NIEUWE RONDREIS KISSINGER DOOR MIDDEN-OOSTEN HOTEL BRAND SEOEL EIST 88 LEVENS alstublieft, Somant OP TOPCONFERENTIE MOET INFLATIE CENTRAAL STAAN REGERING WILSON WIL VLOOTBASIS IN Z-AFRIKA OPGEVEN Vakbeweging doet te weinig voor derde wereld uw persoonlijke agenda 1975 Voorzitter Wou brugge overleden brandweer voorbij POLITIE PAKT VALSEMUNTERS MAANDAG 4 NOVEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 BOEKAREST (Reuter-UPI-AP) - De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger begint morgen aan een nieuwe rondreis door het Midden-Oosten. Dit in verband met de Arabische topconferentie in Rabat en het besluit de PLO Jasser Arafat te erkennen. Kissinger heeft dit verklaard in Boekarest tijdens zijn bezoek aan Roemenië, welk land een beroep op Israël heeft gedaan een Pales- *<jnse staat op de andere oever van de Jordaan toe te staan. De Israëlische premier Rabin heeft gisteren in een vraaggesprek met Der Spiegel te kennen gegeven dat Israël niet instemt met de vestiging van een dergelijk/ staat. Kissinger vertrekt naar het Midden-Oosten als hij morgen de voedselconferentie in Ro me heeft toegesproken. Zijn aanwezigheid in Rome wordt niet door alle Italianen gewaar deerd. getuige het feit dat er. in verband met Kissingers bezoek, brandbommen zijn gegooid naar de kantoren van twee Ameri kaanse firma's. Er werd ook nog een brand bom gegooid naar een passerende auto. die in brand vloog. Dat laatste gebeurde ook met een politieauto, waartegen de bom ver volgens terecht kwam. Er waren geen slach toffers. Jasser Arafat, leider van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLOV. verwacht dat binnen een half jaar een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten zal uitbreken. „Uni-sex make-up" Frans van David Bowie gaven dit weekeinde blijk van hun bewon dering voor de glilter-rick-zanger tijdens een van zijn concerten Irt New Vork. In na volging van hun idool hadden vele bezoekers kwistig gebruik gemaakt van cosmetica om te komen tot deze „.uni-sex- make-up". Europese socialisten: (Vanc e parlementaire redaktic) daaruit voortkomende heid. Voorafgaande aa.. rfirnnjv den al enkele maatregelen moeten worden protectionisme. Hij Den Haag De negen staats leiders van EEG-landen zullen tijdens hun voorbereid komende topconferentie in de eerste plaats te bieden moeten spreken over de buitengewoon ster- Volgens de socialistische leiders Westduitser Willy Brandt in gesprek met de nieuwe Rotterdamse burgemeester André van der Louw, tijdens het Congres van Europese Socialisten in Den Haag. ke inflatie. Dit is de mening van de socialis- rotop zich tischt Europese vKrm.Mii, die zaterdag met het formutérïn' in Den Haag een twee-daags congres heb ben besloten. De topconferentie wordt waarschijnlijk in de tweede helft van de cember in Parijs gehouden. Behalve met de inflatie moet de topconfe- werkloos- proces kunnen spelen. Minister-president de conferentie zou- Den Uyl waarschuwde in dit verband tegen dat de inkomensver- de ernstige situatie het hoofd schillen waar mogelijk moeten worden ver minderd, maar dat er slechts een kleine de Eu- ruimte beschikbaar is voor verhoging van bezig moeten hoi ien het reële inkomen. De rode leiders hebben gemeenschr,>pe- ook gesproken over een eerste aanzet voor rop één socialistische partij in Europa. lijke energiepolitiek, met de wijze olie-producerende en olie-gebruikende lan den tot elkaar kunnen komen, met de vraag 1° Den Haag waren socialisten uit acht van hoe de besluitvorming in de gemeenschap de negen EEG-landen. De Britse labourpar- - kan worden verbeterd en welke rol periodie- ttf zich ook gaan bezig houden met de ke topconferenties in dit besluitvormings- »s (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De sterke geruchten dat Groot-Brit- tannië van plan is zijn akkoord met Zuid-Afrika over de marinebasis van Simonstown eenzijdig op te zeggen, is gisteren door de regering Wilson „louter speculatief" genoemd. Sommige waarne mers beschouwen die reactie als een bevestiging van Wilson's voornemen om de Brits-Zuidafri- kaanse vlootovereenkomst te schrappen. In Zuid-Afrika wordt al gezegd, dat de plaats van de Britse vloot in Simonstown njisschien ingeno men zal worden door de Fransen en mogelijk zelfs door de Amerikanen. De Britse conservatieven maken zich gereed om in het parlement