BEN PEETERS: „ISRAËL IS ONS RUKELUI'S KIND" „Met stuivers kun je ook rijk worden" bij damesschaatsen afgeroomd CHARLEY BOSVELD TEVREDEN WOENSDAG 13 NOVEMBER 1974 l.EIDSE COURANT PAGINA !1 lartiest pur sang weert xich nog steeds. „Momenteel ben ik geblesseerd. Tijdens de trai ning is er iemand op mijn voet gaan staan. Er is toen een botje gescheurd. Die grap heeft zich later herhaald. Te gen FSC heb ik nog gespeeld. De dokter heeft mij een spuit je gegeven, maar de pijn was later niet te harden. Foto's hebben toen uitgewezen, dat het aanvankelijk gescheurde botje gebroken is. Over het algemeen mag ik echter niet klagen. Ik heb in mijn carrière pas een keer echt aan de kant gezeten. Dat is in de periode- Kessler geweest. Een gebroken knieschijf heeft mij toen tien maanden aan de kant gehou- Het tijdelijk toezien vindt Bos veld maar niets. Er bestaat voor hem niets mooiers dan frank en vrij over de grasmat te rennen en met technisch gave bewegingen voor opwin ding te zorgen. „Ik heb het in die eerste divisie aanvankelijk wel moeilijk gehad. Er is een aantal ploegen dat technisch voetbalt De meeste clubs wil len echter professioneel doen zonder daarvoor over de kwa liteiten te beschikken. Het wordt dan gewoon vaak een harde pot. En als een voetbal ler met een zekere naam heb je het dan slecht Ik zorg er echter wel voor mij te beheer sen. Ik geef geen trap terug, maar als ik de kans zie om dat soort kerels eens lekker uit te spelen zal ik niet nalaten ze flink te katten". Het is duidelijk dat Bosveld nog immer over de juiste In stelling beschikt, die hem in zijn Spartajaren een grote faam heeft bezorgd. Hij is nog steeds bereid te vechten. Voor Vitesse is hij dan ook een geweldige kracht. Vitesse moet zich staande hou den. Het is eigenlijk te gok dat er voor deze club binnen het betaalde voetbal geen ruimte zou zijn. Wij spelen gemiddeld voor 4000 toeschouwers. Dat is trouwens het verplichte aantal dat de weg naar Nieuw Monni kenhuizen regelmatig moet vinden. Bij de laatste thuis wedstrijd hebben wij door het slechte weer een miskleun ge had. Er zijn toen slechts 2500 mensen geweest Maar daar staan weer uitschieters als Vi- tesse-NEC en Vitesse-Gronin- gen tegenover. Toen hebben wij voor resp. 12.000 en 8000 toeschouwers gespeeld. Hei probleem bij Vitesse zit vooral in de hoge terreinhuur. De spelerssalarissen kunnen mijns inziens geen probleem geven. Die liggen laag". De verplichting om dit seizoen tot een goed resultaat te moe ten komen teneinde de conti nuïteit van Vitesse te verzeke ren, heeft de spelers wel wat gedaan. „In het begin was er sprake van een grote druk. Dat heilige moeten is niet door iedereen even goed verwerkt Nu zijn wij er echter door. Wij voetballen lekker. Het kan al tijd beter, maar met Bulatovic als trainer zijn wij op de goede weg. Ik zie trouwens toch meer in jongere trainers. Man nen als Schwarz, Doncnfeld en Fadrhonc zijn wel meer mens, hebben meer meegemaakt, maar dat is ook niet alles." PETER VAN PUTTEN (Van onze correspondent ROTTERDAM Wat glom hij in de knusse arena van Excel sior van trots. Ben Peeters vorige week werd hij 55 jaar zag kortgeleden de specta culaire overwinning van de Rotterdammers opnieuw als een stuk erkenning van zijn werkzaamheden. Dat Excelsior zonder de feno menale inbreng van een routi nier als Rinus Israel (32) nooit die goede positie op de ran glijst zou bekleden als dit sei zoen is een feit, dat de Hage naar niet al te eenzijdig belicht wil zien. Een bijna niet te on derbreken woordenstroom rolt over de lippen van de sympa thieke oefenmeester. wanneer hij de prestaties van zijn vol gelingen analyseert. „Natuur lijk, ben ik ontzaglijk blij met de komst van IsraeL Hij is in dit elftal een rijkeluis kind, maar zie ook eens hoe mannen als Sjaak Roggeveen, Frans van der Heide en Hans Bas- sant zich deze competitie ont wikkelen. Ze zijn gedrieën bij na honderd jaar oud. Ik heb nog nooit in mijn loopbaan gezien dat een voorhoede van dit kaliber zich in het heden daagse