhm was hoofd van het verbindingsbu reau van de Deutsche Gewerkschaftsbund in Bonn, dat de contacten tussen vakbonden en parlement onderhoudt Ook zijn vrouw Irmgard Is gearresteerd. Böhm, die in 1958 als politiek vluchteling uit Oost-Dultsland in de Bondsrepubliek arriveer de, was ook reserve-officier bij de dienst voor psychologische oorlogsvoering van de Bundes- wehr. Toen hij nog in de DDR woonde werkte hij als spion voor West-Duitsland dat Böhm een opvallende be langstelling aan de dag legde voor zaken die niet tot zijn werk behoorden. Zo meldde de toen 48-jarige Böhm zich in 1966 voor een legeroefening, kreeg de rang van luitenant «?n werd later kapitein bij de reser- i de Bundes we hr. schafte inlichtingen aan het zo- Böhm werkte sinds 1963 voor de geheten „Ost-Buero" SPD. Voor dit bureau in de zestiger jaren werd gesloten hield het er een netwerk van informanten in Oost-Duitsland op na. Böhm zou zelf ontkennen dat hij spionagewerkzaamheden voor de DDR heeft verricht Een zegsman van de vakbondafede- ratie DGB meent dat de kwest- ie-Bohm waarschijnlijk ver- bgnd houdt met de zaak i vakbondsfederatie DGB. Voor die tijd werkte hij voor de So ciaal Democratische Partij, ^ls DG B-functionaris was hij in het kader van ontwikkelingshulp enkele jaren werkzaam in Indo nesia Hij deed ook wat freelan ce-werk in de journalistiek. Bij de progressieve vleugel van de SPD stond Böhm bekend als een ouderwetse, reactionaire anti-communist *o zeggen par- tijleden. Cünlher GuUlaume. die eerder Dte reputoUe had B«hm gemeen dit jaar aanleiding was tot het aftreden van bondskanselier Willy Brandt Ook Guillaume kwam de Bonds republiek binnen onder het mom van een politiek vluchte ling uit Oost-Duitsland. De con traspionagedienst hield Böhm sinds de zomer in het oog, na gewaarschuwd te zijn door de DGB. De DGB-leiding meende met Wilhelm Gronau. de in 1972 gearresteerde secretaris van het DGB-bestuur. Hij is vorig jaar uitgewisseld in een ruil met de DDR. Twee maanden geleden werd een hoge functionaris van de bond van transport-arbei ders, Hans Faltermeier, in Stuttgart aangehouden op ver denking van spionage voor de DDR DEN HAAG - Minister Van Doorn (CRM) heeft zich schuldig gemaakt aan elitaire en discriminerende betutteling door het verzoek van de Veronica Om roeporganisatie (V.O.O.) om radio- en televisiezend tijd af te wijzen. Die afwijzende beschikking is een voorbeeld van „cultureel dirigisme". Namens de Veronica Omroeporganisatie mede tot steun van de Veronica Omroepstichting (VOS) be toogde dit gisteren de Haagse advocaat mr. A. G. Maris tijdens de openbare behandeling door de Raad van State van het beroep van de V.O.O. tegen de ministeriële afwijzing. De bewindsman van CRM heeft de aanvraag van de V.O.O. af gewezen omdat in de .eerste plaats niet gebleken zou zijn dat de V.O.O. zich „werkelijk" de uitzending van de volledige programma's ten doel stelt, zoals de omroepwet dit eist Maar, betoogde mr. Maris, de statuten van de vV.O.O. laten over deze doelstellingen geen twijfel bestaan. de V.O.O. opgericht, een omroe porganisatie met een volledig programma. Liever dan hele maal geen omroeporganisatie, aldus mr. Maris. Of de oprich ters en de leden liever de Vero- nica-formule willen, doet even wel niets af aan de in de statu ten neergelegde doelstelling om een volledig programma te brengen, aldus de Haagse advo- Landsadvocaat mr. E. Drooglee- Mr. Maris bestreed dat de V.O.O. Fortuijn wierp tegen, dat -geen duidelijk bepaalde geeste- r op papier staat dat het doel is om een volledig pro gramma te brengen, de minis ter dit nog niet zomaar hoeft te geloven. Mr. Maris gaf toe dat de personen rond Veronica steeds de voor keur gaven ^n nog geven aan een omroeporganisatie