Nieuwe bestemming voor Pieterskerk PUCKENDAM HEEFT DIENSTEN CENTRUM Kindercentra Leiden willen 6 ton subsidie Regenval béinvloedt competitie- schema Wethouder Tesselaar kreeg veegje uit pan PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 NOVEMBER 1974 Voor Leiden als gemeenschapshuis en voor universiteit als Groot Auditorium Van een onzer verslaggevers Leiden De Leidse Universiteit zal groot-gebrui ker van de Pieterskerk worden. Omdat de kerk op nog geen honderd meter afstand van het Academiegebouw aan het Rapenburg ligt, is de functie als Groot-Auditorium de beste die men zich denken kan; bovendien wordt daarmee in een bestaande behoefte voorzien. Ook voor con gressen en andere universitaire bijeenkomsten is het een ideale oplossing. De schriftelijke examens, die tot nu toe in de Groenoordhal worden gehouden, zullen eveneens in de kerk gaan plaatsvinden. Maar niet alleen de Leidse Universiteit, ook de stad Leiden zal van de Pieterskerk gebruik kunnen maken, als gemeen schapshuis, waarin culturele, muzikale en ande re evenementen zullen plaatsvinden, waarbij ook aan tentoonstellingen wordt gedacht. Ofschoon de kerk voor een groot deel een andere bestem ming krijgt, zal het gebouw zijn oorspronkelijke bestemming als kerk niet verliezen, daar volgend jaar de studentenekklesia zijn oecumenische bij eenkomsten in de Pieterskerk zal gaan houden. Voor het echter zover is, moet er wel het een en ander aan de kerk worden opgeknapt, waarvoor een bedrag van vijfhonderdduizend gulden no- dig is. Direct noodzakelijk zijn reparaties aan verwarming, verlichting en sanitaire voorzienin gen, bovendien zal er aangepast meubilair moe ten worden aangeschaft. De restauratie van de kerk zal te zijner tijd door Monumentenzorg ter hand worden genomen. Voor de stad Leiden, maar ook voor ons land is het behoud van deze oude Gotische kerk, waarvan reeds in 1121 gewag werd gemaakt, en die in de vijftiende eeuw haar uiteindelijke bestemming kreeg, van het grootste belang. In de Haagse ambtelijke dossiers wordt de Pieterskerk aangeduid als „een van de belangrijkste en historisch bezien meest betekenende monumenten in Nederland". Ook internationaal heeft de Pieterskerk een grote faam verworven: van 1609 tot 1620 was c!e kerk het geestelijk onderdak voor de Pilgrimfathers uit Engeland, die door kerk en staat waren verbannen. In 1620 zeilden deze puriteinen op de „Mayflower" naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika, waar zij tot op heden worden beschouwd als de grondleggers van „de nieuwe wereld". Degenen, die een bijdrage willen leveren tot het behoud van de Pieterskerk, kunnen dit doen door storting op postrekening 3205454, voor het einde van dit jaar, ten name van de Stichting Vrienden van de Pieterskerk. Noordwijkse middenstand weet wat zij wil NOORDWIJK. In een door de Noordwijkse middenstandscen trale belegde vergadering ii do hebben de neringdoenden hun reacties gegeven op de dis cussie-nota winkelvoorzienin gen, bekend als het „gele boek je. Het is de bedoeling van de nota, dat het gemeentebestuur in een gedachtenwisseling met de mid denstand inzicht 'zou krijge- n omtrent hetgeen onder de winkeliers leeft aangaande de toekomstige ontwikkeling van de winkelstand in Noordwijk, in het bijzonder met het oog op de vaststelling van een struc tuurplan voor de gemeente. Vandaar ook dat behalve de bur gemeester en de wethouders, ook vrijwel alle raadsleden