Daders gijzeling hebben samen nog zestien jaar gevangenisstraf Familieleden wachten thuis machteloos en vertwijfeld af Den Haag leek gewend aan gijzeling Gevangeniskoor begeleidt al jaren missen „Het is om gek van te worden99 MAANDAG 28 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 maart van dit jaar samen met. de ook in de Scheveningse ge vangenis verblijvende Sami Hu- sayn Taminah (22) een Brits vliegtuig kaapte en de piloot dwong op Schiphol te landen. In Beiroet wisten zij pistolen en handgranaten aan boord van de VC-10 van de British Air ways te smokkelen, waarmee de tien bemanningsleden en de 92 passagiers werden bedreigd. Nadat Schiphol voor alle vlieg verkeer was afgesloten, landde op die zondag om tien over zes in de avond het toestel. Om half zeven dreigde het tweetal het toestel op tc blazen. Even later stond het in brand, nadat de kapers alcoholische dranken in het toestel hadden uitgegoten en alle zuurstofapparaten open hadden gezet Passagiers, be manning en kapers brachten zich via glijgoten in veiligheid. De beide kapers werden na hun vlucht uit het toestel gearres teerd. Zij verklaarden met hun actie' de aandacht te hebben willen vestigen op de eisen van de Palestijnse vluchtelingen. Voor de rechthank in Haarlem werden de twee conform de eis van de officier van justitie ver oordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf De officier eiste niet de maximumstraf van twintig jaar. Hij vond die straf te zwaar, onder meer omdat hij de mogelijkheid dat zij hun leven zouden beteren niet wilde uit sluiten. De twee werden ge scheiden ingesloten in Haarlem en in de Scheveningse strafge vangenis, waar Tamirah, nadat hij in hongerstaking was ge gaan, in de ziekenafdeling werd opgenomen en van zijn collega kaper bleef gescheiden. Palostijnen zijn geheel verschil lend van karakter. Zij gedragen zich binnen de gevangenis als militairen. Tijdens de kaping was de in de ziekenboeg verblij vende Tamirah de officier en Noeri soldaat Tamirah ge draagt zich veelal als een gent leman, terwijl Noeri's gedrag vaak explosief, vurig is. Twee maanden geleden weigerd Noeri zich door Nederlandse artsen te laten opereren aan een blindedarmontsteking. Hij nam alleen medicijnen in, en verzocht in een Arabisch land te worden behandeld. Daar was het nog niet van gekomen. De zaak waarvoor Daan Denie en Jan Brouwers gevangen zitten was zeker even spectaculair als die van de twee Palestijnen, zij het dat het hier om een kwestie ging die niet tot over de Neder landse grenzen reikte. Hun zaak werd bekend als „de gijze lingszaak Deil". In januarie van het jaar 1973 pleegden Denie en Brouwers samen een overval op een postkantoor in Den Bo sch. Zij werden met hun buit als lifters door een automobilist meegenomen, waarna deze au tomobilist even later uit zijn wagen werd gezet. De twee re den samen verder tot nabij Deil, waar de benzine op was. Daar drongen zij binnen in de boerderij van het gezin Smits, dat zij enkele dagen in gijzeling hielden. Na een belegering door de politie van de boerderij, waar bij ook tanks werden in gezet. kwam er overeenstem ming tussen de autoriteiten en de twee overvallers. De twee zouden in een auto naar het ouderlijk huis van Daan Denie aan de Lange Beestenmarkt in Den Haag worden gebracht, waarna zij zich aan het einde van de avond zouden overge- Na wrijvingen tussen familiele den van Denie en Haagse re chercheurs die tevoren het ou derlijk huis op wapens door zochten, liep die afspraak ech ter mis. Nadat de twee samen met een advocaat en de moeder van Daan Denie door een Haag se rechercheur in een Mercedes naar Den Haag waren gereden, haalde