op het vasteland volgens de Veronica- formule. Omdat de eerste niet haalbaar lijke achtergrond zou hebben. De Landsadvocaat mr. Droog- leever Fortuijn merkte hierover ter zitting op: „De V.O.O. heeft als geestelijke achtergrond al leen het „standwerkerstoontje" aan kunnen voeren waarin de programma's van Veronica werden verpakt en dat aansluit bij een merendeels jong pu bliek". zijn, kozen zij Mr. Maris zei dat het culturele of hun geld" en werd geestelijke karakter van de doelstelling van ,de V.O.O. on miskenbaar in de statuten tot uiting komt Ten onrechte, al dus mr. Maris, suggereert CRM, dat het volgens de omroepwet gericht zijn op de bevrediging van in het volk levende culture le godsdienstige dan wel geeste lijke behoeften, de eis mee brengt dat een omroeporganisa tie ook programma's moet ma ken, „die slechts voor vaak klei ne minderheden aantrekkelijk zijn". Dit komt neer op cultu reel dirigisme, want deze eis staat niet in de wet aldus mr. Maris. Fel trok de advocaat van de V.O.O. van leer tegen de stel ling dat de V.O.O. organisato risch artistiek onbekwaam zou zijn. „Nog nooit is er een om roeporganisatie geweest die op veertien jaar ervaring kon bo gen toen hij zich aanmeldde. De invloed van Veronica op het omroepbestel is onmiskenbaar geweest Je moet me toch echt niet vertellen dat Veronica ar tistiek onbekwaam is. Veroniea rn edewerkers zijn door de an dere omroepen steeds met open armen ontvangen", aldus de ad vocaat mr. Maris. Bezwaren voerde hij aan tegen de manier waarop CRM het leden bestand van de V.O.O. had ge teld. De afdeling verschillen van bestuur waarvoor de zaak diende, zal zich beraden en daarna advies uitbrengen aan de Kroon. Agent brak arm van arrestant ALKMAAR (ANP) De recht bank in Alkmaar heeft con form de els van de officier van justitie een 28-jarige agent van de Alkmaarse politie veroor deeld tot 400 boete. De politicman had op 17 mei de arm gebroken van de 19-jarige kweker Fred Koster, die hij wilde arresteren omdat hij de jongeman van een valse mel ding verdacht Aan de hand van het vonnis zal Koster een schadeclaim bij de gemeente Alkmaar indienen. van Loonbelasting "jn jor aow-uitkenng van DEN HAAG (ANP) De nood- s ze maatregel, die voor dit Jaar Jor- was getroffen om te voorko- i dit men dat loonbelasting zou wor- blij- den ingehouden op aow (of oge- aww-)uitkeringen, zal niet met 'ord zes maanden maar met één jaar worden verlengd, luie- j Minister Duisenberg (financiën) ijke heeft dit besluit aan de Tweede zou Kamer meegedeeld. De voorge- van stelde voorziening zal nu voor dels i geheel 1975 gelden. De maatre- jing I gel heeft betrekking op hen, die [uur uitsluitend of vrijwel uitslui- met tend aow- of aww-uitkering ont vangen. DEN HAAG Bij de fracties van PvdA en PPR In de Twee de Kamer bestaat ontevreden heid over het antwoord dat minister Lubben (Economi sche Zaken) heeft gegeven in zijn nota over het wetsontwerp aardgasprljzen. De minister heeft laten weten, dat het kabi net een herverdeling van de winsten van de aardgaswin ning afwijst PvdA en PPR willen zo'n herver deling, omdat zij van mening zijn, dat teveel winst bij de aardgaswinning in de kas van de oliemaatschappijen vloeit Zij menen dat het Staatsaan- deel in de winst bij diverse boringen op hetzelfde peil moet worden gebracht als bij de win ning van het Groningse aard gas. Nee, zegt minister Lubbers, want het risico zou dan zijn, dat de winning van tal van kleinere maar interessante aardgasvel den niet langer lonend zou zijn. Er zou dan misschien minder aardgas worden gewonnen. De minister meent dat minder rendabele aardgasvelden moeten worden be last Het kabinet ziet ook veel in een suggestie van PvdA en PPR om te bestuderen of de oliemaatschappijen