iet Keizer eens naar voetballen kijken" Ik ben de van Ruska9s beleid" Schrijvers nog niet fit Dichte mist hield Lions op Schiphol Kortsnoj liep verder in Karpov was schaakblind Doorgaan Europacupduel onzeker Zestig uitvallers bij motorcross Ole Ritter houdt op THEO SCHNEIDER 99 Winst voor Wiersma TOM OKKER ALS VIERDE GEPLAATST DINSDAG 12 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 11 AMSTERDAM Piet Keizer, die zaterdagavond in het tv-programma van Mies Bouwman aankondigde niet meer te zullen voetballen, heeft die verklaring gisteren bevestigd. Tijdens de persconferentie, die Ajax hield in verband met de morgen te spelen tweeae wedstrijd uit de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker tegen FC Antwerp, hebben zowel Keizer als het bestuur van Ajax openheid gegeven over de zaak. jaap^van Praag vertelde dat Ajax Wij zijn erkentelijk en dank- jjaar voor alles wat Keizer voor Ajax heeft gedaan. Er ligt bij Ajax noch bij Keizer schuld aan een aantal minder juiste verklaringen die naar buiten zijn gekomen. De voorzitter staafde die bewering met de vier voorstellen die aan Keizer in deze periode zijn gedaan: gedurende een periode van 24 dagen, waarin het verschil van mening met Keizer leidde tot het niet meer spelen van de 31-jarige voetballer, heeft ge tracht voor Keizer een zo aan vaardbaar mogelijke oplossing te vinden. Van Praag: „Wij heb ben altijd geprobeerd de goede rD verstandhouding te bewaren. 1. een eventuele vrije transfer Blessures Ajax vallen mee. Amsterdam Ajax vertrok gisteren naar hotel Mast bos bij Breda om zich voor te bereiden op de tweede wedstrijd tegen FC Antwerp in het UEFA-Cuptoer nooi. De Europese Voetbalunie heeft bepaald dat Ajax, indien de derde ronde wordt bereikt, niet eerst thuis tegen Juventus zal spelen, omdat Am sterdam op dezelfde dag een thuiswedstrijd heeft tegen Fortuna Düsseldorf. Ajax zal dus eerst naar Turijn reizen. naar een andere vereniging; 2. medewerker worden van ma nager Hans Kraay op het tech nische vlak; 3. voltooiing van het contract zoals het bestaat tot juli 1976 als zou Keizer nog steeds actief spelen, waarbij hem onverkort zijn salaris en de daarbij beho rende premies zullen worden uitgekeerd; 4. een afkoopsom. Keizer vertelde dat hij, na be sprekingen waarbij hij werd geassisteerd door zijn rechts kundig adviseur, geen belang stelling had voor punt een en twee. De afwikkeling zal wor den geregeld met penningmees ter Henk Timman volgens de voorstellen van Ajax welke zijn gedaan in punt drie en vier. Piet Keizer, die als twaalfjarige bij Ajax begon te spelen, vertel de dat Ajax en hij misschien een verschillende interpretatie geven aan bepaalde nuances,, maar dat de gang van zaken in de bespreking door voorzitter Van Praag uit de doeken ge daan, juist was weergegeven. In de zomermaanden, die vooraf gingen aan dit seizoen, heeft Keizer enkele aanbiedingen, on der andere uit Frankrijk, gehad waarop hij niet is ingegaan om dat hij meende zijn nog lopende contractuele periode van twee jaar bij Ajax te kunnen volma ken. Nu die gedachte sinds en kele weken onjuist is gebleken, heeft Keizer geen gebruik ge maakt van mogelijkheden die er kwamen om elders te voet ballen. Keizer: „Het enige dat ik op dit moment wil, is niet meer voetballen. Ik ben alle belangstelling voor andere clubs kwijtgeraakt Ik ga met vakantie en zal zonder twijfel nog wel eens gaan kijken naar wedstrijden waarvan ik denk dat die leuk kunnen worden". Van Praag viel na die woorden onmiddellijk in met „dat zullen dan