Ceiclóe £oma/nt iï Regering komt met fors plan tegen inzinking economie I BELTX52 MONNIK BEKENT WAPEN SMOKKEL Spreidings- van grootste betekenis HELFT VAN NEDERLAND LEEFT MAAR NET-AAN alstublieft Ruit Paleis van Justitie is weer onbreekbaar' Welke klok loopt echt gelijk? voorde zekertijd. 374 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur.hoofdredacteur F. J. Plug. Adj. hoofdredacteur J J. Hallewas - Chef-redacteur J. W C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3.50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19 00 uur) - - Abonnementen per week f 2,49; kwartaal f 32.21jaar f 125.25 - losse nummers^ 45 cent.- Donderdag 7 november 1974 67e jaargang no 19961 Souvenirs ToneelspelSouvenirsvan Ge rard Lcmmens met Han Bentz van den Berg op Ned. II om 20.30. Op Ned. I ditz" en 01 2 voor 12. Wolkenvelden. Wolkenvelden met in het noord en van het land mogelijk enige tijd wat lichte regen of motre gen. maar elders nu en dan opklaringen, vooral in het zuid oosten vjgi het land. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Maxima omstreeks 8 gr. Morgen zon: 7.47—17.00 Schev. hoogw.: 9.04 en 21.45, laagw. 4.33 en 17.12. Gisteren sprak een kabinetsdelegatie met de Stichting van de Arbeid over het centraal akkoord 1975. De onder handelingen zijn echter weer uitgesteld door de berichten over de verslechterde economische situatie. Op de foto v.l.n.r. de heren W. Spit (NKV), W. Kok (NW), minister Boersma (Soc. Zaken), mr. C. van Veen (VNO) en J. Lanser (CNV). 9 9 99 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering gaat de strijd aanbinden tegen de ook in Neder land toenemende verslechtering van de economie. Men verwacht, dat zij dezer dagen enkele miljarden beschikbaar zal stellen, om deze verslechtering te lijf te gaan. De koopkracht mag niet meer achteruitgaan, de werkloosheid moet een halt toegeroepen worden, de loon kostenstijging mag niet „overkoken". Het bedrijfsleven heeft, in verband met de rege ringsplannen in de strijd tegen de verslechterende economie, de regering toegezegd pas over twee weken opnieuw te gaan onderhandelen over het Centraal Akkoord. Dan zijn ook de regeringsmaat regelen bekend. Deze zullen onder meer inhouden: een verdere belastingverlaging; het overnemen door het rijk van sociale verze keringspremies. Dit alles is nodig, omdat de werkloosheid volgend jaar dreigt te stijgen boven de verwachte 155.000. Steeds meer bedrijven vragen werktijdverkorting aan. terwijl de koopkracht door deze en andere inzinkingen steeds meer terugloopt. De regering wil dit tegengaan door: het neerdrukken van de loonkostencijfers; voorkomen, dat de consumptie verder zakt; het aanwakkeren van de investeringen; het extra zorg besteden aan kwetsbare sectoren als bescherming tegen toenemende werkloosheid. De vakcentrales willen vooralsnog een koop krachtstijging van 2,5 3 procent. „Als de over heid door.lastenverlaging bijdraagt tot een stijging dan zouden de looneisen dienovereenkomstig ver minderd kunnen worden", aldus de vakcentrales. DEN HAAG (ANP) Bijna de helft van de Ne derlandse bevolking kan slechts „net aan" rondko men met het inkomen, terwijl 6 procent tekort komt. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek van het Nipo, begin oktober ge houden. De grootste groepen mensen die tekort komen of net aan rond komen worden gevonden .bij diegenen die zichzelf indelen bij de „laagst betaalden". Daar kan 45 procent net rondkomen en komt 23 procent tekort. In alle andere groepen ligt het percen tage van mensen die net rond komen iets boven de 50. Groepen die tekort komen zijn volgens de enquête ook mensen van wie het netto of bruto inko men de laatste jaren omlaag ging. Vooral zelfstandige mid denstanders, boeren en gepen sioneerden vinden dat hun inko men de laatste jaren gelijk is gebleven of gedaald. Kwum In Scheveningse gevangenis (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 45-jarige Benedictijner mon nik Mattheus heeft gisteravond bekend twee tot vuurwapens omgebouwde alarmpistolen de Scheveningse gevangenis te hebben binnenge smokkeld. Beide vuurwapens werden gebruikt bij de gijzeling van het zangkoor Ut Captivi Gaudeant. De monnik werd dinsdag in samen werking met de politie Oosterhout aangehouden in de St.