eredivisievoetbal nog zo kan onderscheiden. Noem het gerust maar een wonder. Daarom is het niet helemaal rechtvaardig om onze presta ties louter aan de aanwezig heid van Israel toe te schrij- Blij moedig Ben Peeters is in deze dagen een blijmoedig mens. Excel sior dat in zijn bestaan nooit zoveel furore heeft gemaakt in de eredivisie als de afgelopen maanden, draagt zijn oefen- meester op handen. Peeters' menselijke aanpak „met emotioneel gebrul en getier beereik je niets" blijkt bij zijn volgelingen goed aan te slaan. De Hagenaar verstaat bovendien de kunst jeugdig ta lent op te sporen en te stimule ren. Neem Ton Wickel, een van de zestien beloftes in het betaalde voetbal die door bondscoach George Knobel is uitverkoren voor het oranje van de toekomst. Wickel (21), student aan de Haagse acade mie voor lichamelijke opvoe ding, dreigde in het begin van de competitie volkomen in de versukkeling te raken. Vorig seizoen had hij zich in de eer ste divisie als vrije verdediger verdienstelijk gemanifesteerd en leek op geen enkele andere positie in het elftal bruikbaar. Toen Excelsiors voorzitter Henk Zon echter Rinus Israel voor een jaar wist te strikken, zag Wickel het bij zijn huidige club niet meer zitten. Maar Peeters, overtuigd'van de kwa liteiten van zijn pupil, turnde hem om tot voorstopper. Een proces dat Wickel aanvanke lijk maar moeilijk kon verwer ken. Wickel: „Ik heb erover gedacht om als ausputzer in het C-elftal te gaan voetballen, ARNHEM Als het aan de thans 33-jarige Charley Bosveld ligt, zal het er zondag Spaans aan toe gaan. Vitesse is veranderd- Onder leiding van de Joegoslavische trainer Bulatovic is er een heel andere mentaliteit ge groeid. Charley Bosvel- d: „In het tijdvak van trainer De Munck wer den sommige ploegen altijd als „angstgege- ners" beschouwd. Onder Bulatovic is dat anders geworden. Wij gaan er flink tegenaan. We zul len ons niet gereser veerd opstellen, gaan lekker aanvallend voet bal spelen". En om aan te tonen dat Vites se het dit seizoen niet bij woorden wil laten, wijst Char ley Bosveld nog eens op de wedstrijden tegen Willem II en FC Dordrecht „Die ploegen waren altijd clubs waar wij de grootste moeite mee hadden. Maar door die andere instel ling van ons, gaat het veel beter. Dit jaar is Willem II geen partij geweest We heb ben daar gewonnen met 3-1. En Dordrecht is met 4-0 opge rold! Charley Bosveld glundert Sinds enige tijd is hij de trotse bezitter van een uitstekend lo pende sigarenzaak. „Ik heb ge kozen. Ik weet dat de marges klein zijn in deze handel, maar het gaat mij uitstekend. Met stuivers kun je ook rijk wor den als je begrijpt wat ik be doek Ik weet dat er elk jaar een groot aantal sigarenzaken verdwijnt Dat betekent echter een kans voor de zaken die overblijven om meer klanten te krijgen. Nee, het gaat mij uitstekend. Ik kan een goede boterham verdienen, ik ben blij hiermede begonnen te zijn. In de toekomst zit er zelfs een uitbreiding in. STERKSTEN Charley Bosveld bedoelt te zeggen dat alleen de sterksten overblijven. Niet alleen in de maatschappij, maar ook op het voetbalveld. Deze voetba- Ben Peeters: „Ik ben ontzaglijk blij omdat ik me als achterste man nog steeds het meest op mijn gemak voel. Maar bij zo'n C-team kijken hooguit vijftig mensen, meer niet Toen heb ik toch maar voor de eredivi sie gekozen. Mijn eerste wed strijd als voorstopper was te gen Ajax. Zoiets vergeet je nooit meer. Het was de eerste keer dat ik voor zoveel men sen moest voetballen en dan nog tegenover Ruud Geels. We zijn weggeschreven. We verlo ren maar met 2—0, omdat we veel te defensief zouden heb ben gespeeld. Ik weet het niet, het kan best. Ikzelf heb juist tegen Ajax het gevoel gekre gen dat ik ook als voorstopper kan meedraaien. Dat heeft mijn gevoelens tegenover Is rael ook veranderd. Eerst was ik verbaasd, dat was ook logi sch, maar later is dat lang zaam overgegaan in respect. Ik heb begrepen dat Israel bij Feyenoord vaak als een min der prettige jongen werd ge zien. Bij Excelsior merk