bij de win ning van bodemschatten kun nen worden uitgekocht Minis ter Lubbers meent dat dit niet tot financiële voordelen Staat zal leiden. Want de Staat zou dan niet de exploitatie op zich moeten nemen, maar zich ook met het speurwerk naar eventuele nieuwe aardgasvel den moeten bezighouden. Met alle daaraan verbonden finan ciële risico's. het kabinet blijkt, or het onderzqek in het Nederland- het continentale plat in de Noordzee 600 miljoen gulden uit de kassen van de ohemaatschappijen is gefinan- Uit de nota v dat alleen deel (Van een onzer verslaggevers) Den naag - Minister Van Kemcnade (onderwijs) ziet geen reden terug te komen van zijn besluit de subsidie aan de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten plattclandc (SIIVP) stop te zetten. De bewindsman zei dit gisteren tegen een delegatie van de stichting, die hem 50.000 handtekeningen aanbood om tegen het besluit te protesteren. „Een afzonderlijk beleid voor de huishoudelijke scholing van platte landsvrouwen is door de snelle groei vun het ouderwijs in ons land overbodig geworden", aldus de minister. Voor 1973 bedroeg de subsidie van de regering aan de stichting nog bijna 2,5 miljoen gulden. De delegatie, bestaande uit een twintigtal vrouwen uit alle provincies, overhandigde de bewindsman in het gebouw van de Tweede Kamer ook nog enkele geschenken, waaronder een vaas, een gieter en een herfstboeket Als de minister zijn besluit niet herziet, zal volgens een woordvoerster de stichting (opgeraicht in 1934) zichzelf moeten opheffen. ADDIS ABEBA (Reuter) - Dc afgezette keizer. Haile Selassi van Ethiopië is naar het „grote paleis" gebracht, waar tegen woordig de militaire regering aetelt. De ex-kelscr, die sinds sijn afzetting In september was gehuisvest in een aarden hut van drie vertrekken op het hoofdkwartier van de 4e divi sie in de hoofdstad, deelt thans een luxe suite met zijn dochter Prinses Tenega. Vorige maand zouden de staats hoofden van Nigeria, Egypt»*, Ghana en enkele andere Afri kaanse landen er bij de militai re regering van Ethiopië op hebben aangedrongen de 82-ja- rige Haile Selassi met wat meer eerbied te behandelen. In de kelders van het .grote pa leis" wachten 200 voormalige hoogwaardigheidsbekleders ministers, hoge ambtenaren, provinciale gouverneurs en rechters - op hun berechting. Een militair tribunaal zal zich eerst buigen over de aanklach ten die zijn ingediend door een IS leden tellende gemengde commissie van onderzoek, die zich heeft beziggehouden met de hongersnood in de provincie Wollom, waar meer dan 100.000 mensen omkwamen. Het achterhouden van informntie over de hongersnood heeft me de geleid tot .de val van de voormalige regering en het af treden van keizer Haile Selassi. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nederland voert voortdurend overleg met Fran krijk over de 300.000 dollar die zich oog steeds in Syrië bevin den en indertijd door ons land sijn voorgeschoten bij het gij zelingsdrama In de Franse am bassade in Den Haag. Dit heeft de woordvoerder van Buiten landse zaken in Den Haag mee- Over de oorzaken waardoor het zo lang duurt dat Nederland de 300 000 dollar van Syrië terug krijgt wilde de woordvoerder geen nadere mededelingen doeni Hij legde er de naduk op dat de Syrische autoriteiten geenszins ontkennen dat het be drag zich in hun handen be vindt Volgens de woordvoerder is het onjuist dat de Syriërs het geld niet zouden willen terugge ven, omdat zij bang zijn wraakacties - van het Japanse Rode leger. Volgens de woordvoerder staat vast dat de Franse ambassa deur in de Syrische hoofdstad Damascus indertijd bij de ge lukkige afloop van hetgijze- lingsavontuur een ontvangstbe wijs voor de 300.000 dollar aan Nederland heeft gegeven. Op