Tranen en emoties bij weerzien Alleen bij noodweer mochten en moesten mariniers schieten £etdoe6oma/nt SPANNING IN LEGE KERKZAAL NOG VOELBAAR „Ik ben en blijf altijd hun vriend Marijnen zeer verheugd over goede afloop Arts bezocht gegijzelde hartpatiënt in kerkzaal ONDERZOEK HERKOMST WAPENS AL BEGONNEN PATER DE BOT: GEEN HELDENROL VOOR TAMIMAH DONDERDAG 31 OKTOBER ld/4 LEIDSE COURANT Opgelucht Een ontroerde mevrouw en een opge- als gegijzelden in de kerkzaal van de Sche- luchte heer Klerkx, kort na hun bevrijding veningse gevangenis. Tranen en emoties van de weggevallen spanning overheersten bij het weerzien van de gegijzelden en hun familieleden, vanmorgen in alle vroegte. In de vele gezinnen heerste grote opluchting over de late, maar goede afloop van het drama. Door het wegval len van de enorme, dagenlang durende spanning ontstonden er, eerst in het opvangcentrum voor familieleden in het Haagse politiebureau en later ling begon was er volgens fami bij de families thuis, emotionele taferelen, waarbij de slachtoffers van de gijzeling nog zeer duidelijk onder de indruk waren van het voor hen toch nog onverwachte krachtdadige optreden van de mari niers in de gevangeniskerk". ,Jk dolgelukkig, dat ik zelfs de politie wel had kunnen Aldus mevrouw Lui de spanning nog wel te dragen. Mijn man heeft nog met de daders zitten kaarten", ten kort na de vrijlating van De ontknoping met het intimide- haar man. „Hij heeft gezegd, rende machtsvertoon dat hij nu weet wat angst is. Het begin en het eind van de gijzeling waren het ergste. Tij dens het eindeloze wachten was i heeft de gegijzelden het meest aangegrepen. De heer Kahmargi, broer van de gegij zelde organist: „De vreugde van de vrijlating overheerst op dit moment alle emoties, maar mijn broer is zo vreselijk ge schrokken toen de daders wer den overvallen, dat hij nu nog steeds niet kan vertellen hoe erg het was. Doordat alle span ning nu ineens is weggevallen, is hij nog niet in staat een woord uit te brengen. Met hor ten en stoten probeert hij zijn vrouw en familie te zeggen hoe het is geweest. Iedereen is vol lof over het optreden van de mariniers en politie. Ook de familieleden, die geweldig zijn opgevangen". Na de eerste schrik toen de gijze- lieleden van enkele gegijzelden een vrij ontspannen sfeer. Tot één nacht voor de ontknoping. Toen werd er steeds minder gesproken tussen de daders en de officiële instanties, waar door de spanning steeg. Eén van de bestuursleden van het zangkoor, die aanwezig was toen de gegijzelden in het op vangcentrum van het politiebu reau met hun familieleden wer den herenigd vertelt over dit weerzien: „De spanning viel pas echt weg toen de familiele den de gegijzelden in levende lijve voor zich zagen. Toch ver liep deze ontmoeting vrij rustig. Een enkeling moest wat tranen wegwerken. Eerst werd er een paar minuten in de eigen gezin nen gepraat. Toen werd het ge sprek meer algemeen. Over de gebeurtenissen zelf werd nog weinig gesproken". Gisteravond werd de heer Van Limbergen, die hartpatiënt is, reeds vrijgelaten, waarop zijn zoon reageerde: „Wat geweldig, dat hij weer thuis is. De span ning was enorm, we zijn de laatste dagen door een hel ge gaan". De Haagse burgemeester mr. V. G. M. Marijnen heeft direct na de afloop van het gijzelingsdrama met alle vrijgelaten gegijzelden gesproken. Omstreeks zes uur vanmorgen, twee uur nadat de mariniers de gevangeniskerk binnenvielen, verliet hij het gevange niscomplex en verklaarde dat de gegijzelden weliswaar zeër geë motioneerd waren maar de gijzeling goed hebben doorstaan. De burgemeester, die de gehele nacht in de gevangenis is geweest, zei „zeer verheugd te zijn dat de gijzeling zo goed is afgelopen". Volgens hem veroorzaakte de mariniers-actie een „enorm schrikef- fect" in het kerkzaaltje. Een arts