ik daar niets van. Rinus is pro fessioneel, dat merk je vooral in de laatste paar minuten van een wedstrijd. Dan „stuurt" hij Excelsior en dan zie je ook hoe hij zich heeft aangepast aan de gemoedelijke sfeer". Voetlicht Ton Wickel is niet het enige jeugdige talent dat door Ben Peeters voor het voetlicht van de eredivisie is gehaald. Ook linkerverdediger Bertram Tabbernee en middenvelder Jaap van den Berg hebben zich opmerkelijk snel aange past. Met de oudgedienden Bassant, Roggeveen en de on verwoestbare Van der Heide vormt Excelsior een formatie die mogelijk nog meer verras singen in petto heeft dan de glanzende zege van 31 op FC Twente. Peeters: „Er zit nog steeds een stijgende lijn in. De had nooit durven dro men dat we zo voortreffelijk van start zouden gaan. Het lijkt ook wel of de deijigers in het elftal hun jongheid heb ben teruggekregen". Ben Peeters is als een kind zo blij dat de zaken op Woudes- tein in deze fase van het com- petitiegebeuren zo gesmeerd lopen. De oudste trained in de eredivisie, die maar zelden aan de weg timmert, heeft nu wat behoefte aan publiciteit „Niet voor mij alleen, maar ook voor de jongens". Peeters, ooit ver bonden aan Feyenoord, dat hij in het seizoen 1969 1970 als opvolger van trainer Kment -uit het moeras tilde, heeft dat glorierijke verleden Feye noord won de beker en werd tevens landskampioen nog niet van zich af kunnen wer pen. „Tot op de dag van van daag heb ik niet begrepen, waarom ik toen moest vertrek ken". Henk (Charley) Bosveld bevalt het uitstekend bij Vitesse in Arnhem. Niet in de laatste plaats, omdat zijn sigarenzaak uitstekend loopt. Ondanks het feit, dat het Europees kam pioenschap damesschaatsen is komen te- vervallen, zal de kernploeg van coach Gerard Maarse (foto) toch meer starts maken dan andere jaren het geval was. ALKMAAR Met het wegvallen van een fors aantal Nederlandse schaatssterren in de voorbije seizoenen, lijkt het nieuwe winterseizoen een groot vraagteken te worden. Bij de heren geleden een handvol van die toppers uit de bocht op jacht naar de poenige wereld van het professionalisme. ISU-regels verbieden terug keer naar de rijen der liefhebbers en vedetten-in-spé zijn niet in staat gebleken de haute couture op de pistes voort te zetten. Hoe anders is dat bij de dames, waar een aantal sterren, zoals Stien Baas-Kaiser en Atje Keulen-Deel stra na hun top hartelijk dank zegden voor het hun geboden applaus, de rugzak vol met titels. Anderen, rijdsters die hun plaatsen hadden moeten gaan inne men, lieten hun interesse voor het topschaatsen smel ten voor de huiselijke kachel. Een groot hiaat achterla- Carry Geijssen, Elly ten Brink-van den Brom, Wil Schenk-Burgmeijer. Rieneke Verheyen-Demming, Truus de Koning-Dijkstra, Trijnie Roozendaal-Rep. Zij allen stopten op momenten dat zij aansluiting hadden of kregen met de top. Een aanzienlijk aantal rondes hadden zij nog aan hun totaal kunnen toevoegen. „De vrouw valt te vroeg af", is dan ook de terechte conclusie van schaatstrainer Gerard Maarse, na een laatste dag van hard zwoegen op het CIOS onder leiding van Ben Holleboom. Misschien is het damesschaatsen voer voor psycholo gen. Zeker is dat er in die richting nog nimmer enig researchwerk is gepleegd. Coach Gerard Maarse be treurt het, maar stelt aan de andere kant dat het schaatsen zo'n kleine wereld is, een klein leventje en dat men er eigenlijk ook weer niet al te veel werk van moet maken. Maarse, al vier jaar in bedrijf als coach van de Nederlandse damesploeg, houdt zich, misschien wel meer dan menig ander coach ooit heeft gedaan, bezig met dat probleem. Heeft het damesschaatsen bijvoor beeld ook te lijden van de terugval bij de heren? Waarom zijn zo weinig landen geïnteresseerd in het organiseren van het Europees kampioenschap dat voor komende winter weer van het programma is verdwe- Be treur je het wegvallen van het Europees kampioen schap? Maarse: „Ja, het is een betreurenswaardige zaak. Het is je eerste internationale ontmoeting van de Europese