Ruitertalent in Jumping opvoorgronci Biljarters verspeelden tweede plaats vijfkamp Engeland beheerste squashstrijd op Klein Zwitserland Nieuwe aanpak jeugd Grand-Prix- ioernooien moeten profs toelaten Turnploeg van PSV onttroond Amsterdam Het begint er eindelijk naar uit te lijk. De gebrilde Edgar Cuepper was zelfs nog met i dat het onmiskenbaar aanwezige Nederlandse twee paarden (Fairplay) en Le Gentil Homme) moehle als trainer aan te trekken doorgezet. Sec re- dan II van Gert Wiltfang besloot eerst nog r i hierover tijdens Jumping te weigeren alvorens over 2.10 meter te i Harvey Smith was een van de grote attracties in Jumping Amsterdam. barrage meestreed en uiteindelijk de eerste prijs beter opgebouwd dan vorig jaar, toen er voor de mocht delen met de Belg Edgar Cuepper en de jachtspecialisten weinig eer was weggelegd. Johan Speel uw Spel) vond het kenne- der fouten. Alleen de Belgische amazone Eva van met Boemerang M eentiende seconden sneller Paesschen liep acht strafpunten op. De anderen rond te gaan, maar tot grote teleurstelling van het kregen vier strafpunten. De enige, die de muur publiek (en van de angstig omkijkende Nederlan- van 2.10 meter overmeesterde was Fritz Ligges, der) gleed de bovenste balk van de laatste hinder- zelfde parcours tussen vijf combinaties noodzake- Heins niet ontevreden zijn. De strüd is voortij. Harvey Smith groet het enthousiast geworden publiek in aan- wezigheid van de door hem gewonnen auto. Van onze sportredactie DEN HAAG Op vier wed strijdballen van Klein Zwitser land werden vrijdag, zaterdag en zondag de internationale Squash kampioenschappen van Nederland gehouden. Tachtig deelneemster en deelnemers kwamen er in actie uit Zwit serland, België, Zweden, Schot land, Ierland, Engeland, Duits land en Nederland. Het peil van de wedstrijden was er g hoog. Bij de heren was Enge land heer en meester, al was bet verrassend dat de Neder landse spelers Anjema kam pioen van Nederland en Zandvliet tot de derde ronde kwamen. De titel bij de heren ging naar de Engelsman P. Vervow, die zijn landgenoot en eerst geplaatste in dit toernooi, de viervoudige Engelse kam pioen P. Avton versloeg met de cijfers 8—10, 10-9, 8-10, 9-3 en 9—2. Bij de dames had de Engelse J. Courtuys het reeds bekeken na vier games. Zij zegevierde over J. Wilson met de cijfers 3—9, 94, 9—6 en 9—8. Ada Bakker veroverde bij de dames de ver liezerstrofee. De belangstelling bij deze sterk groeiende sport was groot. De heer L. Zand vliet, secretaris van de Neder landse Squash bond: „We kun nen dit toernooi nu al voor de vijfde maal organiseren omdat de sponsors achter ons staan. Deze sport heeft vergeleken met vorig jaar een groei door gemaakt van maar liefst vijftig procent Dat komt omdat deze sport veel beter is dan welke andere sport ook om je lichaam in conditie te houden. In Enge land gaan er steeds meer ten nissers op deze sport over. Daar doen ruim anderhalf mil joen mensen aan squash. Na' voetbal is dat de belangrijkste sport en de Engelsen verwach ten zelfs dat squash in 1980 de eerste sport is. In ons land is squash niet langer meer een Nationaal kampioen Ro- sport voor alleen elite. Neen. 5^ Jan Anjema (linkS, in 'rfc^n kan deze sport beoefe- due| me, de Bril R Sabey)' ITJn".ÏSrS reikte .0. de derde ronde. land. Het is een echte families- port die 35 jaar geleden in ons land van de grond kwam". Minister Van Doorn van CRM heeft het volgens de heer Zand vliet erg goed voor met squash. Hij ziet het als een breedtesport die voor iedereen makkelijk te beoefenen is. Als snelst groeien de sportbond in ons land wacht men hoopvol de subsidies weer ARTHUR VAN RIJSWIJK Amersfoort Het Europese kampioenschap biljarten vijf kamp voor landenploegen ls voor de vierde keer In succes sie een prooi van België gewor den. Onze zuiderburen bleven met de spelers Tony Schrau- wen, Willie Wezenbeek, Lau rent Boulanger, Ludo Dielis en Raymond Ceulemans in het be zit van de Prins Bcrnhard-tro- fee, die alleen bij de eerste maal in 1966 in Nederlandse handen is geweest Maar de overmacht van de Bel gen was ditmaal toch minder opvallend dan de voorgaande keren. Zij hadden in de interna tionaal debuterende Wezenbeek in het kader 47/2 een teleurstel lend vervanger voor Emile Waf- flaard, die na een nieuwe schor sing definitief de keu in het rek heeft gezet. Alleen daardoor al kwamen uitslagen van 