sontesso new -ssr— Alphense woninginrichting binnen een uur in de as „Bijen zijn veel netter dan mensen Afgifte bouw- en hinderwetvergunningen niet langer buiten medeweten van B. en W. Raadsleden willen onkruid doden met kokend water Inkrimping accommodatie [g Joseph-parochie Van een onzer verslaggevers LEIDEN De parochie-activiteiten van de Sint Josephkerk aan de Herensingel worden begin volgend jaar verplaatst van het zaaltje aan de Maria Gijzensteeg naar de beneden-verdieping van de pastorie. Het kerkbestuur heeft besloten het zaaltje evenals het belendende winkelpand te verkgpen en de parterre van de pastorie in te richten als tref-centrum voor de parochianen. De bovenverdieping wordt verhuurd, waarschijnlijk aan een accountantskantoor. Mo menteel zijn in de parochie nog twee pastores gehuisvest die beiden een ander onderkomen zullen betrekken. De verkoop van de ruimten aan de Maria Gijzensteeg (vlakbij zwembad De Overdekte) en de herinrichting van de pastorie worden uitgevoerd uit financië le overwegingen en op aandringen van het bisdom. De werkzaam heden aan de pastorie zullen weinig ingrijpend zijn en voorname lijk tot doel hebben het plus minus vijftien kamers tellende pand in twee eenheden te splitsen. Een heel met een werkelijk exkl 1 aIujCIS vindt. Itollektie. Modellen die Contesa's Voorvrouwenenn^ne >rd d« 3.05 (1 55-24.d I: lichl L <22.1 0.02 (5 Takel !ethod( lerhai^ Zaalvoetbal: ASC krijgt afstraffing van Wernink Van onze sportredactie LEIDEN Wernink heeft gister avond het zaalvoetbalteam ASC een fikse afstraffing gege ven. De roodzwarten, die qua veldspel echt niet zo slecht voor de dag kwamen, hadden echter totaal geen antwoord op het snellere en directere spel van de gebroeders Van Weerlee c.s. en werden met 7-1 de Groe- noordhal uitgespeeld. Nadat Chris Looy via een penalty Wernink op 1-0 had gezet even hiervoor zag Koos Weerlee al een strafschop ge stopt door zaalvoetbaldebutant Thomé werd ASC oven peld. Ton Werner bracht de stand op 2-0, waarna Isaac Weerleeen broer Koos een tere voorsprong gestuit zagen door de paal. Door een nie penalty, benut door Chris Looy werd het toch 3-0. ASC, met «Pouwe Splinter als uitblinker, drong wel aan, maar veel drei ging zat er niet in de fantasielo ze combinaties. Slechts Wim Nieuwenburg was dicht bij tegentreffer, maar ook hij het hei totaal afweten. Chris Zoetemelk bouwde na een vlotte uitval de voorsprong uit tot 4-0, en Herik Smit tot 5-0, alvorens ASC iets terug mocht doen. Dat was dan via eer nalty de vierde in deze door arbiter v.d. Raadt strak, doch wederom vlekkeloos geleide wedstrijd die Wim Nieuwen burg feilloos wist te benutten. Klinkhamer stelde Zoetemelk in staat de zesde Wernink-goal te scoren, waarna Isaac Klink hamer zelf de zevenklapper ontstak: 7-1. mogelijk is het tot ontoelaatba re wasdom genomen onkruid in de stad te verdelgen met kokend water. Dat heeft hij toegezegd tijdens een gisteravond gehouden ver gadering van de gemeente raadscommissie voor economi sche zaken, waar een voorstel van b. en w. werd behandeld om het onkruid te bestrijden met een chemisch goedje, ge naamd herbicide. Het PPR-ge- meenteraadslid Du Gardijn ver klaarde zich hier onmiddellijk tegen omdat naar hij zei „het vast staat dat onkruid niet schadelijk is voor de gezond heid en herbicide wel". Ook het CDA-raadslid Van Zijp liet zijn afkeer van chemische onkruid- bestrijding blijken. Om die re den gaf hij de voorekeur aan aardappelnat. Van Zijp zei over deze problema tiek zijn licht te hebben opge stoken bij de G.G. en G D in Leiden en daar aan de weet te zijn gekomen dat het afkooksel van piepers voor onkruid gega randeerd fataal is. Daarop werd door wethouder Van Aken geopperd dat het. als Van Zijp gelijk heeft, mogelijk zin- vol is de militaire koks-school in te schakelen. Het raadslid Van Baaren (PvdA) meende evenwel dat de suggestie van zijn CDA-collega op een mis verstand berust Hij legde uit dat het vroeger weliswaar ge bruikelijk was onkruid met aardappelnat te doden maar dat de goede resultaten die daarmee werden behaald niet zozeer