Impasse in overleg door breuk in werkgeversfront VVD denkt aan eigen abortuswet Autosalon Turijn geopend in gespannen sfeer Rijnoverleg niet uit problemen Een beetje bescheiden blijven aan tafel is heel gezond. Eet minder maar lekker. Echte boter. Snelheidsbe perking zal blijven Alleen regering kan nog centraal akkoord redden Geen CPN-ers op post van burgemeester Zd.-Afrika blijft door veto in VN DONDERDAG 31 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering geeft zichzelf een week tijd om na te denken, hoe zij de besprekin gen ln de Stichting van de Arbeid over een centraal ak koord nit de impasse kan ha len. Die besprekingen beland den gisteren op een dood pont toen bleek, dat er een ernstige barst «at in het werkgevers handelingen te beginnen, 's AvondB trok men nog naar een met spoed bijeengeroepen rege ringsdelegatie om het misluk ken van het beraad te melden. Deze delegatie zal volgende week woensdag of donderdag laten weten of zij nog een mo gelijkheid ziet om partijen tot wezenlijke onderhandelingen te brengen. lonen bij vernieuwing der con- Nu de werkgevers onderling ver- front: de middenstand haakte De bespreking in de Stichting van af van de industriële werkge- de Arbeid van gisteren heeft traden) van 3 procent verlangt Deze stijging, gevoegd bij indi viduele loonsverhogingen en prijscompensatie, zou neerko men op een loonkostenstijging van 13,8 procent over heel 1975. De werkgevers zien die 3 pro cent echter uitmonden in een J^i^osten^ging^van bijna 15 Jn kringen van loondeskundigen ver" interpreteert men het denkwerk deeld waren zag de vakbewe ging de grondslag voor wezen lijke onderhandelingen wegge vallen. Aan het behandelen van een agenda (over nivellering, prijscompensatie e.d.) kon niet eens worden begonnen. vers en de landbouwsector door een lagere loonsverhoging aan te bieden dan hun colle ga's. Onder die omstandigheden von den de vakcentrales het niet zinvol aan wezenlijke onder- procent Dit verschil klaarbaar doordat partijen op verschillende manieren tegen de omvang van de te verwach ten prijscompensatie aankijken en tegen de momenten, waarop de prijsstijginten zullen optre den. zich beperkt tot een debat over gecompliceerde cijferopstellin gen. Teruggebracht tot de sim pelste proporties kwam dit erop neer, dat de vakbeweging nog altijd een initiële loonsverho- ging (dus verhoging van de cao- wrkeevCTS niet verder gaan dan een loon kostenstijging van 13 procent in 1975 en daarbij past volgens de industriële werkgevers en de landbouw een initiële loonstij ging van 1,5 procent De mid denstand treft in eigen sector de regering van de komen de week als een poging om in de eerste plaats de midden stand op de anderhalf procent- lijn te brengen. Tussen werkge vers en vakbeweging ligt dat - afgezien van tegenstellingen over nivellering en prijscom pensatie - altijd nog een kloof van anderhalf procent Deze lijkt nauwelijks overbrugbaar, want de industriële werkgevers en de landbouw hebben heel nadrukkelijk gesteld, dat zij er niet aan denken boven hun bod van 1,5 pet uit te gaan. zoveel specifieke problemen Opmerkelijk bij al het gecijfer is, aan, zo is gesteld, dat zij nau- dat zowel werkgevers als vak- welijks tot een half procent ini- beweging beweren, dat hun bod tiële loonstijging kan gaan om resp. eis neerkomt op een ver- op 13 procent loonkostenstij- betering van het besteedbaar ging uit te komen. inkomen met 2,5 tot 3 procent (van onze parlementaire redactie) leden van de CPN burgemees ter zouden worden. DEN HAAG Minister de .Jk kan geen mensen als burge- Gaay Fortman is vierkant te- meester voordragen