op deze avond aanwezig waren. De opkomst van de middenstan ders zelf viel niet mee, stelde voorzitter J. v.d. Haak met te leurstelling vast. Het merendeel van hen, liet de zaak van hun toekomst aan hun woordvoer ders over. In tegenstelling tot het verleden, kwam men nu met een opvallend eensluidende standpuntbepaling. Het moet het gemeentebestuur goed dui delijk zijn geworden hoe de middenstand er over denkt, (zie de L.C van vorige week vrij dag) Ruil-verkaveling in Noord wijkerhout kost bijna 9 miljoen Van onze correspondent Noordwijkerhout Het ruilver kavelingsplan van de Hoge- veense polder gaat 8,9 mil joen kosten. Hiervan betaalt het rijk globaal 65%, de rest dragen anderen, waaronder ui teraard de belanghebbende grondeigenaren. Mr. Knapp (VVD) wees er gisteravond in de gemeenteraad op dat de ge meente als gevolg van de ruil verkaveling kosten te dragen krijgt als riolering en verlich ting van wegen, de aansluiting van wegen, buiten het verkave- lingsblok en kosten van stads uitleg. i de c e die Ir. Bierman het plan heeft gemaakt betoog de, dat de gemeente die kosten zelf in de hand heeft. Ook zon der verkaveling komt de ge meente voor kosten van riole ring enz. van z.g. buitengebie den te staan. De heer C. W. van Duin (CPG) vroeg zich af of de ingelanden in totaal en ieder voor zich met de verkaveling in economisch opzicht wel gebaat zijn. Ir. Bierman had daarover geen twijfels. De economische voordelen spraken allerduide lijkst. De vraagstelling werd enigszins pikant toen de heer Van Duin naar de reden vroeg waarom het terrein tussen de Schippersvaartweg en de Ro bijnslaan eerst niet en later wél in de ruilverkaveling was be trokken. De heer A. J. van Kampen (EZP) had nog wat grover geschut. Het gerucht gaat, aldus de heer van Kam pen, geboortig uit en woonach tig in het ruilverkavelingsge- bied, dal in het plan hier en daar wegomleggingen „ge pleegd" zijn en geplande bebos singen „verschoven" zijn ten bate van leden van de voorbe reidingscommissie zelf. De voorzitter, de heer J. A. Uit- tenbogaard antwoordde hierop kort en bondig, dat noch hij, noch de andere leden van de commissie bij de ruilverkave ling persoonlijk enig belang hebben. Ir. Gijsbers, de rijk- stuinbouwconsulent, bevestigde zulks met klem. Het was de heer van Kampen er dan ook uitsluitend om te doen op deze wijze de geruchten de wereld uit te helpen. Van onze sportredactie LEIDEN - Door de aanhoudende regenval van de laatste weken en de daarmee gepaard gaande afkeuringen van de terreinen is het competitiebeeld in de Afdeling Leiden behoorlijk scheef getrokken. Vooral in de Afdeling zaterdag doen zich grote verschillen voor. Koploper Hazerswoudse Boys bijvoorbeeld heeft reeds zeven wedstrijden gespeeld, terwijl het onderaanstaande Woubrugge pas driemaal binnen de lijnen is geweest. Het verschil tussen de beide clubs bedraagt nu al negen punten. Wanneer Woubrug ge er in zou slagen om de vier achterstallige wedstrijden in winst om te zetten, zou men langszij kunnen komen. Maar dan moet Hazerswoude vier weken achtereen niet spelen. Aanstaande zaterdag zal de te overbruggen afstand in wedstrijden gelijk blijven. Zowel Hazerswoudse Boys als Woubrugge komen aan bod, en wel tegen elkaar. Als het terrein van Hazerswoudse Boys althans niet afgekeurd wordt Voor Woubrugge is er, bij doorgang, de kans om wat te doen aan die negen punten verschil, hoewel de lange periode van gedwongen rust