te danken waren aan de samenstelling van het vocht als wel aan de temperatuur ervan. De commissie liet zich door de- -e verklaring overtuigen. Mocht blijken dat de bestrijding met kokend water toch geen afdoende oplossing biedt, dan is een meerderheid van de com missie bereid alsnog zijn goed keuring te hechten aan het ge bruik van herbicide. Het te be strijden onkruid, is aldus wet houder Van Aken, niet gecon centreerd op één plaats in de stad maar staat verspreid op een groot aantal plekken. EEN PAAR DAGEN VOOR FEESTELIJKE HEROPENING Van een onzer verslaggevers Alphen aan den Rijn Een paar dagen voordat zijn verbouwde zaak zou worden heropend heeft gistermiddag Alphenaar M. H. Bok zijn woninginrich ting op de hoek van de Raad huisstraat volledig in de vlam men zien opgaan. De complete inboedel, zojuist opgesteld voor de feestelijke heropening, ging geheel verloren. De totale schade aan gebouw en inboedel wordt geschat op een half mil joen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel werd tijdens de blussingswerkzaam- heden uit voorzorg een 80-jari ge astma-patiënt uit een aan grenzende woning gehaald en naar het Alphense ziekenhuis Rijnoord geëvacueerd. Rond half twee werd de Alphense brandweer gealarmeerd door een voorbijganger, die de vlam men reeds uit het dak van de woninginrichting zag slaan. Binnen drie kwartier stonden van het bedrijf, waar veel kunststofmeubelen lagen opge slagen, alleen nog maar de mu ren overeind. De twaalf stralen en <Jrie hoge drukspuiten van de Alphense en Aarlanderveense brandweer stonden machteloos tegenover de soms dertig meter hoge vlammenzee, die nog werd aan gewakkerd door een fefle wind. Bovendien werden de blus- singswerkzaamheden bemoei lijkt door honderden nieuwsgie rigen die van heinde en ver toestroomden. De nablussings- werkzaamheden hebben tot diep in de nacht geduurd. Omtrent de oorzaak van de brand tasten politie en brandweer nog in het duister. Wel is men ervan overtuigd dat de brand moet zijn ontstaan reeds lange tijd voordat de melding binnen kwam. Volgens de heer Siere- veld, adjunct hoofd van de Alp hense brandweer betreft het hier geen brand door kortslui ting. „Zoiets kunnen we direct constateren. Kortsluiting is het niet geweest. We weten zelfs niet in welke afdeling de brand is ontstaan. Het zal erg moeilijk worden om de juiste oorzaak te ontdekken,, aldus Siereveld. Vanmorgen vroeg was ook nog niet bekend of enkele uren de brand nog -personeel in de woninginrichting bezig is IMKER JAN BLOM: LEIDEN „Bijen zijn eigenlijk veel netter dan Gelukkig beginnen ze er tegenwoordig een beetje achter te komen hoe belangrijk bijen voor de natuur zijn. Onze vereniging groeit ook nog steeds. In Leiden en omgeving staan nu zo'n 80 Imkers ingeschreven, die bijna allemaal zelf korven of kisten hebben". Jan van der Blom is 67 jaar en penningmeester van de afdeling Leiden van de vereniging ter bevordering der bijenteelt Nederland. Hij stamt uit een geslacht van tuinders, wat voor hem resulteerde in een sterke drang om in de buitenlucht te werken. Voor zijn vervroegde pensionering wegens ziekte, werkte hij dan ook achtereenvolgens bij de sportvelden- en de plantsoenendienst. „Dat heeft er altijd ingezeten, die natuur. Vroeger schilderde ik ook buiten. Daar heb ik jammer genoog nou geen tijd meer voor. Die bijen, dat is mijn grootste hobby geworden. Mijn broer had vroeger al een stel korven en ik moest hem daar natuurlijk bij helpen. Hij is toen overleden en de hele zaak werd verkocht. Jaren heb ik er niks meer aangedaan tot 1966. Toen kreeg ik opeens weer het idee. Eerst ga je dan weer eens het een en ander lezen en daarna ben ik lid geworden van de vereniging. Die hadden me graag, want ik werkte toen in het Heempark en daar had de vereniging een korf gezet. Ik kon daar dan een beetje over vertellen aan de bezoekers". „Je boft natuurlijk enorm met die grote tuin achter je huis. Het belangrijkste is namelijk dat je de bijenkisten op een goeie afstand van je huis kan zetten, zodat de bijen een vrije vlucht hebben. Dan heb je nergens last van. Mijn