fieldde ©owtmé Minister: werklozen inschakelen bij oogst Bloemenhove blijft nog open we maken het goed met 'n bloemetje „EEN REGELRECHTE RAMP" Overheid koopt te veel in buitenland Prijzen stegen 9,6 pet. Palestijnen vragen VN eigen staat 'Jf Lager betaalden staan voorop 1M Woensdag 13 november 1974 67e jaargang no 19966 jcorti fidvei Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden - Oirecteur.hoofdredacteur P. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J Hallöwas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. irtenties (excl. B.T.W.) 0.38 per mm. Telefoontjes 3,50 _- Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19 00 uur) - - Abonnementen per week ƒ2.49; kwartaal ƒ32,21; jaar 125,25 - losse nummers 45 cent.-. Studio vrij Zelf een open haard metselen in Studio vrij, op Ned. II om 20.40 uur. Fabriek in Tilburg, sociaal experiment om 21.40 uur. In de middag weer regen In de ochtend zonnige perioden, maar in de middag van het westen uit toenemende bewol king. gevolgd door regen. Tot krachtig en aan de kust tot hard toenemende wind, krimpend naar richtingen tussen zuid en zuidwest Maximumtemperatu ren omstreeks 10 graden. Morgen zon: 7.5716.51 Maan: 8.32—16.57 Schev. hoogw.: 2.4915.07 Laagw.: 10.5423.13 DEN HAAG (ANP) Sinds half ja nuari van dit jaar zijn de prijzen met 9,6 procent gestegen. Het prijsindex cijfer van de gezinsconsumptie voor werknemersgezinnen liep op van 145,1 midden september tot 147,0 half oktober. Dit komt neer op een stij ging in één maand van bijna 1,4 procent. Voor een vierde gedeelte is de stijging toe te schrijven aan het duurder worden van kleding. Verder werden onder meer prijsstijgingen waargenomen bij koekjes, gebak, groenten, fruit, suikerwerk en chocoladeartikelen, niet alcoholhoudende dranken, melk en melkpro- dukten, kaas, woningtextiel, huishoudelijke ap paraten, vaste brandstoffen, elektriciteit, schoe nen, ziekenhuis, kraamverpleging, cursussen, leermiddelen, weekbladen, sigaretten en shag. Voor ongeveer 15 procent van alle goederen, o.a. tweedehands auto's, daalden de prijzen. Voor 25 procent bleef de situatie ongewijzigd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Van der Stee van Landbouw is van plan op korte 'termijn met zijn collega Boers ma te bespreken hoe werklozen zouden kunnen worden inge schakeld bij de oogsthulpacties, vooral in zuidwest-Nederland. De minister zei dit gisteren bij een bezoek aan de getroffen gebieden in Zeeland. Hij toonde zich dui delijk geschrokken. „Het is een regelrech te ramp. De situatie is nog erger dan bij mijn bezoek vorige week", aldus de heer Van der Stee. Al eerder is op de arbeidsbureaus een dringend beroep gedaan werklozen aan te sporen te gaan helpen bij de oogst Zij krijgen het daarvoor geldende c.a.o.-uurloon en verspelen er hun ww-uitkering niet mee. Desondanks is het aantal werklozen dat zich aangemeld heeft zeer gering. Het aantal militairen dat in Zuidwest-Nederland helpt, momenteel 1800, zal volgende week met nog eens 1100 worden uitgebreid tot 2900. Volgens staats secretaris Van Lent is hiermee echter het maximum bereikt. „Ik kan u beslist niet één militair meer leveren". Daarnaast zijn in het hele land nog enkele duizenden militairen - boerenzoons aan het werk dieoogstverlof hebben gekregen. Minister Van der Stee zei te ver- Landbouwminister Van der Stee (R) en staatssecretaris Van Lent van defensie tijdens het bezoek gisteren aan het door regenval getroffen landbouwgebied in Zeeland. Hier in gesprek met militairen die bezig zijn de uienoogst uit de modder te redden. wachten dat de hulpactie het ministerie enkele miljoe nen guldens zal kosten. Het ministerie van CRM heeft