van de Haagse G.G. en GD. heeft naar na bekend is geworden begin deze week een bezoek gebracht aan de gister avond vrijgelaten hartpatiënt C. van Limbergen, een van de koorleden die bij de gijzelings actie van de vier gedetineerden in de Scheveningse gevangenis betrokken is geweest Volgens de GG en GD was het bezoek dat de arts aan de gegijzelde hartpatiënt heeft gebracht slechts van korte duar. Het bezoek volgde op een verzoek dat vanuit de kerkzaal aan de autoriteiten in het crisis-cen trum binnen de gevangenis was gedaan. Niet bekend is gemaakt of de patiënt zelf om het artsenbeaoek heeft ge vraagd of dat dit op iniUatief van de vier gewapende gedeti neerden heeft plaatsgevonden. Ook over de situatie in de kerkzaal kon men bij de GG en GD niets vertellen. Bij dit bezoek heeft de arts nog ge tracht de heer Van Limbergen uit de kerkzaal te krijgen maar de gevangenen wilden daar op geen enkele wijze aan voldoen. De gezondheidssituatie van de man zou redelijk zijn geweest EEN GROOT AANTAL NEDERLANDERS, in het bijzonder de gegijzelden, hun familie en vrienden, is vanmorgen opgelucht aan de nieuwe dag begonnen. In een goed voorbereide en bliksemsnelle coup hebben de mariniers vannacht rond 4 uur de gegijzelden In de Scheveningse gevangenis weten te bevrijden en do vier gedeti neerden weten te overmeesteren. Zonder een druppel bloed. Deze prestatie verdient aller hulde. DE GEGIJZELDEN blijken zich geestelijk ongelooflijk goed gehou den te hebben. Dit treft temeer, omdat een aantal van hen meer dan honderd uren in immense spanning hebben moeten leven. Dankzij een zorgvuldig opgesteld en uitgewerkt plan hebben de daarbij betrokken autoriteiten deze slopende spanning niet langer laten duren dan strikt noodzakelijk geworden was. BIJ ALLE VREUGDE blijven verschillende vragen over. Het is nu niet het moment om daarop reeds te wijzen. Bekend is echter, dat minister van Agt en zijn direkte medewerkers in het crisis-cen trum deze vragen eveneens gesteld hebben en op korte termijn een antwoord verwachten. Eerst dan zal het totale gevangenis beleid aan de orde moeten komen. Daarop hebben de bewaarders recht, maar ook iedereen, die, zoals thans gebeurd is, het slachtoffer dreigt te worden van fanatici. Iedereen, die het wel en wee van de mens ter harte gaat, zal ook een behandeling van gevangenen volgens nieuwe inzichten toejuichen. Maar dat mag niet meer ten koste gaan van wie ook. NEDERLAND heeft opnieuw in «eer korte tijd een ernstige les geleerd. WERK POLITIE IN DE KNEL De Haagse politie heeft permanent zestig man ingezet gehad bij de gevangenis in Schevemngen, waarvan cr vijftien rondom hex complex stonden, vijftien binnen waren en vijftien in de buurt van de gevangenis waren gestationeerd. Bovendien waren er voortdurend vijftien kaderleden aanwezig, waarvan een aantal 's nachts in het gevangeniscomplex sliep. Al deze politiemensen waren onttrokken aan de gebruikelijke bezetting, zodat "het normale werk zeker in het geding was", aldus een woordvoerder van de politie. "Alle mensen van de mobiele eenheid waren uit de surveillance gehaald. De spanning van ruim 101 uur gijzeling duidelijk voelbaar, stchtbaar cn te ruiken In het kerkzaaltje van de Scheveningse gevangenis, waar het drama zich beeft afge» spec ld. Voelbaar, omdat er nog ao goed als niets was opgeruimd, en de stoelen nog zo stonden als de afgelopen dagen steeds gestaan moeten hebben: een groepje van ongeveer 15 achter In de hoek, ongeveer acht rond een tafeltje In het midden van de kleine ruimte en een paar op het altaar. Zichtbaar aan de vrij omvangrijke vernielingen die ln de ruimte zijn aangebracht. Te ruiken, oendat de 1 licht van de lichtbommen waarmee de bevrij dende mariniers vanmorgen verwarring saaiden onder het kwar tet gedetineerden nog tot ver bulten het zaaltje