de socia listische regering aan te sporen dit plan niet door te zetten. Over Simonstown is de laatste tijd weer heel wat te doen geweest, eerst naar aanleiding van recente Brits-Zuidafrikaanse vlootmanoevres en vervol gens omdat drie extreem-linkse socialistische mi nisters in een vergadering van hun partijbestuur kritiek uitgebracht hadden op het regeringsbeleid inzake Zuid-Afrika. Deze ministers werden prompt wegens gebrek aan loyaliteit op de vingers getikt door premier Wilson. Sindsdien is het duidelijk geworden, dat zij toen i al op de hoogte waren van Wilson's voornemen om het verdrag van Simonstown op te zeggen. Vooraf moeten echter nog de NAVO en de Ver enigde Staten geraadpleegd worden. De Britse regering is van oordeel, dat de basis van Simon stown nog maar weinig strategisch nut heeft voor haar vloot. Londer erkent wel, dat in gaval van oorlog Simonstown weer erg belangrijk zou kun nen worden. Het schijnt er echter op te rekenen, dat de Amerikanen deze Zuid-Afrikaanse basis wel zullen inpalmen. In de huidige omstandigheden is het gebruik van Simonstown echter economische en politiek nade lig voor Groot-Brittannië, omdat het in de ogen van de zwarte Afrikaanse staten verraad pleegt jegens de strijd tegen het Zuidafrikaanse apart heidssysteem. De vlootbasis van Simonstown is 25 mijl verwijderd van Kaapstad. Zij werd in 1795 gesticht door de Britten. Simonstown is de enige marinebasis tussen Gibraltar en Singapore, die volledig uitgerust is om oorlogsschepen te herbe- voorraden en reparaties uit te voeren. Toestand van Nixon meer kritiek niet Long Beach, (Reuter) De toe stand van ex-president Richard Nixon is niet meer kritiek, zo heeft de persoonlijke arts van Nixon, dr. John Lungren, be kendgemaakt. Nixon is begonnen met het eten van zachte spijzen, zoals gema len vlees, pap en aardappelpu ree. Zaterdag at hij weer voor het eerst zelf, na intraveneus te zijn gevoed .volgende op de in wendige bloedingen na een ope ratie op dinsdag. UTRECHT, A.N.P.Minister Pronk van Ontwikkelingshulp heeft de vakbeweging zaterdag opgeroepen een grotere solida riteit te betonen met de ont wikkelingslanden. Daarbij wees hij er tevens op, dat de vakcentrales zich volgens hem meer moeten bemoeien met de E.E.G.-politiek, met de vraag stukken van de multinationale ondernemingen, de energievor ming in de wereld en de we- reldhandelspolitiek. Circus in Engeland spoorloos LONDEN (Reuter) De Britse politie staat voor een raadsel. Het circus dat zaterdagavond in Londen opbrak voor ver trek naar Oxford, 96 kilo meter verder, is volledig zoek. Het circus bestaat uit twaalf medewerkers, twee kamelen, één bison, zes lama's, twee baby-olifan ten en een assortiment an dere dieren. Niettemin is de „trein" van vijf vracht wagens en opleggers, deel van circus Hoffman, niet in Oxford aangekomen en ls ook niet te vinden langs een der drukbereden we gen tussen Londen en de oude universteitsstad. De politie begrijpt er niets van en Hoffman maakt zich ongerust, want van daag zou in Oxford de première zijn. MONTREAL Van onze correspondent Woubrugge Op 38-jarige leef tijd is plotseling overleden de heer P. H. Semmeling, sedert een jaar voorzitter van de voet balvereniging Woubrugge. De heer Semmeling, piloot, over leed tijdens een vlucht boven Engeland. Zaterdag werden alle uit- en thuiswedstrijden van Woubrugge afgelast. Minister Pronk stelde in een bij eenkomst in Utrecht over „vak beweging en ontwikkelingssa menwerking" vast, dat de sa menwerking tussen vakcentra les uit de rijke en de arme' landen te weinig van de grondi O. 1 komt. „In het internationaal |£1 Tl (T Vil Tl overleg is de vakbeweging 1VA11 VCl11 haast de regeringen en het be drijfsleven een voorwaarde voor evenwicht in dc besluit vorming", meende hij. De Ne derlandse vakbeweging schiet aldus de minister, ook tekort ten aanzien van strukturele za ken als handelspolitiek. Drs. Pronk wees er in dit verband op. dat de vakbeweging de re gering moet helpen bij het vast stellen van een hard standpunt wanneer over bijvoorbeeld de vleesstop of de invoerrechten op producten uit ontwikkelings landen in de E.E.G., wordt overlegd. „Om een sociaal be leid voor de derde wereld voort te zetten, gericht op de gelijk heid in de samenleving, zijn de kanalen van de vakbeweging nodig om druk uit te oefenen op de regeringen