WIJSGERIG BLOEMSCHIKKEN Voeding voor jongeren VOOR DE VROUW Spuiten en verven VRIJDAG 8 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT w Di-, Bico derde- jklaan De monnik had .zo'n succes met zijn uitvinding dat er een school werd gevestigd, uiteraard de oudste, die „Ikenobo" werd ge doemd naar de oude wijsgeer. Een onnoemelijk aantal scholen in er schillende stijlen volgde, i<±ar de klassieke lijnen (Sho- hin Rikka) en -het principe in nerlijke waarden door bepaalde opstellingen uit te beelden, ble ven en waren de basis voor Ikebana van vroeger en nu, de kunstige en wijsgerige bloemor- dening, die een mens zes levens jaren kost, voordat hij die tot in de perfectie beheerst Nederland heeft vijf scholen, waaronder de „Ohara. school" de „Sogetso school", natuurlijk de oudste, de „Ikenobo school" en de „Enshuschool". „We gebruiken alles, bloemen, stronken, zaaddozen, metalen, dode takken" zegt mevrouw J. J. Mieremet-Postel, vjce-voorzit- ter van de landelijke Ikebana- Club, die 700 leden heeft en viermaal per jaar een tijdschrift publiceert met verschillende technieken en symbolische aph- tergronden Dennen b.v. zijn o.a. symbool van een lang leven en komen dan ook altijd in Nieuw jaarsschikkingen voor. Bamboe is zinnebeeld van nederigheid Bloemschikking uit de Oharaschool: drie roosjes in een eenvoudige combinatie van takken met bessen. Na een jaar les. De inrichting van een tiener- kamer hoeft niet duur te zijn. Uitgaande van een ruimte van 3,5 x 5 meter (zolder, tuinhuis of gewoon een achterkamer voor een artistieke dochter) is voor een paar tientjes een mo dern leefmilieu te maken. Voor een deel van de meubels kan spaanplaat gebruikt wor den (18 mm dik: 7,27 per m2, standaardafmetingen 250 cm x 125 cm. Dus ruim 3 vierkante meter voor ca. 22,- exclusief BTW) Het sterkere „meubel plaat" van occume, een hout soort, kost 19,50 per m2, 18 mm dik. Bij doe-het-zelf-win- kels, zagerijen en timmerfa brieken te koop. Het mooiste is de kamer in een paar stevige grondkleuren uit te voeren, bijvoorbeeld ko ningsblauw met geel, groen met zwart, of paars met fuch- siarood. Middelpunt van de kamer is een tafel, die bestaat uit een vierkant stuk licht lila geverfd spaanplaat, dat rust C 't op vier bakstenen. Deze zijn met Latex muurverf bor deauxrood geverfd. Latex „houdt" hierop heel goed. Des noods kunnen de stenen twee maal worden behandeld. Het tafelblad ligt er los op. Geen bezwaar als er wat stevige as bakken op staan: een oude koperen trompet van de rom melmarkt, een lantaren of zo wat meer. Ook van spaanplaat is een tafeltje in elkaar te zet ten met om en om stenen (ooi los op elkaar gelegd) dit in de kleuren bordeaux en paars uitgevoerd. De plankjes in een goede, sterke kleur paars, de stenen rood. Donkerpaars wordt ook een tweedeurs kast (naturel gekocht en zelf in kleur geverfd) tegenover recht toe recht aan diepzwart bu reautje. De vloer wordt gedekt met Genemuider mat van een aarzelend mais, waarop de kleuren lila, paars en bor deaux mooi uitkomen. Licht paars geverfde stoelen van de rommelmarkt met rieten zit ting hebben de helft van hun poten verloren, zodat ze laag op de grond staan. Deel van de wand (liefst wit gekalkt) kan in beslag genomen wor den door open kast met plan ken voor bussen, glazen, thee kopjes, make-upspullen. Het divanbed is gevat in een hoes van katoen in de tinten bor deaux, paars bruin. Dezelfde stof bekleedt een paar oude matrassen op de grond, die een bank vormen omdat ze haaks op elkaar zijn gezet Eén direct op de grond, één met de rug tegen de muur. Boven bed of bank hangt een gewone plank van 50 x 150 cm, geel, rood en bruin bespoten door een paar spuitbussen, be stemd om kaal geworden schoenen een nieuw verfje te geven. Het effect is een gewel dig „abstract" dat de wand beheerst Tiny Francis en volharding. De ridder zou vroeger nooit met een camelia gewerkt