hing. Het kerkzaaltje maakte een uiterst rommelige indruk. Niet nllecn door de her en der verspreid staande kratten met lege flesjes en de dikke laag as op de vloer op de plaats waar een deel van de gegijzelden gezeten moet hebben, links achterin de zaal, maar ook doordat er op een aantal plaatsen gebroken flessen logen, er een grote stekkerdoos losgetrokken was en de voorzijde van de gemetselde verhoging waarop het altaar geplaatst is fors beschadigd leek. Een aantal ruitjes lag aan scherven, de zwarte blinderingen waren stukgesneden. In de kleine ruimte die aan het zaaltje grenst, en die o m. als sacristie dienst doet, lag een heiligenbeeld aan diggelen, en heorstte ook verder grote wanorde. Buiten het zaaltje bleek de ruit van de toegangsdeur van de toiletruimte stuk geslagen. Opmerkelijk bij al deze ravage was overigens de zo op het oog nog vrijwel gave staat, waarin het plafond van het kerkzaaltje verkeer de, hoewel daarop door mariniers waarschuwingsschoten gelost zijn. De Nederlandse regering is to's. Dit verklaarde minister reeds een onderzoek begonnen Van Agt van justitie vanmorgen naar de herkomst van de wa- na afloop van de gijzeling. "Dit pens, die de vier gedetineerden is een situatie, die werkelijk niet tijdens de gijzeling bij zich droe- meer mag voorkoi gen. Zij waren in het bezit van men er geen gen twee pistolen en enkele stilet- aldus de minister. De ravage in de kerteaal van de Scheveningse gevangenis waar de gegijzelden bijna 104 uur zijn vastgehouden. „Ondanks alles zijn het toch nog steeds mijn jongens. Ik ben en zal altijd hun vriend blijven wat er ook gebeurt Als het dan ook aan mij sou liggen zon ik het koor verzoeken gewoon door te gaan met het zingen voor de gevangenen". Dat was vanmorgen vroeg de eerste reaktie van gevangenisaalmoezenier pater A. de Bot (59), een van de slachtoffers van het gijzelingsdrama. Hij leek vanmorgen kort na zijn thuiskomst in het huis van de paters Redempto risten aan de Laan Copes van Cattenburch nauwelijks onder de indruk vaQ het gebeurde. Gekleed in pyama, voorzien van een zware baard en ondanks zijn vermoeidheid toch in een opmerkelijke conditie vertelt pater De Bot kort over zijn ervaringen. „Ik vind het bijzonder moeilijk om over de gebeurtenissen binnen het kerkzaaltje van de gevangenis te praten, want ik moet tenslotte gewoon met de jongens verder. Vast staat in ieder geval dat ik me vrijwel de gehele gijzelingsperiode erg rustig heb gevoeld en bepaald niet zenuwachtig ben geweest. Zelfs tijdens de tweede dag van de gijzeling toen de daders zeiden een „lijk" naar buiten te willen gooien en zij dreigden mij als eerste te zullen neerschieten bleef ik rustig. Ik had me hier geestelijk namelijk al helemaal op voorbereid. Toen er echter niets gebeurde en de daders bovendien aan de gegijzelden verzekerden dat ze mij niet zouden doodschieten, maar alleen neerschieten brak de span ning onder de koorleden. Op dat moment was het voor iedereen duidelijk dat de mannen ons niets zouden aandoen en hing er ondanks alles tenslotte een gezellige sfeer. En dat was zeker ook te danken aan het moedige gedrag van alle gegijzelde koorleden". Een zeer vermoeide pater drs. A. de Bot: Als het aan mij ligt moet het koor gewoon doorgaan. (van een onzer verslaggevers) „Bij het uitvoeren van de verras sende overrompelingsactie die van morgen een einde heeft gemaakt aan de gijzelingsaffaire in de Sche veningse gevangenis zijn wij er zeer principieel vanuit gegaan dat bij de actie geen of in ieder geval zo weinig mogelijk geweld ge bruikt zou moeten worden. Het sparen van de levens van de vijf tien overgebleven gijzelaars is1 daarbij een van de allerbelangrijk ste argumenten geweest We wisten dat zich in de kerkzaal de situatie zou kunnen voordoen dat de Mari niers uit noodweer souden