de Haagse politie via een geweldadige actie met traangas de overvallers uit het huis en rekende hen in. In mei van dit jaar werden zij tot een gevangenisstraf veroordeeld van zeven jaar met aftrek. Daarbij waren ook verschillen de andere overvallen en on rechtmatig vuurwapenbezit in gecalculeerd. De minst bekende van de gedeti neerden die bij de gevangeni sopstand betrokken zijn is de Algerijn Mohammed Koudache, die op 8 januari van dit jaar met twee andere Fransen van Dit zijn de twee Nederland se gedetineerden in de Sche veningse gevangenis die een aantal Hagenaars gegijzeld houden. Deze foto's werden genomen tijdens het gijze- lingsdrama-Deil. In januari van het vorig jaar. Links Jan Brouwers, rechts Daan De nie. Algerijnse afkomst een gewa pende overval pleegde op een wapenhandel ann de Rodenrij selaan in Rotterdam. Daar eige naar zij een winkelbedienden op het hoofd en sloten hem op. De iegenaar van de zaak wist echter de politie tc waarschu wen, die het drietal op heter daad betrapte en inrekende. Koudache werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tijdens het proces zei de officier van justitie dat ook de Franse en Belgische justitie belangstelling voor hem hebben. Eind vorig jaar pleegde hij in Noord-Fran krijk gwapende overvallen met twee medeplichtigen. Daarna kwam hij naar Nederland. Op 24 november werd in Louches een bedrag van ruim 10.000 Franse francs buitgemaakt, twee dagen later werden wa pens gestolen, op 1 december gingen zij er bij een krediet bank in Iwy met ruim 32.000 francs vandoor en op 19 decem ber roofden zij op een andere spaarbank 63.000 francs. uevangenis-aalmoezenier pater A. de Bot: een van de gegijzelden. Het gevangeniszangkoor "Ut Captivi Gaudeant" dat zater dagavond betrokkeraakte in de door vier gedetineerden uitge voerde gijzelingszaak in de Scheveningse strafgevangenis verzorgt al jarenlang de muzi kale begeleiding van de missen in de gevangeniskapel. Het koor werd ruim veertig jaar geleden opgericht en is op dit moment het enige zangkoor in Nederland dat in een gevange nis optreedt. Het zangkoor "Ut Captivi Gau deant", wat "opdat de gevange ne zich verheuge" betekent, is voortgekomen uit een vroegere reclasserings-vereniging. In de ze vereniging zat een groot aan tal vrijwillige celbezoekers, dat op eigen initiatief begon met de muzikale omlijsting van eucha ristievieringen in de gevange- "En daarbij worden tot op de dag van vandaag nog steeds oude Latijnse gezangen ten gehore gebracht", aldus een van de oud-leden van het koor. De zangers en gedetineerden zijn steeds op een bijzonder goede wijze met elkaar omgegaan. "Als de mis was afgelopen lie pen we gezamenlijk de kerk uit en hadden we normaal contact met die mensen. Eén keer per maand dronken we met de ge detineerden in de kantine zelfs een kopje koffie. Ondertussen werd dan over allerlei zaken gesproken. Daarbij hebben zich nog nooit moeilijkheden voor gedaan. Het is voor het koor dan ook een onwaarachtige er varing". Overigens vinden misvieringen in Een archieffoto van het zangkoor „Ut püs Sindfïên'jfar opïiteSïï Captivi Gaudeant". Een aantal van hier avond plaats. Daarvóór werd sfgsbeelde I0d6n b©hoort tot d0 gegijzelde- de mis steeds op zondagmorgen n: tw©©d0 van links do h©0r J. Korsson, gelezen. vierde van links dirig©nt A. J. Kahmann en acht©r hom voorzittor A. M. van Nunspoet, achtste van links J. Pannekoek, negende van links P. Luiten on schuin achtor hem, met hoed diens broer J. N. Luiten. Medisch personeel gaat de gevangenis binnen. De autori teiten wilden op alles voorbereid zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Een aanrijding. Dat