„Klok voor betaald voetbal op vijf voor twaalf" Spanning en sensatie bij MW—Roda JC Hazelhekke weer in de gunst van Evert Teunissen HSV kreeg ®M® medewerking Nieuwe praeses FBO Klaas Molenaar: ün Spanje tussen Real en Celta Eindhoven nóg overtuigender Snelwandelaar na twee maanden gediskwalificeerd Verrassende remise Surinamer Waidring KNVB distantieerde zich van Jos Coler Residentie kan titel wel vergeten I Klaas FC Den Molenaar volgde Herman Choufoer van Haag op als voorzitter van de FBO. Utrecht De nieuwe voorzitter van de FBO (Federatie van Betaald Voetbalor ganisaties), Klaas Molenaar (AZ'67), lijkt anders te werk te zullen gaan dan zijn voorganger Herman Choufoer (FC Den Haag) die zich na drie Jaar niet meer herkiesbaar stelde. Zaterdag, na de alge mene vergadering in het-Jaarbeurs Con grescentrum te Utrecht waar Molenaar als ejtige kandidaat met algemene stem men de hamer van de werkgeversorgani satie in het betaald voetbal in handen kreeg, liet hij deze voor de algehele voetbalwereld min of meer onheilspel lende woorden los: „Er moet veel gedaan worden. Het is duidelijk dat de klok voor het betaalde voetbal op vijf voor twaalf staat. Er zal o.m. wat gedaan moeten worden aan de verhouding tus sen Burgwal en Hogewoning, die verre van soepel is". Het lijkt erop dat de diplomatie die Choufoer bedreef zal worden gewisseld voor bet keihard zake lijke dat de grootindustrieel Klaas Mole naar voorstaat. Molenaar heeft zijn eigen ideëen, die hij weliswaar met zachte stem uitspreekt maar waarin de ondertoon van vastbera denheid terdege doorklinkt Hij heeft zo ook zijn eigen mening over het betaald voetbal. „Ik vind, maar dat is persoonlijk, dat elke club in het betaald voetbal de stichtingsvorm zal moeten kiezen". Een onderwerp waartegen van diverse zijden aversie bestaat, wat Molenaar uiteraard ook weet. Maar hij zegt het toch maar vast, zoals hij ook het vijfjarenplan be sprak dat per 1 januari 1975 dient in te gaan en dat gebaseerd is op om.: de FBO moet optreden als supervisor bij de ver deling van de van overheidswege be schikbaar gestelde gelden. Molenaar: „Dat moet goed besteed worden want het is gemeenschapsgeld. Er zal dan ook een goede financiële organisatie bij de clubs moeten zijn zodat het geld niet in een bodemloze put wordt gestort". De financiële zelfstandigheid van het be taald voetbal en het beleidsplan vormden de voornaamste punten van de vergade ring. Bestuurslid Gerard Bouwer (FC Dord recht) over de financiële zelfstandigheid: „De clubs hebben het rapport financië le zelfstandigheid aanvaard maar met deze restructies: de in het rapport voor gestelde zelfstandigheid die moet uitmon den in autonomie van het betaald voetbal binnen de KNVB met duidelijke bevoegd heden voor KNVB, amateurs en betaald voetbal; het voorlopig karakter van de zelfstandigheid mag niet langer duren dan tot de eerstvolgende bondsvergade ring na die van 30 november 1974; de begroting 1974-1975 wordt aanvaard maar niet het systeem van de financiële zelfstandigheid (in de begroting is reeds de splitsing opgenomen maar het systeem van de kostenverdeling kan niet het fiat van de betalende clubs verwerven; de extra-vergoeding voor spelers van het Jeugdplan Nederland zal pas ingaan na verlenging van een eenjarig contract Subsidie Drs. A. G. Wit lichtte het beleidsplan betaald voetbal toe. „Het beleidsplan is gereed en gaat naar de overheid voor een subsidieaanvrage. Het is afkomstig van het totale betaald voetbal, dus ook van Wegens gebruik van doping: ZAGREB De Rus Vladimir