moeten schieten. Alleen in dat geval zou er geschoten mogen of selfs moeten worden. Maar gelukkig beeft dat zich ln de kerkzaal niet voorge daan. De zaak is succesvol en zon der bloedvergieten verlopen. De gedetineerden zullen niet de kans krijgen zoiets te herhalen." |Dit zei minister A. van Agt van Justitie vanmorgen op een persconferentie die kort na het aflopen van de gijzeling in het gevan geniscomplex werd gegeven. De heer Van Agt stelde nadrukkelijk dat niet bekend zal worden gemaakt op welke wijze precies een einde aan de gijzeling in de gevangenis is gemaakt „De techniek en de taktick die wij bij de actie hebben gevolgd wordt niet onthuld. Wij hopen dat we niet nog eens met zo'n zaok worden geconfronteerd maar voor eventuali teiten zullen over feitelijke details geen me dedelingen worden gedaan. Wel liet-de mi nister los dat bij de actie, die de goedkeu ring had van alle autoriteiten uit het crisis centrum, een verbijstering in de kerkzaal moest optreden. „In de korte verstarring die dan optreedt kunnen de Mariniers de zaak onder controle krijgen. Honderd procent zekerheid heb je echter nooit, maar er is 'gezocht naar mogelijkheden dit te voorko men", aldus minister van Agt Procureur-generaal Van der Feltz voegde daaraan toe dat men aan de hand van de ervaringen in dit gijzelingsdrama overigens niet beschikt over een draaiboek voor moge lijke toekomstige gijzelingen. „Hoewel wij nu een grote brok ervaring hebben opgedaan en veel hebben geleerd blijft iedere gijzeling zijn eigen strategie en eigen techniek eisen", aldus baron van der Feltz. De procureur-generaal stelde voorts dat het volgens hem de eerste maal in de geschiede nis was dat met succes, dus zonder doden of gewonden, na het volgen van een harde lijn een einde is gemaakt aan een gijzelings zaak. „En dat danken wij vooral aan het optreden van de Mariniers die zich op een voortreffelijke wijze hebben onderschei den." De Haagse hoofdcommissaris van politie, dr. C.N. Peijster, die verantwoordelijk was voor de uitvoering van de vcrrassingsactie van de Mariniers, deelde tijdens de persconferentie mee dat de inzet van de Haagse politie kleiner is geweest dan bij do recente gebeur tenissen in de Franse Ambassade toen Den Haag voor de eerste maal door een gijzeling ,werd opgeschikt. „Bij deze gijzeling hadden wc zestig man ingeschakeld die werden geassisteerd door, twintig van bijstandskorpsen uit de omge ving." Omtrent de wapens die de gevangenen in hun bezit hadden deelde de hoofdcommissa ris mee dat een ervan een omgebouwd alarmpistool was. „Doordat het naamplaatje op het pistool was vervangen door het naamplaatje van een bestaand pistool was herkenning zeer moeilijk. Overigens is cr tijdens do gijzeling met beide pistolen een maal geschoten. Het eerste schot viel tijdens het begin van de gijzeling cn het tweede Werd tijdens een van de afgelopen dogen gelost" Timlmih, de Palestijn waarom de gijzelingsactie aanvankelijk begonnen was, heeft volgens staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie en procureur-generaal Baron van der Felts „geenszins een heldenrol gespeeld". Deze Palestijn weigerde van het begin af aan zich bij zijn landgenoot Nuri te voegen in de kerkzaal van de gevangenis en heeft enkele malen geprobeerd hem te bewegen met de gijzelingsactie te stoppen. Sr is volgens dc staatssecretaris „geen enkele reden om Tamimah voor zijn aandeel in dc kwestie te belonen". De Palestijn blijkt tijdens de ruim honderd uur van de gijzeling vaak tegenstrijdig gereageerd te hebben en hij toonde zich in het algemeen nogal wankel. Met zeer veel nadruk verklaarde Baron van der Feltz dat door dc justitie geen enkele druk is uitgeoefend op Tamimah en dat hij voortdurend vrijuit heeft kunnen spreken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7