De ski-pistes roepen weer Dumpingsyndroom na maagoperaties tbz&\iïmldz£icjjeSi! tbcA\hw^de£l^e\! MAANDAG 4 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 VOOR DE VROUW Het skiseizoen nadert langzaam maar zeker als een hangende sneeuwbui. We gaan er kleuriger bij lopen dan ooit (of liever „bij-skiën". Een tocht langs sport winkels en magazijnen die ski-on derdelen en accesoires verkopen, onthulde dat de STREEP in hoog aan zien staat Veel kleurige pakken, rood, blauw, groen met bijvoorbeeld gele strepen die langs armsgaten en mouwen lopen of het jack diago naal doorkruisen. De skimode is strakker geworden, vandaar een overvloed van elastische inzetten op de belangrijke plaatsen (zoals op de knieën, rond de armsga ten en bij de ellebogen) om de slaër de nodige bewegingsruimte te ge- Erg leuk zijn de uni-sex pakken in verschillende dessins met bijpassend pullover, bijvoorbeeld in blokbanen. Veel stretsch- nylon stoffen in gedurfde contrastkleuren. Voor de aprés-ski zijn er mooie Noorse jacks met veel kleurige ingebreide mo tieven. Er komen steeds meer schoenen met een vulling, en soort „gelei" in de tus- senvoering. Door deze vulling vormt de schoen zich naar de voet en zal het schuiven in de schoe nen worden voorkomen (vanaf 139 gulden). De schoenen worden vergele ken bij vroeger ook steeds hoger, ter bescher ming van de enkel. Nu eveneens verkrijgbaar in Nederland is de ski pantalon die aan de schoen wordt vastge klemd, de „Schnallenho- se" (vanaf 129 gulden). Langlauf komt ook hoe langer hoe meer in de mode. Iedereen kan het leren, ook 50-plussers. Daarom heeft de mode zich van deze sport mees ter gemaakt en speciale langlaufpakken vervaar digd om de sport zo ele gant mogelijk te kunnen beoefenen. Langlauf is ongevaarlijk; men „wan delt" op speciale ski's door de ongerepte verten een gemoedelijke vorm van skiën, die meer op glijden lijkt dan op flit sen. De „outfit" is spor tief; knickebockers bij ro de kniekousen, een muts je en handschoenen. Schoenen en ski's zijn al op vele wintersportplaat sen te huur. Simpeler kan het niet Voor après-ski: pullovers en vesten met diagonalen doorstreept; liefst pulli en vest over elkaar, lange mouwen die uitpiepen onder korte mouties. Het mutsje mag nooit ontbreken Pisteblouson met brede strepen in rood of blauw op wit. Grote blauwe rits. Er wordt een coltrui onder gedra gen. Voor koude, zonloze dag: double face schapenjas met nappa leer afgezet (fritala) Sensitivity-traning geen oplossing voor eenzaamheid Dat eenzaamheid de mens tot Innerlijke groei kan brengen bepleit Clark Moustakas in zijn pas uitgekomen boek „Lief de en Eenzaamheid" (Uitg. Lemniscaat, Botterdam). Er zijn zo stelt hij, veel soorten eenzaamheid; ook het kind kan „aan de rand van de duisternis" wandelen; er zijn alleenstaanden, verlorenen, maar men kan ook eenzaam zijn temidden van eigen dierbaren. De schrijver maakt onderscheid tussen alleen zijn en een zaam zijn en is het. niet helemaal eens met de nieuwe bestrijding van eenzaamheid door de zogenaamde „senstitivi- ty training": het losmaken van de persoonlijkheid in de groep, soms door hevige schoktherapie. Hij acht deze al dan niet geforceerde openhartigheid over zichzelf, door alles aan de luisterende en kritiserede groep te vertellen, niet voor iedereen de juiste manier om tot innerlijke harmonie te komen. Eén mogelijheid voor de eenzame mens is, volgens de schrijver, een eigen verdedeigingsmechanisme te activeren; zich betrokken te gaan voelen bij en geen halt toe te roepen aan dingen waar men middenin zit, maar ze over zich