Bewijzen in Alphense roof overval niet L bikkelhard" Voorhout wil doden in dorps kom houden Geduld Warmondse winkeliers lijkt eindelijk beloond 5 LEIDSE SPAARBANK B Veilig badseizoen voor Noord wijk 'Waafe irjode m WOENSDAG 13 NOVEMBER 1974 t I.EIDSE COl'RANT PAGINA Plan Dorpstraat binnenkort in raadscommissie Van e r verslaggevers WARMOND Het reduldig wachten van de Warmondse winkeliers lijkt eindelijk te worden beloond. Hun plan voor de Dorpstraat wordt 11 december in de raadscommis sie openbare werken behan deld, waarmee de eerste stap op de gemeentelijke wegen is gezet Een delegatie van de ondernemersvereniging zal het plan bij de commissiele den inleiden waarna een al of niet gunstig advies aan de gemeenteraad kan worden uitgebracht Door de leden zijn er sinds april j.l., toen het plan in grote lijnen rond was, enkele sugge sties ter verfijning van het plan gedaan. Deze zijn voor een groot deel opgenomen. Ongetwijfeld zal ook de ge meente nog wel enigszins aan het winkeliersidee gaan sleu telen. "Het plan zoals we dat 11 december aan de gemeente aanbieden, beantwoordt in grote lijnen aan onze voorstel ling van de Dorpstraat in de toekomst", aldus de heer Van Waar sen bburg, bestuurslid van de ondernemingsvereni ging. Zo zal met de gemeente overleg worden gepleegd over de plaatsen waar groen moet worden aangebracht en welke beplanting het beste is. Dat er evenwel groen in de Dorp straat moet komen, staat voor Recreatie De heer Mentink, voorzitter van de vereniging: "winkelen wordt steeds meer een vorm van recreatie en daar willen we op inspelen." Het plan voorziet dan ook in een aantal groenbeplantingen en kleuri ge tegeltjes, die de Dorpstraat een lust voor het oog moeten maken. Zonder dat de straat nu direct een promenade wordt, is er op verschillende manieren gestreefd de winkel straat voor doorgaand ver keer zo onaantrekkelijk moge lijk te maken. Zo wordt de automobilist door een aantal versmallingen in de rijbaan gedwongen telkens af te rem- De winkeliersvereniging wil het de consument evenwel zo ge makkelijk mogelijk maken. Om deze stelregel in praktijk te brengen, wil zij rond de Dorpstraat een groot aantal parkeerplaatsen creëren. "Ook voor de bewoners van de Dammen moeten parkeer plaatsen komen", aldus de heer Van Waarsenburg. "Uit een onderzoekje is gebleken dat juist deze bewoners hun auto vaak op de Dorpstraat parkeren. Ons voorstel is om van enkele braakliggende ter reinen aan de Dammen par keerterrein te maken". Hier door zou de Dorpstraat van een groot deel van de auto- overlast verlost kunnen wor- Houthandel Op aandringen van de leden van de winkeliersvereniging is het plan Dorpstraat uitge breid. Aanvankelijk zou de winkelstraat verfraaid wor den vanaf "De Pomp" tot aan Groot Lee rust. De winkeliers wilden de straat laten ver nieuwen tot aan restaurant "Meerust". "Obstakel hierbij was de houthandel, iets voor de Pomp"? zegt de heer Van Waarsenburg "De handel trekt nogal wat zwaar verkeer aan. We konden de wens van de leden inwilligen toen we hoorden dat de gemeente ver vangende ruimte voor de houthandel aan het zoeken Aan de uitbreiding van hef plan zitten twee voordelen. Voor de bewoners van de nieuwe wijken Endepoel I en Ende poel II wordt het waarschijn lijk nog aantrekkelijker in de Dorpstraat in kkopen te doen, in plaats van in Leiden of Oegstgeest Ten tweede zou dan het grote parkeerterrein bij de Gemeentehaven ten diensten van de consumenten worden gesteld. "Want de klanten lopen nu eenmaal niet graag met volle boodschap pentassen tassen te sjouwen", meent het bestuur niet geheel ten onrechte. Positief De kaarten liggen voor de win keliersvereniging niet ongun stig zoals het zich nu laat aanzien. "De burgemeester heeft zich bij de eerste be sprekingen positief over het plan uitgelaten", vertelt de heer Mentink. "Het plan kan ook gemakkelijk worden inge past in de renovatieplannen van de gemeente voor de Dammen. Omdat wij alleen her bestrating