voornamelijk wedstijden van Ajax zijn". Piet Keizer be vestigde noch ontkende het Zijn duidelijk aanwezige, zij het meesterlijk verborgen, teleur stelling over het einde van zijn voetbal loopbaan, kwam naar voren toen de afscheidswed- strijd die Ajax hem aanbiedt, ter sprake kwam. Keizer: „Wij zullen de mogelijkheden die er zijn onderzoeken en zo snel mo gelijk tot een beslissing komen. Ik weet nog niet of ik zelf zal meedoen In die wedstrijd". Hans Kraay, de manager van Ajax, besloot het gesprek met en over Keizer: „Ik hoop dat Piet weet hoe ik over hem denk als voetballer. Hij is op dit mo-, ment als speler zeker nog bruikbaar voor Ajax, maar er bestaat een verschil van me ning over de manier waarop van hem gebruik kan worden gemaakt. Ik kan er alleen maar blij om zijn als een oplossing wordt gevonden die ook voor Keizer bevredigend is". Piet Keizer zal nog slechts als toeschouwer bij voetbal wedstrijden aangetroffen worden. Hans Kraay vertelde dat de bles sures van Blankenburg, Muh- fen en Schrijvers, opgelopen in de wedstrijd tegen Utrecht, erg meevielen. Blankenburg en Ajax heeft zestien spelers in zijn het c-elftal heeft bewezen nog helemaal in zijn wedstrijdritme te zijn". Mühren hebben gisteren weer licht meegetraind. Schrijvers met een wond aan de buiten kant van de linkerelleboog, rustte nog. Kraay: „Ik hoop dat hij woensdag in staat zal zijn te spelen. Ik neem aan van wel, maar anders zullen wij Heinz Stuy opstellen, die zaterdag in trainingskamp en zal vermoe delijk de volgende ploeg in het veld brengen: Schrijvers, Suur- bier, Hulshoff, Blankenburg, Krol, Haan, Mulder, Gerrie Mühren, Rep, Geels en Steffen- hagen. Wisselspelers zijn Stuy, Van Santen, Dusbaba, Arnold Mühren en Van Dordt Amsterdam Het basketbalteam van Typsoos Lions heeft tevergeefs gewacht op het vliegtuig dat de ploeg naar het Joegoslavische Serajewo moest bren gen voor de tweede wedstrijd om de Europa Cup III tegen KK Bosna. Na acht uur wachten op het vlieg- van de FIBA geen gevolg te veld van Schiphol kreeg het geven. team uit Zandvoort te horen Voorzitter Jan Termes: „Met de Epen Voor de 99e KNMV-kam- pioensrit rond Epen in Zuid- Limburg zijn gisteren 169 rij ders, onder wie 28 buitenlan ders uit zeven landen, van start gegaan. De deelnemers, die twee dagen van deze betrouwbaarheidsrit twee ronden van 130 kilomter moeten afleggen, ondervonden veel moeilijkheden van de slechte terreinomstandigheden, veroorzaakt door de regenval van de laatste tijd. Hoewel de rijders drie minuten extra tijd kregen, hebben al zestig deelne mers de strijd gestaakt. De standen na de eerste dag zijn: 50 Senioren: 51-125 cc: 1. Graafstra (Ap- pclga) met Monark 254pnt.; 2. Vecn- stra (Varssevcld) met SWM 250 pnt_: 3. Poorte (Nijverdal)met Monnrk 259 pnt. 126-175 cc.: 1. Brei (Bel) met Puch 245 pnt; 2. Knuiman (Wijchen) met Monark 246 pnt.; 3. Tijhuis (N1J- verdal) met Monark 249 pnt Boven 175 cc.: 1. Schubert(Odl.) met MZ 219 pnt; 2. Jager (Odl) met MZ 222 pnt; 3. ex aequo: Meusel (Odl) mot MZ cn Janssen (Hellendoom) met KTM beiden 241 pnt Junioren: 21-125; 1. Nijkamp (Lonne- ker) met SWM 386 pnt; 126-175 cc.: 1. Hoogland (Blija) met Puch 272 pnt Boven 175 Door de uitzonderlijk slechte toestand van het terrein kende de motorcross bil Epen een groot aantal uitvallers. Moskou De 21ste partij ln dc finale van het kandidatentoer nooi schaken Is geëindigd in een overwinning voor Viktor Kortsnoj. reeds bij de negen tiende zet dwong hij zijn land genoot Anatoly Karpow tot ca pitulatie en bracht de stand, met