-Paulus Abdij van de Benedictijnen in Oosterhout. De Benedictijner monnik hield zich volgens de Haagse politie bezig met celbezoeken aan gedetineerden. Hij is niet verbon den aan het pastoraat van de inrichtingen van Justitie en evenmin aan een reclasseringsinstelling. Broeder Mattheus heeft zich jarenlang beziggehouden met in moeilijkheden verkerende druggebruikers. Ook wanneer de gebruikers met justitie in aanraking kwamen en gedetineerd raakten, bleef hij contact onderhouden. De relatie met Jan Brouwers zou langs deze weg tot stand zijn gekomen. Broeder Mattheus zou aan Jan Brouwers de wapens hebben overhandigd, tijdens de celbezoeken aan de twee Nederlandse gedetineerden die de gijzeling in de Sche veningse strafgevangenis uitvoerden. HUIS VROUW IN DE RIJ VOOR SUIKER In de Britse suiker fabriek Tate and Lyle blijven de pak ken suiker binnen het bedrijf, al gaat de produktie ge woon door. De ar beiders van de fa briek verhinderen de leverantie, om dat in de Britse suikerindustrie 9.000 arbeidsplaat sen verloren gaan als gevolg van de grotere EEG-suike- rimporten. Wel staan de huisvrou wen in Engeland al maandenlang in de rij voor suiker. Marseillaise geen mars maar hymne NICE (AP) Het Franse volkslied „de Marseillai se" zal voortaan worden gespeeld in een nieuw arrangement dat het lied meer doet lijken op een hymne en minder op een revolutionaire marsor- zijn gewijzigd op verzoek van president Gi&catd d'Estaing: „De Marseillaise is haar marskarakter kwijtgeraakt en een echte hymne geworden". De Marseillaise nieuwe stijl zal op 11 november voor de eerste keer ten gehore worden gebracht bij de Are de Triomphe tijdens de herdenking van de wapenstilstand waarmee 56 jaar geleden een einde kwam aan de eerste wereldoorlog. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste, als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: naam adres woonplaats College van GS Zuid-Holland heeft 189 bijbaantjes DEN HAAG (ANP) De Com missaris van de Koningin in Zuid-Holland en de zes andere leden van het college van Gede puteerde Staten vervullen sa men naast hun hoofdtaak nog 189 nevenfuncties. Voor geen van de nevenfuncties worden zij betaald. De enige in het college die naast zijn salaris als gedeputeerde nog andere inkomsten heeft, is de heer G. van de Zande (V.V.D.). Dat zijn inkomsten uit een fruitbedrijf. G. S. hebben dit meegedeeld aan Provinciale Staten van Zuid-Holland. Van de 189 nevenfuncties hangen er 146 rechtstreeks samen met het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten. De meeste nevenfuncties komen op naam van gedepu teerde dr. R. Eijsink (KVP). die er 52 heeft opgegeven. De min ste, maar altijd nog negen, staan 'achter de naam van de Commis saris van de Koningin, mr. M. Vrolijk. Hij bekleedt het voorzit terschap van onder meer het Nationaal Rheumafonds en de stichting de Nationale Sportto- talisator. I ADVERTENTIE] Nordqvist (PSV) naar Zweden (Van onze correspondent) Eindhoven PSV zal misschien aan het einde van dit seizoen één van zijn drie Zweden, de centrale verdediger. Bjóm Nordqvist moeten missen. De blonde Scandinaviër heelt een aantrekkelijk aanbod gekregen van Gothenburg, een club uit de hoogste afdeling van dc Zweedse competitie. Ook Ove Kindvall verliet destijds Feye- noord om voor deze club te gaan spelen. Binnenkort zal Nordqvist zijn plannen aan het bestuur van PSV voorleggen. Graanoogst Rusland heeft aangekondigd dat zijn graanoogst in 1974 op een na de grootste zal zijn in de geschiedenis van het land. De mogelijkheid wordt echter open gelaten dat de oogst lager is dan het gestelde doel van 205,8 mil joen ton. Ontvoerde graaf vrij De gisterochtend in Milaan ont voerde graaf Alfredo Gerli is in de loop van gisteravond vrijge laten. Of voor hem losgeld be taald is is niet bekendgemaakt. Argentinië President Isabel Peron heeft woensdag in heel Argentinië de staat van beleg afgekondigd vanwege de golf van geweld die het land overspoelt, zo heeft de regering bekend gemaakt. O Tl ARP-wcrkgroep jjiclll in nota: ASSEN (ANP) Een ARP-werkgroep meent dat de verwerkelijking van het spreidingsplan rijksdiensten "van de grootste betekenis" is voor Noord-Nederland. Het spreidingsbeleid van de rijksoverheid kan, naar het oordeel van de werkgroep, een zeer effectieve bijdrage leveren aan het streven naar een betere werkgelegenheidsstructuur van het Noorden. Deze opvatting is neergelegd in de gisteren in Assen gepresenteerde nota "Noord-Nederland anno 1974". Volgens het