10—0 voor België, in het verleden schering en inslag, niet meer voor. Maar ook Boulanger in het 71/2 en Dielis in het band stoten bleken niet onverslaan baar. Dat alles resulteerde ten slotte in een totaal van 19 ge wonnen partijen uit 25, minder dan bij de laatste drie kam pioenschappen. Ook in het' prestigeduel tegen Ne derland op de slotdag kwamen de Belgen niet ongeschonden uit de arena. In het libre ver loor Tony Schrauwen van Christ van der Smissen, terwijl in het kader 47/2 Hans Vultink zijn grote vorm (ondanks twee verliespartijen een algemeen gemiddelde van 102.94) tegen Wezenbeek demonstreerde. De Belgische winst kwam tot stand dankzij overwinningen van Boulanger in het 71/2 tegen de falende Je .i Bessems, van Raymond Ceulemans in het driebanden tegen Jan Doggen en van Ludo Dielis in het band stoten tegen Henk de Kleine. De Belgen waren overigens al zeker van prolongatie van de titel geweest toen Ceulemans zaterdagnacht met een duidelij ke zege op Doggen (4460 in 53 beurten) zijn ploeg in wed- strijdpunten onbereikbaar voor de andere teams maakte. Nederland, dat zaterdag een be nauwde zege op het zwakke Spanje had behaald, verspeelde door de nederlaag tegen de Bel gen de tweede plaats in het eindklassement aan de West- duitse ploeg, die geraffineerder was samengesteld. De Duitse leiders hadden de beschikbare krachten beter over de diverse spelsoorten verdeeld dan Ne derland. Bij de thuisploeg bij voorbeeld was waarschijnlijk een beter resultaat uit de bus gekomen, wanneer men van der Smissen niet in het libre maar in het bandstoten hadopgesteld en Piet Vet of Theo Plajouw in het libre. Individueel lagen de prestaties in dit zeer geslaagde toernooi, dat dagelijks vele honderden toe schouwers trok, over het alee- Da biljarters, diè het in Amersfoort maakten.'zijn vlnr Tony Schrauwen, Willy Wesenbeek, Laurent Boulanger en Raymond Ceulemans. meen op een niet zo hoog ni veau. Alleen Raymond Ceule mans met vijf gewonnen partij en en een algemeen gemiddelde van 1.428 in het driebanden, Hans Vultink in het 47/2, Tony maar pure winst hr-t belangrijk ste is. Die omstandigheid was er waarschijnlijk debet aan dat bijvoorbeeld Ludo Dielis in het bandstoten in Moyenne ver be neden zijn normale doen bleef. Schrauwen in het libre, Francis In die individuele rangschikkin- Connession in het 71/2 en de Spanjaard Rico in het drieban den kwamen tot werkelijke in ternationale resultaten. Als excuus voor de overigen geldt dat in een dergelijk toernooi evenwel niet de gemiddelden gen was voor het eerst geschiedenis v geen ereplaats lander weggelegd. In het libre werd van der Smissen tweede achter Schrauwen, in het 47/2 Vultink tweede achter de Duit ser Hose, in het 71/2 Bessems derde, in het bandstoten de Kleine zelfs laatste en in het driebanden Jan Doggen derde achter Ceulemans en Rico. Al met al een teleurstellend resul taat van de op papier zo sterke Nederlandse ploeg, dit toernooi Totaalstand: 1. België 10 punten Neder- 38—12, 2. West Duitsland 7 25—25, 3. Nederland 6 26—24, 4. Oostenrijk 5 2723, 5. Fran krijk 2 18—32, 6. Spanje 0 16-34. Parijs Drie leden van de inter nationale tennisfederatie en drie leden van de spelersorgani satie (A.T.P.) hebben zondag in Parijs bepaald dat de organisa toren van de „grand Prix toer nooien" in 1975 geen spelers van de wereldstedencompetitie zullen mogen weigeren. Voor de Franse tennisbond was de uitspraak van de profcom missie een klap in het gezicht „Maar", aldus voorzitter Philip pe Chatrier, „wij zijn dé initia tiefnemers geweest voor de tot stand koming van deze commis sie en kunnen dus moeilijk an ders dan deze uitspraak respec teren". BUENOS AIRES De Zuidame- rikaanse voetbalkampioen In- dependiente heeft positief ge reageerd op een voorstel van de Europese kampioen Bayern München om twee wedstrijden te spelen met de wereldbeker als inzet. De Westduitse forma tie wil het liefst eerst iri Mün chen spelen. Als data zijn ge noemd: 21 december en het tweede duel rond de twintigste januari. (Van onze sportredactie) NLJVERDAL Het is er dan toch van gekomen. De heren- ploeg van Sint Mauritius uit Volend&m van PSV onttroond als beste turnvereniging Nederland. In de Nijverdalse sporthal Noetsele behaalden de Noord-Hollanders gisteren over zes onderdelen precies derhalve punt meer dan de Eindhovenaren, die in natio naal kampioen Cor Smulders htm