meute, waaruit in vroegere jaren toch vaak de wereld kampioene tevoorschijn kwam. Maar organisatorisch kan ik het me voorstellen. In een EK waren in feite alleen Nederland en Rusland geïnteresseerd. Maar het gekke is dat we dit seizoen toch meer toernooien gaan schaatsen. We hebben de opening van de Westbcrlijnse kunstijsbaan, de Dynamo Cup, dan drie goede wed strijden in Davos, dan nog Madonna en Cortina en dan natuurlijk de nationale en het wereldkampioen schap plus de WK sprint Met elkaar hebben we zo'n vijf twee-daagse wedstrijden". Maar dat zijn toch toernooien waar geen eer in de vorm van titels is te behalen. Spreekt dat wel aan? Maarse: „Je zet in die toernooien toch een stukje kroon op het werk. De rijdsters zelf zijn er blij mee. Sophie Westenbroek bijvoorbeeld was erg blij toen ze vorig jaar de IJssel Cup won. Nee, met wedstrijden komen we niets te kort^Hennie Roos heeft nog geknokt voor een EK, dat ik graag in Nederland had gezien en de WK bijvoorbeeld in Amerika. Voor de internationale contacten is het gelukkig dat Jorrit Jorritsma zich nu met de Canadese ploeg bezighoudt. En in het gezamen lijk sponsoren van een EK door de landen die meedoen zie ik het niet zo zitten. Dat is een moeilijke zaak". Heeft het damesschaatsen te lijden onder de terugval die we internationaal bij de heren zien? Maarse: „Het damesschaatsen wordt altijd opgehangen aan het herenschaatsen. Maar we moeten dat los zien van elkaar. In feite schaatsen dames harder dan heren. Fysiologisch zegt men is een dame een derde zwakker dan een heer. Als je dan de 1500 meter als voorbeeld neemt cn je vergelijkt de tijden dan zit daar geen derde verschil tussen. Het moet fysiek ook een sterke vrouw zijn die aan schaatsen gaat doen. Bovendien is de techniek erg moeilijk. Sophie Westenbroek is bijvoor beeld niet als rijdster geboren. Je kunt er schaatstech- nisch wel wat aan verbeteren, maar voor de rest is hot fysieke krocht wat dat meisje presteert Deson danks vind ik dat de vrouw te vroeg afvalt". Kun je zeggen dat de emancipatie in het hardrijden bij de dames nog niet is doorgedrongen? Maarse: „Die emancipatie is er nog lang niet. Alle vrouwen die ik in de ploeg heb 'gehad krijgen de problemen van het thuisfront op een gegeven moment Ik dacht dat het een vorm van jaloezie van de man was. Een man kan het thuis alleen slecht uithouden. Hij mist een brok gezelligheid. is op dit gebied nog geen research gepleegd. Als technisch man betreur ik dat. Een Truus de Koning-Dijkstra valt af, terwijl ze Juist zo goed ging. Ze is afgehaakt' omdat ze het niet meer op kon brengen. Haar man is met een aantal broers een huis oan het bouwen. Ze wil daar bij zijn in plaats van op tijd naar bed te kunnen gaan". Vereist het meer tact met een grote groep dames in trainingskampen te zitten? Maarse: „Dames hebben meer afleiding. Ze schrijven bijvoorbeeld meer naar huis. Over het schaatsen slij pen doen ze bijvoorbeeld ook langer. Ze hebben een handwerkje en leggen soms nog een kaartje. Bij heren is het alleen de bioscoop en het kaarten. Vrouwen gaan ook winkelen. Ik ga wel eens mee. Ze kunnen er soms uren over doen". Ondanks dat je je er zo mee bezig houdt en de juiste wijze van begeleiden lijkt te hebben gevonden, ga je er na 1976 mee stoppen. Waarom? Maarse: „De sport wordt dan voor mij fysiek te zwaar. Ik wil ook geen hcrenploeg hierna. Ik ga een ISU-start- cursus volgen omdat er in Nederland een behoefte bestaat aan starters. Ik wil als trainer mee kunnen schaatsen en dat wordt zwaar. Veel trainers kunnen of willen dat niet opbrengen. Ik heb dat ook tegen de Russen gezegd. Die hebben nu Boris Stenin. Die kan nog hard mee schaatsen, of ie er altijd zin in heeft is wat anders. Een vrouw wil nu eenmaal dat je als trainer behoorlijk mee kan draaien. Die meiden zijn er toch in geslaagd om Egbert van der Ploeg, al was het een MO'er van het ijs te krijgen. Als je technisch niet goed kunt schaatsen, red je het niet". TON DE WIT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11