Aldus de MONTREAL De brandweer van de Canadese stad Montreal is gisteren weer aan het werk gegaan nadat de vakbond en het gemeentebestuur een voor lopig akkoord zijn overeenge komen. De 2.400 brandweer mannen hielden sinds donder dag een wilde staking. Sinds die dag zijn verscheidene hui zenblokken in de as gelegd en tientallen gezinnen dakloos ge worden door branden die niet bestreden werden. Er vielen geen doden. Oud-cabaret Tom Manders uitgebrand ROTTERDAM (ANP) - Een grote uitslaande brand heeft van nacht een barcomplex aan de Mauritsstraat in Rotterdam ge heel verwoest. In het pand was voorheen het cabaret van Rom Manders gevestigd. De schade bedraagt 200.000 gul den. Bij de bestrijding van de brand werd een brandwacht licht gewond. De brand brak vannacht om tien voor twee uit door nog onbe kende oorzaak. Het vuur greep zo snel om zich heen. dat de brandweer met groot materieel er aan te pas moest komen om het vuur te bedwingen. Er bebonden zich geen mensen in de bars toen de brand uitbrak. Om half vier was de brandweer het vuur meester. Een jonge vrouw wordt hier door benadweerlieden i veiligheid gebracht, bij de hotelbrand in Seoel. SEOEL (KPI-Reen bij) - Bergingsploegen hebben de hele zondag tussen het puin gezocht naar lijken van slachtoffers van een door kortsluiting ontstane brand die zaterdagnacht heeft gewoed op de bovenste verdiepingen van een zeven verdiepingeh hoog hotel in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel. De politie maakte bekend dat de brand aan 88 mensen het leven heeft gekost. Aanvankelijk had ze gemeld dat het er 91 waren, maar een nieuwe telling leidde tot het kleinere getal. In de drie uur durende brand werden ruim veertig mensen gewond. De brand brak tegen drie uur zaterdagnacht plaatselijke tijd uit op een verdieping waarop een nachtclub was gevestigd. In deze club vond de politie 75 doden. De politie onderzoekt of het waar is dat de directie van de nachtclub na het uihreken van de brand de deuren op slot deed om te voorkomen dat gasten zouden weggaan zonder te betalen. Een jongeman die ongedeerd kon wegkomen heeft gezegd dat een aantal gasten om het leven kwam bij het in paniek rennen naar gesloten deuren. Volgens de politie was in het gebouw brandblus- materiaal aanwezig, maar wist het personeel er niet goed met te gaan. ZAANSTAD (ANP) De politie in Zaanstad heeft vier mannen gearresteerd die waren betrokken bij het drukken en uitgeven van valse dollarbiljetten van 50 dollar. Er zijn 120 biljetten in omloop gebracht waarvan er vier zijn gebruikt. De biljetten waren volgens de zcefdrukmethode vervaardigd, een werkwijze die de politic nog niet kende. De valsemunterij kon worden opgelost, doordat een bankem ployé zich wist te herinneren wie hem vier valse biljetten had aangeboden. Het brein achter de affaire was een druk- ker-reclametekenaar, die als vakman de vervaardiging als „een uitdaging" zag. Toen de valsemunters begrepen dat de politic hen op het spoor was. hebben zij een onbekend aantal valse biljetten in de Zaan gegooid, tegelijk met dc hulpmidde- dc falsificaties werden gemaakt NVJ praat met Van Agt over gijzeling DEN HAAG (ANP) - De n'st-t- landse Vereniging van Journa listen (NVJ) neemt binnenkort contact op met minister Van Agt (Justitie) om met hem te praten over de berichtgeving van de Nederlandse pers rond dc gijzeling in dc Scheveningse strafgevangenis. Zoals bekend heeft minister Van Agt Ra afloop van dit drama een aan val gedaan op journalisten, die volgens hem onzorgvuldig zijn geweest. NVJ-voorzitter De Bok zei zater dagavond in KRO's Brandpunt dc irritatie van de minister „be grijpelijk" te vinden, maar wel wat „ongenuanceerd". „Dat ben ik niet van hem gewend", zei hij. „De mipister had beter man en paard kunnen noemen, dan de hele nederlandse pers aan te De NVJ-voorzitter wil met Van Agt afspraken maken over de voorlichting en de berichtge ving van overheid en pers bij drama's als gijzelingen of ont voeringen etc. De informatie van dc overheid bij de jongste gijzeling was bijzonder schraal, uldus de heer De Bok: „Het publiek heeft recht op goede, bewezen informatie". Aantjes achter minister v. Agt In het blad van zijn anti-revolutionaire partij heeft mr. Aantjes zich vierkant opgesteld achter minister Van Agt's beleid in de abortuskwestie. Aantjes formuleert hierbij