Zhalosik, die op 3 september bij de Europese atletiekkam- pioenschappen in Rome derde werd op de 20 kilometer snel wandelen is gediskwalificeerd wegens het gebruik van stimu lerende middelen. Zhalosik zal zijn bronzen medaille terug moeten geven. Dit is gisteren tijdens het kalendercongres van de Europese Atletiek Associatie (EAA) in Zagreb bekend ge maakt. Ir. Ad Paulen, de voorzitter van de EAA: „Zhalosik behoorde tot de deelnemers aan de 20 kilometer snelwandelen die na afloop gecontroleerd werden op het gebruik van stimulerende middelen. Bij de controle wer den sporen van amfetamine ge vonden. Ook de contra-experti se viel positief uit, zodat er geen twijfel meer bestond. Zha losik "is door oris-gediskwalifi ceerd". [ADVERTENTIE I Koop een occasion I dan toch ook bij de VW-dealer! DORTMUND Cees Stam is 35 meter van de wereldbeker voor stayers gebleven. De wereld kampioen moest de eerste prijs in de wedstrijd over 50 kilome ter laten aan Dieter Kemper, die in de Dortmundse Westfa- lenhal op „eigen baan" reed. De 6000 toeschouwers zagen Kemper in de laatste minuten zijn overwinning veiligstellen. Martin Venix Zeven bergschen- hoek is in het sportpaleis Ahoy' in Rotterdam voor 3500 toe schouwers Nederlands wieler kampioen achter de Javantimo- tor geworden. In de wedstrijd over 30 kilometer verbeterde Venix achter gangmaker Frits van Duivenbode de Nederland se records op de 5, 10, 15, 20, 25 en 30 kilometer. TIFLIS Harm Wiersma heeft gisteren in zijn eerste partij uit het kandidatentoernooi te Tiflis de punten gedeeld met Anatoli Gantwarg. De Surinaamse dammer Wal- dring zette onder de Surinaam se vlag zijn eerste overwinning op het scorebord. Waldring, om wie zaterdag een vlagincident ontstond, toen de organisatoren de Nederlandse vlag wilden hij sen inplaats van de Surinaam se, behaalde na zijn verrassen de remise met Andreiko, de volle winst tegen de Ceylonese vertegenwoordiger Kandane. Uitslagen eerste ronde: Gantwarg (Rusl.) - Konsvetski (Pol) 2—0, Gagnon (Can) - Badiali (Ita) 1—1, Kadcrabek (Tsj) - Lepsjitsj (Joeg) 1—1, Koeperman (Rusl) - Kandane (Cey) 2—0, Waldring (Sur) - Andreiko (Rusl.) 1—1. Tweede ronde: Kandane-Waldnng 02, Lepsjitsj - Koeperman 0—2, Badiali - Kadcrabek 2—0, Konsvetski - Gagnon 0—2, Wiersma - Gantwarg 1-1. Harm Wiersma begon met een remise. andere belangenorganisaties als de WCS (Ver. van Contracti pelers) en de WON (Ver. van Oefenmeesters in Ne derland). Het betaald voetbal krijgt momenteel 3.8 miljoen uitgekeerd. De verdeelsleutel is gewijzigd. Voorheen was 60% bestemd voor clubs in de eredivisie en 40% voor de eerste divisieploegen. Thans ontvan gen alle eerste divisieclubs een vast be drag van honderdduizend gulden (Bou wer: „Ter bevordering van de continuïteit in het betaald voetbal want het is duide lijk dat de afbrokkeling in de eerste divisie begint We willen niet alleen zesen dertig betalende clubs handhaven maar ook de dreiging van de hoofdklasse ama teurs verminderen"), vijf procent gaat naar het egalisatiefonds en het restant zijnde 1.710.000 gulden, is voor de clubs in de eredivisie, te verdelen volgens een nader uit te werken plan. De stemmenverhouding eredivisie clubs vier en eerste divisie drie bleef, na „verdediging" door FBO-directeur J. C. v.d. Klink, gehandhaafd. HERMAN VAN BERGEM. MAASTRICHT De Limburgse derby MW—Roda JC In h*>. Gcuseltstadion te Maastricht heeft de 21.000 voetballiefhebbers alles geboden wat voetbal te bieden heeft Spanning en acnaatie en van twee gelijkwaardige ploegen bij vlagen «eer