het wedstrijdritme negatief beïnvloed kan hebben. Hazerswoudse Boys kan ook hier op eigen terrein van profiteren. Het verlies van Wit en Wolvers heeft Woubrugge trouwens nog niet kunnen compenseren. Programma voor zaterdag: Hazerswoudse Boys-Woubrugge; MKV-Kagia; Lisse-GWS; Sleutels-WSB en Leiden-KRV. Aan vang 15.00 uur. Tweede klas: Kiekers-SJZ; LSW-SVLV; Abbenes-Bemardus; VNL-Unitas en Meerburg-Stompwijkse B. Gezien de standenlijst mogen de koplopers van de eerste klasse zondag geen fout maken. Geen enkel topduel ditmaal, maar duidelijk de bovensten tegen de ondersten. De verrassing is dan des te groter, wanneer clubs van importantie uit het zadel gewipt worden. Stompwijkso Boys, helemaal onderaan, krijgt koploper MMO op bezoek. Dat Stompwijk niet zondermeer kansloos behoeft te zijn, bewees Alphia verleden week. De magere 1-0 winst, die MMO toen behaalde was in ieder geval geenszins overtuigend te noemen. Programma: Stompwijkse Boys-MMO; Alphia-DOSR; VNL-Alphense Boys; Weteringse Boys-ZLC. Warmunda is vrij. Aanvang der wedstrijden: 14.30 In de tweede klas ontmoet lijstaanvoerder Meerburg het altijd lastige WOA. De ploeg uit Oud Ade heeft niets tegen gelijke spelen heeft men al bewezen. Die puntendeling zit er ook nu weer in. Oranje Groen moet daarvan profiteren. Het onbedui dende Leidse Boys komt op bezoek. Programma: WOA-Meerburg;Oranje Groen-Leidse Boys; Unitas- Kickers en KRV-VNA. Aanvang 14.30 uur. Dames zaterdag: Alphia-KRV; KRV 2-Lugdunum; Oegstgeest-Valken; RCL- SVLV; Wet. Boys 2-Siveo en Zevenhoven—Zwammerdam. Zon dag: Randstad Sport—SJZ 2; SJC—Wet. Boys; SJZ—Kickers; UDOIduna; WSBLisse. Aanvang 12.00 uur. SJZ-Kickers: UDO-Iduna: WSB-Lisse. Aanvang 12.00 uur. Nu meer geld voor sport Kritiek op sportbeleid ex-wethouder Den Haan izer verslaggevers De gemeenteraads voor Onderwijs Sport, Recreatie en Samenle vingsopbouw heeft gisteravond demonstratief tot uiting ge bracht dat naar haar mening vorige gemeenteraden te weinig geld op tafel hebben gelegd voor de sport in Leiden. Aan de demonstraties van ongenoe gen werd door vrijwel iedereen meegewerkt. Opmerkelijk ge noeg ook door de WD-ers die hierdoor bewust dan wel onbe wust duidelijk hebben gemaakt dat ook zij het sportbeleid de liberale ex-wethouder vrouw Den Haan „flut met pe ren" vinden. De dramatisering van de gevoe lens van de commissie werd gestalte gegeven door bij de discussie over de vraag welke van een vijftal noodzakelijke voorzieningen voor de Leidse sport prioriteit verdienen, vast te stellen dat ze allemaal priori teit één behoren te krijgen, an dere andre woorden: dat op geen van deze voorzieningen mag worden beknibbeld. Als alle dat gemeenteraadscommis sies en ook G.S. daarmee ak koord zouden gaan zou dat be tekenen dat Leiden volgend jaar 1,7 miljoen meer aan sport zou uitgeven dan dit jaar is gebeurd. In de praktijk is dat echter uitgesloten. Initiatiefnemer van de demon stratie was het PvdA-gemeente- raadslid Duijvesteijn. Omdat hij er kennelijk niet op uit was zijn collega's van de andere partijen in de boot te nemen stelde hij nog heel nadrukkelijk vast: „Dat betekent dat we bij na unaniem verklaren dat er in het verleden te weinig aan de sport is gedaan". Op een of twee raadsleden na werd dat door iedereen beaamd. Tot de voorzieningen die prioriteit 1 dienen te krijgen behoren: Zwembad De Zijl, de recon structie van het Pomonacom- plex, de uitbreiding van Room burg met enkele velden en her stel van de accommodatie van Die Leijthe. Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT Na jaren van voorbereiding en bijna twee jaar bouwen is het dan eindelijk zover. Op het terrein van het voormalige landgoed „Puyckendam" zijn 123 bejaardenwonin gen en een Dienstencentrum gereed gekomen. De 123 woningen zijn inmiddels bewoond. Het Dienstencentrum, dat de naam „Puyckendam" zal dragen, staat vanaf vandaag open voor alle bejaarden van Noordwijkerhout Wie zijn echter bejaard? Sommi gen vinden zich nooit bejaard. Anderen zouden al op lagere leeftijd dan 65 jaar gebruik willen maken van de diensten voor bejaarden. Daarom is bet Dienstencentrum niet automatisch bedoeld voor iemand die 6 ls. Het is bedoeld voor iedereen die behoefte heeft aan de diensten die het centrum kan bieden. Dat kan een bejaarde zijn, maar ook iemand die door ziekte of gebreken van welke aard dan ook voor kortere of langere duur geheel of gedeeltelijk op de diensten van anderen is aangewezen. Welke diensten verleent het Centrum? In grote lijnen kent het Dienstencentrum twee vormen van dienstver lening. A. Het centrum beschikt over verschillende ruimten, waarin volop gelegenheid is tot ontspanning. Zowel in groepsverband als indivi dueel. De bejaarden welke nog goed ter been zijn kunnen hier terecht voor een goede besteding van hun vrije tijd. Voor hen is „puyckendam" een ontmoetingscentrum. B. Daarnaast is het de taak van het centrum om hulpverlening te organiseren. Vele instanties werken voor de bejaarden. Om in deze veelheid ten behoeve van de bejaarden te bemiddelen, de werkzaamheden nodig en mogelijk te bundelen en om in diensten die eventueel nog niet aangeboden worden en toch nodig zijn te signaleren en er in te voorzien, is op de eergte plaats het centrum bedoeld. Het betreft dan meestal minder valide of zieke bejaarden. Maar mogelijk ook gehandciapten en degenen die zich langer of korter uit het arbeidsproces moeten terugtrekken. Voor hen is „Puycken dam" allereerst het centrale contactadres. Men kan bij het Dienstencentrum wijkverpleging of andere terecht voor de volgende zaken. stanties. Advies op sociaal of financieel Informatie over alles wat mei- gebied (van huisvesting tot be- bejaarde zoud willen weten, lastingformaliteiten). Voorlichting over de mogelijkhe- Bemiddeling voor het verkrijgen den welke er voor bejaarden van gezinshulp, of hulp van de zijn. Ook over voeding etc. Algemene Hulpverlening apothe- kersdienst, boodschappendienst Van een onzer verslaggever LEIDEN Wethouder Tesselaar wil binnen het kader van gemeentelijke subsidie-regelingen komen tot een reglemente ring van de activiteiten van club- en buurthuizen en gelijksoor tige centra. Hij zei dit gisteravond tijdens een vergadering van de z.g. gemeenteraadscommissie OSRA, die de wethouder ondermeer in welzijnsaangelegenheden van advies dient Tesselaar reageer de met deze uitspraak op een pleidooi dat al enige tijd geleden door de CDA-er Bosch is gehouden voor een nauwere omschrij ving van de wijze waarop buurt en clubhuizen hun activiteiten dienen te ontplooien. Bosch denkt daarbij aan de regeling van kwesties als: hoeveel personeel voor hoeveel en -welk werk en hoe groot moeten de ruimtes zijn voor hoeveel bezoekers? Een en ander werd door hem naar voren gebracht in verband met de moeilijkheden die zijn gerezen bij het club- en buurthuis de Zevensprong in Leiden Noord. Het