hebben. Het plotselinge afvallen van de bloem deed den ken aan het „vallen" van zijn hoofd. Mevrouw Mieremet ver telt dat het bloemstuk uit drie hoofdtakken bestaat: de hemel- lijn (soms omhoog strevend, soms laag neerhangend), de aar- delijn (het kortste, zwaarste, dikste materiaal) en de menslijn die de hemellijn verbindt met de aardelijn. Ikebana beoogt het centraal stellen van één of een paar bloe men, een blad, en hier eens vredig over na denken, hele maal ontspannen en vanuit een liefde voor wat de natuur voort brengt. De mentaliteit van de maker is er voor de kenner in te zien. Om bloem en blad goed tot zijn recht te laten komen maakt men gebruik van een in wendige constructie, de „kuba- riss" en het moeilijkste van de kunst is die goed in elkaar te zetten. Voor die techniek is oneindig geduld nodig. Het is geen kleinigheid een dode tak of een twijg zo te dwingen dat hij zijn functie in het geheel opti maal vervult De z.g. „natuur lijkheid" en bevalligheid waar mee gedroogde grassen of riet stengels zich buigen in dit soort bloemstukken is te danken aan een stevige verankering in een constructie van ingesneden twij gen en hout Er is uren aan besteed de filosofie die eraan ten grondslag ligt in het werk stuk uit te beelden. Mevrouw Mieremet: „We wer ken landelijk met lesclubjes van acht mensen. Het zijn heerlijke rustgevende uren. Eenmaal per week komen we in de grote steden bijeen 5,- per les). Kleinere gemeenten kunnen zelf iets organiseren aan de hand van het door de Ikebana Club uitgegeven blad" De bloemschikkunst is op het moment practisch. Bloemen zijn duur en met een enkele crysant wat roze bottels, dode takken, bessen, korte liguster, wat schel pen zijn fantastische resultaten te bereiken. Op een recente ten toonstelling (er worden in scho len en kerken steeds exposities gehouden) zag ik een bijzonder mooi ruimtelijk stuk in herfst kleuren: begenium (een januari- plantje) rode kornoelje, de ont bladerde takken van een treur wilg. Mevrouw Lamerus-Silver- tand, jarenlang lerares in Den Haag: „Ruimte is bij Ikebana zeer belangrijk: er mag dan ook nooit iets achter een bloem schikking staan" Al heeft Ikebana mettertijd zon der twijfel veranderingen on dergaan, men is trouw gebleven aan de grondvorm. Avant-gar- dist was Unshin Ohara, die in 1907 de platte schaal op tentoon stellingen invoerde. De schik king op lage, vaak met water gevulde schalen noemde hij „morebana" Joop Bello (44) leraar Ikebana: „Water is erg belangrijk. In de zomer gebruiken wij zoveel mo gelijk water om koelte te sugge reren. In de winter moet het oppervlak van de schaal goed bedekt worden met bloemen. Dat suggereert weer warmte. Maar de lijnen zijn het belang rijkste, zo zelfs dat in de schik king de schaal of vaas van even grote importantie is als het ma teriaal dat je gebruikt" Ikebana kent ook zijn Picasso. In 1962 werd Sofu Teshigahara (stichter van de Sogctsu-school) gedecoreerd omdat hij een nieu we vrije stijl bracht Maar ook die bleef vasthouden aan het grondprincipe: de drielijnige asymmetrische vorm van mens, gesteld tussen hemel en aarde. Van welke kant de bloemschik king ook bekeken wordt, de driehoek is altijd zichtbaar. Om die erin te brengen is concentra tie, geduld en gemoedsrust no- dig. Inlichtingen over deze bloem schikkunst zijn te verkrijgen bij: Mevr. G. E. B. Prop-Arnold, Nieuwe Gracht 62, Utrecht, tel. 030-310698. TINY FRANCIS >gd Klassieke stijl ..Shohin Rikka", de maker heeft een „master degree". vrije stijl: bessen en chrysanten Door een qat in de vaas (imitatie van bamboe) wordt een stronk aetrokken. Met twee chrysanten en wat takken een sierlllk bloemstuk (Geheel links: Mevrouw Miere met). Zonder overdrijving mag men stellen dat de voeding van jonge werknemers en studerende jeugd nog duidelijk te wensen overlaat. De redenen liggen voor de hand. Jeugdige perso nen staan onder sterke hormo