bij wie de gen een benoeming van leden loyaliteit voor hun partij gaat van de Communistische Partij boven de loyaliteit aan de wet- Nederland (CPN) tot burge- ten van ons land", aldus de meester. minister. De minister zei er geen behoefte Het communistische kamerlid aan te hebben het beleid in dit Dragstra vroeg de Gaay Fort opzicht van zijn voorgangers Bee mink en Geertsema te wij zigen. Volgens de Gaay Fortman zijn de beginselen van de CPN van dien aard dat de openbare orde Rooms-Katholieke demonstranten verbrandden gisteren een pop, voorstellende de corrupte regering, voor een kerk in een voorstad van Saigon. De akties van de Rooms-Kath- olieken duren al geruime tijd voort. COLMAR (ANP) - Tijdens het overleg van de internationale Rijncommissie in het Franse plaatsje Colmar zijn gisteren opnieuw enkele knelpunten Met betrekking tot de zoutopslag r voren gekomen, waarover door de Franse kalimijnen zijn klaar. Op enkele belangrijke punten echter maakt Duitsland grote bezwaren. de ministersconferentie uit sluitsel zal moeten geven. Ook over de datum van het top- overleg kon men het niet eens worden. Vast staat dat de mi nisters dit jaar niet meer bij elkaar zullen komen. Het chemisch ontweropverdrag, dat aan de ministers van de Rijnoeverstaten zal worden voorgelegd, is in grote lijnen er nieuwe technische moeilijk heden gerezen. Hierdoor zal met de stopzetting van de lo zing van het afvalzout in de Rijn pas veel later begonnen kunnen worden. De ministers bepaalden vorig jaar in Bonn, dat dit op 1 januari 1975 moest geschieden. Het uitstel zal, zo deelde de commissie mee, zeker meer dan een jaar duren. Vroegere sluiting pompen beste beveiliging DEN HAAG (ANP) - Pompbe dienden vinden vroegere slui ting de belangrijkste maatre gel, die hen kan beveiligen te gen overvallen en diefstallen. Dit blijkt uit een enquête on- der 400 pompbedienden. In volgorde van belangrijkheid noemden de ondervraagden verder als beveiligingsmaatre gelen: een dubbele bezetting, bewapening van de pompbe diende, stil alarm, acoustisch en optisch alarm en een waak hond. Iets meer dan de helft van de ondervraagden vindt dat deze maatregelen alleen voor de avond en de nacht die nen te worden getroffen. Rond de veertig procent van de Pompbedienden heeft wel eens een overval, diefstal of een po ging daartoe op een benzinesta tion meegemaakt. Bij een derde van de stations zijn i al veiligheidsmaatregelen geno men. Bij stations waar al of meer keer een overval of diefstal heeft plaatsgevonden, is dit bij de helft het geval. Hongerstaking Russische politieke gevangenen Moskou (UPI-Reuter) Andrej Sacharow, de „vader" van de Russische kernbom en een vooraanstaande figuur in Rus sische dissidentenkringen, heeft in Moskou meegedeeld dat poli tieke gevangenen in de Sowjet- unie woensdag massaal in hon gerstaking zijn gegaan. „Van daag", aldus Sacharow, „is het de dag vah de politieke gevan genen". Hij kon niet zeggen hoeveel gevangenen aan de hongerstaking deelnamen. man of hij de kwestie van al of niet CPN-burgemeesters eens aan de orde wil stellen binnen de ministerraad te neinde de mening van de ande- re ministers te peilen. en veiligheid in ons land er niet De Gaay Fortman bleek hiertoe mee zouden zijn gediend, als niet bereid. parlementaire redac tvan o tie) Den Haag De Tweede Kamer fractie van de WD vindt het abortusbeleid zo onduidelijk en tegenstrijdig, dat zo spoedig mogelijk een nieuwe wetge ving tot stand moet komen. De VVD heeft dan ook een drin gend beroep gedaan op KVP en L AR met het door hen toegezeg- De rechter-commissaris te Haar de Initiatief-wetsontwerp