fieidae ©omo/nt Alcoholwet drukt stempel op week einde lijmaker 1 Si «ft Oogsthulp in Zeeland van start Kamerleden in gewetens- conflict door abortus Kabinet moet uitgangs punten geheel herzien Ti»ii' iu,i ar— Méëéëstal lopen horloges voor dezekertijd ^DAK- [Aj PROBLEMEN? Prov. Raad wil 5 jaar uitstel TWEE MENSEN OMGEKOMEN W.a.o. steeds meer vervroegde A.O.W. W. Perquin (NKOV): verdien 'n echte Maandag 4 november 1974 67e jaargang no 19958 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteur F. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redac(eur: J. W. C. J.eun.0; Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3.50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) - - Abonnementen per week f 2,49; kwartaal f 32.21jaar f 125,25 - losse nummers 45 cent.^ Heerlijke laeli André van Duin met „Dag dag, heerlijke lach" op Ned. I om 20.21 uur. „Napoleon" om 21.20 Weinig verandering Vrij veel bewolking met plaatse lijk wat regen; overwegend ma tige wind uit noordelijke richtin gen. Min. temp. van 6 gr. aan zee tot 2 gr. plaatselijk in het binnenland. Max. temp. circa 8 gr. 1.56 en 14.11. --v Het afgelopen weekeinde is het in Rotterdam diverse keren tot ongeregeldheden gekomen toen taxi-chauffeurs het uitrijden van de „Borrelbussen" trachtten te verhinderen. De politie moest assisteren om het vertrek van de bussen mogelijk te maken. DEN HAAG (ANP) „Een rustig verkeersbeel. met weinig alcoholgebruik", zo omschrijft de politie het eerste weekeinde waarop de nieuwe alcoholwet zijn stempel drukte. Uit twee groot scheepse, landelijke controles is gebleken dat één op de 251 bestuurders te veel gedronken had. Het inzetten van „borrelbussen" door plaatselijke ver voersmaatschappijen leidde onder meer tot blok kades van taxi-chauffeurs in Rotterdam. In Heemskerk werd een politieman doodgereden tij dens het uitvoeren van een alcoholcontrole. Dit gebeurde toen twee jeugidge inwoners van Bever wijk aan de controle wilden ontkomen door door te rijden. Bij controles in twee opeenvolgende nachten in het gehele land zijn 35.955 voertuigen aangehou den. Van alle bestuurders werden 317 gevraagd om mee te werken aan de ademtest. Op grond hiervan werd aan 92 bestuurders een rijverbod opgelegd, 51 bestuurders kregen een proces-ver baal. Behalve overtredingen van de alcoholwet werden nog 1100 andere strafbare feiten geconsta teerd. De „borrelbussen" hadden dit weekeinde weinig succes. In het Zeeuws-Vlaamse Kloosterzande trok de „Drank-Express" twee klanten. In Rotterdam maakten taxi-chauffeurs het rijden van de bussen onmogelijk. De bussen waren vrijwel leeg in de eerste drie kwartier, toen de taxi-chauffeurs nog niet ageerden. Daarna begonnen de chauffeurs met blokkades voor de bussen. Bij het Centraal Station boden taxi's eerst nog aan passagiers te vervoeren voor het bustarief. Later weigerde men passagiers te vervoeren. Na het opheffen van de blokkade, die gepaard ging met vechtpartijen en ingrijpen van de politie, bracht de vervoersmaat-' schappij de passagiers alsnog naar huis, in veel 'gevallen met privé-auto's van het personeel. In Utrecht richtte de woede van taxi-chauffeurs zich tegen de „Driversclub", een organisatie die zowel de eigenaar van de auto als diens auto naar huis wil brengen. De auto van de Driversclub werd v rnield. WÊÊÊÊBM ■H Weer mis (zonder koor) in gevangenis DEN HAAG In de Scheveningse strafgevan genis is zonder aanwezig heid van het koor „Ut Captivi Gaudeant" giste ren weer een eucharistie viering gehouden. De kerkdienst werd bijge woond door circa 15 ge detineerden en is volgens hoofdaalmoezenier Schra- ven bijzonder goed en rustig verlopen. Er waren van dc zijde van de ge vangenis geen extra maatregelen