nale invloeden die hun uitwerk ing hebben op de stofwisseling. Daarenboven is de groei mees tal nog niet voltooid. Niettemin 'hebben jongens doorgaans te weinig aandacht voor hun voe ding. terwijl vele meisjes hun 1 voeding op een onverantwoorde manier beperken om toch maar van de slanke lijn te blijven, i Komt nog bij dat jeugdige per sonen meestal onvoldoende voorgelicht zijn op voedsel-hy- giënisch gebied. Jeugdige personen hebben door gaans een verhoogde calorie-be hoefte, berustend op intensieve arbeid, dikwijls gekoppeld aan een geregelde sportbeoefening. Deze calorie-behoefte moet ge dekt worden door een voldoen de inname van koolhydraten en vetten. Maar ook de eiwitten verdienen speciale aandacht. De eiwitvoorziening moet extra- hoog zijn omdat de eiwitbehoef te, zolang de groei niet voltooid is, evenredig toeneemt met de lengtevermeerdering. Jonge per sonen hebben daarenboven recht op een flinke hoeveelheid eiwitten van dierlijke oor sprong. Om deze hoge eiwitbehoefte te dekken moet men dagelijks 750 ml melk, 30 gr kaas on 125 gr vis. vlees of eieren gebruiken. Vooral de melk is onmisbaar in de voeding van jeugdige perso nen. Zij verschaft een flinke hoeveelheid dierlijke eitwitten maar ook calcium en vitamine MEDISCHE RUBRIEK Daar jongepersonen te weinig melk en soms ook te weinig kaas gebruiken, is bij velen de toevoer van dierlijke eiwitten onvoldoende. Hetzelfde dient ge zegd betreffende de noodzakelij ke hoeveelheid calcium. Aanbe volen dagelijkse hoeveelheden suiker, aardappelen, groenten en fruit zijn voor jongens 70 g. 650 g. 300 gr en 100 g Voor meisjes gelden als hoeveelheden 60 g. 350 g. 250 g. en 100 g. Ook deze hoeveelheden worden doorgaans niet bereikt, wat kan leiden tot een te geringe vitami ne C-opname. Vele studenten nemen geen ont bijt Dit is volledig fout Het bloedsuikergehalte daalt dan veel te laag, wat de oorzaak is van het gevoel van vermoeid heid in de late voormiddag. Een goed ontbijt voor jongeren moet bestaan uit bruin brood, gevita mineerde margarine en als ei- witbeleg kaas en (of) vlees. Als drank verkiezen we melk of yoghurt, terwijl suiker, zoet broodbelegsel en koffie voor verdere aanvulling zorgen. De warme maaltijd wordt door jon geren dikwijls verwaarloosd Dit gebeurt uit onwetendheid, maar soms ook met de opzette lijke bedoeling wat extra zak geld uit te sparen voor andere doeleinden. De honger wordt dan gestild met enkele belegde broodjes, of in het slechtste ge val met een zakje frites. Wanneer de warme hoofdmaal tijd weggelaten wordt komt de nodige voedselopname in groot gevaar. De vitamine C-toevoer moet immers vooral komen van versgekookte aardappelen en groenten. Volgens sommige spe cialisten zou men zelfs bij de warme hoofdmaaltijd melk moeten geven, hetzij als drank, hetzij verwerkt in pudding, soe pen of sauzen. Na het ontbijt en hoofdmaaltijd bekijken wc eens kritisch de lunch van de jonge werknemer. Ook op dit gebied is er nog veel te doen. De ideale lunch omvat: bruin brood, dit bevat meer »jzer en vitamine Ml; melk, karnemelk, of yog hurt voor de toevoer van vitami ne B2, dierlijke eiwitten en cal cium; gevitamineerde margari ne voor de toevoer van vet en vitamine A, a, broodbeleg, rijk aan eiwitten. Hiervoor Romen vooral in aanmerking: mager vlees, gerookt vlees en vis of kaas. De jongeren beseffen niet vol doende het belang van een even wichtige voeding, aangepast aan de speciale vereisten van hun levensperiode. Daarom is voor lichting op voedingsgebicd voor hen een absolute noodzaak. Zo wel de onderwijsinrichting als de bedrijven kunnen hier nuttig werk verrichten. Het aanleren van gezonde voedingsgewoonten is een positieve bijdrage tot de volksgezondheid. Het is tevens een investering die zowel op korte als op lange termijn een ruime interest opbrengt voor de bedrijfswereld.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11