en verfraaiing van de Dorpstraat voorstaan. Voor ons hoeft niets afgebro ken te worden. Een voor het winkeliersplan ge lukkige bijkomstigheid is de uit te voeren riolering van de Here weg. Hierdoor zal de ko mende jaren het verkeer om geleid worden over de Dorp straat "Wanneer de straat dan aan gort is gereden, is er voor de gemeente een goede aanleiding de straat volgens ons idee opnieuw te bestra ten." aldus de heer Mentink. Liesbeth Vogels Alphen/Den Haag Vier jaar gevangenisstraf of vrijspraak met onmiddellijke invrijheid stelling van verdachte, met als derde alternatief: een korte ge- vfangenisstraf wegens bezit van een vuurwapen. Over dit vraag stuk gaat de Haagse rechtbank zich nu beraden, nadat gisteren I de officier van justitie eerstger noemde straf had gevorderd te gen de 24-jarige koopman Emi- le M. uit Waddinxveen. De vraag is, of hij in de ochtend van 25 juli van dit jaar de overval pleegde op een boerde rij aan de Landlustweg te Alp hen aan de Rijn, waarbij plm 18.000 gulden en een aantal waardepapieren werden gesto len. De buit is tot dusver onvindbaar. Maar genoemde koopman werd verdacht één van de drie perso nen te zijn die de overval uit voerden, doch waarvan twee onbekend zijn gebleven. De koopman ontkende zich aan hetgeen tenlaste was gelegd te - hebben schuldig gemaakt, al maakte hij op een gegeven ogenblik de fout om na verkla ring van een getuige hoe het allemaal gegaan was op te mer ken: „Het is niet zo". Toen derechtbankpresident nieuwsgierig informeerde wat dan niet zo was, probeerde ver dachte te corrigeren met: „Ik ben er niet geweest". Mevr. Kraan-Bunnik (62) ver klaarde dat de bewuste ochtend omstreeks half elf in haar kaa smakerij twee mannen kwa men. Zij droegen zwarte bivak mutsen waarin ooggatjes waren gemaakt „Hou je koest waar is het geld", werd gevraagd waarbij haar een pistool in de rug werd geduwd! „In je angst zeg je "Waar dat is", aldus mevr. Kraan. Met geld bevond zich in een soort brand kast en opnieuw onder bedrei ging gaf getuige daarvan de sleutel af. Terwijl de mannen bezig waren het geld te stelen, kwam zoon Johan (33) van het land. Op de weg, vlakbij de boerderij zag hij iemand bij een l ADVERTENTIE] kaar- "7 Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor c%OW ^Peqsioeii schil- ti-'a Geen drenkelingen grote auto staan. Hij groette en de man beantwoordde die groet In de woning hoorde ge tuige zijn moeder angstig pra ten. Toen hij de slaapkamer binnen kwam, werd uit een pis tool een schot op Johan gelost dat hem in de liesstreek trof. De rovers gingen er vandoor; men zag de auto snel verdwij nen. Politie en dokter werden gewaarschuwd. De zoon onder gging een operatie waarbij de kogel, die plm. 15 cm in het lichaam was doorgedrongen, werd verwijderd. Getuige had later niet met zeker heid de auto, noch verdachte kunnen herkennen; de vrouw zag wel gelijkenis met verdach te. Deze werd een week na het gebeurde gearresteerd en was in het bezit van twee pistolen Uit één daarvan bleek de kogel in het lichaam van de zoon afkomstig. „Die pistolen heb ik van een on bekende Surinamer gekocht, al dus verdachte. Hij gaf wel toe een auto, waarvan de nummers eindigden op X.R. of X.U. in Den Haag te hebben gehuurd, doch had de auto op 25 juli des morgens teruggebracht volgens zijn zeggen. De officier van justitie, mr. E. v.d. Schans moest toegeven, dat het bewijs tegen verdachte niet „bikkelhard" is en als een leg puzzel bijeen gebracht. Hij meende echter voldoende aan wijzingen te bezitten, om tot genoemde eis te komen. De raadsman mr. H. J. Brandsma ontrafelde de bewijzen. Dat verdachte in het bezit was het betreffende pistool is geen bewijs, dat hij de overvaller is geweest en pleiter vroeg onmid dellijke invrijheidstelling van verdachte. De rechtbank ver klaarde na raadkamer nog geen beslissing te kunnen nemen zal uitspraak doen op 26xnov. Noord wijk - De Noordwijkse reddingsbrigade heeft dit badseizoen niet minder dan 283 