te lem zal volgende weck woens- kotnen, zodat Inderdaad rond dag de leiding van de Heem- de jaarwisseling een Kamerde- steedse Bloemenhove-kliniek bat aan de abortuswetgeving horen. kan worden gewijd. Volgens het Kamerlid mevr. De kans is groot dat de WD Goudsmit (D'66) zal tot die dag zowel het initiatief-wetsvoorstel K©cn justitieel optreden, dat fei- Lamberts-Rocthof (PvdA) als telijk sluiting van dc Blocmen- dat van KVP en AR onvoldoen- hovenkliniek tot gevolg kan de zal vinden. Enige fractiele- hebben, mogelijk zijn. den van de WD die zich met Vorige weekdeeldc de hoofdoffi- justitiezaken en de volksge- cier van justitie in Haarlem me- zondheid bezig houden hebben de, dat tegen de kliniek zou daarom een werkgroep ge- worden opgetreden indien deze vormd ter voorbereiding van op 1 november (morgen) niet een eigen initiatief-wetsvoor- zou sluiten. Eerder was daar als stel, dat dan met de twee ande- datum 25 oktober voorgesteld, voorstellen kan worden bo- Op het Binnenhof hebben gister- handcld. middag vrouwen gedemon streerd tegen sluiting van dc demonstranten, met spandoe ken als „Stop deze kinder moord". Het is niet uitgesloten dat de Tweede Kamer vandaag nog het door mevr. Goudsmit aan gevraagde debat over de abor tus zal houden. Gisteren moest het vanwege de gijzeling wor den uitgesteld. TURIJN (ANP) Tegen een ach tergrond van stakingen, werk tijdverkorting, prijsstijging en afzetmoeilijkheden is gisteren de 55e internationale personen autotentoonstelling in Turijn begonnen. Er was ditmaal geen officiële opening en toespraken bleven achterwege. Buiten het tentoonstellingscomplex heerst een gespannen sfeer. Enkele raken, duizenden werknemers van M - Fiat protesteerden bij de hoofd- "J de •utomo- ingang tegen de ingestelde drie- "g"* dc °1"<™1S heel dui- daagse werkweek bij dere fa- ?e.hik "^inere auiniger au- brielc to s gaan kopen. Weliswaar pro fiteerden hiervan de Fiattypen Italië's grootste particuliere in- 126 en 127, maar met de duur- dustriële onderneming Fiat heeft het de laatste tijd zwaar te verduren. Het autoconcern verwacht dit jaar een verlies van circa acht miljoen gulden en ook voor 1975 zijn de voor uitzichten niet best Op het ogenblik probeert Fiat de voor- F,ats President-directeur Giovan- raad van ruim 300.000 onver- m Agnelli, die kortgeleden be kochte personenauto's kwijt te keTld maakte dat zijn traditio- dere auto's - waarin de grootste winst zit - bleef Fiat zitten. De onderneming hoopt dit jaar 1,4 miljoen personenauto's te kun nen verkopen, ruim 200.000 minder dan vorig jaar. nele persconferentie ditmaal in verband met de onzekere situa tie niet door ging, heeft las pleister op de wonde een open brief aan alle autojoumalisten in de wreld gezonden, waarin hij onder meer stelt dat de hui dige crisis in de autobranche van tijdelijke aard zal rijn. 'Wc zullen het overleven. Veel men sen menen dat we te veel geloof aan de auto hechten en dat is niet ten onrechte: we geloven er nog steeds in', aldus Agnelli. Volgens hem is de nuto de laatste tijd veel te veel bekritiseerd, waarbij men niet heeft beseft dat een groot deel van de vrij heid van de modeme mens te danken is aan de auto. In deze anti-autopsychosc was het ge makkelijk de auto als hinder paal te zien, maar, aldus Agnel li, dat is geen eerlijke zaak. 