„INVALLENDE DOOI" TUSSEN NEDERLAND EN VATICAAN Heilige Stoel verlangt exacte vertaling van liturgische formules Prof. Ridderbos tilt niet zwaar aan ultimatum kerk Z.-Afrika Vijgen-rosé en wortel-sherry geestrijke vervangers van reelbezongen druivendranken ONDERDAG 31 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 17 De Nederlandse kerkprovin cie en daarmee kardinaal Al- frink zijn uit het schijnwer- perlicht van wereldpers en Vaticaan geraakt. Er is spra ke van een „invallende dooi" in de betrekkingen tussen Va ticaan en Nederland en van een langzame mentaliteitsver- j andering, zo schrijft onze Ro meinse correspondent. Er zijn eigenlijk nog twee con crete zaken die de aandacht vragen: de moeilijkheden ron dom de hogeschool voor theo logie en pastoraat Heerlen en de kwestie van de gehuwde priester-docenten in de theolo- gie-opleiding. Wat het eerste betreft: begin december zal een delegatie van de Heerlense opleiding op nieuw naar Rome gaan om er te praten over de indertijd af gekeurde colleges en over de aangepaste koers die de HTP wil dan wel moet gaan varen. Er zal dan ook een statuten wijziging worden overgelegd die, naar men verwacht veel Romeinse bezwaren tegen de Heerlense opleiding zal wegne men In plaats van een keuze tussen Rolduc (klassiek semi narie) of Heerlen lijkt het meer te gaan om een naast elkaar bestaan. De brief van kardinaal Garro- ne van enkele maanden gele den waarin stond dat mgr. Gij- sen ten opzichte van de pries teropleiding in zijn diocees moest doen wat hem Juist leek, was veel minder de vrijbrief, die de bisschop erin zag. Het is in het Vaticaan trouwens ook niet zo goed gevallen, dat, mgr. OIJsen, zonder overleg met wie ook, de brief onver hoeds ln de publiciteit heeft gebracht Het woord „tact loos" is in dit verband gevad- len. De tweede oorzaak van wrij ving tussen Vaticaan en Ne derland het probleem van de gehuwde priester- docent bij de theologische opleidingen is nog lang niet weggeno men. In Nederland blijft voor alsnog de opvatting bestaan, dat ook gehuwde priesterdo centen een taak bij de theolo gische opleiding kunnen of moetenprof. H. van Luijk heeft in het Vaticaan wel enige verrassing opgeleverd. Alsof men een onwrikbaar standpunt had verwacht, lijkt het in Vaticaanse kringen een opluchting te geven, dat bin-, nen de Nederlandse bisschop penconferentie een dergelijk besluit kan worden goedge keurd. In het algemeen hebben in de afgelopen maanden acties, brieven en besluiten van het Nederlands episcopaat een ze kere klimaatsverbetering in het Vaticaanse denkpatroon over Nederland veroorzaakt Dat bijvoorbeeld in de abor tuskwestie de Nederlandse bis schoppen een dermate duide lijk en afwijzend standpunt hebben ingenomen heeft velen binnen het Vaticaan aange naam verrast. De recente ad ventsbrief over het gebed heeft een zelfde uitwerking ge had. Niet minder belangrijk ten slotte was de audiëntie van kardinaal Alfrink bij de paus deze week. Over dergelijke au diënties wordt nooit iets open baar gemaakt maar het staat vrijwel vast dat het gesprek ontspannen is verlopen. Aan de .vooravond van het Heilig Jaar, dat als thema „verzoe ning en vernieuwing" heeft, schijnt voor het eerst sinds jaren de dooi tussen Vaticaan en Nederland te zijn ingeval len. "Ik til niet zo vreselijk zwaar aan dat ultimatum". Aldus prof. dr. H.N. Ridderbos uit Kampen bij zijn terugkeer uit Kaapstad naar aanleiding van het besluit van de Nederduit se gereformeerde kerk in Zuid-Afrika alle banden met de gereformeerde kerken in Nederland te verbreken, in