rapport moet de realisatie van het spreidingsplan voldoen aan drie voorwaarden: het plan moet uitgevoerd worden op basis van vrijwilligheid; over het plan en de uitvoering ervan moet goed overleg plaatsvinden met de betrokken ambtenaren en met de lokale en regionale overheden; de meeverhuizende ambtenaren mogen er financieel niet op achteruitgaan. Op die wijze uitgevoerd kan het spreidingsplan "een flinke stap" zijn in de richting van de gewenste werkgelegenheidsstructuur van Noord-Nederland, aldus de nota. Wapenzending naar Israël opgevoerd WASHINGTON, (UPI) - De Ame rikaanse regering bespoedigt thans de verzending van wa pens naar Israël, so hebben Amerikaanse diplomaten giste ren verklaard. Het gaat daarbij niet uitsluitend om onderdelen, maar om complete wapens, soals vliegtuigen. Het gaat ook niet om de veraending van meer wapens, maar om ver snelde sending van al toegeseg- de wapens. Ook dc Sovjet-Unio beeft de wapensendlngm naar de Arabische landen de laatste tijd aanzienlijk opgevoerd. De Amerikaanse minister Kissin ger is zijn korte toer door het Midden-Oosten begonnen met een bezoek aan Cairo. Met pre sident Sadat en de andere Ara bische leiders wil hij bespreken of de Arabische topconferentie in Rabat van vorige week mo gelijkheden heeft geschapen voor een vrede in het Midden- Oosten, nu de Palestijnse over koepelende verzetsorganisatie P.L.O. is aangewezen als enige vertegenwoordiger voor de door Israël bezette gebieden. Deze factor en de nieuwe toenu- dering tussen Cairo en Moskou zal Kissingers taak zeer be moeilijken Koning Hoessein heeft voor zater dag een spoedzitting van het parlement vastgesteld om de grondwet te wijzigen, nu Jorda nië afziet van de westelijke Jor- daanoevcr. Lager premiepercentage ziekenfonds DEN HAAG De premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering zal voor 1975 worden vastgesteld op 9,2 procent van het verzekcrings- plichtig loon, een verlaging ten opzichte van 1974 met 0,3 procent. de ziekenhuiskosten, van het aantal verplecgdagcn en van de farmaceutische hulp Ook waren de premie-ontvangsten hoger als gevolg van de loon stijging. De verlaging van het premiepercentage betekent overigens geen lagere premie, omdat premie wordt betaald over het premieplichtig loon, dat zal stij gen. Het sneuvelen van een tot nu toe als onbreekbaar beschouwde ruit bij het nieuwe Paleis van Justitie in Den Haag, waardoor dinsdag een 18-jarige Haagse slager ontsnapte, Is volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie toe te schrijven aan een samenloop van omstandigheden. De slager moest bij de rechter-commissaris verschijnen en greep die gelegenheid aan om met een metalen papierbak de ruit stuk te gooien en te ontkomen. Voorkomen zal worden dat dit nog eens op een dergelijke manier kan gebeuren, aldus De kapotte ruit zal overigens door een ruit van hetzelfde type worden vervangen. De leiding van het Paleis van Justitie zal in overleg met de rijksgebouwendienst bekijken welke andere, maatregelen genomen jouwen worden om ontsnappingen als deze te voorkomen. Het is in elk geval niet zo, dat alle ruiten van het justitiegebouw vervangen zouden moeten worden omdat deze ene ruit niet onbreekbaar bleek, aldus een woord voerder van het ministerie van Justitie. Wel zullen voortaan metalen papierbakken niet meer binnen handbereik van gede tineerden in het Paleis van Justitie staan. Rechtse druk op Spaanse premier Madrid (AP) Medewerkers van de (Spaanse) premier Carlos Arias Navarros hebben laten weten dat zij vermoeden dat momenteel een campagne gaan de is om de premier van zijn post te krijgen; hij heeft echter geen plannen om af te treden. Een woordvoerder heeft ver klaard dat de aanhoudende be richten in de Spaanse hoofd stad als zou de 65-jarige Arias zijn ontslag hebben ingediend „absoluut niet waar" zijn. In tussen is uit welingelichte krin gen vernomen dat voornamelijk van rechtse zijde druk op de premier wordt uitgeoefend om te voorkomen dat de Spanjaar den meer politieke vrijheid krij gen, zoals Arias had beloofd. Twee doden in Ulster BELFAST (AP) De bloedige onlusten in Noord-Ierland heb ben het leven gekost aan twee Britse soldaten. De slachtoffers maakten deel uit van een pa trouille te voet die nabij het dorp Crossmagelen op de grens met de Ierse republiek in een hinderlaag liep.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1