vondelingen moeten xoet houden voordat de kinderen door hun verontruste ouders bij de strandpost werden afgehaald. De EHBO verleende 186 maal eerste hulp en 83 maal werden door de strand wachters kwallenbeten behandeld. Deze cijfers kwamen aan het licht op de In „De Rank" gehouden najaarsvergadering van de Noordwijkse Reddingsbrigade Wat de beveiliging van de baders in zee betreft kan men terug zien op een bijzonder voorspoe dig seizoen. Er deed zich deze zomer op het Noordwijkse strand geen enkel geval van verdrinking voor. In acht geval len moest men in nood verke rende drenkelingen te hulp ko- Tijdens de NRB-vergadering vond de officiële benoeming" plaats van de geslaagde jeug- dinstructeurs. Bij de vaststelling van het werk programma voor de winter- LEIDERDORP - De ansichtkaar tenactie voor een nieuw kerk centrum in Leiderdorp heeft bijna vierduizend gulden opge bracht. Er zijn nog enkele kaar ten te koop op de volgende adressen: Groenendijkstraat 5, - Van der Valk Bouwmanweg 53 en Van Poelgeestlaan 17. maanden zal speciaal aandacht worden geschonken aan het herstel van het bestaande mate- nalengebouw (onder meer moet het dak en de goten worden vernieuwd) en aan de reparatie van de strandmaterialen. Ge middeld waren 63 man-uren aan onderhoudswerk besteed. Aan de PTT zal worden verzocht een speciale frequentie aan te wijzen voor het radio-contact met de boten van de strand- wacht Het vinden van een do cent voor de EHBO-cursus le vert nog steeds moeilijkheden op. Er zijn twintig kandidaten zolang er geen docent is, kan niet met de opleiding worden begonnen. Wel zal een herha lingscursus worden gegeven. Voor de examens is veel werk verzet. Zij vinden plaats-op 26 november, 17 december, 22 ja nuari en 25 februari a.s Be kend gemaakt werd nog dat op 14 december a.s. in rest. Flora een instuif voor de werkende leden zal worden gehouden. VOORHOUT De doden van Voorhout zullen ook in de toekomst in de kom van het dorp worden begra ven. Ten minste als de gemeenteraad volgende week donderdag akkoord gaat met een voorstel van B& W om de uitbreiding van de twee bestaande begraaf plaatsen te situeren op de gronden pal naast deze kerkhoven. Enkele maanden geleden ontstond in de Voorhoutse gemeenteraad een felle discussie over deze geplande uitbreiding. Hoewel de Hervormde Kerkeraad en het parochiebestuur van de r.k. kerk duidelijk te kennen hadden gegeven dat zij hun doden wilden blijven begraven in de nabijheid van beide kerken vroeg toen het PPR-raadslid mevrouw Wijling Schellingerhout zich af of het in deze tijd nog wel juist was om in de kom van de gemeente een begraafplaats te handha ven en uit te breiden. Een aantal Voorhouters, zo zei zij toen, is het daar beslist niet mee eens. In afwachting van een rapport van planologen van Stad en Landschap over deze aangelegenheid heeft het gemeentebestuur toen beide kerkbesturen nogmaals gevraagd bij hun leden te willen onderzoeken of zij met een verplaatsing van de begraafplaatsen (buiten het dorp) zouden kunnen instemmen. Dat blijkt niet het geval te zijn. Zowel de Hervormde Kerkeraad als het r.k. parochiebe stuur blijven van mening dat als enig juiste plaats voor de begraafplaats de grond in de onmiddellijke nabij heid van het kerkgebouw moet worden aangemerkt Inmiddels is ook het standpunt van Stad en Landschap bekend geworden en hun visie loopt parallel met die van beide kerkbesturen. Zij bestempelen de situering van een begraafplaats midden in het dorp als een „sociaal-psychologisch voordeel". Op de eerste plaats, zo stellen de planologen in hun rapport, is het belang rijk dat de dood een plaats krijgt in het alledaagse menselijk gebeuren. Bovendien, zo stelt men, zo wordt het bezoek van nabestaanden aan het kerkhof erg gemakkelijk omdat de begraafplaats vlak bij de kerk ligt en het bezoek veelal plaatsvindt in combinatie met de kerkgang. In de kwestie van de uitbreiding van de begraafplaatsen speelt ook gedeeltelijk het probleem