'Iedereen wil nu eenmaal een eigen auto hebben'. Recordoogst in EEG LUXEMBURG (Reuter) Uit de meest recente cijfers blijkt dot dit jaar in de EEG-londcn een record-graanoogst is binnenge haald, aldus een bekendmaking van het EEG-bureau voor sta tistiek in Luxemburg. Het bureau schat de totale oogst in de negen lidstaten op 107,9 miljoen ton, vergeleken met 105,7 miljoen ton vorig Jar en een gemiddelde van 98 miljoen ton over de laatste vijf jaar. De tarwc-oogst wordt geschat op 44,7 miljoen ton, drie miljoen ton meer dan vorig Jaar. Burgemeester SamkakJen heeft zich gisteren genood zaakt gezien de raadszitting over de begroting te schor sen, nadat onder een groepje Surinamers op de publieke tribune rumoer was ontstaan. De betrokken Surinamers. al len afkomstig uit gekraakte flats van de Gllphoeve in de Bijlmermeor. kantten zich to gen de door b. en w. van Amsterdam aangekondigde ontruiming van deze flats. Enkele Surinamers sprongen over de afscheiding en deel den pamfletten uit aan de gemeenteraadsleden. Hervormingen in Spanje gaan door MADRID (Reuter—UPI) De Spaanse premier Carlos Arias Navarro heeft gisteren laten blijken dat zijn regering toch. door wil gaan met bepaalde toegezegde hervormingen, on danks het vertrek van do twee liberaal gezinde ministers uit het kabinet Er was twijfel gerezen aan de hervormingsgezindheid van de regering nadat premier Arias Navarro rijn meest liberale mi nister, Pio Cabanillas van voor lichting en toerisme, had ontsla gen. Uit protest tegen het ontslag van Cabanillas trad vervolgens mi nister van financiën en econo mische zaken, Antonio dc Bar- rera de Irimo, tevens vicc-pre- mior, ook af. NEW YORK (Rtr.) Zuld-Afrika is gisteravond door een nooit eerder voorgekomen drievoudig veto behoed voor uitstoting uit stemden vóór de resolutie tot uitstoting. Oostenrijk en Costa Rica onthielden zich van stem- ming. dc Verenigde Naties Het veto Het was voor het eerst dat non tegen uitstoting werd gchan- de 15 leden tellende Vcilighclds- toerd door de Verenigde Staten, raa(1 officlëel voorstel tot Engeland en Frankrijk. uitstoUng van een lid-staat van Tien leden van do Veiligheids- Verenigde NaUcs was voor- raad, waaronder Australië, gelegd. NAARDEN (ANP) Minister Westerterp (Verkeer en Water staat) denkt er niet over de snelheidslimiet van 100 kun voor auto's te verhogen. Hoog stens een kleine verhoging zou toelaatbaar zijn om tot Europe se harmonisatie te komen. Dit zei hij gisteren In Naarden bij de opening van een nicuw-me- tr o-station. Door de snelheidsbeperkingen en de duurte van de benzine wordt cr in Nederland nog steeds min der benzine verbruikt dan vorig jaar. Zo blijkt uit dc laatste gegevens van het CBS. Minister Westerterp kondigde gis teren nog meer verkeersmaat regelen aan: volgend jaar zal de draagplicht van autogordels worden ingevoerd en er komt een nieuwe keuringsrcgchng voor valhelmen. Zoals bekend is het dragen van valhelmen verplicht per 1 februari volgend jaar. Wellicht zal in de toekomst het achterlicht van dc fiets niet meer verplicht zijn. Minister Westerterp zei dat do fiets dan wel een rode reflector moet hebben. Ook wil hij dan dat dc pedalen van gele reflectoren worden voorzien. Deze reflecto ren hebben voordeel dat ook stilstaande fietsen worden ge zien. Israëlische minister afgetreden- JERUZALEM (AP) Het enige vrouwelijke lid van het Wfaeli- sche kabinet, minister zonder portefeuille mevrouw Sjoelamit Aloni, Is afgetreden als protest tegen het zich aansluiten bij dc coaliUcs van de N.R.P. (Natio- nale religieuze partij). Die aansluiting die dinsdag be kend wac gemaakt had een overwinning betekent voor pre mier Jitzak Rabin (arbeiders partij) omdat zijn coalitie en zijn positie ln het parlement er sterker door werden. De N.R.P. bracht 10 leden mee waardoor de coalitie over 71 leden kon beschikken in het parlement

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13