aannemelijk voetbal. Dat MW tenslotte met 32 won, dankt de Maastrichtse ploeg aan een betere taktiek waarbij de kansen uitstekend werden afgerond. MW, dat de laatste nieuwe aan winst de Finse international Rahja had opgesteld, stond na twaalf minuten al met 10 voor. Uitblinker Jo Bonfrère schoot keihard tegen de paal. Via het lichaam van Goilman rolde de bal voor het lege doel Kleton met een simpel nuut terug. Een fraaie aanval van Braam, Bonfrère en Gijse- laers werd door Streuer met een harde schuiver afgerond. Dat betekende 2—1, maar Roda dat gedurende de hele wed strijd een licht overwicht had, gaf zich nog niet gewonnen. Weer maakte Bish gelijk: 2—2. tikje kon scoren: 1—0. Het zelf- Op het moment echter dat iede- vertrouwen van MW groeide door dit doelpunt De ploeg kon zodoende ook gemakkelijk de gelijkmaker (zes minuten na rust door invaller Bish) verwer ken. MW sloeg binnen een mi- de eindstoot van Roda ver wachtte, sloeg MW andermaal toe. De Fih Laine schoot no een voorzet van Gijselaars zeer ver rassend de bal met het rechter been in de bovenhoek: 32. Roda probeerde het nog met een hevig offensief, maar veel kansen kwamen er niet uit vooral niet omdat de gevaar lijkste spits Dick Nanrunga, door Johan Dijkstra volledig io bedwang werd gehouden. Jos Dijkstra, de ausputzer van Ro da, kreeg de gele kaart en Cot lombain van MW werd door scheidsrechter Leo van der Kroft opgeschreven. Roda JC: GeUman; Broaka. Dijkstra. Pfeiffer (De Wit), Blatter; Meuser (Bish), Advocaat. Ziegler; Offer mans, Nanninga, Koerver. DOETINCHEM Gerdo Hazelhekke kan zich weer in de gunst van trainer Evert Teunissen verheugen. Vorige week werd de Doetin- chemse spits uit het veld gehaald, maar hij kreeg gisteren tegen FC Utrecht opnieuw een kans. En niet ten onrechte. Hazelhekke geval nog een gelijkspel af te scoorde tweemaal, waarvan een dwingen, keer uit een strafschop, nadat Poulus door Wildschut onderuit' was gehaald. Van Veen scoorde ScoreverloopJ 8.^Hazelhekke 1 0{ 43. in de tweede helft, waarin De Graafschap terugviel, nog te gen, maar de Utrechters legden te weinig overleg in hun spel om de tegenstander in ieder Hazelhekke 2—0 (strafschop) 65. Van Veen 2—1. Scheidsrechter: Pijper. Toeschouwers: 8000. De Graafschap: Doornebosch; Schoe naker. Zaaier, Van Londen. Over- ES, Jïï!uJ, J""»*.. FC Utrecht: Henriksen; Oostrom, Adriaanse, Kronshorst, Wildschut; Van Veen, Hiidebrand, Cabo (Van Staan); Wcry, Van Maurik, Hulshorst Roberto Boninsegna, de laatste tijd steeds meer het middelpunt van de kritiek die op zijn club Inter neerdaalt, probeert hier de doelman van Lazio, Felice Pulici, met een strak schot het nakijkeh te geven. Lazio's doelman kon het gevaar dit keer ech ter keren. fValmö FF in kwartfinales LAHTI Malmó FF (Zweden) heeft gisteren als eerste de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars, die op 5 en 19 maart worden gespeeld, be reikt De Zweden speelden in de tweede wedstrijd tegen Rei- •pas in Lahti (Finland) gelijk: 00. Malmè FF had de eerste wedstrijd met 3—1 gewonnen. FC Den Haag wil geen aanklacht tegen Nanninga (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De strafeommlssie van de KNVB heeft in een brief aan FC Den Klaag ge vraagd of het een klacht wil indienen tegen Roda-spits Nan ninga. Deze pakte de in over treding zijnde Henk van Leeu wen de vorige week bij de keel en vloerde hem. Hans Bres vergat zich toen en trapte na. Hij moest het veld verlaten. De verdedigingsproce dure van FC Den Haag was mede gericht op het vergrijp van Nanninga. De