scherpzinnig en duide lijk. waarom het voor dc persoon van onze minister van Justitie politiek gezien draait. „In wezen is hier de vraag aan de orde, of het voeren van een beleid door een minister binnen gewetensgrenzen in het kabinet mogelijk is of niet. Als dat niet kan samengaan, staat de A.R.P. zonder enige reserve achter de minister. Want het gaat uiteindelijk niet om de opvatting van Van Agt. maar om de christelijke geloofsovertuiging, vanwaaruit hij èn wij politiek menen te moeten, mogen en kunnen bedrijven." ALDUS AANTJES, die daarvóór al geconstateerd had, dat het onjuist en unfair is zaken als de bisschoppelijke brief, de onmacht van A.R.P./K.V.P. om snel met een ei^en initiatiefwetsontwerp te komen en politieke druk uit de eigen achterban, als munitie aan te dragen om minister Van Agt in een gewetenszaak ermee te beschieten. AAN DE VOORAVOND van een Kamerdebat dat over de abortus kwestie gaat. hopen we dat niet alleen de drie christen-democrati sche partijen achter de minister staan, maar ook christenen uit andere partijen. We herhalen ook wat Andriessen een paar weken geleden zei: „Liever een politieke crisis over de abortuskwestie dan over Van der Louw of een amendement van honderd miljoen". Meer Samenwerking WIE GEREGELD PARTIJBLADEN van ARP. CHU en KVP leest en achter de doelstellingen van het Christen Democratisch Appèl staat, moet zich herhaaldelijk erover verwonderen, dat de drie partijbladen zo los van elkaar opereren. We doelen nu niet op de mogelijkheden tot kwaliteitsverbetering en economisch voordeel, maar op de vergrote kans om van eikaars standpunt te leren en er een beter begrip voor te krijgen. De laatste jaren geven Aantjes en Andriessen bij herhaling in hun partijperiodieken voortreffelijke achtergrondschetsen van hun posi tie in het politiek bedrijf; diverse malen werpen ze ook een blik vooruit. Bij de C.H.U. is dat - zoals vaker bij die partij het geval is - minder ontwikkeld, maar wat niet is. kan nog komen. Door bepaalde redactionele afspraken bij de verschillende partij bladen - bijvoorbeeld terzake van tijdstip van verschijnen - zou de samenwerking ook kunnen verbeteren. Als alles met het C.D.A. lukt, moet de integratie breed en diep gaan. Een taak van voorlichting is, dat men leden en achterban daarop zo goed mogelijk voorbereidt. Weeroverzicht DE BILT Morgen wordt een rug van hoge luchtdruk boven Engeland en de Noordzee ver wacht. Daardoor wordt in ons land een noordelijke stroming in stand gehouden, waarmee wolkenvelden, die boven zee ontstaan landinwaarts worden gedreven. Hier en daar kan nog een bui vallen. Deze uitloper van een gebied met hoge baro meterstanden, waarvan het cen trum zich ten westen van Span je bevindt, ontwikkelde zich vandaag, nadat een depressie via Nederland naar het zuiden getrokken. Deze storing cisfpi nnd vannacht langdurig regen en plaatselijk werd 5 tot 8 mm neerslag afgetapt. In het tempe- ratuurvcrloop komt de komen de dagen nog geen verandering. Vooruitzichten voor woensdag: Vrij koud met plaatselijk mist Afnemende kans op regen. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5 Min. temp: omstreeks 3 graden Max. temp: omstreeks 8 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Mgr. J. Gijsen opnieuw fel tegen abortus (Van c e correspondent). BRUSSEL Bisschop dr. J. Gij sen van Roermond heeft tij dens een tweedaags congres van de Belgisch katholieke or ganisatie „Pro Vita" dit week einde een felle aanval gedaan op degenen die abortus plegen of deze propageren. Mgr. Gijsen die sprak voor enkele honderden artsen, theologen en andere wetenschapsmensen uit tien landen waaronder enkele Zuldamcrikaanse, zei onder meer dat juist in onze dagen, waarin de mens zo eenzijdig wordt beschouwd als een na- tuurprodukt, het belangrijk is dat zij die deze mens als schep sel Gods willen zien, dit onver kort beleven en propageren. Wij denken vast aan uw afspraken (of afspraakjes) in 1975. Als stoffelijk bewijs van onze dank voor het aanbren gen van een nieuw abonnement kunt u namelijk oen keus maken uit een kunstleren herenagenda, of een in diverse kleuron uitgevoerde lacquè damesagenda, bedrukt met uw eigen naam of voornaam. We horen van u. de Leidse Courant naam: adres: woonpl.: op do agenda moet gedrukt worden: (max. 18 letters)

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7