buren - klagen ook nooit Zo af en toe geef ik ze eens een potje honing en dan is er niks aan de hand. Jan Blom heeft nu zeven bijenkisten in zijn achtertuin, waarin ook zeven volken huizen. Dat betekent zo'n honderdduizend onderdanen en zeven koninginnen. Per seizoen levert dat om en nabij de 200 pond honing op. „Kijk het is nou te koud natuurlijk. Ze blijven tot maart binnen. Dan gaan ze weer zwermen tot ongeveer in septem ber. Het is een dure liefhebberij, want het bouwen van die kisten is nogal precies werk en er gaat wel wat materiaal in zitten. Als je alles kant èn klaar moet kopen is het nog duurder. Met de verkoop van honing kan je wel wat terug verdienen. Ik zou iedereen die er mee wil beginnen aanraden bij de club te komen. Die organiseren cursussen, waar je veel steun aan hebt (inlichtingen Witte Rozenstraat 37, teL 4177). Het leukste van de hele hobby vind ik het kijken naar de bijen. Hoe die beesten leven en hun zaakjes inkleden. Dat is geweldig, dat boeit elke keer weer". Ton v. Brussel onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Ouders op herhaling Vanavond starten in clubhuis "De Zevensprong" de discussie avonden van de cursus "Ouders op Herhaling". Als eerste on derwerp heeft de organisatie "Spelen en Speelgoed" uitgeko zen. waarbij het accent Lgt op dat speelgoed, waarmee het kind zich zelf ontwikkelt. Op 20 november worden de ouders bovendien in de gelegenheid ge steld zelf speelgoed te maken. Andere onderwerpen voor vol gende avonden zijn: "Moet je nog gaan leren als je volwassen bent" en "Moeten gehuwde vrouwen nog leren/werken"? Voor inlichtingen omtrent de avonden kan men terecht op de Lusthoflaan 2, telefoon 24835. toriseerde verkeer, dat de stad wil verlaten, wordt daarom tijde lijk omgeleid via de Medusastraat en de Sieboldstraat. Om een veili ge en vlotte doorstroming van het verkeer in deze straten te garan deren heeft de gemeente het noodzakelijk geacht een tijdelijk stopverbod in te stellen voor de westzijde van de Sieboldstraat en de zuidzijde van de Medusastraat. Bingo De wandelkring Leiden organi seert op vrijdag 22 november in samenwerking met de wandel- verenigingen "Willen is Kun nen" en "Zuid-West" een bingo avond in het zaaltje aan de Maria Gijzensteeg. De aanvang is om acht uur. Sieboldstraat en Medusastraat Het kruispunt Lage Rijndijk Herensingel wordt van 18 novem ber t/m 14 december afgesloten voor al het gemotoriseerde ver keer. Deze afsluiting is nodig om de verbinding met de nieuwe rio lering van de Zijlsingel tot stan- d te kunnen brengen. Het gemo- Diefstal In discoshop Postma aan de Haarlemmerstraat zijn in de nacht van zondag op maandag twee stereo-versterkers, een ra- •'dio-pickupcombinatie, twee draaitafels en twee geluidsbo xen gestolen. De schade be draagt in het totaal vierduizend gulden. De dief kwam het pand binnen door het open schuiven van een raam aan de achterzij de van het pand aan de Oude Rijn. Zelfverwerkelijking Dr. Reender Kranenborg, gere formeerd predikant in het Frie se Ga u w—Ter zoo ij heeft zich de afgelopen jaren uitvoerig be zig gehouden met „Oosterse re ligies binnen een Westerse sub kuituur". Dit resulteerde in het proefschrift Zelfverwerkeli j- king", een onderwerp dat cen traal zal staan tijdens een ge- spreksavond die maandag avond 18 november wordt ge houden in het Practhuys aan de Vrouwen kerkkoorstra at 9. Aan vang 20.00 uur. Debat De stichting Polemologischc bi bliotheek heeft voor dinsdag 19 november een debat op het pro gramma staan tussen de mar xistische econoom prof. Ernest Mandel en de slavist prof. Ka- rel van het Reve. Uitgangspunt van het Debat, dat op verzoek van Mandel wordt gehouden, is de titel van een bock van Van Het Reve: „Het geloof der ka meraden; een kort overzicht van de communistische wereld beschouwing". Het debat begint 's avonds om acht uur in het academiegebouw, aan het Ra penburg 73. Hengelsport Het \iscollege H.S.V. behaalde het afgelopen weekeinde bij haar wedstrijden in Oude-Wete- ring Dorp een goed resultaat. De uitslagen waren als volgt: Doesburg—2625 gr., Laterveer- 2350 gr., Montanus2280 gr., Wondcrgem2055 gr., Leue- ring1945 gr., Laterveer sr. 1850 gr.. Bontje—1485 gr., Boot1450 gr.. Bontje (p.j—1375 gr. en B. Later veer-1280 gr. Het viscollege O A.S.E (Adler) viste dit weekeinde de laatste wedstrijd van het seizoen. De einduitslag van het hele seizoen is als volgt: Leuering—7175 gr.. Hartman—6065 gr. Com ma ns—5315 gr., Tcglaar4565 gr.. Teglaar jr.