TAMIMAH WEIGERT EIS Gii zelingsdrama in nieuw stadium BELu02 Rechter beslist over abortus PTT WIL 008 (GRATIS) EN LOKAAL TARIEF HERZIEN Gezin Britse minister aan dood ontsnapt ^VERWINNING VOOR MINISTER VAN AGT ■■HMI Jaarlijks worden vijf miljoen toeristen ziek in liet buitenland Spoed operatie Nixon Aantjes niet naar Zeeland Miste u nèt het bogin van het Journaal? voorde zekertijd. 21 CcicUc (Boma/ni fft Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103U03 - Bank: Amro bank N.V. Lelden - Directeur hoofdredacteur: F. J. Plug. Ad|. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. tfvertenties (excl. 6.T.W.) 0.38 per mm. Telefoontjes 3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week 2.49: kwartaal 32.21; laar 125,25 - losse nummers: 45 cent. Dinsdag 29 oktober 1974 67e jaargang no. 19953 Kamer 17 Ned. I om 20.21 uur in de serie „Kamer 17" de aflevering „Bin nen zonder kloppen". Om 3.45 uur ('s nachts boksen: Forema- n—Ali. Ned. II om 22.30 uur het tv-spel „Het orakel". Aanhoudend koud Opklaringen, maar ook enkele regen- of hagelbuien. Matige, aan de kust tot krachtig afne mende noordelijke wind. Mini mumtemperaturen van 6 graden aan zee tot 2 graden in het binnenland. Maximumtempera turen circa 8 gracon. Morgen zon op 07.30, zon onder 17.16, Scheveningen Hoogwater 02.25 en 14.40, laagwater 10.21 en 22.35. Blij, dat hij de vrijheid tegemoet gaat, kwam gisteravond it de 11-jarige Godfried Clercqs uit de kerkzaal van de cheveningse gevangenis, waar hij tot de gegijzelden w4ehoord had. Zijn vader en moeder bleven gegijzeld. ki^ (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Sinds gisteravond is er een nieuwe situatie ontstaan in de gijze lingsaffaire in de Scheveningse gevan genis. Nadat vliegtuigkaper Tamimah gisteravond na een zeer emotioneel ge sprek met zijn collega Nuri geweigerd bad zich bij hem en de andere gedeti neerden in de kerkzaal te voegen, viel er een impasse, die vanmorgen nog voortduurde. Totdat in de loop van de ochtend Nuri een gesprek aanvroeg met een sociaal werker van de gevangenis in wie hij vertrouwen stelt. De enige vooruitgang gisteravond was de vrijlating van de 11-jarige Godfried Clercqs. Hij had de gedetineerden kunnen bewegen hem te laten gaan, omdat hij het niet meer kon volhouden en omdat hij zich zorgen maakte over zijn schoolverzuim. Tijdens enkele zeer spannende uren dreigden gis teravond de gedetineerden de gegijzelden een voor een neer te schieten (niet te doden) en hen dan uit de kerkzaal te verwijderen. Reden van deze panieksituatie was het nog steeds niet inwilligen van de eis, dat de Arabier Tamimah naar de Krant voor gedetineerden Politievoorlichter Later- veer bezorgde gisteren de V vier gedetineerden in de Scheveningse gevangenis v de Engelse krant „The Guardian", waarin een bericht uit Beiroet stond, dat de twee Arabieren vrijgelaten moesten wor- den. kerkzaal overgebracht moest worden. Deze her stelt in de ziekenafdeling van de gevangenis van een hongerstaking. Nadat de autoriteiten besloten emotioneel, later rustiger, gesprek probeerde hij hadden een ontmoeting te arrangeren tussen Ta- Nuri over te halen de gijzeling op te geven. Daarna mimah en zijn collega Nuri bleek Tamimah geheel werd het weer betrekkelijk rustig in de kerkzaal. onverwachts van gedachte te zijn veranderd. Hij Tamimah werd naar een aparte kamer overge- weigerde zich bij de anderen te voegen, omdat bracht en niet meer naar de ziekenafdeling. Gisteravond laat verschenen bij de Sche veningse gevangenis de stiefvader (links) en een jongere broer van Daan Denie, een van de vier gedetineerden in de kerkzaal. Later op de avond had de vrouw van Daan Denic een langdurig gesprek met haar man. Ook zij trachtte Daan Denie zover te krijgen ermee op te houden. Diens collega Jan Brouwers scheen zich daartegen sterk te verzetten. Nog later verschenen ook de stiefvader en jongere broer van Daan Denie bij de gevangenis. Daan zelf bleek gister avond eveneens erg emotioneeL Hij liet weten aan de gijzeling mee te doen uit wraak tegen de