Van Kemenade zakelijk en deskundig minister MET CRYPTOFOON GESPREK 0NH00RRAAR Drankgebruik betekent voor vrouw 9s nachts een dubbel risico V.S. moeten de wereld niet willen hervormen MEERDERHEID KAMER TEGEN RECHTSTREEKS GEKOZEN FORMATEUR Alimentaties 16% omhoog 974 DINSDAG 12 NOVEMBER 1974LEIDSE COURANT PAGINA 7 PAGINA Mevrouw Babau ...schandalige zaak... (Van een onzer verslaggevers) Den Haag - "Ik vind het een schandalige zaak dat de politie Je als vrouw zijnde die iets te veel heeft gedronken kan sommeren Je auto te laten staan en Je dan midden in de nacht zomaar het bos in stuurt. Ze kunnen Je als medeburger toch tenminste wel helpen om veilig thuis te komen". Dorothee Babau (37) directiesecretaresse uit Den Haag heeft tijdens een alcoholcontrole van de Haagse politie aan den lijve onder vonden dat een vrouw die 's nachts met een borreltje teveel op achter het stuur gaat zitten eigenlijk een dubbel risico loopt Behalve een eventuele vervolging wegens het onder invloed rijden kan de politie een enkele uren durend rijverbod opleggen waarna de vrouw (en natuurlijk ook de man) maar moet zien hoe hij thuiskomt Mevrouw Babau vertelt: "Ik was de bewuste avond met mijn vriendin naar de opera geweest en had tot ongeveer vier uur nog wat bij vrienden zitten borrelen. Op weg naar huis werd ik op de Scheveningse weg ter hoogte van de Adriaan Goekooplaan aangehouden door politie. Toen ik vertelde dat ik vier glazen wijn in vier uur had gedronken moest ik in het beruchte pijpje blazen. De inhoud van het pijpje verkleurde inderdaad iets en de agenten legden mij een rijverbod van acht uur op. Ik vroeg de agenten of ze me thuis wilden brengen, maar dat kon niet omdat zo zeiden zij, als er iets zou gebeuren zij verantwoordelijk zouden zijn. Ik besloot toen maar naar huis te gaan lopen. Dat tochtje zal ik mijn leven niet vergeten. Op de Segbroeklaan ter hoogte van het gebouw waar "de toto" is gehuisvest werd ik aangesproken door een man op een fiets die me een lift aanbood. Toen ik dat weigerde, greep hij mij opeens beet en vroeg me om een zoen. Ik rukte me los en schreeuwde "Politie". Hierop nam de man de benen. Thuisgekomen bemerkte ik dat ik mijn portemonnee met 800 gulden en mijn autopapieren kwijt was. Op dat moment realiseerde ik pas, dat ik eigenlijk beter nog meer had kunnen drinken, waardoor ik zou zijn meegenomen en voor een hoop ellende bespaard zou zijn gebleven". Voor mevrouw Babau die gescheiden is en met haar twee dochtertjes Claire (11) en Valerie (12) maandelijks van een bescheiden bedrag moet rondkomen is het verlies van het geld extra hard aangekomen. De 800 gulden waren namelijk het grootste gedeelte van haar inkomen dat zij 's middags had opgenomen. Mevrouw Babau: "Ik heb natuurlijk direct 'bij de politie aangifte van aanranding en diefstal gedaan en ik begrijp ook wel dat ik deze schade niet op de politie kan verha len. Toch zou ik enige tegemoetkoming van politiezijde nu nog erg op prijs stellen". Commentaar van politievoorlichter de heer, N. Laterveer "Ik ben van mening dat ie mand die drinkt en dan achter het stuur gaat zitten geheel zelf alle risico's moet dragen. Wij zijn er nu eenmaal niet voor om burgers naar huis te brengen. Ik ben er overigens van overtuigd als mevrouw Babau aan de agenten zou hebben gevraagd een taxi voor haar te bellen, dit zeker was gebeurd". Kritische rede Kissinger WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger heeft In een kritische rede over djn eigen buitenlandse dienst gezegd dat de Verenigde Staten pogingen om de wereld te hervormen maar moeten vergeten en het wereldgebeuren nuchter en koelbloedig moeten beoor delen. „We hebben te maken met de spanning tussen de eisen die onze veiligheid stelt en de eisen van ons waardenstelsel", aldus Kissinger in een rede tot de ambtenaren van de buitenlandse dienst. JDe idee dat wij alle regeringen van de wereld konden hervormen is onjuist gebleken door een reeks ontwikkelingen, waaronder onze eigen binnenlandse ervaringen". Ambtenaren van de buitenlandse dienst zijn niet met hun tijd meegegaan, zo meende Kissinger. Vroeger, toen de verhoudingen stabieler waren, was het misschien genoeg om te rapporteren wat in het buitenland gebeurde, maar in de huidige ingewikkelde verhoudingen is het een dwingende noodzaak niet alleen te rapporteren wat mensen