Wiel Coarwer: trainer tussen hoop en vrees BARCELONA REKENT TOCH OP NEESKENS Rencomité is aan rust toe Twee ton voor paard Ardalle SPÖRTTrRÏ'BliNi Tips voor Hilversum PAGINA 12 26 Trainer Coerver haalde zich met misnoe- want hij ging met Rijsbergen naar een hem gen van clubarts Abarbanel op de hals, vertrouwd persoon. ROTTERDAM De vergelijking met Cassius Clay, zoals hij hem steeds noem de, kwam meermalen terug. Wiel Coer ver bereed zijn stokpaardje: hoe kun je vandaag de dag topvoetbalier zijn als je niet de juiste mentaliteit en niet voldoen de persoonlijkheid hebt. Sobere Coerver aan een leeg tafeltje in het restaurant van Feyenoord „om koffie geef ik niets en sigaretten rook ik niet" zegt: „Ondanks zijn geweldige kwaliteiten heeft Clay vier maanden als een bezete ne getraind, kracht ontwikkeld. Hij heeft alles van nature maar hij traint, traint, traint. Als Piet Keizer, die het ook van nature heeft, evenzo trainde, stond hij er nu niet naast. Willem van Hanegem is er ook zo een, alles bij de geboorte meegekregen. Maar ze moeten trainen, om zes uur 's morgens in het bos lopen, ^Is ze voelen dat ze meer nodig hebben. Neem Rinus Israel. Die gaat er toch ook tegenaan. Hij heeft bij zichzelf gezegd: ik zal ze bij Feyenoord eens wat laten zien. Hij gaat over lijken, is keihard ook voor zichzelf. En wat doet hij? Heel Excelsior erbovenop halen. Dat is men taliteit, dat is persoonlijkheid". Aan de vooravond van het zo belangrijke treffen met FC Barcelona, pal na de desillusie die Cc erver en zijn Feyenoord in Den Haag opliep, wort de trainer heen en weer geslingerd tussen de weten schap dat zijn ploeg-in-normale-doen kansen heeft in Spanje zuchtend: „Als je door Barcelona heen bent, breng je het ver in het Europa Cup toernooi" en het besef dat hij op een eiland een eenzame strijd voert. Hij ging met Wim Rijs bergen naar een hem vertrouwd persoon die een bandage aanlegde waarmee de voorstopper in Den Haag zonder noemenswaardige last meteen gehele wedstrijd speelde na vier maanden nietop het veld te hebben gestaan. Coerver haalde zich daarmee het misnoegen van clubarts Abarbanel op de hals. „Hij spreekt al een week niet tegen me". Coerver weigert wie dan ook tevoren zijn opstelling mede te delen. „Ik ben de trainer, ik ben verantwoorde lijk en zelfs manager Brox krijgt op vrijdag mijn formatie niet, als ik die dan al weet met al die blessures de laatste tijd". Coerver werkte daar door een minder soepele verhouding in de hand tussen zichzelf, en de manager, de beleidsgroep betaald voetbal en enige individuele „machtsheb bers" bij Feyenoord. Hij wil er alleen voor staan, hij staat zo ook. In gedachten husselt hij zijn spelers dooreen maar komt toch steeds weer op hetzelfde uit. Hij probeert te schuiven, stelt het ene plan na het andere op, verwerpt het weer. Op dat moment steekt Willem van Hanegem met zijn trouwe vriend en begeleider Lex Schoenma ker het hoofd om de deur. Hij hoort de naam De Jong. „Gooi hem eruit als hij niet kan spelen", murmelt Willem met zijn hese stem. Coerver negeert de opmerking, peinst: „Lex Schoenmaker erin. Hij en Kreuz in de aanval kan niet. Geen tempo. Lex en Willem op het midden veld kan ook niet, geen tempo. Hoewel ik moet zeggen dat Lex in de spits niet minder speelt dan Willy Kreuz. Ik heb Ramljak nodig in Barcelona maar hij sukkelt al van de uitwedstrijd tegen Coleraine af. Theo de Jong heeft last van zijn buikspieren. Jörgen Kristensen tobt al tien weken. Als hij in het krachtcentrum bezig is, krijgt hij weer last van zijn spieren in zijn lies. Hij moet doorzetten". Meedenken Wiel Coerver piekert, alleen. Hij zou zo graag hebben dat iedereen