voor de zwaar getroffen boeren de rijksgroepsrege ling versoepeld waardoor leningen met zeer laag rentepercentage kunnen worden aangevraagd. De gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antil len. drs. R F. Pietemella, heeft een beroep gedaan op de in Nederland wonende Antillianen zo mogelijk hun hulp aan te bieden bij het binnenhalen van de oogst in de door regen geteisterde delen van Neder land. BH Den Uyl bezocht Westland «Premier Den Uyl bezocht van morgen het West- land om zich op de hoogte te stel len van de tuin- bouwproblemen. In de kopersban- ken van de Hon-' selersdijkse bloe menveiling CCWS legde veilingvoor zitter P. A. J. Ent hoven hem het veilingsysteem uit, nadat de aanwezi ge kopers luid keels het "Den Uyl is in den olie" hadden gezon gen. De premier bezocht voorts een groenten- eit een bloemenkwe- kerij en veiling Westland-Zuid in 's-Gravenzande. Samenvatting Antwerp—Ajax aiet op televisie (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Wegens moei- kheden tussen de BRT en de Igische Voetbalbond komt er vanavond geen samenvatting van de wedstrijd FC Antwer- p—Ajax in Studio Sport. Veel doden na omslaan veerboot geborgen van -25 passagiers van de veerboot die gisteren met meer dan 300 passagiers aan boord is omgeslagen iri de ri vier de Dhalewswri. Het onge luk gebeurde 18 kilometer van Dacca. Cdrrespondenten van de plaatse lijke pers schatten dat het do dental tot boven de 200 kan stijgen. De politie gelooft niet in zo'n groot aantal doden om dat de stroom in de rivier niet sterk genoeg is om de lichamen te kunnen wegspoelen. Van ze ker 100 passagiers, die op het moment van het ongeluk in de passagiersruimte verbleven, is het bekend dat zij zich zwem mend in veiligheid hebben kun nen brengen. I Bram Leeuwenhoek chef de mission DEN HAAG - Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft Bram Leeuwen hoek, reeds aangewezen als chef de mission voor de Olym pische spelen van 1976 in Mont real, eveneens benoemd tot chef de mission voor de twaalf de Olympische winterspelen, die begin 1976 worden gehou- den in Innsbruck. De heer Leeuwenhoek vervulde deze functie ook bij de Zomerspelen van 1972 in München. Parijs - Zeven gewapende er maskerde mannen hebben maandagavond uit de woning van de Franse verzamelaar Ri chard Anacreon in de buurt van de Zuidfranse stad Grasse kunstvoorwerpen ter waarde van enkele miljoenen francs ge roofd. (Van onze parlementaire redactie) verlof te verlenen huiszoeking te doen DEN HAAG - Minister Van Agt (justi- en de apparatuur in beslag te laten tie) is de voorlopige verliezer in de nemen, hetgeen op sluiting zou neerko- strijd rond de sluiting van de abortus- men, afgewezen. kliniek Bloemenhove te Heemstede. De Op grond van artikel 446 kan de officier kliniek blijft nog open. van justitie binnen 3 dagen tegen de Dat is het gebolg van de vandaag geno- beschikking van de Haarlemse recht- men beschikking van de Raadkamer van bank in beroep gaan bij het gerechtshof de Haarlemse rechtbank. Daarbij is de te Amsterdam. Of dit gebeurt is nog niet vordering van e Haarlemse officier van bekend. „Daarover ben ik nog in be- justitie, Mr. Andreae, op last van minis- raad", aldus verklaarde Mr. Andreae ter Van Agt, om de rechter-commissaris desgevraagd. N.V.V.-voorzitter Wim Kok Utrecht (ANP) Het stimuleren van de koopkracht in 1975 is volgens N.V.V.-voorzitter Wim Kok voor de vakbeweging essen tieel, evenals de herverdeling van de inkomensverhoudingen en een gerichte effectieve werkloosheidsbestrijding. Maar een ver sterkte koopkracht koopkracht mag niet een tijdelijke maatregel zijn. Zeker niet voor de lagere inkomens. De lager betaalden moeten meer krijgen en de hoger betaalden minder, zei de N.V.V.