justitie die hem een veel te hoge straf zou hebben gegeven. Zijn moeder verweet gisteren de justitie dezo gijzeling zelf te hebben uitgelokt, omdat teveel zwaar gestraften bij elkaar gezet worden. Vannacht is er geen contact meer geweest met do gedetineerden, noch met de zestien overgebleven gegijzelden. Gevangenisaalmoczenier de Bot, die gisteren gelegenheid kreeg via de veldtelefoon met de autoriteiten te spreken, had hen erop gewezen, dat de sfeer in de kerkzaal toen tamelijk gespan nen geworden was. Volgens de Haagse politie kwam het gijzelingsdra ma in de Scheveningse gevangenis „niet geheel onverwachts". Volgens een Haagse politicfunctio naris leek er al geruime tijd iets te broeien. Hij illustreerde zijn uitspraak door er op te wijzen dat zeer recent extra politiepatrouilles rondom de gevangenis plaatsvonden. De vorm waarin zater dag tot aktie werd overgegaan was overigens ook voor hem geheel nieuw. jcfEN HAAG Minister Van eeigt (Justitie) heeft in het kabi- _,F«t xijn zin gekregen met be- rekking tot het abortusbeleid. Je rechter zal nu een uitspraak |oen over de strafbaarheid van Ie in de Heemsteedse Bloemen- hovekliniek verrichte abortus sen van zwangerschappen ou der dan twaalf weken. Dit bete kent een nederlaag voor de pro gressieve partijen, die van overheidsbemoeienis rond de abortusklinieken niets wensten te horen. In een brief aan de Tweede Kamer deelt de minister mede, dat het niet in de bedoeling ligt het vervolgingsbeleid te ver scherpen ten aanzien van klinie ken, waar zwangerschappen van niet langer dan 12 wqjeen worden onderbroken. Het ver richten van abortus-provocatus bij zwangerschappen van drie maanden of langer zal, wanneer dit plaats vindt in algemene zie kenhuizen, op geen andere wijze worden benaderd dan totdusver het geval was. De minister zegt, dat nu ge tracht wordt zo spoedig moge lijk een rechterlijke uitspraak te verkrijgen. Maar de spoedige totstandkoming van een nieuwe wetgeving blijft volgens hem ge boden om de huidige rechtson- derzekerheid zo spoedig moge lijk op te heffen. De minister wijst erop, dat de regering er van uitgaat, dat omstreeks de komende jaarwisseling de weg vrij zal zijn voor de parlemen taire behandeling van een of meer initiatiefontwerpen over de abortus. Intussen liggen er bij de grieffie van de Tweede Kamer vragen van mevrouw Goudsmit (D'66). Zij wil deze vragen stellen bij de interpellatie, die morgen ge houden wordt Daarbij zal zij minister Van Agt op het matje roepen voor het gevoerde be leid. ij (Van een onzer verslaggevers) uiïILTHÖVEN Jaarlijks worden vijf miljoen toeris- c en in de wereld ziek in hun vakantieland. Gedeelte lijk gebeurt dat door onvoldoende sanitaire voorzie ningen, die paratyfus, disenterie en infectieziekten ue reroorzaken. Veel infectieziekten worden overge- j >racht door vis en schelpdieren en door contact met tesmet zeewater. )e vervuiling van stranden en kustwateren en de gevolgen daarvan 'oor de toeristen vormen het onderwerp van een conferentie van ntemationale deskundigen in Bilthoven, onder auspiciën van de VHO, de wereldgezondheidsorganisatie. Volgens de WHO is besmet eewater voornamelijk toe te schrijven aan lozing van onvoldoende ;ereinigd afvalwater. In enkele gevallen zwemt men bijna in lauwelijks verdund rioolwater. Ook m (gen effecten op langere lermijn niet worden vergeten, als bijvoorbeeld ddt en ziekteverwek- reXers ontoelaatbare concentraties in eetbare vis bereiken. Daarnaast r lag volgens de WHO de vervuiling door olie, onder meer be de diverse landen op één lijn te l[lilllllllllllllllllllllllll Grieks-Cypri sche vrouwen jammeren bij de plaats waar de krijgsgevange nen worden uit gewisseld. Zij hebben te ho ren gekregen dat hun gelief den niet bij de laatste groep zijn die is vrij gelaten. Illllllllllllllllllltlllllll (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Het inlichtingsnummer 008 van de PTT zal vermoedelijk tegen het einde van het volgend jaar niet langer gratis gedraaid kunnen worden. Door deze maatregel hoopt de PTT het aantal onnodige