wm Rabobank tS Afgewezen minnaar slaat dodelijk toe Verkiezingen in Hessen/Beieren zware slag voor kanselier Schmidt £eidóc(3oma/fit Zeeuwse boeren krijgen steun van regering PASGEBOREN JONGETJE IN PORTIEK GEVONDEN Nixon wordt nog nader onderzocht Weinig voortgang Arabische top MAANDAG 28 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PACINI 9 74 GOES (ANP) Er komt daadwerkelijke seun van de regering voor de Zeeuwse boeren. Dit heeft minister Van der Stee (land bouw) zaterdag toegezegd na een bezoek aan de Zeeuyvse land- j bouwgebieden. Het Landbouwschap heeft zaterdag een oproep gedaan aan alle boeren en bedrijven elders in het land om hun gedupeerde collega's met mankracht en machines te hulp te komen. Minister van der Stee heeft de boeren in Zeeland beloofd met zijn collega van Defensie te overleggen over het met legervoertuigen transpor teren van landbouwmachines uit andere delen van het land naar Zeeland. Vooral op Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland is de situatie het slechtst. Gewapend met stevige laarzen liep minister V.d.Stee van landbouw, voorafgegaan door boer Boonman door de doorweekte landerijen. s-HERTOGENBOSCH Een 22- jarige man uit Den Bosch heeft bekend in de nacht van maan dag op dinsdag j.l. de 30-jarige Amoldina Klaassen in haar woning te Drunen (N.B.) met De jongeman verklaarde tegen een zwaar voorwerp om het over de politie, dat hij een ver leven te hebben gebracht. Hij is gistermorgen vroeg bij zijn huis aangehouden, toen hij uit een taxi stapte. houding heeft gehad met de vrouw, moeder van 4 kinderen, maar zij zou hem de bons heb ben gegeven. De avond voor de moord, zou hij hebben gepro beerd met haar te praten, maar een „hoepel op" was haar ant woord geweest. De jongeman ging weg, maar hij wachtte haar de volgende avond op. en midden in de nacht is hij volgens eigen zeggen de woning van het slachtoffer binnenge drongen. Weer wilde de vrouw niets van hem weten. De verdachte sloot De politie verdacht hem al, omdat zich toen op in een schuurtje verklaringen van de oudste kin deren van Amoldina in zijn richting wezen. De jongeman, die er vandaar was gegaan in de auto van het slachtoffer, is al die dagen in Rotterdam ge weest op tot nu toe onbekende adressen. TILBURG In Tilburg is zondagochtend door een vroege voorbijganger "feen pasgeboren jongetje gevonden. Het kind lag, gekleed in een oude jurk, in een portiek. Hij woog ongeveer vijf en een half pond en kon niet ouder zijn dan 10 uur toen hij gevonden werd. Ook zal hij niet langer dan een half uur in de kou hebben gelegen. De baby is opgenomen in het Tilburgse Maria-ziekenhuis en zija toestand is goed. Het kind draagt geen sporen van mishandeling en de bevalling moet goed zijn verlopen. Voor dat hij te vondeling is gelegd is hij eerst gewassen en verzorgd. De politie heeft geen enkele aanwijzing die naar de moeder kan leiden. Zij hoopt dat de moeder alsnog spijt zal krijgen van haar daad of dat vanuit het publiek aanwijzingen binnenkomen. Schepen in nood SCHEVENINGEN De zware noordwester storm heeft giste ren en vannacht verscheidene schepen in moeilijkheden ge bracht. Tien mijl ten noorden van Ame land is de Libanese vrachtvaar der Eurabian Sun zinkende. De 28 bemanningsleden zijn in vei ligheid eehracht door helicop ters van marine en luchtvaart, twee Nederlandse reddingsbo ten en een Zweeds vrachtschip. Het Noorse vrachtschip Grimo meldde gistermorgen dat het zwaar slagzij maakte. Het kon echter op eigen kracht veilig de haven van IJmuiden bereiken. Een andere Noorse kustvaarder, de Gullstryk, verkeert echter in zware moeilijkheden. Zij drijft sinds gistermiddag stuurloos LONG BEACH (AP) Oud-president Richard M. Nixon zal deze week aan enkele van de modernste onderzoeken worden onderwor pen om vast te stellen of zich in zijn been nieuwe bloedstollingen ontwikkelen. Indien dat zo blijkt te zijn, zal hoogstwaarschijnlijk een chirurgische ingreep nodig worden. Zelfs indien een operatie