dien de gereformeerden het 'antiracismefonds van de We reldraad van Kerken blijven steunen. Volgens prof. Ridderbos is het ultimatum meer een betuiging van nationalisme en een pro test tegen wat de synode ln Kaapstad ziet als een steun van de gereformeerden aan de 'terroristen' die momenteel aan invloed winnen in Zuid- Afrika, dan een dreiging om de banden te verbreken. "Dat willen ze eigenlijk niet". Op de Zuidafrikaanse synode heeft hij tevergeefs gepro beerd duidelijk te maken dat het wereldraadprogramma ter bestrijding van het racisme geen wapens levert, maar slechts humanitaire hulp geeft aan de bevrijdingsbewegingen. Ook heeft hij de synode de vraag voorgelegd hoelang zij de vrijheid en de rechten, waarvoor zij zelf zo hard heb ben moeten vechten, aan ande ren misgunnen. Volgens Ridderbos is het ver breken van de banden zinloos. "Niemand is ermee gebaat dat je elkaar in het isolement jaagt". De delegatie heeft aan de nederduitse gereformeer den laten weten bereid te zijn tot gesprek. "Dat antiracisme programma is niet zonder pro blemen. De gereformeerde sy node heeft het met zestig tegen veertig aangenomen. Bij jezelf ligt dat dikwijls ook zo". In de novembervergadering zal de gereformeerde synode verslag worden uitgebracht over het bezoek van de delega tie aan Zuid-Afrika. Dan ook zal de synode moeten beslissen of de discussie over het besluit van maart 1974 wordt herno men. Toen besloot de synode tot steun aan de bevrijdingsbe wegingen van Zuidelijk Afri ka. De financiering gebeurt evenwel niet vanuit de algeme ne bijdragen van de kerkle den, maar slechts uit gelden die kerkleden nadrukkelijk voor dit doel bestemmen. KERK EN WERELD Het aantal gereformeerden in Nederland is in 1973 nagenoeg gelijk gebleven aan het totaal van het Jaar ervoor. In 1972 telden de gereformeerde ker ken 874.433 leden. In 1973 steeg dit getal met 133 tot 874.566. Van hen heeft bijna vierenvijftig procent belijde nis gedaan. De overigen zijn zogenaamde "doopleden". Dit blijkt uit de Jaarstatistiek van de gereformeerde kerken. Er is wel sprake van een, ten opzichte van enkele jaren ge leden versnelde officiële on kerkelijkheid. De financiële* situatie is niet verontrustend. Korte metten. De inkomsten zijn aanzienlijk toegenomen, al heeft men de prijsstijgingen niet helemaal kunnen bijbenen. In het komend weekeinde zul len duizenden getuigen van Je hova uit de provincies Zuid- Holland en Utrecht bijeenko men in de Merwedehal te Ut recht. Het thema van de bij eenkomst is "Wat voor soort van mensen behoort gij te zijn?" Tijdens de prediking op straat en van huis tot huis zullen belangstellenden wor den uitgenodigd om zondag middag de openbare toe spraak "Wat de nabije toe komst brengt" mee te maken. De inwoners van de Afrikaan se republiek Tsjaad die over gegaan zijn tot het christen dom worden vervolgd. Een paar honderd zouden gedood of gefolterd zijn, volgens een groep Canadese zendelingen. Het optreden tegen de christe nen zou het gevolg zijn van het regeringsbesluit dal dc in woners van het land moeten terugkeren naar het voor-ko loniale cultuurpatroon. Iedere vertaling alt de latljn- se grondtekst van een formule die gebruikt wordt bij de toe diening van een sacrament dient een exacte weergave te zijn van de door de kerk be doelde betekenis. Slechts on der deze voorwaarde zal de Heilige Stoel een voorgelegde vertaling goedkeuren. Aldus een verklaring van de Ro meinse congregatie voor de geloofsleer. In de korte verklaring stelt de congregatie dat een aantal ver talingen die door bisschoppen