PvdA-gemeenteraadslid Duijvesteijn onderschreef de opvat tingen van de CDA-er. Duijvesteijn oefende in dit verband kritiek uit op de L.J.A. Naar zijn mening had de Leidse Jeugd Actie de moeilijkheden bij zowel de Zevensprong als het Kreatief Sentrum moeten onderkennen en onder het oog kan b. en w. moeten brengen. Met deze opmerking gaf hij ook zijn partijgenoot wethouder Tesselaar een veeg(je) uit de pan. Tesselaar is immers tot vlak voor hij zijn ambt aanvaardde voorzitter geweest van de L.J.A. etc. Logeergelegenheid, van bejaarden kunnen tegen zeer redelijke vergoeding in ge val van nood een beroep doen op de logeergelegenheid welke het dienstencentrum heeft Wanne maal tijd voorziening de mogelijkheid om zelf te ko ken ontbreekt, door ziekte of door welke andere oorzaak dan ook. De maaltijden worden 4x per week thuis bezorgd door een groep vrijwilligsters. Wel licht dat in de nabije toekomst ook in het centrum zelf maaltij den kunnen worden geserveerd. Naast de hulpverlening kent het Dienstencentrum vele vormen van ontspanning zoals: gymnas tiek, handwerken, zang, zwem men, tegen sterk gereduceerd tarief met zwemles, gespreks groepen, toneelclub, hobbyclub, sociëteiten, instuif en diverse cursussen. Ook worden moge lijkheden onderzocht om te ko men tot clubs voor dammen, schaken, biljarten en bridgen. Inlichtingen over activiteiten en hulpverlening door het Dienst encentrum zijn dagelijks te ver krijgen van 9—12 uur en van 2—5 uur aan het bureau van het Dienstencentrum, telefoon 4219. Van een onzer verslaggevers Leiden B. en W. zullen een beleidsnota uitbren gen over de kindercentra in Leiden. Dat heeft wethouder Tesselaar gisteren toegezegd in een vergadering van de gemeenteraadscommissie voor Onderwijs, Sport, Recreatie en Samenle vingsopbouw. Totdat die nota verschijnt, zal hij er financieel voor zorgen dat het voorzieningen- peil in deze sector van het welzijnswerk wordt gehandhaafd. Aanvankelijk was de gemeente van plan de subsidie voor de Stichting Werkge meenschap Kindercentra Leiden in 1975 te ver hogen van 150.000,- tot 250.000,- De wethou der zelf zei evenwel onmiddellijk dit weinig zinvol te achten: „we moeten voor de kindercen tra een beleid ontwikkelen en er moet een subsidiebeleid komen,'. De Stichting Werkgemeenschap Kindercentra Lei den heeft het gemeentebestuur een brief ge stuurd waarin men zegt voor 1975 aanspraak te maken op een subsidie van 620.000,- „Wij besef fen dat dit bedrag niet in één keer in 1975 op tafel kan worden gelegd", zo voegt de stichting daar in haar schrijven aan toe. „Wij verlangen echter wel dat in 1975 een duidelijke aanzet wordt gegeven tot verbetering van het voorzie ningenniveau". Een intensivering van de be staande financiële inspanning met 100.000,- acht men onvoldoende. De SGP-er Houtman sprak de veronderstelling uit dat momenteel veel kinderen voor een bedrag van ƒ15,- ƒ20,- per dag een kindercentrum bezoeken, van wie de ouders een aanzienlijk grotere som heel goed zouden kunnen opbren gen. Als voorbeeld noemde hij een artsenecht paar Wethouder Tesselaar legde er daarom de nadruk op dat in het te formuleren beleid de „sociale indicatie" centraal dient te staan. Dat betekent dat de gezinsomstandigheden waarin de kinderen verkeren, naar zijn mening bepa lend moeten zijn bij de beslissing welke kinde ren wel en welke eventueel niet tot een kinder centrum worden toegelaten en welke prijs de ouders daarvoor