zeggen, maar ook wat ze bedoelen, en wel op basis van een nuchtere, koelbloedige beoordeling van de situatie. In dat opzicht doen we het lang niet zo goed als we zouden kunnen, aldus Kissinger. Volgens Kissinger beleven we nu een van de gevaarlijkste perioden in de geschiedenis. In de eerste tien jaar na de tweede wereldoorlog werd de Amerikaanse buitenlandse politiek „zeer creatief en vindingrijk" gevoerd, maar in de huidige ingewik kelde verhoudingen in de internationale politiek is volgens hem een ander buitenlands beleid van de Verenigde Staten nodig. Drie dagen onderwijs in Kamer DEN HAAG Minister Van Kemenade. vandaag, morgen en overmorgen in de Tweede Kamer om zijn tweede onder-' wijsbegroting te verdedigen, geldt na anderhalf Jaar minis terschap als een bekwaam be windsman. Hoewel van huis uit geen politicus wist hij zijn draai in het harde politieke bedrijf in Den Haag opmerke lijk snel te vinden. Een van zijn sterke kanten als minister is dat hij zijn zaakjes kent Niet vreemd als men weet dat Van Kemenade voor hij tot het Kabinet-Den Uyl toetrad onderwijssociologie doceerde aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Op het departement van O. en W. deed lange tijd de grap de ronde, dat Van Kemenade óp zijn eerste dag als minister de ambtenaren „college" gaf en niet zoals meestal anders om. Voor een minister is deskun digheid op het terrein waar hij' opereert altijd meegenomen, maar voldoende is het niet Je moet je beleid ook nog kunnen verkopeh. Het voorbeeld van een minister die een grote ken nis van zaken op zijn vakge bied paarde aan een gebrek aan politiek inzicht was De Block, minister van Economi sche Zaken in het kabinet-De Jong. De man werd op zijn departement op hemden gedra gen, maar de schrik en angst sloeg de ambtenaren om het hart als hij zich „buiten de deur" begaf. In het parlement stond hij te schutteren als een scholier die zijn huiswerk niet heeft gemaakt en was hij on danks zijn dikwijls verhitte ge sputter een gemakkelijke prooi voor politieke tegenstan ders. Na drie jaar stapte hij op. Van Kemenade is in Kamerde batten in dat opzicht zijn te genpool. Ogenschijnlijk zon- Minister Van Kemenade der emoties vecht hij twisten met Kamerleden uit Op een monotone dreun, maar met voldoende overtuigingskracht brengt hij zijn argumenten over de regeringstafel, zonodig twee of drie keer. Voor de publieke tribune nogal on- vreetbaar, dodelijk echter voor zijn belagers. Als zwak punt van Van Keme nade wordt vaak zijn onge duld genoemd. Hij houdt er van snel zaken te doen en heeft daardoor de neiging overlegpartners te kort te doen. Volgens een insider be staat hij het in het overleg met onderwijsorganisaties een agenda in zo'n sneltreinvaart door te werken, dat de mensen na afloop het kregelige gevoel hebben dat ze zijn overdon- Door deze bliksem-taktiek misschien komt het, dat de oppositie en de, waar het om het onderwijs gaat, uiterst alerte confessionelen hun angst voor de eerste „rooie" onderwijsminister van na de oorlog nog niet helemaal, of nog helemaal niet, kwijt zijn. Tekenend daarvoor was het recente spoeddebat, dat het CH-kamerlid Van Leijenhorst met de minister wenste, omdat hij bang was dat de bewinds man zo'n stevige greep op de leerplan-ontwikkeling zou krij gen, dat de onderwijsvrijheid in gevaar zou komen. De meerderheid van De Kamer was het niet met de CH-verte- genwoordiger eens en Van Ke menade kon zijn plannen doorzetten. Wat Van Leijen horst overhield aan het debat was een knallende ruzie met KVP en AR. Er werden open lijk vijandelijkheden uitgewis seld, wat het Christen-Demo- kratisch Appel geen goed deed; de progressieven dreven er op ironische toon de spot Het zal deze dagen moeten blijken of de confessionelen de brokken weer gelijmd hebben. Alle drie de partijen, KVP, AR en CHU, staat bij onderwijsde batten altijd op de bres voor het bijzonder (christelijk) on derwijs. De conflicten rijzen als een van de drie de indruk wil wekken, wat meer op de bres te staan dan de anderen. Daar lag ook de oorzaak van de vorige twist Het ziet er naar uit dat het accent in het debat over de tweede onder wijsbegroting van Van Keme nade, zal liggen op het weten schappelijk onderwijs. Daar rommelt het flink. Studenten stops, lotingen, boycots, werk loze academici, herstrukture- ring. Met zijn ..halve" oplos