aan zijn door een aderontsteking geteister de been onmogelijk blijkt te zijn, zal Nixon vele maanden onder streng doktersteozicht moeten worden geplaatst zodat hij dan niet in het Watergateproces zal kunnen getuigen. Dr. John C. Lungren, Nixons lijfarts sinds 1952 zei, dat zijn patiënt vermoedelijk tegen het einde van deze week het ziekenhuis zal kunnen verlaten indien geen operatie nodig is aan de diep gelegen aderen in het linkerbeen van de president dat voor 99,44 pc vol bloedstollingen zit „Wij willen verder niets doen tenzij er aanwijzingen zijn voor nieuwe bloedstollingen", zei Lungren op een persconferentie. Indien dat laatste het geval blijkt te zijn, zal een operatie nodig worden. Nixon reageert op het ogenblik goed op de behandeling in het ziekenhuis en lijdt geen overmatige pijn. Hoewel het volgens de kalender nog herfst is. is in het Westduitse Zwarte Woud de winter reeds ingevallen. Er is daar de laatste dagen een dik pak sneeuw gevallen hetgeen uitzonderlijk is voor de tijd van het jaar. RABAT Op de tweede dag van de Arabische top conferentie gisteren, heb ben de staatslieden verga derd in het hechtbewaakte paleis van koning Hassan II. De pogingen om een ver zoening te bereiken tussen Jordanië en de Palestijnse verzetsbewegingen werd voortgezet. Koning Hoessein van Jor danië en de leider van de Palestijnse bevrijdings-or- ganisatie (PBO), Jasser Arafat, waren aanwezig. Terwijl er vergaderd was deelde de woordvoerder van de PBO Jasser Abd Rabbo, mee tot journaliste- n: „Wij zullen geen verge lijk met Jordanië aanvaar den waarbij dit land het recht zou worden gegeven te spreken namens het Pa lestijnse volk". In Jordaanse kringen is evenwel vernomen dat men dacht dat een compromis „er nog wel inzat". Op de vraag of de P.B.O. nu bereid was met Israël te gaan onderhandelen over een akkoord over het terug trekken der troepen zei Abd Rabbo, een recht streeks antwoord ontwij kend: „Wij zullen ons be leid niet opstellen aan de hand van wensen van Is- Van onze correspondent Frans Wennekes k BONN Met haar overwin ning in de Duitse deelstaat Hessen is de CDU met 47.7 procent van de stemmen slechts weinig van de absolute meerderheid af gebleven. Zij verdreef de SPD van de eerste plaats, dankzij een winst van 8 proeent. De meerderheid van de SPD-FDP-coalitie in de Landdag van Wies- baden bedraagt sinds gisteren nog slechts drie zetels. De verliezen van de SPD in Hessen zijn aanzienlijk groter uitgevallen dan mei had verwacht: 43,3 procent van de stemmen thans tegen 45,9 vier jaar geleden. Eenzelfde lot trof de liberalen, wier stemmen in Hessen van 10,1 procent tot 7.5 procent daalden. Ook in Beieren sloeg de SPD een aanzienlijk slechter figuur dan men had verwacht: terwijl de opiniepeilingen voorspelden dat de SPD haar positie zou kunnen handhaven, viel zij van 33,3 tot 30,3 procent terug. De FDP bleef in Beieren vrij stabiel. Ondanks de sterke verliezen van de regeringspar tijen in Hessen zal de huidige coalitie onder ministerrpresident Albert Osswald worden voortgezet. Dit heeft voor de regering in Bonn het grote voordeel dat de meerderheid van de christendemocraten in de Bondsraad (eerste ka mer), die thans één stom bedraagt, niet groter zal worden. In Beieren blijft de alleenheerschap pij van de CDU/CSU onder minister-president Alphons Goppel gehandhaafd. De verkiezingen in Hessen en Beieren betekenen een gevoelige slag voor het prestige van kanse lier Helmut Schmidt, in wie velen de sterke man zagen die de SPD weer uit het slop zou trekken. De ernstige zorg om de werkloosheid en de onzekere economische perspectieven waren ech ter groter dan het vertrouwen in Schmidt. Toch wordt in veel kringen de betekenis van vooral de Hessische verkiezingen teveel vanuit Bonner standpunt gezien. De lange regeringspe rioden van de SPD in deze deelstaat is de partij in haar activiteit niet ten goede gekomen, maar vooral hebben enkele schandalen de kiezers geschokt. Dit was bijvoorbeeld het geval met