moeten betalen. Warmond gaat beter op de kosten letten WARMOND In de toekomst zal er beter onderzoek gedaan worden naar de kosten van grote werken, zoals bijvoor beeld het vernieuwen van de Korenmolenbrug. De raad heeft inmiddels al bijna twintig mille extra-krediet moe ten voteren voor de brug. Tijdens de gisteren gehouden raadsvergadering noemde Wet houder Van der Kroft deze gang van zaken onaanvaard baar en zegde toe dat B. en w. de raad bij volgende werken eerder in zal lichten over dit soort aanvullende kredieten. Het werk aan de Korenmolen- brug zal nog zeker twee maan den in beslag nemen. Burgemeester De Vreeze kon nog mededelen dat op de begroting van 1975 een anzienlijk bedrag zal worden gereserveerd om een pagina van „De Warmon- der" af te huren, voor gemeen telijk nieuws. Jhr. J. Reuchlin koninklijk onderscheiden Van onze correspondent Wassenaar •- Donderdagmiddag heeft bij de Schiedamse firma Lenderink en Co b.v. Jhr. J. G. Reuchlin afscheid genomen als directeur van deze vennoot schap. Donderdagmorgen werd de heer Reuchlin door burge meester Mr. K. Staab in het raadhuis ontvangen. De burge meester deelde de scheidende directeur mede, dat het H. M de Koningin behaagd had hem te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. Postzegels ruilen in Pauluskerk Van een onzer verslaggevers Lisse - Morgen zullen dezalen van de Pauluskerk aan de Ruis- hoornlaan in beslag worden ge nomen doorde Internationale Vereniging „Philatelica" afde ling Bloembollenstreek. Op de ze dag wordt van 's morgens 10.00 uur tot 's avonds 17.00 uur ruildag gehouden. In een aparte zaal zal 's middags om 14.00 uur bovendien een grote postze gelveiling worden gehouden on der leiding van penningmeester C. Segers.De Pauluskerk in Lis- se is te bereiken met de NZH- buslijnen 92 en 93. PTT-chef Lisse gaat met pensioen LisseDe PTT-er J. Varkevisser gaat met pensioen. Ter gelegen heid daarvan wordt een af scheidsbijeenkomst georgani seerd op vrijdag 1 november in de zaal van de Pauluskerk aan de Ruishornlaan. De bijeen komst begint om 16 uur. De heer Varkevisser die het chef schap vervult van de afdeling voorbereiding en planning bij de technische dienst van de PTT in Lisse, geniet bekend heid als voorzitter van de afde ling Lisse van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel en als bestuurslid van de Chris telijke Besturenbond. Hij is ook voorzitter van de kring Lisse van de Christelijk Historische Rijnsburg krijgt jachthaven RIJNSBURG - De raad heeft gis teravond het voorbereidingsbe sluit „sportveldencomplex Mid- delmors aangenomen. In het plan is een jachthaven.een ruimte om eventuele paarden sport en twee voetbalveldjes opgenomen. Ook werd akkoord gegaan met de uitbreiding van de bibliotheek. Het ontwerpplan riolering ten noorden van het Oegstgeester kanaal werd goedgekeurd. Sub sidies worden verleend aan de brandweer, de peuterspeelzaal en de E.H.B.O. Veel raadsleden hadden bezwaar tegen het toekennen van 80.000,- subsidie aan het co mité 1000 jaar Rijnsburg. Ui teindelijk werd besloten de sub- sidie toch te verlenen. veiling- en markt berichten Aster» 3-, 1,750. Chry». Rep], N.C. 52925, 0,341. Chrys. Tros N.C. 26341, 1,343. Chry». Gepl. Jr. C. 2300, 0,573. Chry». Tro» Jr. C. I. 5520, 3,207^ TuJpër nijblocmcn 4375, 2600, 0,513. Ane- «nljbl imp 901. 55, 0,341. Azalea 456 Cyclaam 72, Div. Potplanten

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4