—2910 gr.. Solle- veld—2865 gr., Hillebrand—2780 gr.. Hoppers—2465 gr., Schout- ens—2255 gr., en Weber—2145 gr De „Forel" viste in Spaamedam en in de Ringvaart. Ooijcndijk 4440 gr., Vlasveld jr.—2840 gr., Ligtvoet—1900 gr.. Van Bohe- men—1780 gr., H. Ooijen- dijk—1560 gr., J. Ooijen- dijk—1100 gr.. Vlasveld sr.—1050 gr., Abspoel810 gr. Beekman410 gr. en Van der Amelen250 gr. NKV Vrouwen De toneelvereniging de Grunerie uit Oegstgeest speelt op woens dag 20 november a.s. in het Antonius Clubhuis de klucht ...Hoera een drieling". Dit op uitnodiging van de NKV Vrou wenbeweging Kaarten voor de ze voorstelling zijn te krijgen bij mevr. Van Leeuwen, Lange- brug 79, mevr. Wijnands, Mui- derkring 160, mevr. Neijenhuis. Lage Mors weg 56. mevr Hockx. Valeriuss tra a t 248, bij de wij- kleidsters en aan de zaal. Aan vang 20 uur. Leidse bioscopen Grof vuil De kraakwagen komt donderdag, m buurt 5 Parumaribostraat, Corantijnstraat, W. de Zwijger- laan, Abr Crijnscnstraat. v. Riebceckhof, J. P. Coenhof. Pieter Bothstraat, Stuyvesant- hof, Alb. Agnesstraat. Ch. de Bourbonhof, Jul. v. Stolberg- hof, Anna v. Burcnhof, Ma mix- straat (van W. de Zwijgerlaan tot volkstuinen), Zwarte pad. Bovendien komt de grofvuilop- haaldienst in de gehele Meren- wijk en in buurt 7: Herensingel (van Medusustraat tot Juliana- straat), Julianastraat, Juliuna- kade, Sophiastruat, Anna Pau- lownastraat, Alexanderstraat, Prinsenstraat, Oranjestraat, Lusthoflaan, Dillenburger straat, Nassaustraat, Mecklen- burgerstraat, Os- cn Paarden- laan, Bernhardkade, Marijke- straat, Margrietstraat, Irene- straat, Bernhardstraat en Bea- trixstraat. Leidse Agenda Owfehldrn 20 00 uur l«-un« hmloft» Hofrwo,M 57; 20 00 uur- filmgroep, Hinde „«"CiT"1, •Sa,n«n Spelen" in Trwl VRIJDAG Uollday Inn: Auto »how BnOth Leyland van i|[l!llllllll!ll]ll!lllllllllllll)lllllllll!llllllllllllll LEIDEN Het college van b. en w. heeft van nu af een sterkere greep op afgifte en onthouding van bouw- en hinderwetvergun ningen. Alle aanvragen voor dergelijke vergunningen komen voortaan onder het oog van de wethouders die met de aanvra- iiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiniiimimnmimiwnim gen te maken hebben krachtens de portefeuilles die ze beheren. Dat betekent in de praktijk dat de verzoeken op de bureaus komen van op zijn minst één van de drie wethouders; Waal (ruimtelijke ordening), Van Aken (economische zaken) en Verboom (volkshuisvesting). Wethouder Van Aken heeft dit gisteravond bekend gemaakt in een vergadering van de onder hem ressorterende gemeente raadscommissie. Tot nu toe was de bevoegdheid voor het verle nen van bouw- en hinderwet vergunningen officieel wel in handen van het college maar in feite overgedragen aan ambte naren. Daardoor kon het gebeu ren dat beslissingen tot verle ning of onthouding van ook heel belangrijke vergunningen helemaal buiten medeweten van welke wethouder dan ook tot stand kwamen. Van Aken lichtte tijdens de vergadering toe waarom het in zij sector belangrijk is dat hij zich met het vergunningen beleid be moeit: „Als een bepaald bedrijf om een vergunning zit te sprin gen en die vergunning kan zon der bezwaar worden afgegeven, dan kan ik aandringen op haast. Als het er naar uitziet dat een vergunning wordt ge weigerd kan ik inspringen". „Na gesprekken met i het zakenleven is het voor mij evident geworden dat ik ii beslissingen moet worden ge kend. Want zoals het tot ni is gegaan worden beslissingen tot afwijzing genomen zonder dat daarin inbreng is geweest vanuit de economische hoek", aldus de wethouder. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiinDn WOENSDAG 13 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3