genomen. De dienst die wegens vakantie van pa ter De Bot werd opgedra gen door aalmoezenier Van der Straaten van de Spranggevangenis en de predikant ds. Nutbey heeft overigens niet plaatsgevonden in kerk- zaaal waarin zich vorige week het gijzelingsdrama afspeelde, omdat die ruimte nog niet bruikbaar ADVERTENTIE] Bourguiba President Habib Bourguiba van Tunesië is zon dag bij de verkiezingen voor een president en een nationale ver gadering met 99,98 procent van de stemmen herkozen. Volgens de officiële uitslagen betekent de herverkiezing van Bourguiba een nieuw record. In 1969 kreeg hij 99.76 procent. IADVERTENTIE bel eens SK3 020-157043.156653 ook verkoop van alle DAKBENODIGDHEDEN met deskundiqe voorlichtinq BLGEMSMA B.V. IMPORT B.P. SHINGLES AALSMEERWEG 23 - A DAM Een goede zaak, een garantie voor uw garantie! MARKT HAL DE LUCHT IN In Madrid is za terdag de „Ola- vide". een bijna vijftig jaar oude markthal in het centrum van de stad, opgebla zen. De oude hal moest plaats maken keergarage. die de automobilis ten wat soelaas moeten bieden. Als-een zachte pudding zakte de hal bij de explosie in el- DEN HAAG Minister Westerterp van Verkeer en Water staat moet de aanleg van de verlengde Landscheidingsweg als deel van rijksweg 14 langs Mariahoeve vijf jaren uitstel len. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moeten dat volgens de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening aan de minister vragen. De minister heeft de aanbesteding van de aanleg al enkele maanden uitgesteld, maar dit gaat volgens de Provinciale Raad niet ver genoeg. De Raad meent, dat er al vier werken in uitvoering zijn. die een goed alternatief kunnen vormen voor rijksweg 14. Het zijn; rijksweg 19 als verbinding tussen de Haagse en de Rotterdamse agglomeratie. de Zoetermeerlijn, de verbreding van rijksweg 12 langs Zoetermeer, de mrechtsebaan. De aanleg van de verlengde Landscheidingsweg mag volgens de Provinciale Raad pas dan weer overwogen worden, wanneer de vier alternativen volledig in gebruik zijn. Dan eerst kan men nagaan, of de aanleg nog wel nodig is. HARDERWIJK (ANP) Een veertienjarige jongen en zijn 21-jarige zuster zijn zaterdagnacht in Harderwijk omgekomen bij een brand in hun ouderlijke woning. Enkele andere leden van het uit negen personen bestaande gezin liepen verwon dingen op door de brand, die zich razendsnel door de woning verplaatste. De brandweer stond machteloos bij de vlammen, die in 20 minuten tijd het huis verwoestten. (Van een onzer verslaggevers) Hengelo Volgens mr. T. van Lier, lid van de Raad van State en voorzitter van de Nederlandse federatie voor bejaardenbeleid, wordt het hoog tijd dat nu eens ernst gemaakt wordt met vervroeging van de pensioengerechtigde leeftijd. Op een vergadering zaterdag in Hengelo wees de heer Van Lier erop, dat minder dan de helft van de werknemers in de Leeftijd van 60 tot 64 jaar nog werkelijk werkt. Het gaat er volgens hem steeds meer naar uitzien, dat de w.a.o. een soort vervroegde a.o.w. wordt. Gezien deze ontwikkeling vond hij het noodzakelijk dat nu eens serieus gedacht wordt aan de vervroegde pensionering. Hij verheelde overigens niet. dat dit een kostbare zaak zal worden. Hij pleitte ook voor een geleidelijke pensionering „omdat je nu eenmaal niet van de ene op de andere dag oud bent." (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Tweeëndertig dicpladcrs van het leger zijn vanmiddag met oogstmaterieel uit Friesland en de Noord Oostpoldcr naar Zeeland vertrokken. Het materieel zal daar worden ingezet om de oogst, die als gevolg van de zware regenval de afgelopen twee maanden op het land dreigt te rotten, binnen te balen. Bij de hulpactie zijn ook ruim duizend militairen ingescha keld, die uien, gladiolen en aardappelen met de hand zullen rooien. De militaire vrijwilligers krijgen een extra vergoeding boven hun wedde van 12.50 per dag; hiervan uitgesloten zijn de militairen die jaarlijks oogstverlof krijgen. Er is zaterdag in Zeeland ook een particuliere oogsthulp op gang gekomen. Vooral op Walcheren kon men vele vrijwilli gers met laarzen aan door de modder zien baggeren. De meesten werden ingezet bij het uien rapen. 