meedenkt. „Van de eerste dag dat ik hier kwam heb ik gezegd: één leider en tien kuddedieren kan niet. Er wordt beweerd dat ik geen vedette in mijn elftal wil. Integendeel, hoe meer Willem overheerst hoe beter maar ik verlang ook van de anderen dat ze meepraten. Ik zet een opstelling van Barcelona op het bord. Hoe denken jullie erover? Niets, helemaal niets. Dat komt omdat er bij Feyenoord aan de jeugd op dat punt nooit iets is gedaan. Bij NEC. ben ik begonnen met jonge jongens: Van Deinsen, Thijssen, Jantje Peters. Ik gaf hen een totale voetbalopleiding. Ik geef een voorbeeld. Jantje Peters heeft de bal en Herbert Bonnen roept erom. Hij krijgt de bal. Ik heb Japtje bij me geroepen en gezegd: die bal geef je voortaan niet meer, jij speelt en bepaalt zelf waar die bal heen gaat en niet Bonnen, die hoeft niet voor jou te denken. Zo kweek je mentaliteit, persoonlijkheid, Van Deinsen, Thijssen en Peters hebben alle drie Jong Oranje of het Nederlands elftal gehaald. Je moet daar vroeg mee beginnen, het is een onderdeel van de totaalopleiding als voetballer". „Als ik het over moest doen, liet ik die jonge knapen een wedstrijd bekijken als ze zestien, zeventien jaar zijn. Ze zouden er dan over moeten praten, meedenken met de trainer. Het is een ideale situatie maar het gebeurt te weinig. Ze hebben het ook vroeger nooit gedaan." Wiel Coerver denkt vrijwel alleen, schuift en pein st, laat in gedachten weer de rij geblesseerden passeren, denkt dat het toch moet kunnen. „Ze moeten tegen zichzelf durven zeggen: verdomme, ik zal eens wat laten zien. Ze moeten zichzelf daarvoor afbeulen, persoonlijkheid aankweken. Bij Clay-Foreman won niet de kracht, maar de persoonlijkheid. Dat is bij voetbal ook zo, precies hetzelfde". Lichtpunten Wiel Coerver draait zijn gedachten terug, ziet toch lichtpunten. „Tegen Ajax speelt er één goed, Willem, en twee voldoende, Schneider en Everse. ik heb Theo de Jong nodig. Door zijn snelheid is hij gevaarlijk. We moeten het van de tweede lijn hebben." „Cruyff zal aanvallender spelen. Is hij ook ver plicht tegenover het publiek. Als hij vroeger tegen NEC speelde, kwam hij er tegen Kornelis niet aan te pas. Er zal een mannetje bij hem moeten staan die voorkomt dat hij in balbezit raakt Dat zal duels geven en het publiek zal Cruyff in bescher ming nemen. Scheidsrechter Burns misschien ook. Hij floot Ruch Chorzow—Feyenoord en we konden niets doen. Hadden we Glöckner maar in Barcelo na gehad in plaats van in Rotterdam". „Maar het moet toch kunnen, als Ramljak en De Jong erbij zijn. Ze moeten doorbijten. Ramljak voelt alles, te veel zelfs. Mentaliteit moet je heb ben, verdomme zeggen en spelen. We krijgen kansen want Barcelona kan in eigen huis niet gaan verdedigen. Wij hebben nog nooit verdedigd en ik neem aan dat dit in Barcelona ook niet het geval zal zijn. Wij moeten proberen de tegenstander onze wil op te leggen. Dat deden we in Rotterdam ook. Ik had op 3—0 gerekend, zelfs in dat waterballet Dan ga je met een gerust hart naar Barcelona. We krijgen ruimte want Barcelona moet doelpun ten maken. Of Asensi wel of niet meedoet laat me koud. Michels heeft er voldoende op de reser vebank. Als ze maar mentaliteit tonen". „Wat Mansveld liet zien, dat was mentaliteit. Door bijten, je niet door een blessure laten ringeloren. „Rijsbergen speelde toch ook. Vier maanden stil gelegen. Maar hij had er genoeg van, vroeg of er nou helemaal niets aan te doen was. Dokter Abarbanel is er kwaad om. Maar Wimpie speelde". Wiel Coerver een trainer tussen hoop en vrees. „We hebben de kwaliteit om een tegenstander in de greep te nemen. Hoe meer persoonlijkheden in je team, des te meer initiatief