de affaire rond de landelijke Centrale Bank, waar bij door ondeskundigheid en lichtzinnigheid hon derden miljoenen verloren gingen. Ook de ver kiezingen in Beieren waren in eerste instantie een.regionale gebeurtenis, waarbij de macht van de CSU door haar grote binding met de Beierse volksaard niet te doorbreken is. De SPD geldt hier als buitenstaander. Minder riskeren HOPELIJK GAAN, naar aanleiding van het nieuwe Haagse gijze lingsdrama, in breder kringen de ogen open. Er moet minder geriskeerd worden met gevangenen van wie aangenomen kan worden dat ze niet berusten in de hen opgelegde straf. Er rijst naar aanleiding van de gijzeling in de Schevoningse strafgevangenis, een berg van vragen. Hoe was het mogelijk dat de vier gevaarlijke delinquenten wapens in handen konden krijgen? Waarom kregen twee Arabieren toestemming om naar dc kapel te gaan. van wie niet aangenomen mag worden dat ze enige religieuze belangstelling hebben voor een katholieke eucharistie-vie- ring? Was het verantwoord dat in zo'n geval, waar gevaar voor buitenstaanders niet alleen theoretisch is (zie gebeurtenissen in het buitenland) slechts enkele ongew «pende bewakers met het toezicht te belasten? Waarom heeft Justitie niet verhinderd dat de twee, blijkens andere ervaring, harde Deil-misdadigers doorlopend met elkaar in contact konden blijven? WE VRAGEN GEEN HERHALING van middeleeuwse toestanden. geen praktijken als die waarmee dictatoriale regimes optreden tegen wat zij als de zelfkant van hun samenleving beschouwen. Maar de gewone rechtsorde is er wel bij gediend dat bij het streven naar een humane behandeling van gestraften, wat minder met naïviteit wordt opgetreden; dat bij mannen van wie vast staat dat ze geboren zijn tot herhaling van misdadige activiteiten (hetzij uit politieke, hetzij uit psychische afwijkingen) minder risiko genomen wordt. Hoeveel onschuldige slachtoffers moeten er vallen vóór deze les geleerd is? NATUURLIJK gaat nu in Scheveningen eerst het bevrijden van de gegijzelden voor; maar wat er rond dit gijzelaarsdrama gebeurt, heeft maar één conclusie: bij „zware gevallen minder erop vertrou wen, dat alles goed zal gaan. Weeroverzlcht le lucht over ons land aan. Er moet daarom op buiig weer ge rekend worden. De wind neemt geleidelijk af tot vrij krachtig en aan de kust tot krachtig of hard. Het blijft te koud voor de tijd van het jaar. Vanmorgen trok een actieve storing over het oosten van dc Noordzee naar Zuid-Dencmarkcn. Op de kust nam daarbij de Noordwes telijke wind tot storm, af en toe zelfs zware storm toe. Plaatse lijk werden hagel- en natte sneeuwbuien gerapporteerd. De koude lucht was vanmorgen al tot de Alpen en de Pyreneeën doorgedrongen en rukt het ko mend etmaal verder naar het zuiden op. Geleidelijk afnemende wind en buiighcid. Temperaturen iets beneden nor maal. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp. omstreeks 5 graden. Max. temp. omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. :tü, 83% doet aan Sinterklaas Den Haag 83% van de Neder landers "doet aan Sinterklaas". I»it blijkt uit een enquête van het Ni po onder 1.000 mannen en vrouwen vanaf 18 Jaar. In de eerste week van oktober wist 24% van de vrouwen en 20% van de mannen wat zij de Sint gingen vragen. 30% van de vrouwen wist al wat zij gingen geven. 10% vun de vrouwen "winkelde" er begin oktober al voor. De helft van de mannen vanaf 18 jaar dacht er pas na medio november aan te begin- .De Spaarweek kan een goed begin zijn van een nieuw spaarjaar. Door Uw spaarplannen in daden om te zetten. Sparen voor Uw vakantie volgend jaar, voor de verbeteringer^ van Uw huis, voor de auto of de caravan. Nu beginnen betekent voldoende tijd om Uw doel te bereiken. Loopt U eens bij ons binnen. Wij zullen U graag informeren over de vele manieren waarop U bij ons kunt sparen. Ook hoe U -als U dat wenst- automatisch kunt sparen. Sparen doet U bij de de bonk voor iedereen

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9