van de toekomsti ge huisvesting van de Voorhoutse bejaarden. Het gemeentebestuur is nog steeds op zoek naar gronden, Wanneer de raad volgende week don derdag akkoord gaat met een desbetref fend voorstel van b. en w zullen de doden van Voorhout in de toekomst hier worden begraven. die geschikt zijn om mogelijk nieuwe bejaarden voor zieningen op te kunnen neerzetten. Zoals bekend zou aanvankelijk langs de Leidsevaart bij dè BNS een bejaardencentrum worden gebouwd maar de provincie heeft dat plan enkele maanden geleden aan de kant geschoven. Een alternatief is er nog niet Op de grond van de begraafplaatsultbreiding hadden mogelijk een aantal woningen voor op zichzelf staande bejaarden kunnen worden gebouwd. Beide kerkbesturen vinden dat bedoelde grond, waarvan zij eigenares zijn, blijvend een groenbestemming be hoort te krijgen en geen bebouwing daarop toe te laten. Ook Stad en Landschap komt in haar rapport tot de conclusie dat elke bebouwing deze groene ruimte in de dorpskern een verzwakking betekent van zowel het ruimtelijk aspect als het groene open karak ter. Zodra dc gemeenteraad akkoord is gegaan met het voorstel van B W zal Stad en Landschap zo snel mogelijk opdracht worden gegeven voor de begraaf plaats en omgeving een beplantingsplan samen te stellen. HULDE VOOR NOORDWIJKSE ZWEM- INSTRUCTRICE Van onze correspondent NOORDWIJK Een receptie in Badhotel Zeerust, die klonk als een klok, was giste ren voor mevrouw Van Tilburg-v.d. Niet de beloning voor 12 1/2 jaar trouwe dienst als zwem-instructrice Door honderden werd zij spontaan en hartelijk gehuldigd voor alles wat zij heeft gedaan om ande ren de zwemkunst te leren. Verschillende sprekers en spreeksters haal den herinneringen op De directeur van Zeerust, de heer J M. P. I. Droogh memo reerde, hoe het eerste verwarmde zwem bad in Noordwijk twaalf en een half jaar geleden met eigen krachten tot stand was gebracht en dat mevr. Van Tilburg toen was aangezocht om in het bad zwemin- structie te geven. „Ik kom morgen even kijken", was haar voorzichtige reactie en haar aanvankelijke twijfel aan het slagen van het zwembadplan stak zij bij het bezoek niet onder stoelen of banken. Me vr. Van Tilburg kwam steeds weer kijken. Haar belangstelling groeide met de tot standkoming van het bad en tenslotte viel haar beslissing: „Ik doe het". Sindsdien heeft zij haar hart aan het zwem bad van Zeerust verpand. Duizenden en nog eens duizenden hebben in dit bad van deze instructrice zwemles gekregen. Er waren kleuters bij. schoolkinderen, tee ners, twens, mannen, vrouwen en ook invaliden uit de gehele bollenstreek. Men raamt het aantal cursisten op een paar duizend per week. Directeur Droogh overhandigde aan mevr. Van Tilburg de Horeca-medaille met oor- konde voor haar diensten en bood haar 1 namens de directie een gouden armband horloge als herinneringsgeschenk aan. Hartverwarmend was een door mevr. Van Kan gevoerde aktie. Haar was ter ore gekomen, dat aan mevr. Van Tilburg een paar maanden geleden een belangrijk be drag was ontstolen. Een door haar gevoer de inzameling had tot resultaat, dat zij de jubilaresse op deze dag met welgekozen woorden een huldeblijk kon aanbieden, groter dan het bedrag, dat de instructrice was kwijtgeraakt. Foto: Mevr. Van Tilburg omringt door re- ceptie-gangers, die zij in de loop'van de jaren zwemmen heeft geleerd. over wol in de najaarsmode Wol in 't najaar. Beïnvloed door een sportieve stijl. Een verbinding tussen materiaal en kleur komt tot leven. Knipogend naar de Chancl-stoffen. Met grove onregelmatige weefsels en erg veel Tweed. In elkaar overlopende kleuren, die door een geraffineerde wcef- technick hun kontrastrijkc levendigheid niet verliezen. Warm. Behaaglijk. Natuurlijk echt. Vol vrouwelijkheid. Dat alles vindt u bij ons in wol. Met dc hand op 't hart: ons modenicuws is uw moeite waard. Hurlemmerilffit 112-120 lejcnover Donkertteeg Leiden

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5