-voorzitter gisteren in Utrecht Dochter Soekarno Rachmawati, Hij noemde de vergroting van de koopkracht volgend jaar na drukkelijk als eerste en wees er verder op, dat de regering bij het nemen van haar maatrege len „geen onaanvaardbaar hoge wissel mag trekken op de toe komst". De lager betaalden zul len van de verhoogde koop kracht in 1975 meer moeten pro fiteren. Bovendien zal de regering vol gens hem meer instrumenten in handen moeten krijgen, om de beschikbare werkgelegenheid beter over ons land te verdelen. Kernreactor. Israël beschikt over twee reactoren, die ladin gen voor kernbommen vervaar digen, aldus Mohammed 'Mah- goub, commissaris-generaal van de Arabische boycot tegen Is raël. Hij zegt dat de Amerikaan se firma „Ring Corporation" de daarvoor benodigde kennis heeft verschaft. tweede dochter van wijlen presi dent Soekarno van Indonesië, gaat trouwen met de 33-jarige filmacteur Dicky Soeprapto, zo heeft het avondblad Sinar Hara- pan in Djakarta bericht Noord-Ierland De onlusten in Noord-Ierland hebben dinsdag opnieuw vijf mensen het leven gekost. Een zeventienjarige pompbediende werd neerge schoten. Eerder waren de lijken van twee protestantse em ployees van het Britse leger ge vonden op een heuvel in Lon donderry County. In London derry zijn gisteren nog twee slachtoffers gevallen. De politie heeft de lijken van twee jonge mannen, resp. 21 en 17 jaar oud gevonden. Olie in Bazel Bij de Rijnha ven van Bazel is op een diepte van 3,5 meter een olielaag van 20 cm. dik aangeboord, drijvend op het grondwater. De omvang staat nog niet vast. Dc olie is vermoedelijk afkomstig uit lek kende tanks. Actie voor Sassenheimse missie-pater Sassenheim Met e«n speciale inzamelingsactie hoopt werkgroep .Missie en ontwik keling" van de Pancratiusparo- chie, wat te kannen doen voor pater Cel v.d. Vlugt. Deze werkt in de rimboe van Indo nesië, waar hij dagelijks vele kilometers per scooter moet afleggen om zijn parochianen te kunnen bezoeken. Helaas heeft zijn scooter het be geven, waardoor hij ernstig zijn werk is gehandicapt Daar om doet de werkcommissie beroep op allen die de Missie een goed hart toedragen pater V.d. Vlugt aan een r we scooter te helpen. Men kan een gift deponeren in het offer blok van de Pancratiuskerk of een bijdrage overmaken op gi rorekening 2598159 t.n.v. Penningmeester Werkgroep Missie, Meidooimlaan 5, Sassen heim. Lissese verongelukt LOENEN - De 50-jarige mevrouw M. Terpstra-Lageman uit Lisse is gisteren aan de gevolgen een verkeersongeluk bij Loenen eerder op de dag in het Acade misch ziekenhuis in Utrecht overleden. Toen zij plotseling moest men, kwam zij met haar auto 'op het linker weggedeelte te recht en botste frontaal tegen een auto, bestuurd door H.W.M. uit Baarn. De heer M. ei vrouw werden ernstig gewond. Voor het leven van mevrouw M. wordt gevreesd. Met zijn pistool demonstratief voor zich op tafel maakt Russell Kelner bekend de Palestijnse leider Arafat een warme ontvangst te bereiden. Nadat ook nog 500.000 dollar (1.2 miljoen gulden) voor de moord op Arafat was uitgeloofd, werd Kelner gear resteerd. NEW YORK (RTR) - De Ver- enigde Naties zijn vandaag van de buitenwereld afges neden door veiligheidsvoor zieningen die hun weerga niet hebben. Deze maatrege len dienen om de Palestijnse leider Jasser Arafat, die vanmiddag het Palestinade- bat in de Algemene Verga dering opende, te bescher men. Het hoofd van het bu reau van de militante Jood se Defensie Liga, Rusell Kel ner, werd gisteravond gear resteerd nadat de Liga had Bij de Palestijnse dele gatie die gisteren in New York aankwam was ook Leila Chaled, de mooie