laten komen en zelf te bepalen wat er gebeuren moet Een fijnzinnig boek, dat de eenzaamheid positief probeert te benaderen. Na een gedeeltelijke of volledige verwijdering van de maag, we gens een gezwel of maagzweer, maakt iedereen een moeilijke aanpassingsperoide door. De voornaamste klachten die dan kunnen optreden worden sa mengevat in de term „dum pingsyndroom". Het kreeg zijn benaming omdat, door het ge heel of het gedeeltelijk wegval len van de reservoirfunktie van de maag, en het ontbreken van een afsluitingsmechanisme aan de maaguitgang, het voedsel als het ware in de dunne darm gestrot wordt (to dump). Meestal gaan deze vervelende klachten vlug voorbij maar bij tien pet van de geopereerden zijn ze blijvend. Het merendeel van deze patiënten weet dan door eigen ervaring, of door de nodige goede raad, een einde te maken aan het dumpingsyn droom. Bij één procent blijven de klachten zo hardnekkig dat er soms een levenslange Invalidi teit uit voortvloeit Klassiek heeft een patiënt met een dumpingsyndroom soms tij dens, maar meestal onmiddel lijk na het eten, een hele reeks onaangename verschijnselen. Een eerste serie bestaat uit een misse lijkheidsgev oei krampen. MEDISCHE RUBRIEK darmrommelingen, een opge zwollen gevoel in de maagstreek en soms diarree. Braken is ech ter niet typisch. Deze sympto men vinden hun oorsprong in het maagdarmstelsel. Een twee de reeks klachten zijn afkomstig van het hart- en bloedvatenstel sel. Als voornaamste vermelden we hier zweten, hartkloppingen, loomheid, duizeligheid, abnor male vermoeidheid, gaapneigin- gen en een gevoel van warmte. Alhoewel het laatste woord hie romtrent niet geschreven werd bestaat er toch reeds een vrij grote overeenstemming omtrent het ontstaansrnechanisme. De grootste betekenis wordt toe geschreven aan een te 6nelle maagontleding waardoor een grote hoeveelheid voedsel te bruusk in de darm terecht komt Vooral na maaltijden rijk aan koolhydraten, waartoe ook de suikers behoren, zijn de klachten uitgesproken. Bij dit voedsel sijpelt een be langrijke hoeveelheid vocht van de bloedbaan door naar de darm Zodoende daalt het bloedvolumc terwijl de darm zich anderzijds te snel verzet De darm reageert hierop door een verhoging van de samen trekkingen wat op zijn beurt krampen, diarree, borrelingen, vol gevoel, enz. tot gevolg heeft Sommige personen zijn voorbe schikt om een dumpingsyn- droom te krijgen. Bij deze per sonen zal men een maagoperatie zolang mogelijk uitstellen. Ge lukkig kan men deze individuele aanleg te voren beproeven door de dumpingklachten te provoce ren. Hiertoe wordt langs een sonde snel 150 ml. suikeroplos sing in de darm gespoten terwijl men nagaat hoe de patiënt erop reageert Wat de behandeling betreft moet men van medikamentcn niet te veel verwachten. Vooral een aangepast dieet zal het moe ten doen. Dit betekent steeds een overschakeling op veelvuldi ge doch kleine maaltijden met beperking van de koolhydraten Tevens moet er voor gezorgd worden dat het voedsel zo nor maal mogelijk gehouden wordt. In tegenstelling met de gangba re mening mag men na een maagoperatie verder melk en pap blijven gebruiken. Melk produkten zijn immers en bijna onvervangbare bron van eiwit ten en calcium. Soms worden de melkprodukten echter slecht verteerd. Om het uitzetten a de darm zoveel mogelijk te voorkomen mag men voor en tijdens de maaitijden niet drin ken. Een half uur rust on»*-'*'' dellijk na de maaltijden - aan te bevelen. In uitzon gevallen kan het zelfs m een nieuwe operatie uit ren.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9