strafcommis- sie vraagt FC Den Haag nu of het er een officiële klacht van wil maken. Manager Eddie Hartmann: "Het bestuur heeft zich er nog niet over uitgespro ken. Maar uit de zo hier en daar ingewonnen informaties is me gebleken dat FC Den Haag er niets voor voelt" BONN Hamburger SV heeft op de elfde competitiedag van de Bun des liga zijn leidende po sitie behouden. De club uit de Hanzestad heeft daarbij echter alle medewerking gekregen van de overige topteams. Ruim 18.000 toeschouwers waren er getuige van hoe het als twaalf de geklasseerde Rot Weiss Ln Essen de Hamburgers op 0-0 hield. Met het gelijke spel kreeg HSV minder dan de ploeg verdiende. Sensatie be leefden de toeschouwers een tiental minuten na de rust, toen de aanval van Essen appe leerde voor een doelpunt. Na dat de bal de lat had getroffen werd opnieuw ingeschoten. De scheidsrechter was echter on danks alle protesten van me ning dat de bal de doellijn niet had gepasseerd. Landskampioen Bayern Mun- chen, spelend zonder Gert Mul ler, die deze week een teen brak, heeft ook tegen het gepro moveerde Tennis Borussia uit West-Berlijn niet kunnen impo neren. Drie minuten voor tijd leidden de landskampioenen nog met 2-1. Toen scoorde Eg- gert de gelijkmaker. De stand aan de kop: Hamburger SV 11 16; Kickers Offenb 11 15. Ein- tracht Fr. 11 14; Eintracht Br. 11 14; Schalke '04 11 14. Madrilcnen kwamen niet ver- Italië der dan een gelijkspel van 3-3. Espanol, dat vrijdag reeds van Real Zaragoza had gewonnen (2-1) liep aldus weer een punt Spanje Real Madrid heeft na een comple te veldslag een kostbaar punt verspeeld bij Celta de Vigo. De in. 7-10, Granada 7-9. Engeland Ipswich en Everton hebben za terdag voor enige nivellering gezorgd aan de top van de En gelse eerste divisie. Ipswich Town, eerder dit seizoen uitge schakeld door FC Twente in het toernooi om de UEFA-Cup, won thuis met 1-0 van lijstaan voerder Liverpool, Everton verjoeg Manchester City van de tweede plaats door deze an dere vereniging uit Liverpool te verslaan met 2-0. De situatie Is nu zo dat Liverpool nog steeds aan kop gaat, met 21 punten, maar zowel Everton, Ipswich Town als Manchester City hebben 20 punten. Liver pool heeft echter een wedstrijd minder gespeeld dan dit trio. In de tweede divisie bleef Man chester United in het spoor van de overwinning. De club ver sloeg Oxford United met 4-0 (drie doelpunten van Stuart Pearson) en staat triomfantelijk aan kop. De stand aan de kop Liverpool 15 21. Ipswich 16 20; Ever ton 16 20. Manchester City 16 20; Stoke 15 18; Middlesbrough 15 18. Derby County 16 18. Sheffield Uni ted 16 18. Internazionale uit Milaan, woensdagavond opnieuw te genstander van de FC Amster dam in het toernooi om de UEFA-Cup, heeft gisteren voor een daverende verrassing ge zorgd door in Rome te winnen van landskampioen Lazio Ro ma (1-2). Koploper Fiorentina deelde met Napoli de punten (1-1). De stand na 5 wedstrijden: Florrntlna 5-7, Juventus 5-7, Bolorna 5-7, Lazio 5-7, Napoli 5-7, AC Milan 5^, Into 5-6, Torino 5-6. België FC Antwerp, over negen dagen tegenstander van Ajax had „uit" veel moeite met Oosten de. Dankzij Riedl namen de Antwerpenaren aanvankelijk 'een voorsprong van 2-0, maar In het laatste kwartier bepaal den Coeneye en Carteus de eindstand op 2-2. RWD Molenbeek had het tegen Diest heel wat gemakkelijker. Koens (3), Wellens (2), Boskamp en Teugcis zorgden voor een eindstand van 7-1, waardoor de tegenstander van FC Twente de positie aan de kop van de ran glijst danig versterkte. Samen met Anderlecht, door