sing van de 1000-gul den troe belen is Van Kemenade er nog niet. De kritiek zal hem en staatssecretaris Klein, die met het hoger onderwijs is belast niet bespaard blijven. Je kunt er zeker van zijn, dat de bewindslieden veel van de problemen rond het onderwijs voor zich uit zullen schuiven. Er is op Prinsjesdag een lawi ne van nota's van O. en W. daar zal gre- worden: een ir niet on be de politiek. aangekondigd c tig r De Zuidafrikaanse platinamijn Impala te Rustenburg ligt onder een dikke laag grijze modder, nadat door zware regenval een dijk (linksachter op de foto) het had begeven. Honderden tonnen half vloeibaar ertsafval stroomden over het terrein. De ongeveer 2500 aanwezige negerarbeiders, die door de modderstroom ondergronds verrast werden, konden zich voor het merendeel in veilig heid stellen. Maar tot dusver worden nog zeven van hen vermist. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer voelt niets voor de rechtstreekse ver kiezing van een kabinetsforma teur. Dit bleek gisteren bij de openbare commissievergade ring over de nota Grondswets- herzieningsbeleid. Tijdens de bespreking van de voorstellen die de regering in de nota ter herziening van onze grondwet heeft neergelegd, bleek dat de K.VJ». en de andere confessio nele partijen in de Kamer sa men met de V.VJ). geen voor stander zijn van een recht streeks verkiezen van de kabi netsformateur onder andere omdat dit de macht van het Een van de andere hoofdpunten uit de nota grondwetsherzie ning, namelijk invoering van een beperkt districtenstelsel, krijgt de steun van de progres sieve partijen, met name van de P.v.d.A, maar zeker niet van de V.V.D. en de kleinere fracties als S.G.P., GP.V. en Boeren partij en evenmin van de C.P.N. Overigens werd uit het debat in de openbare commissievergade ring wel duidelijk, dat de hele kwestie van de grondwetsher ziening een zaak van lange adem gaat worden. De regering had al aangekondigd dat onge veer dertig wetsontwerpen no dig zouden zijn om alle grond- wetsherzieningsplanncn bij de Kamer in behandeling te krij gen. De regeringscommissaris voor de grondwetsherziening, prof. Simons liet weten, dat hij verwacht dat de behandeling van een grondwetsherziening zich wel tot in 1977 zal uitstrek- Van verschillende kanten, onder andere door de communist Bakker, de PSP-er Van der Lek en de GPV-er Jongeling werd aangevoerd dat er nauwelijks behoefte bestaat aan een alge hele grondwetsherziening. Deze Kamerleden zagen de urgentie ervan niet in. Controle paspoort binnen E.G. verdwijnt Brussel, (AP) De ministers van Buitenlandse Zaken van de Eu ropese Gemeenschap zijn giste ren overeengekomen om tegen het einde van 1970 een pas poort-unie in de E.G. tot stond te brengen. Deze maatregel zou de 280 mil joen inwoners van de negen leden-sta ten tellende gemeen schap in staat stellen om bin nen het gemcenschapsgebied vrijelijk, zonder paspoortcon trole te reizen. De ministers, die voor politiek overleg in de Belgische hoofd stad bijeengekomen waren, ver zochten de E.G.-commissie de technische bijzonderheden van deze maatregel uit te werken. Voor miljoen schade door vernieling in Bijlmerflats (Van onze correspondent) AMSTERDAM Dewoningstich- ting „Zomers buiten" heeft be cijferd dat er in haar Bijlmer meerflats Glip hoove I en II in nog geen jaar tijd voor meer dan een miljoen aan vernielin gen is toegebracht. Voorts kost het per jaar 605.000 gulden om de woontorens in dezelfde toe stand te houden als de omrin gende blokken. Dit komt onder meer omdat de schoonmakers- ploeg extra betaling eist vanwe ge het risico dat het werk in Glip hoeve met zich meebrengt De schoonmakers zouden aan regelmatige bedreiging bloot staan. De twee flatgebouwen worden grotendeels bewoond door rijksgenoten die de woningen hebben gekraakt Volgens de woningstichting zijn de vernie lingen een gevolg van het feit, dat de bewoners weinig woon- beschaving hebben. De aldus ontstane schade wordt in reke ning gebracht bij de gemeente Amsterdam, die Glip hoeve aan de rijksgenoten heeft toegewe zen en die op zijn beurt de schade zal proberen te verhalen op het ministerie van CRM. Provincie: geen geld voor tuinders (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het bestuur van de provincie Zuid-Holland is niet ln staat om een financiële bijdrage te geven aan 600 tot 700 tuinders