conferenties waren voorge legd, moeilijkheden hadden opgeleverd. Daarom moet vol gens de congregatie de Juiste vertaling van de kernformules, zoals bijvoorbeeld de instel lingswoorden van de eucharis tie, benadrukt worden. Deze verklaring heeft niet zo zeer betrekking op Nederland, zo wordt desgevraagd meege deeld door de Nationale Raad voor de Liturgie in Utrecht. In november heeft kardinaal Vil- lot, als plaatsvervangend hoofd van de congregatie voor de eredienst, de bisschoppen conferentie laten weten dat Rome zelf de vertaling van de kernformulcs zal vaststellen. Een dergelijke brief is trou wens aan alle kerkprovincies geschreven, waar. een taal wordt gesproken, die men in het Vaticaan machtig is. zoals Frans, Duits, Engels, Italiaans en Spaans. Zoals bekend zijn de officiële vertalingen van het vormsel en de ziekenzalving gereed. Ook de Nederlandse tekst van de priesterwijding is klaar. Vier Nederlandse eucharistische gebeden werden door Rome goedgekeurd, lang voordat kardinaal Villot zijn brief schreef. Dit voorjaar werd nog een vijfde tafelgebed goedge keurd. De vertaling van de kemformules van het boetesa crament, van het huwelijk en het doopsel moet nog worden vastgesteld. rn oude wijnhandelaar ligt op lijn sterfbed en roept zijn zoon, die de zaak voort zal zetten, bij lich om hem het geheim van het vak te vertellen. Vlak voor- cül de man zijn laatste adem uilblaast, fluistert hij tegen »on: .Jongen, je kunt wijn ook van druiven maken". Dit wat belegen grapje bevat het credo van de ongeveer 20.000 Nederlanders, die zelf wijn maken van hoogst prozaï sche producten als appels, brandnetels, rijst, tuinbonen, rabarber en rozcbottels. Geen vrucht des velds is vreemd aan deze hobby, waarin wijnen met even poëtische als onthullende namen als „oloroso wortel- sherry", „rabarbcr-perlé", „bo- nenschillenmoesel", „vijgen-ro- :n „pruimen-bourgogne" worden gefabriceerd. Neerlands meest fanatie ke wijnbereiders is zonder twij fel Hagenaar J. A. W. F. Kwint (32). die als hoofdredacteur van het wijnmakersblad „Onder de Kurk" sinds april zijn levensda gen vult met het uitdokteren van recepten, het geven van tips, het organiseren van bij eenkomsten, kortom met het georganiseerd op poten zetten van deze in Nederland nog jon ge hobby, waartoe hij het „Ad viescentrum Fermentatiedran ken" heeft opgericht, dat het blad „Onder de Kurk" (oplage van 10.000) uitgeeft Kiedkoop et maken van wiji van op het «rste gezicht webig gebruike lijke grondstoffen is een bijzon der gemakkelijke én goedkope Kak: een tientje ain grondstof fen levert zo,n 2i liter hoog waardig en geesVijk nat op. Even goedkoop is het noodza kelijke instrumeitarium: het merendeel van d« apparatuur, zoals emmers, za'en, maatbe kers en pollepels is al in de keuken aanwezig.Beslist nood zakelijk zijn verder flessen of vaten van tenmirste vijf liter, een zogenaamd vaterslot, een hevelslang en eet aantal kur ken; bij elkaar ein investering J.n vijftien t»t twintig gul den. Overigens i! er vandaag door de firma lecifruit B.V. een compleet wijrmakenpakket op de markt gebneht. Is het benodigde instrumenta rium en de gronditoffen in huis zijn, is het maken van de wijn verder kinderspel. In het kort komt het hierop neer: de fijnge maakte of geperste vruchten worden met behulp van een giststarter aan het gisten ge bracht, in een grote fles of een vat. Door de gisting worden de suikers in het vruchtensap om gezet in alcohol en koolzuur. Het koolzuur ontsnapt door het waterslot, terwijl de alcohol de wijn op smaak brengt. Zodra de suikers