9'jmfmn-'- - IJ» w" ft"''' mvtefsü*C Wf: r Het mooie, zonnige weer in Zuid-Beveland was zaterdag aanleiding voor de boeren om met man en macht de akkers op te gaan en met de machines zoveel mogelijk te redden van de suikerbietenoogst. oogst. rVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG Sommige confessionele kamerle den overwegen zich uit het parlement terug te trekken, wanneer een abortuswet aange nomen wordt, die in strijd is met hun geweten. Het K.V.P.-Tweede Kamerlid van Schaik, die dit gisteren in een radio-uitzen ding liet weten, vindt de kwestie van de abortus provocatus een van de moeilijkste aangelegenheden uit zijn politieke loop baan. De tweede Kamer discussieert morgen aan de hand van een brief van minister van Agt van Justitie over de abortus-kwestie. Mr. van Schaik deelde mee, dat K V.P., A.R. en C.H.U. aanvankelijk gezamenlijk een ini tiatief wet over de abortus wilden indienen. De C.H.U. die bij de kabinetsformatie uit de boot viel. voelde zich daarna niet meer gebonden aan de afspraken met de K.V.P. en de A.R. Pogingen van C.D.A.-voorzitter Stcenkamp, om dc C.H.U. alsnog te bewegen aan het initiatief deel te nemen, mislukten. Als gevolg daarvan hebben de K.V.P. en de A R. pas in januari een werkgroep uit eigen gelederen in het leven geroepen, om de initiatiefwet voor te bereiden. Dit initiatief kan pas over enige maanden verwacht wor- Wereldspaardag is voor de Oos tenrijkse stad Linz aanleiding geweest voor een uitspatting van formaat. Dio had de vorm van een (aart van 2 25 m hoog met een diameter van 12.50 m Erin verwerkt waren zesduizend eie ren. 200 kilo suiker, 250 kilo vulling. 160 kilo bloem. 50 kilo marsepein. 50 kilo cacao en 20 liter melk De makers spre- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Als de regering zou willen, zou zij er heel wat aan kunnen doen om de rampzalige ontwikkeling voor het bedrijfsleven te keren. Maar dan moet het kabinet in haar geheel bereid zijn haar uitgangs punten te herzien. Dit zei vanmiddag de heer W. Perquin, voorzitter van het Nederlands Katholiek Ondemcmersverbond, in zijn jaarrede op de bondsvergadering in Utrecht. „Er is ruimte, en er zou al een heel ander beeld ontstaan als er met die ruimte, door werkelijke lastenverlaging r mogelijkheden zouden komen voor het be drijfsleven en voor de particuliere bestedingen". Het heeft geen zin de staatssecretaris of Kamerle den dankbaar te zijn voor enkele positieve ontwik kelingen. als het inkomen van de (kleinere) onder nemers over 1974 reëel met 10 procent is achteruit gegaan en voor 1975 opnieuw enkele procenten achteruit dreigt te gaan. terwijl intussen voor anderen het inkomen voortdurend vooruitgaat, aldus de heer Perquin. De heer Perquin gewaagde vanmiddag ook van een wijziging van dc organisatievorm van het NKOV „Door gewijzigde omstandigheden kan een organisatie op katholieke grondslag niet meer optimaal blijven functioneren. Wij blijven bereid te streven naar één organisatie van het midden- en kleinbedrijf'. SPORTTRIBUNE VANDAAG: Kostelijk spektakel in Zuiderpark Optimisme bij Barcelona Doorbraak ruitertalent bij Jumping Mansveld weer in Oranje? Doelman Unitas blunderde LDWS vast aan leiding i

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1