telefoontjes tot infor matie in te dammen. Als Je dit nummer nu draait zijn er vaak tien wachtenden voor Je. Veel van deze telefoontjes zouden volgens de PTT niet nodig zijn als men even zelf in de gids het num mer zou opzoeken. Door het raadplegen van 008 niet langer kosteloos te houden, hoopt de PTT het aantal telefoontjes terug te brengen. Een uitbreiding van de opvangcapaci teit van 008 zal geen effect hebben omdat dan juist veel meer mensen gra tis dit nummer zullen draaien. Dit zei staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat vanmorgen op een persconferentie ter gelegenheid van de drie miljoenste telefoonaansluiting, die vandaag in Sliedrecht is gereali seerd. Staatssecretaris Van Huiyen liet ook doorschemeren dat de PTT bezig is met maatregelen, om het onbeperkt praten in het lokale verkeer aan banden te leggen. „Nu kun je voor zestien cent wel een uur praten. Daar zit een onrecht vaardigheid in". Hoe dat veranderd zal moeten worden is echter nog niet geheel' duidelijk. LONG BEACH, (AP) Ex-pre sident Richard Nixon heeft vanmiddag een spoedoperatie ondergaan nadat een nieuw blocdstolsel in zijn been was ontdekt Dit nieuw ontdekte stolsel in zijn linker dijbeen leverde gevaar op voor zijn le- Nixons lijfarts, dr. John Lund- gren, zei dat het besluit was genomen nadat een proef was genomen met een "venogram", een plastic buisje in een ader. Daaruit was gebleken dat behal ve de blocdstolsels die de circu latie in het been blokkeren, een nieuw groot stolsel was ont staan. Nixons dochter Julie Ei senhower heeft verklaard dat de artsen hem gisteren te zwak achtten voor een operatie. DEN HAAG ARP-fractlelei- der Aantjes gaat niet naar Zeel and. UiJ heeft vanochtend zijn Tweede Kamerfractie meege deeld dat hij aanblijft als frac tieleider en niet in aanmerking wenst te komen voor een com missariaat van de koningin in Zeeland. Deze mogelijkheid was geopperd na het bedanken van inr. Biesheuvel voor deze post. BIRMINGHAM (AP) - De auto van de Britse minister van sportzaken, Dennis Howell is als gevolg van een onder de wagen bevestigde bom, ontploft. Howells echtgenote en zoon xaten in de wagen, maar bleven ongedeerd. Aangenomen wordt dat de bom is aangebracht toen mevrouw Howell in Birmingham even ergens geparkeerd had. Naar aanleiding van deze aanslag heeft Scotland Yard besloten een onderzoek in te stellen naar de veiligheid van topfunctionarissen, zoals ministers. Gisteren is voorts een bom. verborgen in een bestelauto ontploft in de buurt van een militair kampement bij Newcastle in het Noordierse graafschap Down. Twee Britse soldaten kwamen om het loven. Er zijn tientallen gewonden, onder wie een aantal kinderen van een vlakbij gelegen school. Zondag is een katholieke jongeman van 18 jaar die met een vriend mocht meerijden in een auto waarin twee mannen gezeten waren door het tweetal doodgeslagen. De andere jongeman kon ontkomen. ADVERTENTIE Schmidt In Moskou De West- duitse bondskanselier Helmut Schmidt is voor een officieel bezoek in Moskou aangekomen. Daar werd hem door partijlei der Breznjev gezegd, in een maandagavond gehouden toe spraak, dat men een nieuw hoofdstuk moest beginnen in de betrekkingen tussen dc twee landen en dat deze taak „kracht, vastberadenheid en politieke 'moed" vereist Nieuwe orde Fabrizio Danie- le Zani, die beschouwd wordt als de „woordvoerder" van de extremistische organisatie „Nieuwe orde" in Italic, is in de buurt van Varese gearresteerd, samen met drie anderen. Inbraak) Bij een Inbraak in een woning aan de Haagse Pau welaan zijn in de nacht van zondag op maandag een Friese staartklok en vier schilderijen ontvreemd. De inbrekers kwa men het huis binnen door een raam te forceren. De waarde van de gestolen goederen is niet bekend. Populariteit Kissinger Vol gens een openbaar gemaakte opiniepeiling van het instituut Harris is de populariteit van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken dr. Henry Kis singer in de Verenigde Staten iets gedaald.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1