zijn verbruikt, stopt het gistingsproces en is de jon ge wijn gereed. Na een rijping- stijd (afhankelijk van de soort) is de wijn voor consumptie ge schikt. Experimenteren „Het is een zeer creatieve hobby, want je kunt eindeloos blijven experimenteren met de samen stelling van de drank", zegt de heer Kwint. „Verder is het heel rustgevend. De voorbereidingen vinden midden in de natuur plaats. Met je familie ga je een eind door de bossen wandelen om de grondstoffen bij elkaar te krijgen. Thuis kan de hele familie weer meewerken bij het klaarmaken van de grondstof fen, zo eenvoudig is het. Je kunt er enorm veel plezier aan beleven. Concert Een stuk poëtischer bekijkt de Scheveningse classicus dr. L. J. Elferink (64) zijn hobby: „Elke borrel van het waterslot geeft je het vreugdevolle gevoel, dat er weer een portie alcohol meer in de fles zit. Je hebt waterslo ten met een magnifiek geluid. Een stel flessen bij elkaar kun nen een aangenaam concert ge ven". De heer Elferink, heeft het wijnmaken met vallen en opstaan moeten leren. Temid den van duizenden boeken en enkele borstbeelden van klas sieke schrijvers, praat hij daar niet zonder leedvermaak over: In een oud kookboek van rond 1900, waaruit ik altijd kookte, vond ik zo,n tien jaar geleden een recept voor kruisbessen- wijn. Dat leek me wel wat en daarom ging ik naar de groen teboer om er de kruisbessen te bestellen. Ik had er geen flauw idee van, hoeveel ik nodig had, maar dat was volgens de groen teboer geen probleem. Hij had pas zijn examen groenteboer gehaald, dus hij zou dat wel even uitrekenen. Twee dagen later kreeg ik de schrik van mijn leven: stond daar een hele vrachtwagen vol kruisbessen voor de deur. De hele binnen plaats werd volgezet met kisten kruisbessen. U begrijpt, dat ik er geruime tijd moedeloos naar heb staan kijken. Weinig mensen durven zeggen: DD ,,Wat heb je nou voor bocht gemaakt?" Vruchtenpers „Volgens het kookboek moesten de bessen worden geperst. In mijn keuken stond een klein vruchtenpersje, waar precies zes bessen inpasten. Dat besloot ik te gebruiken. Maar hoe ik ook op dat ding kneep, geen kruisbes ging stuk. Tenslotte nam ik een aanloopje en sloeg ik met het persje op het aan recht. Met een doffe knal ont ploften de bessen. De troep zat overal: onder mijn oksels, tegen het plafond en in de gordijnen. Hoe het hem gelukt is. weet de heer Elferink nog steeds niet. maar na „een wijle fors door werken" had hij de binnen plaats leeg, voldoende sap voor het maken van de wijn en wa ren bovendien zijn familie, vrienden en bekenden aange naam verrast met potje zelfge maakte kruisbessenjam. Toen de wijn na een jaar gerijpt was. nodigde hij een paar vrienden uit en nam de proef op de som: hij schonk twee glazen in, één met de kruisbes- senwijn en één met een behoor lijke Moesel. Aan de vrienden uit te maken, welke wijn de „echte" was. Eenstemmig we zen ze de verkeerde aan. „Dat was mijn grootste succes", al dus de heer Elferink. Homerus Rampspoed zou enkele jaren la ter opnieuw toeslaan, toen de heer Elferink de temperament volle wijn „Keizerin van Pe king" bereidde. Tijdens het gis ten was het waterslot verstopt geraakt, waardoor het koolzuur niet meer kon ontsnappen. Op een gegeven moment was de spanning in de fles zo hoog geworden, dat de Keizerin van Peking met een korte doch he vige explosie het leven liet. „Dc hele kamer zat onder de rozij nen", zegt de heer Elferink. „De boekenkasten zaten helemaal vol en van de gordijnen droop het spul af. Ik heb zelfs rozij nen uit de neus van Homerus moeten