nog drie partijen te spelen, op 3—2 in zijn nadeel. Tegen alle verwachting in is de spanning in de match tussen Karpov en Kortsnoj weer tcrug- gekeerd.Nog maar een week ge leden had Karpov een comfor- dat er uit Joegoslavië geen toe stel van de JAT, waarbij de vlucht was geboekt, was ver trokken in verband met de dichte mist Ook voor de ko mende dagen wordt zeer dichte mist verwacht Typsoos Lions wordt door deze gang van za ken opnieuw gedupeerd. Voor de eerste wedstrijd in het Euro- Lions vliegt vandaag met de KLM pa Cup toernooi dat in samen- naar Belgrado en reist vandaar werking met Levi's Flamingo's met de trein naar Serajewo. trein is een onmogelijke zaak. Als we vandaag, en dat wach ten we af, nog weg kunnen dan gaan we wel; maar alleen met een vliegtuig. Ze kunnen ons toch niet dwingen om per fiets te gaan. Hoewel je van de FIBA allés kuht verwachten." de Kennemer sporthal Haarlem werd gehouden, leed de combinatie Lions-Levi's een verlies van ongeveer 20.000 gul den. De FIBA de Internationale Bas ketbal Federatie, eiste gisteren dat Typsoos Lions alsnog van daag eventueel met de trein vanaf München naar Serajewo vertrekt Typsoos heeft na in formatie over de tijdsduur van de treinreis besloten aan die eis Trainer/coach Hennie Blom: „Er is geen sprake van dat ik mijn team de vernieling injaag. We draaien net lekker en voor mij en de jongens is de compe titie echt wel belangrijker. Als er ook nog maar één kink in de kabel komt gaan we direct terug naar huis". Door een eventuele weigering om in Se rajewo niet te spelen loopt Lions de kans op een boete van ongeveer 2000 dollar. Trainer HTCC voor Jweede keer meniscusoperatie EINDHOVEN De 28-jarige Picter Weemers, trainer-speler van de Eindhovense hockey- ploeg HTCC moet opnieuw een operatie aan de knie onder gaan. Weemers, die zich enkele jaren geleden, na 46 interlands, om medische redenen terugtrok uit de nationale ploeg, werd ook in 1973 aan de meniscus geope reerd. De Eindhovenaar maak te deel uit van de Olympische ploegen van 1968 en 1972 in Mexico en München. MEXICO-CITY Ole Rlttcr zal dit jaar geen poging meer doen het werelduurrecord te verove ren op Eddy Merckx. De 33-jarige Deense wielrenner heeft de laatste weken in Mexi co City tot drie keer toe gepro beerd de topprestatie van Merckx (49 kilometer en 431 meter) te verbeteren. Zondag kwam hij tot 48 kilometer en 879 meter. DEN HAAG Theo Schneider was zondag in sporthal de'Vlie germolen. Als toeschouwer. Het deed hem pijn, maar de vijfvou dige judo-kampióen kon zijn ti tel, in eigen omgeving nog wel, niet verdedigen. Theo Schneider heeft zich zitten verbijten. "Het is natuurlijk gemakkelijk om achteraf te praten, maar volgens mij was ik op e e n been kam pioen geworden." De Haagse ju doka heeft op de houten banken van de tribunes strijd met zich zelf geleverd. Een inwendige strijd, die eens zo moeilijk was. Uit principe deed hij niet mee, zo had de Haagse judoka beslo ten. Een conflict met Ru ska was er de oorzaak van. En Schneider berustte. Achteraf roept hij toch: "Ik ben de dupe van Ruska's beleid geworden". Theo Schneider, nog ambitieus genoeg om te denken aan een internationale carrière, doelt op de moeilijkheden die in mei leidden tot zijn besluit om nooit meer onder Ruska te trainen. De bonds coach vond, dat de half-middengewicht niet de juiste instelling had en gaf tijdens de Europese kampioenschappen de voor keur aan een ander. Voor Schneider was het de druppel die de emmer deed overlo pen. Na de vele woordenwisselingen ("Ik