het ministerie van buitenlandse zaken kon men nog niet zeggen wanneer een oplossing in de zogenaamde losgeldkwestie wordt verwacht. (Van onze correspondent Roger Simons) Londen Een nationale campag ne tegen verspilling in alle sec toren. Geen merkbare stijging van de levensstandaard in de komende jaren. Maatregelen om de openbare uitgaven te verminderen. Met deze sombere beslissingen opende de Britse minister van financiën, Denis Healey, gister avond in het Lagerhuis een ma rathontoelichting van zijn der de begroting van het jaar, be doeld als een grootscheepse aanval tegen de zware economi sche problemen, waarmee En geland nu al jaren worstelt Mi nister Healey heeft het vooral gemunt op de stijgende olieprij zen. die volgens hem de voor naamste oorzaak zijn van de toenemende verslechtering van de economische situatie. Sommige waarnemers zijn van oordeel, dat in de nieuwe socia listische begroting al te veel het accent gelegd wordt op de on gunstige gevolgen van de olie crisis op de Britse betalingsba lans, die het grootste tekort ver toont van alle betalingsbalan sen ter wereld. Groot-Brittan- niè'seconomische crisis, die al jaren aansleept, is in de eerste plaats een gevolg van de inter nationale inflatie en het legen darische gebrek aan werklust van de Britten. Met die proble men weet de regering-Wilson, net zoals al haar voorgangsters, helemaal geen raad. Om het benzineverbruik tegen te werken, wordt de b.Lw. op die brandstof van 8 op 25 procent gebracht, zodat de benzine voortaan 8 tot 10 pence per gallon meer gaat kosten. Het ia echter onwaarschijnlijk, dat de ze maatregel het verbruik aan merkelijk zal doen afnemen. De Britse benzine is nog lang niet de duurste van Europa en de Britten blijven het voordeliger vinden hun eigen wagen te ge bruiken dan met onbetrouwba re en overvolle openbare tran sportmiddelen te rijden. Minister Healey voorspelde scher pe prijsstijgingen van de elec- triciteit en verzocht zijn landge noten zuinig om te springen met elke vorm van energie. De socialistische regering gaat een miljard pond ter beschik king stellen van kwijnende fir ma's en bedrjven, die bankroet dreigen te gaan wegens de stij gende kosten en dalende pro- duktiviteit De Britse industrie heeft een dergelijke financiële hulp gevraagd, maar haar lei ders waren gisteravond van oordeel, dat ze twee maal zo veel nodig heeft. Alle Britse firma's mogen nu ech ter ook 80 in plauts van 50 procent van de loonkostenstij gingen berekenen in een verho ging van de prijzen van hun produkten. Dit betekent mes teen, dat dc komende maanden in Groot-Brittanniöollcs veel duurder zal worden. Om de minstbedeeldcn wat te helpen, zullen vanaf upril de schamele ouderdomspensioenen en dc be spottelijk lage kinderbijslagen lichtelijk verhoogd worden. Pseudo arts was sadist DCSSELDORF (DPA) Volgens de politie In Düsseldorf heeft een pseudo-arts minsten» ze ven jongemannen, In de leeftijd van 14 tot 24 jaar op sadistische wijze ge kweld en gefolterd. HIJ lokte ze onder het voor wendsel van een „nood zakelijk onderzoek" naar zijn woning. De 31-jarige man had zijn slachtoffers meestal uit gekozen uit spoorweglie- den en zich voorgesteld als „dienstdoend arts". In sommige gevallen beloof de hij jongemannan werk, maar daarvoor moesten zij eerst onder zocht worden. In zijn woning bond hij de betrokkenen vast op een bed, geeselde ze, gaf ze injecties, tapte bloed af en martelde ze met bran dende sigaretten. Hij pas te ook „acupunctuur" op hen toe door naalden te steken in hun oren, navel en geslachtsdelen. Een Jongen die hij wilde „be snijden", slaagde er op het nippertje in zich aan deze behandeling te ont trekken en te vluchten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7