in de provincie, die vanwege de hoge aanslui tingskoeten nog steeds versto ken zijn van aardgas als ener giebron voor de verwarming van de tuinders bedrijven. Een bijdrage van meerdere dui zenden guldens per tuinder zou het provinciebestuur enkele miljoenen guldens kosten. Dat geld heeft de provincie niet Volgens een schatting van de pro vincie bedragen de gemiddelde aansluitkosten van de zg. on rendabele tuindersaansluitin gen tussen de 40.000 en 60.000 gulden per aansluiting. (Van een onzer verslaggevers) Politie en deskundigen werkén al go- ruime tijd aan de ontwikkeling van een zogenaamde cryptofoon, die het misdadi gers en anderen onmogelijk moet maken de via de mobilofoon en portofoon ge voerde gesprekken van de politie af te luisteren. Leek het of die ontwikkeling door de laatste gijzeling in Den Haag op gang was gebracht ui werkelijkheid blijkt dit anders te zijn en is het een uitvloeisel van een ontwikkeling van en kele jaren. Dit vertelde de heer Stubbe van de politieverbindingsdienst te Ut recht De apparatuur die de politiekorp sen tot nu toe gebruiken is gewoon te simpel. Iedereen, die met de decodering op de hoogte is kan de berichten zonder al te veel moeite ontcijferen met behulp van een zgn. decoder. Met behulp van een cryptofoon hoopt men hieraan echter paal en perk te kunnen stellen. Het woord cryptofonie is ongeveer twee jaar geleden geboren tijdens een groot internationaal congres van chefs van po litieverbindingsdiensten. Reeds toen was men van mening dat de sinds enige jaren in gebruik zijnde zgn. meer eenvoudige scramble-installaties bepaald niet volde den. Werken deze installaties door bij voorbeeld van hoge tonen lage te maken en omgekeerd, een cryptofoon 'heeft enorm ingewikkelde systemen waarmee de in de ether uitgezonden spraaksigna len volkomen onverstaanbaar worden ge maakt Het cryptisch maken van het signaal kan bij deze apparaten op vele tientallen ma nieren gebeuren. Zo kan het gesproken woord voordat het de ether in gaat in een groot aantal stukken worden geknipt waarna deze nog eens volgens bepaalde codes kunnen worden gemengd. Ook de ze combinaties kunnen weer eindeloos worden gevarieerd, terwijl er bovendien aan het dan al ontstane ratje-toe van geluiden speciale geluidseffecten kunnen worden toegevoegd. Het is duidelijk, dat hoe ingewikkelder de systemen in de cryptofoon zijn, hoe duurder het appa raat wordt Op dit moment zijn er in Amerika een aantal cryptofoons in de handel die in prijs variéren van 1000 tot ruim 15000 gulden. Vooral in de duurdere prijsklasse is het technisch vrijwel onmogelijk om hiervoor een zelfgemaakte decoder te bouwen, om dat daarin uitermate kleine en kostbare computergeheugens worden verwerkt Behalve voor de vervorming van draadlo ze gesprekken heeft men in Amerika ook voor telefoongesprekken cryptofoons ont wikkeld. Deze vrij kleine gemakkelijk mee te nemen apparaten worden nu reeds door vele diplomaten gebruikt bij vertrouwelijke telefoongesprekken. DEN HAAG (ANP) Per 1 januari gaan de alimenta tie-uitkeringen met zestien procent omhoog. De mi nister van Justitie heeft dit percentage vastgesteld. Het geldt voor alle alimentaties, of ze nu door de rechter zijn vastgesteld of door partijen zelf zijn afgesproken. Het percentage moet worden be rekend over het uitkeringsbe drag per 31 december. In dit bedrag is dan ook begrepen de totale verhoging, maar slechts een deel daarvan of zelfs hele maal geen verhoging betaald hoeft te worden. indexering die gold vanaf 1 ja- Als partijen niet tot overeenstem- nuari 1974. Met ingang datum werden de alimentaties voor het eerst van rechtswege aangepast. Er golden toen ver schillende percentages, naarge lang het jaar waarin de alimen tatie was vastgesteld. Er zijn twee mogelijkheden om van de verhoging af te wijken. De eerste is, dat partijen zelf een andere regeling treffen. Het staat hun namelijk vrij om te komen dat niet de ming kunnen komen, is er een tweede mogelijkheid: naar de rechter gaan en hem vragen een andere regeling te treffen. Daarbij is dan wel de hulp van een advocaat noodzakelijk. Bijzonderheden over de alimenta tieplicht zelf en over de proce dure als men beroep wil doen op de rechter, staan in de bro chure .Alimentatie", uitgege ven door het ministerie van Justitie.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7