maak van mijn hart geen moordkuil") in het verleden, trok hij zich definitief terug en schreef een protestbrief aan de Budo. bond. Het antwoord heeft altijd op zich laten wachten. Maar zondag zou er "lets", en Schneider heeft het ook voorspeld, gaan gebeuren. "Let op mijn woorden, de bom zal bar sten", zei de 26-jarige judoka vorige week. Hij verklaart zijn profetische uit lating met "Er zijn dingen tijdens de Europese kampioenschappen ln Londen gebeurd, die Ruska op een heel andere wijze uitlegde dan hoofdbestuurders. In' Voorburg was ledereen bijeen. Er moest dus wel wat gebeuren". Dat Ruska zijn ondergang op een heel andere wijze inluidde - hij vocht een geschil met zijn vuisten uit - kon Schnei der ook niet weten. Voor hem stond het vast: Ruska was niet te handhaven. "Rus ka kan het niet aan. Een voorbeeld: als er een knaap laat merken dat hij het ergens niet mee eens is, roept Ruska hem op de mat. Dan werpt hij hem een paar keer. Op zo'n wijze, dat die jongen nooit meer terug kkomt". Om die top te bereiken wil ook Theo Schneider trainen, hard trainen. Maar er moet ok wat tegenover staan. „Wat had ik er aan om voor de zesde keer kam pioen van Nederland te worden en dan onder Ruska weer in de selectietraining te komen? Ik wil niet voor de tweede keer, wat zeg Ik, zoveelste keer gepas seerd worden. Daar pas ik voor". Daarom wacht de vijfvoudige kampioen op het vertrek van de bondscoach. „Rus ka heeft natuurlijk veel gedan voor de •judosport, dat staat buiten kijf, maar hij kan niet van ons verwachten dat wij doen wat hij deed. Ruska kijkt naar Oost-Europa. Wij moeten ook aan een maatschappelijke carrière denken. Ik moet rekening houden met mijn bedrijf. Tijd is kostbaar". Toehappen Hoge ;e eisen De bondscoach stelde, aldus Schneider, veel te hoge eisen. Het leidde ook tot het vertrek van onder anderen van Polanen en Eveleens. „Men roept nu wel, dat het zo beroerd gaat met de judosport, en daarin heeft men nog gelijk ook, maar hoe komt het? Eveleens zou internatio naal wel goed zijn en Jan Bosman ook. We hebben er toch vroeger altijd maar een of twee aan de top gehad?" Maar Theo Schneider heeft die tljd er graag voor over. Een kans op een come back zal hij met beide handen aangrij pen. "De kansen zijn voor mij nu gun stig. Maar ik heb nog steeds niets ge hoord van de BudobondL In de chaos van zondag Het men zich nergens over uit". Het neemt niet weg dat er weer hoop is. "Als de trainingsvoorwaarden zo worden, dat ze in mijn situatie passen, zal ik toehappen, anders houdt het op". Theo Schneider wacht in spanning af. Hij wil revanche op de gemiste kans van het kampioenschap. Een titel, waaraan hij zo gewend was geraakt. "Als Ruska weg is, zal ik eens wat laten zien". KEES KOOMAN tabele voorsprong van 30, daarna liet hij zich in de negen tiende partij een aanvankelijk eenvoudig eindspel afnemen en nu, in de 21e partij, liet hij in een moment van totale verblin ding toe dat Kortsnoj met een eenvoudige wending op de der tiende zet een directe winst kon forceren. De hele partij telde slechts negentien zetten en duurde niet langer dan een uur. Kortsnoj speelde dezelfde ope ning als in de vijfde partij, toen Karpov er heel behoorlijk uit kwam, al kwam Kortsnoj later in die partij na moeilije verwik kelingen in het voordeel. Karpov deed het nu anders, maar zeker niet beter, want op het moment dat hij zijn verschrik kelijke blunder maakte, hod Kortsnoj al een klein maar dui delijk voordeel. Do 21ste partij had hot volgende ver wit: Kortsnoj, zwart: Karpov: 1. d2-d4 pg8-fÖ, 2. Pgl-(3 e?