was het eerste waar ik aan dacht toen mijn man zaterdag avond na de mis in de gevange nis in Scheveningcn niet op tijd thuis kwam. Je wacht en wacht, maar na een uurtje hield ik het niet meer. Snel heb ik de vrouwen van een paar andere zangers gebeld maar ook hun mannen waren nog niet thuis. Toen vertrouwde ik het niet meer en om een uur of negen heb ik de gevangenis opgebeld Daar kreeg ik te ho ren wat er aan de hand was." Thuis in haar woning in Maria- hoeve probeert mevrouw Van Nunspoet, echtgenote van de voorzitter van het koor, rust te vinden in een ongemeen span nende tijd. „Het is verschrikke lijk. Met mijn vier zoons en schoondochters zijn we zater dag de gehele nacht opgeble ven. Slapen kun je niet. De wetenschap dat je man daar in moeilijkheden zit en je hier machteloos bent knaagt aan je. Zo erg zelfs dat ik zondagmid dag van mijn huisarts al pillen voor mijn hart voorgeschreven heb gekregen. Het enige wat je kunt doen is zitten en wachten. En dat doe ik het liefst thuis. Zaterdagavond en gistermiddag ben ik wel naar het hoofdbu reau van politie geweest, maar daar word, £g, .immers je ook niets wijzer. Wat je weten wilt kunnen ze je bij de politie of bij justitie immer ook niet ver tellen. Dan kun je net zo goed thuis zitten en steun bij elkaar zoeken. Overigens zal die hele zaak voor mijn man nog wel veel moeilijker zijn. Want als er een ding is waar hij niet tegen kan, is het tegen opsluiting. Dat is niks voor hem. Overigens heb ik al eens eerder gedacht dat zo'n gijzeling ook in de gevangenis zou kunnen gebeu ren. Maar mijn man moest daar nooit iets van weten. Die dacht altijd dat hem zoiets niet zou overkomen", aldus mevrouw Van Nunspeet. Ook mevrouw Van Limbergcn probeert de hele gijzclingsaffai- re thuis te verwerken. Aan de Rijswijkso Karei Doormanlaan gaan de uren maar niet voorbij. En het leek allemaal zo on schuldig. zaterdagavond. „Vader was laat, daarom belde ik een ander koorlid. Die bleek ook niet thuis te zijn. dus ver onderstelde ik dat de koorleden gezellig aan de koffie zaten. Later op de avond werd ik opgebeld door de politie met de' mededeling, dat de koorleden en dus ook mijn vader in de gevangenis door enkele gedeti neerden werden gegijzeld. Ik heb nooit aan de mogelijkheid van een gijzeling gedacht. Nu kan ik alleen nog maar wach ten, Maar de uren gaan ver schrikkelijk langzaam. En de nieuwsberichten zeggen ook niet veel, het is om gek van te worden" Opvangcentrum voor familie De heer Luiten van de Van Zeg- gelenlaan ontsnapte op het nip pertje aan de gijzeling: „Samen met mijn twee broers zing ik in het koor. Ik kwam te laat bij de gevangenis en mocht er niet meer in, anders was ik nu ook een gegijzelde geweest, net als mijn broers. Toevallig was juist zaterdagmor gen een neef van de gegijzelde gevangenbewaarder Nol Kloos terman in de Scheveningse ge vangenis wezen solliciteren naar de functie van gevangen bewaarder. Zijn'reactie na het bekendworden van de gijzeling was: „Ik denk er nog maar even over.." Van een onzer verslaggevers Den Haag Het Haagse publiek lijkt aan gljzrllngsaffaires te wennen. De publieke belangstelling bij dc Scheveningse strafgevangenis was het afgelopen weekeinde in leder geval aanmerkelijk geringer dan vier weken geleden bij do spec taculaire gijzeling in dc Franse ambassade op het Voorhout. Dc verkeersdrukte op de vlak bij de gevangenis gelegen Van Alkemadelaan was zondag weliswaar groter dan nor maal, maar tot gedrang bij de door dc politic geplaatste hekken, waar bij het begin van de gijzeling op het Voorhout wel sprake van was, is het in Scheveningcn niet gekomen. Die rust onder het publiek weerspiegelde