en creativiteit Willem van Hanegem is een persoonlijkheid. Hij ziet het geweldig in het veld en weet zelf wel wat hij moet doen". Het blijft bij die ene naam, bij de man die de vedette is van wie wordt beweerd dat Coerver daarmee niet zo gelukkig is. „Onzin, maar de anderen moeten ook initiatief tonen, meedenken, mentaliteit demonstreren. Wimpie Rijsbergen nam ook zelf de beslissing omdat hij het zat was en er nauwelijks vooruitgang was te bespeuren. Steeds weer was het: rust er maar mee dan gaat het over. Hij heeft mentaliteit en hoe wil je vandaag de dag topvoetbal spelen zonder?". Herman van Bergem. Van onze Paard esportme- dewerker HILVERSUM Twee da gen, dinsdag en woensdag, is Hilversum paardestad bij uitstek. In de Expo-hal dan de jaarllngenshow en hengstenkeuring en belde avonden draverijen in het sportpark. De eerste start steeds om zes uur en onze tips luiden: DINSDAG: Keurmecs terp rijs: Mira, Louis de Leede en Lars Buitenzorg. Stamboekprijs: Mondial, Mea en Merry Be. Prijs van de Jaarllngens how: Marinette, Kentish Lass en Jarvis. Goolprijs I: Karei Duke, Kaper W en Kid Eemshorn. 1 Gooiprijs II: Henri Buiten zorg, Florissant en H. Bond. Gooiprijs III: Jojo Buiten zorg, Jonker Volann en Jel- lo. RIngm ces terp rijs: Larens Abaka, Loena en Libertine. Expohalprijs: Kris Spen cer, Karma Kandia en Ko- ra Princess. Ringmees terp rijs II: La rens Roem, Lime Du Bois en Lange Ros. Speakerprijs: Kermita B, Lathi en Leo Hanover. WOENSDAG Treffersprljs: Mandy, Mae stro en Mi sc ha. Weekprijs: Milo, Mister Dil lon en Mr. Alkestis. Ferd'nxndprijs: Layla, La dy Lerona en Loko Buiten zorg Sportredaetleprijs: Wuxtre Mac, Gerardu* O en Fa mous Mac. Pandaprljs: Limbus Han over. Koncorde en Lady BeUe Finale Gooiprijs: Paarden via de serie van dinsdags. Hersentrippersprijs I: Kan- dy Buitenzorg, Idetonka en Jasji. Tweede serie: Lonely Star, Jo Roodnoot en Lady Bird. Suskeprijs: Leo D, Kwik staart A en Longshot Treffersprljs II: Linard, Mastrid en Mianka. (Van onze paardosportmedewerker) WASSENAAR Het rencomité is op Duindigt aan rust toe. Gelukkig voor de heren is het renseizoen de volgende week afgelopen en misschien kan de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport zich samen met het comité in het gesloten seizoen eens gaan buigen over het reglement, een zeer fraai boekje van xo'n 100 pagina's. De meeste comité-leden hande len niet volgens dit boekwerk. Met de regelmaat van de klok worden er beslissingen op Duindigt genomen, waar het publiek de dupe van is. Zo ook zaterdagmiddag in de Troostprijs, een ren voor tweejarige volbloeds. De als grote favoriet gestarte Woodfeets Speedy van de voorzitter van de Nederlandse reneigenaren vereni ging Joop van der Touw werd evenals Notre Noblesse door Kracinska met Dieter Weiss erg gehinderd. Het paard week af van zijn rechte lijn en Woodfeets Speedy en Notre Noblesse moesten helemaal naar buiten vallen en konden toen niet meer om de latere winnaar Kracinska heen. On danks protesten van de jockey's Wetemans en Van der Kraats deed het aan winterrust toezijnde rencomité niets. Kracinska won voor Woodfeets Speedy en Notre Noblesse. Bij de dravers zegevierde Jan van Dooyeweerd met Bailly II in het stayers kampioenschap van Nederland in de zeer fraaie kilometertijd van 1.20.9 over 3840 meter. Op de tweede plaats kwam aartsrivaal Jan Wagenaar met Inyala die veertig meter van Bailly II kreeg en bijna het hele parcours aan de leiding was geweest Kolonel T werd derde voor de paarden Jello, Treize F en Jheronimus. (Van onze speciale verslaggever) HAARSTEEG Voor een bedrag van rond de twee ton heeft de heer Van den Brand uit Haarsteeg in Italië het paard Ardalle gekocht Het paard zegevierde in 1971 in de derby der volbloeds in Italië. Van zijn slechts zeven starts als driejarige won hij vijf rennen. Bij zijn zevende start raakte hij zodanig geblesseerd dat hij niet meer in rennen kon uitkomen en de volbloedfokkerij in Italië opzocht Hij ver diende in de zeven starts in Italië een half miljoen gulden. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis dat een derby winnaar uit het buitenland door een Nederlandse eigenaar voor de fokkerij wordt aangekocht Woensdag moet het paard verschijnen op de hengstenkeuring van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport in de Expo-hal in Hilversum. MADRID Johan Nees- kens heeft nog steeds pijn in zijn knie die hij vrijdag in een slag tegen Atletico opliep. Maar hij is erg optimistisch ge stemd. „Ik geloof wel dat ik dinsdag tegen Feye noord van de partij zal zijn", aldus onze landge noot. „Ik bereid me er al op voor dat ik Van Hane gem zal moeten vastleg gen. Een van de belang rijkste onderdelen van onze strategie. Barcelo na". Dr. Carles Bestit, de clubarts, deelt Neeskens' optimisme. „De zwelling van zijn knie is nog niet eens volledig weg, maar ik maak me er geen zorgen over", zei hij. „Als Johan een paar dagen rust neemt, en er gebeurt niets abnormaals, dan kan hij dinsdag meespelen. Ook Costas hoeft niet aan de kant te blijven zitten. Tijdens de wedstrijd te gen Atletico is er hard op de teen getrapt van zijn voet, die hem toch al constant pijn be zorgd wegens een oude frac tuur. Maar die pijn is niet zo erg, om niet mee te kunnen spelen". „Even afkloppen", vindt Rinus Michels bij Bij zulke opgewekte geluiden. „Voor maandag weten we niets zeker. Laten we hopen dat het knietje van Nees zich inderdaad herstelt. Zo niet, dan begin ik toch' mijn hart wel vast te houden voor de wedstrijd te gen Feyenoord". Voordeel Volgens Michels is CF Barcelo na nu, zonder de met twee ge broken ribben uitgeschakelde Asensi en de geschorste Marcial toch al de mindere van de Rot terdamse club. „Alleen het feit, dat ze in eigen stadion spelen, kan ons net dat kleine beetje voordel bezorgen, dat we nodig hebben om Feyenoord te over troeven. Maar dan zullen de 100.000 kijkers, die de wedstrijd bijwonen ons ook letterlijk naar de overwinning moeten toejui chen", heeft hij de supporters gezegd, bijna bevolen. „Het sta dion met 100.000 mensen moet in staat zijn om het enthousias me en de kracht van ons team aanzienlijk te verhogen. Het feit dat we thuis spelen is een posi tief punt, dat ten volle benut moet worden", aldus Michels. Het bestuur van de steenrijke club heeft de spelers ook nog een speciale drijfveer gegeven om desnoods het onmogelijke te bereiken. Als Feyenoord uitge schakeld wordt krijgen ze elk 12.500 gulden. Cruyff en Nees kens vangen zelfs het dubbele van dat bedrag, 25 mille, als Feyenoord er aan gaat Fractie En dat is alles bij elkaar toch maar een fractie van het fortuin dat Barcelona binnenkrijgt uit deze ene wedstrijd. Aan entree kaartjes is er 1,25 miljoen gul den in de kassa gerinkeld. Daar bij komt naar men zegt, twee miljoen van de Spaanse televi sie, „voor vertoningsrechten". Maar Barcelona heeft nog meer uitgaven. Het is de hekkesluiter van de eerste divisie, Celta een vette premie beloofd alshet erin zou slagen de leider, Real Ma drid te verslaan. De wedstrijd tussen beide clubs eindigde gis teren in een gelijkspel van 3—3. Geen overwinning dus, maar men neemt aan, dat Barcelona's voorzitter Agustin Montal, die do wedstrijd bijwoonde, de boys van Celta toch een fooitje in de handen heeft gedrukt

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12