ÊeidaeSou/iant BLIKSEM A C.T1F, BR AK GIIZF.LINO Tijd kwijt? MINISTER STELT AMBTENAREN VERSOBERING VOOR Nixon buiten levensgevaar voor dezekertijd Donderdag 31 oktober 1974 67e jaargang no. 19955, DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteur F. J. Plug. Ad|. hoofdredacteur: J. J. Kallewas - Chef-redacteur: J. W C. j-ouno. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week ƒ2.49; kwartaal f 32.21; jaar f 125,25 - losse nummers 45 cent; Elsink Henk Elsink in het theater, Ned. II om 20.21 uur. Ned I om 20.21 uur Colditz; 21.15 uur Ombudsman en om 21.40 uur Dokters ter zee. OVERWEGEND DROOG. Opklaringen, maar vooral in het oosten van het land ook wolken velden. In de kustprovincies nog kans op een bui. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. In de nacht en och tend plaatselijk mist en tempe raturen om het vriespunt Maxi mumtemperaturen circa 7 gra den. Morgen zon: 7.34-17.13; maan 17.48-9.18; Schev. hoogw. 3.33- 15.48; langw. 11.35—23.54. Eindelijk bevrijd na 105 uren gijzeling. Van links naar rechts de heerW. J. L. van der Kooy en slechts gedeeltelijk zichtbaar de heer J. Pannekoek. Staande de heer Jan Korssen en op de voorgrond zijn vrouw. Geheel rechts de heer A. M. van Nunspeet. Korssen: Mariniers dekten ons met hun lichaam Den Haag - „Het gebeurde plotseling. Nie- Er doorheen werd een machinegeweer gesto- zenuwachtig. Daarna zijn de mariniers, die mand had iets verwacht. Het begon met een ken. Dat maakte één van de gedetineerden de hele ruimte met fakkels verlichtten, voor paar schoten buiten, Plotseling was het dood- zo bang dat hij ging schieten. Met megafoons ons gaan staan en hebben de vier tot overga- stil. Ineens werden, de deuren binnen een werd steeds geroepen: Geef je over, geef ve gedwongen. De mariniers dekten dus met paar seconden als broodjes door midden jeover. Daan Denie was de eerste die zich hun lichaam". Dit zegt Jan Korssen, een van gesneden met een brander. Razendsnel ging overgaf. Gelijk aan het begin van de actie de gegijzelden, die vannacht werden bevrijd, het. Tegelijkertijd werd een ruitje ingeslagen, was hij dat al van plan, want hij was erg „Maar ik ga er nooit meer zingen". (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na precies honderdvieren- half uur van afmattende en angstige span ning is vanmorgen in alle vroegte door een plotselinge overrompclingsactie een einde gekomen aan het gijzelingsdrama in de Scheveningse gevangenis. Bij de actie, die door een speciaal team van het Korps Mari niers is uitgevoerd, zijn alle vijftien gijze laars ongedeerd bevrijd en zijn de vier gewapende gedetineerden gearresteerd. De voorbereidingen en het besluit om tot een onverwachte verrassingsactie over te gaan werden genomen door het team van autori teiten in het crisiscentrum en waren goed gekeurd door de Nederlandse regering. De bevrijdingsactie van dé uit rond twintig man bestaande „close combat unit" van de Ma riniers werd vannacht om pre cies vier uur uitgevoerd. De Ma riniers slopen naar de kapel, forceerden de deur en drongen bliksemsnel en volkomen onver wacht voor alleaanwezigen de kerkzaal binnen. Onder de gede tineerden en gijzelaars ontstond een enorm schrikeffect Drie van de gevangensn renden di rect naar de overkant van de zaal en probeerden daar met getrokken pistool dekking te zoeken tussen de gijzelaars. Al leen de Haagse misdadiger Daan Denie gaf zich direct aan de Mariniers over, met zijn han den omhoog. Bij de inval losten- de binnenstormende Mariniers enkele schoten in het plafond, om de intimidatie extra kracht bij te zetten. Tegelijkertijd hak ten andere Mariniers de ruiten van de kerkzaal kapot, begon nen buiten sirenes te loeien en werden lichtbommen naar de kerkzaal gegooid. De drie tussen de groep gijzelaars weggedoken gedetineerden konden binnen enkele momenten door de Mari niers worden overmeesterd. Door de intimidatie en in de paniek, die bij hen door het, loeien van de sirenes en het felle opflitsen van de lichtbommen droegen en gewapend waren ontstond, konden ze van hun met machinepistolen, werden de wapens die ze bij zich hadden, vier gevangenen het