vliegtuigkaapster die in 1970 een poging deed een Israëlische Boeing te overmeesteren, die van Schiphol onderweg was naar New York. Zij werd daarbij gevangen geno men. medegedeeld dat Arafat zal worden vermoord. De Pales tijnse leider kwam vanmor gen in New York aan met een vliegtuig dat hem ter beschikking is gesteld door president Boumcdienne van Algerije. De Arabische lidstaten van de Verenigde Naties hebben inmiddels een resolutie opge steld voor het PaJestinade- bat. De ontwerpresolutie weerspiegelt het standpunt dat op de recente Arabische top in Rabat is ingenomen en omvat drie punten: het recht van de Palestijnen op zelfbe schikking, hun recht op een vaderland en de steun van de Verenigde Naties en hun in strumenten voor het Pales tijnse streven. Leden van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie zeiden gisteren op een persconfe rentie te hopen dat de „histo rische vergissing" van 1947 toen Palestina werd verdeeld in afwezigheid van het Pales tijnse volk, kan worden her steld. De directeur van het PLO-bureau in Beiroet, Sja- fik El Hout, zei dat zijn orga nisatie zich zal gedragen als een verantwoordelijk lid van de internationale gemeen schap. Ons ideaal is een de mocratische. wereldlijke en niet-racistjsche staat op de westelijke Jordaanoever, waar joden, moslems en christenen samen kunnen le- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering moet bij haar Inkoopbeleid volgens het Verbond van Nederlandse ondernemingen veel meer aan de Nederlandse industrie denken. „Ons zijn gevallen bekend, dat voor aanvullende werkzaamheden, door middel waarvan de werkloos heid bestreden moeten worden, buitenlandse materialen gebruikt worden", zei mr. C. van Veen voorzitter van het VNO gisteren. De voorzitter van het VNO stelde gisteren eveneens vast, dat werkloosheid mede kan ontstaan door onvoldoende orders bij de Nederlandse industrie. Daarom moet volgens hem door de overheid bij haar inkoopbeleid allereerst aan de Nederlandse Industrie gedacht worden. De ondernemers zullen dit de regering vanavond tijdens het beraad tussen overheid en de ondernemers, laten weten. Dc vertegenwoordigers van de vakbeweging praten vanavond eveneens afzonderlijk met de regeringsdelegatie over de grote economische problemen. Zij staan nadrukkelijk op het standpunt, dat de koopkracht met 2.5 tot 3 procent verbeterd moet WOWW en dat bedrijfssluitingen en ontslagvergunningen veel zorgvuldiger bekeken moeten worden. De ondernemers menen, dat de wiebeltax niet mag gelden voor de BTW (omzetbelasting). Zij moet wel dc loon- en inkomstenbelasting omvatten. Dit wijzen de vakcentrales af. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIII1IIIII1 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Den Haag Is het aantal arbeidsplaatsen de laatste vijf jaar met 22.000 teruggelopen. Dat is een daling van tien procent Uct laatste jaar bedroeg de daling eelfs 7000 arbeids plaatsen. Volgens het Haagse bedrijfsregister is ook het aantal bedrijfsvezti- gingen sinds 1969 teruggelopen, in totaal met 3400 of bijna 12 procent Het gaat vooral om kleine vestigingen met minder dan 10 man personeel, waarvan Den Haag er in vijf jaar ruim 2800 heeft verloren. De teruggang van de aantallen vestigingen en arbeidsplaatsen komt in sterke mate voor rekening van handel, horeca- en reparatiebedrijven. Zie ook pagina 3. Illlllli Of liever gezegd rhet oen fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement Een echte 'blijmaker'. nietwaar! ^gsm gr noteer m Leidse Courai raaoHMNfll naam adres woonplaats stuur als dank voor de moeite een boekot bloemen naar naam: woonplaats

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1