beste hadden. In het kampioensteam was Cees Pot de grote man, maar ook Peter Karregat, Alex Knip en Sjef Bakker waren goed op dreef. Voor Cor Smulders kwam de ne derlaag van PSV niet als complete verrassing: „Onze derde en vierde man, Tonnie Rottier en Fred de Brouwer, komen nog ervaring tekort. Het is wel gebleken dat PSV het nog steeds moet hebben van Hans Gunneman en mij. Maar ik zelf was niet optimaal gecon centreerd voor deze wedstrijd, omdat ik net terug was uit Var na. Wij hebben op zekerheid geturnd en bewust geen risicovolle oe fenstof verwerkt". Sint Mauritius met drie routiniers (Cees Pot, Alex Knip en Peter Karregat) in zijn gelederen, profiteerde bekwaam var gebrek aan ervaring en ver overde de titel na een onge meen spannende competitie. Bij de jongens ging de titel naar Pro Patria uit Zoetermeer dat voornamelijk steunde op Dick Ooykaas, die later bij de senio ren ook een alleszins redelijke indruk zou achterlaten. Uitslagen: senioren 1 Sint Mauretius (Volendam) 154.20 2. PSV (Eindho ven) 152.70. 3. Pro Patria (Zoeter meer) met Wim Gillon, Jos Strybo- sch, Dick Ooykaas en Frans El teren 141.70. Jongens: 1 Pro Patria met Edwin Ga- rernan. Mercel Verstraten, Dick Ooy kaas en Ron Lamboo 134.70. 2. VTV Vlissingen 124.80 3 PSV 117.1 Toos (waddinxvecn) 91.80. KEIZER Bij Ajax werd gisteren om Piet Keizer geroe pen. Er zijn actie-co- mité's opgericht en menigeen is van me ning dat de befaamde linksbuiten terug moet keren. Manager Hans Kraay is een andere mening toegedaan. Brokamp is aange trokken voor een ka pitaal, Mulder kostte een vermogen, er loopt nog altijd ene Steffenhagen rond die ook het nodige heeft gekost, Geels kwam voor een uitbundig sa laris én Rep is er ook nog. Vijf spelers voor drie spitsposities. Keus genoeg en dan moeten de minderen afvallen. Keizer is een van die minderen ge worden. Hij boette aan snelheid in en zijn spel, dat destijds mèt Cruyff tot grootse da den leidde, bleek niet effectief meer in het nieuwe Ajax dat het meer van hard wer ken dan van articiteit, de grote kracht van Keizer, moet hebben. Ontegenzeglijk heeft Piet Keizer enorme verdiensten gehad voor Ajax. Duizenden hebben jarenlang van zijn spel genoten. Maar eens komt de tijd in de keiharde be taalde voetbalwereld dat zelfs een onbetwis te coryfee zich niet meer kan handhaven. De wijze waarop Piet Keizer aan de kant is gezet - het simpel weg laten van zijn naam op het bord met de selectie - is verre van elegant Zo gaat dat ook in de betaalde voetbalwereld. Daar op kan men terecht aanmerkingen maken. Indien een manager vindt dat de tijd voor een speler is gekomen om zich terug te trek ken, neemt hij een be slissing die weerstan den kan opwekken. Als de eigen spelers zich ook radicaal te gen de speler in kwestie keren, en dat is gebeurd, is het niet meer zinvol een actie te voeren om terug keer te bewerkstelli gen. Verkeerde weg Met alle waardering voor het organiseren van een zo groots op gezet internationaal symposium als zater dag in Amersfoort, moet worden gecon stateerd dat de onder scheiden biljartbon den niet op de juiste weg zijn. De bonden willen hun sport meer in de publieke belang stelling brengen en denken dit te bereiken door het aantal inter nationale toernooien te verminderen, wijzi ging te brengen in de manier waarop de kampioenschappen worden verspeeld en door.de spelsoorten te verzwaren. Na een bij eenkomst van vier uur bleek, dat een belang rijke vertegenwoordi ging van de spelers (Ceulemans, Dielis, Schrauwen) helemaal geen wijziging van het aantal tournooien wil, geen wijziging Wil zien aangebracht in de toernooivorm (halve competitie) en niets wil weten van veran dering in de spelsoor ten. Wij kunnen dat grote aantal toer nooien niet meer aan is een van de kreten, vooral van de Konii - klijke Nederland;; i' Biljartbond. Maar te gelijkertijd wil men meer (betere) accom modaties. De KNBB is daarover reeds in be spreking met de over heid (CRM) of zal het binnenkort gaan doen. Wil men dan als argu ment aanvoeren, d \t het aantal evenemei- ten wordt vermin derd? Dan is immers vermeerdering (verbe tering) van de accom modatie niet nodig. De KNBB zal de hand in eigen boezem moeten steken en naar kader moeten zoeken om het mogelijk te maken, dat de wedstrijden- reeks onverminderd zal kunnen worden voortgezet.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10