eerst de geen gebruik maken. De totale kerkzaal uitgevoerd. De hevig invalsactie heeft niet langer dan geëmotioneerde maar in redelij- een kwartier geduurd. Bij hun ke omstandigheden verkerende arrestatie bleken de gedetincer- gijzelaars verlieten de zaal daar- den behalve twee pistolen waar- na. In de gevangenis werden ze van een omgebouwd alarmpiv door de GG en GD onderzocht tooi, ook in het bezit te zijn van Een van de gegijzelden werd stiletto's. .met een lichte shock in een zie- Na de succesvolle actie waarbij kenhuis in Den Haag opgeno- de Mariniers kogelvrije vesten mcn. De anderen werden zo snel Gegijzelden in goede gezondheid Den Haag De gezond heidstoestand van de vrij gelaten gegijzelden wordt door artsen van de GG en GD zonder meer goed ge noemd. Na ruim 104 uur gijzeling konden alle vrij gelatenen dodelijk ver moeid, maar gezond naar huis terugkeren; niemand hoefde te worden opgeno men in een ziekenhuis. Volgens een woordvoer der van de GG en GD was de gezondheidstoe stand van deze mensen zelfs beter dan die van de gegijzelden in de Franse ambassade een maand geleden. „In de gevange nis hadden ze de beschik king over matrassen en voortdurend voedsel. In de ambassade waren de omstandigheden aanzien lijk slechter", aldus een arts, die op dit moment nog niets kan zeggen over een eventuele nawerking op de gezondheidstoe stand van de vrijgelaten mensen. Lachend zwaaien de vrijgelaten gegijzelden uit de bus naar buiten. Van links naar rechts; de heer P. Luiten, de heer A. J. Kahmann, de heer L. Luiten en pater A. de Bot en rechts staande de heer J. Korssen. Zie over de laatste uren van de gijzeling pagina 7 en 9. mogelijk met hun familie her-' enigd. Minister Van Agt noemde de actie van de Mariniers In de Scheveningse gevangenis van morgen in alle vroegte ,ju-er indrukwekkend", „getuigend van grote moed, selfbeheening, doortastendheid en discipline". HIJ vond dat de Mariniers een „beslissende bijdrage" aan de ontknoping van het gijzelings drama hebben geleverd. - Minister Van Agt: Geen verandering in beleid voor gevangenissen Den Haag Er komen geen essentiele verande ringen in het beleid voor de gevangenissen naar aanleiding van de nu afgelopen gijzelingsaffaire. Dat heeft minister Van Agt van Justitie vanmor gen verklaard. De directeur van het gevangenis wezen, drs. P. Al ie wijn, heeft gezegd dat een waterdicht systeem om wapens buiten de gevan genissen te houden, uitgesloten is. „Er zijn tal van mogelijkheden om wapens binnen te smokke len, zoals ook nu is gebeurd", aldus de heer AUewijn, die verklaarde aan de hand van tips van buiten de gevangenis al een vermoeden te hebben hoe de wapens de Scheveningse gevange nis binnengekomen zijn- Procureur generaal Baron van der Feltz heeft verklaard dat de vier opstandige gedetineerden strafrechterlijk zullen worden vervolgd wegens wederrechtelijke vrijheidsberoving. De vier zijn vanmorgen apart van elkaar opgesloten in een speciaal daarvoor vrijgemaakt gedeelte van de Scheveningse strafgevangenis. Enige klacht Godfried: geen dobbelstenen DEN HAAG Directeur Dorp mans van het penitentiair centrum In de Scheveningse gevange nis beeft vanmorgen zijn bewondering uitgespro ken voor de wijze waarop de gegijzelden zich tijdens de gijzeling hebben gedragen. „Ze hebben het wonderbaarlijk goed doorstaan. Het moreel van de mensen was boven verwach ting. Ook dat van de 11-jarige Godfried die maan dagavond werd vrijgelaten. Ik heb hem gesproken en de enige klacht die hij had was dat er bij het spelen van mens-erger-je-niet" in de kerkzaal geen dobbelstenen aanwezig waren", aldus de directeur van het penitentiair centrum die doordat hij niet uit de gevangenis was weggeweest zijn verontschuldiging maakte voor zijn baardgroei. „Maar mijn baard is in ieder geval zoals ik vanmorgen bij de bevrijde gegijzelden zag aan zienlijk kleiner dan bij die mannen". (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister De Gaay Fortman Binnenlandse Zaken heeft gisteren in de Tweede Kamer een aantal voorstellen gedaan om de beloning en onkostenvergoe ding van ambtenaren te versoberen. Zo is hij van plan de