een doel punt van Rob Rensonbrink win naar van de derby met Stand ard, delen de Molenbekers de eerste plaats op de ranglijst AMSTERDAM - Eindhoven heeft zijn leiderspositie aanmerke lijk versterkt Zelf wonnen de leiders zeer overtuigend van FC Groningcn(4—1), maar de concurrenten leden allemaal verlies. NEC struikelde bij Hecrenveen(21). Volendam verloor van Vecndamd—0) en PEC Zwolle werd door SW een punt afhandig gemaakt (0—0). De eerste periodekam pioen heeft nu drie punten voorsprong, een comfortabele stand. PEC ZwolleSVV 0-0. Scheids rechter: Oetelmans. Toeschou wers: 4000. Veendam—Volendam 1—0 (0—0) Scheidsrechter: Weerink. Toe schouwers: 2500. 84. Walstra 1-0. FC Dordrecht—FC VW 1—I (11) Scheidsrechter: Draais- ma. Toeschouwers: 2000, 15. Jo- vanovic 01. 42. Hoogmoed 1—1. FC Don BoschSC Cambuur 2—1 (2—1) Scheidsrechter: Van Gc- mert Toeschouwers: 2500. 23. Haan 0—1. 32 Bruurmijn 1—1. 42. Vissers 2—1 (strafschop). Heerenvee»—NEC 2—1(1-0) Scheidsrechter: Geurons. Toe schouwers: 5000. 23. Zmiric 1—0. 57. Toons tra 0—0. (straf schop). 77. Hoogcndoorn 2—1, Helmond Sport—Willem II 2—0 (20) Scheidsrechter: Wcllinga. Toeschouwers: 3500. 18. De Haan 1-0. 38.Van MeUs 2-0. 85. Vardic 3—0 (strafschop). Ge le kaart: Van Meetcrcn iWillen^ II) wegens hard spel. Eindhoven—FC Groningen 41 (2—0) Scheidsrechter: Vermey. Toeschouwers: 4000. 6. Jacobs 1—0. 22. Brans 2—0. 64.Senders 3—0. 72. Brans 4—0. 90. Ooster hout 4—1. Gele kaart: Schalk (Eindhoven) wegens trappen naar een tegenstander en Cor nells (FC Groningen) wegens een poging tot trappen van een tegenstander. Heracles—Vitrssa 1—0 (1—0) Scheidsrechter; Boosten. Too- schouwers: 2500. 35. Polko 10. FC VlaardlngcnF SC 00. Scheidsrechter: Beukmon. Toe schouwers: 2000. Zaterdag heeft het bondsbestuur van de KNVB tijdens haar we-' kelijkse vergadering de volgen de mededeling verstrekt: "In het clubblad van Sparta, „De Spartaan" van november 1974, staat onder de kop"ovcrpcinzin- gen" een bijdrage van de heer 1 Coler, waarin een aantal zaken, betreffende de KNVB_er^ de sectic betaald voetbal van <ïe KNVB aan de orde wordt ge steld. Het bondsbestuur van de KNVB heeft kennis genomen van deze bijdrage en enige reacties hierop in nieuwsmedia en distantieert zich unaniem en nadrukkelijk van de inhoud en strekking van dit artikel". Boldklubben kampioen var Denemarken KOPENHAGEN Kopcnhagcr Boldklubben Is gisteren offi cieel voetbalkampioen van Do nemarken geworden. Twee we ken geleden was Boldklubber. al onbereikbaar geworden vooi Vclje, dat op de tweede plaats eindigde. Velje en Boldklubben 1903 zullen Denemarken verte> genwoordigen in het toernooi om de UEFA-Cup. Van onze sportredactie) DEN HAAG Residentie kan dit seizoen het kampioenschap rolhoekey wel weer vergeten. Gistermiddag werd het ln Val- kenswaard tegen Dcnnenberg 4—4. Op de rolschaatsbaan in het Zuiderpark moest Hollandia aantre- den tegen Agor. De Haagse ploeg boekte een verrassende overwinning van 4—3. Dordt zegevierde in Helmond met 11—4 over Rodar. Stand 1 De Lichtstad 7—14. 2 Residentie 8—12, 3. Agor 0—10, 4. Dordt 8—9, 5. Hollandia 8—6, 6. Dcnnenberg 9—6 en 7. Rodar 9-1. In de tweede klasse zegevierde Rotterdam met 10—3 over het Haagse Marathon. Duidelijk is wel dat sinds de fusie tussen Rolling Stars en Marathon het spel van Marathon er niet beter op is geworden. Stand 1 ZRC 9-17, 2. Helhond West 9-14. 3. Rotterdam 9-12, 4 De Lichtstad 8—8, 5. Marathon met 9—5. 6. Helmond West 2 6—2 en 7. Dordt 2 8-2.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11