-c6, 3. g2-g3 b7-b6, 4. Lfl-g2 Lc8-b7, 5. c2-c4 Lf8- e7, 6. Pbl-c3 0-0, 7, Ddl-C2 c7-c5, 8. d4-d5 e0xd5, 9. Pf3-g5 Pb0-o6, 10. Pc3xd5 g7-B0.ll. Dc2-d2 Pf0xd5, 12. Lg2xd5 Ta8-b8, 13. Pg5xh7 Tf8-c8, 14. Dd2-h6 Pc6-e5, 15. Ph7-g5 Lo7xg5, 16. Lclxg5 Dd8xgö, 17. Dh6xg5 Lb7xd5, 18. 0-0 Ld5xc4, 19.Ï2J4-, Kortsnoj bracht de span ning in de schaaktweekamp terug door onverwacht te winnen van Karpov. Fortuna SC Bïotenberg eens EINDHOVEN - Uwe Bïotenberg cn Fortuna SC zijn het toch eens geworden over het con tract van de ex-Rodaspeler.' Bïotenberg tekende een verbin tenis tot het einde van dit sei zoen. Alle geschilpunten wer den uitgepraat en bijgelegd. FIFA test „blauwe kaart" MONACO - Tijdens het UEFA-jeugd toernooi van 13 tot cn met 19 november in Monaco zal dc Interna tionale Voetbal Federatie (FIFA) twee nieuwe regels uitproberen. De eerste regel is dat een speler bij een directe of een indirecte vrije schop niet buitenspel kan staan. De tweede regel is de introduc tie van de „blauwe kaart". Deze kan een speler krijgen voor een overtreding waar gewoonlijk een gele kaart voor wordt gegeven. De be treffende speler moet dan tien minuten buiten het veld „afkoelen". Een voet baller kan por wedstrijd slechts één „blauwtje" lo pen. TIFLIS - Harm Wiersma heeft in dc negende ronde van het kan didaten-dam toernooi ln Tlflls gewonnen van de Joegoslaaf Lcpsic. De Nederlandse groot meester had hiervoor slechts twintig minuten nodig. Hij staat nu met Andreiko, die de Canadees Gagnon vorsloog, op de dorde plaats met 12 punten uit 7 partijen. Do Russen Gant- warg en Koe perman hebben de leiding met 13 uit 8. De Surina mer Franklin Wuldring speelde remise togen de Tsjech Kadera- bek. De uitslagen: Waldring (Sur) - Kadcrobok (TsJ) 1-1; Andreiko (Rus) - Gagnon (Can) 2 0; Don Kandune (Cey) - Guntwurg (Rus) 0-2; Lepslc (Joc) - Wiersma (Ned) 0-2; Badiali (IUi) - Konsvenski (Pol) 0^2. Na negen rondun is de stand: I. Gontworg en Koepcrmnn 13 uit 8; 3. Andreiko en Wiersma 12 uit 7; 5. Wal dring 10 uit 9; 6. Badiali 6 uit 7; 7. Gagnon 6 uit 8; 8. Konsvenski 6 uit 9; 9. Kadcrabok 5 uit 8; 10. Lcpsic 3 uit 7; II. Don Kandano 0 uit 8. Optelling van Italiaans elftal ROME - Dc coach van het natio nale Italiaanse voetbalelftal, Fulvlo Bcrnardini, heeft de op stelling bekendgemaakt van zijn ploeg die woensdag een oefenwedstrijd speelt tegen Baycrn München cn die op 20 november te Amsterdam uit komt tegen de Nederlandse ploeg. De opstelling: Zoff (Juventus), Rocca (Roma), Roggi (Fiorcnti- na), Orlandinl (Napoli), Morini (Juventus), Zecchino (Milan), Causio (Juventus), Recccconi (Lazio), Boninsegna (Inter) Ju- Liano (Napoli), en Antognoni (Fiorentina). Wisselspelers: doelman: Albertosi (Milano); achterspcler; Martini (Lazlo), voorhoede-spelers', Gucrini (Fio rentina), Anastasl (Juventus) en Braglia (Napoli). JOHANNESBURG - Tom Okker Is als vierde geplaatst In het toernooi om de open tennis kampioenschappen van Zuld- Afrika, dat donderdag in Jo hannesburg begint. De Nederlander wordt op do lijst vooraf gegaan door Jim Con nors, die dit jaar de toernooien van Wimbledon cn Forest Hills won, de Australiër Ken Rose- wall, beide keren tweede, en de Amerikaan Arthur Ashe, die vorig jaar voor het eerst in Zuid- Afrika speelde. Bij de dames wordt de plaatsing slijst aangevoerd door de Aus tralische Margaret Court, die na een afwezigheid van enkele maanden wegens dc geboorte van haar tweede kind haar co- me-back zal maken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11