zich in het gehele gebeuren rond de Scheveningse gevangenis. Van buitenaf waargenomen leek het erop alsof de autoriteiten en de Haagse politiemannen hun vier weken geleden aan het Voorhout opgedane ervaring nuttig gebruikten door in alle rust en kalmte op te treden. Wat er zich binnen het gevangeniscomplex afspeelde, zowel in het kerkzaaltjc waar de gijzeling plaats vond als in het zg. „crisiscentrum", waar de autoriteiten bijeen waren, viel niets waar te nemen. Ondanks het gebrek aan belangstelling van de zijde van het publick was de „professionele" belangstelling groot. Een opvallend groot aantal buitenlandse reporters schaarde zich al gauw onder de vele Nederlandse journalisten, die voor de gevangenispoort wachtten op de dingen die zouden moeten komen. Ook bij deze mensen leek de ervaringsfuctor een grote rol te zijn gaan spelen. Het aantal wilde geruchten dat de ronde deed was aanmerkelijk minder dan bij de gijzelingsaffaire in de Franse ambassade. Voor de professio nele toekijkers was dit maal ook beter gezorgd: de gevange nisleiding had de verderop gelegen kantine provisorisch ingericht tot perscentrum, waar men zich met koffie kon warmen alvorens de wacht voor de gevangenispoort weer te betrekken. Eten was voor de journalisten alleen in de eerste nacht beschikbaar. Het gevangenis ppersoneoi had bij het inslaan van de voorraad voordat de gijzeling begon zaterdag niet op een zo grote belangstelling van de interna tionale pers gerekend. Ook de autoriteiten leken geleerd te hebben van het nog kersvers in het geheugen liggende gijzelingsdrama in dc Franse ambassade. Dat zei minister De Gaay Fortman zondagavond tenminste tijdens een inderhaast belegde pers conferentie. Hij had daar weinig nieuws mee te delen en hield er dan ook maar gauw mee op, maur zei tot het beleggen van de persconferentie te zijn gekomen na de kritiek die er bij dc vorige gijzeling geleverd wus op de gebrekkige informatie die er van de zijde van de overheid vrijgegeven werd. DEN HAAG Het hoofdbureau van politie aan het Burgemeester De Monchyplein in Den Haag dient sinds zaterdagavond als opvangcentrum voor de familieleden van de gegijzelden. In de kantine op de vierde etage worden zij voortdurend op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen in de strafgevangenis. Een directe verbinding met het crisiscentrum in de gevangenis is hiervoor speciaal opengesteld. Ook bestuursleden van het koor waren Zwaarb©wapende agenten waken buiten en binnen de gisteravond op het hoofdbureau aanwezig. gevangenis. KAPING VLIEGTUIG, GIJZELING EN OVERVALLEN De vier mannen, die sinds zater dagavond half acht in de kerk- zaal annex sportzaal van de Scheveningse strafgevangenis een aantal Hagenaars gevan-_ gen houden, moeten tesamen* nog zestien jaar gevangenis straf uitzitten. Volgens de ver oordelingen van de rechtbank komt de Palestijn Achmad Noeri (23 jaar) op 4 maar 1979 vrij, de Hagenaar Daan Denie (26) en Jan Brouwers uit Den Bosch (27) op 31 januari 1980 en de Algerijn met Franse na tionaliteit Mohammed Ka- douch (22) op 9 januari 1976. Die vier, waarvan er drie zeer uitgebreid in het nieuws zijn geweest, zijn om uiteenlopende redenen gevangen gezet. De aanvoerder van het viertal lijkt de Palestijn Noeri, gezien het feit dat voornamelijk hij de onderhandlingen met de Neder landse autoriteiten voert. De Palestijn kwam op de meest sensationele manier in het Een van de twee Palestijnen die in maart zen. Hier (zittend) gefotografeerd tijdens het nieuws, toen hij op zondag 3 j.l. op Schiphol een Brits vliegtuig opblie- eerste verhoor op Schiphol.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7