peuteren". Informatie Mede om dit soort calamiteiten te voorkomen en om informatie uit te wisselen heeft de heer Kwint zijn Adviescentrum Fer mentatiedranken, dat aan de Nassau Ouwerkerkstraat 14 in Den Haag zijn zetel heeft, opge richt. Het ligt in zijn bedoeling op 15 februari van het volgend jaar in Utrecht een nationale bijeenkomst te beleggen van amateurwijnmakers. waar er varingen en producten zullen worden uitgewisseld. Tijdens deze bijeenkomst zal ook een wedstrijd worden gehouden om de beste zelf gemaakte wijn uit te kiezen. Voor deze wedstrij den zullen Tteurmeesters wor den uitgenodigd, die zonder twijfel uitbundig gebruik zullen maken van de beproefde termi nologie, als „goede afdronk", „fris bouquet" en „krachtig lijf'. Want al pretendeert de amateurwijnmaker niet eminente Franse wijn na te ma ken, hij wil wel weten, dat hij een goede wijn maakt. En daar in moge hij zich gesterkt w door de uitspraak van de heer 1 Elferink: „Er zijn maar weinig mensen, die durven zeggen: wat heb je nou voor bocht ge maakt". JAN NIES GASMARKT VOERDEN (30 okt.) - Aanvoer 41 partijen. Prij- j zen in guldens per kg.: Ie en extra kwal. 5.85-6.00, 2e kwal. 550—5.84 en zvare kwaliteit I 6.01—6.45. Handd stug. groenteveiling Lsden (3010) - Appelen 90; Pe.cn 60—71; An dijvie 98—101; Snijbonen I 445450; KrotiJi 70; Boeren kool 38—41; Prei 52; Spinazie 164177; StoofJa 30; Spruiten A 82-106; Spriiten B 73-81; Spruiten C 5767; Tomaten A 730—760; Tomaten B 850—880; Tomaten C 430—470; Tomaten CC 250—260; Uien Picklers 25—27; Witlof 270—300; Kom kommers AA 99; Komkommers A 93—98; Komkommers B 8186; Komkommers C 6572; Komkommers D 47—50; Kom kommers D 47—80; Komkom mers E 38—41; Sla zwaar 28-32; Sla licht 16—18; Peterse lie 33—34; Selderie 33—34; Pa prika's p. stuk 3539. Zeepost Met de volgende schepen kan zee- post worden verzonden. De da ta, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië, m.s. City of Canterbu ry (6 november); Australië, m.s. Lloydiana (6 november); Brazi lië, m.s. City of Canterbury (6 november); Canada m.s. C.P. Voyageur (1 november); m.s. C.P. Trader (6 november). Chili m.s. Ceres (1 november); Indo- nisië, m.s. Holsatia (4 novem ber); Israël m.s. Diamond (8 november); Japan. m.s. Tokyo Express (5 november); Kenya, Oeganda, m.s. Rhoen (6 novem ber). m.s. Leiderkerk (9 novem ber); Ned. Antillen m.s. Neptu- nus (1 november); Nfeuw-Zecl- and 2x per week via Engeland; Suriname, m.s. Neptunus, (1 no vember); Verenigde Staten, m.s. S.L. Resource (6 november) PAULUS DE BOSKABOUTER EN DE BUITENBORREL L-Il: De rillingen liepen Paulus over de rug „En dan, Eucalypta?" „Ze zijn te zwak om „andera waren die arme konijnen verloren", toen hij begon te begrijpen wat Eucapypta die stenen op te lichten", hernam de heks.' „Ptfff", pufte Eucalypta, toen ze al haar van plan was. „Alle konijnenholen in de „Ik laat te gewoon een dag hongeren en dan stenen geplaatst had, „ia me dat werken'. Ik buurt worden zorgvuldig met stenen afgcslo- lok ïk ze eruit met een bos worteltjes". „Wat heb gc/woi-gd als een rund. maar nou is ten. Dan zitten ze als ratten in de val" legde een geluk dat ik hier ben", dacht Paulus, alles voor elkaar", de heks uit. „Heerlijk", lispelde Krakras. SUSKE EN WISKE ÜE POEZELIGE POES f Ik titb v<in dr iftpiiuht rrterwd lotsltnwiQ urcofdéQ voor vtrdert stufit tntf rt-Mér LUCKY LUKE - ..DE BLAUWVOETËN ÖP OORLOGSPAD" EtBREEKT GROTE V£RWARRING L ON O ER INDIANEN EN BURGERS OE BLAUWJ ASSEN KRIJGEN AL GAUW OG OVERHAND...

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17