telefoonkostenvergoeding voor middelbare en hogere ambtenaren zo danig te herzien, dat zij voortaan zelf de vaste kosten betalen. Tijdens het debat over zijn begroting stelde de minister voorts een versnelde afbouw van de aanvullende kindertoelage inge volge de toelageregeling voor overheidsper soneel voor derde en volgende kinderen; een kilometervergoeding voor gebruik van auto of motor voor de dienst, zodanig dat slechts een deel van de vaste kosten wordt vergoed in plaats van de totale kosten; berekening van de vakantie-uitkering over het in de uitkeringsperiode genoten salaris in plaats van over het salaris op een peildatum aan het einde van die periode. De minister wil niet meewerken aan een „aftopping" van de ambtenarensalarissen bij inkomens van boven de 50.000 gulden. Een PPR-motie in die zin wees hij van de hand. „In 1975 wordt het beleid voortgezet waarbij voor het overheidspersoneel zo veel mogelijkde lijn in het bedrijfsleven wordt gevolgd. Als het bedrijfsleven aftopping toe past zal die ook voor het overheidspersoneel gelden", aldus de minister. De regering is van plan dezer dagen aan de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken een voorstel te doen betreffende een 40-urige werkweek voor ambtenaren. De heer De Gaay Fortman zei dat er be paald geen stormloop is op de lagere betrek kingen bij de overheid. In het westen loopt het aantal reacties op personeelsadvertenties van het rijk terug. „Zelfs het toegenomen aanbod van academici blijkt niet voldoende om alle academische functies bij het rijk voldoend^ te kunnen bezetten". Long Beach (AP) De arts van de Amerikaanse ex-president Richard Nixon heeft verklaard dat het nog te vroeg is om een voorspelling te kunnen doen ten aanzien van de gezondheidstoe stand op lange termijn van de oud-president Dr. John C. Lungren zei wel dat de vitale lichaamsfuncties van Nixon weer stabiel zijn. Hij blijft echter op de „kritieke lijst" staan. Nadat Nixon dinsdag een spoedoperatie had ondergaan wegens een bloedstolsel in zijn been hebben zich ernstige complicaties voorgedaan. Doktoren hebben drie uur nodig gehad om een stabiele bloedcirculatie te herstellen. Naar verluidt zweefde Nixon als gevolg van shock en de inwendige bloedingen op het randje van de dood. Het feit dat Nixon op de kritieke lijst wordt gehouden, geeft aan dat het gevaar nog niet is geweken. Lungren, Nixons arts sinds 22 jaar, verklaarde dat de inwendige bloedingen die zijn opgetreden tot staan zijn gebracht en dat Nixon nu medicijnen ontvangt ter verlichting van de pijn. inimiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiumHimmiiiiiiiiiiiuiinu Labour De Britse labourpar- tij zal niet deelnemen aan de „topconferentie" van socialisti sche partijleiders uit de negen landen van de Europose Ge meenschap, die vrijdag en zater dag in Den Haag wordt gehou den. Ook de voormannen van de Italiaanse socialistische en so ciaal-democratische partij, resp. Pietro Ncnni en Giuseppe Sara gat, zullen, in verband met de Italiaanse kabinetscrisis, niet naar Den Haag komen. Kisslngecr De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft woensdag in Dacca tijdens een banket toe gezegd dat de Verenigde Staten hun best zullen doen om voedsel en technische bijstand te leve ren aan Bangla Desj, dat wordt geteisterd door overstromingen en hongersnood. Beschieting Woensdagnacht zijn drie personen gedood en dertien gewond bij een beschie ting door de Israëlische marine van het Palestijnse vluchtelin genkamp Rachidieh in het zuid en van Libanon. Aon de be schieting zouden vijf Israëlische korvetten hebben deelgenomen. Tragische dood De achtjarige cfolfijn Sin bad in het safaripark van Woburn in Engeland is op tragische wijze om het leven gekomen. Een bezoeker wierp een muntstuk naar Sinbad dat terechtkwam in het spuitgat van het dier. Bult viel tegen De dieven die in Manchester een vrachtwagen hebben buitgemaakt, moesten zich enigszins genomen voelen. De buit bestond uit 140 schoe nen, alle de linker wel te ver staan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiQiiiiiiniiiiiio

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1